Ixtra zorg voor Twente therapie redt Feyenoord? Bewondering voor Willy Brokamp Waardeloos spel Te laat offensief Publiek vergeten Spelen van Willy van der Kerkhof tegen Borussia uiterst dubieus van Hanegem: Het bestuur sou onse winstpremie niet moeten uitkeren itw. ARTET DINSDAG 24 APRIL 1973 SPORT T9/K9 2 j^speciale verslaggever He Borussia Mön- yach kan de return tegen L-e in de halve finale van om de UEFA-Cup hs meer recht als een for- beschouwen. Want ijkt groot dat in het elf- Spitz Kohn naast René van de Kerk- Achterberg ook Wil- ~i Kerkhof morgenavond Van de Kerkhof cxndag in de volslagen on- ite competitie-wedstrijd IDen Bosch (2-0) vrij n de kaak geblesseerd. blijkt, dat de naam van jle Kerkhof definitief op de 2t bijgeschreven moet wor- gfC Twente nóg een belang- 2 in de toch al vlijwel pande partij tegen de West- kwijnen. FC Twente moet Js het nog enig uitzicht op je prestatie tegen Borussia jen. al in de openingsfase jnt produceren. Pas dan zal yoelige uitwedstrijd opgelo- jtand van 30 wat minder lijken. FC Twente zal dus {en, gokkend op een over man de geroutineerde oppo- gje opzet was dan ook een i plaats voor tempo-speler ^]de Kerkhof ingeruimd. Te- g_ omdat zijn nog rappere gloor de UEFA voor drie ^rijden aan de kant is gezet. 2- j^e heeft overigens bij de 3_ beroep aangetekend tegen gjie René van de Kerkhof gjding van zijn wegzenden in 2jtdbach heeft gekregen. FC 0_eft de UEFA vrijdag tele- cjiten weten, dat zij een g/an drie wedstrijden veel te jlt en dat die in geen ver gaat tot de ernst van de cj die hij tegen Günther jtft gemaakt. orgen geplaagde FC Twente ook voor de return allroun- van de Kerkhof te moeten gin kostbare aderlating. Van göf raakte tegen FC Den gleite op een zeer onnozele glblesseerd. In een poging gjofd (laag) de bal te spelen glde schoen van de vallende Ad Graaumans in het ge- iriumans, die in de tweede J met een enkelblessure gallen: 'Ik gleed uit. Omdat c het gezicht omlaag ging, ohem per ongeluk. Ik hoop gissure meevalt. Ik vind het q)ot die jongen. Vooral om- woensdag zo'n belangrijke 4 moet spelen.' j*GEN 2^ijk werd gevreesd, dat de .Van de Kerkhof gebroken .en onderzoek in het zieken- ïeAlmelo gaf een gunstiger sqar de reeks hechtingen, die levert het bewijs dat irfden tegen Borussia zeer ig zal zijn. Kohn: 'Ik kan er ■T^fSMpiBsgasgi Willy van de Kerkhof is na een ongelukkige botsing met Graaumans ernstig gewond geraakt aan zijn kaak. Tenvijl hij wordt behandeld heeft broer René (links) zich zo opgewonden, dat hij de dader wil aanvallen. geen zinnig woord over zeggen. We moeten afwachten. Zijn eventuele ver vanging wordt inderdaad een groot probleem.' FC Twente is gebrand op een revan che. Vooral op het gebied van de sportiviteit beseft de formatie sterk dat het morgenavond veel goed te maken heeft. De reacties op het onbe houwen optreden van de club zijn fel geweest. Zó fel zelfs, dat de suppor ters van Twente via het programma blad van de 'Vriendenkring' iedereen verontwaardigd de schuld van het ge beuren geven zonder een woord van zelfkritiek te laten klinken. Trainer Kohn wil het voorval van een kleine twee weken terug graag vergeten. Maar als iemand uit is op een gave rehabilitatie van zijn elftal dan is het Kohn zélf wel. De jonge 'maestro' wordt op weg naar dat doel echter voortdurend gehin derd. Kohn kampt met een overver moeid elftal, dat al wekenlang op de tenen loopt om de race met de con currentie voor de derde plaats in de eredivisie vol te houden. Kohn wordt, speciaal voor de strijd met Borussia, opnieuw geconfronteerd met de reali teit dat zijn selectie te weinig breedte vertoont. Als Willy van de Kerkhof morgen niet hersteld blijkt, zal de trainer ongetwijfeld Benno Huve op het middenveld posteren. Huve ver ving ook Van de Kerkhof tegen FC Den Bosch. Kohn, complimenterend: 'Huve speelde verdienstelijk. Hij toon de weer lef en brutaliteit. Alleen is het te merken, dat het wedstrijdritme bij hem ontbreekt. Ik was overigens al van plan om Huve in deze wed strijd in te zetten. Ik wilde Willy van de Kerkhof wat rust geven.' Rust. Twente schreeuwt erom en Twente heeft die nodig. Het slopend seizoen, dat minstens moet resulteren in het behalen van de derde plaats, heeft confrontaties als die tegen FC Den Bosch tot niet meer dan ver plichte nummers gemaakt. Daarom ac teerde FC Twente ongeïnspireerd, slordig en met desinteresse. Toen een schot van René van de Kerkhof via de onderkant van de lat achter de uit blinkende doelman Hans van de Pluym neerviel was de wedstrijd in feite al beslist. Toen was nog geen halfuur gespeeld. FC Den Bosch bleek te zwak om overeind te krabbelen, bleef tot zeven minuten voor het einde op een zinloze en weinig over tuigende manier verdedigen. Toen trainer Jan Remmers zijn ploeg einde lijk risico liet nemen, maakte Kick van der Vall prompt het tweede doel punt Van der Vall: 'Hoe kan je tegen zo'n ploeg nu concentratie opbrengen. Je werd tot niets gedwongen. Piet Schrijvers kon zich in het doel ge woon bruin laten worden. Hij heeft niet één behoorlijk schot hoeven stop pen.' DOORBIJTEN Borussia Mönchengladbach vormt nu de volgende zorg van FC Twente. Drie dagen later volgt FC Den Haag, een 'topper' in verband met de derde plaats op de ranglijst. Van der Vall: 'Het is vreselijk zwaar. Maar we moe ten gewoon nog een paar weken door bijten. Als je straks inderdaad als derde eindigt, geeft dat voldoening. We kunnen zekerheid krijgen over Europees voetbal in het volgend sei zoen. Dat is heel wat waard. Natuur lijk, je verlangt naar het einde van het seizoen. Maar alles houd je toch zó bezig, dat je de vermoeidheid niet merkt. Nog niet, tenminste. We hel pen elkaar door deze moeilijke perio de heen. De sfeer is goed, ook omdat we voor de competitie blijven winnen. Tegen Borussia stellen we ons als taak het andere Twente laten zien. 30 is natuurlijk erg veel om goed te maken. Maar het kan. Als we maar snel scoren. Moet je dan tevoren al zeggen, dat het een verloren wedstrijd is, dat we Borussia maar moeten ver geten? Zo is de instelling van Twente niet.' FC TWENTE-FC DEN BOSCH 2—0 (1—0) 26. René van de Kerkhof 10, 90. Van der Vall 20 Scheidsrechter: .Jonker. Toeschou wers: 9.500. FC TWENTE: Schrijvers: Van Ierssel. Drost. De Vries, Oranen; Willy van de Kerkhof (Achterberg), Van der Vall, Notten: René van de Kerkhof (Huve). Jeuring. Pahlplatz. FC DEN BOSCH: Van der Pluljm: Van der Ley (Schuurmans). De Ruiter, Pijs. Willy Graaumans; Salfischberger. Vreeburg, Ad Graaumans (Vissers). Ouwens. Beek Don kers. GERRIT DEN AMBTMAN speciale verslaggever Welke therapie toe te passen om het Feyenoord te redden? l"en na het erbarmelijk luel tegen Telstar (2-Ö) jen de Rotterdammers In volstrekt negatieve zin JJen AZ'67 (2-1) een Del op te voeren waar- Jeite nauwelijks een pas- ,kyalificatie voorhanden is. lijkt besmet met een lïfig zich gestaag uitbrei- vims dat ken- s-temand onschadelijk kan .n: og een wonder dat 21.000 ers zich op tweede paasdag 0 j getroostten om hun onver- trouw te bewijzen aan elf Iers, die dat op geen enkele érdienen. -Of het publiek Jf het stadion om zich te met leedvermaak; daar had iste veel van weg. Wim van een van de weinige Feyen- 'e zich boven de algehele achtte uit te worstelen, zei dat hij verschrikkelijk ge was van de negatieve reac- )t publiek. 'Tijdens de wed- ik plotseling de mensen doel zich met heel andere tighouden dan de wedstrijd. k bij Feyenoord nog nooit :ien. In de kleedkamer heb het bestuur zou eigenlijk :premie niet moeten uitke- f'Jm dat, gezien onze slechte M_een doodnormale zaak heb enden. Niemand reageerde, jis toch wel gek dat we nog rijgen'. -OVEND - at tegen Telstar het geval ot Feyenoord veelbelovend rtblokken. Al na vijf minu- Lex Schoenmaker de bal |E'67-doelman Gerrit Vooys. o de Jong in eerste aanleg ^fliige kogel zag geblokkeerd Alkmaars been In plaats !ie snelle openingstreffer de Tussen Kabel en Vonk in scoort Wim van Hanegem het tweede doelpunt van Feyenoord dat beslissend bleek. nodige inspiratie te putten om het publiek eindelijk weer eens te t-acte- ren op een wervelend voetbalgebeu- ren, maakte zich een onbegrijpelijke, haast verbijsterende matheid meester van Feyenoord. Na die vroege treffer stond het duel bol van onbegrip en boos kijkende Feyenoorders die elkaar het ene verwijt na het andere toeslin- gerden. Exponent van het collectieve falen was Jörgen Kristensen, die met zijn inefficiënt gegoochel en mislukte passes als de grootste zondebok werd aangewezen. Eer. diep in de put zit tende Kristensen later: 'Ik kan geen verklaring vinden voor mijn slechte spel. Als ik in een wedstrijd maar even iets verkeerd doe, begint ieder een op me te kankeren. Ik wou dat we met zijn allen eens om de tafel gingen zitten om het uit te praten, want dat gebeurt nooit'. Dat Feyen oord desondanks weer met de winst ging strijken dankt het aan zijn Alk- maarse tegenstander die veel te laat tot het besef kwam, dat zijn angst complex voor Feyenoord in eigen om geving niet nodig was geweest. AZ'67- trainer Cor van der Hart verzuchtte dan ook: 'We zij) niet brutaal genoeg geweest, is dat wel het geval dan gaan we hier met een gelijkspel vandaan'. AZ'67 doorstond in de eerste helft, met uitzondering van die vijfde mi nuut, waarin Schoenmaker raak had geschoten, de Feyenoortl-belegering met succes. Vonk, Kabel (hij vooral), Meijer en Mol schoven elke keer pre cies op tijd een been tussen de door zichtige combinaties van de Feyenoor ders, die bovendien elkaar voortdu rend in AZ's laatste linie in de weg liepen. Toen kort na rust de goed spelende Nygaard uit een subliem genomen vrije trap, die via de kruin van Rinus Israel in de bovenhoek scheerde, voor de gelijkmaker had getekend, stond Feyenoord op de rand van de afgrond. Van Hanegem en De Jong stelden weliswaar enkele niet onverdienstelijke pogingen in het werk om een kentering tot stand te brengen, hun acties liepen echter vast op doelman Vooys. Feyenoord mocht zich daarna prijzen dat de doorgetrok ken De Jager verzuimde de bal naar het centrum van de Feyenoord-defen- sie, waar Kist in volmaakt vrije posi tie stond, te dirigeren, want anders zou het zijn gebeurd met de Rotter dammers. AZ'67 had in de eerste helft via Vredenburg Kist en De Jager al eerder de kwetsbaarheid van de Feyenoord-defensie aan de oppervlak te gebracht, waarin Vos, Jansen en Schneider bij vlagen als beginnelin gen stonden te schutteren. Rinus Is rael: 'Zo slecht als het vandaag ging heb ik het in mijn loopbaan nog niet meegemaakt'. Lex Schoenmaker: 'Ik begrijp er niets meer van. We begin nen aardig te voetballen, maar zodra we een doelpunt hebben gescoord is het een en al ellende. Geef me daar maar eens een verklaring voor.,Ik heb er geen'. Dat Van Hanegem 'twintig minuten voor het einde een kopbal van Schoenmaker met het rechterbeen achter Vooys duwde en Feyenoord daardoor .och nog met 21 zegevier de, onderging vrijwel niemand als een bevrijdend iets. Daarvoor was het to tale optreden van de stadion-equipe te onbevredigend geweest. 'Jammer, dat we toch niet brutaler waren', herhaal de Cor van der Hart, die Schaafstra ('een groot talent gaat naar de knop pen omdat hij te weinig kan trainen') had vervangen door Twisk en Stapper door Hoogesteege. FEYENOORD-AZ 2—1 (1—0) 4. Schoenma ker 1—0. 48. Nygaard 1—1. 70. Van Hane gem 21. Scheidsrechter: Beek. Toeschou wers: 21.000. Feyenoord: Treytcl: Schneider. Israël. Jan sen, Vos; Hasil. De Jong. Van Hanegem; Rcssel, Schoenmaker. Kristensen. AZ'67: Vooys. Mol. Kabel. Meijer. Vonk; Stapper Hoogesteeger). Schaafstra (Twisk). Nygaard; Vredenburg. Kist, De Jager. RICHARD MATTHIJSSE Van onze sportcorrespondent GRONINGEN Vol bewondering sprak iedereen in het Oosterparksta- dion in Groningen over Willy Br<* kamp, MW's zo rijkgetalenteerde aanvaller. Zelfs trainer Ron Groene- woud van FC Groningen wenste de waarderende woorden over de 'show' van de Maastrichtse bliksemschicht niet voor zich te houden. 'In de drie jaar dat ik hier ben, heeft er nog nooit zo'n voetballer op het Ooster park gelopen', ventileerde de Gro ninger oefenmeester. 'Ik zit in feite net zo te smullen van zijn spel als ieder ander. Alleen voor mij zat er een wrang smaakje aan'. Willy Brokamp was vrijwel volledig verantwoordelijk voor de riante en regelmatige overwinning, die MVV zonder al te veel moeite realiseerde. Niet alleen verpulverde de ex-inter national de bij FC Groningen aan wezige illusies op een indrukwek kend competitieslot met een gave hattrick en manifesteerde zich te vens als de belangrijkste spelbepaler bij MVV. Brokamp speelde snel, uit gekookt, volledig geconcentreerd en slagvaardig. Kortom, hij paste ook nu weer uitstekend in de strategie, die MW-trainer Knobel in het ver leden reeds herhaaldelijk met zoveel succes heeft toegepast. FC Gronin gen kreeg zodoende permissie om een offensief te spelen. De thuisclub leek daardoor veel sterker, maar werd in wezen conform de Limburg se plannen volledig opgerold. De priemende passes, die Koenen (en ook Brokamp) naar de vuurlinie dirigeerden, doorkliefden de vaak wankele Groningse verdediging vol ledig. En het rendement was ver bluffend. Van de zes door deze strijdwijze ontstane doelrijpe kansen werden er liefst vier benut. De eer ste van dit kwartet treffers werd in de 14e minuut geboren, toen het schot van Dijkstra onvoldoende door doelman Nordström werd afge weerd, waarna Brokamp van ver de bal retourneerde (0-1). Vlak voor rust reageerde centrale verdediger Bloemberg niet attent genoeg op de doorbraak van opnieuw Brokamp. De blonde Maastrichtenaar rondde zijn knappe solo beheerst af (0-2). Ook na de hervatting kende FC Groningen geen oplossing voor de problemen, die door het spel van MW ontkiemden. Het creëren van een rijke hoeveelheid kansen (Bos, Gritter, Franssen en Timmermans) wekte niet de indruk als de 'voorbo de' van een ommezwaai in het score- verloop te fungeren. Slechts één keer, na bijna een half uur, toen Ab Gritter de bal uit een corner van Hovenkamp achter de foutloos wer kende doelman Körver werkte, le verde zo'n aanvalsactie alles op. De Groningers verkleinden hun achter stand daarmee tot 1-3, want in de beginfase van de tweede periode maakte Rebel dankzij de medewer king van statisch opererende Gro ningse verdedigers, voorbereidend werk 'meester* Brokamp voorbeel dig af. Enkele minuten voor tijd bepaalde Brokamp de eindstand op 1-4. FC GRONINGEN -MW 1-4 (0-2)-25. Bro. kamp 0-1. 43. Brokamp 0-2, 53. Redel 0-3. 74. Gritter 1-3 87. Brokamp 1-4. Scheids rechter: Wellinga. Toeschouwers: 6.000 FC GRONINGEN: Nordström: Schipper. Cornells (Timmermans)l Bloemberg. Oos- terwold; Van der Helde (Oldenburger), Fransen en Hovenkamp; Bos, Gritter. El mers. MVV: Körver: Klingen. Herben, Den RoolJ- en. Pleumeekers; Dijkstra, Kerstges. Hoe- nen: Maas (Gray). Redel, Brokamp. an onze sportcorrespondent UTRECHT Waardeloos. Een wat brute kwalificatie voor een wed strijd van twee elftallen, die geen enkele illusie meer koesteren en geen angst mogen hebben om door Excelsior en FC Den Bosch te wor den ingehaald. Maar, FC Utrecht en Go Ahead maakten er niets van. De thuisclub miste snelheid en intelli gentie, de bezoekers wensten zich via positioneel, vertragend spel te beperken tot uitvallen, die zoals tegen FC Amsterdam tot succes zouden moeten leiden. Utrecht was gewaarschuwd en hield Jan Groenendijk en Berg van Mar wijk via Co Adriaanse en Piet van Oudenallen streng in het oog. Slechts één keer ontsnapte het duo, maar doelman Jörgen Henriksen voorkwam dat de winst bij de ver keerde ploeg terecht kwam. Waarom dat negativisme? Barry Hughes zegt dat hij het doet voor zijn opvolgers. Jan Noterman en Hans Kraay 'Go Ahead koopt niéts, moet volgend jaar met dezelfde groep verder werken en zij probeert nu uit of men het volgend seizoen via dit voetbal wat verder uit de gevarenzone kan blijven', aldus Hug hes. Hans Kraay daarentegen zegt: 'Ik kruip allereerst in de huid van het publiek. Dat wil attractief voetbal zien. Het volk heeft niets aan mooie 1-2-combinaties. Dat wil actie, geen voetbal naar de eigen doelman toe. Waarom nu dan wel? Ik weet het niet, Hughes bepaalt de tactiek.' Die taktiek was er gisteren op ge richt om FC Utrecht met vijf verde digers en vier middenvelders op te vangen in de hoop dat er geen fouten zouden worden gemaakt, waardoor in elk geval één punt kon worden binnengehaald. Een kwartier voor tijd was de hoop nog slechts een illusie, toen Karei Bonsink een pass van John Steen Olsen via het been van Jan Veenstra verzilverde. Maar ook toen stapte Go Ahead niet van zijn concept af. Hans Bleijen- berg kwam in de ploeg voor verde diger Jan Smid, maar toen liet Van Marwijk zich terugzakken. En Groe nendijk alleen was geen probleem voor Co Adriaanse. Problemen kent hoofdzakelijk het FCUtrecht-bestuur dat bezuinigin gen heeft aangekondigd, maar dat de kraan nog verder zal moeten dichtdraaien als de ploeg niet meer op kan brengen dan dit tempoloze, fantasieloze geschuif. Fluitconcerten en handgeklap begeleidden de thuis club, eens befaamd om zijn furieuze aanvalsspel. FC UTRECHT - GO AHEAD 1-0 (0-0) - 73. Bonsink. 1-0. Scheidsrechter. Hoppenbrou wer. Toeschouwers: 8.000. C UTRECHT: Hendriksen; Van Oudenal len. Pronk, Adriaanse, Seemann: Coté, Olsen, Cabo: Hulshorst. Van Veen, Bon sink. GO AHEAD: Van Zoghei; Kolkman, War- nas. Overweg. Veenstra: Geestman. Te Winkel (Arntz), Smid (Bleljenberg)Haar, Groenendijk, Van Marwijk. NIJMEGEN (ANP) NEC en Haar lem hebben in De Goffert de 3500 toeschouwers een weinig aantrekke lijke wedstrijd voorgeschoteld. De ontmoeting werd pas interessant toen de Nijmegenaren in de tweede helft op 20 kwamen door een doelpunt van Jo Peters. Haarlem verliet toen de defensieve stellingen en waagde zich met meer spelers naar voren. Haarlem kreeg in die periode ook enkele goede mogelijkheden. Slechts eén werd ervan benut. Dat gebeurde na een combinatie tussen Boszhardt en v. d. Berg, waaruit de laatste de NEC-doelman Schellekens kansloos passeerde. Ook nadien waren er kansen voor Haarlem, maar te onzorgvuldig rich ten leidde ertoe, dat NEC, dat in de eerste helft de leiding had genomen door Mellaard, de volle winst binnen haalde. Doordat Haarlem in de slot fase risico's nam, kreeg topscorer Janssens zelfs nog een fraaie gele genheid Haarlem definitief op de knieën te krijgen. Hij zag zijn inzet, ontstaan na een voorzet van midden velder Kronshorst, echter naast gaan. NEC - HAARLF.M 2 -1 (1-01-22. Mellaard 1- 9. 64. Jo Peters 2-0. 72. Van de Berg 2-1. Scheidsrechter: Derks. Toeschouwers: 3500. NEC: Schellekens: Visser, Kornelis, Eggen- kamp, Mellaard: Jo Peters, Kamps. Krons horst; Thljssen. Janssens, Van Deinzen. HAARLEM: Poldervaart; Wentlnk. Hoeben, Marljt. Peijs; De Haan. Van Breevoort. Vosmaer; De Goede, Van de Berg. Bosz hardt. Van onze sportcorrespondent EINDHOVEN Noch voor PSV, noch voor FC Amsterdam staat er in deze competitie nog iets op het spel. Er kan alleen nog maar gestre den worden om een incidentele posi tieverbetering op de ranglijst en dat heeft de thuisclub blijkens de 2-0 overwinning het beste gedaan. De spelers vergaten echter wel dat zij het publiek slechts 9.000 toe schouwers te vriend dienen te houden, want er werd ondanks veel inzet aan beide zijden zeer matig gespeeld PSV mag zelfs blij 'zijn dat de winst niet met Amsterdam gedeeld hoeft te worden, want daarop hadden de 'Lieverdjes' wel recht. De thuisclub kende een uitstekende start, want al in de vierde minuut lag de bal achter keeper Jongbloed. Deze liet een schot van Mulders na een voor zet van Lubse door de vingers glip pen: 1-0. Jongbloed herstelde zich uitstekend en voorkwam zekere doelpunten van Van der Kuilen en Kraay. Toen echter bij PSV na een half uur Mulders wegens maag kramp moest worden vervangen, ging het veel stroever bij PSV. Legio foutieve passes waren er het rechtsstreekse gevolg van. Daardoor kreeg Amsterdam door Couperus, Husèrs en Van der Ban reële moge lijkheden om gelijk te komen, maar ondanks zwak verdedigen van Nordqvist en vooral Strik (daarom in de tweede helft vervangen door Van Dinter) hield Van Beveren zijn doel schoon. Het Amsterdamse offensief zette zich voort in de tweede helft, maar het zwoegen werd niet beloond. In de voorlaatste minuut viel de defini tieve beslissing doordat een voorzet van Van der Kuilen door de onge dekt staande Van Esdonk keihard werd ingeschoten: 2-0. Trainer Pim van de Meent: 'Mijn jongens hebben het nog niet eens zo slecht gedaan. Tenslotte speelden ze tegen full-profs en we hebben 85 minuten lang op de rand van de gelijkmaker gestaan'. Zijn collega Kees Ruvers verontschuldigend: 'Verschillende spelers hadden de wedstrijd van woensdag tegen FC Twente nog in de benen. Het was inderdaad allemaal niet zo best.' PSV FC AMSTERDAM 2-0 (ï-0)-4. Mul ders 1-0. 89. Van Esdonk 2-0. Scheidsrech ter: Geurens. Toeschouwers: 9000. PSV: Van Beveren: Van der Dungen. Krljgh. Nordqulst, Van Kraalj; Mulders (Van Esdonk), Strik (Van Dlnther). Van der Kuljlen; Schmidt Hansen, Hoekam. Lubse. FC AMSTERDAM: Jongbloed; Fllnkevleu- gel. Fransz, Cornwall, Koopman (Men- sink); Van der Ban (Van Slooten). Van 't Schip, Van der Merkt; Kramer Couperus, Husers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9