TT steekt miljoenen beveiligingsoperatie Anders dan andere Bereid buitenlandse reizen goed voor Campagne tegen de studentenstop begint en rVUV-TEXEL ng atenlid vindt ïrk te veel tele vertrekt enigheid tussen iden over de cao nies voor verpakking Bejaard bruidspaar Hof doet 3 mei uitspraak geding Hoogovens-bonden zonder... v_ Het weer retaris Zeist imt afscheid del-Pension rangementen Honden vergiftigd Ministerie waarschuwt vakantiegangers _4jw /kwartet donderdag 26 april 1973 binnenland t3/k11 eciale training voor personeel (ADVERTENTIE) onze Haagse redactie HAAG De PTT zal tientallen miljoenen guldens uittrekken voor de cherming van het personeel, kantoren en geldtransporten tegen overval- Binnen één tot twee jaar zullen de voornaamste veiligheidsmaatregelen i genomen. De PTT volgt hiermee het beleid van de banken, die de laatste l op ruime schaal voorzorgen tegen overvallers namen. feantal overvallen neemt de laat- Jaren schrikbarend toe. Daarom I in 1970 een veiligheidscommissie |de PTT en de banken ingesteld. de banken al eerder met lege'cn, nu heeft de PTT ook pntwoord klaar op inbraken en allen. Een antwoord dat zeer uit en daardoor geldverslin- t eerste plaats zal de plaatsing llarminstallaties in alle 2500 post- wen en -agentschappen worden [eld, zodat eind van dit jaar alle tingen hiervan voorzien zullen (Alle nieuwe en te verbouwen •en zullen een beveiliging aan [lie van pantserglas krijgen. Hier- ;eg de PTT met andere proble- Itc maken dan de banken. Krij- jfle laatsten slechts geld over de (aangereikt, de PTT heetf ook te met postpaketten. [beveiligd» schuiflade onder het erglas door was voor de PTT geschikt, .inmiddels is echter me- Jor het internationale postoverleg jiplossing gevonden in de vorm (en soort sluis bij het loket. -ortgelijke beveiliging van post- Ischappen-vestigingen in gewone éls levert in de praktijk te problemen op om uitgevoerd te - overel I vanl tot 15 mei en na 15 «ept 3 dagen vanaf 45, 5 dagen vanaf f 85, 8 dagen vanaf 136, inkl. vervoer en 2 resp. 4 en 7 dagen volledig pension) itlngen en boekingen Groeneplaats 9 Den Burg 02220 - 2844 kunnen worden. Een belangrijke be veiliging om verlies van grote geldbe dragen door overvallen en inbraken te voorkomen zal zijn een nog verdere LeSltiethode beperking van de hoeveelheid geld in kas. In overleg met de districtsdirec teuren zal nagegaan worden hoe dit tot een minimum kan worden be- Derkt. De bedoeling is dat het publiek hiervan geen hinder ondervindt, al zal het niet altijd te vermijden zijn dat bij opvraag van een groot geldbedrag ge wacht moet worden of zelfs een af spraak gemaak. moet worden voor een later tijdstip. Omdat het gedrag van de lokettist bij een overval van groot belang is, on der meer voor zijn eigen veiligheid, zullen de 7000 loketbeambten van de PTT een speciale opleiding krijgen hoe zij te werk dienen te gaan. De PTT heeft verdc- hiervoor een eigen lesmethode ontwikkeld, waarbij het ders" HAAG Het Zuidhollandse istratPtid6 statenlid drs. D. Bark heeft gisteren voor zijn functie kt omdat het statenwerk veel te wordt om naast een normale ring te vervullen, zo schrijft hij brief aan de commissaris der »in in Zuid-Holland. Het wordt inwerk', zo vindt hij. »er Bark signaleert een aanzien- verzwaring van het statenwerk xkkrl sectoren ruimtelijke ordening. nieuwe terreinen van provincia- 'g ingevolge de wetten op de wa- xmüiJontreiniging en de luchtvervui- Het gewone statenlid kan dat ng >ns de heer Bark niet meer bij en. De situatie ontstaat daardoor 0 pet. van de beleidsbeslissingen i addte door het college van gedepu- ken: e staten wordt genomen zonder imakeinvloed van de statenleden, aldus Hij noemt dit een voor de :ratie niet ongevaarlijke situatie. vollei li* burgPize soc.-economische redactie !CHT De bonden zijn er bij de skingen over de cao-vleesvoor- cking (1200 werknemers) niet ilaagd ten opzichte van de werk- i één lijn te trekken. Volgens id van de Katholieke Werkende ■en gaat dc NKV-bond AVG 'ische, voedings- en genotmidde- ir) niet akkoord met deze cao, deze bond de jeugdlonen voor :a 290 werknemers van 21 jaar ger en de minimum vakantie- te laag vindt. De NVV en inden willen de cao wel onder- De AVG wil een minimum etoeslag van minstens 1000 in plaats van 900 gulden en larnaast de door de werkgevers jeugdlonen vijf procent te ie NVV en CNV-bond vinden de van dc AVG onbegrijpelijk. Ivan die kant op gewezen dat het |m een cao met minimumafspra- In de praktijk wordt als regel .betaald. Aangezien de NW- en bond hun fiat wel willen geven j overeenkomst overigens binnen- fel van kracht worden. Op het gemeentehuis in Goor trouwden gistermiddag de 80- jarige Marie Moöhle en de 81-jarige Gerrit Dekker. Het bruids paar leerde elkaar kennen in het bejaardencentrum 'De Herfst zon' in Goor, waar zij beiden woonden. De directie zorgde voor een groots feest. personeel door middel van films en dia's vertrouwd woidt gemaakt met de veiligheidsmaatregelen. In het bui tenland bestaat reeds grote belangstel ling voor deze methode. Omdat sinds enige tijd ook de geld transporten doelwit van overvallers zijn, zullen deze worden beschermd door tenminste een mobilofooninstal latie. Bi] onraad kan direct een sig naal worden gegeven naar de centrale die de politie dan weer waarschuwt. Het gaat hier met name om de eigen postauto's die kleine geldbedragen vervoeren. Deze beveiliging zal vol gend jaar zijn uitgevoerd. Over de grote geldtransporten behoeft de PTT zich geen zorgen te maken. Die wor den reeds nu door Van Gend en Loos verzorgd met speciale pantserauto's. Hoewel de maatregelen noodzakelijk zijn, neemt de PTT ze met tegenzin. De PIT betreurt in de eerste plaats de investering van vele miljoenen, die hiervoor nodig zijn en die de PTT lie ver had besteed aan zaken als de klantenservice. Voorts druisen veilig heidsmaatregelen als pantserglas voor de balie in tegen het beleid van de PTT, dat. de laatste jaien juist gericht was op de bevordering van een beter en directer contact tussen lokettist en klant. AMSTERDAM De civiele kamer van het Gerechtshof in Amsterdam zal op 3 mei uitspraak doen in het hoger beroep, dat de industriebonden van het NVV en NKV hebben inge steld tegen het vonnis van de presi dent van de Haarlemse rechtbank in het kort geding waarin de Hoogovens het tegen de bonden wonnen. Deze uitspraak valt twee dagen, voordat de termijn eindigt waarbinnen de bon den krachtens het vonnis van de Haarlemse president geen nieuwe op roep mochten doen voor het voeren van acties. Op 5 maart beval de president van de Haarlemse rechtbank dat de bonden hun stakingsactie bij Hoogovens bin nen 24 uur moesten beëindigen. De stakingsoproep was volgens de presi dent een onrechtmatige daad. De raadsman van de beide industrie bonden mr. M. G. Rood, zei dat de vijf contractpartners bij de Hoogovens het eens waren over het principe van de maximering in de prijscompensa tie. Volgens hem heeft het geschil bij Hoogovens dan ook een verdere draagwijdte. 'De werkgevers verzetten zich legen een bepaalde ontwikkeling in het arbeidsbeleid die hen niet uit komt'. aldus mr. Rood. 'De eisen van de bonden zijn een uitwerking van het centraal akkoord en niet een poli tieke revolutie'. En de werkgevers houden zich niet aan het centraal ak koord. De raadsman van de Hoogovens, inr. H. J. Sluyter, merkte op dat sedert 1 januari cao's zijn afgesloten voor een kwart van de werknemers met een on beperkte prijscompensatie. De eisen van de industriebonden gaan veel ver der, zowel voor de laagst- als voor de hoogstbetaalden. De bonden willen volgens de raadsman van de Hoogo vens een inkomensbeleid afdwingen bij één werkgever. Het middel van de staking is door de bonden 'lichtvaardig en veel te vroeg ter hand genomen', aldus mr. Sluijter. Tijdens de schorsing van de zitting demonstreerden voor het gerechtsge bouw enige honderden mensen vóór stakingsrecht, een cao voor het hele personeel en loonsverhoging in cen ten. Ed. Laurens Continental Van onze onderwijsredactie UTRECHT Dc linkse studentenoppositie begint de campagne tegen de studentenstop. Zaterdag aanstaande zal liet Landelijk Overleg van Grondraden (LOG) zijn bezwaren voorleggen aan de vergadering van. de Academische Raad die in Utrecht wordt ge houden. Het LOG heeft de Academische Raad om een half uur spreektijd verzocht en dit verzoek is ingewilligd. De stu denten hebben voor deze vergadering een nota opgesteld, waarin alle argu menten tegen de studentenstop nog eens worden opgesomd. Eén van hun bezwaren tegen de stu dentenstops is dat vooral kinderen uit arbeidersgezinnen hiervan de dupe worden. Rijkere ouders kunnen het zich makkelijker veroorloven hun kind nog een jaar iets anders te laten doen. Bovendien weten arbeiderskin deren minder goed de weg bij allerlei universitaire instanties, die hen zou den kunnen helpen als zij getroffen worden door de studentenstop. Het voornaamste argument tegen de studentenstop is, dat het recht op on derwijs hierdoor wordt aangetast. Bo vendien wordt bij de instelling van een studentenstop te weinig rekening gehouden met de maatschappelijke be hoeften. Er is nog altijd een dringen de behoefte aan tandartsen, maar juist in die secto komt steeds een studen tenstop voor. Aan chemici lijkt een ADVERTENTIE I Gemeentesecretaris A. P. er van Zeist zal na ruim 22 jaar Danig werkzaam te zijn geweest met met pensioen gaan. hij zich in die tijd erg ver- heeft gemaakt, is een bmité opgericht dat zijn af- zal begeleiden. Belangrijkste 'an dit comité is geld in te za- om de heer Timmer een ca- aan te kunnen bieden. Giften lit doel kunnen vanaf vandaag n gestort op girorekening i t.n.v. de penningmeester van tnité 'afscheid A. P. Timmer', prs J ADVERTENTIE ilfmaW overschot te bestaan, maar het is de vraag of dat er ook zou zijn, als niet de industriële belangen voorop zouden staan maar het algemeen welzijn. Al die chemici zouden zeer goed te ge bruiken zijn om de steeds grotere mi lieuproblemen op te lossen. Bijzondere aandacht wijdt het LOG aan de situatie in de medische facul teit. Daar lijkt het erop, aldus de no ta, dat de faculteiten hun best gedaan hebben om het aantal beschikbare plaatsen voor eerstejaars-studenten zo klein mogelijk te maken. Ook minis ter Van Veen heeft daaraan bijdragen door zijn bezuinigingen en door het voorschrift, dat de samenwerking tus sen academische- en niet-academische ziekenhuizen beperkt moet blijven. Tenslotte komt het LOG met een groot aantal praktische bezwaren. Er zijn voorbeelden waarin de studenten stops niet correct zijn uitgevoerd, en ook in de aanvragen die er nu liggen zitten fouten. De Academische Raad zal zaterdag advies uitbrengen aan de minister. Deze kan op grond van aan vragen die de universiteiten zelf in dienen, een studentenstop afkondigen voor bepaalde studierichtingen. Hij ontleent deze bevoegdheid aan de wet die vorig jaar door minister De Brauw is gemaakt en geldt tot en met 1974. De studentenoppositie hoopt dat de wet daarna niet verlengd zal wor den. ARNHEM Na de vergiftiglngsge- vallen die zich in Ede en in de Overbetuwse gemeente Overbemmel hebben voorgedaan, is nu ook ln Arn hem een aantal honden en katten ver giftigd. In enkele gevallen konden dieren door tijdig ingrijpen nog wor den gered. Men heeft nog niet vast gesteld wat voor gif precies gebruikt Allesbehalve warm Van onze weerkundige medewerker De laatste aprildagen zullen geen voorzomers weer brengen. Zoals eer der dit voorjaar vaker is gebeurd, staan de barometers op een verkeerde plaats hoog: Groenland, IJsland, Schotland. Daarentegen wijzen ze een lage stand aan boven de Balkan en rondom de Zwarte Zee. Verder ook in noord-Scandinavië. Bij deze luchtdruk verhouding handhaaft zich over de Noordzee een noordelijke circulatie. Daardoor komt het dat het weer na et n zeer rustige en zonnige woensdag een rug van hoge druk passeerde ons land van het noorden uit van daag weer oewolkt is. Onder invloed van een over de Noordzee afzakkend koufront is er overigens hooguit kans op een enkel buitje in het noordoos ten. Elders blijft het droog. De temperatuur zal wat lager zijn dan gisteren: maonmaol 9 tot 11 graden. Na de passage ran het koufront ligt ons land na vanoaag weer binnen het bereik van flinke zonnige perioden, waarbij de temperatuur zal oplopen tot ongeveer normale waarden van 13 14 'gr C. Perpignan in Z.O. Frank rijk kwam gistermiddag tot 20 gra den, Ajaccio tot 23 gr. C. Bij IJsland ontwikkelt zich een nieuwe depressie die mogelijk onder sterke uitdieping met regen een oost-zuidoostelijke koers zai varen. Woensdagmorgen was de luchtdruk er overigens nog vrij hoog namelijk 1025 mb. Wellicht zal de afstroming tan koude lucht van de Noordpool het eiland Jan Magen dinsdagmiddag -10 gr. mid den op de dag) er niet onschuldig aan zijn. Zoals bekend pleegt de con frontatie van poollucht met zachtere oceaanlucht vaak tot de geboorte van een depressie te leiden. Hoe groter de temperatuurverschillen, hoe actiever het minimum wordt. Het zou niet de eerste keer zijn dat de 30e april koud zou uitvallen. De Engelse weerkundi gen verwachten omstreeks deze tijd een regenintermezzo, vervolgens in de eerste helft van mei één of meer nieu we koudegolven. Vergelijkingsjaren daarbij 1906, 1S38, 196S en 1972. Overdrijvende wolkenvelden": - v 7 - v V.v DEN HAAG Elk jaar komen duizenden Nederlanders in moeilijkheden tijdens hun vakantie in het buitenland. Op een totaal aantal vakantiegangers van een paar miljoen vormen deze paar duizend een te verwaarlozen aantal. De problemen waarvoor zij komen te staan, kunnen echter zo ernstig zijn, dat het ministerie van buitenlandse zaken nu aan liet begin van het vakantieseizoen niet wil nalaten een aantal waarschuwingen te uiten. Dat geldt in de eerste plaats voor het drugbezit in het bui tenland. Tachtig Nederlanders zitten momenteel niet geringe straffen in de buitenlandse ge vangenissen uit omdat bij hen, of bij de -ifter die zij hadden meegenomen drugs werden aangetroffen. Allen zijn zij het slachtoffer gewor den van de veel hardere aan pak in het buitenland van het drugprobleem. Voor overtre dingen die hier met enkele maanden worden bestraft dan wel oogluikend worden toege staan staan in het buitenland soms langdurige gevangenis straffen. Verschillende Neder landse ambassades in het bui tenland, ondermeer in Israël en Tunesië hebben het ministerie in Den Haag al gewaarschuwd voor de strengere normen die dit jaar van kracht zijn gewor den. Ongelukken en ziekten tijdens de vakantie kunnen ook veel extra moeilijkheden met zich meebrengen, vooral als men niet of onvoldoende verzekerd is. Het ministerie heeft de Al gemene Nederlandse Vereni ging van Reisorganisatoren (ANVR) verzocht al haar le den, de reisorganisaties, aan te schrijven en te verzoeken bij het afsluiten van een reis- contract na te kijken of de verzekering voldoende is. Pro blemen geven vooral de lan den buiten West-Europa. Het ministerie wijst er bijvoor beeld op dat de ziektekosten in de Verenigde Staten, waar heen het reizen zo goedkoop wordt, enorm hoog zijn en dus om een extra verzekering vragen. Het ministerie raadt ook dringend na te gaan of er regelingen zijn getroffen voor de schade door een ongeluk dat door de vakantieganger is veroorzaakt. Vaak gaat hij daarvoor direct de gevangenis in en ontbreekt het geld om met het slachtoffer of diens nabestaanden een financiële schikking te maken, die het verblijf in de gevangenis aan merkelijk kan verkorten. Adressen Het ministerie weet voorts uit ervaring hoe belangrijk het kan zijn dat er thuis een of meerdere vakantieadressen worden achtergelaten voor het geval dat er iets met ouders of kinderen gebeurt De erva ring leert dat de radio-oproe pen een beperkt aantal gezoch- ten bereiken. Minder ernstige zaken waar het ministerie de vakantiegan gers nog op wil wijzen is de zorg voor het paspoort. Laat het niet verlopen, geef het niet als onderpand voor een schuld en knoei er niet in. Ie der jaar komen er tienduizen den aan de grens tot de ont dekking dat hun paspoort niet geldig is. Slechts in noodzake lijke gevallen kan de mare chaussee daarin hulp verle nen, de rest moet terug haar huis. De Nederlanders die in het buitenland in moeilijkheden komen kunnen altijd een be roep doen op de dichtsbijzijn- de vertegenwoordiging van Nederland, een ambassade of consulaat. Klachten over te weinig hulp of slechte behan deling door de Nederlandse vertegenwoordiger kunnen ge stuurd worden naar het minis terie in Den Haag waar ze worden onderzocht. De finan ciële hulp die deze vertegen woordigers verstrekken, moet tot op de laatste cent worden terugbetaald en komt niet ten laste van de schatkist, zoals blijkbaar nog wel eens ge dacht wordt. Het paspoort wordt als onderpand voor de terugbetaling ingenomen. JJ Weerrapporten van gisteravond 19 u.. max.- temp. en neerslag van 7-19 uur: Amsterdam onbew. 14 graden 0 mm. De Bilt onbew. 14 0. Deelen licht bew. 14 0. Eelde licht bew. 13 0. Eindhoven onbew. 14 0. Den Helder licht bew. 11 0, Luchth. R'dam 14 0, Twente licht bew. 13 0. Vllsslngcn onbew. 14 0. Aber deen regenbul 11 0.1 Barcelona zwaar bew. 17 0, Berlijn licht bew. 9 0, Bordeaux licht bew. 17 0, Brussel licht bow. 15 0, Frank fort zwaar bew. 14 0. Genève zwaar bew. 10 0. Helsinki zwaar bew. 11 0, InnsbrUck regen 10 1, Kopenhagen zwaar bew.Lissa bon licht bew. 18 10, Locarno licht bew. 19 0, Londen licht bew. 15 0. Luxemburg zw. bew. 14 0. Madrid regenbui 18 0.1, Malaga onbew. 20 0. Mallorca half bew. 20 0, Miln- chen regen 7 4 Nice licht bew. 16 0, Oslo regenbui 12 8, darijs half bew. 17 0. Rome onbew. 16 0, Spilt zw. bew. 14 1. Stockholm zw. bew. 10 0. Wenen regenbul 14 0.1, ZUrich motregen 8 0.2, Casa Blanca onbew. 21 0, Las Palm as geheel bew. 21 0. Tunis motre- Hoog water 27 april: Vllsslngen: 9 14-21.43; Harlngvllets- lulzen 10.32.23.17; Rotterdam; 11.45-; Sche- venlngen: 10.02-22.46; IJmulden: 10.51-23.35; Den Helder: 0.55-13.49; Harllngen: 3.48-16.26; Delfzijl: 6.24-18.40.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11