lieuw Atlantisch landvest bepleit hina organiseert eer vakbonden Amerikanen gooien tonnen bommen op doelen in Cambodja Revolutie in rijke landen is hard nodig Bezoek van Gretsjko onderstreept eigen koers van Roemenië nry Kissinger geeft iff op toekomstige betrekkingen Toch goedkoop vlees Hans Achterhuis over ontwikkeling en apartheid: Strijdcomité's gaan Egypte weerbaar maken OPEC geeft tijd voor compromis Breznjew 18 mei naar W.-Duitsland Guerrillastrijders actief in zuidelijk Afrika !/H1JF/KWARTET WOENSDAG 25 APRIL 1973 BUITENLAND T7/BRL9/H12 emi ïua. :on| o verw, TATENt ERK 21 ir Porl aTnger 110 pIINGTON, LONDEN (UPI, Reuter, AP) Het plan van Henry voor een nieuw Atlantisch handvest heeft veel aandacht ge- jjen in Europa en Amerika zelf. Sydney e Momende columnist James Reston Gouitolk Kissingers toespraak met de :ht 2je Marshallplan-rede van 26 21 vdeden, die de grondslag legde sum 20 Europees-Amerikaanse betrek- 2i t«na de tweede wereldoorlog, ■«ux nrjr, Nixons adviseur voor bui- o°nosfe aangelegenheden, omschreef vi sanvond voor het eerst de Ameri- •o v" visie op de toekomstige ver- Anwer] tussen de Verenigde Staten opa. 'In 1972 veranderde de »t de betrekkingen met onze Inder om de last van angst en te verlichten,' zei Kissinger. 3-4e kunnen we een zelfde histori- i3 4iP doen door het activeren van 1525 alijke idealen en gemeenschap- i ^doeleinden met onze vrienden.' aaas lenigde Staten stellen hun At- partners voor dat tegen de ;i.5 i. de president eind dit jaar luropa reist, wij een nieuw ^3 3 iJch handvest hebben uitge- 1,35 net de doelstellingen voor de 0-8» it Een blauwdruk die voor de q| iche naties een nieuwe verhou- 25 hept in de vooruitgang, waarin 8-8 kan delen,' zo verklaarde de 74 jhtiële adviseur. Hij herinnerde 3 25 iat dit jaar 'het jaar van Euro- 3 genoemd, niet omdat Europa is belangrijk was in 1972 of ;e8 laar omdat het de hoeksteen is I i van de gehele Amerikaanse 75 8»gse buitenlandse politiek. 15 3Verde het politieke raamwerk i ,e Amerikaanse afspraken in '6* i en markeerde het definitieve /an het Amerikaanse isolatio ns* lizegt Kissinger. 'Onze waarden, »es leleinden en onze voornaamste In komen het meest overeen i van Europa. 1973 is het jaar .75 2iropa, omdat het tijdperk dat 5 jl wer(1 door de besluiten van 3 Aige generatie aan het eindigen i succes van die politiek heeft realiteiten voortgebracht, die A luwe aanpak verlangen.' 8 veranderingen, die Kissinger op het oog had, was de opkomst van Japan als een belangrijke wereld macht. 'Net zoals Europa's autonomie geen einde in haarzelf is, zo kan de Atlantische gemeenschap geen exclu sieve club zijn. Japan moet een belang rijke partner zijn in onze gezamenlij ke onderneming,' aldus Kissinger. Hij verklaaide dat er in Amerika klach- Henry Kissinger i ING (AFP, UPI) In de provincies, gemeenten en autonome ^en van China zullen vakbondscongressen worden gehouden. 9eeft het Chinese Volksdagblad gisteren bekendgemaakt. Het spreekt van een 'belangrijke gebeurtenis in het leven van alle 3*se arbeiders.' ten waren dat Europa te eenzijdig zijn economisch zelfbelang zoekt, en dat er in Europa klachten waren dat Amerika er op uit is Europa econo misch te verdelen, of Europa militair te verlaten, of Europa op diplomatiek te passeren. Wat de handel betreft zei Kissinger: 'Het vooruitzicht van een gesloten han delssysteem, dat de Europese gemeen schap omvat en een groeiend hantal andere landen in Europa, het Middel landse Zeegebied en Afrika schijnt ten koste te gaan van de Verenigde Staten en andere naties, die er niet toe behoren.' Op militair gebied her haalde Kissinger de Amerikaanse ver zekeringen, dat de beloofde verplich tingen nagekomen zullen worden. 'Wij zullen onze troepen handhaven en niet eenzijdig uit Europa terug trekken. In ruil hiervoor verwachten wij van ieder van onze bondgenoten een eerlijk aandeel in onze gemeen schappelijke pogingen voor een ge meenschappelijke defensie.' Reston James Reston, de bekende commenta tor van The New York Times verge leek de rede van Kissinger met die van minister Marshall 26 jaar gele den, die leidde tot massale wederop- bouwhulp aan Europa. Toen werd echter Europa Amerikaanse hulp aan geboden op een moment dat Europa zwak was. 'Kissinger heeft de Europe anen nu een veel moeilijkere vraag gesteld. Hij vraagt op een moment, dat zij sterk zijn, of zij iets willen geven om een nieuw en gelijkwaardig partnerschap te creëren ter verdedi ging van een oude beschaving en een nieuwe richting van de wereld.' Vol gens Reston vertelde Kissinger de Eu ropese regeringen dat president Nixon hen binnen een paar weken een for meel voorstel zal den voor een nieuw partnerschap van de niet-com- munistlsche industriële naties 'en dat deze voorstellen hen tot moeilijke keuzes zal dwingen over geld, handel en defensie'. De rede van Kissinger is met veel belangstelling bestudeerd door de Eu ropese regeringen aan beide zijden van het IJzeren Gordijn. De eerste reactie was dat er een nieuw politiek tijdperk voor de deur stond, maar over de vraag of dit beter of slechter zal zijn dan het huidige, verschillen de meningen. Communistische diplo maten zeiden dat het hun hoop ver minderde op een geleidelijke verzwak king van de banden tussen Amerika en de Europese bondgenoten, die op den duur zal leiden tot een langzame terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Europa. iing en Sjanghai zijn tussen 16 21 april vakbondscongressen ge- M, die vakbondscomité's hebben 4(i. Het waren de eerste vak- nngressen sinds de culturele re- 6 van 1966 tot 1969. Uit Peking Momen dat de wederopbouw van 3i II tijns-Amerika vrij te houden van kernwapens. Dit staat in het commu niqué dat gisteren in Sjanghai is uitgegeven ter gelegenheid van het bezoek van de Mexicaanse president Luis Echeverria. Het standpunt van China ten aanzien van het non-proli- inese vakbonden nu bijna vol- feratieverdrag voor kernwapens blijft afwijzend. China vindt dat deze ver dragen die verspreiding van kernwa pens verbieden 'het monopolie van de supermogendheden op het gebied van de kernwapens' alleen maar verster ken. De VS en Engeland hebben het verdrag van Tlatelolco al getekend. Frankrijk zegt bereid te zijn tot on dertekening, zodat van de vijf kern- mogendheden alleen de Sowjet-Unle nog afzijdig blijft. Frankrijk .agblad heeft gemeld dat de sa 2i»te eenheid van de arbeiders- 5 atnoet worden versterkt en dient 5 ^tiek te worden voortgezet op Tsjao-sji en andere politieke (NDSen, die hebben geprobeerd ver- N eid te zaaien onder de arbei- V 72$iinese Volksdagblad heeft de E arbeiders opgeroepen deel te aan het bestuur van de bedrij- - H hulp te verlenen en toezicht 9.9 giien op alle niveaus bij het in 3.6 ïolc brengen van de socialistische 12 9^jn. De arbeiders moeten zich :aniseren dat zij de politieke u>c<jj*chappen kunnen bestuderen, 5 pleidingsniveau kunnen verho- 3i 2(1 zich kunnen ontspanen. De 5.3 iden moeten scholen worden Je communistische ideeën wor- V:; t V. I* •BÉ! 3tv Deze jager heeft een oplossing gevonden op de hoge vleesprijzen in Amerika: hij trekt de natuur in om ervoor te zorgen dat er vlees op tafel komt. Zijn voorbeeld wordt door vele Amerikanen gevolgd. De jacht is met 50 procent toegenomen. PHNOM PENH (Reuter, UPI, AP) Amerikaanse B-52 bom menwerpers hebben gisteren zeer zware bombardementen uitge voerd op concentraties van guerrillastrijders ten zuiden van de Cambodjaanse hoofdstad Pnohm Penh. Officiële reacties uit West-Europa zijn nog niet bekend, maar zeker in Frank rijk zullen er wel 'bedenkingen zijn. Frankrijk is een fervent voorstander van de EEuropese gemeenschap als een stevige, onafhankelijke groep. Het Franse dagblad L. Figaro betwijfel de dan ook of de Franse regering net zo enthousiast kon zijn als de Britse en Westduitse regeringen zullen zijn. 'In Parijs is er altijd een grote dosis wantrouwen geweest van een allian tie, die een beetje lijkt op die tussen een wolf en een schaap, vanwege het gewicht van de belangrijkste partner.' Golven B-52- toestellen, de zwaarste bommenwerpers die Amerika heeft, vlogen gistermorgen over Phnom Penh in zuidelijke richting. Zij wier pen ongeveer 1200 ton bommen af, dat is zes keer zoveel als tijdens een nachtelijk bombardement op Londen tijdens de tweede wereldoorlog. President Nixons adviseur Henry Kis singer heeft op de jaarlijkse ledenver gadering van het persbureau Associa ted Press gezegd dat de Noordvietna- mezen 'systematisch en op cynische manier' alle belangrijke punten in het Vietnamese vredesakkoord hebben ge schonden. Volgens Kissinger heeft Zuid-Vietnam de overeenkomst 'in aanzienlijke mate' gerespecteerd. Amerika heeft gisteren officieel bij Hanoi geprotesteerd tegen het schen den van de bestandsovereenkomst. Volgens Washington heeft Noord-Viet- nam 30.000 manschappen en 400 tanks illegaal naar Zuid-Vietnam overge bracht nadat het bestand was inge gaan. De Zuidvietnamese regering en de Viet Cong zijn gisteren overeengeko men enkele honderden burgergevange nen uit te wisselen. De Viet Cong zou alle 637 burgers, die het naar zijn zeggen gevangen houdt, loslaten en Saigon zou 750 van de 5081 'veroor deelde terroristen' vrijlaten. Volgens de Viet Cong en andere bronnen houdt Saigon ongeveer 200.000 bur gers gevangen. Op zijn beurt beweert Zuid-Vietnam dat de Viet Cong geen 4 08 jderwezen, aldus het blad. Er TTptiW "Ripvcri-olfov meer inzicht worden gekregen Q001 J1611*- -DierSteKei I22 'levensomstandigheden"van de ^4liat^fne?eT"od0wo"di Zuid-Afrika als model voor het hele patroon r ja. van ongelijkheid en ongerechtigheid in de wereld. Op die manier heeft Hans Achter huis een van de vroegere stafleden van de sectie internationale hulpverlening van de hervormde Diaconale Raad die vorig jaar uit protest ontslag namen in zijn boek 'Dc uitgestelde revolutie'* het ontwikke lingsvraagstuk aangepakt. i jngkong is vernomen dat Teng 3.25 7Hg opnieuw vice-premier van is geworden, nadat hij eerst in .de was gevallen omdat voorzlt- Mo Tse-toeng Teng 'weer een kgeSdl geven, omdat hij zijn fouten 3|3ngezien. De ongeveer 73-jarige ™^s sinds 1967 voor het eerst 5 (lln het openbaar verschenen op langs door premier Tsjoe-En-lai SevrftP banket. Het Chinese persbu- Nieuw-China heeft meegedeeld io rog is gerehabiliteerd als vlce- 13 r. verd samen met de voormalige 56 e premier Lioe Sjao-sji als ver- u ?ekenmerkt en tijdens de cultu- yolutie gezuiverd. Lioe is sinds lo.oi (iet meer in het openbaar ge- 42' Voorzitter Mao beschuldigde ir in mei 1967 van dat hij een 36! inkelijk koninkrijk' wilde veshi- 49( et in Peking verschijnende blad 93°' sarde schreef destijds dat Teng «n df als de gelijke van Mao be- f 13111de. 13« 14,35 voorts beticht van 'plichts- r 122! h' en van 'reactionaire, revisio- 122* ie, contra-revolutionaire activi- ia«-?r? t blad Toeng Fang Hoeng flosten is Rood) verweet Teng 180C >j acht uur per dag bridge «o» en alleen maar documenten pn WAPENS Q 81 Is bereid het verdrag van Tlate- [939 t ondertekenen, dat beoogt La- 14.86 Zoals in Zuid-Afrika een blanke minderheid haar welvaart handhaaft ten koste van de zwarte meer derheid, zo vormt ook de noordelijke industrielan den of ze nu marxistisch of kapitalistisch zijn een minderheid die haar welvaart in stand houdt ten koste van de rest van de wereld en die er ondanks allerlei fraaie woorden over ontwikke lingssamenwerking niet aan denkt iets van die welvaart op te offeren. Achterhuis trotseert alle prognoses van ontwikke lingseconomen die becijferen, dat de rijke samen levingen nauwelijks behoeven te lijden onder een betere spreiding van kapitaal en werkgelegenheid. Het betekent wel degelijk een geweldig offer, dat zij niet bereid zijn te brengen. Zoals ook in Zuid- Afrika de blanken er wel degelijk fors op achter uit zouden gaan, indien in hun samenleving zwart dezelfde kansen kreeg. grotendeels verkregen door koloniale uitbuiting, meent hij. En zo'n profijtelijk tijdperk zit er uiteraard voor de arme landen niet meer in. Daarom heeft het volgens de'schrijver ook geen zin meer om van de tegenstelling rijke landen versus arme landen te blijven uitgaan, maar moet het verzet tegen uitbuitende structuren tegelijker tijd in de arme en de rijke landen aangepakt worden. Van een internationale klassenstrijd ziet Achter huis overigens niet veel komen de arbeiders hebben nu in de rijke landen teveel te verliezen. Het enige waarvan hij achterin zijn hoek nog iets blijkt te verwachten, is een groeiend bewustzijn van andere waarden in het menselijk bestaan dan materiële. De nogal ambitieuze beginhoofdstukken, waarin Achterhuis de ene na de andere benadering van het ontwikkelingsvraagstuk wegschrijft, doet de ontplooiing van een nieuwe strategie verwachten, zodat men gretig blijft doorlezen. Maar voorzover hij er een heeft, geeft Achterhuis die meteen het heilige kruis na. Dat is niet erg bemoedigend. Het vervelendste is nog, dat de negatieve werking, die hij aan de huidige ontwikkelingshulp toeschrijft, zich moeilijk laat ontkennen. Het ziet er in derdaad allemaal weinig hoopgevend uit. Losmaking Bij arm én rijk Achterhuis kritiseert uitvoerig de theorieën vol gens welke dezelfde mechanismen die in nationaal verband voor meer welvaartsspreiding hebben ge zorgd, ook zouden kunnen worden aangewend op wereldschaal. Ten eerste stelt die welvaartssprei ding in de rijke landen nog niet zoveel voor en voorzover er wel sprake van is, werd de omvang van de koek, die hier dan wat beter verdeeld is, Achterhuis behoort ook tot de school die na drie mislukte UNCTAD's zegt, dat de ontwikkelings landen zich maar los moeten maken van economi sche bindingen met de noordelijke landen omdat die hun afhankelijkheid alleen maar vergroten. Maar hij zegt er niet bij, hoe Chili en Zambia dan hun koper kwijt moeten of Ghana zijn cacao. En moet Senegal, dat echt niets anders kan voort brengen dan aardnoten, zijn 'cultivateurs' dan maar weer omscholen tot nomaden? Het zou inderdaad een sprong vooruit zijn, als de arme landen door hun handel helemaal op elkaar te richten, minder afhankelijk van het noorden zou worden, maar waar is de koopkracht die zij elkaar te bieden hebben? In steeds meer geschriften, ook in dit, treft me het gemak waarmee over de noodzaak van econo mische groei wordt heengestapt. Natuurlijk is deze in de voorgaande jaren verabsoluteerd en heeft zij vaak de verhoudingen verziekt, maar wat móeten landen met een verbijsterende bevolkings groei een factor die door Achterhuis vrijwel buiten beschouwing wordt gelaten? Neem nu India Van een herverdeling van het inkomen binnen de ontwikkelingslanden zelf verwacht hij teveel. Ik onderschrijf de verstrekkende sociale betekenis ervan gaarne, maar neem nu India een land met evenveel inwoners als Afrika en Latijns Amerika bij elkaar. Daar gaat 60 procent van het nationaal inkomen naar 20 procent van de bevol king. Een schande, jazeker. Maar dan is het nog een gemiddeld inkomen van 300 dollar voor al die 'rijken' en dat ligt nog altijd ver onder de belastinggrens van 400 dollar Met de uitgestelde revolutie die hij in de titel van zijn boek vermeldt, bedoelt Achterhuis de situatie in de rijke landen, waar we nog altijd niet naar fundamentele gerechtigheid zijn doorge stoten, maar waar de revolutie halverwege met ons aller welnemen is gestopt. Hij acht het doorzetten daarvan liefst op vreedzame wijze een voorwaarde voor het totstandkomen van mondiale gerechtigheid. Maar een voorwaarde is wat anders dan een stimulans dat zal Achter huis zelf ook wel erkennen. De uitgestelde revolutie. Over ontwikkeling en aoartheid. Door Hans Achterhuis. Uitg, In den Toren, Baarn. 196 blz. prijs 14.50. BOEKAREST (AP, Reuter) Na een bezoek van vier dagen is de Russische minister van defensie, maarschalk Andrej Gretsjko, gis teren weer uit Roemenië vertrokken. Roemenië en Rusland zijn over eengekomen dat hun legers in de toekomst nauw zullen blijven sa menwerken, maar het bezoek heeft weer eens onderstreept dat Roe menië een eigen koers wil varen. Moskou maakt zich ernstig zorgen over de onafhankelijke koers van Roe menië en met name over de weige ring van dat 1 and troepen van het Pact van Warschau te laten oefenen op zijn grondgebied. Weliswaar heeft Roemenië onlangs ingestemd met een oefening van Russische troepen op Roemeens grondgebied, maar daar mochten alleen maar staf-officieren aan deelnemen. In redevoeringen die Gretsjko en zijn Roemeense ambtgenoot Ionita van de Roemeense militaire academie hiel den, bleek duidelijk dat beide landen verschillende opvattingen hebben over de defensie. Gretsjko legde vooral de nadruk op de betekenis van het Pact van Warschau, dat een hechte eenheid moest vormen. Minister Ionita zette uiteen dat zijn land een geheel nieuw soort leger aan het opbouwen is, 'dat geen ander belang kent dan het toege wijd dienen van de zaak van het volk, de vrijheid van het vaderland en de onafhankelijkheid.' De nieuwe Ro- meensedefensiewet, die op 31 maart van dit jaar van kracht is geworden, heeft de grondslag gelegd voor de mobilisatie van alle Roemenen en al het Roemeense materieel voor de na tionale defensie. Opleiding 637. maar 67.000 mensen gevangen houdt. COLLABORATIE Een kolonel van de Amerikaanse luchtmacht, die vijf jaar in Noord- Vietnam gevangen heeft gezeten en daar de hoogste Amerikaan in rang was, heeft gisteren gezegd dat een kleine twintig Amerikaanse gevange nen in Noord Vietnamese kampen heb ben gecollaboreerd met de vijand. Sommigen hadden hun kameraden zelfs lichamelijk letsel berokkend. Ko lonel Theodore Guy zei dat hij alles zou doen om deze mensen uit de dienst verwijderd te krijgen en even tueel in staat van beschuldiging te stellen. Hij zei zich te realiseren dat de autoriteiten alles als vergeven en vergeten willen beschouwen, maar dat hij daar niet mee akkoord ging. Het Pentagon had geprobeerd het te doen voorkomen alsof alle krijgsge vangenen zich in Noord-Vietnam eens gezind en moedig hadden gedragen, maar dat was niet zo, aldus de kolo nel. Een kleine twintig hadden gewei gerd mee te werken aan zijn pogingen de communicatie tussen de gevange nen te herstellen en een zekere disci pline in te voeren. Zij hadden hem zelfs verraden en daarvoor was hij afgeranseld. Sommige krijgsgevange nen hadden meer vrijheden en voedsel geaccepteerd in ruil voor het geven van inlichtingen. Minister Ionita zei dat nu in Roeme nië vooral aandacht wordt besteed aan de opleiding van het hele volk voor de verdediging van het vaderland. Roemenië wilde natuurlijk graag nau we banden onderhouden met de lan den van het Pact van Warschau, maar ook met alle andere socialistische lan den. Een duidelijke verwijzing naar de goede betrekkingen die Roemenië zeer tegen de zin van Rusland, onder houdt met China. Roemenië is vooral na de bezetting van Tsjechoslowakije door troepen van het Pact van Warschau zeer hui verig geworden voor de aandrang van Moskou oefeningen in Roemenië te houden. De Roemeense regering en partij hebben de inval in Tsjechoslo wakije scherp afgekeurd en vlak na die overrompeling dreigde Moskou ook de leiders in Roemenië weer gewelddadig in het gareel te brengen. Russische troepen oefenden toen vlak bij de Roemeense grens zoals ze voor de inval in Tsjechoslowakije bij de grens van dat land geoefend hadden. Door subtiel manoeuvreren zijn de Roemeense leiders erin geslaagd hun eigen politiek te blijven voeren. CAIRO (AP, Reuter. UPI) Het Egyptische kabinet heeft gisteren be sloten in ieder van de acht provincies van het land zogenaamde strijdcomi té's op te richten, die de bevolking moeten voorbereiden op de beslissen de slag tegen Israël. De operatie-centra zullen geleid wor den door een minister en worden geacht permanent bijeen te zijn. De maatregel is genomen, nadat president Sadat de Egyptenaren het afgelopen weekeinde had opgeroepen tot een volledige confrontatie met Israël. Een van de eerste taken van de •strijdcomité's zal zijn het inrichten van oefenkampen waar de burgers opgeleid kunnen worden tot 'verzets strijders'. De mensen zullen daar on geveer vier weken een opleiding kun nen volgen in het hanteren van auto matische wapens en bandgranaten en zullen onder meer opgeleid worden voor straatgevechten. Militaire v oefening is in Egypte ook verplicht gesteld voor leerlingen van middelbare scholen en studenten. Vrouwen zullen lessen in eerste hulp moeten gaan volgen. WENEN (AP) De onderhandelin gen tussen de organisatie van olie- exporterende landen OPEC en de grootste wereld-oliemaatschappijen zijn dinsdagavond met een negatief resultaat afgebroken, maar in een ver klaring van OPEC werd naderhand gezegd dat de organisatie 'tot 4 mei de deur openlaat voor positieve voor stellen.' De conferentie in het OPEC-hoofd- kwartier te Wenen ging maandag van start toen de vertegenwoordigers van de oliemaatschappijen hun antwoord overhandigden op een OPEC-voorstel, dat hen 13 april in Cairo was gedaan. Zegslieden verklaarden dat dit ant woord door OPEC als inadekwaat van de hand werd gewezen en dat werd aangedrongen op revisie. Het tweede herziene antwoord werd a dinsdag eerder op de dag ter kennis van OPEC gebracht. Na ruggespraak gehouden te hebben werd ook dit tweede antwoord door OPEC afgewe zen. In een verklaring heette het aanbod van de oliemaatschappijen 'ne gatief. Zegslieden verklaarden dat het eerste aanbod neerkwam op een prijs verhoging van 7,2 procent als tege moetkoming voor de verliezen die de OPEC-landen tengevolge van de re cente 10-procent dollardevaluatie heb ben geleden. De Inhoud van het twee de, herziene aanbod was niet direct*: bekend. - ey.ïo.bni.io «si esi MOSKOU, BONN (Reuter, UPI, AP) In Bonn en Moskou is gisteren bekend gemaakt dat de Russische par tijleider Leonid Breznjew van 18 tot 22 mei een officieel bezoek aan West- Duitsland zal brengen. Een Westduitse regeringswoordvoer der, die gisteren de datum bekend maakte, zei dat het doel van Brezn- jews reis zal zijn het openen 'van een nieuw tijdperk van betrekkingen'. Voordat Breznjew komt, zal bondskan selier Brandt op 1 en 2 mei in Washington besprekingen voeren met president Nixon. KAAPSTAD, SALISBURY (Reuter, AP) Vier Afrikaanse politieman nen zijn goede vrijdag in de Caprivi- strook in een hinderlaag gelokt en gedood. Dit is gisteren in Kaapstad bekend gemaakt. De Caprivistrook grenst aan Zambia en Rhodesië. In Salisbury, heeft de regering be kend gemaakt dat vier Rhodesische militairen drie blanken en een Afrikaan in het noordoosten van het land zijn gedood in een gevecht met guerrillastrijders. Volgens de Zuidafrikaanse minister van politie, Stefanus Muller, waren de politiemannen door 'een sterke een heid terroristen' omgebracht. De een heid zou via Zambia naar de Caprivi- streek zijn gekomen. Voorlichting PARIJS (Reuter) Een. rechtbank in Parijs heeft de voorlichtingsdienst van de Russische ambassade in die stad veroordeeld tot 1500 franc boete voor het publiceren van een artikel waarin joden werden belasterd en opgezet werd tot rassenhaat In het artikel stond onder meer dat volgens de bijbel een jood zich moet verheu gen als een niet-jood sterft Maat vol TOKIO (Reuter) Honderden woe dende passagiers hebben op een stati on in Tokio treinpersoneel afgeran seld en kaartjesautomaten en ruiten vernield. Zij hadden genoeg van de langzaam-aan-actie waarmee het spoor wegpersoneel in Japan looneisen kracht bij zet. Indianen protesteren WASHINGTON (UPI) Bij Woun ded Knee zijn gisteren acht Indianen gearresteerd die een wegversperring opgericht hadden. Zij zeiden de weg versperring te hebben opgericht om dat zij de oorspronkelijke bewoners van het -gehucht Wounded Knee zijn en wilden protesteren tegen het feit dat de autoriteiten geen eind maken aan de bezetting die op 27 februari is begonnen. Boete voor Mitterrand PARIJS (AP) De leider van de Franse socialisten, Fran$ois Mitte- rand, is gisteren veroordeeld tot een boete van 2000 francs en schadever goeding van 10.000 francs omdat hij een leider uit het verzet had belas terd. Mitterrand had beweerd dat Mi chel Cailliau in 1944 bij De Gaulle had aangedrongen op verwijdering van joden en vrijmetselaars uit de Franse regering in ballingschap. Cail liau heeft verklaard dat hij De Gaulle slechts heeft gewaarschuwd dat de na zi's erin waren geslaagd het Franse volk te indoctrineren met hun haat tegen joden en vrijmetselaars! Kabeljauw-oorlog LONDEN (DPA) De 'kabeljauw- oorlog* bij IJsland wordt steeds fel ler. IJslandse marineschepen hebben gisteren Britse vissersboten beschoten en hun netten kapot gevaren. De vissers voeren binnen de eigenmach tig door IJsland uitgebreide territori ale wateren. Amin: oogje op Moskou NAIROBI (Reuter) President Idi Amin van Oeganda heeft gisteren vier uur onderhandelt", met een Russische delegatie. Amin zou de Russen om militaire hulp hebben gevraagd. Mos kou zou er op gebrand zijn de betrek kingen met Oeganda aan te halen omdat ÜLhët .n^Jnirigg Tanzania, \vaarme£^a*S£rida op vost van oorlog ft l#,i tü ai e.tii eer: .-/.8 0'OHMA I 6 U-» WOHJAA I 8 OrOfUüLA i

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9