Verkeer eist opnieuw veel slachtoffers PEUGEOT FIETSEN Poolse pogroms probleem voor Haarlem Je ziet steeds meer mensen Kelly roken. Waarom? Kelly is laag in nicotine en toch fijn van smaak. Daarom! ^.merika wil Atlantisch Sandvest and: VVV _es kwijt belsmokkelaar Igelaten iliger werken in ""Ven Rotterdam Belgen bij inbraak in Breda gegrepen Een laxeermiddel waar u de klok op gelijk kunt zetten: Sennocol! Drie meisjes omgekomen in brandend huis Wethouder van Barsingerhorn verdronken Fractieleider van KVP-Apeldcon stapt uit partij Radio stond te hard: man in buik gebeten Juwelier binnen drie dagen tweemaal bestolen Nog één man in arrest wegens de 'Chinese moordzaak' Rijk wil restauratie van schaapskooi subsidiëren Het weer Gemeenteraad moet beslissen over speciale banden met Kielce T-yW/KW VRTET DINSDAG 24 APRIL 1973 BINNENiL AND /BUITENLAND T3/K5 ïwecrlicden in actie bij de dramatische brand in de Hertogstraat in Arnhem. ;w YORK (AFP) De VS iben gisteren hun Europese tdgenoten voorgesteld een iuw Atlantisch handvest' te (vaarden, voordat president :on komende herfst Europa loekt. voorstel is gedaan in een le over 'het Europa-jaar* die iry Kissinger heeft uitgespro- gMïè in New York. Het nieuwe ^^hdvest is nodig, omdat de po- ieke, economische en militaire b ik jagstukken van de VS, Canada, 11e eftst-Europa en Japan nauw sa- dat faihangen en op het niveau van de leringsleiders moeten worden te trjigepakt, aldus Kissinger, •eer jt Atlantisch Bondgenoot- de lap, dat uit de tweede wereld- Verlog is voortgekomen, voldoet ?n mjt langer aan de internationale peqiatie. De geschillen, die gelei er Plijk tussen de bondgenoten 1 het(i gerezen, moeten plaats ma- ;tuur|i voor vastbesloten pogingen de n, beide zijden van de oceaan, :r ^lossingen voor samenwerking 00k vinden. zeke^inger drong aan op een meer jnwichtige verdeling van de fensie-verantwoordelijkheden. xon wil, dat de VS een rede- 'k aandeel in de Atlantische ifensie blijven bijdragen en is erk tegen eenzijdige terugtrek- ng van Amerikaanse troepen t Europa. Maar de lasten moe- 1 evenredig worden verdeeld, (l hij. Doe jen verslaggever DERWIJK Het gebouw van de ifooj>n Harderwijk is door brand ver- 19.x De ledenadministratie, de boek- en al,e folders voor het Ko- C seizoen zijn verloren gegaan, hade wordt geraamd op honderd- "I'd gulden. De politie acht het ijk dat er diefstal gepleegd en Igens brand gesticht is. ur greep zo snel om zich heen niets meer kon worden gered, het pand als de inventaris wa le rzekerd. Van een verslaggever AMSTERDAM Het drukke verkeer in het paasweekeinde heeft veel mensenlevens geëist, maar het was gisteravond laat de vraag of het aantal slachtoffers groter zal zijn dan tijdens een 'gewoon' weekend. Het ANP had tot gisteren in de vooravond sinds vrijdag morgen 28 doden in het verkeer geteld maar daarna zijn nog enkele ongevallen gemeld. iG De Britse pinkstervoorgan- 'v JPvid Hathaway is na negen maan- §Wpiselaten uit Tsjechoslowaakse mr genschap en per vliegtuig naar al and teruggekeerd. Hathaway vorig jaar juni in Tsjechoslowa- jearresteerd en tot twee jaar ge- inisstraf veroordeeld wegens het al invoeren van bijbels en gods- pge lectuur. ickcr Dr'Gen onzer verslaggevers de iJERHAM De Scheepvaartvere- Pol Zuid vindt het niet langer 2i.o»woord dat het havenpersoneel Vopds niet verplicht is alle nood- iet «ke beschermingsmiddelen te ™>- °(i voor hoofd, handen en voeten, jaar deden zich 3614 ongevallen In het Rotterdamse havengebied. :"perPn bÜna driekwart bestond uit choui aan hoofd, voet of hand. De Nwsjfsgeneeskundige dienst en de 00 rpeidscommissie voor de haven ■aarsJotterdam heeft nu geadviseerd ragen van helmen, veiligheids- •èzeiinen en werkhandschoenen. Deze ken. - voor zover noodzakelijk ip 30cht te stellen. De streefdatum ?.<50*e maatregelen in te voeren is l niu#ber 1973. De adviserende orga- 23fellen voor, dat daarna niemand (tot het werk zal mogen worden jaten, die niet voldoende is be- Pd. De beschermingsmiddelen gratis door de bedrijven be- faar moéten-worden gesteld. Be- 3 is dat de kosten hiervan in het jallen tegen de schade door ver tin 1971 werd door de 14 groot- fvenbedrijven door verzuim door ir.jpkken ruim 2.2 miljoen uitge- De voorzitter van de Scheep- irnaïereniging Zuid heeft de haven- jojven verzocht deze kwestie zo ir'Jg mogelijk in de ondernemings- 1927. behandelen. Na de ongelukken van vrijdag, die voor een deel nog in onze edities van zaterdag gemeld zijn, werden de vol gende dodelijke verkeersongevallen bekend. In Linschoten (Utrecht) werd de vijf jarige Jan Willem van de Burgt dode lijk gewond toen hij bij het overste ken door een auto aangereden werd. In Gilze-Rijen verongelukte de 43- jarige O. G. K. Driescharf door dezelf de oorzaak. Op de provinciale weg AmersfoortMaarn kwam de 28-jarige M. Hassink uit Maarn om het leven toen hij op een kruispunt geen voor rang kreeg; twee mensen werden le vensgevaarlijk gewond. In de Drentse gemeente Odoorn kwam de 32-jarige W. Pienter uit Zweeloo om toen zijn auto tegen een boom reed. In het Friese dorp Oostdongeradeel veronge lukte de 45-jarige mevrouw R. Dijk- stra-Snijdood uit Lioessens toen zij met haar auto slipte en in een sloot reed. Zes van haar zeven kinderen die met haar meereden liepen hoofdletsel op; drie van hen moesten opgenomen worden. In het Brabantse Zeeland kwam de 22-jarige L. A. M. van der Loop om toen de auto waarin hij meereed te gen een boot botste. De bestuurder werd levensgevaarlijk gewond. De 64- jarige G. Bleeck uit het Limburgse grensplaatsje Hulm kwam in Sieben- gewald om toen hij met zijn scooter geschept werd door een Duitse auto. In Harmeien werd de 88-jarige J. Spierenburg op slag gedood toen hij met zijn fiets een voorrangsweg op reed. In Veghel (NB) werd de dertienjarige Monique Geijsels door een auto over reden en gedood toen zij achterop de fiets van een vriendin meereed en plotseling van de bagegedrager sprong. In Losser (Ov) overleed de 33-jarige Th. J. M. Brandsen toen hij met zijn auto tegen een boom reed. In Kruisland (NB) werd de 22-jarige J. P. van Iwaarden uit 's Heer Arendskerke dodelijk aangereden toen hij rechts van de weg met zijn ver loofde liep te wandelen. In Musselka- naal werd de 26-jarige Paulina Kui per-De Wit het slachtoffer toen de auto die door haar man bestuurd werd tegen een boom reed. Haar man en een mede-inzittende werden ern stig gewond. In Weert verongelukte de 24-jarige J. Ras toen hij met zijn motor een trottoirband raakte en te gen een winkel botste. In Nijmegen werd de 78-jarige W. Geurts, die op de Daalsedwarsweg fietste, door een auto gegrepen en gedood. Van een verslaggever BREDA De Bredase politie heeft maandag twee jeugdige Belgen, die waren ontsnapt' uit een opvoedings instituut te Mol, aangehouden. De mannen waren met een derde bezig een inbraak te plegen in het vervoers- centrum aan de Ter Heijdenseweg in Breda. De politie loste een schot om twee van drie vluchtende mannen tot stilstand te brengen. De derde man is voort vluchtig. In de omgeving van het ver- voerscentrum is een in België gestolen auto aangetroffen. ADVERTENTIE Sennocol doet zijn werk op natuurlijke wijze, zonder akelige bijverschijnselen, zonder krampen, zonder verstoring van de spijsvertering. Sennocol-voor een probleemloze stoelgang (J) Dagra N.V., Diemen Brand treft gezin met tien kinderen Van ©en onzer verslaggevers ARNHEM Drie meisjes zijn gistermorgen om het leven geko men bij een brand in een boven verdieping in de Hertogstraat in Arnhem. De slachtoffers zijn de zeventienjarige Albertina Stoks, de vijftienjarige Cis- ka Stoks en de negenjarige Henny Brugman, allen behorende tot het gezin van de heer A. B. Hueskes, doch uit verschillende huwelijken. Zij lagen nog in bed op de tweede etage, toen de moeder de brand ont dekte in de aan de huiskamer gren zende speelkamer op de eerste verdie ping. De zeventienjarige Wim Brug man sprong vanaf de eerste etage uit het raam op straat en werd met brandwonden in het ziekenhuis opge nomen. Toen de vrouw de brand ontdekte waarschuwde zij haar invalide man die ook nog in bed lag omdat het de vorige avond laat geworden was: het gezin (totaal tien kinderen) was in Huissen naar het paasvuur gaan kij ken. De vader zag met hulp van een buurman nog kans zijn zestienjarige zoon Hans te grijpen die zich trachtte te redden via de regenpijp. Voor de drie meisjes kwam hulp echter te laat. Zij durfden, zoals hun werd toegeroepen, niet van het balkon te springen en moeten door verstikking om het leven gekomen zijn. In deze woning en ook in de twee woningen waar het gezin eerder ge woond heeft wac al eens eerder brand geweest. De politie acht het niet uit gesloten dat de kleinere kinderen in de speelkamer met lucifers gespeeld hebben. Daar stonden enkele gasfles sen. ADVERTENTIE Van een verslaggever BARSINGERHORN In de omge ving van het Noordhollandse Kolhorn is in de nacht van zaterdag op zondag de 39-jarige wethouder van de ge meente Barsingerhorn, J. J. Engel, met zijn auto te water geraakt en verdronken. Zijn mede-inzittende, de 48-jarige J. C. Aalbers uit Kolhorn, verdronk eveneens. De heer Engel was penningmeester van de plaatselij ke PvdA-afdeling en loco-burgemees ter van Barsingerhorn. Het ongeluk werd op zondagmorgen ontdekt door een sluiswachter. Deze zag sporen op het talud, die erop wezen dat een auto te water was geraakt. In Noordscharwoude is vrijdagmiddag de 3-jarige Johan de Jager verdron ken. Het jongetje speelde bij de sluis in het kanaal, waarvan zijn vader sluiswachter is. Toen hij vermist werd, ging men zoeken. Zijn grootva der haalde hem uit het water, maar mond op mond beademing had geen resultaat. De achtjarige Werner Tardy uit Feins bij Franeker is zondagavond verdron ken, toen hij met een buurmeisje stekelbaarsjes aan het vissen was. Hij viel in het water, waarna het buur meisje onmiddellijk hulp haalde. Toen de redders arriveerden, was het jongetje verdronken. Van een verslaggever APELDOORN De voorzitter van de KVP-fractie in de Apeldoornse ge meenteraad, de heer J. te Wierik, heeft bedankt voor de KVP en zijn raadszetel ter beschikking gesteld. De heer Te Wierik is het oneens met de landelijke koers van de partij. Hij vindt dat de KVP met de progressieve drie had moeten gaan regeren of loyaal in de oppositie had moeten gaan. ,De formatie-Burger mislukte echter mede omdat de KVP geen ministers wilde leveren aan een kabinet met de progressieve drie. De heer Te Wierik is vanaf zijn jeugd lid geweest, ruim twintig jaar. Van een verslagget>er ROTTERDAM Het Rotter damse politierapport van het af gelopen paasweekeinde ver meldt enkele merkwaardige ge vallen. De politie arresteerde de 36-jarige C. P. toegens mishan deling. Dat komt ook in Rot terdam herhaaldelijk voor. De aard van de mishandeling was echter ongebruikelijk. P. had namelijk de 21-jarige M. J. V. in zijn buik gebeten. En dat ook nog met zo'n kracht dat de man zich in het ziekenhuis moest laten behandelen. Oor zaak van de ruzie tvas onenig heid over een te hard spelende radio. Een 44-jarige Rotterdammer werd door de politie ingesloten ter ontnuchtering. Ook dat komt meer voor. Maar deze dronken man was in gezelschap van zijn hondEn deze hond weigerde hardnekkig bij zijn baas weg te gaan, zodat de politie het beest ten einde raad maar on derdak gaf in de cel waarin zijn beschonken baas zijn roes uit sliep. Van een verslaggever DINTELOORD Voor de tweede keer binnen drie dagen is gisteren ingebro ken bij een juwelier in Dinteloord (West-Brabant). Ook deze keer sloegen mannen omstreeks half vijf in de ochtend de etalageruit in en namen daaruit mee wat zesnel konden grij pen. De buit had ditmaal een waarde van 7500 gulden; de vorige week ver dween voor dertig mille. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse politie heeft de twee Chinese restauranthou ders een van 33 jaar uit Rotterdam en een van 38 jaar uit Ridderkerk die werden verdacht medeplichtig te zijn geweest aan de moord op het echtpaar Yo Pio Tschin in Den Haag, het afgelopen weekeinde weer in vrijheid gesteld. Wel werd na een intensief onderzoek in Chinese kringen in de Rotterdamse wijk Katendrecht de 41-jarige Chinese restauranthouder S. C. K. uit Rotter dam aangehouden. Hij is voor verhoor op het Haagse hoofdbureau van poli tie ingesloten. Het is de politie geble ken dat het slachtoffer Tschin zich voor zijn dood bedreigd heeft gevoeld. In zijn huis aan de Laan van Meer- dervoort liet hij alleen bekenden bin nen. De politie zegt het uiterst moeilijk te vinden deze zaak op te helderen. Men heeft de indruk dat over de dubbele moord flinke opwinding in de Chine se werdld is ontstaan. Verwacht wordt dat men zich nog geruime tijd met deze zaak bezig zal moeten houden. De politie betwijfelt of de vermoorde Chinees inderdaad zo welgesteld was als algemeen werd aangenomen. De mogelijkheid bestaat dat het echtpaar flinke schulden had. De weken voor zijn dood bezocht Yo Pio Tschin het gokhuis in Katen drecht waarvan hij 'baas' was minder frequent. De politie heeft haar onder zoek op Katendrecht gericht naar aan leiding van een tip van een 'goede vriend' van het slachtoffer. Momen teel zijn twintig politie-mensen bij het onderzoek betrokken. Vanmiddag worden de stoffelijke overschotten van de heer en mevrouw Tschin-De Roos op de algemene be graafplaats in Den Haag bijgezet in het familiegraf. DEN HAAG Voor de restauratie van de schaapskooi aan de Dorpsstraat in het Drentse Gees is rijkssubsidie toegezegd. Staatssecretaris Vonhoff heeft dit geantwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Van Ooijen en Ter Beek (beiden PvdA). De afbraak van de schaapskooi zou een aantasting betekenen van het be schermde dorpsgezicht De rijkssubsi die is toegezegd voor het geval de eigenaar tot restauratie wenst over te gaan, maar hij kan volgens de be windsman daartoe niet gedwongen worden. De staatssecretaris is bereid na te gaan of een instantie bereid is de nodige maatregelen tot restauratie en instandhouding te treffen en daar toe de schaapskooi van de eigenaar over te nemen. Meevaller ADVERTENTIE 'n wonder op 2 wielen voor fiets-enthousiasten HAARLEM Binnenkort zal de gemeenteraad van Haarlem zich moeten buigen over de vraag of de stad speciale banden zal aangaan met de Poolse stad Kielce. 'Speciale banden,' of 'zusterhanden,' bestaan al met de Franse stad Angers en met de Westduitse stad Osnabrück. Deze speciale banden betekenen dat delegaties uit de verschillende steden elkaar bezoeken en dat nauwe culturele banden worden aangegaan. "J}»' ultf I 1 Het aangaan van vriendschap pelijke banden met de Poolse stad Kielce stuit op nogal wat moeilijkheden, nu bekend is geworden, dat zich in deze stad kort na de oorlog po groms tegen teruggekeerde jo den hebben voorgedaan waar bij doden zijn gevallen. De commissie van algemene zaken uit de Haarlemse raad had het aangaan van speciale banden met Kielce al goedgekeurd toen het nieuws over de po groms bekend werd. De frac tieleiders uit de raad schort ten toen hun besluit op, in afwachting van een rapport van het Oost-Europese insti tuut in Amsterdam. Dit rapport is inmiddels uitge bracht Het .is voor het groot ste deel gebaseerd op het boek 'The jews in the eastern so viet satellites', van Peter Meyer en Bernard Weinryb. Bovendien heeft de Poolse ambassade in ons land het documentatie over Kielce toe gezonden. De Polen hebben nooit ont kend dat de pogroms hebben plaatsgehad. Wat echter de oorzaken van de gebeurtenis sen uit Ï946 zijn geweest, blijft vooralsnog vaag. In de heksenketel van na de oorlog, waarin in Polen nok nog een burgeroorlog •voedde, terwijl het land bovendien ongeveer twintig pre x -n zijn inwo ners, ruim --s vn 'ioen op een totaal van 27 m;linen, tenge volge van rif oorlog had ver loren, kan bijna ieder groepe ring van ex-partizanen, nieuwe partizanen, nationalisten, ex- collaborateurs of andere guer- illero's de misdaad hebben be gaan. Volgens de burgemeester van Kielce, Jerzy Szmaidel werden bij de pogroms minder dan twintig joodse burgers ver moord. Er zijn enkele schuldi gen, twaalf of minder' geëxecu teerd. Kielce telde voor de oorlog tussen de 27.000 en 30.000 jo den op een totale bevolking van 72.000. Eg was geen speci ale wijk, waar de joden woonden. Zij waren door de hele stad heen bevestigd. De Duitsers concentreerden de jo el n direct na de bezetting in 1939 in een aantal kampen, 1 r dicht bij fabrieken gelegen mi, waar de joden werden ui'uikt als dwangarbeider. In de jaren 1941-1942 werd een getto gevormd van waaruit la ter de joden werden wegge voerd naar concentratiekam pen als Auschwitz en Treblin- ka. Volksverhuizing Van de uit Kielce afkomstige joden keerden er maar enke len terug, de rest was omgeko men. Daarbij voegden zich een klein aantal andere joden, die niet uit Kielce afkomstig wa ren. Het totale aantal joden in de stad ten tijde van de po groms schat Szmaidel op niet meer dan honderd. Szmaidel moet het antwoord schuldig blijven op de vraag hoe het zover heeft kunnen komen dat er juist in Kielse progroms plaatsvonden. Het gebeurde in de tijd, dat enorme aantallelr Polen deelnamen aan de volksverhuizing vanuit de in het oosten door de Russen be zette gebieden naar de nieuwe gebieden in het westen, aan de andere kant van de rivieren de Oder en de Neisse. die Po len op voormalig Duits grond gebied had toegewezen gekre gen. De pogroms vonden tevens plaats in een tijd dat in Polen tengevolge van de invoering van het communistische be wind een burgeroorlog woed de. die aan 150.000 mensen het leven kostte. Deze chaotische omstandigheden, in combinatie met een traditioneel antisemi tisme bij grote groepen van de Poolse bevolking, maken het uiterst moeilijk om vast te stellen, wat er in 1946 precies in Kielce is gebeurd en wie er verantwoordelijk waren, aldus Szmaidel. Van onze weerkundige medewerker Het paasweer is over het geheel geno men in Nederland nogal meegevallen. Er waren zonnige perioden. Helemaal droog is het echter niet gebleven. Gisteren in de vroege middag trok van Drente naar Friesland een lokale plensbui en om vier uur meldden Rotterdam en Vlissingen onweer, om zeven uur Schiphol. Op het vliegveld Zestienhoven iverd acht millimeter neerslag opgevangen, in Vlissingen vier millimeter. De vrij koude bovenlucht (minus 28 d 29 gr. op 5l/2 km hoogte) kon tempe raturen aan de grond zoals van Eelde, te weten 14 gr. C. maximaal, niet goed verdragen. Elders in Nederland iverd het veelal 9 tot 12 gr. Paaszon dag was in deze onstabilitsitszone al onweer gerapporteerd op de route WarschauWarnemiinde. Veel slech ter weer heerste er gisteren onder een koude put boven noordwest Frank rijk. Tijdens buien met hagel en plaatse lijk onweer (Cherbourg 14 millimeter) was het midden op' de dag hier en daar zelfs niet uarmer dan 6 gr. Celsius (Rouen). Ook in midden- en zuid-Engeland regende 't gisteren op vervelende wijze. Nadat Londen-Heath- row paaszondag met 12 millimeter het meeste water had gekregen, ging Birmingham gisteravond op de telex met 15 millimeter. In Duitsland werd de temperatuur nog wat hoger dan bij ons: Frankfurt, Kassei en Konstanz 17 gr. en Nürnberg 18 gr. Celcius. Tussen een krachtig hogedrukgebied van om en nabij de 1040 millibar ten zuidwesten van IJsland met een uitlo per haar de Barendszee en een om vangrijk lagedrukgebied boven zuid en zuidwest-Europa met hoofdcen trum: een sterk uitgediepte kern (tot 986 millibar) bij Sicilië bevindt zich een noordoostelijke luchtstroming. Hiermee wordt de komende dagen nog steeds tamelijk koele lucht naar ons land aangevoerd. Deze lucht is droger en ook wat stabieler in verband waar mee de kans op buien geringer zal worden. In Denemarken is de tempe ratuur inmiddels alweer op zijn re tour onder invloed van koudere lucht uit noord-Rusland. In noordoost Euro pees Rusland vriest het overdag dan ook nog 5 tot 10 graden. zonnige perioden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5