Kissinger gaat in Parijs weer met Le Doec Tho praten Vuurtorenwachters verdwijnen wellicht olledig kkoord "i zuivel nar6 Ajax in finale tegen Juventus Formateurs niet tornen aan de zetelverdeling wmen Het Kwartet |versum III leel in stereo Engels in ziekenhuis krant op de bres voor een sterke christelijke pers Ontslagen bij de Landbouwhogeschool Zambia ontkent Dagopleiding verpleegkunde wankelt weer In deze krant Nieuwe Leiclse Courant DONDERDAG 26 APRIL 1973 54ste jaargang no. 21 oraanstaande rot. chftitelijke dagbladen Straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27.45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur „Stantvastich is ghebleven ISTEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mi'n h,rt in «gh.nspoetr Loodstarieven 30 procent omhoog Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het is niet uitgesloten dat het beroep van vuur torenwachter binnenkort niet meer zal bestaan. Het Rijksloods wezen, onderdeel van het ministerie van defensie, wil door een onderzoek nagaan of door afschaffing van dit beroep flinke be sparingen kunnen worden verkregen. Zonder vuurtorenwachters zullen de vuurtorens echter dag en nacht moeten blijven branden. Dat kost wel enkele lampen meer, maar het wegvallen Van de personeelskosten van de vuurtorenwachters en het onderhoud aan hun woningen is vermoedelijk voordeliger. De con trole en het onderhoud van de kustverlichting zal dan moeten worden uitgevoerd door gewone ambtenaren. De vuurtorenwachters zouden overgeplaatst kunr.en wor den naar andere onderdelen van de dienst. Het onderzoek zal ook dit aspect bezien. Het Rijksloodswezen stelt pogingen in het werk om de tekorten, waar mee de laatste jaren is gewerkt, weg te werken. Dit heeft tot ge volg dat de loodstarieven voor zeeschepen in de Nederlandse ha vens dit jaar met dertig procent zullen toenemen, gesplitst in 15 procent op 1 juni en 15 procent op 1 september. Twee jaar geleden werd eenzelfde verhoging reeds op gelegd en de kans is groot dat in de toekomst nog meer verhogingen volgen. Het loodswezen dat, hoewel het een rijksdienst is. niet uit de alge mene middelen de tekorten kan cn mag dekken, noemt als oorzaken de enorme loonstijgingen en prijs stijgingen van schepen. Momenteel staan drie loodsboten op stapel, die bij elkaar 36 miljoen gulden kosten. Hoewel de Koninklijke Nederland se Reders Vereniging de verhogin gen van de loodstarieven begrijpt, betreurt zij dat hierover vooraf geen overleg is geweest. Bijzonder bevreesd is zij oor de gevolgen voor de Rotterdamse haven, die toch al niet erg goedkoop is. Door de stijging van dc loodstarieven zou de concurrentiepositie onder meer van Hamburg kunnen wor den versterkt. Inmiddels is de ministerraad ak koord gegaan met de verhogingen. Ook de Belgische regering wil de tariefsverhogingen volgen voor de beloodsing op de VVesterschelde naar Antwerpen en Gent. Volgens het Schelde-reglement moeten de Nederlandse en Belgische loodsta rieven op de VVesterschelde uni form zijn. RITA 'U had wel eens mogen vertel len. dat uw pen lekte.' het Ikt onze soc.-economische red. jECHT De vakbonden en rerkgevers in de zuivelindus- 1 lebben een volledig akkoord over een nieuwe cao. Af- roken is dat er tot een inko- van 30.000 gulden een vol- e prijscompensatie zal wor- jegeven. komensgroepen tussen de 30 en .000 gulden krijgen een halve nt prijscompensatie per procent g, de groepen boven de 40.000 i en kwart procent. De nieuwe ildt voor 26.000 werknemers, avond werden partijen het na ur praten met elkaar eens over ïdrijvenwerk van de vakbonden, twerking van de minimum va- toeslag van 1200 gulden voor ar en van 1050 gulden voor het pen cao-jaar en de aaneengeslo- kantie van drie weken in de zo- Landen. Voor de vakbondsverte- lordigers die deelnemen aan ïdrijvenwerk, geldt in de zuivel- rie thans dezelfde reehtsbe- oing als die welke geldt voor de van de ondernemingsraden, loor de zuivelindustrie één van de ge bedrijfstakken is geworden deze voor de vakbonden princi- zaak thans is geregeld, eer C. Schelling, eerste onder waar van de zeven bij de zuivel- okken vakbonden, toonde zich Ier voldaan over het resultaat onder grote spanningen (drei- staking en het aftreden van de iter van de algemene voedings- 'sbond NVV, Sake van der gevoerde onderhandelingen, leent dat voor de laagst gesala- in volledig is voldaan aan de lens van de vakbonden. d lei )op. ïen verslaggever ice (HAAG Vanaf 1 mei zullen de udingen van Hilversum III via al- in het gehele land in p te beluisteren zijn. 'lens met ingang van 1 mei zul- ontvangstmogelijkheden in [-Nederland voor wat betreft het irogramma Hilversum III wor- ïwijzigd. Van die datum af zal •ogramma Hilversum III door -station Smilde op het fm-ka- (88,0 mhz) worden uitgezon- het eventueel voortzetten van de Kingen van het programma Hil- II via de fm-stations Irnsum «gezand naast het regionaal pro- ha van de RONO is door de mi- i van erm neg geen beslissing ge- [czpjïd MHhtig procent van de beleids- IM|singen worden in feite door ollege van gedeputeerde sta- u£nomen zonder reële invloed iim. Je statenleden. Dit is een de democratie niet onge- situatie. Drs. D. Bark, vertrekkend D'66 scher statenHd Zuid-Holland. 's Ml froog fselencl bewolkt met op de este plaatsen droog weer. br het algemeen matige wind [noordelijke richtingen. Maxi- 'm-temperaturen omstreeks 11 jden Celsius. IGEN EN OVERMORGEN: egend droog met vrij veel Ongeveer normale middag- iperaturen. 590,- rgen zon op: 05.19 790.- onder: 19.58 990,-. maan op: 02.51 ef Bi onder: 13.26 korti- Van onze sportredactie AMSTERDAM Ajax heeft gister avond voor de derde achtereenvolgen de keer en voor dc vierde keer in totaal de finale van de Europa Cup bereikt. De Amsterdammers toonden zich gisteravond in Madrid in het uit verkochte Bernabeu-stadion in Madrid superieur aan Real Madrid, dat na de eerste wedstrijd nog de illusie had dat dc magere overwinning van Ajax in Amsterdam (21) uitzichten op een plaats in de eindstrijd bood. Ajax won in Madrid met 01. dankzij een doelpunt van Gerrie Mühren in de tweede helft. In de finale ontmoet Ajax het Ita liaanse Juventus, dat in Derby tegen de Engelse kampioen Derby County de 31-voorsprong knap verdedigde. Het bleef in Derby 00. Voor FC Twente is de strijd om de UEFA-Cup, zoals te verwachten viel, ten einde. De Enschedesc ploeg ver loor ook de tweede wedstrijd tegen Borussia Mönchengladbach: 12. In dc finale ontmoet Borussia Liverpool. EUROPA CUP I Real Madrid—AJAX Der.» C.—JUVENTUS 1 (1—2) 0—0 (1—3) EUROPA CUP II Sparta Pr.—AC MILAN 0—1 (0—1) Ilajduk Slit—LEEDS U. 0—0 (0—1) UEFA CUP Tottenh. II.—LIVERPOOL 2—1 (0—1) FC Twente—BORUSSIA 1—2 (0—3) Tussen haakjes is de uitslag van de eerste wedstrijd. FOTO: Johan Cruijff die na een een langdurige bespreking weer in het reine is gekomen met zijn ploeg genoten passeert Benito. LEEUWARDEN Minister Engels (CRM) is vorige week vrijdag ter ob servatie opgenomen in het Bonifatius Hospitaal in Leeuwarden, zo is giste ren bekend geworden. Volgens zijn huisarts is de minister oververmoeid. Voorts zou de heer Engels hartklach ten hebben. Hij is uit voorzorg ge plaatst op de intensive-care afdeling van het ziekenhuis. Tijdens zijn afwe zigheid zal minister Van Agt van justitie de CRM-zaken waarnemen.. noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: PlactS: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schooltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. WASHINGTON, PARIJS (UPI, Reuter, AP) President Nixons adviseur Kissinger en de Noordvietnamese top-onderhandelaar Le Doee Tho zullen elkaar half mei weer in Parijs ontmoeten om te praten over een betere na leving van het bestand in Vietnam. 'p tijd schept eisen kenau ARNHEM Bij diverse instituten van de Wageningse landbouwhoge school zullen in het komende cursus jaar ontslagen vallen. Het gaat om 155 man. De Directie landbouwkundig on derzoek wil zoveel mogelijk de perso neelsinkrimping laten verlopen via na tuurlijke afvloeiing of interne over plaatsingen. De bonden zijn van de maatregel in kennis gesteld. Overigens is het personeel van de Wageningse instituten nauw betrokken bij de reor ganisatieplannen. Ze helpen mee aan de samenstelling van een struktuur- nota, Economie Beurs in Diisscldorf17 Brieven van lezers 2 Buekeuetalage 2 Dichibli en verder 5 Uit de weekbladen 5 Rerept 6 Kt en puzzelenfi LOESAKA (AP) Zambia heeft gis teren alle Zuidafrikaanse aantijgingen als zouden de vrijheidsstrijders, die het afgelopen weekeinde vier zwarte politieagenten en een rechercheur in een hinderlaag lokten en vermoord* c.en. afkomstig zijn uit Zambia, ont kend. Morgen zullen in Parijs de Ameri kaanse onderminister van buitenland se zaken, William H. Sullivan, en zijn Noordvietnamese ambtgenoot, Ngoe- jen Co Tach, al bijeenkomen om het gesprek van Kissinger en Tho voor te bereiden. Deze nieuwe ontwikkelingen zijn een gevolg van de Amerikaanse klacht dat Noord-Vietnam het bestand ernstig heeft geschonden. In een officiële nota heeft Washington Hanoi onder meer verweten 400 tanks en 30.000 man tro pen illegaal naar Zuid-Vietnam te hebben gebracht. Op zijn beurt heeft Noord-Vietnam Saigon en Amerika van bestandsschendingen beticht. Vol gens Hanoi zou Amerika mariniers naar Cambodja sturen om de rege- ring-Lon Nol daar te helpen, zou Amerika bases in Vietnam handhave en de bombardementen in Indo-China voortzetten. Wat dat laatste betreft heeft Washing ton gisteren bekend gemaakt dat de afgelopen twee maanden 110.000 ton bommen zijn uitgeworpen op doelen in Cambodja en Laos. Gisteren zijn opnieuw guerrillaeenheden bestookt .Amerika bases in Vietnam handhaven Phnom Penh. De guerrillastrijders zijn nu tot op enkele kilometers van de stad doorgedrongen Verkiezingen De bekendmaking in Washington dat Kissinger en Tho, die samen het grootste aandeel hadden in het tot standkomen van de bestandsovereen- knmst. elkaar weer zullen ontmoeten, kwam enkele uren nadat de regering in Saigon geprobeerd had de impasse over een politieke regeling te door breken door voor te stellen op 26 au gustus algemene verkiezingen te hou den voor een vertegenwoordigend li chaam dat de politieke toekomst van het land moet regelen. Saigon ver bond hieraan echter de eis dat alle Noordvietnamese troepen dan uit Zuid-Vietnam zouden moeten zijn ver dwenen i)eie eis is. onaanvaardbaar voor Hanoi omdat het bestandsak koord daarin niet voorziet. Zuid-Viet nam biedt aan gedeeltelijk te demobi liseren De Viet Cong en Hanoi ver wijten de regering in Saigon systema tisch de tegenstanders van het regime uit te roeien. De voorlopige revolutio naire regering (het Bevrijdingsfront) heeft het voorstel van Saigon dan ook onmiddellijk van de hand gewezen als een 'politieke manoeuvre'. Zij kwam zelf met een voorstel van zes punten die onder meer inhielden een staking van alle vijandelijkheden, onmiddel lijk uitlevering van alle burgergevan genen en waarborgen voor de burger lijke vrijheden. Het bestandsakkoord bepaalt dat bei de partijen in Zuid-Vietnam een over eenkomst moeten tekenen over de po litieke toekomst van het land en dat zij hun uiterste bos' moeten dopn dat stuk binnen 90 dagen na onderteke ning van het akkoord rond te heb- Kissinger ring in Saigon en het Front dan al overeenstemming zullen hebben be reikt over de politieke toekomst van hun land. De twee Zuidvielnamese partijen heb ben de afgelopen maanden regelmabg in Parijs vergaderd maar zijn het tot dusverre ze.fs nog niet eens over de agenda. Hanoi eist dat er eerst ge sproken wordt over herstel van de de mocratische vrijheden in Zuid-Viet nam en weigert te praten over het te rugtrekken van Noordvietnamese troe pen uit Zuid-Vietnam. Van onze parlementsredactie Tï7-ill Ö11 Door falend beleid ben. Die termijn loopt zaterdag af en het ziet er niet naar uit dat de rege- DEN HAAG De formateurs mr. J. A. W. Burger en dr. M. Ruppert willen niet afwijken van de verhouding tien progressieve en zes confessionele ministers in het kabinet-Den Uyl dat zij aan het vormen zijn. Dr. Ruppert heeft dit gisteravond in een nog al scherpe brief laten weten aan CH-fractieleider drs. A. D. W. Tilanus. De CH-fractie had, zoals bekend, de wens geuit, dat de drie confessionele partijen gezamenlijk zeven in plaats van zes ministersposten zouden wor den toebedeeld. Hoewel de fractielei ders van KVP en ARP zich bereid hadden verklaard van hun kant een ministerspost ten behoeve van de CHU te willen opgeven. Dr. Ruppert maakt in zijn brief, die mede namens mr. Burger is geschre ven, nadrukkelijk melding van het feit. 'De beide zusterpartijen hebben hun uiterste best gedaan de eenheid met u te bewaren door teneinde die te behouden te uwen behoeve een offer te brengen', aldus dr. Rup pert. die mede hierom schrijft, een andere opstelling van de CH-fractie te hebben verwacht. In de aanhef van zijn brief zegt Ruppert, dat hij met verwondering en teleurstelling van de CH-verlangens heeft kennis genomen. De formateurs menen, dat thans de be slissing aan de CH-fractie is. Ruppert \erzoekt Tilanus nog vandaag mee te delen of hij ermee instemt, dat een kandidaat-minister van CII-huize zal deelnemen aan de pré-constituerende vergadering die voor het kabinet in spé is voorzien. Te verwachten is daarom dat de ClI- fractie vandaag opnieuw over de kwestie van de zetelverdeling zal ver gaderen. Het is nog de vraag, of zij nog langer aan de formatie zal mee werken. Bekend is, dat drs. Tilanus daarvan een voorstander is om de eenheid met de fracties van KVP en ARP te handhaven. Naar verluidt be staan echter bij minstens vier fractie leden Aanzienlijke bezwaren tegen de de formatie van de heren Burger en Ruppert. Wanneer de CH-fractie er tóch toe zal besluiten, bij de formatie betrokken le blijven, zullen de frac ties van KVP en ARP nog moeten be slissen op welke partij de CH-minis- terszetel zal worden gekort. Het frac tiebestuur van de KVP meent dat zijn partij genoegen kan nemen met drie in plaats van vier ministers. Dc formateurs nebben gisteren twee kandidaat-ministers ontvangen: de heer 1 Ii. I'. Trip, nu voorzitter van het Utrechtse universiteitsbestuur, die is genoemd voor wetenschapsbeleid De heer 't rip is lid van de PPR. Ver der kwam prof. dr. W. Duysenberg uit Amsterdam op bezoek, een socialist die mogelijk kandidaat is voor financiën en economische zaken. Vanmorgen ontvangen beide formateurs de kandi- daat-imnister van buitenlandse zaken, mr. M. van der Stoel PvdA). Binnenland Brandgangen moeten t rij 5 Goed voorbereid op slap 9 PTT steekt miljoenen in beveiligingsoperatie II Buitenland Chinese polilick-7 Kerk Stukje uit Tichelkerk 2 Prol. dr. VV. Duysenberg Met veel moeite kon vorig jaar sep tember de eerste opleiding, in Eind hoven. met honderd leerlingen begin nen. Volgens de voorzitter van de stuurgjocp, dr. M. C. de Haan, weet n.cn echter op dit moment nog steeds nic of men ui september door mag gaan met het tweede jaar. Evenmin is zeker of men een nieuw eerste jaar kan beginnen. Oorspronkelijk wilde men met vijf experimentele dagoplei dingen gaan wii ken Mogelijk kunnen dit jaa- nog j.'cidingen in Rotterdam en Leou-.v.:id-o beginnen. Zekerheid is er niet. 'P.» ïtvën worden op zijn vroegst 11a vier tot zes maanden be antwoord .a-du:- dr. De Haan. H-j sprak de «ti-vs uit dat het ministerie om bezuinig ogsredenen in het verle den gedane toezeggingen weer wil gaan uitrekken. Dr. De Haan sprak voor de sectie al gemeen verpleegkundigen en leerlin gen van de katholieke unie van ver- ui. en verzorgenden. UTRECHT De voorzitter van de stuurgroep experimentele opleiding verpleegkundigen heeft gisteren in U'.-i eht gezegd dat van het enthousi asme waarmee in 1970 is begonnen aan de 'o< -bereiding van dagopleidin gen voor verpleegkundigen, weinig meer over is door het falend beleid van het urrijslet ie van volksgezond heid

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1