ICOO onderzoekt oorlogsmisdaden Weer aandacht voor Kohnstamm Wat doen we met de Paasdatum? rrico Sanox kalmeert, hetgeen een goede nachtrust bevordert. totmoigen V d; \mr Trouw Kwartet Confessioneel geref. beraad nu stichting Geen kerkbouw in Belgrado Jongen (14) vermist Te weinig geld beschikbaar voor monumentenzorg Sanox vandaac to Sterke groei kerk op West-Irian Beroepings- eybal werk Boekenetalagü TROUW/KWARTET WOENSDAG 25 APRIL 1975 KERK/BINNEN LA ND Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De internatio nale raad van christelijke kerken (ICCC) heeft een commissie ge vormd, die een onderzoek gaat instellen naar oorlogsmisdaden. De instelling is een direct gevolg van de verhalen, die Amerikaanse krijgsgevangenen verteld hebben na hun vrijlating door Hanoi. Gisteren vertelde de president van de ICCC, de Amerikaan dr. Carl Mclnti- re, hierover op een persconferentie in Amsterdam. Bij de ICCC, die de te genhanger van de wereldraad van ker ken pretendeert te zijn, zijn 170, me rendeels zeer kleine, kerken aangeslo ten. Het anti-communistische karakter van deze fundamentalistische oecume ne werd gisteren nog eens zeer duide lijk. Mclntire betoogde, dat wanneer ker ken op dit gebied actief worden, het hun niet alleen behoort te gaan om de levens van mensen in het alge meen, maar speciaal om de levens van christenen. Hij verklaarde over infor matie te beschikken, volgens welke de communisten 'monsterlijke misdaden tegen de menselijkheid' plegen, die alleen maar te vergelijken zijn met die van Hitier tegen de Joden. De komst van het communisme in de wereld heeft miljoenen christenen het leven gekost Van de organisatie der Verenigde Na ties is niets te verwachten als gevolg van de komst van China in de VN, en de invloed, die de communisten in de derde wereld in deze organisatie uit oefenen. Van de Verenigde Staten en andere westelijke landen ^venmin, vanwege hun politiek van vreedzame coëxistentie. Mclntire toonde zich zeer ontstemd over de Amerikaanse graan- leveringen aan de Sowjet-Unie, die hij in strijd achtte met het bijbelwoord 'Hebt geen gemeenschap met de wer ken der duisternis.' Het is al zover, dat de VS assisteren bij de bouw van fabrieken in Siberië, die straks het westen concurrentie gaan aandoen. De commissie gaat feitenmateriaal verzamelen en van tijd tot tijd in verschillende landen, waaronder Ne- Dr. Carl Mclntire (links), president van de internationale raad van christelijke kerken (ICCC), op de persconferentie in Amsterdam, gisteren, waar hij de oprichting aankondigde van een internationale commissie, die communistische oorlogsmisdaden gaat onderzoeken. Naast hem ICCC-secretaris ds. J. C. Maris, het Nederlandse lid van de commissie. derland, hoorzittingen beleggen om de communistische gruweldaden aan de kaak te stellen. Verschil Gevraagd, of hij gelooft, dat er ook onder verantwoordelijkheid van de Zuidvietnamese regering oorlogsmis daden gepleegd zijn, antwoordde Mclntire met het bijbelwoord, dat de overheid het zwaard niet tevergeefs draagt en gerechtigheid dient te oefe nen. Tijgerkooien heeft hij nimmer gezien, hoewel hij Zuid-Vietnam her haaldelijk heeft bezocht en alles te zien kreeg, waar hij naar vroeg. Mcln tire wilde overigens de mogelijkheid niet uitsluiten, dat er ook in Zuid- Vietnam oorlogsmisdaden kunnen zijn De redactie behoudt zlcü het recht voor ons ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publlkatle wordt met de naam van de Inzen der ondertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Medische kennis Op het internationaal symposium over hartgangmakers (Tr./Kw. 18-4) bleek dat de prestaties van de huidige me dische wetenschap in sommige opzich ten bijzonder knap zijn. Anderzijs is bekend dat dezelfde medische weten schap voor diverse ziekten geen af doende oplossing heeft, vooral op het gebied van chronische aandoeningen. In dit verband is het goed te beden ken, dat onze universiteiten slechts allopatisch opgeleide artsen afleveren, zodat de allopaten. die zich tevens wil len bekwamen op het gebied van de homeopatie of de natuurgeneeswijze hun opleiding in het buitenland of bij collega's moeten ontvangen. Aangezien artsen in homeopatie of in natuurge neeswijze dikwijls enorme resultaten behalen waar de allopaten geen oplos sing meer zien, is het ook van het grootste belang te streven naar inte gratie van de genoemde medische dis ciplines. Misschien vermindert dit te vens de noodzaak van de toepassing van de, zeer kostbare, moderne (allo- patische) behandelingstechnieken. Bosch en Duin A. den Hertog Stockholm Waarom deed West-Europa niet mee aan de anti-apartheidsconferentie in Stockholm? Allereerst omdat de En gelse, Franse, Westduitse en Neder landse oorlogsindustrieën grote belan gen hebben bij hun exporten naar Portugal (en dus Zuid-Afrika). Het geleverde militaire materiaal wordt vaak regelrecht gebruikt voor de on derdrukking van de Afrikanen. Ver der denken Engeland en Frankrijk door hun vriendjespolitiek hun mili taire bases op de Azoren te behouden. De Nederlandse en Engelse industrieën hebben in Zuid-Afrika, door de schan delijk lage arbeidslonen, enorme hoge winsten. Voorts bestaan er in de hoogste NATO-kringen plannen om de NATO tot Zuid-Afrika uitt e breiden. Kortom, West-Europa deed niet mee, omdat het economisch en militaire belangen heeft in Zuid-Afrika en dus de huidige toestand daar wil bestendi gen. Cothen Ko van Dijk Radio Nederland De heer J. Kuijk (174-73) schreef een lofwaardig informatief en een voor treffelijk constructief artikel over het streven naar eén vierde Hilversumse radiozender met uitsluitend klassieke muziek. Alle lof! Jammer was slechts, dat hij het 'ongelukkig' vond dat deze aktie 'zo duidelijk is geënt op de buitenlandse vo^irbeelden (France Mu- sique).' Ik waag dit te betwijfelen. Maar indien dat waar zou zijn, wat dan nog? Waarom zou dit niet (me de) geoorloofd zijn? Mogen zulke voorbeelden juist het contrast met het vacuüm hiei te lande niet vergro ten en zo een extra simulans zijn vóór het genoemde streven? Is het niet uitermate beschamend dat er in Japan als ik goed ben ingelicht van de elf radiozenders er twee elke dag van 's morgens vroeg tot 's avonds laat een geheel klassiek (goed deels Europese componisten!) verzor gen. Ja, dat er zelfs van de negen tv- stations er twee zijn, die elke avond een volledig klassiek concert uitzen den?! Geeft het overigens niet te denken dat ik déze gegevens uit parti culiere bron moest vernemen en niet uit daarvoor geëigende organen van omroepverenigingen, die allerlei pop- terroristen te veel de vrije teugel lieten en laten? Amstelveen C. van Altena De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. n, -miuoS 9b- nsG JnuqJol Klikbriefjes gepleegd, maar de betrokkenen wor den dan ook berecht, en dat is nu het verschil met communistische landen. De ICCC bestaat in augustus 25 jaar. Het achtste wereldcongres, dat van 13 tot 24 juni in Cape May (VS) gehou den wordt, zal dan ook het karakter van een jubileumcongres dragen. Op de vraag, of er dan ook rekening wordt gehouden met de kritiek, die in de christelijke gereformeerde synode (de enige Nederlandse kerk, die bij de ICCC is aangesloten) is geuit op de toon van de resoluties van deze congressen, antwoordde ICCC-secreta- ris ds. J. C. Maris (zelf christelijk- gereformeerd), dat kritiek op de ICCC voortkomt uit slechte informa tie. 'Als onze mensen en ook mensen uit andere kerken maar betere infor matie krijgen, moeten zij wel tot de conclusie komen, dat het standpunt van de ICCC hèt standpunt is, dat ook zij moeten innemen.' (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het confessioneel gereformeerd beraad is thans omgezet in een stichting. In het bestuur heb ben zitting genomen de predikanten drs. R. van den Berg te Ermelo, M. P. van Dijk te Nunspeet, C. van der; Tas te Boskoop, drs. J. Vlaardingerbroek te Leeuwarden en dr. B. Wentsel te Den Haag,alsmede de heren A. C. Ledegang te Zandvoort en Jac. Lowie te Baarn. Het college van toezicht bestaat uit drs. H. T. van Bochove te Delfzijl, prof. dr. E. van Dalen te Nunspeet, R. A. van Ginkel te Nijkerk, ds. H. Koetsveld te De Lier, ds. J. Overduin te Veenendaal, B. J. Roolvink te Hil versum, prof. dr. K. Runia te Kam pen, prof. dr. C. van der Woude te Kampen. BELGRADO (KNA/EBPS) slil 'Geen plaats voor engelen'. Met deze slogan protesteert de com munistische jeugdbond van Joe goslavië tegen de bouw van een kerk in een nieuwe wijk van Bel grado. Reeds twaalf jaar geleden diende de servisch-orthodoxe kerk een aanvraag in om een kerk en een pastorie neer te zetten in de nieuwe wijk Karabur- ma, die 60.000 inwoners telt. Maar het bouwterrein ligt nog steeds braak. In 1968 hield de communistische partij protestdemonstraties tegen de voorge nomen bouw. Desondanks gaf de ge meenteraad in februari van dit jaar toestemming om te bouwen. De com munistische jeugdbond heeft ver klaard, de bouw van de kerk desnoods met geweld te zullen verhinderen. De baptisten van Belgrado zijn eind januari hun kerk kwijtgeraakt, waarin zij vanaf 1948 diensten hadden gehou den. De kerk moest verdwijnen in het kader van een saneringsplan. De ge meentelijke autoriteiten boden de baptisten een vergoeding van 60.000 gulden, later oplopend tot 150.000 gul den. Maar zij stonden erop, een ander gebouw te krijgen, dat als kerk ge bruikt zou kunnen worden. Eventueel wilden zij oók genoegen nemen met een stuk grond, om zelf te gaan bouwen. Precies op de aangekondigde datum verschenen de slopers om de kerk af te breken. Uit protest hebben de baptisten toen de eerste weken hun kerkdiensten in de open lucht gehou den, op de plaats waar hun kerk gestaan had. Oofc zonden zij een pro testtelegram naar president Tito. Sinds 1945 is in de Joegoslavische hoofdstad geen enkele kerk gebouwd. Ds. G. MESSIE, hervormd predikant te Zwolle, schrijft ons: Het berichtje in Trouw/Kwartet van 17 april over de haast, die van anglicaanse zijde wordt gezet achter een fixering van de paasdatum, vraagt om althans enige elementaire reaktie. Het is in dit kort bestek niet mogelijk, uitvoerig de bezwaren tegen het voornemen, om de paasdatum ergens in de kalender vast te leggen, uiteen te zetten. Mogen de volgende punten althans oproepen tot enige nadere bezinning. 1. De pasdatum is geen onverschil lige zaak. Wie de Schriften zorg- vulding bestudeert, vermoedt daar in zelfs het hart van de bijbelse boodschap. Zowel in Genesis (vers 14; vaste tijden, feesten) als in het Exodusbericht wordt het Pesachfeest uitdrukkelijk in de Schepping geschreven gedacht. De voorjaarsvollemaan geeft het teken voor het feest. Terecht beschouwt de synagoge die nog altijd als een onwrikbaar gegeven, een 'datum' van hogerhand. 2. De evangeliën (en diverse passa ges in de brieven der apostelen) tekenen kruis en opstanding van de Heer als een vervulling van het Pesachfeest. Vervulling is niet af schaffing, maar vol-maken, tot vol le geldigheid brengen. Dat bete kent, dat het Pesachfeest en het christelijke Paasfeest met elkaar verbonden zijn en dat deze verbondenheid tot uiting dient te worden gebracht in het tijdstip, waarop het feest gevierd wordt. 3. De Paasdatum is een 'oecume nisch' gegeven men kan niet los van het christelijke Oosten beslis singen nemen, maar evenmin los van de synagoge. Wat het eerste betreft: een beroep op de ruimhar tigheid van de kerkvader Ireaneus in de strrijd om de Paasdatum tussen Oost en West gaat hier niet op: het betrof de preciese dag, niet het principe van de bijbelse tijds- aangave. Wat het tweede betreft: toen de generale synode van de hervormde kerk advies inwon bij het Nederlandse opperrabbinaat, sprak het antwoord duidelijke taal. Prof. Berkhofs opmerking: de Jo den achten het onbelangrijk wat wij met onze paasdatum doen, snijdt geen hout Het is belangrijk, voor de saamhorigheid van Israel en de kerk. 4. Wat in deze zaak zo raadselach tig is: verontruste gereformeerden, confessionelen, gereformeerde bon ders en anderen roeren de trom en wekken op tot trouw aan Schrift en belijdenis. Het is onbegrijpe lijk, dat juist deze groepen een zo essentieel gegeven uit de Thora laten liggen en de paasdatumkwes- tie als onbelangrijk laten passeren. Misschien wreekt zich hier de ge dachte 'van het afdoen van de ceremoniële wet' maar de vraag naar de paasviering is méér dan ceremonieel. Zoals ook het beroep op Paulus en diens vrijheid jegens de dagen en tijden, die men kan waarnemen, ten aanzien van Pasen niet opgaat. 5. Het is zeer te hopen, dat van Nederlandse zijde in de wereldraad zal worden aangedrongen op wat rust. De zaak moet nader worden bestudeerd ze is het ten volle waard! ,1110 AMSTERDAM De Amsterdamse kinderpolitie verzoekt namens de moeder de opsporing van de 14-jarige Wouter Postma uit de hoofdstad, die op 24 maart van huis weg liep en sindsdien wordt vermist. Signalement: lang 1,65 meter, tenger postuur, smal gelaat, blauwe ogen en donkerblond haar. De jongen was ge kleed in een zwarte marinejas en blauwe broek en droeg bruine schoe nen. Degene die inlichtingen kan ver strekken wordt verzocht contact op te nemen met de Amsterdamse politie, tlfn. 020-753433 of 759111. Kaas met ster-allures niet vergeten.~Frico eten DEN HAAG Er is veel te wei nig geld beschikbaar voor monu mentenzorg. Ongeveer tweedui zend verzoeken om subsidie kun nen momenteel niet in behande ling worden genomen. De Stichting nationale contactcommis sie monumentenbescherming heeft de staatssecretaris voor crm nu verzocht voor volgend jaar een groter bedrag voor monumentenzorg ter beschikking te stellen. De Stichting treedt op namens particuliere verenigingen voor monumentenbescherming. De be dragen die de laatste jaren door crm worden besteed voor restauraties, zijn de laatste jaren praktisch gelijk geble ven: in 1970 veertig miljoen, en drie jaar later slechts vier miljoen meer. Maar gemeten naar de stijging van bouwkosten en arbeidskosten had men in 1973 al op een bedrag van 56 miljoen moeten zitten. ADVERTENTIE RUST-EN KALMERINGSMIDDEL (Bij apotheker of drogist) Pater van Kilsdonk In het interview van Noud van Iperen met pater van Kilsdonk (T/K 18 april) wordt bisschop Simonis in één adem genoemd met bisschop Gijsen. Maar wie bisschop Simonis gehoord heeft in gesprek met dr. A. H. van den Heuvel kan nooit een indruk gekre gen hebben van 'holle en leugenachti ge schablonen.' En dan komt er wat over Marx, in verband met de eccle sia en de 'bevrijdende mystieke ver voering', die men ondergaat in de Amstelkerk. Hiervan meent van Kils donk dat Marx, dit ervarend, nooit van opium voor het volk gesproken zou hebben. Wel nu, dan Is hij slecht op de hoogte van de draagwijdte en omvang van het dialectisch-materialis- me, dat grondiger en radicaler dan het historisch-materialisme, de alge meen zedelijke en geestelijke waar den, wegverklaart en ontkent. Amsterdam F. G. de Groot iëï nsfenöN otatno aro" De toename van het aantal 'klikbrief jes' aan arbeidsbureaus vind ik een benauwende zaak. Laten we gewoon eerlijk blijven. Verdenkt u iemand ergens van. ga naar hem of haar toe en praat het uit Maar ga niet rodde len. want daarmee kon u weieens mensen tot rare dingen brengen. Van morgen toevallig nog op een kalender gelezen: Hij die met één vinger naar een ander wijst, wijst met drie vin gers naar zichzelf. Groningen Ipe v. d. Deen. door dr. C. Rijnsdorp Toen Mozes van de Sinaï afdaalde, moest hij zijn gezicht afdekken. Het langdurig verkeer met God had daaraan een glans verleend, die voor het volk in het dal niet te verdra gen was. De kerk doet vaak het omgekeer de. Zij wil wel graag dicht bij de Heer zijn, maar is bang voor zijn onmiddellijke presen tie. Wie die ervaart, zoals Johannes aan het begin van de Apokalyps, valt als dood aan zijn voeten. Maar de kerk heeft immers een leer, die probeert alles samen te vatten en te ordenen wat de heilige schriften te zeggen hebben omtrent die Heer, zijn rijk, zijn komst in de wereld, zijn werk, dood, opstan ding, hemelvaart. Daarmee, als met een schil van asbest, kan zij zich afschermen tegen zijn persoonlijke aanwezig heid, waarvan de majesteit haar zou verbijsteren, de Geest haar de adem zou benemen en de genade haar onbegrijpelijk zou voorkomen. En zo wordt dat schild uitermate belangrijk! Is de constructie wel voldoende solide, het asbest volgens een nevenbetekenis van het Griekse woord asbestos onvergankelijk, moet er niet gestreden worden over het beste schild en de doelmatigste hantering daarvan? Ziehier de spanning tussen Heer en leer. Geen tegenstelling natuurlijk, want hoe kan men afwe ten van de Heer zonder de leer? Het zijn vaak de grote bekeerlingen geweest, zoals Augustinus, Pas cal, Newman en misschien op iets lager niveau Kohnstamm, die om de leer nooit de Heer vergaten, sterker nog, die zijn persoonlijke nabijheid in hun beschouwingen probeerden te integreren, ieder op zijn persoonlijke manier. En zo kwam Ph. A. Kohnstamm, bekeerde Jood, op zijn 'bijbels personalisme', een onderwerp waarop dr. H. Hofstee Pzn. op 5 februari van dit jaar te Groningen promoveerde tot doctor in de theolo gie. Van het proefschrift in kwestie heeft hij twee boeken samengesteld, waarvan het eerste deel bij dezen wordt aangekondigd. Het heet Het Bijbels Personalisme van Ph. A. Kohnstamm (uitg. Van Gorcum Comp. B.V., Assen, 200 blz., 28.50), met de ondertitel: Deel I, Ontstaan en Grondsla gen. Prof. J. W. van Hulst heeft er een introductie bij geschreven, waarin hij Kohnstamms betekenis voor de theologie voorzichtig, maar duidelijk relativeert (Kohnstamm was van huis uit natuur kundige met een sterk wijsgerige inslag), maar aan Kohnstamms betekenis voor de pedagogiek geen twijfel laat bestaan. 'In de wetenschappelijke pedagogiek is Kohnstamm's naam een begrip; zijn werk is een monument' (XII). Hofstee wilde een boek schrijven over de hele Kohnstamm, deze 'zéér veelzijdige geleerde' (1), wiens totale werk ongeveer twaalfduizend pagina's telt. Zijn werk bestaat uit de 'grote' geschriften, de didactische 'mededelingen' en tientallen bro chures, honderden artikelen en uitvoerige recen sies. verspreid over enkele tientallen tijdschriften, weekbladen, onderwijsbladen en zelfs dagbladen, zo stelt de auteur vast. 'Er lopen door zijn werk twee 'rode draden', zijn Bijbels Personalisme en zijn pedagogische aanpak. Het is vaak zéér moei lijk uit te maken of een geschrift behoort tot de theologie, de filosofie, de pedagogiek of de psychologie enz. Scherpe afscheidingen vinden we bij Kohnstamm niet, waterdichte schotten in het geheel niet' (2). Veelzijdigheid is een aanleg, die men heeft of niet heeft. Kohnstamm had die, maar heeft die ook intensief ontwikkeld en ik waag zelfs te veronder stellen, dat het uitgerekend zijn personalisme is geweest, dat hem daartoe de moed en het uithou dingsvermogen heeft geschonken. Overigens is personalisme een naar woord: de notie van het persoonlijke strijdt met de notie van het '-isme'. Maar de term bestaat nu eenmadl. Het ongelukki ge van termen is, dat je ze niet in de hand kunt houden; ze gaan op een bepaald ogenblik 'voor zichzelf beginnen'. Maar terzake. Kohnstamm over leed plotseling op oudejaarsavond 1951, zonder doodsstrijd. Hij verdween in stiltje, 'zoals hij alle roem en bekendheid in zijn leven geschuwd heeft. Zijn leven en heengaan was als een Henoch' (3). Het oordeel over hem liep uiteen. Prof. Van Hulst vroeg bewondering 'voor de laatste Neder lander, die nog in staat was het geheel der wetenschappen in zijn universele geest te omvat- ter'. Maar na 1952 'verdween' Kohnstamm langza merhand. Slechts enkelen konden hem in zijn veelzijdigheid opvangen. Ondanks Kohnstamms grote waardering voor Waterink, alsook diepgaan de kennis van en bewondering voor Herman WAT HET BETEKENT "1 een 'Wilt u dat dan móaar eens d115*3* en in ronde woorden zegg^r en pasen betekent voor laten we woensdag na pasen?' Dat ho|"en me vragen. Er zijn gemakkelijlerinj gen. Want hier gaat het niet n informatie die ergens kant eher ligt in een handboek of een iderin paedie. Er zijn teksten in de ring te roepen en dat is niet^ woorden die spreken van de ning van zonde en dood en i wereld, van een nieuw leven DJ*0 hoop. Maar wat betekenen di( den voor mij en voor al die *eN die pasen gevierd hebben? Wnaam nen zij ervan zeggen? In rondns v; den en klare taal nog wel. ,r He: maar met het laatste beginnjgrote betekent hoop. Een groot wooben. iemand die in verdriet zit. Ht mei kent: de redding, de verlo^de a onderweg. Er zit iets zachtsjcantii lucht. Nee, ronde woorden, vBuite dringt mijn vrager aan. Het ljen d; dat ik vandaag niet moet levtjlager mag leven. Het betekent dat 1 Jijden ;e sc iroke SENTANI (EBPS) de bekering van de Dani's op West-Irian tot het christendom is een van de grootste zendingswonderén van deze tijd vol gens de Australische zendeling Dennis Brown. In één jaar zijn er weer 3700 mensen gedoopt. De Dani's in de Baliem-vallei leefden enkele jaren geleden nog in het ste nen tijdperk. In 1958 startten de Au stralische baptisten onder hen zen dingswerk, nadat in 1954 de Christian and Missionary Alliance begonnen was. In 1966 werd de Dani-unie van baptistengemeenten gesticht, die nu al 79 gemeenten telt. onzinnig is wat ik probeer vanuit het evangelie, vanuit heel van oriëntatie van miji_ dat mij uit de woorden vaf' toekomt. Het is niet onzinnig,1( zeggen, het zal niet ondergLelcj zonde en tekort, want ik mar uit de vrede, uit de vergeviifSen staat, hoe vreemd dat ook I wild moge, aan mijn kant. Ik hejelijk daar niet toe bewogen, want flom het niets te betekenen hebbeig°ed Hij is naast mij, achter mij, viser d komen staan, Hij is mijn boni tegen het lot, tegen de nat?* de haar vervuiling, tegen dat allewordl verkeerd gaat, tegen dat ik alléén zo slordig en onkritisch doe, zdg giet mijn allerverhevenste nauvfe, op heid. Want nauwkeurigheid en hij betekenen niets. De SS-ers van; zak witsz waren ook ijselijk nautfvond zij lieten niets aan het lot ovlde di betekent het? Dat er zin is a^ond bestaan. En dat ik vandaag ipoord staan tot iets dat ik niet langi Meil onmogelijk behoef te houden, haar lijk een mens Gods te zijn, (rallen kleine dingen en verhoudingïuder. mijn medemensen, hoe vol vo? het en klemmen dat ook liggen ii mag leven. Bijbels: hoezeer ik sterven, ik ben door de dooo Dat betekent het .voor w^en»J|( april 1973. En vanwege deze o ning, vanzelfsprekend nog veel, =DEN Duit i deel mooi, Jdse i NED. HERV. KERK Beroepen: te Windesheim *(toi Kievit te Schelluinen; te 's-Grfc ge-Loosduinen (toez): J. VisserH pred. te 's-Gravenhage. 1Q1* Benoemd tot bijstand in het te Arnhem: D. van Krugten te Aangenomen: naar ZwammeriPHEI* Mostert te Ternaard; de ben. "ben stand in het pastoraat te Erm het E. de Looze, em. pred. te Hilvt tele Bedankt: voor Goedereede: J. ISonee te Alblasserdam. 'ting GEREF. KERKEN df Bedankt: voor Zuidlaren: E. C. r 3ei Vroomshoop. eeae Overleden: A. J. van Sluijs (61 pred. te Rotterdam. Wa predil Zonnemaire, Rotterdam, 's-Grav West, Harlingen, Enschede en kei-Rodenrijs. Verrichtte thani diensten te Hillegersberg-Tei (wijk Ommoord). GEREF. KERKEN (VRIJG) Bedankt: voor Drachten: T. Di Capelle aan den IJssel. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Middelharnis: Stuyvenberg te Rotterdam-! te Slikkerveer: P. Blok te Zeist; R. Boogaard te Leiden ■nis: 12. lam-Zu I 1 te Dir vJ Bavinck wiens dogmatiek hij, op gezag van Hofstee doorkropen heeft bleef hij in gerefor meerde kringen onbetrouwbaaar omdat hij ethisch was en op belangrijke punten van de calvinisti sche leer afweek. Dit is de zwakke kant van het confessionalisme: dat het zich afzet tegen alles wat anders is en na verloop van tijd toch genoodzaakt wordt het bolang en de betrekkelijke waarde van dat andere te erkennen. Vinkenberg, schildknaap van Kuyper, sprak van 'ethische dubbelhartigheid' en Schilder fulmineerde tegen Barth: zulke dingen gebeuren als men alleen maar gefascineerd is door de rijkdom van het eigen belijden. Kohnstamm zou dit een vorm van impersonalisme noemen, of liever nog 'idealisme', een term waaraan hij een nigen inhoud gaf: idealisme stond namelijk bij hem tegenover personalisme. Tot dit afkeu renswaardige idealisme vervalt men, als men idee- en en principes verabsoluteert en het persoonlijk- menselijke daaraan ondergeschikt maakt. In deze lijn ligt ook Kohnstamms betekenis als opvoed kundige. De eerste tachtig bladzijden van dit eerste deel informeren over 'het leven en de geschriften van Kohnstamm tot ongeveer de jaren twintig; de rest van het boek behandelt zijn theologisch-filosofi- sche denkbeelden, waarbij o.a. uiteengezet wordt het verschil tussen het Hebreeuwse en het Griek se 'kennen', Kohnstamms hoge waardering van huwelijk en gezin, zijn bezwaren tegen de leer van de maagdelijke geboorte en de dubbele pre destinatie en zijn gemengde bewondering voor de Wijsbegeerte der Wetsidee. Natuurlijk is dit korte artikel van een belangstel lend lezer en leek niet méér dan wat na-mijmeren over de aandachtig volbrachte lectuur van Hofstees boek. Opzet, indeling en documentatie lijken mij ten volle verantwoord; dit laatste zelfs zozeer dat stijl en leesbaarheid eronder geleden hebben. Maar dat is bij méér dissertaties het geval. Kitiek van vakgenoten is natuurlijk altijd deskundig, zij het niet altijd onbevangen. Maar welke vakgenoot spreekt hier het laatste woord: de theoloog de filosoof, de pedagoog? Als de leek óók iets mtg zeggen, laat het dan zijn een wijzen op het onvergelijkelijke belang van het persoonlij ke, dat men dreigt te vergeten in de storm van collectivisme, die over onze overbevolkte wereld is opgestoken. 'KAT "is éc :esti< neer (deze Sociopathie, door J. HochmanijmL De Nederlandse Boekhandel, pen-Utrecht. 379 blz. Prijs 21EJJJ In 'Sociopathie' met als onlpn 1 'naar een gemeenschapspsycdaats houdt de Franse psychiater j*en> mann een pleidooi om de indr®e b aanpak van de psychiater te 3et gen door de groepsbehandelij^er= arts, belast met het oplossen ld€el1 gezondheidsproblemen van zijij.jj, zou vervangen kunnen wordeL. t een technicus, belast met het oj 7 van groepsproblemen. Hij gaat ,llt rlof «lb-n ücn geko Morj trip uit dat elke samenleving bi heeft aan afwijkenden en zondet! Volgens Hochmann kan de pie rende, afwijkende mens alleen |c, pen worden in relatie tot zijn ving en moet diens protest dief worden gemaakt aan een therajj. de samenleving als geheel ten]te komt. Indien er een wetensch de afwijking gecreëerd moet v. zal centraal 't netwerk inOëteijj" F dat de misdadiger, het slachtoj de samenleving; de gek, zijn g( zijn buurt, de absenteïst, zijn baas en zijn fabriek, de alki zijn vrouw en zijn milieu met verbindt. Hochmann: 'Het is »it dend geheel dat in zijn totaliti grepen en behandeld moet vChn een geheel waaraan de therapeii van, wens ook zelf deelneemt'. B stra dergelijke aanpak (groepsthlnen wordt gebruik gemaakt van de al 1 ten uit de omgeving. De groep 8®bl in twijfel gebracht over de'^] 'verwerpende' of 'overbescheri Toe houding ten aanzien van de afi ^9" den. In zijn boek doet de autei Z1)n poging de theoretische problen ™er op welk leerstelsel stoelt zo'n p ^et trie? verbonden aan de gre Tul: handeling nader te beschrijven., Fes con

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2