lanoi speelt nauwelijks ïn rol in strijd tegen ambodjaanse troepen' Mitchell erkent dat hij wist van afluister-plan IEVEN Mexico- een les in leven SP Parijs en Londen gaan in Veiligheidsraad voor Amerika door de knieën Een voorbeeld van culturele abortus Witte paashoed voor Italië PTT-staking in Italië opgeschort Smokkelbende in New York opgerold Lentebeurs Zoetermeer Wedden om'n fles whisky, dalu VAT 69 lekkerder vindt? Rusland stuurt hoge militair naar Roemenië Waterpolo-selectie naar Joegoslavië Sparringpartner F/KWARTET ZATERDAG 21 APRIL 1973 BUITENLAND T7/K9 functionaris van ambassade VS in Phnom Penh zegt: ]VI PENH (AP, Reuter, UPI) Er zijn geen 'verifieerbare, gedocumenteerde bewijzen' dat [ietniamezen of eenheden van de Viet Cong deelnemen aan de strijd tegen de troepen van de Idjaanse president, generaal Lon Nol. 't een lid van de staf van de arise ambassade in Phnom eegedeeld. Volgens de zegs- ^^^>rden de zogeheten 'Rode de Cambodjaanse verzets- niet langer geleid door [tnamezen of de Viet Cong. I is een gevecht geworden van Jx imers tegen Lon Nol-gezinde aldus de zegsman. functionaris heeft tevens ver- it er geen onmiddellijk gevaar iten is voor de hoofdstad o* Penh. Tien tot vijftien batal- verschillende commando-een- jn Phnom Penh weliswaar tot 1 genaderd. Maar zij zijn niet het uiteenvallen van Nol's op korte termijn te bewerk- ï.o.g. jn Cambodja zijn thans naar I 40.000 Noordvietnamezen en ui de Viet Cong, aldus de 000,infiltraties schijnen af te 8 krs.n de Noordvietnamezen en de g beperken zich kennelijk tot 5 krs.3 activiteiten (aanvoer van 000,ïn andere voorraden) in ver- hogejt operaties in Zuid-Vietnam, |arde de Amerikaanse functio- 5 krs ,000,'hington hebben regerings- trders de massale Amerikaan- ,000,'ardementen gerechtvaardigd argument dat de luchtmacht pereert tegen Noordvietname- 3 Viet Cong die, in strijd met 000 __taambestand, in Cambodja e •000,—jNINGEN 'ooo—B^am beeft, gisteren gepro- .500,—, .000,- tegen verkenningsvluchten "e Amerikaanse vliegtuigen. den boven een aantal provin- e "tuinteden als Hanoi cn Haiphong huur .000,— .000,—i ooo°Jn den Bosch .500,telling tot Ton Hydra heb ik .500,en Bosch niet gekend. In de uitz.ientaire 'De man die velen .000,— kwam de persoon van deze mij af als een exponent van j in de jaren 40-45 hetzelfde Ik meen dat dergelij- .000,-mentaires in onze tijd niet .000,—ertoond kunnen worden, voor- .000,—e roep om 'sterke mannen' lider gaat klinken. Begrijpe- igens want we zijn wel bezig politieke, economische, soci- i ooo g°dsdienstige verhoudingen £cuk'enosieve cocktail te brouwen. 000 _--den moet ons met de neus nsekwenties blijven drukken. een waarschuwend woord riekse actrice Melina Mercou- uw land ooit een regime ;n het mijne, kan het gebeuren '•ü;w'1 een ochtend bij u wordt Kq maar dan zal het njet de t.UUU,— zjjn m-Noord -vr' v' A' L' Lassins-Munulk i/ervallers wordt het publiek gecon- met de melding van over- Ï.oou.-^J bankeni p.T.T.-kantoren, lezen dan dat een startklare of zonder chauffeur, soms openstaande deuren vóór de -len bank geparkeerd staat. 3: meer activiteit van alle Laten alle particulieren, die ïeestal drukke straat passe- zijn van het feit dat 5.000,—kan gebeuren. Laat men bij fan een dergelijke startklare in het werk stellen om deze iren, en/of onmiddellijk de kamer#arschuwen- 4.000,-J1 A. Th. Elias aanhaken? (2) 9.000»~\an Agt overweegt om het .onster, dat 'rijden onder in- lt, nog soepeler te behande- 1 ONS'ordt al ieder jaar door het 1 WIJ en aantal mensen, dat een ENDE) zou kunnen bewonen, uit- ïoe durft eigenlijk iemand UW voordelijkheid te dragen om alcohol te gebruiken. aan een verkeer gaat 1, dat bijna een bovenmense- "Itendheid en een bijna feil- |ievermogen vereist. Hoeve- opnieuw gen onherstelbaar verwerken krijgen door die Jiet verkeer. Heeft u dat wel wogen, minister Van Agt? eel H. R. A. Westerveld en Mer weer nadert graag het In het verleden maakten de groenteman lastig omdat eet tussen of op de bladeren hioet u nu in de toekomst over klagen. Als u in uw 'ie, bloemkool enz. een in- akje vindt: gewoon uitspoe- groenten is er niet minder al u bekend zijn dat in dit e insecten zich erg doen 3 bestrijding geschiedt niet melk, maar met een dodend 'n u weet ook dat een plant i door de wortels, maar ook n af stoffen opneemt. Dat eel wat gevogeltje het leven s u niet meer klaagt over ii de groenten dan hoeft de g perst uiterste middel niet meer nen. |tG J. Verhave (tuinder-verwerker) hebben gevlogen. Volgens Hanoi is ook dit een schending van het Parijse Vietnamakkoord, waarin is bepaald dat de VS zich zullen onthouden van 'alle activiteit tegen de Democratische Republiek Noord-Vietnam door mid del van lucht-, grond-, of zeestrijd krachten, waar deze zich ook zouden bevinden.' Over luchtverkenningen is in het akkoord formeel niet gespro ken. Washington heeft toegegeven dat onbemande vliegtuigen verkennings vluchten boven Noord-Vietnam heb ben gemaakt. China heeft gisteren een beroep ge daan op de VS en Zuid-Vietnam hun 'militaire interventie in Laos en Cam bodja' te beëindigen. In een artikel in het Chinese Volksdagblad wordt ge zegd dat pogingen het bewind van Lon Nol te redden 'vruchteloos' zijn en dat het regime elk ogenblik ten val kan komen. Saigon en Washington worden van herhaalde bestandsschen dingen beticht. De Cambodjaanse president Lon Nol heeft zijn jongere broer, brigade-gene raal Lon Nol onder zware druk gezet en hem gedwongen het land te verla ten. Dit hebben medewerkers van ge neraal Nol verklaard. Aanvankelijk was gemeld dat de broer van Nol een officiële missie naar de VS zou ver vullen en onder meer president Nixon bezoeken. Maar dit is later zowel door Phnom Penh als Washington ontkend. Generaal Nol begon, in maart 1970 deel te nemen aan de Cambodjaanse oorlog als legerkapitein. Hij maakte snel carrière, kreeg een hoge militaire rang en vocht zich ook op politiek terrein naar de top. Generaal Nol heeft de sociaal-republikeinse partij, die thans in Cambodja regeert, ge sticht en is minister van pacificatie ADVERTENTIE Mexico? Er zijn er minstens twee. Maar het Mexico, dat Cri Stellweg mee naar huis heeft genomen, is een land vol kleurwaar het leven natuurlijk en goed is. Düt Mexico heeft haar geconfronteerd met een vorm van menselijk bestaan waarvan zij alleen maar met heimwee kan constateren dat die voor ons onbereikbaar is geworden. Maar waar we wel wat van kunnen Ierenleven I Lees 'Kleur van Mexico' in Avenue. Bekijk de schitterende foto s van Farrell Grehan. Kijk naar die arme, gelukkige mensen. En dan naar uzelf. ggf SPI itys; - - - -i 'V- 3| 1 mesar wy ij rfjjSPMv., V y_V -1 Y fïië -. "S-* -- (het verdrijven van tegenstanders uit door hem bezette gebieden). Bij de politici in Phnom Penh is generaal Nol echter steeds minder populair geworden. Dat hij nu een gedwongen buitenlandse vakantie moet nemen is volgms zegslieden in Phnom Penh gebeurd op voorstel van zijn politieke rivalen, die op hun beurt president Nol onder druk heb ben gezet. Nol is bezig een nieuw kabinet te vormen, maar ondervindt daarbij gro te problemen. De oppositie heeft ge weigerd aan de vorming van een nieu we regering mee te werken en willen een nieuwe staatsraad, waarin zij veel meer zeggenschap krijgen. Nol is van plan een verenigd niet- communistisch front te stichten, die het land onder zijn supervisie zou moeten regeren. President Nol had een Nationale Raad van elf man voor gesteld, waarin hijzelf en zes van zijn aanhangers zitting zouden hebben, met de overige zetels voor leden van de niet-communistische oppositie. De ze oppositie heeft geëist, dat de natio nale raad uit vier personen zal be: staan. Naast president Nol willen zij dat verder worden opgenomen: luite nant-generaal Sirik Matak, voormalig Cambodjaans premier, een vroegere vriend van Lon Nol, en thans leider van de Republikeinse partij; de oud- minister van binnenlandse zaken en aanvoerder van de Democratische par tij In Tam en Tsjeng Heng, de man die voor Lon Nol twee jaar lang staatshoofd is geweest Dit viertal heeft in 1970 de val van prins Noro dom Sihanoek beraamd. Later kregen de vier heren echter hevige ruzies, waarbij Nol de touwtjes in handen hield en in 1972 president werd. Noord-Italië is bijna verrast met eeu witte pasen. Op Goede Vrijdag viel in de Noorditaliaanse stad Bologna een pak sneeuw, waardoor de politic moest in grijpen op de 'Hoofdweg naar de Zon' tussen Bologna en Rome. NEW YORK (UPI, Reuter, AP) Frankrijk en Engeland zijn in de Veiligheidsraad voor Amerika door de knieën gegaan en hebben hun resolutie, waarin de Israëlische acties in Libanon werden veroor deeld, ingetrokken. Zij steunen nu een resolutie waarin alle daden van geweld in het Midden-Oosten worden veroordeeld en Israël niet met name wordt genoemd. ROME (AFP) De vakverenigingen hebben gisteren opschorting gelast van de staking van 180.000 PTT-beambten, die sinds zaterdag aan de gang was in geheel Italië. De vakbonden namen dit besluit na een langdurig onderhoud met de Italiaanse minister van arbeid over de eisen der PTT-ers. De bestudering van deze eisen zal verdiept worden bij een onderhoud met premier Andreotti op 2 mei, wan neer de premier terug is van een reis naar de Verenigde Staten en Japan. In afwachting van de oplossing van het geschil hebben de vakbonden besloten, de staking af te breken, die eigenlijk tot donderdag had moeten duren. NEW YORK In de Newyorkse wijk Brooklyn is gisteren door de politie een Zuidamerikaanse organisatie ont dekt, die heroïne en cocaïne met be hulp van kikvorsmannen de V.S. heeft b innengesmokkeld. De smokkelwaar werd in plastic zak ken vanaf een in de haven van Brook lyn gemeerde Columbiaanse vracht boot in het water van de haven gewor pen en 's nachts door kikvorsmannen aan de wal gebracht. Vijf mannen die deze operatie leid den, allen Latijnsamerikanen, zijn ge arresteerd- De Newyorkse politie meent, dat in 250 kilo cocaïe en heroïne op deze wijze in de Verenigde Staten zijn binnengebracht en wel in de loop van de afgelopen zeven maan den. Amerika had gedreigd zijn veto te zullen uitspreken tegen de Frans-Brit se resolutie. Volgens de Amerikaanse ambassadeur John Scali was de for mulering die Londen en Parijs voor stonden te eenzijdig anti-Israël. Waarnemers in New York geloven, dat de tekst waar Amerika mee ak koord kan gaan geen schijn van kans maakt in de Veiligheidsraad. Zij ne men aan dat Rusland en China er hun veto tegen zullen uitspreken om dat deze landen een harde veroorde ling van Israël willen. Guinee, India, Indonesië en Joegoslavië hebben een officieel amendement in gediend op de ontwerpresolutie waarmee het Westen kan instemmen waarin aangedrongen wordt op het weigeren van iedere hulp aan een land dat daden van geweld, zoals die van Israël in Libanon, aanmoedigt. Amerika heeft laten weten dat als dit amendement een meerderheid in de Veiligheidsraad krijgt, de hele resolu tie alsnog door zijn veto zal worden getorpedeerd. AANFLUITING Israël had bijzonder fel gereageerd op de Frans-Britse ontwerp-resolutie. De Israëlische vertegenwoordiger bij de VN, Josef Tekoah, zei: 'Dit ontwerp is een aanfluiting van het internationale recht en de internationale moraal. Het is een belediging van de slachtof fers van het internationale terrorisme en van degenen die de Arabische moorden en wreedheden waarvan on- schuldigen in de hele wereld het slachtoffer worden, bestrijden'. De Palestijnse verzetsbewegingen zou den overwegen hun hoofdkwartier van Beiroet te verhuizen naar de Syrische hoofdstad Damascus. Het be sluit is genomen na de Israëlische (ADVERTENTIE) commando-actie in Beiroet, waarbij drie Palestijnse leiders zijn gedood. 'VREDESMARS' Ongeveer 100 Amerikanen die in Bei roet wonen en werken zijn begonnen aan een 'paas-vredesmars' van Beiroet naar Sidon in Zuid-Libanon. Zij wil len daarmee hun sympathie voor de Palestijnse vluchtelingen tot uitdruk king brengen. Sidon is al enkele ma len het doelwit geweest van Israëlische aanvallen. De organisatoren van de mars hebben verklaard dat volgens internationaal recht nietstrijdende burgerbevolking naar haar woonplaats mag terugkeren. Daarom zou Israël de Palestijnen moeten opnemen, zoals de Israëli's eisen dat Rusland de joden laat gaan. Mitchell zei dit gisteren tegen een ver slaggever van de omroepmaatschappij CBS voordat hij voor de federale Grand Jury zou verschijnen, die hem aan de tand zou voelen over het Watergate-schandaal. Mitchell heeft daarmee eerder in de New York Times gepubliceerde berichten bevestigd. Een advokaat heeft bovendien verteld dat acht kartonnen dozen met geheime documenten over de affaire uit het Witte Huis zijn gehaald. In de dozen zat materiaal over de Watergate-af faire. Zij waren verwijderd om te voor komen dat de FBI ze zou ontdekken. Door deze nieuwe onthullingen is het Witte Huis steeds meer betrokken ge raakt bij de spectaculaire afluister- affaire. De onthulling van de advocaat is de eerste duidelijke aanwijzing, dat be langrijk bewijsmateriaal is achterge houden door het Witte Huis. De do zen werden weggehaald op de morgen na de mislukte inbraak in het hoofd kwartier van de Democraten, voordat de FBI de kans gekregen had zich met de zaak te bemoeien. De dozen bevonden zich in het' kantoor van Howard Hunt, één van de gearresteer de samenzweerders en bevatten onder- Dichtbundel van Matthews en Thomas in Zuid-Afrika verboden door V. A. February Iedere geregelde krantelezer in Nederland kent wel een stuk of wat namen van schrijvers die tegen het Russische communis tische systeem in opstand zijn gekomen. Aan reclame voor het werk van Pasternak, Solzjenit- sin, Daniel en Sinjawski heeft het hier niet ontbroken. Aan de bekendheid van deze Russen kunnen auteurs als Dennis Brutus, Tod Matshikiza, James Matthews en Gladys Thomas niet tippen. Toch verzetten ook zij zich tegen een systeem waarvan de kwalijke gevol gen vele Nederlanders verontrusten: de Zuidafrikaanse apartheid. Een dichtbundel van twee hunner, Mat thews en Thomas, is onlangs door de bewakers van de morele en cultu rele waarden in Zuid-Afrika op de lijst van verboden boeken geplaatst. 'Cry Rage' heet die bundel: een schreeuw van woede over de apart heid en de onvrijheid van haar slachtoffers. Matthews en Thomas kunnen het verbod met trots accepteren. Ze be vinden zich nu in het gezelschap van schrijvers als de Spanjaard Lor- ca. die omgebracht werd door de fascisten in Spanje, de Bulgaar Bo- tew en in zuidelijk Afrika Dennis Brutus, Ezekiel Mphahlele, Alan Pa ton ('Tranen over Johannesburg') en Nadine Gordimer, wier literaire produkten door de Zuidafrikaanse regering even gevaarlijk worden ge acht als de politieke daden van ban nelingen of terroristen. De poëzie van Matthews en Thomas is e en rauwe, onversierde aan klacht tegen het systeem der apart heid. De Europeaan zal hun kunst als schokkend ervaren. Dat ook de Zuidafrikaanse blanken erdoor ge choqueerd worden, blijkt wel uit de reacties van o.a. André Brink en Nadine Gordimer. die toch niet tot de minst verlichte Zuidafrikaners behoren. Bitterheid Heea:; de titel van de bundel ver woordt de gevoelens van onmacht en woede en de ietwat hysterische reactie waartoe de Zuidafrikaanse maatschappij de zwarte kunstenaar drijft. Dat Matthews bitter is, kan niemand hem kwalijk nemen. Woor den als 'democratie', 'liberalisme' 'dialoog' en 'versoening' zijn voor hem te bezoedeld om nog aanvaard baar te wezen. De 'democratie is in zijn ogen een hoertje geworden. Zijn beelden zijn soms pervers sek sueel, ze doen denken aan' Le roi Jones' 'Western syphilisation' in plaats van 'civilization'. Mooie vers jes kan men van Matthwes niet verwachten. Hij spuwt zijn afschuw van de apartheid over elke pagina uit. Alle blanken in ZuidAfrika vindt hij medeverantwoordelijk. Van hun hypocrisie moet hij niets heb ben: Zij spreken zo berouwvol over de kinderen die in Biafra sterven van de hongersnood. Zij slapen echter zonder zich druk te maken over de kinderen dun als ribbetjes uit Dimbaza hier. De gedachte, dat een blanke als woordvoerder voor de slachtoffers van de apartheid zou kunnen optre den. verwerpt hij: Kan namens mij een blanke spre ken? Kan hij mijn pijn ervaren als door zijn wetten vrouw en kind geplukt worden van mijn zijde cn ik gedwongen 1200 kilometer ver der moet om te werken? Weet hij van mijn vrees als ik 's nachts langs zijn straten sluip met bange hand op mijn pasjesboek Is hij er in mijn eenzaamheid op mijn bed in de barakken voor de vrijgezellen wanneer ik seksueel genoegen moet nemen met mijn broer? Zal hij mij in mijn wanhoop laven als ik gek geworden ben door reepjes van papier bij wier gratie ik mag leven? Kan namens mij een blanke spre ken? (drs. V. A. February is wetenschap pelijk medewerker op het Afrika - Studiecentrum van de Leidse. uni versiteit. ZOETERMEER Burgemeester J. Wegstapel zal op maandag 7 mei om drie uur de 'Lentebeurs Zoetermeer' openen. Onmiddellijk daarna wordt de beurs voor het publiek opengesteld. Op het programma van de beurs staan o.m. een 'Miss Zoetermeer-verkiezing op woensdagavond 9 mei, waarbij het zangduo Saskia en Serge in de Jury zit, modeshows op dinsdag- en donder dagavond, een kindermodeshow op woensdagmiddag en op dinsdag en donderdagmiddag speciale bezoeken voor huisvrouwen. De huisvrouwen verenigingen genieten, mits in groeps verband, 50 procent korting. Voorts wordt er op tientallen stands volop huishoudnieuws tentoongesteld. WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) De Amerikaanse oud-minister van justitie en president Nixons vriend John Mitchell heeft toegege ven dat hij drie bijeenkomsten heeft bijgewoond, waarop plannen werden geopperd om de Democraten af te luisteren. meer de afluisterplannen en geheime lijsten van contributanten aan Nixon verkiezingscampagne. Vlak voor de verkiezingen van 7 november werden de dozen gebracht naar Nixons verkie zingscomité. De advocaat die dit ont hulde, weigerde namen te noemen. Volgens de New York Times heeft John Mitchell, voormalig minister cn voormalig leider van het verkiezings comité, tegenover vrienden gezegd dat hij op de hoogte was van de plannen om de Democraten af te luisteren. Het idee werd besproken in drie bij eenkomsten, waaraan hij deelnam, maar iedere keer had Mitchell zich er tegen verzet. (Al eerder heeft de Washington Post bericht, dat Mitchell en John Dean, een raadgever van de president, tijdens een bijeenkomst in februari 1972 het plan hadden goedge keurd. De drie vergaderingen vonden plaats in januari en februari (toen Mitchell nog minister van justitie was) en in maart. De deelnemers waren Mitchell, Gordon Liddy, één van de gearresteer de samenzweerders, en Jeb Magruder, voormalig adviseur van de president en onderdirecteur van het verkie zingscomité. Aan één of twee bespre kingen was deelgenomen door de pre sidentiële raadgever John Dean. Maar bij ieder gesprek verwierp Mitchell het plan. 'Daarom werden de daarop volgende spionage-activiteiten, waar onder het afluisteren, geheel tegen zijn wensen in bedreven, zo beweert hij', aldus de New Yorkse krant. Mitchell heeft steeds volgehouden dat hij onschuldig is. Een dergelijke ver klaring werd gisteren ook uitgegeven door raadgever Dean, die volgens een bericht van de Washington Post sa men met Mitchell het plan had goed gekeurd en later de in de zaak gear resteerde samenzweerders had omge kocht om te zwijgen. Op eigen houtje gaf Dean een verklaring uit, waarin hij zei dat hij geen 'zondebok' ge maakt wenste te worden. Geheel in strijd met het protocol van het Witte Huis werd de verklaring uitgegeven zonder medeweten van de president of de officiële woordvoerder. Onschuldig Inmiddels is Mitchell opgeroepen te verschijnen voor een federale grand jury in Washington, die bezig is aan klachten op te stellen in verband met de affaire. Zoals bekend heeft de minister van justitie, Richard Klein- dienst, zich uit het onderzoek terugge trokken 'omdat er feiten aan het licht zijn gekomen over mensen met wie ik persoonlijk en zakelijk contact heb' Kleindienst was onder Mitchell onder minister. Senator Lowell Weicker, die deel uit maakte van de commissie van onder zoek onder leiding van senator Sam Ervin, heeft verklaard dat de safe in zijn kantoor, die geheime documenten bevatte over de afluister-affaire, door onbekenden is opengebroken. Er zijn vingerafdrukken genomen. Generaal Gretsjko WENEN (UPI) De Russische mi nister van defensie, maarschalk An- drej Gretsjko, is gisteren voor een officieel bezoek in Boekarest aangeko men. Hij ging onmiddellijk in confe rentie met zijn Roemeense ambtge noot, minister Ion Iionita. Het Roemeense persbureau Agerpres, dat dit meldde, gaf geen bijzonderhe den over het onderhoud of over het doel van de komst van maarschalk Gretsjko. Twee maanden geleden vond voor het eerst in tien jaar in Roeme nië een stafoefening van landen van het Pact van Warschau plaats. Roeme nië is weliswaar lid van ditm ilitaire bondgenootschap, doch verzet zich fel tegen het houden van manoeuvres op zijn grondgebied. Aangenomen wordt, dat Gretsjko de Roemeense leiders onder druk moet zetten. Ex-gouverneur cel in CHICAGO (Reuter) Rechter Otto Kerner van het Amerikaanse hof van appèl is in Chicago veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf en een boete van zestigduizend dollar wegens het aannemen van steekpenningen tijdens zijn ambtsperiode als gouverneur van de staat Illinois van 1961 tot 1967. Kerner, die in 1968 door president Johnson in het op één na hoogste rechtscollege van de Verenigde Staten werd benoemd, nam op 15 december van het vorig jaar, toen hij in staat van beschuldiging werd gesteld, ver lof. Betoging in Moskou MOSKOU (UPI) De poliüe van Moskou heeft gisteren een groep Amerikaanse studenten aangehouden die voor het bureau voor het aanvra gen van visums een demonstratie hielden. Vijf mannelijke en twee vrouwelijke studenten waren voor het kantoor op straat gaan zitten en zongen Hebreeuw se liederen en riepen 'vrijheid, vrij heid'. Na een kwartier arriveerde de politie en nam hen mee. De demon* stranten boden daarbij geen tegen* stand. Vluchtende Chinezen HONGKONG (Reuter) Uit be* trouwbare bron in Hongkong is ver- nomen, dat hoe langer hoe meer Chi nezen heimelijk hun vaderland ver laten en in Hongkong aankomen. In januari en februari bestond het merendeel van de vluchtelingen uit vissers, die per boot arriveerden en afkomstig waren uit Chinese com munes aan de monding van de rivier de Paarl. Maar bij de komst van de lente steeg het aantal 'zwemmers naar de vrijheid'. In de periode van januari tot midden april bedroeg het aantal 'clandestiene immigranten' in Hong kong 1.135. In de overeenkomstige periode van 1972 beliep het aantal vluchtelingen uit China 438. DEN HAAG Het Nederlandse wa- terpoloteam is gisteren naar Belgrado en Pescara gegaan om deel te nemen aan internationale toernooien. Van daag, morgen en zondag vindt in Belgrado een vierlandentoernooi plaats met Joegoslavië, Roemenië en West-Duitsland. De ploeg reist dan door naar Pescara (Italië) om deel te nemen aan het toernooi om de Coppa Hungaria. Hierin komen uit: Joegosla vië, West-Duitsland, Roemenië, Neder land, Italië en Hongarije. Aanvanke lijk waren de Verenigde Staten en Rusland ook uitgenodigd. Maar toen deze landen berichtten niet te zullen komen werden Roemenië en Neder land uitgenodigd. Bondscoach Harry Vriend heeft voor beide wedstrijdreeksen een combina tie van jeugd en oudere spelers gese- lecteerd. Noodgedwongen eigenlijk. Zijn pogingen om meer spelers van de 'MUnchen-ploeg* te behouden, zijn op niets uitgelopen. De twaalf spelers, die nu zijn afge reisd, zijn in principe geselecteerd voor het wereldkampioenschap, dat eind augustus en begin september eveneens in de Joegoslavische hoofd stad wordt gehouden, uitgezonderd re serve-doelman Ronnie Gal ('tIJ), die op deze trip de plaats inneemt van de aan zijn duim geblesseerde Wim van der Schilde. De ploeg voor Joegosla vië: Evert Kroon, Ronnie Gal, Gerard Keetelaar, Jan Evert Veer, Piet Reed ijk, Jacob Spijker, Albert Spijker, Hans Stam, Ronnie Koster, Nico Lan- deweerd, Gijs Stroboer en Elth Drenth. Na Belgrado reizen Elth Drenth (examen aan de paedagogische academie) en Gijs Stroboer (studie) naar Nederland terug, De ploeg wordt dan gecompleteerd door Tonny Buunk. AMSTERDAM De KNLTB heeft de Indiase kampioen Jaidip Mukerjea gecontracteerd om als sparringpartner op te treden voor het Nederlandse Davis-Cup team. Mukerjea zal op 24, 25 en 26 april op de Mets-banen in Scheveningen tegen de spelers Jan Hordijk, Nick Fleury en Fred Hem mes spelen, als voorbereiding op de Davis-Cup wedstrijd die Nederland be gin mei (3. 4 en 5) in Tel Aviv tegen Israël speelt. Door de komst van Mukerjea zal het Nederlandse team niet, zoals alge meen gebruikelijk is, een oefenwed strijd spelen tegen een andere landen ploeg in het kader van de Davis-Cup

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9