-jeen goedkeuring voor Jries plan 'Wyldemerk' autobiografie- 5t veel Te weinig technische zorg vaak spelbreker op vakantie Autokeus Fiat 126 !UWS PREMIERES VAN DEZE WEEK listingeerde perfectie l'Amour l'après-midi' Meer participanten voor afvaleiland in zee Kerncentrale Dodewaard dicht voor inspectie /KWARTET VRIJDAG 20 APRIL 1973 BINNENLAND K15 Een nieuw paasbestbioscoopprogramma zit er van t jaar niet in. De groten zullen het groten deels moeten doen met de films die voor Pasen al liepen. En voor de vakantiekinderen zijn er hier of daar de Pippi's, Winnetou of Pietje Bell; de Chaflots of de oude Charlie in Circus en Mo dern Times, Danny Kaye als de Hofnar, Jerry Lewis (in The Movies); Haanslra's Bij de Bees ten Af nog, en de tekenfilms Pinochio, Aristocats, Aslerix een paar maal en Snoopy als enige nieu- weling in maar één bioscoop. s hmer, die jarenlang samen ues Diniol-Valcroze de hoofd- i-ormde van het Franse film- t 'Les Cahiers du Cinema' en met 'Le Signe du Lion' zijn jeelfilm maakte, gaat sinds- erdroten voort met zijn 'con- bux', morele verhalen. Daar- ren 'La Collectioneuse (1967), chez Maud' (1969), 'Le Ge- jClaire '(1970) en 'L'Amour idi'. ilms die tot de serie 'contes behoren, plaatst Rohmer de iftevvel de ratio, tegenover Hij laat ze als het ware pkspel spelen. Hij construeert 5 Inde proeven, waaraan de ioon is in 'L'Amour l'après- Bonon is in 'L'Amour l'après- rédéric, een zakenman met ïwoonten, een intellectuele /OOr oen kind dat net de wieg is I en een tweede op komst, en jlijk gelukkig huwelijk. Hij n Parijs omdat je daar naar kunt kijken die voorbijgaan, gegeven ogenblik verdwijnen loeft ze niet ouder te zien lSt. •J° verria me graag mooie meisjes en Rho- centreert zijn namiddag-dro- >en geestige montage, waarin jaire met een amulet die hij om draagt vrouwen betovert en iwil onderwerpt. Maar hoewel sidenJOepje een hond pie is Snoopy, de hond van iuts (Klein Grut), waarvan M. Schulz in velé bladen ter ïkenend vertelt. In deze film, IS Come Home, gaat hij er van- ët het vogeltje Woodstock, b vroegere bazinnetpe Lila naar hem te verlangen. De pn op zijn toch komen door- len nergens worden toegela- het strand, in de bus, in de het ziekenhuis en bij Lila pslotte niet. Zodat Snoopy jer bij Carly Brown terug- die, toch al een tobberdje ire, zat er erg over in dat ,V. yeg was. Zijn vriendjes trou- Want Linus had ruzie ge- !S n een deken. Lucy had met [g gebokst, Peppermint Patty A.r tt zij zich teveel had opge- TTCTfi zii l'ePen allen met schuld- lloljs rond. Er wordt vaak en freend in deze film, ofschoon rel. 6&komische Is. Het aardige van pQ""i,to is dat ze karaktertjes en daarmee soms eigenwijs ^oek komen. En dat ze niet 'en aardig zijn, want dat is irldje ook niet. Vooral niet hondje, dat nooit iets zegt il 'brieven aan de redactie' en nog minder voor zijn Woodstock die meestal ver- overval tegenaan vliegt. De en tegenslagen kunnen zij best hebben. Charles M. leeft ook deze filmavonturen en de dialogen geschreven, iendez maakte er een leuke B.H. Den Haag Asta a.l. zijn huwelijk een tikkeltje vervelend begint te worden, is hij niet van zins steeds meer toe naar een liefdesver houding en als ze hem meedeelt dat hij op voorhand is uitverkoren om de vader van haar kind te worden, lijkt die welhaast onvermijdelijk. Maar wanneer hij zijn coltrui over zijn hoofd trekt en daarbij in de spiegel kijkt, herinnert hij zich het kiekeboe- spelletje dat hij altijd met zijn doch tertje speelt. Hij vlucht naar zijn vrouw, Chloé naakt en verbaasd ach terlatend. Koel, gedistingeerd en intelligent is L'Amour l'Aprèsmidi. Hij verwekt, zo als alle films van deze regisseur, meer beroering in het hoofd dan in het hart. Hij neemt afstand van de harts tocht, zonder die te veroordelen. Hij beging te worden, is hij niet van zins verder te gaan dan kijken en fantase ren. Tot Chloé in zijn leven verschijnt. Zij is een formidabel wezen, haar depres sies en haar voortdurende verzoeken om hulp maken haar geen ogenblik hulpeloos. Ze brengt hem in verwar ring door te komen wanneer het haar belieft en te gaan wanneer het haar past, bijvoorbeeld met een minnaar op vakantie, wanneer ze net een zéér buiten de regels van het spel vallende avond-afspraak met Frédric heeft ge- legt een stuk leven onder de micro- scoop en observeert. Rohmer, die mei speels raffinement elke bed-scène ver mijdt, bewaart de distantie tot al zijn personen. Hij laat ons de vrijheid ze te bekijken. Te interpreteren, te analvseren en misschien te begrijpen en te herkennen. Met andere woor den: hij maakt films voor volwasse nen. W. Wielek-Bcrg Amsterdam-Kriterion, 18 jr. Zouzou cn Bernard Verley in L'Amour l'après-midi Per vliegtuig keren ze terug naar Frankrijk, tenminste.het leek er op, maar het vliegtuig is plotseling in handen van gewapende kapers.en het ziet er naar uit dat de Chariots niet op tijd terug zijn op hun werk. Het is vreemd, maar nergens worden de grappen werkelijk geestig en blij ven we de sfeer van het 'lach of ik schiet' houden, behoudens dan enkele korte fragmentjes die de lachspieren even in beweging brengen. Wat meer orginaliteit is voor de vol gende prestaties van de Chariots wel nodig. H.ST. Rotterdam Cineac AD Viva Espana Voor de zoveelste maal blijkt uit de film Viva Espana met de vier franse komieken, de Chariots, hoe moeilijk het is een eens behaald succes te prologeren en op peil te houden. Regisseur Jean Girault. heeft z'n best gedaan, maar heeft er toch geen vloei ende slap-stick van kunnen maken. De verbale grappen hangen als los zand aan elkaar en zijn zo gezocht en overtrokken dat men gaat denken aan de man, die om zijn eigen moppen lacht in een nuchter gezelschap. In Viva Espana zijn de Chariots op vakantiereis. Zij werken bij de metro en rijden in hun haast haltes voorbij om de bus naar Spanje te halen. Die bus is een rijdend wrak met al de ellende van pech. In Spanje blijkt dat de direkteur van het reisbureau er met de centen van door is. Dat wordt werken in een hotel totdat zij er hardhandig uitgewerkt worden. Hon gerig zwerven zij door Spanje en komen op een bruiloft terecht. Dat levert voedsel op. Zij komen bij de bouw en metselen een hele familie in. Prompt staan ze weer op straat en worden de bemanning van een duur jacht van een miljardair. Dat loopt natuurlijk ook fout als ze recht op een magnetische mijn afkoersen. Ze komen tenslotte ook nog in de arena terecht als stierenvechters, een grap die uitloopt in een achtervolging door boze matadors en de stier. De Tupamaros In Urugay worden de rijken steeds rijker en de armen steeds armer. Nu is dit in heel veel Zuid-Amerikaanse landen het geval, maar in Urugay valt het des te meer op, omdat het voor de oorlog een relatief welvarende staat was. Weliswaar kregen ook toen de arbeiders bij lange na niet wat hen toe kwam, maar de laatste decen nia wordt het steeds erger, omdat de bijna uitsluitend op veeteelt drijvende economie zich niet kan handhaven. De prijzen stijgen, de lonen dalen, de krottenwijken groeien, maar de oli garchie, gevormd door 500 families die het land regeren, de grote ranch- bezitters, hebben daar weinig last van. De 31-jarige Zweedse televisie-regis seur Jan Lindqvist, die zich op Zuid- Amerika heeft gespecialiseerd, ging met zijn ploeg naar Urugay en filmde daar een documentaire, die in Ober- hausen twee hoofdprijzen won. Het interessante van zijn film is, dat hij de volledige medewerking wist te krijgen van de Tupamaros, de stads- guerrilla's. Zij lieten hem zelfs filmen in hun geheime volksgevangenissen, onvindbaar voor de regering, ook al wordt die nog zo goed geholpen door specialisten van de Amerikaanse CIA. Lindqvist nam daar gesprekken op met gevangenen, onder andere een adviseur van de president en een Amerikaanse CIA-agent, die de politie onderwees in het martelen. In het begin van de jaren '60, toen al te voorzien viel dat de crisis die het land overspoelde de oligarchie ertoe zou brengen haar privileges met ge weld te handhaven, begonnen de Tu pamaros met hun strijd. Sindsdien zijn ze, ondanks vele tegenslagen, ge worden tot een tweède macht in het ooskleurige schattingen o o i zijn 3 j^e correspondent gji'ARDEN Het recrealieplan Wyldemerk in Gaasterland lnG*no$et voor goedkeuring in aanmerking. iiuciale planologische commissie komt tot deze conclusie op f 9can economische onuitvoerbaarheid, bezwaren van land elijke aard en op grond van liet feit dat het plan strijdig is structuurschets voor het Friese merengebied. >aarlne wetenschap gaan de leden del 'Friese statencommissie voor Ike ordening en recreatie don- ,GEN3 mei naar Balk om zich te 6n over het plan, dat sinds r al heel wat opschudding heeft gebracht en dat tot de lg van het comité 'Redt Gaas- 'heeft geleid. Het vernietigen- lel van de planologische com- heeft inmiddels de heer S. ■hm, de promotor van het plan, gemaakt. In de Leeuwarder heeft hij de commissie ver- OEN at deze niet het minste over- 'bader de plannenmakers heeft ge- 56, sfcat hierdoor 'spijkerharde on- 35,jen' in het advies voorkomen. J 36focommissie zal in ieder geval >n ^i de zaak van verschillende want er zal o.a. een en gevoerd met het van Gaasterland, dat van de uitvoering In de gemeenteraad umsterjgens wei ernstige bezwaren i^fen gekomen. Bij gedeputeer- q i7l' een beslissing over de 1 9'17ring van het plan moeten ne- jn inmiddels 2100 bezwaar- mmerl binnengekomen, vandpl vu re#1 beoogt recreatie-activiteiten ntrunf te maken in het gebied van Herformalige i Leiderk. Ambonezenkamp advies van de sub-commissie plijke plannen worden gecon stateerd, dat in het beleid van het provinciaal bestuur van Friesland t.a.v. de openluchtrecreatie de laatste jaren een kentering valt te bespeuren, die gekarakteriseerd kan worden als een overgang van het stimuleren van de ontwikkeling naar een vertraging ervan om zo geleidelijk tot een statio naire toestand te komen. Zowel de natuurlijke als de landschappelijke en ook de recreatieve capaciteit stellen grenzen aan de groei. Het plan Wyldemerk past niet in de provincia le denkbeelden over de ontwikkeling van de openluchtrecreatie, zoals die tot nu toe bij verschillende gelegen heden zijn geformuleerd. De kente ring in de opvattingen maakt het, aldus het advies, aannemelijk dat de uitgangspunten strenger zullen wor den gehanteerd. Gelet op deze beleids overwegingen is het plan Wyldemerk niet aanvaardbaar. Als het object zal leiden tot een recreatief dagbezoek van bijna 500.000 recreatiedagen dan zal de dagrecreatie in Friesland plotseling met 17 pet. (éénzesde) toenemen. Een dergelijke verschuiving in het vrijetijdspatroon wordt onwaarschijnlijk geacht, temeer daar het object ongunstig is gelegen t.o.y. de belangrijke bevolkingsconcen traties. Mocht de totale omvang van de dagrecreatie nagenoeg gelijk blij ven dan zal het bezoek aan de Wylde merk ten koste gaan van de bestaande recreatiecentra in de omgeving. De voorspelde bezettingsgraad is niet haalbaar. Wat de dagrecreatie betreft lijkt een bezoekcijfer van 75.000 een reëler uitgangspunt. Eén en ander heeft nogal wat budgettaire gevolgen. Wat de verblijfsrecreatie aangaat zal een lagere bezettingsgraad vergelijk bare financiële gevolgen hebben. De economische basis ontvalt daarmee aan het project. Daarnaast vertoont de exploitatie-opzet gebreken. De kos ten van een persleiding naar een rioolwaterzuivering, die een investe ring vraagt van 300.000 tot 350.000 is bijvoorbeeld niet opge voerd. Versnipperd gebruik De commissie is van oordeel, dat een versnipperd gebruik van het landelij ke gebied moet worden voorkomen om de openheid van het landschap zoveel mogelijk te handhaven. Tenein de de verscheidenheid van het land schap te behouden moet bij het situe ren van recreatieve voorzieningen in beginsel aansluiting worden gezocht bij bebouwingskernen, waarop zij qua omvang en schaal dienen te worden afgestemd. Het plan Wyldemerk tast door zijn onevenredige grootte en gebruiksin- tensiteit het karakter van het gebied op onaanvaardbare wijze aan. Niet alleen het plan op zich betekent een ingreep in het landschap, evenzeer is dit het geval met een aantal nevenef fecten, zoals b.v. het uitzwermen van de dagrecreanten en de eventueel noodzakelijke verkeersvoorzieningen. Ook uit landschappelijke overwegin gen is het plan volgens het advies niet aanvaardbaar. Met een bescheide ner plan dat past in de structuur schets voor het Friese merengebied zou de commissie zich in beginsel kunnen verenigen. door Sicco de Jong land, een waarlijk alternatieve macht. Er wordt met hen rekening gehouden, zelfs hun tegenstanders moeten toege ven dat zij intelligente mensen zijn, die drommels goed weten wat zij willen en wat zij doen. Van de Tupamaros maakte Lindqvist een voortreffelijke, heldere, overzich telijke, ontroerende documentaire. Een ieder die zich interesseert voor de strijd van de arbeiders in Zuid- Amerika moet zorgen dat hij vana vond om half negen in Mickery is. Daar wordt de Tupamaros vertoond in het kader van de Latijns-Amerika- week. W. W.-B. Zelfs voordat sommige vakantie gangers Nederland verlaten, wordt hun door de rijkspolitie hun auto ontnomen, omdat het voertuig in een gevaarlijke tech nische staat verkeert. Anderen komen met pech in het buitenland te staan. Mankementen zijn ech ter te voorkomen door met de va kantievoorbereidingen en met het rijden in het buitenland er voor te zorgen, dat de auto in technisch goede conditie is en blijft. Ieder land en elke situatie heeft z'n eigen perikelen, die spelbreker op vakantie kunnen worden. Wie zijn auto topzwaar belaadt loopt alle kans in landen met slechte wegen de wiel ophanging te forceren. Dat kan men ook krijgen door te snel op die wegen te rijden. Wie een snelle auto heeft dank zij de hoge compressieverhou- ding van de motor, moet in Duitsland nog altijd oppassen met het tanken van enigszins loodarme benzine. In berglanden moet men in een lage versnelling rijden, ook al kost dat meer brandstof, want bij te hoge versnelling gaat de radiateur van wa- tergekoelde motoren koken en bij te veel en te langdurig schakelen kost het maar al te vaak de koppelingspla ten. Het handboek ANWB '73 bevat een uitvoerige toelichting op het rijden in de bergen. Het handboek heeft elk ANWB-lid toegezonden gekregen. Voor de bond is dit ook een manier om eigen zorg te voorkomen, want de telefoontjes, die de ANWB-Alarmcen- trale krijgt, nemen ieder jaar nog toe. Daarbij gaat het vaak om grote pan ne, die door beter rijden te voorko men was geweest. Op aanvraag verstrekt de ANWB ver- Dit artikel is het tweede met auto-vakantietips. Volgende weck gaan we in op wat men moet doen als men in het bui tenland autoperikelen krijgt een artikel om mee op vakantie tc nemen en een week daar na komen de Europese wegen aan de orde. oer een lijst met de octaan-getallen voor gewone en superbenzine in alle Europese landen. Hieruit blijkt dat in een aantal landen superbenzine wel onder het octaangetal 98 komt, wat met hoog gecomprimeerde motoren bij forse snelheden problemen kan opleveren. Behalve Duitsland hebben Griekenland, Monaco, Oostenrijk, Por tugal en de Oosteuropese landen su perbenzine van 97 of minder. In Span je bestaat nog een extra super, die raadzaam kan zijn. Voor octaangetallen, maximale belas ting en dergelijke gegevens raadplege men zijn instructieboekje, dat bij de auto behoort en er ook in te vinden moet zijn op vakantie ter wijl men bij schaarse gegevens het beste bij de auto-dealer te rade kan gaan. Wie deze zomer per auto naar het buitenland met vakantie gaat, dient in elk geval dit jaar zijn auto nog een inspektiebeurt gegeven te hebben, bij voorkeur bij de dealer van zijn merk. Dat houdt dus meer in dan het door- smeren-olie verversen: men moet ook naar de vitale delen laten kijken. De steekproeven van Veilig Verkeer Nederland, ANWB-Technostations en de Rijkspolitie wijzen altijd hoge per centages uit voor gebreken aan de remmen, de vering en de verlichting. Wie binnen zes maanden voor zijn vakantie een nieuwe auto heeft ge kocht of op een langere garantieter mijn aanspraak kan maken, moet zich er wel van vergewissen, hoe zijn auto merk in het buitenland verholpen garantiegevallen pleegt af te wikkelen. Een probleem is en blijft, dat de garagebedrijven in juni en juli volbe- zet zijn, zodat men voor alle nodige informaties en afspraken voor beurten zo langzamerhand de telefoon wel mag pakken, om tenminste tijdig de auto zo veilig mogelijk rijklaar te laten maken. Filmmuseum gaat seizoen besluiten Omdat het Filmmuseum nu definitief en met al zijn onderdelen gaat ver huizen van het Stedelijk Museum naar het Vondelpark Paviljoen wordt het seizoen gesloten en een rustpauze ingelegd. Er worden nog tot en met donderdag 3 mei films vertoond uit de serie zwijgende Ame rikanen, dan is het voorlopig fini. Ej is overigens wel gezorgd voor een sprekend intermezzo: op 26 april kunt u kennismaken met de prijswinnaars van Oberhausen 1973, korte films met een sociale en politieke strekking, kritische documentaires en teken films, korte speelfilms etcetera Wat die zwijgende Amerikanen be treft: op 25 april gaat Tol'able David (1921) van Henry King, een minder bekende regisseur, die desalniettemin meer dan honderd speelfilms maakte. Tol'able David is een flink uit de kluiten gewassen draak, over een vre delievende jongen die naar het ge weer grijpt, wanneer zijn hele familie door een groep schurken ten gronde is gericht. Vaak werkt hij op de lach spieren, maar hier en daar weet hij warempel nog te ontroeren ook. Woensdag 2 mei wordt Nanook of the North (1922) vertoond, een klassieke film over het Eskimoleven van de beroemde Robert J. Flaherty, gevolgd door Sky Higth (1922) van Lynn Reynolds met de legendarische Tom Mix. En wie wil weten hoe Rudolph Valentino eruit zag, moet op 3 mei gaan kijken naar Blood and Sand (1922) van regisseur Fred Niblo Daarin speelt het onverbiddellijke vrouwenidool een ongelukkige stieren vechter. W. W. -B Chevrolet's nieuwe kunststof 'droomauto', de XP 898, die een topsnelheid van 200 km per uur haalt. Experimentele Chevrolet met kunststof koetswerk Van een verslaggever PAPENDRECHT Tot de Noordzee- Eiland-Groep zijn vijf nieuwe partici panten toegetreden. Het zijn Nya As falt (Axel Johnson Group), Holland- sche Beton Groep, Shell internationa le Petroleum Mij, Ogem. cn AMRO- Nat. Bank voor Middellang Krediet. De groep werd in februari opgericht om het plan van de Bos Kalis West- minstergroep te bestuderen, dat be oogt om ergens in de Noordzee een kunstmatig eiland te bouwen waar afval kan worden verwerkt. Tot de groep traden eerder toe: Van der Giessen-De Noord, IHC Holland. KLM Noordzee Helicopters, Van Ommeren, P en O Steel Navigation, Philips, Rijn-Schelde-Verolme, Stevin. Kon. Adriaan Volkergroep en Bos Kalis. Verwacht wordt, dat nog een aantal bedrijven uit de sectoren energievoor ziening. bulkchemie, metallurgie en transport, welke gezien worden als mogelijke gebruikers van een derge lijk eiland, zich zullen aansluiten. Be sprekingen met een aantal bedrijven zijn op handen. Van een verslaggever DODEWAARD De kerncentrale in Dodewaard gaat na Pasen voor onge veer vier weken dicht voor een revi sie- en controlebeurt Volgens het hoofd van <le kerncentrale, ir. S. H. Woldringh, gaat het hierbij om een normale revisie, zoals die eens per jaar wordt uitgevoerd. Daarbij zal onder meer de splijtstoflading worden verwisseld. Vorig jaar ging de kerncentrale enige tijd dicht, omdat scheurtjes waren gevonden in de leidingen die aanslui ten op de reactor. Men zal er bij de komende controle extra op letten of er opnieuw dergelijke scheurtjes zijn ontstaan. Volgens hem is de angst dat mensen die de werkzaamheden gaan uitvoe ren, aan te grote straling worden blootgesteld, ongegrond. De straling die mensen, die in de kerncentrale werken, oplopen zou naar verhouding eerder af- dan toenemen, aldus het hoofd van de centrale. De Chevrolet-fabriek van General Mo tors heeft een experimentele sportwa gen ontwikkeld met kunststof koets werk. Het gaat hierbij om een zelfdra gende carrosserie, die is opgebouwd uit vier basis-elementen. Deze 'sand- wich-constructie' blijkt zowel comfor tabel als veilig, aldus de GM-fabriek. De Chevrolet XP 898, zoals de experi mentele tweezitter heet, heeft een zeer aërodynamische coupé-vorm en een afneembaar dak met koprolbeugel van kunststof. De wagen wordt aange dreven door een van de enige Ameri kaanse viercilindermotor de 2300 cc aluminium krachtbron van de Che vrolet Vega afgeleide krachtbron, die 131 SAE-pk vermogen levert. De wagen is 4,22 meter lang en weegt 1.037 kg. Het koetswerk is opgebouwd uit dub belwandige elementen van glasvezel. In de produktie worden deze als een sandwich in een montageraam opge steld en gevuld met vloeibaar ure- thaan, dat de delen aaneenlast door verharding. Na een kwartier is de constructie al zo hard, dat de voor trein, de motorkap en de deuren be vestigd kunnen worden. De carrosserie blijkt vrijwel geen la waai of trillingen tot het passagiers- compartiment door te laten. Boven dien is er sprake van een goede kooiconstructie, zoals bij botsproeven tot een snelheid van 80 km. per uur is gebleken. Daarbij leed de carrosse rie 'geen catastrofale schade', aldus GM. Chevrolet's revolutionaire bouwme thode is nog niet direkt geschikt voor serieproduktie, maar de studie op het gebied van kunststof sandwich-ele- menten zal worden voortgezet, zo is in Detroit, waar GM's Technische Centrum huist, bekendgemaakt. De Fiat 126 is geen volwaardige gezins auto naar Nederlandse maatstaven. Het nieuwste of na de X 1/9 alweer op één na het nieuwste model van de Italiaanse fabriek zou het best te typeren zijn met de omschrijving 'speels stadsautootje' of 'bekoorlijk boodschappenwagentje'. Wie meer ruimte of minder motorge ruis, kortom méér comfort wenst, kan voor zo'n duizend gulden extra een Fiat 127 kopen. Dat- is een complete 800rc automobiel, met voorwielaan drijving en met behoorlijke motor prestaties. De Fiat 126 heeft een ru moerig luchtgekoeld 600 cc motortje achterin, dat het model bij windstilte niet boven de 110 km. per uur brengt. De Fiat 126 valt bi; eerste kennisma king tegen. Wie één proefrit er mee maakt, zal er uitstappen en zich afvra gen, waarom de constructeurs uit Tu rijn het model 500 met name qua vormgeving omgeturnd hebben tot een moderne variant, die echter aan zienlijk méér kost Het eerste ant woord daarop is, dat de Italianen liefhebbers zijn van Topolino's en dat ook deze 126 in eigen land buitenge woon goed aangeslagen is. Zelfs de stoutmoedige verwachtingen van Fiat's commerciële top zijn door de storm loop op de 126 volkomen overtroffen. Het afdoen van een dergelijke concep tie met conclusie, dat zo'n mini-auto- tje voor bijna zes mille te duur is, blijkt dan ook niet reëel. We hebben een week met het autootje gereden en daar toch plezier in gehad. Op de snelwegen is het natuurlijk geen vlug gertje, maar in de stad en op een gewone provinciale weg kun je er goed mee meekomen in het verkeer. De compacte vorm maakt de wend baarheid optimaal. Het stuur ligt pri ma in de hand. Wat echter verwonderlijk is, is de sterke weerstand tegen zijwindgevoe ligheid, We hebben met de april- storm naar Den Haag gereden, met moeite om op 90 km. per uur te komen, maar terug naar Amsterdam reed dat kleine ding 130 km. op de teller (die zoals elke teller natuurlijk een beetje bluft). Maar zelfs bij die" De Fiat 126, die de kleine 500 moet opvolgen, hoewel dit model in Italië ook met 600 cc tweecilinder motor in produktie gebleven is. te hoge snelheid was <fe Fiat 126 goed op de weg te houden. Die wegligging is opmerkelijk. Fiat heeft trouwens de veiligheid in sterke mate voorrang gegeven bij de constructie van dc 126 en zo komen we dan onvermijdelijk aan die prijs van bijna zes mille. Een kooiconstruc tie, goede remmen met een geschei den hydraulisch systeem, een lichte besturing met een goed bochtenge drag horen bij dit kleine wagentje, dat met z'n draaicirkel van 8,20 meter veel weg heeft van een stuk speel goed. We trokken met het model wel de aandacht Bij geen één auto hebben we nog zoveel vragen van 'omstan ders' gehad bij het uitstappen. De 126 is leuk om te zien en dat doet toch kennelijk altijd nog wat. Daarin zit ook het kenmerkende verschil met de Nieuw KNAC-handboek is nu te koop Het KNAC-handboek, dat voorheen uitsluitend voor leden van de Konink lijke Nederlandsche Automobiel Club bestemd was, is thans ook in de boekhandel te koop. Het is een uitga ve, die al sinds 1932 verschijnt en van jaar tot jaar verder geperfectioneerd is. Het omvat ruim achthonderd pagi na's en biedt een uitgebreide automo- bilistische en toeristische informatie. De prijs bedraagt 12.50. 500, tevens met de 600 en 850. De vorm doet aan de 127 denken, maar de 126 is slechts 3,05 meter lang en ziet er uit als een klein autootje, wat ook weer van de 127 niet gezegd kan worden. Een vergelijking met de 127 die vele malen 'auto van het jaar* werd is onbegonnen werk: de 127 wint dat vrijwel op elk punt. Maar de 126 is ondanks de geringe ruimte, de wat harde vering en de lawaaierige motor met bescheiden prestaties appetijtelijk voor wie er veel in de stad en op korte afstanden mee wil rijden. Een geschikte tweede auto, om nu eens niet tweedehands maar nieuw te ko pen. Vóórin is de zitruimte genoeg en het feit, dat de eerste versnelling niet gesynchroniseerd is, daar went men aan. De bediening is over het geheel genomen gemakkelijk. Gunstig is ook het benzineverbruik. De fabriek advi seert super. In het kort: aantal cilinders: 2; cilinderinhoud: 594 cc; maximum- vermogen: 23 DIN-pk; pk per 100 kg: 4,0; topsnelheid: 109 km per uur; benzineverbruik: 1 op 14 a 1 op 16; inhoud benzinetank: 21 liter; remmen: trommelremmen rondom; gordels: heupgordels met éénhandsbediening; leeg ge wicht: 575 kg; lengte: 3,05 meter; breedte: 1,38 meter; hoogte: 1,30 meter; prijs incl. BTW: 5.916,-.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15