geinig kans op doptie kinderen 6% 6% Links hielp confessionelen over drempel de postspaarbank w ssc Uit KVP gestapt om houding voor en na de verkiezingen Ltai ctie ietnam "[edijver tussen erlingen gunstig Formatie - Per 1 mei 1973:r— ■ibnoiG8irn-r altijd safe Briellenaren klagen over ondraaglijke stank van olieschip Het weer Frans dagblad Le Monde over Nederlandse kabinetscrisis: ltei Agt bedankt l r Tweede Kamer c oöwJLt bww U., (LouwtoLy» JW/KWARTET WOENSDAG 25 APRIL 1973 BINNENLAND T3/K5 )M: aantal ruim ge halveerd >ur| een onzer verslaggeefsters trijdk HAAG Voor Nederlandse echtparen die een kind willen adopteren vveJde toekomst er bijzonder somber uit. Het is namelijk zo, dat het aantal saotie-ouders de laatste twee jaar bijna verdubbeld is, terwijl het aantal Sjeren dat ter adoptie wordt aangeboden meer dan gehalveerd is. reauite^ent dat er enorme wachtlijs- ston#taan en er heel wat adoptief- endef teleurgesteld moeten worden. srda#r ook dat er bij bijna alle ;en jvan de kinderbeschemiing in WasL !ier j ons land een inschrijvingsstop bestaat voor adoptief-ouders. Dit vertelde drs. R. G. Deibei, direc teur van de Nederlandse Federatie van Instellingen voor de Ongehuwde In Amsterdam wordt al hard ge werkt aan de voorbereidingen van het Holland Festival voor Viet nam, zoals op deze foto met het schilderen van spandoeken. Moeder en haar Kind (FIOM) op een gisteren gehouden persconferentie. De teruggang van het aantal te adopteren kinderen wordt enerzijds (in zeer be perkte mate) veroorzaakt door het te ruglopen van het aantal buitenechtelijk geboren kinderen in ons land (90% van de voor adoptie aangeboden kinderen zijn namelijk afkomstig van ongehuw de moeders) en anderzijds door het feit dat veel minder ongehuwde moe ders tegenwoordig nog afstand doen van hun kind. Dit is weer te verkla ren uit de verbeterde maatschappelij ke en materiële omstandigheden, waar door het voor ongehuwde moeders mogelijk is zelf hun kind te houden. Bovendien wordt er in veel mindere mate dan vroeger druk door de bui tenwereld uitgeoefend op de onge huwde moeder om haar kind direct bij de geboorte af te staan. Omstreeks 1970 werden er per jaar 750 kinderen geadopteerd door Neder landse echtparen. Daarna begon dit aantal flink terug te lopen: in 1972 werden nog maar 396 adoptief-plaat- singen verricht en voor 1973 verwacht men maar 300 gevallen van adoptie te kunnen verwezenlijken. Tegenover dat aanbod van zo'n driehonderd kinderen per jaar staat een vraag van ongeveer 4.400 echtparen. Het is dus duidelijk dat heel wat aanvragen niet ingewil ligd kunnen worden. Buitenlands Behalve de mogelijkheid tot het adop teren van een Nederlands kind, be staan er ook altijd nog mogelijkheden tot adoptie van een buitenlands kind. Maar ook deze mogelijkheden zijn de laatste tijd sterk teruggelopen. Uit Oostenrijk en Griekenland, waar tot nog toe veel adoptief-kinderen van daan kwamen, komen vrijwel geen kinderen meer. Dit wordt veroorzaakt door verschillende omstandigheden zo als het feit dat in beide landen de vraag naar adoptief-kinderen in het eigen land sterk gegroeid is. Verder is ook in deze landen de positie van de ongehuwde moeder niet meer zoda nig, dat afstand doen van het kind eigenlijk de enige mogelijkheid is. En ten derde is de vraag om adoptief kinderen vanuit de Verenigde Staten en Zweden in zo sterke mate toegeno men, dat er voor Nederland niet meer veel kinderen overblijven. Daarnaast komen er op het ogenblik alleen nog maar kinderen uit Korea, zo'n 150 per jaar. ADVERTENTIE de rente weer hpger! vansbaar vanK£naar op jeugdspaarreke- ningen. (De Zilvervloot) op beleggingsreke ningen met opzeggingstermijn van 12 maanden. op beleggingsreke ningen met opzeggingstermijn, van 24 maanden. De hogere rente geldt ook voor het bestaande tegoed. Het Is mogelijk - onder bepaalde voorwaarden - zonder voorafgaande opzegging van de RPS-belegglngs- rekeningen geld op te nemen! Wachtlijsten 1 leraren vinden, aldus rapport: len onzer verslaggevers EGEN Veel leraren vinden het gunstig, dat het bestaande (wijssysteem de wedijver tussen leerlingen bevordert. Dit al- valt af te leiden uit een onderzoek van de universiteit van Nij- naar de meningen van de leraren over bepaalde stellingen le zogenaamde 'kritiese leraren'. resultaten daarvan zijn opge- i in het orgaan van het Neder- aan'Genootschap van Leraren. De loudöekers zijn er door verschillen- teri#aken niet in geslaagd de opvat van 'de leraren' boven te bren- - afschillende reacties is gebleken, j. pmige leraren de onderzoekers hten van politieke bedoelingen, smal de term 'krititiese lei aren' ldig was vermeden. De beant- ing van de vragen is daardoor hijnlijk beïnvloed. e 318 leraren die tenslotte een Kwig ingevuld vragenformulier 1 teruggestuurd, was 67 procent lening, dat het huidige onder- jteem de wedijver tussen leer- -bevordert. 28 procent vindt dat lositief element, 35 procent dus wai in fde percentage is ook van me- laktlat het geven van straf nodig is geliin ordelijk verloop van de les e. jrborgen. Bijna een kwart van nin%ndérs Vindt, dat het geven van llleen maar noodzakelijk is bij steem, waar niet het belang van il staat. De 'kritiese leraren' in hun geschriften veel aan- geschonken aan het probleem raf en orde» in het onderwijs, ïerderheid van de deelnemers aan het onderzoek blijkt het met hun opvattingen niet eens te zijn. Bijna 75 procent van hen vindt, dat het onderwijs een dienende functie heeft ten aanzien van de waarden, die in de maatschappij leven. De helft van deze leraren vindt ook dat het huidige onderwijs een weerspiegeling is van de normen en waarden in de maatschappij, de andere helft niet. Bijna 60 procent van alle deelnemers ziet echter een tegenstelling tussen de belangen van de leerlingen en die van de maatschappij. De stelling, dat het onderwijs ook tot opdracht heeft de maatschappij te hervormen wordt on derschreven door tweederde van de inzenders. De Stichting voor Interlandelijke Adoptie (SIA) heeft momenteel al een wachtlijst van 1.156 Nederlandse echtparen alleen al voor Koreaanse kinderen. Getracht wordt het aantal kinderen uit Korea wat te vergroten, maar desalniettemin zou er een grote kloof blijven bestaan tussen het be schikbare aantal kinderen en de vraag van de zijde van de adoptief-ouders. Uitbreiding van het aantal landen dat kinderen ter adoptie naar Nederland zou willen sturen, is niet erg gemak kelijk. In Vietnam zouden genoeg kinderen zijn die voor adoptie in Nederland in aanmerking ko men, maar de autoriteiten van dit land verlenen tot nog toe geen mede werking voor het ter adoptie geven van kinderen uit dit land. Volgens mevrouw W. Schütte van de SIA ziet men het in deze landen, waar adoptie op zichzelf al een tamelijk ongewoon verschijnsel is, als een soort gezichts verlies, wanneer men kinderen naar het buitenland zou laten gaan. Men zou hiermee toegeven dat er in het land een kinderprobleem bestaat, dat men zelf niet kan oplossen. Tegenover het feit dat er in Neder land dus nauwelijks meer een moge lijkheid bestaat tot het adopteren van een kind, staat het grote aanbod dat in de verschillende internaten zit pleegkinderen van tien jaar en ouder te wachten op plaatsing in een pleeg gezin. Er zijn in ons land minstens 1300 van dergelijke kinderen, die soms jaren moeten wachten, voordat zij uit een inrichting naar een pleegge zin kunnen gaan. Vervolg van pagina 1 treden als minister van onderwijs in beraad gehouden. Vandaag ontvangen de formateurs twee andere kandidaat ministers. Het zijn de heren F. H. P. Trip voorzitter van het college van bestuur van de Rijksuniversiteit van Utrecht (morgenochtend) en prof. dr. W. F. Duysenberg, hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam (morgen middag). Mr. A. van Agt zei gisteren op de persconferentie als toelichting op het eindverslag van de informateurs, dat de oorzaken van het mislukken van de formatie-Burger 'in voldoende ma te zijn weggenomen.' 'Na alle gesprek ken hebben wij de indruk dat het snor zit, dat het voor elkaar komt. De reacties bovendien op ons werkdocu ment dat we aan de betrokken frac ties toezonden, waren van zodanige aard, dat wij in de werkvergadering van kandidaat-ministers geen zwarig heden verwachten', aldus informateur Van Agt. 'Er zullen daar zeker geen messen worden getrokken voorspelde hij. Informateur Albeda onthulde op de persconferentie dat de al eerder aan gezochte ARP-kandidaat prof. mr. W. F. de Gaay Fortman sr. 'niet weg loopt' met het werkdocument Hij zou gerekend hebben op een omvangrijk stuk, waarin het hele regeringspro gramma zou zijn vastgelegd. DEN BRIEL Een kleine honderd Briellenaren hebben gisteren rond het middaguur de meld- en regelkamer van Rijnmond gebeld in verband met een ondraaglijke oliestank. De stank kwam uit de zevende petroleumhaven en werd veroorzaakt door een ongeluk bij het overpompen van zware olie uit de Oostduitse tanker Schwarzheide, waardoor ongeveer 100 ton olie in het water stroomde. Op verzoek van de Rotterdamse ha vendiénst kwamen schepen van het tankreinigingsbedrijf Booy in actie om de olie, die door de wind in een hoek van de haven was gedreven, op te zuigen. De Rotterdamse brandweer bracht uit voorzorg enkele oliescher men naar de zevende petroleumhaven. Omstreeks twee uur in de middag had de opruimingsploeg het merendeel van de olie opgeruimd, waarmee ook een eind kwam aan de klachtengolf. Volgens enkele Briellenaren was de stank ditmaal 'erger dan normaal.' Apeldoornse fractieleider ook uit raad Van een onzer verslaggevers APELDOORN 'Ik heb om twee redenen voor de KVP bedankt. In de eerste plaats om de onduidelijkheid van de KVP vóór de verkiezingen, het lonken naar links en tegelijk naar rechts En ten tweede vanwege de houding van de KVP nd de verkiezin gen ten aanzien van de vorming van een progressief kabinet', aldus de heer J. G. M. M. M. te Wierik (39), voorzitter van de KVP-fractie in de Apeldoornse gemeenteraad, die heeft laten weten dat hij uit zijn partij is gestapt. De heer Te Wierik die verbon den is aan de Stichting Uitvoe- ringsgroep Streekcentra voor Vor ming en Opleiding vertelde dat hij zijn besluit ruim veertien da gen geleden heeft genomen, toen mr. Burger zijn formatie-opdracht teruggaf. Behalve dat hij bedankte voor de KVP, waarvan hij twintig jaar lid is geweest, stelde hij ook zijn zetel in de Apeldoornse raad beschikbaar. De reden voor deze stap ligt volle dig in de landelijke politiek. Bij .het raadswerk in Apeldoorn heeft hij zeer constructief met ARP en CHU kunnen samenwerken. Hij vond het echter eerlijker tegeno ver de kiezers, die hem voor de KVP gekozen hebben, om zich ook uit de Apeldoornse gemeenteraad terug te trekken. 'Ik heb', zegt de heer Te Wierik, 'bij de formatiepoging aan de kant van de KVP te weinig bereidheid gezien om samen een kabinet te vormen.' Die hele opstelling van 'wel gedogen, niet gedogen' zat hem eigenlijk niet lekker. WEL GEDOGEN Men had óf een stuk regeringsver antwoordelijkheid moeten aangaan óf loyaal in de oppositie moeten gaan. Wat dat laatste betreft, zegt hij, om zich wat nader te verkla ren: 'Men had een kabinet-Den Uyl wèl moeten gedogen. Het op reëele, zakelijke gronden moeten beoorde len. Dat hoeft niet te betekenen: altijd ja zeggen. Dat kan ook in houden: principieel nee zeggen.' De heer Te Wierik ziet nóg het liefst, dat er een regering komt uit de progressieve drie en de confes sionelen. Wel vindt hij het jam mer, dat de progressieve drie zo hard aan Keerpunt '72 vasthouden, maar er is in ieder geval de toe zegging tot actualisering, tot aan passing aan nieuwe situaties. Bij een ministersverdeling van tien-zes moet er toch wel het een en ander gebeuren voordat men met voorstellen komt, die voor een van de groepen beslist onaanvaard baar zijn. In élk geval had, volgens de heer Te Wierik, dit risico maar genomen moeten worden. Partijloos blijft de heer Te Wierik niet. 'Ik ga me zeker bij een andere partij aansluiten. Welke partij dat zal zijn, maak ik bekend wanneer ik de gemeenteraad van Apeldoorn verlaat. Dat is op 23 mei.' (ADVERTENTIE) Niet zo warm Een lezer uit Oud-Beijerland heeft serieuze kritiek op het KNMI. Hij schrijft: 'Eerste paasdagavond werd meegedeeld dat een depressie zich van Denemarken in de richting van ons land bewoog. Deze zou eerst in het noorden en later elders in het land voor lichte regen zorgen. Tweede paasdagmorgen werd echter gezegd, dat het zuidwesten nog juist binnen de invloedssfeer lag van een laag boven de Golf van Biscaje (dat dinsdag overdag in Nantes nog 12 millimeter regen bracht) en dat tijde lijk nog voor wat lichte regen zorgde. Mijn vraag: van welke depressie was deze regen afkomstig? Bovendien had de voorspelde lichte regen een sterk buiachtig karakter, waarbij in Oud- Beijerland omstreeks 15.00 uur een korte, doch hevige bui met hagel en onweer in enkele minuten tijds voor ruim drie millimeter neerslag zorgde.' Antwoord: wanneer zich meer dan één depressie binnen schootsafstand van Nederland bevindt, is het wel eens moeilijk uit te maken of we door de hond of door de kat worden gebe ten. Soms kunnen beide invloeden doorwerken. Wij hebben de indruk, dat de buien van paasmaandag samen hingen met een onstabiliteitszone, die over Noord-Duitsland naderbij kwam en daar in de late avond en in de nacht en ochtend uitsluitend lichte regen bracht. Paaszondag was echter gebleken dat er in de namiddag en vooravond ook hier en daar lokale buiencellen gevormd werden zoals on der meer werd vastgesteld in War schau en Warnemilnde. De desbetreffende neerslag in Neder land zal wel in hoofdzaak gebracht zijn door deze Duitse storing hoewel enig effect door de koude put bij Parijs ook niet ondenkbaar is. In Oud-Beijerland viel over maart met 10 millimeter nog maar juist één millime ter minder neerslag dan in het door ons als droogste plaats genoemde Alk maar. In Almkerk (NoordrBrabant) werd 18 millimeter gemeten. De waarnemer daar ziet het met een toarmte-inval uit het oosten niet zo zitten. Alleen van 1959 is hem nog iets bijgebleven. De weerkaarten van dit ogenblik wijzen trouwens ook niet in die richting. Weliswaar werd gis termiddag in Keulen de 18 graden gehaald, jnaar in het Oostzee-gebied is het vrij koud (Sleeswijk maximaal 9 graden, Fehmarnbelt 6 graden Celsi us). Ook in de randstaten is het zo lekker niet met Talinn Estlandgis termiddag 4 graden bij luchtaanvoer over de Finse Golf en Kaunas (Litou- en) op 7 graden Celsius bij matige regenval. HAAG Minister Van Agt ie) heeft bedankt voor het lid- !hap van de Tweede Kamer. Hij leerde gedurende de laatste i Irie maanden het ministerschap Kltt Kamerlidmaatschap: de maxi- termijn waarbinnen dit na de Ge-Kamerverkiezingen en tijdens binetsformatie mogelijk is. )llSerale staatssecretarissen Riet- I qq (sociale zaken) en Vonhoff toö die eveneens drie maanden evens Kamerlid waren, hebben lGBet lidmaatschap van de Kamer j h^en ontslag als staatssecretaris er Van Agt zal als Kamerlid op- fl worden door zijn partijgenoot HJ' ter Woorst (46 jaar). Van een onzer vei AMSTERDAM De Nederlandse kabinetscrisis is door het gezaghebbende Franse dagblad Le Monde belangrijk (of merkwaardig) genoeg bevonden om er een com- mentaar van een kolom op de voorpagina aan te wijden. Het verscheen in het num mer van gisteren, dat overigens kennelijk gedrukt werd, voordat het duo Burger- Ruppert tot formateur werd benoemd. Onder de kop 'Crisis zonder einde in Nederland' schrijft Le Monde: 'Op 10 april heeft koningin Juliana de heren Van Agt (ka tholiek), minister van justitie in het demissionaire kabinet, en Albeda (calvinistisch) aangewezen om 'zo snel moge lijk' een formule te vinden voor een kabinet dat van steun in het parlement verze kerd is. Zullen zij er eindelijk in slagen, een kabinetscrisis op te lossen, die al sinds de verkiezingen van 29 november voortduurt? In feite leven de Nederlanders al sinds 17 juli 1972 d.w.z. sinds negen maanden, met een interim-regering die haar op treden moet beperken tot de behartiging van de lopende za ken. De onbeweeglijkheid die, zo lijkt het tenminste, in de Nederlandse politieke wereld heerst, heeft intussen een ze ker ongeduld gewekt in Den Haag, tot in de kringen rond om het koninklijk paleis toe. Voor het eerst sinds weken is er echter een sprankje hoop op een oplossing van de einde loze crisis. Het ontstond nadat de twee informateurs op don derdag 19 april een werkdocu ment hadden voorgelegd aan de partijleiders van de pro gressieve en confessionele blokken. De snelheid waarmee de heren Van Agt en Albeda hun document, dat als basis voor een toekomstige coalitie regering zou kunnen dienen, hebben opgesteld, is inderdaad een gunstig voorteken. Door zich bereid te tonen, aan één tafel te gaan zitten, hebben de socialistische en christelijke leidslieden een eind gemaakt aan de bijna absurde onver zoenlijkheid waarin ze zich tot dusverre hadden verschanst. Ze hebben tegelijkertijd laten doorschemeren, dat er een kans op ontdooiing van de situatie is. Omdat de kiezersraadpleging van 29 november geen enkele duidelijke meerderheid had opgeleverd, stond al onmiddel lijk vast, dat de vorming vao een nieuwe regering niet ge makkelijk zou zijn. Toch kon niemand voorzien, dat er een crisis van een zo ongewoon lange duur zou volgen. Die crisis valt niet alleen te ver klaren uit de omstandigheden en de onbeweeglijkheid van de politieke groeperingen, te beginnen met de Partij van de Arbeid (Socialistisch). Neder land bevindt zich op het ogen blik op een keerpunt in zijn politieke bestaan, en de draai erijen van de laatste maanden komen duidelijk voort uit de aarzelingen van de partijen om de nieuwe weg op te gaan, die de laatste verkiezingen hun half- en half hebben ge wezen. In tegenstelling tot wat de heer Barend Biesheuvel, de premier van het demissionai re kabinet, had verwacht, heb ben de Nederlandse kiezers in november het confessionele blok niet aan de macht gela ten, al boekten de liberale bondgenoten wel winst. De kiezers versterkten daarmee de tendens tot uitholling van de posities der christelijke partijen een tendens die al tien jaar valt waar te nemen. De confessionelen, die in 1963 76 zetels in het parlement be zetten, hebben er tegenwoor dig nog maar 48. Omdat ze slechts over een meerderheid van één stem in de Kamer beschikt, zou de aftredende co alitie niet kunnen terugkeren zonder dat het land het risico van steeds nieuwe crises zou lopen. De sterke positie waarin de socialisten zich nu verheugen met 43 zetels vormen ze voor het eerst de belangrijkste parlementaire groep heeft een koersverandering noodza kelijk gemaakt. Maar deze her oriëntering brengt in alle par tijen geharrewar teweeg: de scheidslijn tussen progressie ven en conservatieven loopt tegenwoordig door elke groe pering heen, waarbij de katho lieken zonder twijfel het meest verdeeld zijn. Het ge treuzel waarvan de katholieke leiders tot nu toe hebben blijkgegeven, weerspiegelt vooral hun zorg om hun troe pen bijeen te houden. Door er vorige week eindelijk mee in te stemmen, dat er met de katholieken en de an dere confessionele partijen over het program van de toe komstige regering wordt gepraat, hebben de socialisten de confessionelen geholpen, de beslissende stap te doen. En ze hebben hun ook de schijn bespaard, dat een eventueel bondgenootschap met links voor de confessionelen een vernedering zou zijn'. Weerraporten van gisteravond 7 u.; max.- temp. van gisteren en neerslag tussen "s mor gens en 's avonds 7 u.: Amsterdam half bew. 14 graden. 0 mm. De Bilt licht bew. 14 0. Deelen zw. bew. 13 0. Eelde zw. bew. 12 0. Eindhoven half bew 15 0. Den Helder half bew. 12 0, luchth. R'dam half bew. 15 0 Twente zw. bew. 10 0, Vllsslngen onbew. li 0. Zd.-Llmb. onbew. 15 0, Aberdeen licht bew. 120, Athene licht bew. 21 0, Barcelona onbew. 18 0, Berlijn half bew. 12 0. Bor- deaux licht bew. 12 0.4, Frankfort geh. bew 17 0, Genève zw. bew. 13 0, Helsinki zw! bew. 7 0, Insbrück regen 11 0.3, Lissabon geh. bew. 18 0. Locarno zw. bew. 17 0. Lon den licht bew. 16 0. Madrid half. bew. 15 0. Malaga geh. bew 21 0. Mallorca onbew. 10 0 München regen 11 0.1. Nice zw. bew. 17 0.' Oslo half bew. 10 0. Parijs licht bew. 18 0.2, Rome licht bew. 14 0. Spilt geh. bew. 13 0 2, ADVERTENTIE 'dlOLwcu

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5