Burger nu met Ruppert aan formatie-slag paastoeristen door particulieren ondergebracht UW Ajax opgewekt naar Real Madrid cis Karamanlis vraagt Griekse kolonels macht af te staan room groter dan vorig jaar lS gezegd In deze krant krant bon op de bres voor ëen sterke christelijke pers touiwe Leidse Conramt iTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hart in teghenspoetl" DINSDAG 24 APRIL 1973 54ste jaargang no. 19 ^passende omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG traat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur lellen, lende an de lp jdens het iekeinde sste be- s van alle he benten in ld. Niet r dan 0 mensen (ten het ênpark. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Mr. J. A. W. Burger en dr. M. Ruppert z(jn gisteravond tot formateur benoemd. Zij moeten een kabinet vormen dat kan rekenen op vol doende steun in de volksvertegenwoordiging. ge- mat< Seen onzer verslaggevers I HAAG Dankzij liet feit dat vijftienduizend particulieren ►plaatsen in hun huizen aanboden, is men er dit weekeinde in agd de enorme stroom buitenlandse toeristen (gisteravond ge- t op 875.000 mensen) onderdak te brengen. 'De slag om de bedden is ook dit jaar opnieuw gewonnen,' verklaarde bet na- lal bureau voor toerisme. enige fische aantal bezoekers moge dan bene- het record van 1971 (900.000) ven zijn, het was groter dan dat rong jaar (700.000). Daar alle i-pensions in de toeristencentra 1 volgeboekt, moesten de VW's eroep doen op particulieren, wat g0jj)edig een stroom aanmeldingen ^^jel het weer dan niet al spon- j ^Bnag hebben meegewerkt hadden i Hrn attractiepunten over gebrek belangstelling niet te klagen, bij nog kan worden opgemerkt, en aantal het op Tweede Paasdag iderlijk druk heeft gehad. Onbe- Jkampioen van deze Paasdagen is oemententoonstelling Keukenhof [139.000 bezoekers (vorig jaar 9 en in 1971 95.000). Op de tweede plaats kwam Madurodam met 65.000 (vorig jaar 42.000) en als derde de Efteling in Kaatsheuvel met 38.000 (17.000) Het nationaal bureau voor toerisme heeft in zijn schatting van 875.000 bezoekers zestien grens-doorlaatposten betrokken. Bij zeven daarvan kon ge bruik worden gemaakt van telappara- tuur, die door rijkswaterstaat beschik baar was gesteld. Het grootste aantal buitenlanders kreeg de grenspost Bergh-Autoweg te verwerken: 132.130, gevolgd door de post Wernhout-Hazel- donk met 125.000. Venlo-Autoweg E-3 met 100.000 en als vierde de doorlaat post Keulse barrière met 88.000. Vrijdag- al De Paasdrukte begon bij enkele pos ten aan de oostgrens donderdagavond al op gang te komen. Op Goede Vrijdag barstte ze in alle hevigheid los en aan de Nederlands-Duitse grens kregen de doorlaatposten in de ochtend tussen de 12.500 en 15.000 auto's per uur te verwerken en 's middags was het cijfer nog altijd 6.500 per uur. Meer moeite heeft het gekost de bui tenlanders onderdak te brengen. De beschikbare capaciteit aan bedden was in de meeste toeristencentra in het westen al voor de paasdagen volge boekt. Gezien het feit, dat de weers voorspelling voor Oostenrijk, Zwitser- g niet dat Den Uyl voor ons nvaardbaar is, maar men goed bedenken dat dit voor och wel een 'hobbel' is. Mr. Aantjes in 'Hier en Nu'. ►oog mlge perioden en op de ïeste plaatsen droog weer, lar eerst in het zuidwesten in het land nog plaatselijk een li. Overwegend matige wind ssen noordoost en zuidoost, aximum temperaturen van 10 t14 graden. ÖRGEN EN OVERMORGEN: •oog en vrij zonnig maar aan- ludend te koud voor de lijd in het jaar met hier en daar chtvorst. ie brgen zon op: 05.21, onder: 19.56. Maan op: 02.33, onder: 12.13. iel I i°. lokt gezinnen t speciaal tarief Op het Madrileense vliegveld tonen Johnny Rep, Barry Hulshof en Ruud Krol een speciaal ten behoeve van de Ajax-supporters vervaardigd affiche voor Real Madrid-Ajax. sterk stijgende vorm van alle spe lers, ook Johan Cruijff) opgewekt naar Spanje reizen. De Nederlandse titel is immers nog slechts een kwestie van tijd geworden. Met nog vier wedstrijden te spelen bedraagt de voorsprong op Feyenoord nog altijd drie punten en ook bij gelijk eindigen slaat de balans (door het betere doelsaldo) naar de Amster damse kant door. Onderaan in de eredivisie keerde gisteren verrassend de spanning te rug. Excelsior verkleinde door een 1-3 zege op een bijzonder slecht spe lend Telstar de marge met het ver liezende NAC tot twee punten. AMSTERDAM Na een afwezig heid van precies een maand heeft Gerrie Mühren zaterdagavond zijn rentree gemaakt in het elftal van Ajax, dat tegen FC Den Haag voor een uitstekende generale zorgde voor het duel van morgen tegen Real Madrid. Mühren was er weer even onopvallend (en vooral: zeer nuttig) bij en zijn terugkeer inspi reerde Ajax in de 'wedergeboorte' Ajax kwam gisteren dan ook vrij opgewekt in Madrid aan ondanks het feit, dat de Amsterdammers Piet Keizer wegens een schorsing zullen moeten missen. Keizer is wel naar Madrid meegereisd, evenals trouwens Jan Mulder, die ondanks alles nog steeds op een spoedige al gehele genezing van zijn knie blessure hoopt. Ajax kon mede door de probleem loos verlopen competitiestrijd (dui delijke 5-0 winst) en een weer Andere opmerkelijke sportfeiten van dit lange paasweekeinde de 25ste klassieker-winst van Eddy Merckx in Luik-Bastenaken-Luik en twee Nederlandse zwemrecords van Enith Brigitha. land en Noord-Italië ongunstiger was dan voor Nederland, besloten alsnog tal «van Duitsers naar de lage landen te trekken, maar zij hadden niet van tevoren voor onderdak kunnen zorgen. De rijen logieszoekenden bij de VVV- kantoren in de Randstad werd in de loop van vrijdag steeds maar groter, terwijl het aantal beschikbare bedden navenant slonk, In een aantal gemeen ten in Noord-Holland kwam de politie de VVV te hulp door met luidspre kerwagens door de straten te rijden om een beroep te doen op de burge rij. De Goudse VW kreeg medewer king van de BB op dezelfde manier, maar ook door de aandacht, die het NOS-journaal en de radionieuwsdienst van het ANP aan de precaire situatie schonken, boden vele burgers bedden aan, zodat de VW's tenslotte de toe stand toch nog onder de knie kregen. Zaterdag Op Paaszaterdag deed het toeristen verkeer het nog eens dunnetjes over. Aan de oostgrens was het aantal bin nenkomende auto's in totaal geringer dan de dag ervoor: 's morgens en 's middags rond achtduizend per uur. Nu echter kwam bij de post Hazeldonk (de nieuwe autosnelweg Breda-Antwer- pen) een stroom Belgische en Franse toeristen de grens over, waardoor het bezoek uit het zuiden van vrijdag ver werd overtroffen. Op die dag gingen er ook nog eens tal van Nederlanders op pad, zodat het al bij al aardig druk was op de weg. Zie verder pagina 2, zesde kolom Binnenland Papoea's zoeken steun 2 Pogroms probleem voor Haarlem 5 Buitenland Konvooi haalt Phnom Penh 7 Mitchell erkent betaling 7 Kunst Nationaal ballet4 Economie Ministers citeren Philips 6 Sport Boekcnelalage l Strips cn feuilleton 4 Iladio- en tv-programma's 4 Dag dinsdag 6 Brieven van lezers 6 Familieberichten 16 RITA fr 'U zei toch zelf, dat ik alles leeg moest maken.' Koningin Juliana heeft deze opdracht verstrekt nadat gistermiddag beide in formateurs, mr. A. A. M. van Agt en prof. dr. W. Alberda haar hun eind verslag hadden uitgebracht, waarin, zoals bekend, onder andere wordt aan bevolen de kandidaat-ministers van het nieuwe kabinet een pre-constituer- ende vergadering te laten houden waarin zij het eens moeten worden over het regeringsprogramma. Eind vorige week waren de Tweede Kamer-fracties van de progressieven en confessionele partijen akkoord ge gaan met het werkdocument dat de informateurs bij wijze van agenda voor deze pre-constituerende vergade ring hadden opgesteld. De CH-fractie had, als enige 'zwaarwegende bezwa ren' tegen dat document. De informa teurs hebben tijdens de paasdagen nog contact gehad met de CH-fractie- leider drs. A. D. W. Tilanus, die deze bezwaren nader heeft toegelicht. Ook heeft drs. Tilanus de .informateur laten weten dat de CHU verder alleen aan de formatie kan meewerken wan neer zij een ministerspost in het kabi net krijgt, zodat de CH-bewindsman in de ministerraad kan meepraten en stemrecht heeft. Wanneer de CHU alleen staatssecretarissen zou krijgen, zou dat voor haar onaanvaardbaar zijn, zo heeft drs. Tilanus de informa teurs te kennen gegeven. AANTJES Intussen hebben de fractieleiders van ARP en KVP, respectievelijk mr, W. Aantjes en mr. F. H. J. J. Andriessen, gisteren in radio-interviews commen taar op de nieuwste formatieontwikke lingen gegeven. Mr. Aantjes nam af stand van de kandidatuur van drs. J. M. den Uyl voor het minister-presi dentschap, de AR-leider gaf de voor keur aan een andere socialist die meer dan Den Uyl boven de partijpo litieke strijd staat, zoals mr. I. Sam- kalden, drs. A. H. Kloos, dr. S. L. Mansholt of dr. A. Vondeling. Wan neer op het voorziene zestal KVP- en ARP-ministers zal moeten worden ge kort ten behoeve van de CHU, zal dit volgens Aantjes in de programmati sche sfeer moeten worden gecompen seerd. Het had mr. Aantjes onaangenaam getroffen, zo zei hij, dat drs. Den Uyl vorige week had verklaard dat Keer punt '72 en het confessionele pro gramma weliswaar op één lijn ston den, maar dat Keerpunt voor hem toch onaantastbaar was. 'Als je minis ter-president wordt, moet men ook de moed hebben om voor zo'n concessie te staan. Ik zou het redelijk vinden als men een socialist nam, die wat meer afstand van die partij heeft, die toch wat meer voor het hele volk acceptabel is als een nationale man. Ik zeg niet dat Den Uyl voor ons onaanvaardbaar is, maar men moet goed bedenken dat dit voor ons toch wel een 'hobbel' is, zo zei mr. Aantjes. Andriessen liet uitkomen dat de zetel verdeling van tien progressieven en zes confessionele ministers voor hem nog allerminst vaststaat: 'Daar moet nog stevig over worden gediscussi eerd', aldus mr. Andriessen. In de erd', aldus mr. Andriessen. In de kring van de PvdA werd op de uitla ting van mr. Aantjes over Den Uyl scherp gereageerd. Zijn suggestie werd 'onbegrijpelijk en a-politiek' ge noemd. Zegslieden wezen erop dat de Mr. Burger (l) en dr. Ruppert in een eerder stadium van de uitput tingsslag, die kabinetsformatie heet. Dr. Ruppert liad zojuist zijn werkzaamheden als informateur beëindigd, mr. Burger begon zijn werk als formateur. Nu gaan beiden proberen samen een kabinet op poten te zetten. kandidatuur van Den Uyl als minis ter-president in de PvdA het gevoelig ste punt is dat denkbaar is en dat het 'grote onzin' zou zijn, te menen, dat terzake concessies kunnen worden verwacht. PARUS, ATHENE (Reuter, AFP, UPI, AFP, DPA) De voor malige Griekse premier Konstantijn Karamanlis heeft er gisteren in Parijs op aangedrongen dat de Griekse kolonels 'de koning te rugroepen, die het symbool is van de wettigheid, om daarna de macht over te dragen aan een ervaren en krachtige regering.' Karamanlis, die al tien jaar in de Franse hoofdstad in vrijwillige bal lingschap leeft, zei in een verklaring dat 'een dergelijke regering speciale volmachten moet krijgen voor een beperkte periode en in een atmosfeer die niet geëmotioneerd of op wraak belust is'. Deze regering 'moet de voorwaarden scheppen die het functioneren van de democratie in Griekenland mogelijk maken'. Zij zou 'binnen korte tijd het soevereine volk in staat moeten stel len, in vrijheid zijn eigen toekomst te bepalen'. De ex-premier zei na drie en een half jaar zijn stilzwijgen te hebben verbro ken om te antwoorden op een rede van premier George Papadoupoulos van zaterdag, waarin de zesde verjaar dag van de staatsgreep van 1967 werd herdacht, die het kolonelsregime aan het bewind bracht Karamanlis waarschuwde de kolonels opnieuw dat, als zij in hun huidige gedragslijn volharden, zij op een punt zullen komen, vanwaar geen terug keer meer mogelijk is. De kolonels beschuldigde hij van het plegen van economische chantage op de pers en het vervalsen van de uitslagen van de studentenverkiezin- gen. Hij zei dat trucjes van de rege ring oorzaak zijn van de recente stu dentenonlusten 'een oproer dat geba seerd was op morele beginselen, waar voor de regering zelf verantwoordelijk is en die zij heeft geprobeerd te onderdrukken met middelen, die niet alleen maar onverdraagzaam waren, maar ook een ongekende wreedheid toonden'. Karamanlis verklaarde dat 'duizend feiten bewijzen dat de taktiek van de regering er één van leugens is. Goed menende buitenlanders in het bijzon der Amerikanen, zijn volgens "de ex- premier het slachtoffer van dit be drog geworden. 'Maar dat is niet het geval met de regering van de Vere nigde Staten die hoewel zij niet actief aan het bedriegen van het Griekse volk meewerkt duidelijk een vrijwillig slachtoffer is van een jegens haarzelf gepleegd bedrog. Ook liet Karamanlis de waarschuwing horen, dat Griekenland van een vere nigd Europa kan worden afgesneden, als de militaire regering aan de Zie verder pagina 7, eerste kolom. noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraafmap met briefpapier en pen Een postzegel Is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1