/ïtte Huis: Nixon ïopte schandaal iet in doofpot Oplossing cao-conflict lijkt nog niet in zicht CHU wil zevende minister UW neme... Zuidvruchten ft WASAUTOMATEN 499,- mPKAMERS VAMEUBELS BANKSTELLEN sngen aangereden Hevige oliestank fj teisterde li f Brielle Prijscompensatie nog steeds struikelblok In deze krünt Deur gesloten voor Sake van der Ploeg Brand verwoest oliegroothandel krant bon op de bres voor een sterke christejjjl^e ggp! Nieuwe Leidse Gouraiit WOENSDAG 25 APRIL 1973 54ste jaargang no. 20 TELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is gheblevan mijn hert in teghenspoetl" HAARLEMMEBipERAAT 250 J=F Alle bekende merken raat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur KINGTON (UPI, Reuter) President Nixon heeft nooit iboden de celstraf van één van de Watergate-samenzweerders (■korten in ruil vbor diens zwijgen, zo heeft een woordvoerder let Witte Huis gezegd. De ontkenning volgt op een beëdigde nring dat één van de samenzweerders (McCord) was gezegd, lij kon rekenen op "executieve clementie". jld Ziegler (ADVERTENTIE) abele?z enz. In elke prijsklasse. delt voorraad te leveren. Ner- ais heeft u zo'n keus als in -/* ize ENORME toonzalen. „Meu- J tl- en Slaapbankencentrale", In dustriegebouw Goudsesingel rerd^tte Otterdam, tel. 010-126461. ;lon H Voor 9 bel „^"AVËNZANDE —Bij het overste- L> p van de Maasdijk werd de 12- g V., wonende aan de Heenweg (de auto van de Rotterdammer F. treden. De jongen werd met een rO Inschudding en verwondingen de benen opgenomen in een s ziekenhuis. gezegd aak zit snor Oud-informateur demissionair minister van Agt. uur Zonnig uur t. meP de meeste plaatsen droog en n in IJÜ zonnig weer, maar plaatse- i de Jk ook enkele wolkenvelden. 1. 023atige. in het Waddengebied trst nog krachtige oostelijke rj-v-Jnd. Maximumtemperaturen in 9 graden op de Wadden tot jist reeks 15 graden in het zui* jn van het land. orgen en overmorgen: eerst •nze Jij zonnig, later plaatselijk re- )vergin en enige daling van tempe- ituur. Morgen zon op: 05.23 onder: 19.54 Maan op: 02.11 onder: 11.01 5.00 ot co te Alleen de president kan dergelijke clementie verlenen. Volgens een uit gelekt getuigenis voor een grand jury, die een onderzoek instelt naar de Watergate-afluisteraffaire, heeft de vrouw van Howard Hunt één van de samenzweerders tegen een ande re samenzweerder James McCord ge zegd dat hij kon rekenen op 'executie ve clementie' als hij een jaar in de gevangenis had gezeten, nadat hij schuld had bekend en verder had gezwegen. E5h kopie van dit getuige nis kreeg de columnist Jack Anderson in zijn bezit. Maar het Witte Huis heeft laten we ten: 'Er heeft absoluut geen bespre king over deze kwestie plaats gevon den, noch was er enig aanbod van de president'. Volgens die kopie van het getuigenis had Hunt voor de presi dentsverkiezing tot McCord gezegd: 'Wij hebben geld voor de kosten voor je advocaat'. Daarop vroeg McCord: 'En wat is er verder nog?'. Daarop antwoordde Hunt: 'Natuurlijk wil ie dereen weten of je zult zwijgen'. WANNEER Het Witte Huis heeft nog steeds niet willen antwoorden op de vragen, wan neer president Nixon voor het eerst hoorde van de Watergate-affaire. Vol gens de Washington Post was Nixon vorig jaar december ingelicht, dat sommigen van zijn raadslieden bij het afluisterschandaal betrokken waren. Washington verwacht binnenkort een rede van Nixon, waarin hij waar schijnlijk enkele onthullingen zal doen en een reeks ontslagen zal aan kondigen. Waarschijnlijk zal de gehe le presidentiële staf ineen storten. Nixons perschef, Ronald Ziegler, sch'Jnt nu de voornaamste adviseur en vertrouweling van de president te zijn geworden. Hij was de enige raad gever, die met Nixon tijdens het paas weekeinde naar Key Biscane trok. OORLOG Onder Nixons stafmedewerkers schijnt op het ogenblik de oorlog uitgebroken te zijn. Er zijn twee groepen. De ene bestaat uit oud-minister John Mitchell en raadgever John Dean, die diep bij de zaak betrokken zijn. Mitchell heeft bekend op de hoogte te zijn geweest van de afluisterplannen. Dean heeft gedreigd andere namen te noemen door te zeggen dat hij geen zondebok voor hen wenste te worden. De andere groep wordt geleid door Haldeman, de chef van Nixons staf, en Ehrlichman, adviseur voor binnen landse zaken. Vanwege hun Duitse namen en hun machtpositie binnen het Witte Huis worden ze de 'Berlijn- se muur' genoemd, maar door hun huidige tegenstanders worden ze, van wege hun afkomst uit de reclame- en zakenwereld de 'verkopers' genoemd. Op het ogenblik wordt onderzocht of Haldeman bij de aflusteraffaire be trokken was en of hij het geld beheer de, waarmee het zwijgen van de zeven gearresteerde samenzweerders werd gekocht. (ADVERTENTIE) Het stadje Brielle werd giste ren geteisterd door een hevi ge oliestank, veroorzaakt door een storing tijdens het overpompen van olie uit een tanker, waardoor olie in het water terechtkwam. Een brandw eerman controleert de mate van overlast met meet apparatuur. Zie ook pagina 5. vol verwachting klopt ons 250gr.bloem -Vit.melk-132 eieren - zout - 150 gr. krenten - thee!, citroensap - suiker vanille suiker -kaneel - boter. Krentenpannekoekjes. Was de krenten en laat ze een kwartier in warm water weken en dan uitlekken. Klop een glad en luchtig beslag van de bloem met wat zout; eieren, melk en citroen sap. Voeg er de krenten aan toe en bak van dit beslag in hete boter kleine vrij dikke pannekoekjes. Maak een mengsel van suiker, vanillesuiker en kaneel. Leg, voor het opdienen, op elk krenten- pannekoekje een vlokje boter en strooi er het suikermengsel over. Smulpapen kunnen een boekje met leuke Zuidvruchten-recepten aan vragen bij antwoordnummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig). Gedroogde Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De drie in dustriebonden en de industriële werkgevers hebben gisteravond afgesproken dat er een aantal nog niet met name genoemde onafhankelijke deskundigen op dracht zal worden gegeven een studie te verrichten over de wer king van het prijsmechanisme. Zowjel de werkgevers als de vak bonden hebben zich bij voorbaat akkoord verklaard met de uit komsten van deze studie. Ook de prijscompensatie over '73 zal in deze studie, die voor het eind van dit jaar gereed moet zijn, aan de orde komen. De voorzitter van de werkgeversdele gatie, de heer A. Prins, verklaarde gisteravond dat er met het centraal overleg 'bepaalde vorderingen' zijn ge maakt. Het beraad zal aanstaande don derdag worden voortgezet. 'We heb ben', aldus de heer Prins, 'veel tijd besteed aan het inkomensbeleid en aan de werking van het prijsmechanisme. De zaak ligt nu helder en duidelijk op tafel en daarmee is een basis gelegd voor verder overleg*, aldus de heer Prins. Aan de vraag wat er per 1 juni wanneer de prijscompensatie over de voorafgaande periode moet worden Binnenland! Bezem door Scheveningen5 Links hielp confessionelen.5 'Plannen' tot 1980 7 Kerk Hoe met Paasdatum?2 Aandacht voor Kohnstamm 2 TCCC en oorlogsmisdaden 2 Sport Ajax geladen na gesprekken 13 Boekcnelalage 2 Brieven van lezers 2 Strips en feuilleton 6 Radio- en tv-programraa's 6 Wetenschap/techniek 7 Dichtbij cn verder 7 Probleem 7 Familieberichten 14 De heren Van Dijk flndustriebond-CWj, Groenevelt Industriebond-NVV), Prins (FME) en Brussel fin- dustriebond-NKVj met elkaar in gesprek tijdens het cao-overleg in het SER-gebouw (vlnrj. gegeven zijn de partijen nog niet bedoeling dat de studie zowel voor toegekomen. 73 als voor '74 consequenties zal heb- Ook over de vraag of er nu wel of ben. geen maximum in de prijscompensatie komt, wilde men zich gisteravond nog TpIpiirefill 1 no niet uitlaten. Het is in ieder geval de ACicuiaiciiiiig RITA 'Raad eens wie dc eerste prijs won bij de speurtocht van de padvinderij?' Van een verslaggever AMERSFOORT Sake van der Ploeg, die vorige week maandag plotseling aftrad als voorzitter van de Algemene Voedingsbedrijfsbond NW na een ge schil over de taktiek rond het zuivel- conflict, heeft gisteren zeven uur lang vergeefs in 'Kobus aan de Poort' in Amersfoort zitten wachten op toela ting tot de bondsvergadering van zijn bond. De deur bleef voor hem geslo ten. Na acht uur vergaderen werd bekend, dat de bondsraad met zeventig tegen twee stemmen zijn vertrouwen in het door het bondsbestuur gevoerde be leid had gegeven, dat de ontslagne ming van Sake van der Ploeg als een gegeven was aanvaard en dat vice- voorzitter Ab Kuiper tot de eerstvol gende algemene vergadering in no vember als waarnemend voorzitter zal optreden. Dat laatste gebeurde met al gemene stemmen. Sake van der Ploeg hoorde deze uit slag niet meer, want hij was inmiddels weer naar Utrecht vertrokken. De sta pel enveloppen, die hij aan de bonds raadsleden had willen uitreiken om daarmee, zoals hij zei, dure postzegels te besparen, nam hij- voor frankering mee naar huis. De heer Kuiper zei, dat de bondsraad Van der Ploeg de toegang had geweigerd, 'omdat hier door een zakelijke benadering moeilijk zou worden. HARDERWIJK Een felle brand heeft gistermorgen in Harderwijk een groothandel in olie, vetten, benzine en scheepsbenodigdheden in de as gelegd. Van de voorraden ging het grootste deel verloren. Wel kon een aantal gasflessen in veiligheid worden ge bracht, waardoor een grotere ramp kon worden voorkomen. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de hulp moest worden ingeroepen van de brandweerkorpsen van Ermelo cn Hierden. Namens de centrale van hoger perso neel sprak mr. M. D. Ph. van der Werf zijn teleurstelling uit over deze beslissing. 'Het is in de huidige demo cratische verhoudingen kennelijk mo gelijk dat er zonder overleg ever een bepaalde groep wordt beslist. Wij zul len ons in ieder geval niet gebonden a*hten aan de aanbevelingen, die hier uit de bus zullen komen', verklaarde hij. Van de zijde van de industriebon den werd opgemerkt dat ook de bij de vakcentrales aangesloten beambten- bonden niet aan het overleg deelne men. Inmiddels zijn er misverstanden gere zen over de door de industriebonden gestelde ultimatums. Toen de bonden vorige week een opschorting van de acties aankondigden, deelden zij mee, dat de ultimatums wel van kracht zouden blijven, maar dat de uitvoe ring ervan eveneens zou worden opge schort. Het Amerikaanse chemische bedrijf Dow Chemical in Terneuzen, dat ook een ultimatum had ontvan gen, heeft de industriebonden per aangetekende brief om opheldering gevraagd. De directie heeft aangeno men, dat het ultimatum, dat op 21 april afliep, was opgeschort in ver band met de landelijke ontwikkelin gen, maar zij heeft hiervan geen be richt ontvangen. De vakbonden heb ben, zoals gezegd, de ultimatums bij alle bedrijven opgeschort, maar niet voor onbepaalde tijd. In dit verband wijzen de industrie bonden er ook op dat het actiecen trum in Driebergen niet is opgehe ven. maar dat de zaken daar alleen tijdelijk op een laag pitje draaien. Le bemanning van het actiecentrum is bijna gehalveerd, maar is op korte termijn weer op volle sterkte te bren gen. Verrassende brief Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Ka merfractie van de CHU heeft gis teravond de zetelverdeling van tien progressieve en zes confes sionele ministers in het kabinet- Den Uyl weer in discussie ge bracht. In een brief aan de for mateurs, mr. J. A. W. Burger en dr. M. Ruppert, vraagt zij deze verdeelsleutel opnieuw in over weging te nemen, omdat volgens de CHU-fractie met de verhou ding geen recht wordt gedaan aan de zetelverdeling in de Kamer. De CHU-fractie wil een zevende ministerszetel voor de confessio nelen. De brief, die na een uren durende vergadering werd geschreven heeft in Den Haag nogal enig opzien gebaard, omdat de informateurs, mr. A. A. M. van Agt en prof. dr. W. Albeda 's ochtends hadden laten blijken dat zij ook de problemen rond de zetel verdeling in voldoende mate hadden opgelost. Beide informateurs hadden zaterdaga vond ten huize van dr. Ruppert met de drie confessionele fractieleiders een vergadering. Het resultaat daar van was blijkbaar zo hoopgevend ge weest, dat de heren Van Agt en Albeda gistermorgen op een perscon ferentie meedeelden dat de 106 ver houding in het confessionele kamp geen grote moeilijkheden zal opleve ren. Geen ruzie 'Wanneer de progressieven aan die verdeling willen vasthouden, dan zul len de christen-democraten daar on derling geen ruzie over krijgen', zei prof. Ven Agt. Hij en zijn mede- informateur zinspeelden er duidelijk op dat de fractieleiders van KVP en ARP bereid waren ten behoeve van de CHU een offer te brengen door een ministerspost af te staan. Mede hierop hebben beide informateurs een 'stellige verwachting' gebaseerd, dat het beoogde kabinet kan worden ge vormd, zoals in hun eindverslag aan de koningin staat. Drs. A. D. W. Tilanus, fractieleider van de CHU zei gisteravond op de persconferentie dat hij de uitspraken van de informateurs geheel voor hun rekening moest laten. Hij verklaarde trouwens van KVP en ARP het offer van een ministerspost niet te willen vragen. De CHU-fractie heeft haar brief geschreven, omdat zij een minis terstal van zes voor de confessionelen niet voldoende acht voor een redelij ke inbreng in het kabinetsbeleid, die zij steed sheeft verlangd. Als dc heren Burger en Ruppert desondanks aan de oude verhouding van 106 willen vasthouden, zal de CHU-fractie zich over 'dit nieuwe feit' opnieuw bera den, zoals Tilanus gisteravond mee deelde. Uitlatingen Hij voegde hieraan toe, dat zijn brief bovendien was geschreven omdat de kandidaat-premier drs. J. M. den Uvl uitlatingen had gedaan, die bij de CHU-fractie weer twijfel hadden ge wekt over de nevenschikking van de progressieve en confessionele pro gramma's in het kabinetsbeleid, die de informateurs blijkens hun werkdo cument schenen te hebben bereikt. Intussen hebbeen de formateurs Bur ger en Ruppert gisteren al de eerste kandidaat-minister voor de PvdA ont vangen, prof. dr. J. A. van Kemenade. hoogleraar in de onderwijssociologie te Nijmegen. Hij heeft het verzoek om tot het kabinet-Den Uyl toe te Zie verder pagina 5 nofeer als nieuwe abonnee naar inhoud en overluiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Naam: Adres: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) D handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidsc Courant, antwoorder. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1