Duitse kerkleiders: houd debat over abortus zakelijk Vereniging Wetenschap en Evangelie werpt vragen op W. F. Palstra (Leger des Heils) overleden Trouw Kwartet \fergeetuwlosse centrifuge maarmet de APC 856 was-volautomaat vanRuton. CICSA had voor werkweek geen toestemming gevraagd 'Milieubelasting' wekt veel verzet Lector benoemd in problematiek van derde wereld Deconfessionalisering smaadt positie kerken Zwager steekt schoonzuster vandaaf Onderzoek naar geloofsbeleving Boebenetalagf TROUW /KWARTET VRIJDAG 20 APRIL 1973 KERK/BINNENLAND fKM ADVERTENTIE FRANKFORT (EPD) Het moderamen van de evangelische kerk in Duitsland (EKD) heeft zich met een verklaring gemengd in de discussie over de abortus, die de laatste weken in de Bondsrepubliek een steeds meer verhit karakter gekregen heeft. De kerkleiding doet met deze verklaring een poging, onzalige polarisering tegen te gaan en waarschuwt tegen overijlde beslissingen. Uit de verklaring van het moderamen blijkt, dat de EKD er vooral voor beducht is, dat de kwestie van de abortus geheel in het partijpolitieke vlak komt te liggen. Daarom roept het moderamen op de discussie vooral zakelijk te houden. De regeringscoalitie (socialisten en li beralen) heeft zich uitgesproken voor de zogenaamde 'termijnregeling", die er feitelijk op neer komt, dat abortus in de eerste drie maanden van de zwangerschap vrij is. De CDU-CSU- fractie heeft een wetsontwerp aange kondigd op basis van het indicatie model. Naast de medische indicatie willen de christen-democraten ook een eugenische indicatie (wanneer aange nomen moet worden, dat het kind lichamelijk of psychisch ernstig onvol waardig zal zijn) en een criminologi sche bij zwangerschap na verkrach ting). Tussen regering en oppositie staat dan nog een tussenoplossing van 27 socialistische bondsdagleden, even eens op basis van het indicatie-model. Overbruggen Het moderamen van de evangelische kerk gelooft, dat een overbrugging van de tegenstellingen mogelijk is. Daarom doet het een beroep op alle verantwoordelijke groepen en organi saties in het politieke en het maat schappelijke leven om 'samen te wer ken aan de best mogelijke verwerke lijking van de menselijke, wetgevende en sociaal-politieke opgave tot be scherming van het ongeboren leven, tot verbetering van de levensomstan digheden en tot hulpverlening aan in nood geraakte vrouwen'. De omvangrijke verklaring maakt nog eenmaal het standpunt van de evange lische kerk duidelijk, in overeenstem ming met de verklaring van maart vorig jaar. Daarbij verzwijgt het zijn sterkere sympathie voor de indicatie- regeling niet. Het stelt vast, dat noch ethisch, noch juridisch voor de abor tus-kwestie een oplossing te bedenken is, die volledig bevredig^ Ondeelbaar De overgang van de ene ontwikke lingsfase naar de andere, van ongebo ren naar geboren leven betekent geen wezenlijke verandering in die zin, dat het leven een nieuwe kwaliteit krijgt. Wie het leven in zijn verschillende fasen ook verschillende kwaliteiten en waarderingen toekent, begeeft zich op een heilloze weg, zoals de uitdrukking 'levenswaardig leven' en de weer be gonnen discussie over de euthanasie laten zien. Daarom kan de gemeenschap het niet stellen zonder strafrechtelijke regelin gen tot bescherming van het leven, waarin ook het ongeboren leven be trokken is. De samenleving heeft de plicht, elke mogelijkheid tot behoud van het ongeboren leven aan te grij pen. Toch blijven er, aldus het modera men, gevallen waarin menselijk ge zien geen uitweg meer is. Indicaties zijn dan nodig om zulke gevallen zakelijk te beoordelen. Daarom is het procédé tot beoordeling van elk geval afzonderlijk een belangrijk bestand deel van een toekomstige regeling Het voorstel van de regeringspartijen heeft het voordeel, dat zo'n groot mogelijk aantal gevallen van abortus uit de illegaliteit gehaald wordt. Maai dat weegt volgens het moderamen van de EKD niet op tegen het feit, dat het totaal aantal ingrepen sterk zal stijgen. Daarbij zal de termijnregeling blij kens de ervaring in andere landen en naar de mening van velen, vooral voor artsen, diepingrijpende menselijke en maatschappelijke gevolgen hebben. De publieke discussie, de strijd onder de medici en een zware belasting van de ziekenhuizen en hun verplegend per soneel zal dan pas goed beginnen, aldus het moderamen Sociaal Hoe de toekomstige regeling er ook uit zal zien, volgens de kerkleiding komt alles erop aan, dat de strafrech telijke bepalingen ten nauwste inge bed worden in een totaal pakket aan sociale maatregelen, die in staat zijn de abortus effectief tegen te gaan. De EKD verklaart zich bereid haar hulp aan ongehuwde moeders verder uit te bouwen. Zij spreekt zich verder uit voor een snelle en vergaande hervor ming van het adoptierecht en voor financiële hulp aan kinderrijke gezin nen. De redactie behoudt zich het recht voor ons ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort tverr te geven. BIJ publlkatle wordt met de naam van dc inzen der ondertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus 839, Amsterdam. Onderdanigheid Als je, zoals ik, tegen de 80 loopt, dan denk je nog weieens met heimwee terug aan de tijd dat rijk en arm echt gezellig met elkander zongen: gelijk een knecht ziet op de hand zijns heren, om nooddruft te begeren en het oog der maagd is op haar vrouw geslagen om hulp of gunst te vragen. U weet wel wat ik bedoel: onderda nigheid wordt niet meer gevonden. De arbeiders menen dat zij rechten hebben maar het is in hoofdzaak begeren bij hun. Zij, zelfs christelijke arbeiders, vergeten dat de Here arm en rijk maakt. Mijnheer Dobber is blijkens deze ru briek op een gevaarlijke weg. Naar mijn mening is hij op weg om com munist te worden. Het mag waar zijn dat Rusland en China erin geslaagd zijn in hun land de honger terug te dringen, maar daar hadden ze de vrije wereld voor nodig! Voorheen kwamen ze er ook. Wel stierven er toen mil joenen van de honger maar dat was zo voorbeschikt Maar daar willen we niet meer aan. Velsen II. Andrea sr. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuur: B. Bol. Den Haag: dr. E. Bleumink, Paters- wolde; mr. G. C. van Dam, Nootdorp: W. A. Fibbe, Rot terdam; J. Lanser, Utrecht; drs. J. W. de Pous, Den Haag; J. Smallenbroek, Wassenaar. Overige leden van het alge meen bestuur: K. Abma, Am sterdam; H. A. de Boer, IJmui- den; Th. Brouwer, Assen: mr. dr. J. Donner, Den Haag; J. van Eibergen, Schaarsbergen; mr. K. van Houten. Wagenin- gen; ds. C. I. Hylkema, Bilt- hoven; Jac. Huijsen, Delft; mevrouw M. C. E. Klooster- man-Fortgens, Voorschoten; mevrouw J. G. Kraayeveld- Wouters, Heerhugowaard; prof. dr. G. N. Lammens, Naarden; ds. F. H. Lands man, Den Haag; H. de Mooi], Rijnsburg; H. Ottevanger, Bui tenpost; mr. dr. J. Ozinga, Lunteren; dr. A. Veerman. Rijswijk (Z.H.); H. H. Wem- mers. Den Haag; drs. R. Zijl stra, Oosterland (Zld.). Directie; Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers; N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Sociale wetten (2) In het commentaar van 14 april werd aandacht besteed aan het oneigenlijke gebruik van de sociale wetten. Ik teken daarbij aan, dat in de verkie zingscampagne van de VVD het mis bruik van de sociale wetten niet de voornaamste rol heeft gespeeld. Over dit onderwerp werd wel gezegd, dat. hoe meer misbruik werd gemaakt, des te minder geld beschikbaar is voor hen, die deze voorzieningen werkelijk nodig hebben. Prof. Steenkamp, een evenals Trouw met 'links' sympathise rend figuur, heeft in december 197] hetzelfde gezegd als de VVD in de verkiezingsstrijd van 1972. Hij stelde o.a. dat in Nederland het misbruik van de sociale verzekeringen onder schat wordt. Hilversum W. II. van Meurs Roomboter (4) Naar aanleiding van mevrouw Ver- mey's stukje over de roomboterprijs het volgende: In mijn jeugd kostte de melk 8 ct. per liter, de karnemelk 3 ct. en de boter 85 ct. per pond. Thans: melk plm. 80 ct., karnemelk 60 ct. en boter 4,-, dus 10 maal, 20 maal en 4,7 maal zo veel als toen. Over de eerste twee hoor je nooit iets, men koopt het evengoed, maar de boter is de kwaaie pier. Nu zullen we het over de zin of onzin van die uitvoer voor 2 kwartjes per pond niet hebben maar ik zou zeggen: maak het dan voor de regering, gezien de bovenstaande prijsverhoudingen onnodig zoiets te doen. Genderen W. Stronkhorst Staking (2) Evenals oorlogen dienen wij ook sta kingen via een gerechtshof af te schaffen. Niemand mag zijn eigen rechter wezen. Stakingen kosten beide partijen onnoemelijk veel leed en geld. Wat de kwestie zelf betreft: Niemand wil zijn inkomsten vermin derd zien. De lagere inkomsten zullen dus omhoog moeten inplaats van de hogere omlaag. Rotterdam P. C. van Wijk, ideoloog Staking (3) Den Uyl en Groenevelt bezitten de macht. Hun wil is wet en dat moet iedereen weten. Dat zijn socialistei ten voeten uit Vroeger noemde men ze dictators, nu sociaal voelende men sen en het CNV loopt netjes in de pas. Nleuw-Vennep A. Bruynls Heel de kerk In Trouw/Kwartet van 12 april mikt uw artikel over het 'mikken' van het Confessioneel Gereformeerd Beraad op 'de zwijgende meerderheod.' Hiero ver het volgende: 1. de schrijver wil alle uitdrukkingen, ontleend aan het oorlogsbedrijf, kwijtraken. Dus ook psalm 68? Alle militairen beelden van Paulus (helm, borstwapen)? Dan kan hij de bijbel tot tweederde reduceren. 2. De schrijver kan gerust zijn: wij bedoelen heel de kerk. Onze openbare vergaderingen zijn voor ieder toegan- Doe die losse centrifuge eindelijk maar eens weg. Bij de Ruton APC 856 is de wastrommel meteen een duizend- toeren centrifuge. Daardoor komt uw wasgoed uit deze volautomaat net zo droog als uit een losse centrifuge. Da's pas een echte volautomaat: vuil erin, schoon en strijkdroog eruit. Onthoud wel even de naam: RuTon DEN HAAG De sociale academie CICSA had de inspectie geen toestem ming gevraagd voor het houden van een werkweek voor Vietnam. Zulke dingen mogen niet meer voorkomen, aldus minister Van Veen, want anders loopt de subsidie gevaar. Minister Van Veen heeft dit standje verpakt in zijn antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid van Dijk (WD). De heer Van Dijk was bang voor 'politieke bewustwording* en hij vond het maar niks dat de opbrengst van de werkweek naar het Medische Comité Nederland-Vietnam ging. De politieke bewustwording is volgens de heer Van Dijk niet gediend met zulke eenzijdige hulp. In zijn antwoord zegt minister Van Veen dat hem van politieke bewust wording niets is gebleken. Maar hij is het met de heer Van Dijk eens dat werkweken alleen gehouden kunnen worden als de onderwijsinspectie toe stemming geeft om van het gewone leerplan af te wijken. kelijk. Iedereen kan en mag hel woord voeren. In Zwolle sprak verle den jaar niet alleen prof. Van Niftrik over het 'Getuigenis', maar ook prof Rothuizen. Juist omdat wij de oude ren niet afschrijven, is het C.G.B. opgericht. We zouden hen ook hebben kunnen laten zwemmen. 3. Het is merkwaardig dat zij die opkomen voor de band van eenheid (de belijde nis) als iets beschouwt dat bij een bepaalde soort mensen behoort en niet bij het geheel? 4. Als men de hele kerk zou willen aanspreken en bereiken vanuit en met de belijdenis was het C.G.B. volmaakt overbodig. Maar dat is het hem nu juis^ Nunspeet M. P. van Dijk Woorden en daden (2) Persoonlijk is het mij bijzonder te gengevallen dat de ministers (en dan in de eerste plaats de christelijke) niet eensgezind geweigerd hebben de salarisverhoging te accepteren, vooral na de woorden van de heer Biesheu vel. die zoals de heer De Brea (Tr/Kw 28-3) citeert, zeide: 'de infla tie te bestrijden, mede door het bren gen van offers.' Hoe komt het dat voor ministers en anderen met een zeer hoog inkomen (bv. staatssecreta rissen met ongeveer een ton per jaar) de verhoging van de levensstandaard 10 k 15 maal zoveel bedraagt als van de minder bedeelden? Eten en drin ken zij 10 5 15 maal zoveel? En kan een minister van zijn inkomen niet met vakantie als hij geen 7 8 mille bruto extra krijgt? Er zijn mensen die AOW hebben en daarboven een pensioen of pensioen tje. Wanneer dit laatste niet waarde vast is, betekent een AOW-verhoging zoals per 1 jan. jl. van 600 per jaar een gelijke waardevermindering van het pensioen. De 600 worden echter wèl bij het inkomen geteld; gevolg: een hogere belasting. In mijn encyclopedie staat onder meer: Het grote euvel van al deze inflaties is, dat ze ganse groepen der bevolking bevoordelen op kosten van andere groepen'. Weet u, dat er per jaar zo'n 1200 miljonairs bijkomen? Haarlem H. Rodink Vierde zendschip Een vierde zendschip is dat werkelijk nodig, dacht dat er lawaai genoeg was op de wereld. Kan dat geld niet beter in huizen worden gestoken en er dan jonge gezinnen in laten wonen tegen een redelijke huurprijs, 't Zal minder geld in het laadje brengen, is dat erg? In ons laatste kleed zijn toch geen zak ken geweven. Mevr. J. C. G. v.d. Boa Ridderkerk CNV-ledental Trouw/Kwartet van 27 maart meldde ons dat de bij het CNV aangesloten vakbonden in het jaar 1972 3100 leden hebben verloren. In werkelijkheid is dit een verlies van 4060 leden omdat er bij de Ned. Chr. Bond van Over heidspersoneel 760 en bij de Politie bond 200 leden zijn bijgekomen. Als verklaring voor dit verlies zien wij dat de Organistenvereniging met 650 leden is opgehven terwijl er bij de Hout- en Bouwbond 450 leden zijn verdwenen. Er blijft alzo een niet verklaard verlies van 2960 leden. Ik vraag mij af of het meedoen van het CNV aan de één-uur staking daar niet vor een groot deel schuldig aan is. Jan Lanser en zijn helpers dienen wel te beseffen dat het de leden zijn die de bond vormen en het vaak de meest principiële vrienden zijn die er nu toch wel genoeg van hebben. Ook de toekomstige vorming van de zoge naamde federatie met NW en NKV zal hier geen goed aan doen. De heren van het NW en van het NKV zijn echt wel zo beleefd naar de mannen van het CNV te luisteren, maar overigens zullen zij doen wat zij wenselijk en nodig vinden. Van het 'eigen geluid' zal in de praktijk wei nig overblijven. Ommen D. Boots ma Welke doelen streven wij na? Van een onzer verslaggevers LEIDEN Na al bijna een jaar actief te zijn geweest is thans in de openbaarheid getreden de vereniging 'Wetenschap en Evangelie', die tot doel heeft 'onder de inspiratie van het Evangelie de opinievorming te bevorderen betreffende de vra gen waarvoor de huidige natuur wetenschap, de technologie en de medische wetenschap de we reld van vandaag plaatsen'. De vereniging, die 13 mei 1972 in Leiden werd opgericht, stimuleert deze bezinning in studie- en ge spreksgroepen en biedt zich tevens aan om reeds bestaande initiatieven op dit gebied met elkaar in verbin ding te brengen. Het is de bedoeling om bijvoorbeeld jaarlijks dc vruch ten van deze studies en discussies te laten uitmonden in een landelijk congres. Het eerste thema, waarmee men be zig is, betreft wetenschap en macht (hoe gebruiken we de macht die de wetenschap geeft, wetenschap als machtsmiddel, wetenschap in dienst van de machten). Niet alleen vertegenwoordigers van de beta-wetenschappen zijn welkom als leden, maar ook andere weten schapsbeoefenaren en allen die dit werk willen bevorderen. De jaarlijk se contributie is 25 15 voor de nog studerenden) en het voorlopig secretariaat is in handen van dr. H. M. J. Krans, Van Poelgeestlaan 51 te Leiderdorp 2406. GEEN EIGEN REMEDIES In het eerste mededelingenblad van de vereniging wordt de pretentie afgewezen als zouden christenen ei gensoortige wetenschappelijke oplos singen kunnen vinden voor proble men als de beteugeling der overbe volking, de relatie tussen rijke en arme landen, de wering van het milieubederf of de bescherming van de mens tegen de manipulaties waartoe de huidige biomedische ont wikkeling ons in staat stelt. De nieuwe vereniging wil niet het zo veelste lichaam zijn dat zich op deze problemen werpt. Leden ervan blij ven meedoen met wat er op dit gebied al ondernomen wordt. 'Maar de drijfveren die ons bewegen en de richtingbepalende waarden die wij aanvaarden bij onze participatie in het natuurwetenschappelijke en het biomedische 'bedrijf' zullen kun nen verschillen van de beweegrede nen en waarden bij hen die geen inspiratie verwachten van het Evan gelie van Jezus Christus. In het bijzonder kunnen verschillen aan de dag treden wanneer het om blauw drukken voor de toekomst gaat, de richting waarin de toekomstige ont wikkeling zich zal moeten bewegen en de doelen die men wil nastre ven', aldus het mededelingenblad. Het vermeldt voorts dat een eerste oproep zowel iq roomskatholieke als in reformatorische kring weerklank heeft gevonden en velen zich reeds als lid hebben gemeld. Het voorlopig bestuur wordt ge vormd door prof. dr. P. Groen te De Bilt prof. dr. L. Bosch te Leiden, dr. H. M. J. Krans te Leiderdorp, drs. J. R. Poelman te Amsterdam, dr. A. J. H. Thiadens te Utrecht en E. J. Weeda te Amsterdam. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Op 68-jarige leeftijd is overleden commissio ner W. F. Palstra van het Leger des Heils. Van 1960 tot 1966 had hij de leiding van het Leger des Heils in Nederland. William Frederik Palstra stamde uit een bekende Heilssoldatenfamilie. Twee oudere broers van zijn vader behoorden tot de eerste Nederlandse officieren. In 1921 werden zijn ou ders, die beiden officier waren, over geplaatst naar Indonesië. Daar kreeg hij aan de kweekschool te Djokjakarta zijn opleiding. Vahaf 1925, toen hij zijn aanstelling tot officier kreeg, was hij in verschillende functies in Indo nesië werkzaam. Na de oorlog was de heer Palstra ruim drie jaar leider van de William- Boothkweekschool voor heilsofficieren te Amstelveen. In 1950 werd hij aan gesteld op het nationaal hoofdkwar tier te Amsterdam, waar hij achter eenvolgens veld-secretaris en chef-se cretaris was. Tn 1960 werd hij territo riaal leider. Van september 1966 tot november 1969 was hij nog internatio naal secretaris voor Europa van het internationale hoofdkwartier van het Leger des Heils in Londen. Hij was officier in de Orde van Oranje-Nas- sau. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het Milieu-aktiecen- trum Nederland, dat in een aantal gebieden actie voert tegen uitvoering van de Wet verontreiniging oppervlak tewater, heeft de vaste Kamercommis sie voor milieuhygiëne om een onder houd gevraagd. Het aktiecentrum ver zet zich tegen betaling van heffingen ten behoeve van de zuivering van rioolwater van particulieren, onder de slagzin 'geen belasting op ontlasting'. Naar schatting van het aktiecentrum weigerden eind maart meer dan 100.000 inwoners van Gelderland de 'milieubelasting' te betalen. In deze provincie is de invoering van het heffingensysteem het verst gevorderd. 'Het geeft u, als leden van het parle ment, ongetwijfeld te denken dat een stuk burgerlijke ongehoorzaamheid zulke brede vormen kan aannemen', aldus het Milieu-aktiecentrum Neder land in een brief aan de vaste Kamer commissie. Het aktiecentrum voert aan dat de vervuiling van het oppervlaktewater geen gevolg is van de bevolkingsgroei, maar van de uitbreiding van de ver vuilende industrie. 'Het is redelijk om uit deze kringen herstelbetalingen voor het milieu te vorderen.' Van de zijde van het departement van volksgezondheid en milieuhygiëne werd er onlangs op gewezen dat parti culieren en industrie volgens de wet gelijkelijk moeten betalen voor de door hen geloosde afvalstoffen. W. F. Palstra Van een verslaggevei NIJMEGEN Aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen is tot lector in de derde wereld problematiek, be noemd dr. G. Huizer. Aan deze benoe ming zijn binnen de universiteit vele acties vooraf gegaan, die met name ge voerd zijn door de actiegroep derde wereldcentrum. Bijna een jaar geleden besloot de universiteitsraad haast te maken met een lectoraat derde wereld problema tiek. Men ging er toen vanuit dat eerst een nieuwe man aangetrokken moest worden alvorens men aan het opzetten van een derde wereldcen trum kon denken. Wat dit laatste betreft bleek tijdens de vergadering van de raad op 16 april, dat de financiële mogelijkheden voor de ver- wezelijking hiervan, afhangen van de aanvullende gelden voor 1973. Zolang niet bekend is hoe groot dit bedrag is. kan er geen beslissing over het centrum worden genomen. Men is van bestuurszijde echter erg optimistisch hierover. Dr. G. Huizer (44) is afkomstig uit' Arnheyn en heeft sociale en politieke wetenschappen gestudeerd. Hij promo veerde cum laude op een proefschrift over de onrust onder de boeren in Latijns-Amerika. Dr. Huizer heeft twaalf jaar in verschillende Latijns- Amerikaanse en Aziatische landen ge werkt. Onderwijservaring deed hij op aan het Institute of Social Studies in Den Haag. NEEDE Drs. E. Broekhuis, secreta ris van de Gelderse christelijke boe ren- en tuindersbond, is van mening, dat het proces van deconfessionalise ring in tweede instantie de positie van de kerken zal verzwakken. Als in een samenleving geen groepen meer zouden zijn, die zich ten doel stellen, de prediking van de kerk gestalte te geven in het maatschappe lijk en staatkundig leven raakt de kerk in een isolement. De heer Broek huis wilde, dat met name de hervorm de kerk zich duidelijk cn positief uitspreekt tegen deconfessionalisering. Daarbij behoeft geen oordeel te wor den geveld over christenen, die daad werkelijk getuigen in niet-christelijke organisaties. De heer Broekhuis sprak in dit verband waarderend over dr. Buskes, die echter naar zijn mening een uitzondering op de regel vormt. 'Christenen vormen in niet-christelij ke partijen en organisaties doorgaans een zwijgende minderheid', aldus de CBTB-secretaris op een vergadering van de vereniging van orthodox her vormden te Neede. 'Ze bedoelen het goed, maar laten intussen de kerk neutraal in het midden'. DEN HAAG Het défilé bij het paleis Soestdijk op de verjaardag van de koningin zal dit voor het eerst tot een uur worden beperkt. Dit gebeurt in verband met de steeds toenemende belangstelling. Vorige jaren konden burgers zich vrijelijk bij het défilé aansluiten, maar dit jaar zal hun aantal worden teruggebracht tot drie groepen met een maximum van ongeveer duizend personen. Aan het défilé nemen dit jaar 36 verenigingen of groepen deel, zo deelt de Rijks Voorlichtingsdienst mee. HET HOGE KRUIS Het gaat niet om het kruis, P Onz de Gekruisigde. Verering kruis is niet bijbels, eerbietp dacht voor de Gekruisigde Bij kruiseling mocht <met zijn vyzijls aarde niet raken, die hij nl va waardig werd geacht, daarom 'verhoogd', hij hing in de kijk voor iedereen. Was dat iracli ling, ondanks de bedoelingen g mensen of dwars daar doorha>:in|j Hij verhoogd werd, zoals r soms zijn heengaan samenv#ueir als Ik yan de aarde verhoogdirder (Johannes 12,32)? En heeft h Zui gedacht aan dat geweldige w* als inleiding voorafgaat ais val hoofdstuk van de lijdende kntma v Heren: 'Zie mijn knecht zal waad dig zijn, hij zal verhoogd, tramr hoogste verheven zijn' (Jesajansten: Even doorlezende komen we op t de weet wat dat verhoogd pn v houdt: 'zozeer misvormd, niiijlsir menselijk was zijn verschijninjwerp weer keert het dan om: 'zo gebi vele volken doen opspringen, i zijn zullen kontngen verstommeel zij zijn de beide kanten van het foorst beuren, vernederd en verhooj van meer menselijk en daardoor vfls nc mensen zichtbaar, verhoogd itighe hoge, wereld-hoge kruis. Niemf van eromheen. Vanaf die eerstegan®s vrijdag kan geen mens het zidgefo: veroorloven om het voorbij tien p Het staat daar, aanstotelijk etfing t niswekkend, als een wereldvrefaar ken, want 'wat zij niet gehoojdem den, vernemen zij' (vs. 15). Zojfinai manier, is Hij degene, doorpbou' hand 'het voornemen van dflds li voortgang zal hebben' (53,HP der druist tegen alles in, tegen ivoorl modellen in, van conflict of di nie, want het is het oorspnp aa model van de verzoening van mensen en mensen en menseqg'61 staat dat kruis in de wereld, mi gaat om Hem, die gekruisigd wfaaar ze allen tot zich te trekken. Ite h was het een goede vrijdag. Vad: uit goed, reddend, trekkend (cht, zoenend. ping' loresl VLISSINGEN In Vlissingen is de twintig-jarige mevrouw A. B. P. door haar zwager met een scherp metalen voorwerp gestoken en zwaar gewond. Volgens de behandelende arts van het Vlissingse ziekenhuis waar zij is opge nomen, is haar toestand redelijk. De 31-jarige O. B. woonde sinds vorig jaar bij zijn broer en schoonzuster in huis. De ruzie ontstond over het schoonmaken van een badgeiser. Eerst gooide hij haar enkele flessen naar het hoofd en stak haar vervolgens met een stuk gereedschap in rug, borst en armen. B. is gearresteerd en zal voor de officier van justitie in Middelburg worden geleid. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het instituut voor praktische theologie aan de Vrije Uni versiteit wil een onderzoek instellen naar de veranderingen in de geloofs beleving. Het instituut heeft daarbij de medewerking ingeroepen van ie der, die wel eens over deze zaken heeft nagedacht of die bij zichzelf bepaalde veranderingen constateert. Wie wil helpen, wordt gevraagd, zijn ervaringen en gedachten te schrijven naar het instituut (adres: Antwoord nummer 2941, Amsterdam). Vermel ding van leeftijd en kerkgenootschap wordt op prijs gesteld. Uiteraard wor den de gegevens vertrouwenlijk be handeld. De belangrijkste vragen, waarom het gaat, zijn: Wat verstaan we onder geloof? Welke plaats neemt het geloof in ons leven in? Welke wijzigingen hebben zich in ons geloofsleven voor gedaan? NED. HERV. KERK j te Beroepen te St. Pancras: M. B. Me i koop, kand. te Utrecht. brui Benoemd tot geest. verz. v.d. SMecl berg te Huis ter Heide: H. P. g. Z ten te Eindhoven, die deze beiwanje heeft aangenomen. (ov< Bedankt voor Amsterdam: C. Bn w te Gouda; voor Nisse-'s Heer-Abtaar A. P. J. van Ligten, kand. te Ulvert Afscheid op 22 april van Rott; De als pred. t.b.v. de geest, ver/olgc Dam-ziekenhuis: J. J. Hietkamjrvai gens em.; op 25 april van Lagege b sche, als pred. voor buitengew. me zaamh., als pred. direkt v.d.ïer bond voor de inw. zending opkijn grondsl.: B. J. Wiegeraad, bin b Amersfoort; op 26 april als sedgrijl de generale financiële raad: J.nede Wesseldijk, wegens em. creë Intrede te Bunschoten: J. H. te uit Bodegraven; op 23 april tejidsi Tonge: kand. C. van Sliedreizou Maartensdijk. za GF.REF. KERKEN k°' Beroepen te Oudega (Small.): I' 1,1 sefras te Musselkanaal; te Weze A. v.d. Berg te Suawoude. WJ Bedankt voor Haarlem-N.: D. 1 Pr Knegt te Rotterdam-IJsse'lmondel ne Afscheid van de Bilt: F. B. Fenkn ber. te Zwijndrecht-Groote Lindl Hoogersmilde: S. B. v.d. MolenL te Maasdijk. Fwjr Intrede tc 's-Gravendeel: J. F. ILfT Scharendijke: te Antwerpen: G.' der te Dronrijp (Fr.) Aangenomen de benoeming tot g.o. aan het Hermann Wesselink ge te A'veen m.i.v. 1 aug,: W Wijk te Overveen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt voor Smithers (Can: Grutter te Huizum. Afscheid van Hattem: R. te 1 ber. te Mariënberg. GEREF. KERKEN (VRIJG. BV) Afscheid van Nijverdal: D. J. Stelten, ber. te Kampen, voor d», sionaire arbeid te Natal. EN vert et 1 mi GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Middelburg en dam: P. Blok te Dirskland. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Benoemd tot leraar g.o. chr. Mfie l Ede (halftime): H. Onderstal, pred. te Steenwijk. ors als John Goldsmith Mijn levein. geheim agent (tweede druk) Uitfoil Hollandia -Baarn. Prijs 15,90. Goldsmith behoorde tot de geh agenten van Engeland's 'Special rations Executive', de dienst, dii stond na de val van Frankrij erk opzet van het ondergrondse leger de maquisards steunde en wapens voorzag. Het is begrij dat dit oorlogsboek in ons land .j{e tweede druk heeft gehaald. H j, verhaal, dat een indringend geeft van het Franse verzet, iiJen geval in het onherbergzame oosti ian deel van Frankrijk. Tot de opjr van Goldsmith behoorde tez(Cni met de weinig gediciplineerde le „t van het Franse binnenlandse v het tijdstip af te wachten, ws >e,' de illegaliteit in de bergen, aa vooravond van de geallieerde in in Zuid Frankrijk, meedogenloos toeslaan. Dat laatste vormt het nerende hoogtepunt van deze rAjj| die voorts voor een deel in speelt, waar de Britse spion ter wemood aan de greep van de Dui wist te ontkomen. en k

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2