S zetten Hanoi meer onder druk Ontbladeringsmiddelen oorzaak van miskramen? Sowjet-Unie krijgt nieuwe grondwet Israël: Sowjet-Unie stuurt Arabieren veel nieuwe wapens iiatoren blijven tegen ?er handel met Rusland Ruimtestation bij start beschadigd? Astronaut Irwin kreeg hartaanval Finse minister wegens schandaal voor rechter ceert stemronde aar |>by Seale for :,4ede stemron Gerucht makende Franse moord wellicht opgelost 'Verzet in leger tegen Griekse kolonelsbewind' (KWARTET VRIJDAG 20 APRIL 1973 BUITENLAND T7/K9 GGppruiming voor Noord-Vietnam gestaakt aar In t ISLINGTON, HANOI (AP, Reuter, UPI) De Amerikaanse marine is """""Vacht van het Pentagon opgeh ouden met het onschadelijk maken van iken ah, die vorig jaar voor de kust en in de rivieren van Noord-Vietnam zijn ah, inh /ijl ïr aanb ïl. Wi£ der faarbofikaanse ministerie van de- 'osterb|tot deze maatregel overge- 'In jerband met de voortdurende r overchendlingen door de andere haniZuid-Vietnam en Laos.' jds evfdheid, de woordvoerder van r. Ergon heeft gisteren verklaard at de (genpartij 'het eenzijdig be- sel (te door de regering van Cam- bij ^afgekondigd niet eerbiedigt' rschene voortdurende aanvoer van iter, k materiaal' in Zuid-Vietnam tlerd doorgaat. Dit betekent, 1972 jedheim dat de andere partij boei 'aan de overeenkomsten en C. Svan Parijs houdt.' boeki) de dag had de Noordvietna- 15 aifering fel geprotesteerd tegen g steever enige reden stopzetten reclafniijnopruiming'. Hanoi be- de VS op zijn beurt van ichendingen en heeft geëist .Jregels van het akkoord over Z1rfTstrikt worden toegepast.' In irp11 V'n" van het Noordvietna- nister van buitenlandse za- pjit gezegd, dat de VS zonder i^iide waarschuwing hebben ukkte r ZiJ hebben hun troepen, vprjmet de mijnopruiroing bezig s vprjuit het gebied teruggetrok- Hinds het begin van de opera- hts drie van de tienduizenden geju^mschadelijk gemaakt, aldus jen werden eind vorig jaar eden 1 Amerikanen gelegd om de p'an voorraden naar Noord- antwoiover zee en via de rivieren d nojeren. Tegelijktertijd werden >t. Ge bombardementen op Noord ie rei drastisch uitgebreid met de 'erkocg Hanoi tot meer soepelheid havonfaraijse Vietnamoverleg te be- was toen een impasse nadat een Vietnamakkoord Empllsel was bereikt, maar Hanoi Apostiiet standpunt stelde dat Was- npoedhad beloofd dit verdrag eind voortdte ondertekenen. Washington t hef dit te zijn overeengekomen Dan 1 eerst overeenstemming over flavajal andere voorwaarden. Nadat rum jnitieve Vietnamakkoord was er rubleek dat in de oorspronkelij- maar weinig was ver- en nen. irOübollW t in rachUmerikaanse topfunctionaris Al zasteren laten weten dat Noord een geen hulp voor de wederop- passejn de VS zal ontvangen als de s, dieischendingen doorgaan. De. Uaris, die het woord voerde op 1. Hijeenkomst van het ministerie itenlandse zaken voor de pers. iet-publiceerbare achtergrondin- bij efe- wercj gegeven, zei dat presi- Cf?e^xon zeer hezorgd was over de eft 4S van Noordvietnamezen en Strijders in Laos en Cambodja, ishoujhad geen behoefte aan het gea vragen van steun van het Congres voor hulpverlening aan Hanoi zolang de Vietnamakkoorden niet door de tegenpartij worden nageleefd, 'aldus de zegsman. In de Amerikaanse Senaat zijn oude tegenstanders van de Vietnam-oorlog bezig steun te werven voor een actie tegen Nixon. Zij willen trachten in mei gelden te blokkeren die het voortzetten van bombardementen op Laos en Cambodja mogelijk maken. Een wetsvoorstel daartoe zal worden ingediend door de senatoren Frank Church en Clifford Case. In het voor stel wordt gezegd dat er geen geld meer uitgegeven mag worden voor Amerikaanse militaire operaties in In- öo-China en voor hulp aan Zuid-Viet- nam als het Congres dit niet speciaal goedkeurt. De senatoren Church en Case menen dat na het terugtrekken van de Amerikaanse troepen uit Viet nam 'elk opnieuw inzetten van onze strijdkrachten een nieuwe oorlog be tekent. En dat is iets wat alleen maar kan worden ondernomen na overwe ging door en via een beslissing van het Congres.' In Cambodja wordt nu al 43 dagen door Amerikaanse vliegtuigen gebom- LONDEN. MOSKOU (Reuter. Upi) Dat het op 3 april gelanceerde Russi sche ruimtestation Saljoet 2 nog steeds niet is bemand, kan samenhan gen met mogelijke beschadiging tij dens de lancering. Britse volgappara- tuur heeft in de oorspronkelijke baan van de Saljoet een groot aantal kleine voorwerpen waargenomen. Dit zou kunnen wijzen op een ontploffing van de vierde trap van de lanceerraket, nadat deze zijn taak had vervuld. Deskundigen in Londen vermoeden dat de Russen op het ogenblik via de radioverbinding proberen eventuele beschadigingen aan de Saljoet te ont dekken. Kort na de lancering werd de baan van het station zodanig gewijzigd dat op 10 april de situatie gunstig was voor het overbrengen van beman ningsleden in een Sojoez capsule. Maar op 8 april werd de Saljoet naar een veel hogere 'parkeerbaan' ge bracht. Zonder nadere ingreep zou het station over drie tot vier weken weer naar een geschikte hoogte zijn terug gezakt. Dinsdag meldde het Ameri kaanse blad Aviation Week zonder bronvermelding dat tenminste één lancering van een bemande Sojoez zou zijn mislukt. Intussen vernam UPI uit ruimtevaart kringen in Moskou dat het nooit de bedoeling zou zijn geweest, de Sajoet 2 van een bemanning te voorzien. rai t\ als >f blo men sen n na n de Wat zelf din de delen Ft: e$f bezi heri NGTON (Reuter) Een epublikeinse en democratische in in Amerika heeft aangekon :h te zullen blijven verzetten handelspreferenties voor de Jnie zolang de joden in dat iet vrij naar Israël kunnen ,nt Nixon had afgelopen woens- senatoren uitgenodigd vooï isprek waarin hij vertelde dat fjet-Unie schriftelijk heeft ver- Jdat de heffing van de zoge- derij* diploma-belasting voor emi ei^ is opgeschort tjublikeinse senator Jacob Javits leren, dat de belasting dus niet eschaft en elk ogenblik weer eenbrden opgelegd. Senator Henrj 0 nt' de ind'ener vai* bet amende- 9§at de handelspreferenties kop- sctJn vrije emigratie voor de Rus- "iepoden, meende dat de diploma- heejrig slechts één methode is om onmogelijk te maken of al K^n<?unen. 'We horen over arresta- et ükn processen, ondervragingen T8»? §ebeime politie, ontslagen en ll- Ting van pensioenen,' aldus ^aiJi. Hij en zijn medestanders hun amendement handhaveq int Nixon is hierover zeer ont- Hij meent dat de Russische liten wel degelijk concessies gedaan en dat de zaak verdei ilomatiek niveau moet worden leid. lordvoerder van het Israëlische :rie ran buitenlandse zaken zei dat dé Russische maatregel t wefelomabelasting op te schorten nietfositieve ontwikkeling is. Maar d vi|j waarschuwde dat de autoritei- de Sowjet-Unie nog tal van t methoden gebruiken om het nai moeilijk te maken naar Israël Volgens hem hebben n oper 100.000 joden een verzoek ls ulend om te mogen emigreren. den,)skou heeft de Russische geleer- bepfcnyamin Lewitsj, die tevergeefs wat een verzoek heeft ingediend om naar Israël te mogen gaan, gisteren gezegd, dat hij blij is dat de diplomabelasting is opgeschort, maar ook hij wees er op dat dit nog niet betekent dat alle joden nu kunnen vertrekken. Zelf ii hij op het wetenschappelijk Instituut, waar hij eens hoofd van was, gedegra deerd tot een ondergeschikte positie nadat hij een verzoek had ingediend te mogen emigrerea bardeerd. In Laos zijn maandag en dinsdag bomacties ondernomen. Woensdag werd niet gebombardeerd. Uit goed ingelichte bronnen in Bang kok is vernomen dat Nixons speciale gezant generaal Alexander Haig naar Bangkok zal terugkeren om met de leiders van Thailand te praten over de situatie in Indo-China en speciaal over de toestand in Cambodja. Al eerder deden geruchten de ronde als zou Washington Thailand willen over halen rechtstreekse militaire hulp aan de Cambodjaanse regering Nol te ver lenen. Het Amerikaanse Congreslid Fortney Stark heeft verklaard dat hij niet- bevestigde rapporten heeft ontvangen waarin staat dat een aantal Ameri kaanse mariniers van de basis Okina wa naar Cambodja zal worden ge stuurd. Volgens de Afgevaardigde Stark was dit hem via het nationale gilde van advokaten ter ore gekomen. Het Amerikaanse ministerie van defen sie heeft dit gisteren met de grootste klem ontkend. Stark heeft daarop verklaard dat hij de juistheid van de door hem ontvangen berichten 'gron dig zal nagaan.' Kennedy Senator Edward Kennedy heeft woensdagavond verklaard dat een on derzoekscommissie die in Noord-Viet nam is geweest bewijsmateriaal heeft meegenomen over de 'enorme schade' die in december vorig jaar is toege bracht aan burger doelen in Noord-Vietnam door de Amerikaanse bombardementen. Volgens Kennedy meldt een voorlopig rapport, dat geba seerd is op veldwerk en foto's, de 'bijna volledige verwoesting' van het Ban Mai ziekenhuis in Hanoi, van de woonwijken Kham Tien en An Dop- ong, van huizen en scholen in de stad Nam Dinh en van de medische facul teit in Thai Linh. Het rapport, zo zei Kennedy, is in tegenspraak met de beweringen van Washington dat de bombardementen beperkt zijn geble ven tot zuiver militaire doelen. COLORADO (EBPS) Kolonel Ja mes Irwin, die deel uitmaakte van de bemanning van de Apollo 15, heeft zijn plannen voor een evangelisatie- toernee door dertien Europese landen moeten opgeven nadat hij in zijn woonplaats in Colorado Springs tij dens een handbalwedstrijd een hart aanval kreeg en in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Irwin, die het Amerikaanse ruimte vaartprogramma de rug toekeerde om evangelist van de baptisten te worden, zou in mei ook Nederland bezoeken en deelnemen aan het congres van de Europese Baptistenfederatie. Zijn evangelisatie-campagne heette 'Hogp Vlucht'. Invin behoorde tot de bemanning dip disciplinair gestraft werd bij de lucht macht omdat zij grote bedragen had aanvaard voor het stempelen van post zegels op de maan. Volgens een dok tersrapport had Irwin zowel op weg naar de maan als op weg terug last gehad van duizeligheid. Hij en Scott hadden tijdens de omwentelingen om de maan een onregelmatige hartslag gehad. Ontwerp draagt stempel van Breznjew Van een medewerker Nog dit jaar wil de secretaris-generaal van de communistische par tij in de Sowjet-Unie, Leonid Breznjew, zijn 'levenswerk' ter dis cussie voorleggen aan 'het gehele Sowjet-vólk'. Dat levenswerk is het ontwerp van een nieuwe grondwet, die de 'stalinistische' grond wet van 5 december 1936 moet vervangen. Mtitttet».! ka- Nikita S. Chroestsjow, de ver geten initiatiefnemer. Leonid Breznjew Degene die het initiatief tot de vervaardiging van de nieuwe grond wet heeft genomen, is intussen in de Sowjet-Unie vergeten. Het was de toenmalige partijleider Nikita S. Chroestsjow, die in 1959, op de 21ste partijdag van de Russische commu nistische partij, de grondwet uit 1936 'achterhaald' noemde, en de opstelling van een moderne grond wet verlangde. Pas drie jaar later koos de Opperste Sowjet een com missie van 97 man. die een ontwerp moest uitwerken. Voorzitter van de ze commissie werd Chroestsjow zelf. Sinds de keuze van deze commissie is het stil geworden om de grond wet. Toen Chroestsjow in 1964 ten val werd gebracht, nam Breznjew het voorzitterschap van de commis sie over, maar de leden werden niet meer bijeengeroepen voor het werk waarvoor ze waren gekozen. Inmid dels zijn er van de oorspronkelijke 97 tien gestorven, enkelen uit de partij gestoten en anderen met pen sioen gegaan. Aangenomen werd, dat het grondwetsplan door Breznjew op de oneindig lange baan was ge schoven. Maar naar in Moskou te vernemen valt, is Breznjew toch voortgegaan op de door Chroestsjow ingeslagen weg. Nadat het grondwetsontwerp nog dit jaar bij de Sowjet-bevolking ter discussie zal zijn gesteld, moet een 'verbeterde' versie ervan worden aangenomen. Dat zou moeten gebeu ren op het 25ste partijcongres, te houden ln het voorjaar van 1976. In belangrijke opzichten moet de nieuwe grondwet het stempel van Breznjew dragen. Zo is de tegen woordige partijleider, in tegenstel ling tot zijn voorganger, van me ning, dat in de grondwet ook het principe dient te worden vastgelegd, dat functionarissen in alle geledin gen van het staatsapparaat moeten kunnen rouleren. Dit zou het niet alleen praktisch, maar ook grond wettelijk mogelijk maken, te schui ven met weinig geliefde en door het volk niet geaccepteerde functionaris sen. Republieken Ook wat de theoretische positie van de deelrepublieken van de Sowjet- Unie betreft, is de verandering van de grondwet van belang. De nu geldende wet geeft deze republieken, op papier, het recht om uit de Unie van Sowjet-republieken te treden. Daar wil Breznjew een eind aan maken. Een nieuw element in de grondwet moet de term 'Sowjet-volk' als aanduiding van een politieke eenheid worden. Het gebruik ervan houdt een verandering in van alle uit 1936 daterende artikelen over de nationaliteiten en hun rechten rechten die nu in principe verder worden beperkt. Dit duidt erop, dat Breznjew vooral uit is op een ver steviging van de centrale macht. TEL AVIV (Reuter, AP. UPI) De chef-staf van het Israëlische leger^ generaal Davit! Elazar, heeft gisteren gezegd dat de Sowjet- Unie groie hoeveelheden wapens naar Arabische landen stuurt, maar dat Israël in staat is nog zeker voor tien jaar het machtseven- wicht in het Midden-Oosten te handhaven. De generaal zei verder ow "sewijzen te beschikken dat Libië en Irak 35 vliegtuigen aan Egypte hebben gele verd. Het zijn Franse Mirage-straalja- gers en Briste Hawker-HunW-jagers. Deze vliegtuigen zullen in Egypte de wens doen opleven de strijd tegen Israël te hervatten, a'dus Elazar Maar hij achtte de Russische leverin gen van tanks, vliettuigen, geleide projectielen en ander material beai» gnjker. Syrië zou op dit moment het meeste oorlogstuig van dd Sowjet- Unie krijgen. Frankrijk, dat Libië Mirager 'evert, heeft altijd ontkend d=>t deze toestel len doorgeleverd worden aan andere Arabische landen. Als dit nu wel gebeurd zou zijn, zou dit een schen ding zijn van het contract dat Libië en Frankrijk hebben gesloten. Hoewel Israël het niet logisch zou vinden als Egypte de strijd hervatre. omdat Israël in staat is een nieuwe oorlog te winnen, aldus generaal Ela zar, neemt het de dreigenementen van president Sadat van Egypte, dat hij een nieuwe oorlog voorbereid ernstig Als er nieuwe vijandelijkheden zou den uitbreken zou Israël zichzelf geen enkele beperking opleggen. 'Ik ben niet in de positie u te vertellen wat we zullen doen en waar we zullen toeslaan, maar we zullen het maxima le doen om een eind aan de strijd te maken en een beslissing te forceren', zei de generaal tegen buitenlandse journalisten. In Libanon is Amin Hafez tot nu toe voorzitter van de Libanese parle mentscommissie voor buitenlandse za ken, tot kabinetsformateur benoemd. De vorige regering was afgetreden na de Israëlische commando-acties in het land. Hafez onderhoudt goede betrek kingen met linkse groeperingen in het land en heeft ook een goede verstandhouding met de Palestijneij De Italiaanse premier Giulio Andreot- ti heeft president Nixon van Amerika een nieuw vreesplan voor het Midden- Oosten voorgelegd. Hij heeft dit giste ren verklaard na een gesprek met Nixon op het Witte Huis. Bijzonder heden wilde hij niet bekend-maken. Nixon en zijn minister van Buiten landse zaken Rogers hadden veel be langstelling getoond voor het Italiaan se plan. HELSINKI (AP) Een lid van de Finse regering, een oud-minister en het hoofd van het particuliere bureau van president Urho Kekkonen zullen wellicht worden vervolgd wegens hun rol in een der grootste politieke schandalen die Finland na de Tweede Wereldoorlog heeft gekend. De Finse opperrechter heeft bekend gemaakt dat hij gerechtelijke vervol ging zal aanbevelen van de huidige minister van buitenlandse handel Jus- si Linnamo, en van twee andere func tionarissen wegens 'ernstige plichts verzaking' in verband met de zoge naamde Zavidovo-affaire. Het Zavidovo-lek kwam verleden zo mer aan het licht toen een geheim memorandum over particuliere be sprekingen van Kekkonen met de Russische partijleider Leonid Brez- nejew in verschillende dagbladen ver scheen, met name in het Zweedse Dagens Nyheter. Uit het memoran dum bleek dat Breznjew de Finse regering onder zware druk had gezet zich niet te intensief met de EEG in te laten. 'Formeel is de juistheid van de weergave van het document ont kend. Na onderzoek in de zaak, dat verschei dene maanden heeft geduurd, heeft de opperrechter nu bekend gemaakt dat Linnamo door het hooggerechts hof dient te worden vervolgd, de twee anderen zouden voor lagere rechtban ken moeten komen. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht dat Linnamo inlichtingen heeft verschaft over het geheime me morandum aan personen die daarvan niet in kennis mochten worden ge bracht. Het memorandum was slechts bedoeld voor een selecte kring van ongeveer 10 personen. Rapport van Amerikanen versterkt vermoeden: erkol el st kuni moof door Rob Foppema WASHINGTON Het vermoeden dat militair gebinik van ont bladeringsmiddelen in Vlielnam miskramen en misvormde baby's tot gevolg heeft gehad, is weer dichter bij een bevestiging gekomen. Vis die in 1970 op markten in het gebied rond Saigon werd ver kocht, bevatte aanmerkelijke hóeveelheden van het uiterst giftige dioxin. dat kunnen betekenen dat de Vietna- mezen nog niet van het probleem af zijn, hoewel het verspuiten van ton nen Orange in 1970 is gestaakt. Overschot ltAND (UPI. AP). De Zwarte p.a. jr Bobby Seale heeft bij de ver- Seuigen om het burgemeesterschap r jaOakland een tweede stemronde it 4*eerd. Dc huidige burgemeester irijaReading kwam een kleine 100 jaatfnen tekort voor de absolute ynsttlerhcid en zal het daarom op 15 2 limoeten opnemen tegen Bobby del. die als tweede eindigde. Er voP acht kandidaten. Reading kreeg ed. 55.000 stemmen, tegen Seale I 21.000 stemmen. Dat deze cijfers pas nu bekend wor den, komt omdat eerst een uiterste gevoelige onderzoektechniek moest worden ontwikkeld. Tot die tijd heb ben de ismonsters in een diepvries- tel liggen wachten. Robert Baugh- man en Matthew Meselson van de Harvard-universiteit hebben nu kun nen vaststellen dat er gemiddeld de helft van een miljardste gram dioxin in een kilo vis zat. Van guinese biggetjes die een dergelijke hoeveel heid in al hun eten krijgen toege diend, gaat een kleine helft dood. De vis was door Meselson in Vietnam verzameld, toen hij daar was als voor zitter van een commissie van de Ame rikaanse vereniging tot bevordering der wetenschappen (AAAS) die de ge volgen van het gebruik van ontblade ringsmiddelen bestudeerde. De gege vens werden gepubliceerd in Science, het weekblad van de AAAS. (vol. 180, pag. 285-286). 'Orange' het gebruik van het Amerikaanse ont- bladeringsmiddel 'Orange', waarin di oxin als verontreiniging voorkomt, werd in 1970 gestaakt wegens de ver denking, dat het bij nog ongeboren baby's misvormingen kon veroorza ken. Dat dit effect inderdaad is opge treden, is nog niet wetenschappelijk sluitend bewezen. Meselson legt er de nadruk op dat zijn bevindingen nog niets bewijzen. Maar de vermoedens die zijn cijfers oproepen, zijn des te erger. Omdat de onderzochte vis niet afkomstig was uit gebieden die direct met Oranje waren bespoten, wijst het vrij hoge dioxin-gehaite op een con centratie-effect via de natuurlijke voedselketens net zoals dat voor DDT en andere chloorhoudende bestrij dingsmiddelen is geconstateerd. Niemand kan bewijzen, dat niet op elk van de vier onderzochte markten een of andere boosdoener wat Orange bij de vis gedaan heeft, aldus Mesel son. 'Maar je hoeft geen wetenschap pelijk onderzoeker te zijn om uit te rekenen dat dat erg onwaarschijnlijk is'. Als inderdaad concentratie van dioxin in voedselketens optreedt, zou De bevindingen van Baughman en Meselson hebben nog meer actuele betekenis. Ten eerste is de Ameri kaanse luchtmacht na het vrij plotse linge verbod van 1970 blijven zitten met een voorraad van 8.952.700 liter Orange, ooit gekocht voor 48.630,000. Er zijn plannen om het voor gebruik als onkruidbestrijdings middel in het kader van de ontwikke lingshulp naar Zuid-Amerika te verko pen. Afgezien van de vraag of regeringen daar de vloeistof niet toch als militair wapen tegen guerrilla's zouden ge bruiken, leverde dat plan medische problemen op. In Orange zit gemid deld twee milligram dioxin per kilo, terwijl na dc maatregelen van 1970 fabricage voor de Amerikaanse land bouw verboden is als er meer dan 0,1 milligram in zit. Het rapport van Baugham en Meselson zal de aange voerde bezwaren niet kleiner maken, en dus de problemen van de lucht macht wel groter. Ten tweede wordt zelfs de vraag van belang of die 0,1 milligram per kilo voor Amerikaans gebruik wel veilig genoeg is. Baugham is van plan, met zijn nieuwe onderzoektechniek ook het dioxinegehalte te gaan onderzoe ken van Amerikaanse koeien die gra zen op weiland dat met het onkruid bestrijdingsmiddel 2,4.5-T is bewerkt. (Orange bestaat voor de helft uit 2,4,5-T, voor de andere helft uit de verwante stof 2,4-D). BRUAY-EN-ARTOIS (AP) De politie van het Noordfranse stad je Bruay-en-Artois heeft bekend gemaakt dat zij waarschijnlijk de oplossing heeft gevonden van een van de meest geruchtmakende moordzaken van de afgelopen ja ren in Frankrijk. Door deze zaak is een hevig debat gevoerd over de mogelijkheid van 'klassen-jus- titie'. Het betreft de moord op het 16-jarige meisje Brigitte Dewèvre die vorig jaar april is vermoord. Een vooraan staande notaris uit Bruay, Pierre Le- roy en zijn verloofde Monique Mayeur hebben geruime tijd, verdacht van moord, in voorarrest gezeten, maar zijn later vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs. De politie heeft nu een 17-jarige jon gen, een zekere Jean-Pierre, in han den die heeft bekend de moord op het meisje te hebben gepleegd. De verdachte heeft de politie de plaats genoemd waar hij de bijl, waarmee de moord is gepleegd, heeft verstopt. De bijl is gevonden onder de bekleding van een fauteuil in de woning van Jean-Pierre. Daar lag ook de bril die het vermoorde meisje had gedragen. Een opticien heeft bevestigd dat het de bril van Brigitte Dewèvre is, hoe wel de moeder van het meisje dit heeft tegengesproken. De verdachte heeft al eerder bekend de dader van de moord te zijn ge weest Maar zijn bekentenis werd door de toenmalige rechter van in structie Henri Pascal niet serieus ge nomen, omdat hij van mening was dat de jongen erg onstabiel was en in staat 'alles te bekennen wat je wilt'. OPSCHUDDING De moordzaak in Bruay-en-Artois heeft vorig jaar in Frankrijk grote opschudding gewekt. Rechter Pascal plaatste notaris Leroy onder arrest, hoewel hij een gering aantal bewijzen had. Vrienden van de notaris zetten Pascal onder zware druk, terwijl ho gere instanties werden bewerkt de gearresteerde vrij te krijgen. Dit wek te weer fel verzet op bij vele minder invloedrijke Fransen, die de vrienden van de notaris en de autoriteiten verweten elkaar te helpen, onder een hoedje te spelen en te discrimineren naar standing, inkomen en opleiding. Rechter Pascal genoot bij hen grote populariteit omdat hij het aandurfde de notaris en later zijn vriendin in voorarrest te plaatsen. Maar tegen standers van Pascal verweten hem op eigen roem uit te zijn door de invloed rijke, vermogende en rechtse notaris Leroy achter de tralies te zetten. De moordzaak is later uit handen genomen van Pascal en het dossier aan een andere rechter overgedragen. De nieuwe verdachte, die één van de belangrijkste getuigen h charge tegen de notaris was, heeft nu verklaard dat hij de verklaringen tegen Leroy heeft verzonnen. De verdachte was eerder dit jaar al veroordeeld wegens het stelen van een auto en in een opvoe dingsgesticht geplaatst. Hier was hij door de Parijse politie nader aan de tand gevoeld, waarop hij zijn 'beken tenis' deed. ROME (AP) Een vooraanstaande christen-democraat uit Italië, Angelo Bernassola, heeft gisteren gezegd dat hij tijdens een recent bezoek aan Griekenland geheime besprekingen heeft gevoerd met tegenstanders van het kolonelsbewind. Hij was tot de ontdekking gekomen dat zelfs in het Griekse leger het verzet tegen de kolonels toeneemt. 'De oppositie onder de strijdkrachten wordt steeds groter omdat men zich zorgen maakt over de onzekere poli tieke toekomst van het regime', aldus de Italiaan. Veel mensen die hij ge sproken had, waren teleurgesteld om dat Westeuropese landen en Amerika zwijgen over de Griekse dictatuur. Brazilië kuist BRASILIA (AP) Brazilië heeft 66 binnen- en buitenlandse tijdschriften verboden, omdat ze 'tegen de moraal en de goede zeden' zouden zijn. De order daartoe is uitgevaardigd door de direkteur van het federale bureau voor censuur. Onder de verboden bladen bevinden zich onder andere de Duitse Stern, de Amerikaanse Playboy en de Italiaanse Playmen. De maatregel is het gevolg van een recente regeringsorder tot censuur vooraf op alle binnen- en buitenland se tijdschriften. Beeld velt dief MUHLDORF (UPI) —Een dief die de collectebus in een kerk in het Beierse MUhldorf wilde lichten, ls door een beeld buiten gevecht gesteld. Terwijl de man bezig was de collecte bus open te peuteren, kreeg hij een flinke klap op zijn hoofd van St. Konrad. patroon van de Beierse ar men. Het heiligenbeeld viel uit een nis boven de collectebus. De dief slaakte een kreet van pijn, waardoor hij de parochiegeestelijke alarmeerde, die vervolgens de politie waarschuw de. Mexicaan gedood MEXICOSTAD (Reuter) Een rijke Mexicaanse veeboer, die vorige maand door linkse guerrillastrijders was ont voerd. is gisteren dood aangetroffen met drie kogels in zijn lichaam, zo heeft de politie meegedeeld. De 60- jarige boer is kennelijk doodgescho ten. omdat zijn gezin weigerde de geëiste losprijs van 2,5 miljoen pesos (ongeveer 560.000 gulden) te betalen. Dc man, was op 8 maart ontvoerd door guerrilleros onder leiding van de vroegere onderwijzer Lucio Cabanas, die hem beschuldigden van uitbuiting van de armen. Deze groep-Cabanas is verantwoordelijk voor verscheidene ontvoeringen en overvallen op legcr- knnvooien. waarbij vorig jaar 30 sol daten werden gedood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9