'De mijnsluitingen waren een kolossale beleidsfout' dichtbij Jazz uit jaren vijftig in tiendelige serie imentaar erbodigheid -f ze man n«!tke man G. A. Sanders: 'we hadden tijd moeten winnen om kernenergie de baas te worden' ;|sje in zand gestikt 'Elektriciteit dure energie' driekwart eeuw prijziger onderweg nieuwe fiets medaille honing W/KWARTET VRIJDAG 20 APRIL 1973 ^■irinaamse telegraaf- en telefoon- V heeft sinds kort de beschikking Een commissie van vier Neder- adviseurs vier 'wijze man uals dat dan heet. in die wijze mannen is de oud- ,1 W. Gout uit het Limburgse Ichinnen. Over de technische ca- jten van de heer Gout is ons bekend. Over zijn opvatting over jrinaamse samenleving heeft de bout zelf enige tijd geleden een 5 opengedaan in een interview yf Limburgs Dagblad, fnstateert dat er in Suriname om __ankelijkheid wordt 'gebruld', veel Surinamers nalaten 'het te doen waarmee dat 'gebrul' loeten worden begeleid, namelijk en land werken. ie mening van de heer Gout ligt problematiek van Suriname ïiinatie ten grondslag, maar in J^me zijn het 'de negroïde, ietwat ^zuchtige Creolen en de hard- nde Hindostani die met elkaar liggen' 'een situatie ver jaar met die in het Afrikaanse |da, waar liefst 80.000 Aziaten een neger zonder pardon het (verden uitgeknikkerd.' »er Gout blijkt er begrip voor te n dat men in Suriname niet zo op beroepsmilitairen, maar van Is medewerker van een telecom- atiebedrijf zal men niet zo gauw lebben als van een man als herie van Wezel 'een echte reter, die in Suriname een soort tsapparaat ontwikkelde', aldus de lonel. iname heeft het Statenlid Bruma jering al nadere inlichtingen ge il over de uitlatingen van deze il Gout. Inmiddels blijkt, (lat de iout hier in Nederland en door landse instanties is uitverkoren litzending naar Suriname, ins nu het meest intrigeert, is de j naar welke normen zulke 'wijze K°tn' hier worden geselecteerd, achtif °°k nagegaan of deze mensen e mere technische capaciteiten de tact de» geaardheid hebben om ander- uldeaaar 'ang te wer^en 'n een 8e" e3'ceer<^e samenleving, waarvan zij e magn nogal caricaturale voorstelling bovei-» e ziqi Jj een zekere nervositeit ontstaan ondernemingen naar aaid.'lding van de vele aantijgingen die nen.% actiegroepen en ontwikkelings- ïmen te horen krijgen. Nu heeft de president-directeur van Philips daartegen teweer gesteld door te n dat die verhalen over buiten ge winsten en macht ten koste jntwikkelingslanden onwaar zijn. evenmin als aan algemene aan- 1 Sen hebben we iets aan algemene nningen. Daarom is het toe te Sn, dat de economische en sociale lissie van de Verenigde Naties iSfci hele zaak eens grondig gaat leren. De secretaris van die lissie, Philippe de Seynes, heeft i een aantal nuttige opmerkingen iv^gemaakt in het hol van de leeuw, voor Amerikaanse zakenlie Chicago. ~Jjn woorden, die men vandaag op financieel-economische pagina igevat vindt, blijkt, dat het in estie niet gaat om boosaardige ïlingen, maar om macht. Hij her- er terecht aan, dat ook regerin- in hoogontwikkelde landen bin- i. iVJun grenzen liever niet van doen met maatschappijen wier groter is dan de hunne, alleen Nwfeien hun internationale omvang. v^dikke man in een lift kan blaken medemenselijkheid, maar toch andere aanwezigen een probleem Eenvoudig omdat hij zo dik Dorts ïside vijf ambtenaren op de Neder- e Antillen is er één overbodig i de conclusie van een onder dat twee kundige ambtenaren het Nederlandse ministerie van -»>ouw en visserij onder het ambte- i-apparaat op de Antillen hebben teld. zou de conclusie luiden als eens competente Antilliaanse ambte- in Den Haag een onderzoek cn instellen naar het nut en de zakelijkheid van een apart Neder- ministerie van landbouw, waar- •seijhct terrein al voor een belangrijk door de EEG wordt omgeploegd fgegraasd" ine een verslaggever JlEDAM De negenjarige Bianca uit Schiedam is op een opgespo- terrein in haar woonplaats door I bedolven en gestikt. Samen met 11-jarig vriendinnetje Anneke den Berg was zij in een diepe gaan zitten om te schuilen tegen egen. Toen de kuil instortte, werd pia ca bedolven. Van het vriendinne- 'jj taken een deel van het hoofd en arm boven het zand uit. Een - .edammer die zijn honden uitliet, f de meisjes uit. De 11-jange eke van den Berg bleek niets te keren. Voor Bianca kwam de hulp aat. door Noud van Iperen DONGEN 'In ons land hadden de elektriciteitscentrales nog voorlopig op kolen moeten blijven stoken. Dan had men: tijd gewonnen om de proble men van de kernenergie-opwek king geheel onder de knie te krijgen: de mijnsluitingen een kolos sale beleidsfout kunnen voor komen; intussen waarschijnlijk andere energiebronnen kunnen ontwik kelen.' Dit zegt de heer G. A. Sanders, direc teur van het gas- en elektriciteitsbe drijf in Dongen (Noord-Brabant), die onlangs in het nieuws kwam met zijn boek 'Energie op leven en dood.' Hij zegt: 'Ik ben geen 'anti-kernman', maar ik vind wel, dat eerst andere mogelijkheden beter onderzocht en benut hadden moeten worden, vooral om tijd te winnen. Aan de opwekking van kernenergie zitten twee aspecten die we totaal nog niet kennen. Dat is de invloed van een verhoging van de radio-activiteit op langere termijn op de genen (be schadiging van de genen kan tot mis vormingen van het menselijk geslacht leiden) en de vraag waar we met het afval aan strontium en plutonium moeten blijven (waar bergen we die rommel als trontium voor honderden, en plutonium voor .duizenden jaren op alvorens het afgebroken is?) De mijnsluitingen waren niet nodig geweest; sterker, er is een grote stom miteit mee begaan. Wanneer de elek triciteitsbedrijven de fossiele brand stoffen zo efficiënt mogelijk waren blijven gebruiken en een beleid had den gevoerd waarin geld werd gespen deerd voor het ontwikkelen van nieu we processen op dit gebied, dan was daarmee voorkomen dat dc mijnen waren gesloten, gas werd verknoeid (waarvan nu plotseling wordt gezegd dat het opraakt),, terwijl daarnaast tijd was gewonnen. Als na verloop van tijd de kolenvoor- raad uitgeput zou zijn geraakt, zouden we misschien al een stuk verder zijn met de zonne-energie (die op een termijn van een jaar of dertig gewel dig veel mogelijkheden heeft), met opwekkingstechnieken door middel van windkracht of met het proces door kernenergie water om te zetten in waterstof en zuurstof. Maar nu dit niet het geval is en bovendien de economische groei, de welvaart en de milieumaatregelen tot een verdere groei van het energiever bruik zullen leiden zou ik willen pleiten voor het 'total energy-system' (het gesloten energie-systeem) en wel op korte termijn. Dat geeft namelijk een enorme besparing, en het levert een bijdrage aan de milieuproblemen. Elektriciteitsdirecteur G. A. Sanders: 'Voor uitbreiding van hoogspanningsnetten is geen plaats meer'. Duurste bron De opwekking van elektriciteit geeft een 'voorhistorisch' rendement van slechts dertig tot veertig procent. Aan kolen, olie en aardgas is drie keer zoveel nodig, dan er aan elektrische energie uiteindelijk uitkomt. Door het veredelingsproces ontstaat namelijk een verlies van zestig tot zeventig procent het beruchte koelwaterpro bleem. Bovendien is het transport van elek trische energie per energie-eenheid berekend verschrikkelijk duur. Het is nu al acht tot tien keer zo duur als het transport van aardgas en vier keer zo prijzig als het vervoer van kolen per trein. Voorts gaat de stroomlevering vast lopen op het trans port want voor die grote hoogspan ningsnetten is geen plaats meer. En dan praat ik nog niet over de schade die daardoor wordt toegebracht aan het milieu en de vogels. De waanzinnige toestand tegenwoor dig is dat de elektriciteitscentrales de grootste (milieu)problemen hebben met het koelwater, terwijl de grote afnemers de elektrische energie weer omzetten in.warmte. Daarom be pleit ik politieke druk van de over heid om alle grote industriële bedrij ven te verplichten een eigen elektrici teitscentrale te bouwen, mits de kapi- taallasten daarvan ongeveer gelijk zijn aan de kosten van de gekochte elek triciteit. Dan zouden deze bedrijven het koelwater in het eigen bedrijf kunnen benutten, want het is geble ken dat de meeste bedrijven constant warmte nodig hebben. In de industrie is het stroomverbruik voor warmte namelijk vijf keer zo groot als voor kracht. Het probleem is echter dat de elektriciteitsbedrijven het machtsprincipe huldigen cn de energievoorziening aan zichzelf willen houden cn de afnemers niet voelen voor een eigen energiebron. De elek triciteitsbedrijven ruiken een 'vette' klant en zijn dan bereid tegen margi nale prijzen elektriciteit te leveren ook al omdat de winstverplichting niet groot is. Bij de afnemers ligt het vaak zo dat het kapitaal een beter rendement oplevert in de produktie. Ik ken een geval dat een bedrijf 0.3 cent per kilowatt zou kunnen bespa ren met een eigen centrale, wat op jaarbasis een aanzienlijk bedrag was. De directeur voelde daar echter niets voor met het motief dat hij dat verschil wel in de prijzen zou doorbe rekenen. Als maatregel op korte termijn be pleit ik ook het gesloten-energie systeem in een combinatie van stads- s(elektriciteits) centrales met stadsver warming, warmtelevering aan indus trieën, waterzuivering en eventueel zoetwaterfabrieken. Ook met dit systeem kan worden voorkomen dat de elektrische centrale met afval warmte tobt, terwijl de ander de elektrische energie weer gaat gebrui ken voor het opwekken van warmte. Natuurlijk gaat dat niet zo gemakke lijk als ik het zeg, maar een combina tie van bijvoorbeeld een elektriciteits centrale met een stadsverwarming en een waterzuiveringsinstallatie levert al een goed resultaat op. In de winter neemt de stadsverwarming veel afval warmte op en in de zomer is de waterzuiveringsinstallatie juist de grootste afnemer. De goedkope ener gie in ons land werkt zo'n oplossing echter tegen; anders zou bijvoorbeeld de stadsverwarming beter van de grond zijn gekomen. Uit den boze Ja, wat het elektriciteitsverbruik voor huishoudelijke doeleinden betreft: ik vind elektra voor ruimteverwarming, koken en (als het anders kan) voor heetwatervoorziening uit den boze, al realiseer ik me dat elektriciteit de meest verfijnde en veredelde energie bron is waarmee geen afvoerproble- men zijn en die schoon is. Bovendien en dat is misschien een goede tip een goede isolatie scheelt vaak de helft in het energieverbruik en dus in de stookkosten. Ik vind stroom slechts voor licht en kracht ideaal, zowel in de industriële sector als in het huishoudelijk ge bruik. Daarom zou de reclame, die elektriciteitsbedrijven voor elektrische apparaten maken, sterk tegengegaan moeten worden. Dat kunnen ze rustig aan de fabrikanten van die apparaten overlaten. Het is bovendien geen taak voor elektriciteitsbedrijven, die toch voor het algemeen belang zijn ge sticht. Met de opwekking en levering van stroom houdt hun taak op: als ze verder gaan worden ze schadelijk.' door Rud Niemans Opmerkelijk verschijnsel bij alle heruitgebrachte jazz van de laat ste jaren is, dat het vroeger bij herhaling voorkomende gebrek aan feitelijke informatie (bezettingen, opnamedata) bezig is te verdwij nen. Tot genoegen van de jazzfans, voor wie niet? een grotere zonde is. dan ret wegmoffelen van gegevens. Een steekproefje leerde mij. dat in de jaren vijftig 70 pet. van de hoezen geen opnamedata en 35 pet. zelfs geen orkestbezettingen of slechts solisten vermeldde. De informatie werd weg gelaten ten behoeve van wervende teksten, die commercieel 'verantwoor der' werden geacht. Een dwaze idee- fixe, die generaties verzamelaars ge ducht belemmerde bij het fixeren van (r)evoluties in stijlen en historisch belangwekkende ontwikkelingen. Ook Nonnan Granz' Verve-label (evenals b.v. Clef en Norgran) 50 pet niet gedateerd, 15 pet anonieme bezettingen kan niet worden vrij gepleit en daar kwam nog bij, dat oude Verve-lp's berucht waren om hun 'ruis', die kon wedijveren met een versleten 78-toerenplaat. De 10-delige Verve-jazz-serie, die dankzij Polydor op Metro-Records (derivaat van het filmlabel MGM) verscheen, is mono, of (aangepast) stereo, uitstekend van weergavekwali- teit én informatie, al kwam er bij Wes Montgomery en Jimmy Smith toch nog een catalogus aan te pas. Het accent valt, qua oorsprong, vooral op de jaren '56-7, met wat losse flodders uit begin '52 tot eind '68. De selecteurs bekommerden zich nauwe lijks om de volgorde in de tijd. maar dat bezwaar staat los van het samen vattende oordeel over het repertoire, dat ik ter bepaling van een keuze u aldus aanbied: Vol. 1: ARMSTRONG'S vocaic en in strumentale duetten met Ella Fitzge rald (3), good-old Bing (2) uit resp. '56 en '60, alsmede 5 stukken met Oscar Peterson's Trio uit aug. '57, met Russ Garcia's1 studio-orkest uit het elfde jaar en eenmaal met zijn eigen All Stars '58-59. Vermakelijke, lichtvoetige stuff, de entertainer Satchmo accentuerend. Vol. 2: het OSCAR PETERSON Quar tet (met drummer Buddy Rich) anno febr. '56 met muziek, die men associ eert met Basie. Een verrassend sobere Peterson, die met name in '9.20 Speci al' en 'Blues for Basie' veel van zijn zelfbehagende, orgiale stijl opoffert aan voornoemd uitgangsgegeven: sim pel swingen k Ia 'the Count.' Ben Webster Vol. 3: de aan STAN GETZ gewijde lp sluit met enige fantasie redelijk aan op de hier eerder genoemde Pres- tige-dubbel-LP. Gave opnamen van '52 met gitarist Jimmy Raney, uit '54 met Brookmeyer, met Westcoasters een jaar later, maar .vooral enkele fraait stalen uit Getz' Zweedse perioden ('55 en '58) met pianist Bengt Halberg en het baritonfenomeen Lars Gullin ver dienen een warme aanbeveling. Vol. 4. BEN WEBSTER ontbreekt vooralsnog, maar ome Ben's studio- treffen met Roy Eldrigde, Harry Edi son en 'schoolvriend' Coleman Haw kins. noden ook ongezien of -gehoord tot acute aanschaf. Vol. 5 is een integrale herpersing van 'Movin' Wes (Montgomery) uit '64. De gitarist speelt met strijkers arran gementen van Johnny Pate, die hier en daar de kunst van Gil Evans heeft afgekeken. Muziek: vnl. blues, Latin en uit musicals. Vol. 6: GERRY MULLIGAN uit '57-60, geslaagde (Webster) en minder ge slaagde combines (Hodges), alsmede met Getz, met wie hij de instrumen ten wisselt en met de wiskundige altist Paul Desmond, de laatste geluk kig zonder Brubeck. Vol. 7: er is geen Verve-serie denk baar zonder ELLA FITZGERALD, die afwisselend met Webster, Stuff Smith, Peterson en the Duke onvervalst El lington-repertoire zingt, waarmee zij uitstekend raad weet. Vol. 8: 'Lady sings the Blues', 12 stukken uit '54-56, niet de meest geïn spireerde Holiday met nogal vlakke begeleidingen van vnl. Wynton Kelly (piano), Charlie Shavers (trompet) en Tony Scott (clarinet). Het niveau tipt niet aan Billie's fraaie Verve-opnamen met Webster, Edison, en Kessel uit '56. De 2 laatstgenoemden komen nochtans voor op 3 4 stukken van kant 2, de beste. Vol. 9: de weinig beginselvaste orga nist JIMMY SMITH speelt met big bands haastige arrangementen van La- lo Schifirn. Alhoewel Smith's blauwe trucdoos vanzelf openspringt, gebeurt er niets bijzonders. De nr. 10. tenslotte bevat een solore cital van pianist ART TATUM van dec. '53. Elf filigrainwerkjes op be kende motieven van The Genius, wiens linkerhand in volkomen beheer sing van licht en donkernuances met flitsende accoordenwisselingen er steeds nèt in slaagt de vaak tempo- remmende arpeggio's van zijn rechter tot staan te brengen. Niet altijd even functioneel. Tatum-tamtam soms. maar fascinerend van techniek. Tatuin speelt o.m. Dvorak's 'Humoresque' en Massenet's 'Elegy', zoals hij het in de jaren '40 al deed. Achterhaald curio sum uit de tijd, dat de klassieken stride-spelen nog een schelmenstreek was. Wat voor de Tatum-lp geldt, geldt ook voor de andere uit Metro's tiental: mondjesmaat genieten. De cat.nrs. zijn 2356072 t.m. 081. BINNENLAND T5/K7 'Dit is niet het beste ogenblik om om opslag te vragen.' Bijna zesentachtig jaar na zijn ge boorte is Huis ter Duin, internati onaal beroemd hotel in Noordwijk aan Zee, aan een tweede leven begonnen. Je mag rustig zeggen dat het hotel op sterven na cLood is geioeest en dat de merendeels onbekende, maar in elk geval kapi taalkrachtige redders de patiënt maar nèt op het nippertje voor een snel afbrokkelend einde hebben behoed. En nu maken ze er ook wat van: het grand hotel staat al met ne gentig kamers klaar om nieuwe gasten te ontvangen en daar ko men op den duur nog een paar honderd fraaie kamers bij. Prijzen hebben ze maar dat is overal hetzelfde óók gemaakt: in het hoogseizoen betaal je er voor een tweepersoonsnachtje en -dagje met alles er op en er aan minstens 85,- en 'hoogstens 195,-, maar buiten het hoogseizoen kun je er 'al' voor f 75.- (tot 175,-) te recht. En hoef je niet zo nodig alles, maar neem je genoegen met het zgn. demi-pension, dan scheelt dat. een tientje, waarvoor je zelf je lunchkostje moet opscharrelen. Trek je daar ook nog het diner van af, dar. kun je (met ontbijt) in Huis ter Duin logeren voor f 70,- (hoogseizoen 90,-) tot f 130,- (f 150,-). Het nieuwe 'onderweg-seizoen' van het oecumenische kerkje Blauwka pel begint zondag, eerste paasdag, alweer. Wie 's zondagsmorgens al vroeg op pad gaat, maar daarom de kerkdienst nog niet wil missen, vindt elke zondag aan de oude weg van Utrecht naar Hilversum om tien en elf uur de deuren van Blauwkapel wijd open. En als het hopelijk betere weer in juni en juli de dagjesmensen nog vroeger de deur doet uitgaan, is er in die maanden om negen uur ook al een dienst. Bovendien zijn de samen komsten elke laatste zondag van de maand toegespitst op een bepaald thema. Blauwkapel was in 1960 de eerste kerk die met deze korte diensten- voor-iedereen-onderweg begon en sindsdien zijn er in verscheidene delen van het land soortgelijke initiatieven ontplooid. Wie er nog meer over wil weten, kan op tele foonnummer 03438-3204 nadere in formatie krijgen. Wie dit weekeinde een stuk verder op stap gaat en in Luxemburg een protestantse kerkdienst wil bijwo nen. kan op de eerste paasdag alleen terecht (om tien uur) in 'De Heimstatte' in Larochette. De ze 'Heimstatte' is van vandaag tot de 28ste steeds voor gasten geo pend. In Echternach worden de diensten deze zomer niet in de abdij gehouden, maar vanaf 24 juni in de 'Heiligkreuzkapelle'. Die prijzen zijn ettelijke honder den, zelfs duizenden procenten op geslagen, sinds het begin van deze eeuw wel te verstaan. Toen stuur de Huis ter Duin ('Zeehótel-Res- taurant aan strand en stoomtram') reclames rond, waarin deze tarie ven worden genoemd: 'Vóór 15 Juli en nó 15 September (als mede ten allen tijde bij een te voren bepaald verblijf van negen achtereenvolgende weken) kost Pension met kamerhuur tesamen daags 3,- voor volwassen perso nen, f 2,- tot 1.50 voor kinderen, resp. bonnes, tusschen 15 Juli en 15 September 3.50 resp. 2.50 tot 2,-, in beide gevallen bij tweede tafel, minstens eene iveek vertoef, twéé personen één vertrek bewonende, en, wanneer het logis door het Bestuur mag worden aan gewezen; voor zooverre de ruimte niet anders toelaat, in bovenver diepingen, dépendances boven of zelfs dorpswoningen. Volledig Pension zonder kamerhuur met ge bruik der eerste Tafel kost voor volwassen personen daags f 3.50; bij onafgebroken verblijf van min stens drie weken buiten de maand Augustus worden de kamerprijzen in Juli en September half, en ge durende overige maanden, behalve Augustus, niet berekend (ingeval van eigen kamerkeuze) twee perso nen tesamen eene kamer bewonen de, indien de ruimte niet anders toelaat'. Helemaal eerlijk is zo'n prijsverge lijking natuurlijk niet, om nog maar niet te spreken van helemóól niet eerlijk. Huis ter Duin is nu een van die superdeluxe hotels, waar alle kamers en dat is maar één voorbeeld van tele foon, radio, televisie, eigen toilet en bad-douche voorzien zijn. Drie kwart eeuw geleden bestond het comfort uit duinwater, electrische schellen, deels telefoon-verbinding. Er waren 'geene kelners' met dit gevolg: 'alle prijzen worden met vier opcenten berekend wegens af schaffing van fooien'. Over bad of douche icordt helemaal niet gerept. Maar daat stonden dan ook 'Zeeba- Je, Strandstoelen, Binnenbaden, Ponies, Rijtuigen enz. enz. gelijk overal' tegenover. Ede heeft een primeurtje op wan delgebied: medailles voor individu ele toeristische wandelingen. Het is een initiatief van de streek-VVV en de Gelderse Wandelsportbond. Voor een paar gulden kan men bij de VW-kantoren in Ede. Lunte- ren, Bennekom en Otterlo een mapje krijgen, waarin onder meer een routebeschrijving zit voor een wandeling van naar keuze acht, twaalf, achttien of vierentwintig kilometer. Doordat men tijdens de wandeling een paar vragen moet beantwoor den is er een zekere controlemoge lijkheid. Overigens acht men de kans op fraudeurs, die bijvoor beeld stiekem de fiets zouden pak ken om een wandelmedaille te ver overen, vrijwel uitgesloten. 'Hier pikken we uit de mensen die aan de balie komen, de wandelaars er zo uit', zegt men bij de VVV-Ede. Suze, een eigenzinnige bruine be rin van 32. viert e'en jubileum, Dertig jaar geleden verhuisde ze van de Haagse dierentuin naar Ar- tis, maar in al die jaren heeft ze zich nooit bijzonder uitgesloofd voor een man of een kind. Veel nakomelingen heeft ze dan ook niet gehad, evenmin als veel vrien dinnen of echtgenoten. Beer Ba rend. stamvader van een wèl grote berenfamilit' en slotheer van het 'berenpaleis', was een van de wei nigen die Suze af en toe in haar boudoir toeliet maar desondanks is er van ware liefde tussen de Haagse en de Amsterdammer nooit sprake geweest. Toch wordt ze wel gewaardeerd en haar berejubileum zal dan ook echt gj/ierd worden. Vandaag, dé grote dag. krijgt Suze met enige tamtam een flinke pot' honing aangeboden, die ze tot od de bodem achter elkaar mag leeg- eten. Fietsen hebben getuige dit plaatje in de loop van dc decen nia nogal eens drastische gedaante veranderingen ondergaan. De fiet ser heeft gebalanceerd op één reus achtig wiel, tussen een buiten proporties getrokken groot en een piepklein wiel (of twee kleintjes) gezeten en dan weer tussen twee gewone wielen, om ten slotte op een simpel vouwfietsje terecht te komen. En nu komt er weer een ander model flets, als de ontwerp wedstrijd tenminste buitengewone ideeën oplevert. Japan heeft zo'n Internationale wedstrijd voor een heel nieuw soort rijwiel uitgt schreven en heeft industriële vorm gevers uit de hele wereld uitgeno digd daaraan mee te doen. In d« loop van dit jaar wordt de uitslag verwacht cn voor de winnaars ligt in totaal zeven miljoen klaar. Ze ven miljoen Japanse yen wel tc verstaan, die gelukkig kunnen wor den omgewisseld in dik zeventig duizend harde guldens of andere handzamer valuta.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7