sraël ontstemd ia Britse kritiek Witte Huis wel betrokken bij Watergate-zaak aat en nijd houden de Indianen verdeeld Hanoi waarschuwt VS voor gevolgen van operaties Cambodja Vakmanschap is Lcidej Meesterschap 3 "Hallo ABN, is't waar, kan ik bij u nog 2 weken Cairo boeken, half pension eneh voor 752 gulden?" Algemene Bank Nederland R Australië vecht tegen nieuwe Franse kernproeven UW/KWARTET DONDERDAG 19 APRIL 1973 BUITENLAND T7/K9 ^)ische leider ontketent culturele revolutie RUZALEM (Reuter, UPI, AP) Israël is zeer ontstemd over de houding Engeland in de Veiligheidsraad heeft aangenomen tegenover de Israë- ■he acties in Libanon. ADVERTENTIE raëlische minister van buiten- zaken, Abba Eban, heeft de sadeur van Israël in Londen, el Comay, opgedragen de Britse ng op de hoogte te brengen van zorgdheid van Israël. Het minis- van buitenlandse zaken in Israël jreten dat niet officieel geprotes- is in Londen tegen de rede die jritse vertegenwoordiger in de jheidsraad heeft gehouden. Israël chter graag de dialoog met Lon- ln stand houden om te voorko- dat de Veiligheidsraad een reso- zal aanvaarden, waarin alleen de ADVERTENTIE •O de bekende beugelfles voordelen: 1 vers bier 2 geen opener nodig >0 '3 plezierig op tafel Israëlische acties tegen de Palestijnen in Libanon worden veroordeeld en de terreurdaden van de Palestijnen onge moeid worden gelaten. In de Veiligheidsraad heeft de Britse woordvoerder deze week een scherpe aanval op Israël gedaan. De Israëli sche acties in Libanon waren in strijd met het handvest van de VN en konden op geen enkele manier ge rechtvaardigd worden, aldus Enge land. Het Israëlische standpunt, dat het bestrijden van terreur geen recht vaardiging van node heeft, verwerpt Engeland. De Britse woordvoerder pleitte ook voor 'de gerechtvaardigde aspiraties' van de Palestijnen en drong aan op een nieuw vredesinitia tief van de VN-bemiddelaar Gunnar Jarring. Dit initiatief zou gebaseerd moeten zijn op de resolutie van de Veiligheidsraad van 1967 waarin on der meer een beroep op Israël wordt gedaan de bezette Arabische gebieden te ontruimen. De debatten in de Veiligheidsraad over de klacht van Libanon naar aanleiding van de Israëlische comman do-actie in Beiroet, waarbij drie Pa lestijnse leiders gedood werden, duurt voort. Israël is bang dat niet alleen Engeland voor een resolutie zal stem men waarin slechts Israël wordt ver oordeeld en niet wordt verwezen naar de terreurdaden van de Palestijnen, maar dat Frankrijk hetzelfde zal doen. Het Israëlische ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren ook ont kend, dat de commando's bij hun: acties in Libanon 'gebruik hebben ge maakt van Engelse, Belgische en Westduitse paspoorten. Engeland had hiertegen geprotesteerd. Protest Het gezaghebbende Israëlische dag blad Haaretz heeft gisteren geprotes teerd tegen het in hechtenis nemen van de directeur en de hoofdredacteur van een in het Arabisch in Jeruzalem verschijnend weekblad. De twee zijn door de Israëlische autoriteiten be schuldigd van het 'ophitsen' van de bevolking en het ontduiken van de militaire censuur. Hun arrestatie is een 'ernstige fout' aldus Haaretz. 'Het dichtzetten van de veiligheidsklep kan leiden tot een ontploffing. Het Arabi sche blad had onder meer geschreven dat de Israëlische aanval in Beiroet in samenwerking met Jordanië was uit gevoerd. 'Door de arrestaties zou het publiek dit feit kunnen gaan geloven', aldus Haarejz. Culturele revolutie De Libanese leider Mohammed Kha- daffi heeft zijn leger en militie in staat van paraatheid gebracht na de afkondiging van een 'culturele revolu tie' tegen de kapitalistische en com munistische ideologieën. Khadaffi heeft een programma van vijf punten gelanceerd, dat een eind moet maken aan vreemde, moslim-vijandige invloe den in het land. Alle wetten in het land zijn buiten werking gesteld en Khadaffi wil wapens onder de bevol king uitdelen. Arabische politieke waarnemers gelo ven dat de Libische leider zijn on derdanen wil voorbereiden op eventu ele Israëlische vergeldingsmaatregelen als de Libische luchtmacht erin zou slagen een Israëlisch verkeersvliegtuig neer te halen. Libië zou het neer schieten van een Libisch verkeers vliegtuig boven de Sinai willen wre ken door een Israëlisch vliegtuig neer te halen. Libische Mirage-straaljagers patrouilleren druk boven de Middel landse Zee. Zij openden vorige maand in de buurt bij Malta het vuur op een Amerikaans verkenningsvliegtuig. De Libiërs zouden gedacht hebben een Israëlisch vliegtuig in het vizier te hebben gekregen. De Israëli's hebben uitgebreide voorzorgsmaatregelen ge nomen om hun burgerluchtvaart te beschermen. Toen hij de culturele revolutie aan kondigde, merkte Khadaffi deze week op: 'Het is voor ons tijd geworden te beginnen met het verbranden van de boeken die kapitalistische of joods- communistische ideologieën uit het oosten of westen bevatten. De enige ware ideologie en gedachten die in Libië zullen worden toegestaan, zijn die uit het boek van God, de koran'. 'De ware revolutie in Libië is pas begonnen', zei Khadaffi verder. 'De afgelopen drie jaar hebben we slechts de weg gebaand voor een machtsover name door het volk zelf'. Hij riep ook op tot rebellie tegen de 'bureaucrati sche routine'. "Ja,'tis waai? Kom hier kiezen uit ruim 800 vakantiereizen. WASHINGTON (UPI, Reuter,, AP) President Ndxon beeft zijn hardnekkig zwijgen over de Watergate-affaire opgegeven door te verklaren dat een nieuw onderzoek belangrijke ontwikkelingen aan bet licht beeft gebracht, een aanwijzing dat hogere medewerkers van bet Witte Huis bij bet schandaal betrokken zijn. HONGKONG (AP, Reuter, UPI) Noord-Vietnam heeft de VS en Zuid-Vietnam gewaarschuwd dat zij 'de volledige verantwoordelijk heid dragen voor alle gevolgen van hun avontuur' in Cambodja. ADVERTENTIE doko^de allerbeste voeding voor uw hond Dwergpoedel daagt Cassius Clay uit De lieer B. was gisteren met ztjn boxer aan de wandel, toen... roetsj!... uit ecu zijstraat een dwergpoedel te voorschijn schoot, die met een koene sprong het pak Doko hondevocr weggriste, dat de boxer, "Cassius Clay" ge naamd, trots in ziin bek droeg. 'Een sterk staalt]e van brutaliteit, zei de heer B. "Cassius Clay" was te verbouwereerd om er achteraan te gaan. Voor we er erg in hadden, was het kleine mirakel al de hoek om." Hondenliefhebbers zullen zich over dit sterke stafütje niet verbazen. Elke hond is immers wèg van Doko, Het lekkere, kerngezonde honde- voedsel Doko is een complete brok jesmaaltijd voor iedere hond. Bevat in juiste verhouding alles wat een "hond nodig heeft. Alleen verkrijg baar in speciaalzaken voor dierbeno- digdheden. Het Chinese persbureau Nieuw China heeft een verklaring aangehaald van het Noordvietnamese ministerie van buitenlandse zaken waarin wordt ge zegd dat de VS en Saigon 'strategi sche bommenwerpers naar Cambodja hebben gestuurd voor vernietigingsac ties in vele dichtbevolkte gebieden'. De VS en Saigon hebben 'een omvang rijke hoeveelheid grondtroepen, ge steund door tanks en artillerie gemobi liseerd voor een militaire operatie in het door de Voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam beheerste gebied en op Cambodjaanse grondge bied', aldus de verklaring. De Canadese minister van buitenland se zaken Mitchell Sharp heeft ver klaard dat zowel de VS als Noord- Vietnam de Parijse Vietnamakkoor- den schenden. Sharp zei dit gisteren op een persconferentie in Ottawa. Volgens Sharp kan de internationale controlecommissie, waanin ook Cana da vertegenwoordigers heeft, hier niets aan doen omdat de bestandso vertredingen buiten het terrein liggen van de bevoegdheden van de commis sie. Canada zal daarom geen initiatie ven nemen om een nieuwe internatio nale Vietnamconferentie bijeen te roepen, aldus Sharp. Ministers, die hebben deelgenomen aan de conferentie van vijf Zuidoosta- ziatische landen, hebben na afloop van driedaagse besprekingen ver klaard 'zeer ongerust' te zijn over de situatie in Laos en Cambodja. Amerikaanse regeringsfunctionarissen hebben verklaard dat de nieuwe bom bardementen op Laos een beperkte tactische manoeuvre zijn, die bedoeld is de 'communisten' ervan be overtui gen dat president Ndxon geen verdere inbreuken op het Vietnam bestand zal dulden. De bombardementen op Laos zullen dan ook geen permanent karak ter krijgen, mits de bestandsschendin gen worden gestaakt, aldus de functio narissen. De Laotiaanse regering heeft officieel verklaard dat Amerikaanse vliegtui gen hun bombardementen zullen voortzetten als d e Noordvietnamezen en de Pathet Lao-guerillos hun offen sief in noordoostelijk Laos voortzet ten. Gisteren hebben de Amerikanen geen bomacties in Laos uitgevoerd. In Cambodja hebben Noordvietname zen en Cambodjaanse veroetsstrijders gisteren de kustplaats Kep veroverd. Kep was twee weken belegd geweest. Kep ligt op 140 km ten zuidwesten van Phnom Penh. Ook Tram Khnar op 40 km. ten zuiden van Phnom Penh is door de Noordvietnamezen een tijdlang bezet gehouden. Het Cambodjaanse opperbevel heeft meegedeeld dat een aanval op het garnizoen in de buurt van Tram Khnar is afgeslagen en de bezetters later ook uit het dorp zijn verdreven. Uit Hon Ngoe in Zuid-Vietnam is vernomen dat een massale aanval van Zuidvietnamese eenheden de oevers van de Mekong-rivier tot aan de Cam bodjaanse grens heeft gezuiverd van Noordvietnamezen en leden van de Viet Cong. De president verklaarde, dat hij een maand geleden een nieuw intern on derzoek gelastte naar de beschuldigin gen dat zijn medewerkers sabotage en spionage hadden bedreven tegen de Democraten. Het nieuwe onderzoek bracht 'belangrijke ontwikkelingen' aan het licht, hoewel het eerste on derzoek niets had opgeleverd. Dat on derzoek werd geleid door Nixons raadsman John Dean. Op grond daar van verklaarde de president verleden jaar, dat 'niemand in het Witte Huis, niemand van deze regering' bij de zaak betrokken was. De perswoordvoerder van het Witte Huis lichttte toe dat Nixon 'direct en persoonlijk' het nieuwe onderzoek leidt en dat medewerkers op het Wit te Huis er opzettelijk buiten gehou den worden. Aanleiding tot het nieu we onderzoek was de verklaring van één van de samenzweerders in de Watergate-affaire, James McCord, dat tijdens hun proces meineed was ge pleegd en dat er 'politieke druk' was uitgeoefend om te zwijgen over de waarheid. GELOGEN Raadgever John Dean was zondag niet aanwezig toen de president de zaak op het Witte Huis besprak met de minis ter van justitie, Richard Kleindienst, en diens onderminister Henry Peter son. Uit Nixons opmerkingen valt duidelijk op te maken dat het onder zoek van Dean niet volledig is ge weest met opzet of onopzettelijk. Tij dens ondervragingen door de commis sie van onderzoek, onder leiding van senator Ervin, heeft het waarnemend hoofd van de FBI, Patrick Gray, toe gegeven dat Dean 'kennelijk' ge logen had tegen zijn agenten, die een onderzoek instelden. Aanvankelijk weigerde Nixon om Dean te laten getuigen voor de com missie van onderzoek, maar deze wei gering heeft Nixon nu ook ingetrok ken. De president deelde mee dat zijn medewerkers onder ede zullen getui gen voor de commissie en op alle 'passende vragen' zullen antwoorden. In het verleden had Nixon zich beroe pen op het 'executieve privilege', dat de vertrouwensrelatie tussen de presi dent en zijn medewerkers beschermt. Voor dit geval wilde hij echter nu een uitzondering maken. Alle mede werkers, die de commissie van onder zoek zal oproepen, zullen verschijnen. De ondervragingen van senator Sam Ervin en zijn commissie beginnen op 15 mei en zullen rechtstreeks door de tv worden uitgezonden. Nixon zei verder, dat iedere medewer ker, die door een grand jury in staat van beschuldiging wordt gesteld, zal worden geschorst en zal worden ont slagen, als hij wordt schuldig bevon den 'Het gerechtelijk proces heeft door Jelte Rep Het is een oud indiaans grapje, dat als een groep uit meer dan indiaan bestaat er onenigheid is. Het is al te vaak waar. Ook de bezetting van Wounded Knee wordt omgeven door heilloze pnderlinge twisten. ding )e militante bezetters hadden hefti- ;e meningsverschillen. En op het igenblik worden de indiaanse bezet- ers bedreigd door een groep reser- aat-indianen, die gezworen hebben le militante jongeren hardhandig te 'erdrijven. Voor de buitenwereld "erliest het indianen-protest hier- loor aan zeggingskracht, maar in vezen benadrukt het nog eens de llendige toestand van de Ameri- aanse indianen. Vant je hoeft geen enquêteurs naar iet reservaat Pine Ridge te sturen >m te ontdekken, dat, hoewel de nwoners niet eensgezind zijn over Ie taktiek, ze het hartgrondig eens ijn over de aanleidingen tot het irotest. Want op het reservaat Pine tidge, het op 'één na grootste van Ie Verenigde Staten, heerst de bit- Tste armoede. Droge cijfers kun- ien wellicht meer vertellen dan 'oorden: het gemiddelde jaarinko men van een Amerikaan is 3.344 ollar, het gemiddelde jaarinkomen 'an een reservaat-indiaan is 9q9 dol- ar, maar het gemiddelde jaarinko men van een indiaan van het reser vaat Pine Ridge is slechts 800 dol er. De gemiddelde werkloosheid is n Amerika 5 6 procent, onder 'eservaat-indianen 58 procent, maar onder de indianen van Pine Ridge telfs bijna 70 procent. Blanken De uitgestrektheid van het reservaat Jiedt een rijkdom aan grazige wei- len, maar het overgrote deel van met vee is eigendom van blanken. Net zoals de handelsposten en alle belangrijke ondernemingen eigen oom van blanken zijn. Het reservaat levert de blanke zakenlieden en de 'lanke boeren jaarlijks zo'n 12 mil- oen dollar op, beweren de indianen, "laar op een kleine groep na, die frerkt voor het Bureau voor Indi aanse Aangelegenheden (BIA), le ven de Oglala's in de zwartste ar moede. En dat terwijl de regering jaarlijks ruim 10 miljoen dollar in het reservaat pompt. Het geld wordt echter verzwolgen door de BIA-bu- reaucratie er is ongeveer één bureaucraat voor ieder indiaans ge zin en door werkloosheidsuitke ringen. Slechts een zeer klein ge deelte wordt besteed aan ontwikke ling. Verdeeldheid De indianen zijn, sinds zij onder worpen werden en bijeengedreven in reservaten, zo afhankelijk gewor den van de financiële steun van de regering dat zij weinig anders meer kunnen dan hun hand ophouden. Eén van de talrijke studies over het Oglala-reservaat zegt: 'Als een ver slagen volk. welke economie vernie tigd is, hebben de Oglala's bijna geen andere keus dan het aanvaar den van de aalmoezen van de rege ring. In feite heeft de regering deze vorm van afhankelijkheid aangemoe digd door haar hulpverlening te ge bruiken als een soort omkoperij om de indianen te dwingen verdragen te sluiten, de regels van de overheid te gehoorzamen en weg te blijven van het'oorlogspad'. Het onvermijde lijke gevolg was sociale malaise en apathie, gevoed door zelfhaat van de indianen en bitterheid tegenover de blanken. Door de algemene armoede en werk loosheid, kunnen de indianen op het reservaat zich naar hartelust overgeven aan groepsvorming, jaloe zie en rivaliteiten. Wat wij gemaks halve (maar zeer ten onrechte) 'in dianen' noemen, zijn in werkelijk heid een samenvoegsel van zeer uit eenlopende bevolkingsgroepen, die vroeger als gescheiden, soevereine naties leefden. Hun onderlinge ver schillen bestaan nog steeds. Hoewel het reservaat Pine Ridge hoofdzake lijk bevolkt wordt door de nakome lingen van de roemrijke Oglala Si oux, is ook daar grote verdeeldheid en wel tussen de volbloed en de halfbloed Oglala's, een verdeeldheid, die zich manifesteert op politiek, sociaal en economisch gebied. De volbloed indianen leven door gaans in de afgelegen streken, zijn nog traditioneel in hun denken en argwanend tegenover alles wat naar de regering ruikt. Juist bij deze groep is het beleg van Wounded Knee door de militante en fotoge nieke indianen van de American Indian Movement (AIM) in goede aarde gevallen. Met hun verering van de oude symbolen en gebruiken, maakten de AIM-indianen bij de vol bloeds iets wakker, dat diep in hen sliep. 'We hadden al zo lang geen lange vlechten meer gezien', ver zuchtte een Oglala-vrouw. De volbloed indianen bezitten een beetje land, dat hun voorouders in de vorige eeuw door de regering werd toegewezen, maar dat in de loop der tijden zo versnipperd is dat het economisch onrendabel is gewor den. Maar zelfs al zouden zij het land gemeenschappelijk willen gebruiken, dan zouden deze indianen nooit ge noeg geld bijeen kunnen brengen otii met succes vee te kunnen kopen en te onderhouden. Daarom verhu ren ze het land, na goedkeuring door het BIA, aan blanken. Pacht prijs: één dollar per acre per jaar. De blanken maken goed geld, maar de machteloze landeigenaars moeten van de steun leven. c Liften 'Wij zijn de armsten der armen', klaagde Winyanwast (Goede Vrouw), een indiaanse weduwe. 'Sommigen van ons moeten over een afstand van 75 km naar Pine Ridge liften om er zaken af te handelen, terwijl de bureaucraten rondrijden in fraaie, lege auto's. Al ons land wordt door anderen beheerd. Wij kunnen niets alleen doen. Wij kun nen het land niet bewerken zonder Dick Wilson, de president van de stamraad van het reservaat Pine Ridge, staat te midden van zijn vol gelingen bij een wegversperring naar Wounded Knee. hun toestemming, of het verhuren. Ze denken dat we zo incompetent zijn, dat we niets zonder hen kun nen doen'. De halfbloed indianen, die geconcen treerd zijn rondom en in de hoofd stad Pine Ridge, zijn meestal beter af. Zij profiteren van de ongeveer 600 banen, die het BIA en de stam raad te verdelen hebben, hebben een goed inkomen, zijn geschoold en bereid tot allerlei vriendendiensten tegenover elkaar en de blanken. 'Ba nen zijn zo schaars, dat een baan als loodgieter al een politieke benoe ming is geworden', spotte één van de Oglala's. De halfbloed indianen worden door de pure Oglala's gezien als 'hielelik- kers' van de blanken. Een ander scheldwoord voor hen is 'appel', rood van buiten, blank van binnen. Lang voordat de AIM-indianen naar Wounded Knee kwamen, was er al veel kritiek op de huidige (gekozen) president van de stamraad, Richard Wilson, een halfbloed. Maar sinds in 1934 een stamraad in het leven werd geroepen om de indianen meer in spraak te geven, heeft iedere presi dent zware kritiek te verduren ge had. En geen van is er ooit in geslaagd voor een tweede ambtster mijn gekozen te worden. Een oudere indiaan merkte op: 'Ik heb onder zes presidenten gediend en er zijn pogingen ondernomen ieder van hen af te zetten. Wij zijn een jaloers volk, jaloers op ons zelf. op ledereen die succes heeft'. Beperkte macht De macht van een president van een stamraad is maar zeer beperkt, zoals de geschiedenis van de bezet ting van Wounded Knee heeft ge leerd. Van de chef van het plaatse lijke BIA-kantoor tot aan de minis ter van binnenlandse zaken heeft iedere functionaris veto-recht over de besluiten van de stamraad. Tij dens de onderhandelingen van de regering met de bezetters van Wounded Knee werden Dick Wilson en zijn stamraad volkomen gene geerd. Wilson was al geen vriend van de militante AIM-indianen. Voordat ze opmarcheerden naar Wounded Knee, had Wilson al aan gekondigd: 'Als Russell Means hier een voet op het reservaat zet, zal ik hem persoonlijk zijn vlechten afsnij den'. Maar nu de AIM-indianen gekomen zijn om hem zijn fragiele macht af te nemen en de regering in Wash ington hem volkomen negeerde, is Dick Wilson diep, diep gekrenkt. Belust op wraak staan zijn mannen te wachten bij de wegversperringen naar Wounded Knee, waar de boei ende wild-westshow van de AIM- indianen wordt geprolongeerd. En opnieuw dreigt de verdeel-en-hecrs- politiek haar beruchte succes te krij gen. zijn loop en ik zal daaraan op alle mogelijke manieren meewerken', al dus Nixon. 'Ik veroordeel elke poging om iets achter de schermen te hou den, ongeacht de betrokkenen'. De president sprak op een haastig beleg de persconferentie, waarbij het ver slaggevers echter verboden was vra gen te stellen. Door beide partijen zijn de beslissin gen van Nixon verwelkomd. De laat ste tijd hadden zelfs de meest conser vatieve Republikeinen tot senator Barry Goldwater toe in het openbaar hun wantrouwen en verbazing uitge sproken over de houding van het Witte Huis. Goldwater verklaarde, dat de Amerikanen begonnen te denken dat 'Nixon iets verbergt of iets te verbergen heeft'. Nu zei 'de senator, dat het thans mogelijk werd de hele zaak tot de bodem toe uit te pluizen. Inmiddels is bekend geworden dat het Comité ter Herverkiezing van de Pre sident een regeling heeft voorgesteld voor de reeks van klachten, die de Democraten in verband met de Water gate-affaire hebben ingediend. De De mocraten hebben schadevergoedingen van in totaal 6.4 miljoen dollar geëist. De Republikeinen hebben nu 525.000 dollar aangeboden, als men tot een vergelijk buiten de rechter om kon komen. De voorzitter van de Democraten, Ro bert Strauss, bevestigde dat advocaten van beide partijen de afgelopen maan den besprekingen hebben gevoerd. 'Maar wij willen de zaak niet regelen tot is nagegaan wat het openbare onderzoek zal opleveren en wij er zeker van zijn dat die regeling de omvang en strekking van dat onder zoek niet doet verminderen', zei hij. De Democraten staan er financieel slecht voor en hebben nagenoeg geen geld in kas om een kort geding te betalen. PARIJS Australië zal alle midde len waarover het beschikt te baat nemen om te verhinderen dat Frank rijk nog meer atoomkernporeven in de Stille Oceaan neemt. De Australi sche minister van justitie, Lionel Murphy, zei gisteren in een vraagge sprek met de Franse televisie: 'De Australiërs zijn fel tegen deze proe ven. e zullen alle maatregelen die in ons vermogen liggen tegen dergelijke proefnemingen gebruiken om ze te verhinderen'. Volgens de minister voelen de Australiërs de franse kern proeven als een rechtstreekse bedrei ging en hij zei dat ook andere landen - onderandere Nieuw-Zeeland - er zo over denken. In Australische kringen verklaarde men dat minister Murphy met 'maatregelen' doelde op de moge lijkheid van het verbreken van de diplomatieke en economische betrek kingen. Vaticaan gispt Parijs ROME Een vooraanstaande Vati caanse commentator heeft gisteren Frankrijk ervan beschuldigd 'het wan trouwen en de slechte verstandhou ding' tussen landen uit te buiten door zijn welvaart te baseren op winstge vende wapenverkopen. Volgens de commentator, professor, Alessandrini, is de verkoop van wa pens 'de opmerkelijkste bron van in komsten van de Franse economie, die haar welvaart dankt aan de slechte verstandhouding en het wantrouwen die volkeren en landen verdelen.' Professor Alessandrini prijst de Fran se christenen om hun 'evangelische moed' door de wapenverkopen te ver oordelen in een onlangs uitgegeven document, dat is opgesteld door de Franse roomskatholieke bisschoppen en de Franse protestantse kerken. Zuid-Afrika PRETORIA (Reuter) Philippe le Roux, een van de acht blanke Zuidaf- rikaanse studentenleiders tegen wie de regering-Vorster vorige maand al lerlei beperkende maatregelen nam, is gisteren tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, waarvan een half jaar voorwaardelijk. Hij mocht onder an dere zijn woonplaats bij Kaapstad niet verlaten. Volgens de politie was Le Roux bij de grens met Botswana gear resteerd toen hij probeerde het land uit te komen. Baader Meinhof KARLSRUHE (AP) De Westduitse politie heeft een afschrift van een gecodeerde brief ontcijferd, waarin de Baader-Meinhof-groep de communisti sche partij van Noord-Korea vroeg of men. in dat land een militaire oplei ding kon krijgen. De brief was enige jaren geleden verzonden. Het is niet bekend of de groep antwoord heeft gekregen. Kinder-crèches LONDEN (AFP) In Engeland is gisteren een rapport gepubliceerd waarin schandalige toestanden in tal van particuliere kinderchrèches wor den belicht In sommige crèches wer den kinderen de hele dag met hun benen aan een tafel vastgebonden, baby's werden in draagwiegen opge stapeld in garages en aan hun lot overgelaten. Tal van kinderen kregen onvoldoende eten. Volgens het rap port zijn ongeveer 60.000 kinderen, die iedere morgen door hun werkende moeders in crèches worden achtergela ten, slachtoffer van zeer slechte be handeling. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9