Papoea's zoeken steun om land te 'bevrijden' fff I Cadeau aan het crematorium c J uw probleem ook het: onze Pompbediende maakt amok in Los Angeles Opel Mania sportiviteit waargemaakt. vanaf f11.240,- Griekse regering dreigt bisschoppen Meer toeristen dan vorig jaar Trouw Kwartet VVDM-paasactie Actie voor NAC-spelers Publiek bij brand applaudiseert Boekenetalai en, TROUW/KWARTET DINSDAG 24 APRIL 1973 'Roependen in de woestijn' Van een verslaggever UTRECHT De 'voorlopige regering' van West-Papoea (beter be kend als West- Irian, het vroegere Nederlandse Nieuw-Guinea) zoekt voor de 'bevrijding' van dit door Indonesië 'bezette' land steun in de wereld. Die steun kan volgens de 'voorlopige regering' bestaan uit wapens voor de guerrilla's maar vooral uit politieke steun, met name via de Verenigde Naties. BINDEN LAND/KERK Dlfl Bernard Tangghama, 'gevolmachtigd' staatssecretaris van buitenlandse za ken van de voorlopige regering van West-Papoea', zei op 'n persconferen tie in Utrecht (waar een soort plan de campagne voor de naaste toekomst ontvouwd werd).Ergens voelen wij ons als roependen in de woestijn die door de hele wereld en door Neder land in het bijzonder in de steek zijn gelaten. Toch zullen we onafgebroken blijven, proberen in de wereld steun te krijgen'. 'Het is droevig dat bijna niemand zich om het lot van West-Papoea bekreunt, terwijl er van 1962 tot '69 toch zeker dertigduizend papoea's door de Indonesiërs zijn afgeslacht en er tekenen zijn dat sindsdien het moorden nog is toegenomen. Ook de gevangenissen en interneringskampen in en rondom Hollandia zitten vol met 'politieke gevangenen', zei Rang- gahma. Lijkt naar zijn mening de strijd voor bevrijding van West-Papoea wellicht een verloren zaak, toch ziet hij een sprankje hoop: en wel in de persoon van de nogal omstreden Amerikaanse publiciste Wyn Sargent, die na een verblijf van enkele jaren in West Irian onlangs op het westelijk half rond terugkeerde met opzienbarende getuigenverklaringen over de manier waarop de Indonesiërs tegen de pa poea's optreden. Uit het door me vrouw Sargent verzamelde materiaal bleek dat de papoea's veelvuldig bloot zouden staan aan martelingen en inti midatie. Jouwe Op de persconferentie in Utrecht werd meegedeeld dat mevrouw Sar gent zich bereid heeft verklaard met het rapport desnoods naar president Nixon te stappen of naar de commis sie voor mensenrechten van de V.N Ook is de voorlopige regering van plan de documenten van mevrouw Sargent voor te leggen aan kerkelijke instanties om ook die een politieke uitspraak in deze kwestie te ontlok ken. De president van de 'voorlopige rege ring' Zeth Rumkorem. die nu als 'brigade-generaal' de operaties van de ongeveer vijfduizend man georgani seerde guerrillatroepen in de Iriaanse oerwouden leidt, kondigde in juli 1971 de onafhankelijkheid van de 're publiek West-Papoea' af. Maar sinds dien liet de voorlopige regering waarvan tien leden zich schuil hou den in de jungle en de overige twee in ballingschap in Nederland vertoe ven weinig meer van zich horen. Reden voor deze aarzelende start wa ren volgens Tanggahma vooral moei lijkheden rond de figuur van verzets leider Nikolaas Jouwe die aldus Tanggahma als lid van de regering 'alle touwtjes in handen probeerde te krijgen en uiteindelijk de zaken liet sloffen'. Toen Jouwe onlangs vrij ge ruisloos van het toneel verdween kon de voorlopige regering, waarin onder meer verzetsvoorman Marcus Kaisiepo zitting heeft, pas werkelijk actief wor den. 'Roofbouw' Men wil nu proberen voor de guerril- leros materiële hulp te krijgen in de vorm van wapens en munitie, waar aan een nijpend tekort is. Een ander programmapunt is: via politieke pres sie en sabotage een halt toeroepen aan de roofbouw die grote westerse ondernemingen waaronder de Ne derlandse Hoogovens volgens de voorlopige regering plegen op de bo dem van West Irian. 'Met name rijke donorlanden als de VC en Nederland die Indonesië steu nen via de Wereldbank en de in de rijke landen gevestigde maatschappij en als United Steel en Hoogovens treden in West-Irian meer op als uitzuigers dan als donors', meent Tanggahma Volgens hem zijn de Hoogovens bijvoorbeeld bezig met de exploitatie van nikkelmijnen op Wai- geo. een eiland in het Noordwesten van West Inan (bij Vogelkop). 'En al die grondstoffen verdwijnen uit het land zonder dat de papoea's er iets aan hebben', aldus Tanggahma. Een andere kwestie waarvan volgens 'minister van defensie in balling- Vraag: Met een clubje bejaarden gaan we een busreis van enkele dagen maken naar Duitsland. Volgens de busondernemer hebben we een pas of een toeristenkaart nodig maar leden van ons clubje zeggen, dat dat niet nodig is vanwege de EEG-afspraken. Antwoord: De busondernemer heeft gelijk. Men heeft voor een bezoek aan West-Duitsland nodig óf een geldig paspoort, óf een niet langer dan vijf jaar verlopen paspoort óf een geldige identiteits (toeristen)kaart Zorg, wat de leden van het clubje ook mogen beweren, dat u op tijd die kaart of die pas hebt Bij de aanvraag op het gemeentehuis moet u de pasfoto's meebrengen en de kosten bij aanvraag voldoen. Vraag: Waarom heeft de trekking van de premielening Zuid Holland 1959 niet in Trouw-Kwartet gestaan. Of heb ik het over het hoofd gezien? Antwoord: De Provinciale Griffie waar de trekking geschiedt deelt de gegevens mee aan twee financiële dag bladen: de prijscourant van de Ver. Effectenhandel en aan het Financieel Dagblad. Verder bij toerbeurt aan drie landelijke bladen. Dit jaar waren dat De Volkskrant, de Nieuwe Rotter- Nicolaas Jouwe schap' Filemon Jufuway op langere tiermijn nog wel heil te verwachten is, zou de toekomstige onafhankelijkheid van Australisch Nieuw Guinea, het oostelijk deel van het eiland kunnen zijn: 'Als de Australiërs daar weg zijn staat Indonesië voor het oog van de wereld meer dan ooit te kijk als puur koloniale mogendheid. Dan kan Indo nesië moeilijk anders doen dan zich terugtrekken', verwacht hij. Uit Djakarta meldt Ass, Press dat volgens een onbevestigd bericht dezer dagen zeventien Indonesische soldaten en vijftig papoea's omgekomen zijn bij een gevecht in de jungle van West Irian. LOS ANGELES (Reuter, AFP) Een werkloze pompbediende heeft in Los Angeles bij een reeks schietpartij en zeker zes mensen gedood en zeven andere gewond. Na een uur wist de politie de 25-jarige William Bonner neer te schieten. Niet ernstig gewond is hij in een ziekenhuis opgenomen. De reden van de dolle schietpartijen is niet bekend. Bonner schoot eerst een 53-jarige negerin in haar woning dood. Twee mensen die in een vóór het huis staande auto zaten, werden gewond. Daarna reed de dolle man naar een pompstation in de buurt van het vliegveld, waar hij een man met een schot dodelijk trof. Bij een ander pompstation, waar nij zelf had gewerkt, schoot hij de eige naar dood. Hij klopte daarna bij een huis naast het pompstation aan en richtte nadat hem was open gedaan zijn vuurwapen op een 12-jarig meisje en haar ouders. Het kind werd ge dood. de vader en moeder werden gewond. De waarschijnlijk krankzinnig gewor den Bonner rende vervolgens een drankwinkel binnen waar de winke lier in een regen van kogels omkwam en twee klanten werden gewond, en als een gek reed hij naar de woning van zijn vriendin, die zijn bezoek ook niet overleefde. Nadat hij met zijn vuurwapen twee politiemannen had bedreigd, sprong hij in zijn auto en reed weg. Toen hij bij een op rood staande verkeerslicht moest wachten, stapte hij over in een auto waarin een vrouw en haar kind zaten. Met deze als gijzelaars reed hij verder, totdat een verkeersongeluk hem tot stoppen dwong. Bij zijn laatste schietpartij verwondde hij zijn vrouwelijke gijzelaar. Daarna kon de politie de woesteling neer schieten. (ADVERTENTIE) B incl. BTW en ex General Moron Continental m ATHENE (Reuter) De Griekse re gering heeft de zeventig bisschoppen van de orthodoxe kerk opdracht gege ven uiterlijk op 12 mei een nieuwe sy node te kiezen. Siagen zij daarin niet, dan zal de regering het zelf doen. De Griekse kerk werd verleden week stuurloos, toen het hoogste Griekse ge rechtshof de samenstelling van de sy node voor ongeldig verklaarde na een klacht van twee bisschoppen. Volgens deze bisschoppen was bij de samenstel ling van de synode geen rekening ge houden met een decreet uit 1928 van het oecumenisch patriarchaat van Kon stan tinopel. De nieuwe synode zal zich opnieuw be zig moeten houden met het aftreden van aartsbisschop Hieronymus, de pri maat van de Griekse kerk. De laatste synode weigerde zijn aftreden (om ge zondheidsredenen) te accepteren, maar door de uitspraak van het gerechtshof is ook deze synodeweigering niet meer van kracht. Vervolg van pagina 1 Ook die dag werden de VW's in de Randstad, maar ook elders, opnieuw geconfronteerd meit lange rijen toeris ten op zoek naar logiesaccommodatie, maar ook toen bracht de gastvrijheid van de Nederlanders uitkomst. Vele VW's hebben tot in de kleine uur tjes met optimale bezetting op volle toeren gedraaid, maar voor het op doen van nieuwe kracht hebben zij nauwelijks tijd. Het aantal aanvragen om logies voor het komende weekein de is alweer groot, want met het opnemen van één snipperdag (maan dag) wacht Duitsers, Fransen en Bel gen die traditioneel op 1 mei vrij hebben, weer een vierdaags weekein de. waarbij Nederlandse bollen op het veld en in de Keukenhof opnieuw een rol kunnen spelen. Was het op de tweede paasdag over het algemeen in de ochtend nogal rustig op de wegen, in de middag begon het steeds drukker te worden, speciaal van verkeer, dat zich naar de grenzen spoedde. De rijkspolitie noemde het dan ook 'vrij druk', 's Morgens, heeft er zich geen filevor ming voorgedaan en tegen de avond waren grote aantallen buitenlanders al over de grenzen naar hun land verdwenen. De ranglijst van attractiepunten, die nogal wat bezoekers trokken ziet er met aan kop Keukenhof, Maduro- dam en Efteling verder als volgt uit: luchthaven Schiphol 33894 (vorig jaar 31400), Rijksmuseum Amsterdam 33380 (18700), Artis 30.000 (18.000), Diergaarde Blijdorp Rotterdam 30.000 (17.500), Flevohof 28.200 (25.000), Bergman Rondvaarten Amsterdam 28.000 (17.500), Spidorondvaarten Rot terdam 26.000 (16.000), De Scheve- ningse Pier 24.500 (19.500), Avifauna 22.000 (20.000), Euromast Rotterdam 20.000 (17.000) Dolfinarium Harder wijk 20.000 (10.000), Dierenpark Was senaar 12.729 (vorig jaar geen opga ve). Linnaeushof 12.000 (8.000) en het Openluchtmuseum Arnhem 12.000 (6.000). De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. damse Courant en de Haagse Courant Soms stuurt het ANP de gegevens op eigen verantwoording aan de aange sloten bladen. Men kan ook aan de Provinciale Griffie van Zuid-Holland een prijscourant 0.75 aanvragen en nagaan of men tot de gelukkigen behoort. Dat de grote banken, als u informatie over die premielening vraagt, niet zo vlot reageren, hangt samen met het feit, dat ze veel romp slomp hebben en er niets aan verdie nen. Bovendien zijn er mensen die deze papieren in eigen beheer hebben, maar nochtans van de service van de oank gebruik willen maken (vooral heel kleine spaarders en beleggers). De genoemde kranten kunnen u aan nadere informatie helpen, maar dan is het wel dienstig de datum van de trekking erbij te vermelden. Vraag: Man en vrouw zijn in gemeen teschap van goederen getrouwd. Hun wens is dat bij overlijden van één hunner de langstlevende de beschik king houdt over het gespaarde kapi taal. Kinderen zijn er niet Is de hulp van een notaris nodig? Antwoord: Als er geen kinderen en verdere afkomelingen zijn, erft de langstlevende alles, tenzij er een tes tament is dat anders bepaalt. Denk dus eens goed na of er mis schien niet in vroeger dagen een testament is gemaakt voor het huwe lijk bijvoorbeeld. Voelt men zich niet zeker, dan kan mijn bij de notaris alle eventuele vroegere uiterste wils beschikkingen herroepen en verklaren dat men zijn echtgenoot tot enige erfgename benoemt Vraag: Ik ben jong, moet een groot deel van mijn inkomen aan de fiscus afdragen en wil en huis kopen met het oog op de toenemende inflatie. Nu zijn er verschillende regerings maatregelen om het bezit van een eigen woning te bevorderen. Welke zijn deze? Antwoord: Een zeer uitvoerige bro chure is te krijgen op het ministerie van volkshuisvesting, centrale afde ling voorlichting inzake bevordering eigen woningbezit. Van Alkemadelaan 85, Den Haag. Waarschijnlijk kan u deze brochure ook inzien op het ge meentehuis. U moet subsidie aanvra gen voordat de bouw begonnen is. De gemeente stuurt de aanvraag met bouwplan naar de directie van de volkshuisvesting en de bouwnijver heid in de provincie. Voldoet het bouwplan aan de eisen, dan ontvangt u een voorlopige beschikking waarin de voorlopig vastgestelde bijdrage wordt genoemd. U krijgt tevens formulieren die u kan inleveren binnen drie maanden nadat u in de nieuwe woning intrek heeft genomen. Daarna ontvangt u een defi nitieve beschikking inzake de bijdra ge, die dikwijls lager is dan de voor lopige. Een jaar na de door u opgege ven datum waarop u het huis heeft betrokken, ontvangt u de bijdrage en vervolgens elk jaar opnieuw (gedu rende 10 jaar). Als u niet voldoende kapitaal heeft om het verschil tussen de te nemen hypotheek en de stich- tingskosten te dekken, is het moge lijk, een gemeentelijke garantie te krijgen tot ten hoogste 90 pet. van de stichtingskosten (aangezien u kenne lijk jonger is dan 55 jaar). U heeft dus niet zo veel eigen geld nodig. BREDA (ANP) In Breda is een actie gestart om de selectie van NAC bij winst op NEC in de nnale van het toernooi om de KNVB-heker, die op 31 mei in het Feyenoordstadion wordt ge houden, aan een extra-premie te helpen. Men streeft naar een bedrag van 500 gulden per per soon voor de totale NAC-selectie, inclusief trainer en masseur. Bij een nederlaag wil men de NAC'ers een troostpremie van 200 gulden per persoon geven. De actie, die minimaal 8500 gul den moet opleveren, is gestart met een kapitaal van 3500 gul den. Dit bedrag is bijeenge bracht door de initiatiefnemers, het dagblad De Stem (2500 gul den) en het assurantiekantoor Meeus (1000 gulden). Beide be drijven doen een beroep op par ticulieren, middenstand en in dustrie om geld te geven. Mocht er meer dan 8500 gulden worden ingezameld, dan is dat surplus voor de organisatoren van het jeugdtoernooi van NAC. 'Compensatie geen gunst maar een recht' aldus luidt de tekst van een spandoek, waarmee VVDM-ers in het paasweekeinde een aantal kazernes bezochten om er de aandacht op te vestigen dat dienstplichtige militairen geen vergoeding in de vorm van vrije dagen krijgen voor de verplichte weekenddiensten. Bij de kazernepoort op de foto werden zij door de officier van piket en een majoor niet toegelaten. In een crematorium is wel een aula, maar geen orgel. Men gebruikt er platen. Maar de voorraad is niet onuitputtelijk, merkte ds. M. Groenenberg tot zijn verdriet. In Hervormd Utrecht doet hij daarom een voorstel. Ds. Groenenberg: 'Op zichzelf heb ik al het land aan deze vorm van ingeblikte muziek, maar vooral ook aan koren en solisten die plotseling in gezang uitbreken terwijl ik slechts een melodie verwacht Rillingen lopen langs mijn rug als ik zo 'Veilig in Jezus armen' moet ondergaan. De kerkelijke liederenvoorraad is zeer beperkt, zeker als je dan denkt: geen koor. geen solist. Dat merkte ik, toen ik snel een lied dat er niet was, moest vervangen door een ander. Enkele bekende en sobere psalmen waren er niet. Gul bood men mij 'Het ruw houten kruis' aan. Het zou stellig gevoélvol zijn gezongen, maar ik wees het met enige afkeer af. Dat zal iedereen niet be grijpen, maar ik begrijp dan weer die 'iedereen' niet. Meer van zulke aanbiedingen volgden, die allemaal een soortgelijke reaktie bij mij opriepen. Ik was wat wanhopig moet ik zeggen. Hoe verlang je dan naar de organist op een kerkhof. Terugke rend van het crematorium denk je dan: het heeft geen zin om geërgerd te zijn. Misschien heeft zo'n stichting weinig geld of zitten er alleen maar men sen zonder smaak in. Of mensen die kerkelijke liederen voor geen cent interesseren. Maar zou het nou zo gek zijn, als we als kerken eens een heel stel platen zouden aanbieden opgenomen in onze Utrechtse kerkgebouwen, met de psalmen en ge zangen die geschikt zijn om daar te worden ge speeld Je hoeft niet alle melodieën te nemen uit het komende Liedboek. Dit lijkt me een posi tieve bijdrage aan het omvangrijke maar kerkelijk gezien wat armelijk crematoriumbezit. 't Is maar een idee!' Het aprilnummer van het gereformeerde jongeren blad Risiko staat in het licht van de gezamenlijke hervormd-gereformeerde synodezitting in juni. Ds. B. J. Aalbers schrijft: 'Het is niet waar dat de hervormd-gereformeerde eenheid erg onder de mensen leeft. Die lijd is voor bij. Mensen zijn door te lang uitstel helaas onver schillig geméékt. Zomer 1973 komt cr een gemeen schappelijke synode van hervormd en gerefor meerd. Maar dat is twintig jaar te laat. Precies zo als het na Wereldoorlog II nog interessant was ge weest als de drie confessionele partijen tot één for matie waren gekomen, was hel kort na de vernieu wing van de hervormde kerk (Nieuwe Kerkorde 1951en de vernieling van de gereformeerde ker ken (scheuring 19441945) interessant geweest als men tóen met visie een gemeenschappelijke lijn voor de toekomst had uitgezet. De kerkelijke ver gaderingen hebben de boot opnieuw gemist toen later de zgn. „Achttien" hun plannen lanceerden en een heel stuk geméénte nog warm liep voor groei in oenheid tussen hervormd en gereformeerd. Als MAASTRICHT De vlammen laaiden in de nacht van zondag op maandag hoog boven Maastricht op toen de fabriek van de NV Biscuiterie Maes- trichtoise afbrandde. De publieke be langstelling voor deze brand, waarbij voor naar schatting een miljoen scha de aangericht werd, was enorm. Toen het dak instortte werd er geapplaudis seerd. In het gebouw waren grote voorraden produkten, verpakkingsmateriaal en meel aanwezig. De directeur van de fabriek, de heer J. Chappen, is ook bekend als voorzitter van het koor De Maastrichter Staar. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Uit de kerkbladen de komende gemeenschappelijke synode het dood tij niet inspirerend weet te keren, dreigt er een oninteressante versukkeling. We moeten oppassen dat we niet zo aan het knut selen raken dat, als we tegen 2000 klaar zijn, het eindresultaat dan nict-meer van belang is. Jammer dat de kerken die mogen geloven in de Grote Toe komst zo'n moeite hebben, aan dat geloof visie te ontlenen voor een jaar of tien vooruit!' Prof. dr Nauta werd vorige maand 75 jaar. In een dankwoord voor het meeleven in het Centraal Weekblad komt hij terug op de opmerking, die hij bij zijn afscheid als hoogleraar maakte, dat er in zijn leven een 'breuklijn' is op te merken. Prof. Nauta: 'Er is een tijd geweest dat ik te veel hing aan de afgeslotenheid van de eenmaal vastgelegde belijde nis en aan de eigen kerk als de dan wel niet enig ware, maar dan toch zo ongeveer best denkbare kerk. Van dat besef ben ik af geraakt. Naast de waarheid moet evenzeer aan de eenheid volle waarde worden toegekend in het belijden en in het praktisch handelen van de kerk. En het luisteren naar en het volgen van Christus moet beslissend worden geacht voor het verstaan van de Heilige Schrift, zodat het onjuist moet worden geacht alles te willen opbouwen uit een louter formeel gezag van de Bijbel. Door zo te denken en uit deze over tuiging te leven meen ik meer in overeenstemming te zijn ook met wat de grote reformatoren hebben TERUG VAN HET FEEST Vandaag begint het gewone weer, zeggen we tegen elkaar.in ee ons werk er weer ligt om opge te worden, waar we het de7^f week lieten liggen. En daartui ligt het feest, hoe we het ook f1* c hebben. Het feest van de oven^ IU op de dood door die ene Men; We keren weer terug van he^ekte De bijbel kent dit facet van h&ren' de terugkeer tot onze 'orde.' iftctie in de evangelieën allerlei menfesen rugkeren. Als ik even denk aaiend boorte van Christus dan hoor ilqukk: herders met blijdschap terugtó aue terwijl ze er hun mond niariCe konden houden wat ze gehoieie gezien hadden. Dat zal wat ons| hei dus nu moeten blijken. Maar d^ben terugkeer is niet voor iederej we zelfde. De 'drie koningen' JrSj oosten keren 'langs een andei>enbi terug dan ze gekomen zijn en^g daarmee niet bereid te zijn aai^ moord uit zijnde Herodes info over de plaats der geboorte schaffen. Een bedreigde terugkrUL mannen die op de eerste paa^j^j. terugkeerden, die van EmmauSj den 'een somber gelaat'. 'Wij frra£ in de hoop', zeggen ze tegen dce b kende, plotseling naast hen op(r) de vreemdeling. Maar de hoop Lda< Ondanks de goede boodschap, hadden het (vel gehoord, 'dl leeft.' Je kunt blijkbaar op L manieren terugkeren van zo'n Emmaus ligt in het donker, heL ne leven heeft de glans van pi nog niet opgevangen. Of zouqH maar niet snel omzien naar enige die ons nu verder kan j wat het allemaal betekent. W% sen is een begin. Het moet verijl dagen moeten het licht van dezt winning gaan dragen. En d4 voor de mens die open blijf® voor zijn woorden, die het fetf voor gezien houdt en als afC beschouwt, maar die de huil kent naar het feest van alle dal Anna Taylor: 'De keerzijde', Uil opold, 's Gravenhagc. 192 blz.I 14,90. Het verhaal begint met een bp nis. De vader van Kate Luca® wie het boek in hoofdzaak gestorven. Hij was doctor in 1 sieke letteren, minde vrouwef* niet afkerig van drank en zorgikM nakomelingschap bij de een ander. Een somber begin dusCRR de triestheid blijft hangen uji terugblik die vanaf deze terailSU stelling tot de laatste bladzijd®i_( gegeven. Kate Lucas is dan 3. voorgestaan dan naderhand in een bepaalde tra ditie min of meer als juist werd aangehangen'. Ds. J. H. Grolle, oud-secretaris van de hervormde raad voor kerk en Israël, schrijft in 'In de Waag schaal' bij de verschijning van het nieuwe blad Ter Herkenning (voor het gesprek tussen joden en christenen; wij berichtten over dit blad uitvoe rig), wat protestanten van het luisteren naar Israël mogen verwachten. Ds. Grolle: 'Een omschakeling van onze hele dogmatische, syste matische doctrine. 'Systeem' is al een grieks be grip. Op elk der zeven punten van het zogenaamde 'Getuigenis' bijvoorbeeld zou men kunnen aanto nen hoe erg we in het Griekse garen verward zit ten. Erger nog dan zelfs een Harnack heeft kun nen vermoeden. En dit betreft dan enkel nog maar de theologie, de dogmatiek. Veel eerder aan de orde is de totale atmosfeer van de Bijbel, dat wat het water is voor de vis. Rome heeft althans bij de afwisseling van de wacht (het vervangen- verklaren van Israël door de Kerk) nog de tota litaire, integrale visie van Israël overgenomen, dat het God niet alleen om de ziel van een mens te doen is, maar dat het gaat om alle levensver banden: de staatkunde, de economie, de sociale problemen en de hele geografische indeling van de aarde. De leer van de twee zwaarden (van de exe gese in dit verband houden wij gaarne de handen vrij) toont tenminste nog begrip voor deze twee ledigheid van Israëls boodschap. De reformatie echter wees Rome af als wereldcentrum, maar keerde niet tot Jeruzalem terug. Het was daardoor maar een halve reformatie. Gunning, de profeet, leerde ons al bijna een eeuw geledan dat er voor Gods Koninkrijk een zichtbaar middelpunt op de aarde moet bestaan; al was het alleen maar hierom dat Hij schepper is evengoed van de stoffelijke als van de onstoffelijke dingen, en dat er bij Hem geen van beide voorrang is op het andere. Dus: een geografisch middelpunt voor het komende Ko ninkrijk. 'Als dat Jeruzalem niet is, dan moet het Rome zijn. Maar als het Rome niet is, dan moet het noodzakelijkerwijze Jeruzalem zijn'. Het protes tantisme echter bleef de aarde, Jeruzalem niet trouw en ging dus de lucht in, met alle gevaren van spiritualisme, van tijdloze en ruimteloze pre diking voor de 'onsterfelijke' ziel alleen. Het pro testantisme is een zwevende valuta geworden. Nie mand weet wat het waard is om hier op aarde van te leven.' gescheiden, moeder van drie ARJ ren. Haar onstuimige affaire marm vriend van haar vader die ninhc: trouwen, doet haar na afloozanv besluit nemen die stap nooit njent doen. Als directiesecretaresse id. brood moet op de plank komem C zij vroeger al eens met een tflgev ringzoekende baas uit eten geweien nu ja, men kan toni We zullen het nooit weten, hoet 'ee nieuw geluk niet misgunnen apen vrouw die het leven van eefliee kant leerde kennen en ondanBten doorzettingsvermogen zich te?tste daar amper tegen verzette. p James Bassett: 'De admiraal', rwa' tens en Giltay-Den Haag. 400 bh el? 19,90. f ,b Pearl Harbor (in dit boek beuiT. met een 0 en ou vermeld) december 1941 zonder oorlog»"® ring aangevallen, was de inf voor de oorlog in de Pacify lectuur over de bloedige strijd»", die zich daar afspeelden is weer breid met de beschrijving van 4 tenissen in augustus 1942. Een lopen operatie moet op gang Kenners van de sutatie weten 1 niet kan lukken, maar admiraa well Torrey, zwijgzaam en 01 telijk verricht met zijn mann bovenmenselijke. Even triest afloop van Pearl Harbor is ii het leven van de admiraal. Ver van zijn vrouw, zijn zoon jaren niet zag sneuvelt ondi commando naast zeer velen, moedig vochten en moeizaam dl winning behaalden. De uiterlijf wogen leider 'The Rock' komt niet zonder kleerscheuren af lot zou aanmerkelijk moeilij|.l). dragen zijn geweest als de me: hoofdverpleegster Maggie zi niet had gekruist. Een eerlijk over een man, met zijn gebrekjLGl alleen voor geweldige problemepte en de beslissing moet nemen. Heinz G. Konsalik: 'Liefde in d( Zuidzee'. Uitg. De Boekerij Baai blz; prijs ƒ17,90. Voor in het boek staat een ming van romanfiguren. We wat bevreesd dat hierin en omslag teveel werd gezegd inhoud en dat de spanning u*» zou verminderen. Konsalik kei? hadden we beter moeten weter angst was geheel ongegrond, t Uitermate boeiend is het vertaP?" de man Werner Backer, een 7«'ae Robinson zij het dan uitgei hulpmiddelen die de befaamde u ontbraken. Een typhoon slaar wat de succesvolle bouwer heeft, totaal weg. Zijn jacht g* u onder en zijn vrouw en drie kii c gaan letterlijk naar de haaien. <Ld onbewoond eiland (in een bied dat ontstond toen God schepping zijn zweetdruppels atj' de) spoelen na enige tijd dof nieuwe storm een man en een aan. De situatie wordt zo, de vrouw wenst dat een van de 1 ibr irdi door een wild dier verschei worden. Die zijn er echteu,s 'Slechts drie mensen, maar ^ej, voldoende' zegt Backer. Een ijje gedachte, maar die staan er m^te dit fascinerende boek. kht De vele werken van Konsalik lLt een wereldoplage van 8 miljoa,rs

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2