^JWeer kans op ploeg Den Uyl 'Diepgaand cao-overleg' zal worden voortgezet UW 1 BOOT Nixons minister van justitie trekt zich terug uit Watergate 0 en Brandt [oord over 'stelbetaling Europa blijft traal staan in tenlands beleid rentinië wil 1 en Siemens d uitzetten Formateur(s) deze week verwacht Paasdrukte bij de grens Bollenstreek vol kleur in paasweekend ORGELS-PIANO'S krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe Leidlse Comranit ELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING aat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" VRIJDAG 20 APRIL 1973 54ste jaargang no. 17 voor exclusieve herenkleding Modehuis SLOOS Stille Rijn 11 Leiden Telefoon 20868. Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur II (AP, Reuter, UPI) De jitse bondskanselier Willy en president Tito van Joe- lë hebben een oplossing ge- 1 voor het probleem van jr Belgrado van Bonn ge- }etaling van schade die de rs tijdens de Tweede We- rlog in Joegoslavië hebben richt. staatslieden zijn overeengeko- it de herstelbetalingen zullen [vereffend via een programma pnomische samenwerking tus- ide landen. Het program zal er een langere tijdsperiode uit- n. Een en ander is gisteren leeld in een gezamenlijk com ié, aan het einde van het vier- officële bezoek dat Brandt aan javië heeft gebracht. NGTON (AP) West-Europa ,|iet 'zenith van de Amerikaanse uitmaken. Dit valt te lezen rapport over de buitenlandse in 1972, dat gisteren door de lanse minister van buiten- zaken William Rogers is ver- In het hoofdstuk over West- l wordt gezegd dat er een 'ab- Pfnoodzaak' is de NAVO sterk te i in het tijdvak van onderhan- jen tussen Oost en West. In het jt wordt voorts onder meer op- t dat de ontspanningsbewe de richting van Moskou en de Vietnamese verdragen in en de Vier-Mogendhedenover- pst over Berlijn de grootste sen zijn geweest van de Ameri- buitenlandse politiek in 1972. [OS AIRES (Reuter. AP) De hg van Argentinië wil contrac- let twee buitenlandse bedrijven, ïrondernemingen van Internatio- telephone and Telegraph (ITT) emens, annuleren omdat er onre- atigheden zijn ontdekt. Amerikaanse bedrijf ITT, dat eer- 1 in moeilijkheden is gekomen in en het Westduitse bedrijf Sie- hadden vijf jaar geleden een act getekend met de Argentijnse voor levering van telecommuni- ipparatuur. Volgens de directeur de PTT in Buenos Aires was actueel overeengekomen dat de Iilandse bedrijven 124 procent I zouden maken. Argentinië heeft aten weten de overeengekomen jn met ITT met vijftig en die Siemens met veertig procent te verlagen, omdat de werkelijke 1 aanzienlijk minder bleken te |dan de in rekening gebrachte <gezegd /rij koud fonnige perioden, maar ook plaatselijk een bui. Matige tot rachtige, aan de kust af en toe jog harde wind uit noordwest lot noord. Maximum-temperatu ren omstreeks 8 graden. HORGE NEN OVERMORGEN: Vrij koud met zonnige perioden tn plaatselijk een bui. Morgen: Zon op: 05.31 Zon onder: 19.48 Maan op: Maan onder: 07. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De kans dat er toch nog een kabinet-Den Uyl komt is aan zienlijk gestegen, nu de informateurs mr. Van Agt en prof. dr. Albeda een programmatische basis voor het kabinet blijken te hebben gevonden, waar op de Tweede-Kamerfracties van de drie progressieve partijen en van KVP en ARP elkaar kunnen vinden. Niet afgeschrikt tloor de barre temperaturen waren er weer heel wat buitenlanders, die gisteren ons land binnentrokken om er de Paasdagen door te brengen. Een lichte weersverbetering tijdens de Pasen is overigens niet uitgesloten. Op de foto een rij auto's bij de grensovergang Emmerich. Vakbondsleiders proberen stakers aan bet werk te krijgen (stenen vormen in niet-chris- jke partijen en organisaties rgaans een zwijgende minder- Drs. E. Broekhuissecretaris van de Gelderse CBTB Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De werkgeversor ganisaties en de drie industrie bonden zijn een stapje dichterbij een oplossing van het nu al weken durende arbeidsconflict gekomen, nu er is afgesproken 'het zeer diepgaande overleg' volgende week voort te zetten. De bondsbestuurders van de drie in dustriebonden hebben gisteren op nieuw pogingen gedaan om de laat- sten van hun nog steeds stakende leden weer aan het werk te krijgen. De voorzitters van de industriebonden begaven zich gisteravond na afloop van het centraal overleg in Den Haag spoorslags naar Amsterdam om met de kaderleden van bedrijven waar men de acties nog niet heeft opge schort te overleggen. In een verklaring zei de voorzitter van de industriebond NVV, Arie Groenevelt, dat hij hoopt dat de sta kers voldoende vertrouwen in het bondsbeleid hebben om de acties op te schorten en het werk te hervatten. 'Zo niet, dan zullen wij hen de conse quenties van hun houding moeten voorhouden', merkte de heer Groene velt op. Hij wilde niet zeggen of een van die consequenties het niet uitbe talen van de stakingsuren is. Het beraad tussen de delegaties van industriële werkgevers en van de in dustriebonden gisteren in het ge bouw van de Sociaal-Economische Raad in Den Haag is tot stand gekomen door een brief van de voor zitters van de industriebonden. Deze brief werd verstuurd nadat SER-voor- zitter drs. J. W. de Pous zijn oproep tot hervatting van het overleg had gedaan. Aangezien de industriebonden de uitnodigende instantie waren, trad als voorzitter en woordvoerder van dit eerste beraad de heer Groenevelt op. Vrij heftig Hij verklaarde dat er tussen de dele- WASHINGTON (Reuter, UPI) De Amerikaanse minister van jus titie, Richard Kleindienst, heeft gisteren bekendgemaakt, dat hij de Watergate-zaak uit handen geeft, omdat enkele van zijn relaties, 'zo wel persoonlijke als professionele', in het schandaal betrokken drei gen te raken. De minister acht het nu 'weinig pas send zelf het onderzoek te leiden in zo'n delicate zaak'. Hij heeft zijn medewerkers Henry Petersen nu met het onderzoek belast. Deze zal recht streeks verantwoording schuldig zijn aan president Nixon. Minister Kleindienst heeft niet gezegd wie hij op het oog had, maar The Washington Post heeft gisteren ont huld, dat Nixons raadgever John De an en oud-minister van justitie John Mitchell hebber, meegewerkt aan de coorbereiding van het bespioneren van het hoofdkwartier van de Demo cratische partij. Een van de leiders van Nixons verkiezingscomité, Jeb Magruder, zou dit zaterdag hebben onthuld. Nixons raadgever John Dean en oud minister John Mitchell hebben mee gewerkt aan dc voorbereiding van de Watergate-zaak. Dit heeft één van de leiders van Nixons verkiezingscomité zaterdag tegenover de Amerikaanse recheche verklaard, zo meldt het dag blad The Washington Post. 'ONSCHULDIG' Volgens de Washington Post waren de onthullingen van Magruder de di recte aanleiding tot Nixons besluit 'belangrijke ontwikkelingen' in een nieuw onderzoek naar de affaire open baar te maken. Het eerste onderzoek werd verricht door John Dean en leverde niets op. Zowel Dean als Mit chell hebben nadrukkelijk ontkend betrokken te zijn bij de spionage- affaire. Mitchell legde zijn verklaring af onder ede. De Wash. Post denkt dat Dean spoedig tot aftreden zal worden gedwongen. Ook verwacht het blad, dat binnenkort een andere hoge me dewerker van Nixon, H. R. Haldeman, zijn functie kwijt zal raken, hoewel hij niet wettelijk vervolgd zal worden. VADERFIGUUR Zaterdag De dag dat Magruder de recherche inlichtte bezocht John Mitchell het Witte Huis. Volgens zijn vrouw Martha sprak hij met de presi dent, maar het Witte Huis heeft dit ontkend. Martha Mitchell verklaarde daarop dat dit een leugen was. John Mitchell is een persoonlijke vriend van Nixon, voor wie hij als een soort vaderfiguur optrad. Mitchell was een compagnon van Nixons advocatenkan toor in New York en overtuigde Nixon ervan dat hij nogmaals een gooi moest doen naar het president schap. Iitchëll hielp Nixon bij zijn opmerkelijke come-back als campagne leider. In de regering-Nixon werd Mitchell minister van justitie, een functie die hij begin 1972 opgaf om directeur van het verkiezingscomité te worden. Dei nformateurs hebben op deze basis een lijst van veertien vraagpunten opgesteld, waarover de kandidaat-mi nisters van het kabinet tijdens een werkvergadering een pre-constitu- erende vergadering overeenstem ming moeten bereiken, voordat de leiders van de fracties van KVP en ARP, mr. Andriessen en mr. Aantjes het hun geestverwanten kunnen toestaan in het kabinet te gaan zitten. De informateurs hebben de betrokken fractieleiders gevraagd. uiterlijk vandaag te berichten of zij ernstige bezwaren tegen dit zogenaamde werk document willen inbrengen. Wanneer die ernstige bezwaren niet worden ingebracht, houden beide informa teurs het erop, dat ook het informele beraad tussen de kandidaat-bewinds lieden 'geen zwarigheden' zal opleve ren. Nu zowel drs. Den Uyl (PvdA), dr. De Gaay Fortman (PPR) en mr. Van Mierlo (D'66) als mr. Andriessen er: mr. Aantjes gisteravond te kennen hebben gegeven, dat zij niet vanp lan zijn dergelijke bezwaren te zullen in brengen. valt te verwachten dat nog het komend Paasweekeinde één of meer formateurs zullen worden be noemd om de formatie af te ronden. In Den Haag wordt erop gerekend dat mr. Burger weer aan het werk zal gaan. eventueel geassisteerd door ex- informateur dr. Ruppert of door mr. Van Agt. De fractie van de CHU die tot gister avond laat over de voorstellen van beide informateurs heeft vergaderd, kwam met een standpunt naar buitei dat veel genuanceerder was dan dat van KVP en ARP. Wél zeg£ ook de CH-fractie stëun toe aan ae 'formatie Voorzitter Groenevelt van de Industriebond NVV schudde bij zijn binnenkomst in het SER-gebomv gistermiddag de heer Prins, voor zitter van de werkgeversdelegatie, de hand. gaties 'oen zeer diepgaand gesprek is gevoerd over de problemen, die tot een vrij heftig arbeidsconflict hebben geleid'. Over en weer is getracht dui delijk te maken waar de geschilpun ten zitten, aldus Groenevelt. Er is zoveel gespreksstof aangedragen dat beide delegaties nader beraad met hun beleidsinstanties noodzakelijk achten. Dat geldt met name voor de werkgevers, die niet zoals de werkne mersdelegaties hun volledige bondsbe- sturen bij de hand hebben Volgens de heer Groenevelt is het overleg in een zakelijke en goede sfeer gevoerd 'zonder dat men in een sfeer van verwijten over wat er is gebeurd terecht kwam'. 'Misschien kunnen we volgende "eek dinsdag, wanneer het beraad wordt voortgezet nadere mededelingen doen over be haalde of te behalen resultaten', zei de heer Groenevelt. Hij voegde er nog aan toe, dat hij in ieder geval opti mistisch is. De beambtenbonden ontbraken zeer tót hun ongenoegen bij het beraad. De werkgeversonderhandelaar, de heer A. Prins, verklaarde dat de werkgevers in ieder geval het hoger personeel op de hoogte houden van de ontwikkelingen. Actiecentrum Gisteravond waren bij het actiecen trum in Driebergen nog vijf stakende bedrijven bekend: de scheepswerven ADM, Verschure en NDSM in Amster dam, Clitex in Zeeuws-Vlaanderen en de brouwerij ZHB-Oranjeboom in Den Haag. Zie vertier pagina 11, kolom 7 Van een verslaggever AMSTERDAM Indien vóór de paasdagen de zon zich nog een paar uur laat zien kunnen we een fraai bollenweekend te gemoet zien. In Kcnnemerland en Zuid-IIolland zijn hier en daar nog narcissen in bloei (veel zijn er al 'gekopt') maar daarnaast staan de tulipa's in bloei en de tulpenvelden begin nen te kleuren. De hyacinten kunnen dit weekend op hun mooist zijn. In de kop van Noord-Holland in de buurt van Limmen en Eg- mond-binnen zijn er ook nog narcissen maar ook al hyacin then en vroege tulpen te be wonderen. Op de keukenhof staan de narcissen nog in volle bloei. Ook de tulipa's bloeien, terwijl de hyacinten steeds meer kleur beginnen te krijgen. van het kabinet, maar de brief van haar voorzitter, drs. A. D. W. Tilanus maakt melding van 'zwaarwegende be zwaren' tegen de programmatische oplossingen die in het werkdocument worden gesuggereerd. Tilanus ver klaarde in zijn brief niet van 'ernstige bezwaren' (de terminologie van in formateurs) te hebben willen spreken, omdat zijn fraktie de pre-constitue- rende vergadering van het kabinet niet heeft willen verhinderen. Overigens hebben de fracties van PvdA en ARP meederheidsbeslissingen genomen. Bij de PvdA waren er vijf nieuwe fractieleden, die ernstige bezwaren te gen het document hadden; bij de ARP waren het er eveneens vijf (namelijk mej. Hannie van Leeuwen en de he ren M. W. Schakel, drs. G. van Dam. dr. W. de Kwaadsteniet en B. Rool- vink). Het stuk van Van Agt en Albeda spreekt uit, dat zowel het progressie ve regeerakkoord als het programma in hoofdzaken van de confessionele drie. grondslag van het kabinetsbeleid zullen zijn. Daarbij wordt aangete kend, dat punten uit beide stukken, die met elkaar in strijd zijn, worden behandeld 'bij het licht vand e con clusies van formateur Burger'. De informateurs geven nog een alterna tieve formulering, waarin het progres sieve regeeerakkoord nadrukkelijk al nummer één en het confessionele pro gram als nummer twee worden ge noemd. Verder sluit het document met de opmerking, dat het kabinet in het algemeen zeer terughoudend zal zijn In deze krant Binnenland Akkoord in zuivel 5 Autotechniek en vakantie 35 Buitenland Ontbladering en miskraam 9 Hanoi onder druk 9 Kerk W. F. Palstra overleden 2 Sport Regiefout van Merckx13 Boekenctalagc 2 Men schrijft ons 2 Recept 6 Radio- cn tv 6 Feuilleton, strips 6 Commentaar 7 Dichtbij cn verder 7 Uw probleem 8 bij het stellen van kabinetskwesties, bij een groot aantal punten van moge lijk conflict zelfs slechts bij gekwali ficeerde meerderheid, bijvoorbeeld met twee derde van de ministerraads- stemmen. Dit laatste was korte tijd geleden een idee van drs. Tj. Westerterp, oud staatssecretaris en vice-voorzitter van de KVP-fractie. Gelijkwaardigheid Mr. Andriessen trok gisteravond de conclusie, dat met de nieuwe pro gram-formule van het kabinet de ge lijkwaardigheid van programmatische inbreng was bereikt. Zijn eindoordeel over de vraag of KVP-ers in het kabinet kunnen gaan zitten, hangt nog af van de conclusies die in de pre-constituerende vergadering wor den getrokken. Andriessen wilde niet zeggen of hij nog steeds akkoord gaat met de verdeling van tien progressie ve en zes confessionele ministers in het kabinet. Ook mr. Aantjes meende dat met de nieuwe formule recht wordt gedaan aan de eis van een reële programmatische inbreng in het kabi net. 'De onaantastbaarheid van Keer punt '72 is nu van de baan. Ik ben er over verheugd, dat de heer Deij Uyl er niet strak aan heeft vastgehouden', zei mr. Aantjes. De deelneming van drs. J. Boersma en prof. mr. W. F. de Gaay Fortman aan het kabinet was nu voor hem een open kwestie geworden. De fractieleiders van de progressieve drie. drs. Den Uyl (PvdA), mr. Van Mierlo (D'66) en dr. De Gaay Fort man (PPR) die daarmee telefo nisch vanaf Vlieland zijn instemming betuigde vinden het stuk van de informateurs een 'aanvaardbare agen dering voor de werkvergadering van de kandidaat-bewindslieden'. 'Daarmee mag niet worden geconcludeerd, dat wij bij voorbaat onze instemming ge ven aan de door de informateurs voorgestelde programmatische oplos singen', aldus fractieleider Den Uyl. 'Die zullen gevonden moeten worden in de werkvergadering van de kandi daat-bewindslieden' Daar ook moet volgens de progressieve fractievoorzit ters worden uitgemaakt, wanneer de kabinetskwestie kan worden gesteld'. Den Uyl zei de nu gehanteerde pro gramformule niet in strijd te vinden met eerder door hem gedane uitspra ken over de onaantastbaarheid van het program van de progressieve drie, Keerpunt '72. 'Wij hebben immers altijd gezegd, dat de confessionele be windslieden een eigen inbreng kun nen hebben in het kabinetsbeleid en het ligt voor de hand, dat wij daaro ver dan met hen zullen moeten gaan praten', aldus drs. Den Uyl. Zie voor dc tekst van het werkdocument pagina 11 ADVERTENTIE Grote keuze bij: (ADVERTENTIE) H RnnFGRAV/FM BODEGRAVEN TEL. 01726-2541 KERKSTRAAT 2-28 BEZOEKT ONZE TOONZALEN OF VRAAGT BROCHURE noleer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; C kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen [j pletine schaaltje (flessen onderzetter) O handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1