Bestuurlijke verhouding in Culemborg is kapot dichtbij iiiiiicntaar itand ïmekeer Dienst gemeentewerken contra stadhuis n nt Hamsterwoede oorzaak tekort melkflessen kbladen+weekbladenweekbladen w oorzitting Kamer eer kraakwetten de kikkervlag in top controle op de koop toe bordes tOUW/KWARTET DONDERDAG 19 APRIL 1973 BINNENLAND T5/K7 -- aan e en/ clijke feestdagen bieden ook we- 9 tot; voordelen, die niet alleen op 3 flat atbied van de vrijetijdsbesteding I Zo blijken ze soms een sfeer helaas meestal schijnbare itlaan 0p te roepen, waarin con- wel niet tot een oplossing ge- maar toch even verzacht of ezeld kunnen worden. In zoverre Jbij alle hemelsbrede verschillen, |t eerste gezicht toch ook enige enkomst waar te nemen tussen ■|rstbestanden in Vietnam en het Jestand dat vandaag aan het soci- font in Nederland ingaat. Dat een .Jijke oproep aan de totstandko- van Q van dit bestand heeft bijgedra- suggereert ook al enige gelijkenis jet verloop van andere conflicten, pt in de wereld. Maar hopelijk de overeenkomst daar ook mee pe Kerstbcstanden in Vietnam door de betrokkenen voorname- jebruikt om zich voor te bereiden W voortzetting van de uitput- jlag, niet om zich te bezinnen op :len om hun conflict op een jke manier op te lossen. Wij y n er goede hoop op, dat het zo et sociale front in Nederland niet d is. En dat de partners tijdens 'aasbestand tot het inzicht zullen dat het vraagstuk van de lensverdeling in Nederland niet eld kan worden via een uitput- tussen werkgevers en werk- maar alleen in redelijk over- ïssen de partners in het georga- de bedrijfsleven onderling, en n hen en het komende kabinet. mg dralen heeft president Nixon gen voor de toenemende druk van Congres, partijgenoten en het In een haastige verklaring heeft jekendgemaakt, dat een nieuw rzoek van het Witte Huis belang- ontwikkelingen in de Watergate- re aan het licht heeft gebracht, en erop duidt, dat hoge rege- functionarissen bij het schandaal ikken zijn. Tegelijkertijd gaf hij hardnekkige weigering op om zijn werkers te laten getuigen voor de rzoekcommissie van senator Er- ommekeer is met een zucht verlichting begroet door de Repu- inen, die nu ontheven zijn van zware taak, uit te leggen waarom iVitte Huis arrogant bleef zwijgen e zware beschuldigingen van spio- t en sabotage tegen de Democra- I Maar argwaan blijft bestaan, ons plotselinge bereidheid tot pra- is afgedwongen. Zelfs de meest |ente Republikeinen begonnen zich prust te maken en leverden in het bbaar kritiek op de houding van Witte Huis. Maar vooral het voor licht dat Nixons medewerkers in jtstreekse tv-uitzendingen zullen jden ondervraagd door senator Er- heeft de president van gedachten m veranderen. te gang van zaken wekt niet veel trouwen in het nieuwe onderzoek- het Witte Huis. dat best alleen oeld kan zijn öm een hoge fünctio- is als zondebok aan te wijzen, at de ware omvang van het indaal verborgen zal blijven. Reeds wordt het Witte Huis al zo wan- iwend bekeken, dat een bezoek oud-minister Mitchell aan Nixon r vele Amerikanen een bevestiging lat hij die zondebok zal worden. :hts met openhartige en onbaat- htige hulp bij het vinden van de irheid, kan president Nixon het trouwen in zijn regering herstellen. Van een verslaggever AMSTERDAM Door de raelk- hamsterwoede in verband met de dreigende zuivelstaking zit i de zuivelindustrie! met een te kort aan flessen, zo meldt de CMC Melkunie in Amsterdam. Vooral de verkoop van gesterili seerde produkten als koffiemelk en chocolademelk bereikte de laatste dagen ongekende hoogte punten, waardoor de normale produktie van deze produktdn belemmerd wordt vanwege het tekort aan flessen. De glasin- I dustrie kan op korte termijn 1 geen nieuwe leveren en de Mel kunie vraagt dan ook of de consumenten hun lege flesst'n I zo snel mogelijk willen inleve ren, zodat verdere stagnatie in de produktie kan worden voor komen. door Rudie van Meurs CULEMBORG Wat in de lands- politiek nog niet gelukte, gebeur de afgelopen week in het door ambtenarenruzies en politieke vetes geteisterde Culemborg: de Partij van de Arbeid, grootste fractie in de raad, werd opnieuw door confessionelen en liberalen buitenspel gemanoeuvreerd bij het dagelijks bestuur van het in getogen stadje aan de Lek. Het is voorlopig het laatste wapenfeit in de Culemborgse dorpspolitiek, die zich altijd al van rel tot rel en crisis tot crisis voortbewoog. De jongste twisten dateren uit de herfst van vorig jaar, toen een al tijdenlang achter de coulissen uitgevochten machtsstrijd binnen het ambtelijk ap paraat aan de oppervlakte kwam. Een, zoals dat vorige week nog door een opgestapte wethouder werd aange duid, 'guerrilla-oorlog' van de dienst gemeentewerken tegen het stadhuis (secretaris) geleid door een bekwame maar onmogelijke directeur, bleek het vertrek van vier hoofden van diensten te hebben veroorzaakt, leidde tot een ongehoord groot ziekteverzuim in het gemeentelijk apparaat, deed andere topambtenaren dreigen met ontslag en bracht angst, spanning en dreiging in de lagere regionen ambtenaren van wie zich velen met valium en librium op de been hielden. Dat alles duurt tot op de dag van vandaag voort Het kon tenslotte niet uitblijven, de afgelopen dagen werden ook politici het slachtoffer. Nadat eerder op eigen initiatief, maar. met een dreigende motie van wantrouwen op de achter grond, de protestants-christelijke wet houder mr. J. E. Wiggelinkhuizen z'n ontslag nam, werd een paar dagen later de PvdA-wethouder A. J. Kerk' hof tot weggaan gedwongen. Daarmee werd, zo blijkt uit de samenstelling van het nieuwe college, de weg vrijgo maakt voor een herstel van histori sche verhoudingen: in de plaats van de protestants-christelijke wethouder verrees opnieuw een KVP-man. Een politiek 'onafhankelijke' verdreef de wethouder van de PvdA, die met een korte onderbreking van 1958 tot 1962 als grootste en nog voortdurend groei ende fractie, trouwens altijd al buiten het college van B en W gehouden is Zakformaat Met een beetje fantasie zou je kunnen zeggen dat wat in Culemborg gebeurt, Haagse politiek in zakformaat is. Er wordt duidelijk gemaakt hoe het mo gelijk is, de grootste en snelst groei ende partij buiten het bestuur te houden. -Je zou uit cle Culemborgse affaire kunnen leren, hoe ook de grootste partij zich via de zelf opge roepen polarisatie uit de markt kan prijzen. Niet gehinderd door een snel aftakelingsproces, slaagt de KVP er toch weer in via de steun van dc liberalen een eigen man in het colle ge te schuiven ook al moet voor die manoeuvre een vertegenwoordiger van een samenwerkende protestants christelijke fractie met een smak val Van der Eist, directeur gemeentewer ken, 'ongekroonde koning van Culem borg'. Ex-wethouder Kerkhof van de PvdA. Gevallen in een strijd om de politieke macht. En uit wraak van stadhuis- ambtenaren? len. Je zou uit het Culemborgse ge krakeel ook kunnen aantonen, hoa een zeer snel tot ontwikkeling geko men, van origine bescheiden gemeen schap. in structurele moeilijkheden kan raken waarbij de autoriteit van een deskundige licht de onder de maat gebleven bestuurders kan over- klassen" n/i x -J Toen een paar dagen geleden mr. M3CntSStMJCl Wiggelinkhuizen een eind maakte aan z'n periode van drie jaar wethouder- Drs. Van Dillen (fractievoorzitter PvdA), die vindt dat de problemen in Culemborg dieper zitten. schap, haalde hij een gedicht van M Nijhoff aan 'dat eigenlijk boven de ingang van het stadhuis gebeiteld moest zijn': 'Als de ganse zee van inkt was en de hemel van papier, konden wij 't nóg niet beschrijven, zo'n ver warde troep is 't hier'. Maar volgens de heer Wiggelinkhuizen zijn het niet 'de roddels of jammerklachten en de zogenaamde ambtenaren-ruzies' ge weest die oorzaak zijn van de conflic ten in Culemborg en die geleid zou den hebben tot zijn ontslag. 'In wezen gaat het erom', zegt hij: 'Wie bepaalt het beleid? Wie bewaakt de finan ciën? Zolang een college op die vra gen geen passend antwoord kan of wil geven, maak ik daarvan geen deel meer uit'. De ex-wethouder, die zegt de zaken na drie jaar wethouderschap 'scherper' te hebben leren zien, dan in de 25 jaar van raadlidmaatschap die daaraan vooraf gingen, weet nu stellig: 'De schuld van alles ligt zon der meer bij de directeur van de dienst gemeentewerken. Hij leidt een strijd tegen het stadhuis, die zich in alles doorzet, in voorstellen, persoon lijke contacten en adviezen. Daardooi barst het in deze stad van de inciden ten. De burgemeester is veel te tole rant. Hij zoekt altijd het compromis. Wat hier ontbreekt is goede leiding. Zodra er weer goede leiding is, is het afgelopen met de moeilijkheden in deze stad'. De heer Wiggelinkhuizen blikt enigszins melancholiek terug naar de jaren omstreeks 1910, toen de latere commissaris der koningin in Limburg, baron Van Hövell tot Wes- terflier. burgemeester van Culemborg was. 'De laatste grote burgemeester' zegt hij. De visies over het conflict in Culem- n een verslaggever :N HAAG In het Tweede-Kamer- muw wordt op donderdag 17 mei openbare hoorzitting gehouden er de onlangs ingediende 'kraakwet- i'. Deze zijn bedoeld om het kraken woningen tegen te gaan, onder- :r door het dreigen met straffen, hoorzitting wordt gehouden door tweedekamercommissie, die belast net de voorbereiding van de open- re behandeling van de wetten. Or- lisaties en instellingen die gehoord len worden, dienen zich aan te Iden bij de kamergriffie. De Groene: Lezers en huiswerk 'Als ik De Groene heb gelezen, heb ik het idee dat ik m'n huiswerk heb gedaan'. Dit schrijft een abonnee van De Groene in zijn toelichting bij de beantwoording van een enquête, die het blad hield om enigszins te weten te komen, hoe er over deze krant wordt gedacht. Hier nog een reactie: 'Mijn opmerkingen zijn van weinig waarde, want ik ben een oude vrouw, maar het leggen van de vinger op de rotte plekken in onze samenleving geeft mij het gevoel, dat De Groene bij mij hoort'. A. L. Constandse schrijft over het 'schijngevecht der generaals' en re kent en passant tevens af met het sprookje als zou de rebellerende gene raal Meijnderts links zijn. 'Dat is hij helemaal niet, hij is gewoon lid van de WD en heeft nooit 'geheuld' met democraten, die inspraak wilden bij de besluitvorming van de generaals'. Bart Riezouw sprak met mevrouw Nap-Koopmans, die de stakingsactie leidde bij Optilon in Winschoten voor gelijke vrouwenionen. 'De bohden hebben nooit veel voor de vrouwen gedaan. Het was daar een mannen maatschappij en dat is het nog, maar ze zien nou eindelijk in, dat er ook wat voor ons gedaan moet worden'. Hervormd Nederland: Door pasen ertegenaan Hervormd Nederland hoe kan het anders staat deze week in het teken van Pasen. De voorpagina wordt gesierd door een tekening van Bert Bouman met daarboven de tekst: 'Pasen is lachen door je tranen heen'. Binnenin wordt op dit thema voortge borduurd onder meer door L. H. Ruitenberg onder het motto 'Pasen en ons maatschappelijk leven'. 'Als ik zeg, dat wij door Pasen ertegen kun nen, dan bedoel ik, dat wij met een gerust hart er tegenaan kunnen. De 'machten' zijn ontmaskerd. Wij heb ben ze door. Ze zijn vergankelijk. Zij kunnen door ons overmeesterd wor den, want in Christus zijn ze over meesterd'. Elseviers Magazine: Jongste dag nabij Ook in Elseviers Magazine aandacht voor dit gebeuren, dat te maken heeft met opstanding. Het omslagartikel gaat dan ook over de vraag: hoe nabij is de jongste dag? Rex Brico sprak met een aantal ingewijden en zijn conclusie is. dat er in Nederland honderdduizenden zijn, die geloven, dat de jongste dag werkelijk heel nabij is en die bovendien geloven, dat ze hem nog zullen meemaken en in ieder geval voorbereid zijn op het 'einde'. Daarnaast in EM ook aandacht voor meer aardse zaken als 'hoe komt een bedrijf aan een topmanager?' 'Niet meer via advertenties, maar via 'head hunters' oftewel koppensnellers. Een soort veredelde koppelbaas, die op verzoek van een onderneming tegen een vorstelijke beloning de markt op topmensen afstroopt en na een zware selectie toeslaat. Na Amerika is nu ook in Nederland de jacht op topma nagers geopend'. Vrij Nederland: Psychiater en dichter Vrij Nederland heeft een interview met dr. R. H. van den Hoofdakker, ook wel en misschien zelfs meer be kend als de dichter Rutger Kopland. Over zijn activiteiten, als psychiater en als dichter zegt hij: 'Er is een heel duidelijke samenhang. Wat ik bij mijn patiënten probeer is mij zozeer in hun beleveniswereld te verplaat sen, dat zij het gevoel krijgen van: wat gek, alles wat ik zie, voel, denk, kan kennelijk ook door iemand an ders gezien en gevoeld en gedacht worden. En wat ik in een gedicht zeg zou eigenlijk ook graag een soort van verslag willen zijn van het nadenken over die dingen, waarvan ik denk, dat het ons allemaal aangaat'. Rob Sijmons onderzocht ons dagelijks brood en kwam tot de ontdekking, dat ook het uithangbord 'warme bakker' geen garantie is voor kwaliteit. Op de sportpagina van VN wordt Ernst Hap- pel uitgeleid, die zegt, dat hij met drie spelers van wereldklasse heeft gewerkt bij Feyenoord: Israël, Van Hanegem en Moulijn. Haagse Post: Erelid en filmster In de Haagse Post naast een zeer informatief verhaal van Martin Schou ten over de strijd om de macht bij de tijdschriftenhandel, een interview met mr. D. U. Stikker. Stikker: Ik wil nog wat rust hebben en niet meer in die ruzie betrokken zijn. Misschien had ik het niet moeten doen, dat erelidmaat schap (van de VVD), misschien wel'. Jan Haasbroek pleit voor Henk Ter- lingen en de Paul Meier-show, die zo snel mogelijk moet terugkomen. Ver der in HP een portret van dwarse durfal en filmster Steve McQueen. De laatste over het ster-zijn: 'Je kunt als ster tegenover je publiek twee kanten op. Je blijft wie je bent of je wordt wie ze willen dat je wordt. Er zijn er die voor de verleiding bezwijken, maar daar trap ik niet in. In Holly wood geven ze je een sjiek kapsel, poederen je neus en fluisteren in je oor wat ze denken dat je graag wil horen. Na een tijdje ben je er zelf van overtuigd dat je bovenmenselijk bent. Maar als je één stap naar buiten doet in de werkelijkheid, dan val je plat op je gezicht'. Accent: Wim Kok en het NW In Accent wordt voorzitter Wim Kok van het NVV uitvoerig onder vuur genomen over de stakingsactie, de bestaande orde en waar het allemaal naar toe moet (om de heer B. Servet aan te halen). Kok: we moeten naar een samenleving, die niet star en doctrinair is, zoals de Russische. Een samenleving, die vrijheid, individuele ontplooiing en democratische waarden bevordert en waarin de gemeenschap meedenkt over nieuwe investeringen en eventueel bedrijfssluitingen. De particuliere ondernemer zal die vrij heid kwijtraken aan de gemeenschap. Dat moet niet ontaarden in een abso lute vorm /an staatssocialisme, want dat past niet in onze mentaliteit in Nederland. Het blad besteedt verder aandacht aan de Amsterdamse beurs, de film De Tien Geboden, die al sinds 1956 wel ergens in Nederland draait en aan de beveiliging van banken. De Nieuwe Linie: Strijd pas begonnen Gerard van den Boomen neemt in De Nieuwe Linie het loonconflict onder de loep. Hij vindt, dat 'de vakbewe ging pas aan het begin van de strijd om de structuur van de maatschappij staat: de bijl wordt nog steeds niet aan de wortels van het kapitalisme gelegd. Als de vakbeweging daar al ooit toe komt. Want ook de Neder landse NVV, NKV en CNV. hoe strijdbaar ook vergeleken met enkele jaren geleden, behoren nog altijd tot het huishouden van een wit landje met een rose randje'. Jac. Vroemen dook een weekend het klooster in van de Trappisten om vervolgens tot de ontdekking te ko men, dat alles daar is zoals het hoort. Tot slot zij vermeld, dat DNL deze week een special heeft over 'bouwen, kraken en wonen'. borg lopen eigenlijk nog niet eens zc gek ver uiteen. Zo geeft de fractie voorzitter van de PvdA in de Culem borgse raad, drs. J. van Dillen toe dal de ruzies binnen het gemeentelijk apparaat het gezinsleven van vele Cu lemborgse ambtenaren verstoren en dat de onzuivere persoonlijke verhow dingen ook het raadslidmaatschap frusttreren. Maar de diepere achter grond van de sinds november vorig jaar 'geforceerde' gebeurtenissen is een keiharde strijd om de macht in de dorpspolitiek. 'Want het is bij alles steeds duidelijk geweest dat do kop van de directeur van gemeente werken moest vallen en dat de PvdA- wethouder, die verantwoordelijk is voor deze ambtenaar, op moest stap pen' zegt Van Dillen. Vorige week stapte inderdaad de PVdA-wethouder op maar de directeur gemeentewerken N. van der Eist, alias de 'ongekroonde koning van Culemborg', bleef. Daai mee duren de moeilijkheden in Cu lemborg onverminderd voort; zal Van der Eist voort blijven gaan te beslis sen terwijl bestuurlijk Culemborg be sluiteloos voortruziet over de vraag wie d'r nu eigenlijk regeert; zullen de agressie en frustratie toenemen binnen het ambtenarenapparaat Sinds Van der Eist in de jaren vijftig benoemd werd tot directeur gemeen tewerken, was snel duidelijk dat Cu lemborg naast een 'superdeskundige' en een krachtfiguur ook een uiterst moeilijk en autoritair man binnen haalde die volledig faalde in de inter menselijke relatie met z'n onderge schikten. Het slapende stadje aan de Lek zag z'n eenzijdige ontwikkeling, gebaseerd op een kwijnende meubel industrie, veelzijdiger worden door de komst van het Centraal Boekhuis, gra fische bedrijven, Kluwer en Elsevier. Het aantrekken van deze arbeidshoog- waardige bedrijven, die menig stad van formaat jaloers naar Culemborg deed omzien, had weer de bouw van nieuwe woonwijken tot gevolg. Maar ook de arbeidsomstandigheden in hel ambtenarendom veranderden Van der Eist duldt geen andere me ning, overbluft het college van B en W met deskundigheid, regeert autori tair in de eigen dienst gemeentewer ken en eist ook de volledige inzet van de ambtenaren op het stadhuis. Gevol gen zijn irritatie, spanningen, rivali teit en verbittering. Los van de politieke intriges noemt Van Dillen, de botsing tussen do progressieve en conservatieve krach ten in het gemeentelijk apparaat als oorzaak van het conflict. 'Dat is een structureel probleem dat meer ge meenten kennen' zegt hij. 'Na de oorlog breidden de taken van de ge meente enorm uit, vooral bij de dien sten gemeentewerken. Je kreeg toen het verschijnsel dat de progressieve ambtenaren zich veelal tot deze dienst aangetrokken voelden, terwijl de meer behoudende ambtenaren op de admi nistratie, secretarie, bleven zitten' Deze rivaliserende situatie kan ontaar den in persoonlijke drama's als een sterk bestuur niet tijdig ingrijpt. 'Dat is in Culemborg niet gebeurt', zegt Van Dillen. In zoverre zijn mr. Wiggelinkhuizen en drs. Van Dillen het met elkaar eens dat zij een 'zwakke' leiding ver antwoordelijk stellen. Alleen meent de eerste dat de burgemeester heeft gefaald, terwijl de ander het bestuur als geheel verwijten maakt. Dat kan Van Dillen dan ook wat gemakkelij ker doen want afgezien van de perio de '58-'62 deed de PvdA (vijf van de zeventien raadszetels) nooit mee in het dagelijks bestuur van Culemborg. De protestants-christelijken met drie zetels, de katholieken met vier en de liberalen met twee regelden met de steun van nog één onafhankelijke de zaken onderling. Burgemeester drs. L. J. Hermans, afkomstig uit Woens- drecht, aanvankelijk partijloos en KVP-stemmer, is sinds kort lid van de PPR. Hij won daarbij niet aan radika- liteit als voorzitter van de raad (die meer tijd besteedt aan kibbelarijen dan aan besturen) en hoofd van het gemeentelijk apparaat, dat door inter ne twisten verscheurd worcU Manipulaties In november vorig jaar deed de chef van de afdeling financiën op de secre tarie een poging de groeiende macht van de directeur der dienst gemeente werken te ondergraven. Koud een half jaar in dienst van Culemborg schreef hij een nota waarin 'manipu laties' bij het grondbedrijf onthuld werden. Pikant misschien is te weten dat in aug. '68 het grondbedrijf ver huisde van de 'secretarie' naar de dienst Gemeentewerken door toedoen van de PvdA. In PvdA-kringen vraagt men zich nu af, of de nota van de secretarie-ambtenaar die tenslotte Kerkhof deed vallen verlate wraak tegen de socialisten is, Een grondig onderzoek van een on partijdig bureau heeft intussen aange toond dat roddels over 'fraudes en malversaties' op onwaarheid berust ten. Intussen duurt een onderzoek van een commissie uit de raad naar de onderlinge moeilijkheden tussen de verschillende diensten in het ge meentelijk apparaat voort en heeft zelfs al resultaten afgeworpen. De commissie ontstond destijds naar aan leiding van een motie die op initiatief van J. van Ledden (prot. chr.) was ingediend. Hij zelf ging deel uitma ken van de commissie naast A. C. M. van der Hurk (KVP) en P. A. .M. van Erp (onafh.). Welnu, beide laatste heren zijn inmiddels wethouder ge worden, in de plaats van Wiggelink huizen en Kerkhof. De commissie worstelt intussen nog verder aan een 'knelpuntenrapport' dat binnenkort gaat verschijnen en waarvoor de raad reeds dertig mille beschikbaar stelde. Met zekerheid valt te voorspellen dat de enige, maar onhaalbare conclusie uit dat rapport zal zijn: Van der Eist, ga naar huis. Burgemeester S. Crommelin van Diepenveen is, nu de Eerste Kamer een stokje heeft gestoken voor de annexatie door Deventer, van plan zijn medebestuurders er toe te be wegen bij de Hoge Raad voor de Adel een aanvraag in te dienen om de adelaar in het gemeentewapen door een kikker te mogen vervan gen. Een kikker, omdat die in de stijd die de groene gemeente Die penveen heeft gevoerd tot behoud van haar zelfstandigheid, tot. een symbool is geworden. De titel van een rapport, dat de sociologie- hoogleraar prof. dr. S. Groeneman en de stedebouwkundige jhr. ir. J. de Ranitz op verzoek van het ge meentebestuur van Diepenveen hebben geschreven en dat tot veel hooglopende discussies in deze twaalf jaar slepende kwestie heeft geleid, was dan ook: laat de kikr kers niet verstommen. 'Ik ben grondeloos gelukkig', zei gisteren burgemeester Crommelin, die het verzet van Diepenveen ook door een aantal aktiecomi- té's) tegen inlijving van zijn ge meente bij Deventer op bekwame wijze heeft geleid. Op het gemeen tehuis en op straat wenste ieder een iedereen geluk. Links en rechts wapperden vlaggen. Dinsdag avond, na de verwerping door de Eerste Kamer met 44 tegen 23 stemmen van het wetsontwerp, was er al een grandioos feest gebouwd. In Deventer was de stemming ui teraard precies omgekeerd. 'We zijn verbijsterd', lieten b. en w. gistermorgen weten. Ze waren toen in spoedvergadering bijeen. De ge meenteraad zal op korte termijn samengeroepen worden, want men moet zich bezinnen op de conse quenties van de uitspraak van de senatoren. Deventer heeft geen vierkante meter grond meer om huizen te bouwen. Het waren des tijds de ministers Schut (volks huisvesting en ruimtelijke orde ning) en Beernink (binnenlandse Er wordt veel scherper toegezien op ontduiking van de belasting dan op misbruik van sociale voor zieningen, denken wij, als tenmin ste de mannen en vrouwen die aan het NIPO desgevraagd dat ant woord gaven, model voor ons allen kunnen staan. Maar tien procent van hen meent, dat t'r bijna hele maal geen controle bestaat op be lastingontduiking. Dat zijn dan misschien de mensen die het wel eens voorzichtig proberen. In elk geval vast niet die 38 procent die denkt dat elk cijfertje dat zij op hun belastingbiljet invullen, ui terst zorgvuldig wordt nagetrokken. Op de noodzaak van den sociale uitkering wordt volgens hen veel minder gelet; niet meer dan 15 procent spreekt van een scherpe controle, 57 procent van weinig en 23 procent van vrijwel geen toe zicht. zaken) die hun veto uitspraken over Deventers plan om de sprong over de IJssel te maken en daar een dubbelstad te bouwen. Na ja ren van voorbereiding moest icor- den overgeschakeld op een alterna tief: bouwen in oostelijke richting, wat opheffing van Diepenveen zou betekenen. In Deventer weten ze het nu niet meer, maar ze blijven voorlopig achter de ministers Udink en Geerstema staan. Diepenveens burgemeester Cromme lin: 'Ons vertrouwen in de demo cratie is hersteld. Dat icas lelijk geschokt door de beslissing des tijds van de Tweede Kamer, die het herindelingsplan zeven maan den geleden met grote meerderheid van stemmen aannam. De waarheid is er nu tot op de bodem uitgeko men. De ministers konden de Eer ste Kamerleden niets vertellendie waren volledig op de hoogte. De venter is het slachtoffer geworden van een onzorgvuldig regeringsbe leid, Het heeft ontbroken aan goed overleg. Alle partijen hadden om de tafel moeten gaan zitten. Daar hebben wij steeds op aangedron- gen'. Volgens burgemeester Crommelin komt daar nog bij dat door de jaren heen het natuurschoon -as pect meer is gaan meespreken (er zou onder meer gebouwd icorden in het landschappelijk zeer fraaie Steenbrugge) en dat men meer is gaan inzien hoe belangrijk de 'kleine schaal' voor de mens is. Diepenveen heeft, vindt hij, zeker begrip gehad voor Deventers no den. Om die reden werd, al loas het met pijn, het dorp Colmschate aangeboden, waar inmiddels met de bouw van woningen voor De venter is begonnen. Hij verwacht nu dat een nieuwe minister een wetsontwerp tot wijziging van de gemeentegrenzen zal indienen, waardoor Colmschate aan Deventer wordt toegevoegd. Of dat er wel licht een initiatiefvoorstel in die richting uit de Tweede Kamer komt. Deventer kan dan, bij de huidige prognoses, tot het jaar 2000 vooruit. En in die tussentijd kan er verder gewerkt worden aan de ontwikkeling van een streek plan. Misschien komt er op den duur dan toch nog in een of andere vorm een dubbelstad voor Deventer uit de bus, denkt burge meester Crommelin. Bomenfonds - De pas gevormde 'stichting fondsvorming nationale boomfeestdag' heeft behalve het fonds nu ook een eigen gironum mer: 110500 ten name van de pen ningmeester van de stichting in Utrecht. Meer dan ooit is het no dig dat iedereen meehelpt ons schamel bezit aan bomen in stand te houden, vindt de stichting. Dat hebben we al eens geciteerd, maar een keertje teveel kan geen kwaad, want de boom moet hoe langer hoe dikker worden. Bloederig - Bij de grote boerderij van de Fle- vohof is 28 april een 'bloederig' spektakel te zien: een oefening van de districtscolonne Overijssel west van het Rode Kruiskorps, om één uur 's middags, met ontploffin gen, zeven echte parachutisten en honderd namaak-gewonden. Dat is onderdeel van de national welfare manifestatie Idee '73, van 27 april tot 7 mei op de Flevohof. Mini- trofee - Om de miniatuur-autora- ces-Toyota-trofee te bemachtigen werpen zich 28 en 29 april in Uden deelnemers uit zes landen in dd internationale mini-racing-kam- pioenschappen. Aan 'start' komen gevreesde minirenners als David Harvey (Engeland), Jochem Mliller (Duitsland), Roger Kalmas (Luxemburg), Thibalut (Frank rijk) en Ros (Nederland). Rijk- /Arm - 'Derde wereld als bewust- wordingsstrategie' is het thema van het congres, dat de Honger krant op 12 mei (met subsidie van de actie X-Y) in de school voor de journalistiek in Utrecht organi seert. Er wordt gepraat over de rol did publiciteitsmedia voor aktie- groepen kunnen vervullen en voor al ook over hoe iedereen, van hoog tot laag, bewust kan worden ge maakt van de tegenstelling rijk- arm. Naar het Heilig Land en Afrika in één moeite door, het heilige land Afrika dus als het ware. Dat kan op één dag, nu de Heilig Land Stichting (het bijbelse openlucht museum in Nijmegen) en het Afri ka Museum (een kilometertje ver derop in Berg en Dal) samen de 1 pluskaart uitgeven, waarop volwas senen voor drie gulden en kinderen voor één vijftig allebeid de musea voor één geld mogen be kijken. In de Heilig Land Stich ting vind Je o.a. een bedoeïnentent, een oosterse herberg, oosterse hui zen, een schaapstal en natuurlijk een synagoge. Ook in het Afrika Museum - waarvan op de foto een onderdeel - is een hoop te zien, te horen en te doen: een echt Afri kaans dorp met authentieke mu ziek, zeldzame voorwerpen, klank beelden, film, een jeugd-speur- tocht- een verzameling Afrikaanse dieren en nog veel meer. Beide musea zijn dc hele dag open. Op een bordes plegen bijzondere dingen td gebeuren. Zo ook op het bordes van het nijlpaardenbassin in Artis, waar twaalfjarige Tanja staande een jong wierp, dat in een ontzagwekkend tempo via de be tonnen trap het water in dook. Normaliter brengen nijlpaarden hun jongen onder water ter we reld, maar Tanja koos voor een droge bevalling. Haar baby is pre cies de vijfenvijftigste die in Artis sinds de oprichting op 1 mei 1838 gebordn is. 'Je hoeft alleen maar het boek te verkopen, Simpkins. Een demonstratie is niet nodig.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7