lapanse computers „omen naar Europa Volgend jaar in Europa nieuwe inflatiegolf Aangeb.: dir. oploss. pers. probi. met Nixd. emptr. Sterke internatiötrallsëtie bij Ballast-Nedam Groep 'iclii bindt de strijd aan met de Amerikanen t is Hitachi Nieuwe fabrieken in Pernis en Zu'd-I i^burg _jes voor a.s. 'ralisatie r gelse Co-op thaar iotse zuster ke uFondsen in New York Bruynzeel doet bod op Halberg zig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijf Groei economie Oost-Europa achtergebleven DOW JONES INDEX WALL STREET ZEER FLAUW VKWARTET WOENSDAG 25 APRIL 1975 FINANCIËN/ECONOMIE T13/DRL1S %te is overigens niet zo ver- Ik. De Japanners staan be- een nauwgezet volk met een jijke feeling voor het uiterst rk. Met name de Japanse hijnt in dit opzicht over het Qgerspitzengefühl' te beschik- het zal dan ook niemand :ren, dat de Japanse elektro- dustrie mede daarom op gro- van vrouwelijke werknemers olie H onzer redacteuren Japan het is al eerder opgemerkt is een land van Hen. Laten we bijv. eens de industrie nemen. Niet alleen op "ein van de bouw van kolossale mammoetschepen heeft Japan ten op te werken tot de eerste plaats in de wereld, ook op ied van de elektronika met zijn microscopisch kleine circuits ikkerl erin geslaagd de voorste gelederen te bereiken. is overigens niet zo ver- gebruik maakt, t- |k. De Japanners staan be- Dit is bijv. het geval in de computer- Jie een nauwgezet volk met een industrie van Japan. Het gebruik en de produktie van computers in Japan heeft de laatste tien jaren een grote vlucht genomen. Hierdoor staat Japan thans na de Ver. Staten te ,boek als het land in de wereld, waar de meeste computers in gebruik zijn en worden gemaakt. De computerindustrie mag gelden als een typisch voorbeeld van de wijze, waarop de Japanners hun industrie na de oorlog van de grond kregen. Japan maakte betrekkelijk laat zijn entrée op de computermarkt. Dat het land desondanks erin is geslaagd op zo'n snelle, wijze naar de top op te rukken is niet in de laatste plaats een gevolg van het feit, dat Japan in het beginstadium van de eigen computer industrie op grote schaal gebruik K op de vierde plaats op hecft semaakt van uit Het buitenland Kt van industricgigauten (voorals de Ver. Staten) geimporteer. pan. Onder de grote elek- know how. Daarbij kon de jonge industrie in 1960 was het land nog bijna geheel afhankelijk van de import van compu ters op grote schaal beschikken over regeringssubsidies. Tevens be stond een vrijwel volkomen afscher ming van de Japanse markt tegenover buitenlandse producenten. Zo niet tén opzichte van de I.B.M. Dit bedrijf wist nl. reeds tijdens de Amerikaanse bezetting van Japan het land binnen te komen en is er sedertdien geble ven. Dit neemt echter niet weg, dat de snel groeiende Japanse computer- markt vandaag de dag voor een belang rijk deel wordt voorzien van in het binnenland geproduceerde modellen. Volgens schatting zal de totale pro- nnnduktiewaarde van computers en de eko1;?,!!Lm» daarbij behorende software tegen het luurzame consumptiegoede- einde 'van de 70<r jaren jaarfjjks de 25 miljard overschrijden. Dat bete kent een produktiestijging van om en bij de 30 pet per jaar. Het snelst groeiende onderdeel van de Japanse computerindustrie zal het terrein Van de software zijn, waar Japan nog achter ligt bij de Vér. Staten. D Hitachi halfgelei- roducent no. 1 in de we- was tot voor enkele het grootste Japanse con- Momenteel staat de onder op de vierde plaats op jst van industriegiganten Onder de grote elek- incerns buiten de Ver. Sta- jeemt Hitachi na Philips emens de derde plaats hi is opgebouwd uit 62 isolidcerde maatschappijen inistlG niet-geconsolideerde on- vordpingen. Het concern is e alrf ge'iëcrd met de Fuji- ^Grk|[,j had in 1971/72 een om- van ruin. 12 miljard. ihuizlan wer<1 voor -f 1,6 mü" geëxporteerd. De Ver. Sta- •tie- vormen de grootste afzet- GH t. Hitachi telt, incl. de ge erde maatschappijen, onge- 164.000 werknemers. Het jf voert een assortiment van i.000 produkten, variërende luurzame consumptiegoede- ot machinerieën, communi ën Li én elektronische appara- spoorwegmaterieel en con- rkranen. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG De Unie van kunst- mestfabrieken heeft besloten in Per nis twee nieuwe fabrieken voor basis- produkt ente bouwen ,een fosforzuur- fabriek en een zwavelzuurfabriek. Fosforzuur en zwavelzuur worden ge bruikt bij de fabricage van superfosfa ten. ammoniumfosfaat en mengmest- stoffen. De UFK koopt beide nieuwe fabrieken, waarmee een investering van ongeveer 60 miljoen is ge moeid, begin 1975 in gebruik te kun nen nemen. De nieuwe fabrieken dienen ter ver vanging van bestaande produktie-in- stallaties, maar zij zullen een grotere capaciteit hebben. Ongeveer 6 mil joen, tien procent van de totale inves teringen. wordt besteed aan op het milieu afgestemde voorzieningen, al dus de onderneming. DSM (staatsmijnen) wil nu. na enkele jaren van studie en voorbereiding, de bouwplannen voor de reeds eerder aangekondigde fabriek v. ABS-Harsen op het industrieterrein Beekerveld in Limburg uitvoeren. Het concern wil in de eerste helft van 1974 zover zijn, dat de produktie van ABS-Harsen zal kunnen beginnen. Met dit project is een investering van -enkele tientallen miljoenen guldens gemoeid. De fabriek schept werk voor 150 man. en wordt opgezet voor een produktie van 15.000 ton per jaar, maar daar in d naaste toekomst een sterke groei wordt verwacht van de markt voor ABS-Harsen, wordt bij de bouw al rekening gehouden met een uitbreiding van dp capaciteit. Projectontwikkeling sxtmen met AGO Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Ballast Nedam Groep, een van de grootste aan nemers in Nederland, richt zijn activiteiten de komende tijd sterk op het buitenland. Was de bijdrage van buitenlandse activiteiten aan de omzet van 1968 tot 1972 afgestegen van 5 tot 14 procent, de hui dige orderportefeuille bestaat voor 33 pet. uitopdrachten overzee. Inderdaad overzee, want de niet-Ne- derlandse bedrijvigheid van Ballast- Nedam vindt voornamelijk plaats in landen als Zuid-Afrika. Australië, Bra zilië en Saoedi-Arabië. De groep richt zich in het buitenland met name op de 'natte' bouw en dan met name op de beton- en waterbouw (steigers, piefen, dammen) en tot op zekere hoogte ook op de utiliteits bouw (openbare gebouwen, kantoren, ziekenhuizen'. Dat laatste gebeurt, omdat de utiliteitsbouw in Nederland momenteel te weinig emplooi geeft. In het algemeen wil Ballast-Nedam trouwens iets minder aandacht gaan besteden aan deze sector, die in 1969 nog voor 38 pet van de omzet zorgde, vorig jaar nog 29 pet en die blijkens de huidige orderportefeuille nog maar voor 25 pet van het binnenkomende geld moet zorgen. De ophanden zijnde investeringsheffing in het westen des lands is aan deze ontwikkeling ook niet geheel vreemd. 'In het algemeen zijn wij wat selectie ver geworden rr.et het aannemen van groepsopdrachten.' vertelde groepsdi- recteur F. A. M. de Vilder. 'We streven niet meer naar groei tot iede re prijs.' Ook die internationale oriën tatie is een uiting van de selectievere houding en heeft in de eerste plaats risicospreiding ten doel. Een ander aspect van de veranderin gen bij Ballast-Nedam is, dat de maat schappij voortaan projectontwikkeling niet meer alleen zal verrichten. De Ballastdochter CBA-Projectontwikke- ling zal samengaan met de afdeling Ontwikkeling vaste eigendommen van de AGO-verzekeringsgroep. De nieuwe gezamenlijke dochter van Ballast-Ne dam en AGO zal zich bezighouden met stedebouwkundige plannen en ook veel aandacht besteden aan utili teitsbouw. Ballast-Nedam zag de omzet vorig jaar stijgen van 584 miljoen tot 590 miljoen, maar moest een achteruit gang van de nettowinst incasseren van 6,3 miljoen tot 6,0 miljoen. Voor een niet onbelangrijk deel was dat te wijten aan een ernstige aanva ring van de hopperzuiger Humber River, het vlaggeschip van de maat schappij. Ballast-Nedam leed hierdoor een verlies van enkele miljoenen. De directie is gematigd optimistisch over 1973 en denkt dit jaar een winst per aandeel van ƒ8 (in '72 6.40) te kunnen realiseren. De orderportefeuil le bedroeg begin dit jaar 600 min. VN-commissie waarschuwt: Terwijl Japan overweegt 1 juli 1974 over te gaan tot leeltelijke liberalisatie van de .ïrmarkt, hetgeen o.m. inhoudt ireni^f dat tijdstip de Japanse com- eiten|ustrie zal openstaan voor bui- e kapitaalsparticipaties, zijn in de056 computerindustrieën druk telijtf" exportinspanningen op te c Zij zijn nl. allerminst gel uk- het besluit van de regering de Japanse markt gemakkelij- etelaankel'jker te maken- Nog al len zij zich niet sterk genoeg succes de concurrentie van ~_T3nland het hoofd te bieden. deze buitenlanders, die de t Zich computerindustrie het leven dvadijakt' is de IBM zelf in Japan d sedert de. Amerikaanse be- fan dat land, vormt IBM een nlcrrtende bedreiging voor de Ja- imputerindustrie. Een recente /an de IBM bestond uit een 'au itllijke verlaging (tot ca.10 pet) rorijzen voor verhuur en ver- a-de f comPUters. rinkn a g 27 ikenbtDAM De Engelse Co-op haar Schotse zusterorganisa- 46 te'n ernsti§e moeilijkheden is 30 uilte redde,h Oorzaak van de Tn is de hoge rente die de ^^Co-op aan beleggers moet be- frwijl zij zelf gelden tegen ^^tte heeft uitstaan. Erder al .de Bank van Engeland en 5 bedanken in, wat er op wijst dat pj Jie bijzonder kritiek is. j iot thans precies de schulden laaoSchotse Co-op althans van ten. en die deze organisatie bezit groot deze schulden precies ■Md "iet bekend, maar volgens |en zijrl zij aanzienlijk. Proble- de uitbetaling zouden ramp- lijde#vol8en kunnen hebben voor harkt in het Verenigd Konink- Biogelijk ook daarbuiten. Itse Co-op maakte vorig jaar verztfr andere takken een winst leveer 20 miljoen, die gro- voorsproot uit de vleesbelan- irioo»ieuw Zeeland. In 1971 was de P helft lager. De omzet be- ,jeve/ 600 miljoen, gelii ■ns d( inde no'e^rde gisteren 43-%-% <48%- 'jps 191 -1 j <19%-19%). Unilever KLM 8 57% (38%). Op- Fort in Licenties Terwijl de Japanse computerindustrie in het begin vooral met buitenlandse licenties werkte, wordt deze tak van industrie in toenemende mate minder afhankelijk van geïmporteerde techno logieën. Eigen research en ontwikke ling breiden zich snel uit. De ontwik keling van nieuwe modellen, die moe ten kunnen concurreren met de Ame rikaanse Computers indien de import wat in de bedoeling ligt straks zal worden geliberaliseerd, wordt met miljoenen door de staat gesteund. Tot eind maart 1974 bijv. zal voor een periode van drie jaar, ca. 375 mil joen worden verstrekt aan de zestal computerfabrikanten. Een van de computerfabrikanten in Japan, die hiervan profiteert is Hita chi. Hitachi de naam betekent zons opgang startte haar computeracti viteiten in 1951 met een studie naar de mogelijkheden. Die activiteit leid de (in het begin op basis van RCA- octrooien, na 1964 op basis van eigen filosofie) tot de ontwikkeling van een complete lijn computers, van klein tot groot. De Japanse computerindustrie maakt op grote schaal gebruik van vrouwelijke werkkrachten. De loto toont meisjes, in een stofvrije ruimte bezig met de vervaardiging van microscopisch kleine onder delen voor computers. Vooral de laatste jaren zijn de verko pen van Ilitachi-computers sterk ge stegen. Ruim 2/3 van de Japanse markt is nu in haar handen. Tot op heden zijn er nog weinig Hitach- computers in het buitenland verkocht. Dat gaat nu echter veranderen. Hita chi is nl. met Nederland als basis begonnen met een Europese ver koopcampagne. Het Japanse bedrijf wordt daarop op de Europese markt vertegenwoordigd door het Informa tie- en Documentatie centrum 1970 (ID 70), een dochter van de NEFIB, (Ned. Financierings-, Beheer- en Be leggingsmaatschappij). GENé\ F, Het tempo waarin de prijzen in West-Europa stijgen zal di' jaar mogeüjk wal lager ko men te liggen maar de kans bestaat dat zich volgend jaar een nieuwe inflatiegolf vu om loet. Dit staat in het maandag verschenen jaarverslag van de Economische Commissie voor Europa fKCE), een instel ling van de Verenigde Naties. zo meent men, ook een eventuele fusie als die er komt wel niet veel veranderen. De Europese computerin dustrie, aldus de mening van Hitachi- deskundigen, had eerder tot samen werking moeten besluiten. Men heeft zijn kansen voorbij laten gaan. Hitachi verwacht, dat de Europese computermarkt jaarlijks met een 25 pet zal groeien. Ook in Nederland wordt een dergelijke groei verwacht. Hitachi zal de Europese markt op voorzichtige wijze benaderen. Voor zichtigheid is nl. de Japanner met de paplepel in gegoten. Voor alles wil hij gezichtsverlies vermijden. Toch verwacht Hitachi tegen 1980 ongeveer 5 pet van de computermarkt in de EEG te hebben veroverd. Het Japanse bedrijf bindt mét deze campagne de strijd aan tegen de Ame rikaanse computerindustrie, in het bijzonder IBM. Van concurrentie met een computerproducent als Philips, zo zegt men bij Hitachi, zal geen sprake zijn. De eomputerlijn van Hitachi is nl. een geheel andere dan die van Philips. Over de Europese computerindustrie maakt men zich bij Hitachi trouwens toch geen zorgen. Men beschouwt de ze industrie als vrij zwak. Hierin zal. ZAANDAM-BEST De besprekingJh, die Bruynzeel in Zaandam en Halberg in Best hebben gevoerd om te komen tot een nauwe samenwerking zijn met positief resultaat afgesloten. Bruynzeel zal een openbaar bod uit brengen op de aandelen Halberg van 180 pet. cum-dividend 1972, welk bod door het bestuur van Halberg zal worden ondersteund Aandeelhouders in Halberg, die in totaal meer dan 50 pet. van het ge plaatste aandelenkapitaal vertegen woordigen, hebben reeds toegezegd hun aandelen ter inwisseling aan le bieden. Het officiële biedingsbericht kan medio mei tegemoet worden ge zien. De notering van aandelen Halberg op de Amsterdamse effectenbeurs is sinds 17 april opgeschort. De laatste beurskoers was 1760 per aandeel van 1000. Halberg stelt, zoals be kend, over 1972 een dividend voor van 6 pet. r-DC 54 c" "|>nt. Glore. I "KOERSEN AU'.NDVERKEEK >VerlL y het telefonisch avondver men gisteravond de volgende koer- 'and (tussen haakjes staat de offl- |coers van derelfde dag* f0 (83.80) Hoogovens '85 80) 124.00-124.40 (124.30). Philips 55.80- (6.00 gl). Unilever 159.40-159.70 KLM (113.50), Philips Australië SYDNEY De omzet van Philips in het Australische Sydney is in het eerste kwartaal hoger geweest dan was verwacht. De winstgevendheid van de maatschappij heeft zich her steld, zo is op de .jaarvergadering meegedeeld. De pogingen om het aantal dochteron dernemingen te verkleinen worden voortgezet. In 1972 werden 15 overtol lige maatschappijen afgestoten of geli quideerd en sinds januari zijn er nog eens zes stuks verkocht. Amrobank verhuist AMSTERDAM Via een groot scheepse verhuisoperatie is de Amro bank bezig 2300 medewerkers uit di verse gebouwen in de Amsterdamse binnenstad onder te brengen in een nieuw gebouw in het westelijk deel van de hoofdstad. Het gebouw, be staande uit een met elkaar verbonden laagbouw en een toren in het nieuwe Rembrandtspark, wordt gehuurd van de Duitse beleggingsmaatschappij Re- alkredit. Bij de verhuizing, die eind 1973 moet zijn voltooid, zijn uiteindelijk 3800 medewerkers betrokken, daar ook el ders verschuivingen noodzakelijk wor den. De vrijkomende panden, meest gelegen in het stadscentrum, zijn, zo ver zij eigendom waren van de bank, op een na verkocht. Het nieuwe ge bouw is ontwikkeld en gebouwd door de F. J. van der Meyden-groep. De eerste paal werd in maart 1970 gesla gen. De kosten worden geschat op 50 min. De Amrobank zag sinds de fusie van 1965 haar werknemersbe stand in Amsterdam groeien van 1800 tot ongeveer 4500 man. Door ruimte gebrek kwam men terecht in diverse panden in he* centrum. Nationale Nederlanden geeft hoger dividend DEN HAAG Nationala-Nederlan- den zal aan de jaarvergadering op 4 juni voorstellen over 1972 een divi dend uit te keren van 2,50 per aandeel van 10 (v.j. 2), waarvan in december reeds 1 (onveranderd) als interimdividend betaalbaar werd gesteld. De totale omzet van het concern (pre mie- en beleggingsinkomen tezamen) steeg met 11,5 pet tot 2,5 miljard en het totale bij het concern verzeker de bedrag voor levensverzekering met ruim 13 pet tot bijna 39,1 miljard. Na verwerking van de winstdeling bij levensverzekering, na aftrek van 2.5 min 4 min) voor minderheidsdeel nemingen en na reservering van 37 min 24 min) voor belastingen, res teert ter verdeling een winstsaldo van het gehele concern over 1972 van 78,5 min tegen 62,1 min over 1971 een stijging van 26,3 pet. Per aandeel van 10 bedroeg de winst na belastingen en minderheids belangen 7,64 tegen 6,05 nver 1971. Als aandeelhouders het divi- dendvoorstel overnemen, wordt uit de winst van 78.5 min aan aandeelhou ders 25,7 min 20.5 min) uitgp- keerd en 52,8 min 41,6 min) in het bedrijf gehouden. De aanzienlijke stijging van de concernwinst was in het bijzonder te danken aan een be duidende verbetering van de resulta ten van het levensverzekeringsbedrijf. Deze stegen van 35,8 tot 46,3 min. ADVERTENTIE Postbus 1302 Rotterdam 010-149866 Daarbij werd rekening gehouden met het feit dat aan polishouders 105,5 min 90 min) ten goede kwam in de vorm van winstdeling (rentestand kortingen, winstuitkeringen en dota ties aan jaarkassen). In de schadever- zekëringssector werd een winst be haald van 2.4 min (ƒ663.000). Ver beteringen deden zich vooral voor bij de brand- en variazaken. Van de scha de als gevolg van de storm op 13 november vorig jaar van in totaal 19,5 inln. kwam 10,3 min voor eigen rekening. Duiker RIJSWIJK Duiker Apparatenfa- briek heeft het jaar 1972 afgesloten met een verlies van 2,47 min .tegen een verlies van 110.419 over 1971. Aan de jaarvergadering op 23 mei zal worden voorgesteld het verlies over 1972, na aftrek van de algemene reser ve, over te brengen naar nieuwe reke ning. zo heeft het bestuur medege deeld. Voor het laatst werd dividend uitgekeerd over 1965 (10 pet.). Het verlies is voornamelijk ontstaan door de onderbezettingskosten in de eerste drie kwartalen van 1972 ten bedrage van ruim 1.8 min. Beleggingsfonds VIB UTRECHT De groei van het vast- goedbeleggingsfonds voor institutione le beleggers VIB is in 1972 groter geweest dan ooit tevoren, zo meldt het jaarverslag. Het vermogen nam door nieuw geplaatste fracties, waarvan een niet onbelangrijk ge deelte bij nieuwe deelnemers met 39,5 min. toe tegen 22,5 min. in 1971. Eind 1972 bedroeg het bedrag aan geplaatste vastgoedfracties 131.2 min. tegen 91,7 min. een jaar eer der. Het aantal deelnemende fondsen en instellingen steeg van 125 naar 144. Ondanks de sterke groei van het fondsvermogen er., als gevolg hiervan, forse omvang van de liquiditeiten in het verslagjaar, wordt voor 1972 een onveranderde uitkering van 3552 voorgesteld. Het netto-exploitatiesaldo bedroeg vorig jaar 6,93 min. tegen 5,3 min. over 1971. De commissie verwacht dat de pro duktie in West-Europa dit jaar met 5.25 procent zal toenemen tegen verle den jaar met .8 proeent. De groei van de produktie zal mogelijk het inflatiepercentage enigszins drukken maar zelfs in dat geval is het on- waarschhnlijk dat de stijging van de prijzen van verbruiksgoederen veel minder dan zes procent zal bedragen, zo meent de commissie. Gelet op de fase van de economische cyclus waarin West-Europa zich be vindt zal de inflatie in 1973 waar schijnlijk zeer groot blijven terwijl het gevaar bestaat dat de geldontwaar ding volgend jaar weer sneller om zich heen zal grijpen doordat de pro- duktiecapaciteit in veel gevallen volle dig wordt benut, zodat het risico van oververhitting aanwezig is. Bij het zoeken naar meer doeltreffende maat regelen tegen de inflatie zou het van belang kunnen zijn meer aandacht te schenken aan de oplossing van struc turele problemen. Het regionale en werkgelegenheidsbeleid kan wellicht verbeterd worden en er zou meer haast gemaakt kunnen worden met structurele aanpassingen teneinde in dustrieën met een geringe produktivi- teit uit te schakelen, aldus de com missie. In het jaarverslag van de uit 33 landen (alle Europese landen en de Verenigde Staten) bestaande in stelling wordt verder opgemerkt dat sommige bronnen van versnelde infla- Door slechte oogsten GENEVE De slechte oogst in de Sowjet-Unie van 1972 heeft een sterke invloed gehad op de economische groei van de Oost- europese landen in dat jaar. Dit staat in een rapport van de Vere nigde Natie dat gisteren in Geneve is gepubliceerd. Het nationale inkomen van het gebied steeg in 1972 met 4,9 percent de kleinste stijging van de afgelopen 20 jaar. In de Sowjet-Unie bedroeg zij 4 procent, men had gerekend op 6,2. De economische groei der Sowjet-Unie bedroeg in 1972 6,5 procent tegenover 7,7 procent in het jaar ervoor. De andere Oosteuropese landen had den een stijging te zien gegeven van 8,4 procent, tegen 6,8 procent in 1972. Romenië met eer groei van 11,7 pro cent was het land waar de industriële produktie het meest was toegenomen. Hierop volgden Polen en Bulgarije. Het rapport waarin een en ander wordt gemeld is samengesteld door de economische commissie en de V.N. voor Europa. De buitenlandse handel van Oosteuro pese landen was in 1972 gestegen met 10,5 procent, maar 'vermoedelijk was de invoer iets sneller gegroeid dan de uitvoer', aldus het rapport dat zijn gegevens heeft moeten ontlenen aan niet-volledig statistieken. De uitbrei ding van de buitenlandse handel was een gevolg van het zakendoen der Oosteuropese landen met West-Europa en onderling. De Sowjet-Unie heeft in 1972 voor 39 procent meer ingevoerd uit West-Europa dan in 1971. haar uitvoer met de Oost-Europese part ners steeg met slechts een achtste procent. Wat 1973 betreft menen de samenstellers van het rapport dat de invoer der Sowjet-Unie uit West-Eu ropa 'wat zou kunnen gaan dalen'. Met uitzondering van Hongarije was de inflatie in de Oosteuropese landen in 1972 nauwelijks merkbaar geweest. De prijzen hadden er zich ge handhaafd of waren zelfs gedaald. In Hongarije sleej de index met 3 pro cent. tie die in dc tweede helft van het vorige jaar bestonden nu vanzelf zul len verdwijnen, bijvoorbeeld de prij zen van levensmiddelen. In reactie op het herstel van de vraag in de indus trielanden zullen de prijzen van grondstoffen, die tegen het einde van 1972 al begonnen te stijgen, dit jaar waarschijnlijk sterk omhoog gaan. Bo vendien zal de aanhoudende wereld omvattende inflatie de prijzen van goederen blijven beïnvloeden. De prij zen van brandstoffen zullen dit jaar belangrijk hoger liggen als gevolg van de verhoging van de prijzen van ruwe olie in de olieproduktielanden per 1 januari jl., aldus het jaarverslag. Stijgen De ECE is van mening dat de prijzpn van ingevoerde produkten in landen als Engeland en Italië verder zullen stijgen door de jongste wisselkoers veranderingen. In Italië zullen de prij zen waarschijnlijk niet minder dan zeven procent stijgen door de invoe ring van de BTW, en de feitelijke devaluatie van de lire. Ook u Enge land zullen de prijzen opwaartse druk blijven ondervinden van de invoering van de BTW en door de stijging van de importprijzen als gevolg van hel zweven van het pond sterling. Het tempo van de prijsstijgingen zal in Engeland vermoedelijk wat lager lig gen dan verleden jaar en mogelijk rond de 5,75 procent uitkomen, zo meent de commissie. De vooruitzichten voor een snelle toe neming van de omvang van de we reldhandel in 1973 zijn goed. vooral als rekening gehouden wordt met de algemene verwachting dat de econo mische groei in de ontwikkelde lan den een sneller verloop zal krijgen, zo gaat het jaarverslag verder. Volgens de officiële ramingen van de afzonder lijke Westeuropese landen zal de in voer dit jaar met gemiddeld 9,8 pro- dent toenemen en de uitvoer met 8.7 procent. De commissie merkt hierbij op dat de vooruitzichten voor de West europese uitvoer onzeker zijn in ver band met de internationale monetaire situatie. De omvang van de Westeuropese uit voer naar de Verenigde Staten zal waarschijnlijk kleiner worden. In geld uitgedrukt zal de uitvoer echter toe nemen doordat 'n deel van de kosten- inflatie zeker in de prijzen zal wor den doorberekend. Over Oost-Europa wordt in het verslag opgemerkt dat de afzonderlijke economische plannen voor het lopende jaar wijzen op een toeneming met 6.3 procent var het gecombineerde nationale inkomen van de Oosteuropese landen en de Sowjet- Unie. In het afgelopen jaar bedroeg de toeneming 4.9 procent. Koersen in Montreal Buvis Dom Far A Chem Huskv Nat. Gas Mass. Ferguson Nat Resources Shell Canada Indus!. Sporen Utll. Obl. Modi 19 apr. 963.20 196.61 109.25 74.69 508.1 23 apr. 955.37 194.75 74.62 511.3 24 apr. 940.77 188.68 108.35 74.59 510.6 Aand. Obl. Tot. B. U 19 apr. 14.560 19.470 1.793 820 580 23 apr. 12.580 19.550 1.798 560 895 24 apr. 13.830 18.560 1.778 315 1.154 NEW YORK Allied Chemical Alum Co ol Am American Brands American Can Am Cyanamid Am Elecir Power Am Melal Climax Am Motors Am Smell C Ref Am Tel Tel Ampex Anaconda Armco Steel Attent Richtield Bendix Bethl Steel Boeing Burlington lnd Can Pacaflc Ry Celanese Chase Manhattan Chesap Ohio R Chrysler Cities Service Colgate Palmollve Colt Industries Common* Edison Cuns Edison C»ni Can Com Uil CurltM Wright Curtlss Wright A Dart lnd Deere and Co Dow Chemical Du Pont (El) 13% 13% JS'ó 34'A 56 54% 401.4 40 'i 32'.i 32 28',i 28>/4 26 26% 32% 33 8% 8% 1»% 18% 52% 52 4% 4% 21% 20% 42% 41% 30 29% 18% 18% 35'4 34'. 454b 44% 45% 45% 32% 31% 48% 48% 87 9«% 18 18% 33% 33 'i Eastman Kodak First Nat City Can Breweries Cello Chadbourn Golh Chase Select Fd Columbia Cas Cominco Cont Telephone 137% 134% 78 78% Gen Electric Gen Foods Gen Moiors Gen Publ Utll Gen Tel Tel Gettv OH Gilette Cimbel Brothers Goodyear 1 and B Gulf Oil Illinois Cenlr Instlco Int Busln Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel A Tel 10.31 31 28% 23% 374» 36% Llng-Lemco Vough Lillon lnd Lockheed Aircraft Marcor Martin Marietta May Dep Stores McDonnell Douglei Mohii on corp Nat Biscuit Nabisco Nut Dlsilllers Nat Gypeum Nat Steel Nat Lead lnd Intmrik lor Ree Int Flav Frag Int Paper 'I 4) 64% 62% 28% 29 63% 627b 26% 26% 72% 72% 20', 20% 28% 27% 11»% 118 58% 58% 19'. 19% 28% 25% 25% 25% 22 21% 10% 10% 425% 413% 29% 28 30% 30 37% 37 36% 36 24% 23% 22% 21% 28% 27% 45% 45% 10% 10 9 8% 7% 7 22% 21% 17% 17% 30'. 30% 36% 36% 71% 72% 47% 47% 33% 33% 14% 14% 14% 14% 39'/, 39", 14% 14% 17% 17% 98 b 98 b »5 92 Olln 15% 15% Pac Gas and El 28 28 Penn Central 2% 2H Pepsico 84% 85% Phelps Dodge 46^. 46", Philip Morris 128% 124% Phillips Pelr 47% 47% Procter A Gambl 102'. 88% RCA 27% 27% Republic Steel 29% 29 N Reynolds Ind 44% 44% Royal Dulch Pelr 43% 43% Santa F6 Ind 27% 27% Sears Roebuck 9914 96% Shell Oil 48% 48% Southern 18 18% Southern Pacific 34% 34% Railway 36% 36 H Sperrv Rand 41 "4 40 Stand Oil Calir 87 87% Stand Oil Indiana 88% 91 Exxon Corp 101 102". Stiidehuker.Worth 45% 45". Sun Oil 50% 51% Texas Gulf 40% 39% Texas Inst 180 173% Transamerlca 13% 13% Unilever 54 54% Union Carbide 43% 43, Unl Royal 13% 13', United Aircraft 387» 39 United Brands 8 8H US Sleel 34 34 West Union Tel 25 25% WesllnKhiiuse El 34 33% Lone Star Cement Madieon Fund 25 24% 38% 37% 65'. 65% 10% 10% 16% 16% 16% 16% 1 Phillips Co 26% Standard Brands Tandy 30% '15 1 TOUV...W-.. Western Bancorp_ 32%

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15