Veenhof genoemd als opvolger Berkouwer Echtpaar Panascia komt van Palermo naar Nederland ik ben l>ent o.k. o«k« Welk breekijzer wordt er gebruikt? Trouw Kwartet nieuw II amboboek Thomo/ A.tkwi/ hoe wij kunnen leven en loten leven Heilsoldaten helpen in Bangladesj Beroepings- werk Pastoraal overleg krijgt vervolg bundelen zich fo Drie maanden vi illegaal bezit van sigaretten Conservatieve r.l_ TROUW /'KWARTET DONDERDAG 19 APRIL 1973 KERK/BINNENLAND T Sinds zes jaar werkzaam in Zwitserland Als gasten van Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Naar wij verne men is de benoeming te vernach ten van dr. J. Veenhof te Bazel als opvolger van prof. dr. G. C. Berk ouwer, hoogleraar in de dogma tiek aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Prof. Berkouwer, die 8 juni 70 jaar wordt, gaat dit jaar met emeritaat. Sinds 1940 doceert hij aan de Vrije Universiteit dogmatiek. Dr. Veenhof, zoon van de vrijge- maakt-gereformeerde emeritus-hoogle raar C. Veenhof te Kampen, is thans predikant van de Evangelisch-Refor- mierte Kirche te Bazel in Zwitser land. Hij is 39 jaar. Hij studeerde aan de theologische ho geschool van de gereformeerde kerken (vrijgemaakt) te Kampen en vervol gens aan de Georg-August-Universitat te Göttingen (West-Duitsland) bij prof. Otto Weber. Daar promoveerde hij in 1967 magna cum laude op een proefschrift over Herman Bavinck. Bavinck bezette van 1902 tot 1921 de leerstoel, waarin nu dr. Veenhof zal worden benoemd. Hij werd opgevolgd door prof. dr. V. Hepp, in wiens plaats prof. Berkouwer kwam. Dr. X men schrijft ons De redactie behoudt zich het recht voor ons ter opname ln deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publlkatle wordt met de naam van de Inzen der ondertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. 'Fascisme is moord' 'Fascisme is moord'. Deze woorden kwamen in mijn- herinnering terug na het horen van een nieuwsbericht over de brandaanslag tegen het gezin van een Italiaanse neo-fascistenleider. Ter gelegenheid van de ineenstorting van Hitiers Derde Rijk, vluchtte J. Gocb- bels met zijn gezin in de gif-dood. Als dit gezin vóór die ineenstorting even als de neo-fascisten uitgeroeid zou zijn geworden, zou het als martelaren een propagandaobject voor de nazi's zijn geweest. Het zou dus het beste zijn als het Italiaanse centrum plus links nu snel de wet tegen heröprich- ting van het fascisme zou toepassen. Als dit eerder gebeurd was, zou deze niet goed te keuren brandaanslag overbodig zijn geweest. Amsterdam D. Veenstra Dzn. Roomboter (3) Dat gezwam over die boterberg begint menig Nederlander de keel uit te hangen. Maak de prijs van roomboter gelijk aan die van margarine, dan zal je eens wat zien. In een minimum van tijd zouden wij door onze berg heen zijn. De margarint'fabrikanten zullen wel niet lachen, maar de bevol king zal er wel bij varen. Het is een nationaal schandaal, dat in het land van boter, melk en kaas. wij genood zaakt zijn margarine te eten. Scherpenzeel Jac Konijn Goed bedoeld Onder 'Conferentie tegen de apartheid begonnen' (Tr/Kw 10-4-73) staat in de eerste regels: 'Ter ondersteuning van de slachtoffers van apartheid en kolo nialisme'. Deze conferentie, belegd door de VN en de Organisatie van Afrikaanse Eenheid minus USA, En geland, Frankrijk, Italië en België, is misschien wel goed bedoeld. Men kan zich afvragen of er ook Russen, Chile- nen, Cubanen en. Chinezen aan deel nemen. Immers, die worden niet als wegblijvers genoemd. Zij juist zouden hun kolonialisme in Oosten en Westen en Zuiden op de onderhavige conferentie moeten ko- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Prof. dr. G. C. Berkouwer verbonden aan het Sankt Chrischona- seminarie, een opleidingsinstituut voor predikers en zendelingen bij Ba zel. Hij doceerde daar 't nieuwe testa ment, nieuwe theologie, en ethiek. Tevens doceerde hij enkele semesters dogmatiek aan de universiteit van Bazel na de emeritering van prof. dr. H. van Oyen. Sinds anderhalf jaar is hij predikant in Bazel. ADVERTENTIE nü in de boekhandel i Harris laat duidelijk zien hoe de mens echt vrij kan worden en op werkelijk volwassen wijze met zijn medemens kan omgaan. Een bestseller uit de V.S., vertaald in velo landen. Voorwoord van Jan Foudraine. 296 bladz., f 14,50. Van een verslaggever AMSTERDAM Het uit zeven Ne derlanders bestaande sociaal-econo misch team van het internationale Leger des Heils in Bangladesj. blijft daar voorlopig. Het is ingezet bij een dorp in het Faripurdistrict dat door een cycloon is getroffen. Er zijn meer dan dertig doden en enkele honder den gewonden. Oorspronkelijk zou het team na een maandenlang verblijf deze week naar Nederland terugkeren. Het sociaal-me disch team bestaat uit vier verpleeg kundigen, een automonteur, een tuin- bouwarchitect en een secretarisse. Dr. J. Veenhof Veenhofs omvangrijke (ruim 700 blad zijden), in het Nederlands geschreven, studie is getiteld 'Revelatie en Inspi ratie. De openbarings- en schriftbe schouwing van Herman Bavinck in vergelijking met die der ethische the ologie'. Gedurende vijf jaar was dr. Veenhof men verdedigen tegen de bestrijders van het racisme. Het gehele leven is theater geworden, niet 't minst in de binnen- en buitenlandse politiek en alles wat zich daar. omheen groepeert en manifesteert. Geleen J. P. van Wa'ahvljk van Doorn sr. Ontzuilde organisatie De voorzitter van het Genootschap van Leraren bij het VWO-HAVO, de heer R. J. Noorman, heeft blijkens Tr/Kw 9 april gezegd: 'In 1972 heb ben de vijf lerarenorganisaties zich definitief verenigd in het nieuwe ge nootschap. Daarmee is gekozen voor een ontzuilde organisatie per soort van onderwijs'. De uitdrukking ont zuilde organisatie is onjuist en werkt verwarrend. Binnen het genootschap voor leraren bij het VWO-HAVO zijn nl. drie secties aanwezig: één voor het openbaar onderwijs, één voor het rooms-katholiek onderwijs en én voor het protestants-christelijk onder wijs. In artikel 12 van de statuten is vastgesteld dat elk van deze secties het recht heeft 'haar eigen standpunt te verkondigen, in zoverre dit, naar de mening van de sectie, op grond van principieel levensbeschouwelijk inzicht afwijkt van dat van het ge nootschap'. Bovendien heeft elk van de secties rechtspersoonlijkheid. Een en ander leidt ertoe dat b.v. de pro testants-christelijke sectie naar buiten wel degelijk als een eigen 'zuil' op kan treden en dit in de praktijk dan ook doet. Voorburg P. H. Bikker Vals geld Het stukje in de krant van 14 april over de valse dollars in Oegstgeest wekt de indruk dat het erg ingewik keld is om als particulier papier te kopen dat op bankbiljettenpapier lijkt. Natuurlijk is er geen papier te koop met de watermerken van de Nederlandse Bank, maar registerpa- pier normaal 2 is te koop bij elke grote papierhandelaar, eventueel via kantoorboekhandel of drukkerij. Dit papier lijkt sprekend op dat van de dollar als het een bad krijgt in een zwakke gelatine-oplossing met een scheut thee en fijn geknipte wollen draadjes. De dollar is in diepdruk uitgevoerd. Dat kan op een verbouw de stevige offsetpers geïmiteerd wor den, maar het gaat ook op een ouder wetse waswringer. Kortom, voor een handige vent is er maar één ding dat hem van het namaken van dollars kan weerhouden: het mag niet. De Neder landse bankbiljetten zijn veel moeilij ker om na te maken. Een uitvoerige handleiding voor de vervalser zou de liefhebbers maar ontmoedigen. TuU (Haaften) Gerrit Noordzij Sociale wetten De duidelijkheidsman, d% heer Wie gel, stelt alleen de werknemer aan sprakelijk voor het misbruik van soci ale voorzieningen. Hij vergeet de werkgevers, die personeel aantrekken voor een bepaalde periode, het hoog loon geven, ver boven de CAO, en voor de rest van het jaar die arbei ders in de WW laten lopen (ze krij gen dan 80 procent van dat hoge loon via de WW en de rest van de werkge ver, als zij zich disponibel houden voor het geval de werkgever hen nodig heeft). Andijk Jac. Bakker Tragedie (2) Onder het opschrift 'Tragedie' besluit ds. D. Mulder, em. pred. te Rolde, zijn ingezonden brief van 7 april: Waar zit het op vast? Op de tragedie, dat de confessionele partijen doods bang zijn voor alles, wat socialistisch is en daarom deze formatietrage die'. Gaarne zou ik ds. Mulder willen vragen: Bekijkt u de geschiedenis, ook vandaag, objektief en niet door een socialistische bril. Hieronder enkele namen van hooggeachte socialistische ministers, die met confessionelen en andere groeperingen in één kabinet zaten, b.v. dr. Van den Tempel, de heer Alberda, dr. Drees sr., mr. Don ker en dr. Sarakalden. Verder moet u toch weten, dat het een onmogelijke opdracht is een kabinet te formeren, dat moet uitgaan van een -onaantast baar programma van een minderheid. U moet de heer Den Uyl adviseren, om bij de heer Willy Brandt in de leer te gaan. Deze zei enkele dagen geleden: 'Als nieuw links in de SPD de baas wordt, treed ik af Dokkum W. E. Torcnsma AMSTERDAM Zaterdag 28 april hopen mevrouw en ds. Piëtro Panascia (62), de beide leidende figuren van de gemeen schap der Waldenzen in Paler mo, op Sicilië, op Schiphol aan te komen voor een bezoek aan Nederland. Het echtpaar zal ruim een week de gasten zijn van Trouw-Kwartet. De Panascia's, die bijna een leven lang sociaal-kerkelijk werk in volks buurten van steden op Sicilië ver richten, mochten begin dit jaar een bedrag van 75.000 gulden voor hun diakonale arbeid ontvangen, dank zij de offervaardigheid van de lezers kring van Trouw-Kwartet. Het betrof het resultaat van onze jaarlijkse Sin terklaasactie, die ditmaal gericht was op het werk van de kleine gemeenschap der Waldenzen in de achterbuurten van Palermo Het jaar 1973 betekent een kroon op het jarenlange moeizame werk van het echtpaar Panascia. In de herfst van dit jaar zal de Waldenzenkerk op Sicilië het grootste oecumenische dienstencentrum dat ooit ten zuiden van de Alpen is verrezen (kosten ruim vijf miljoen gulden) in ge bruik nemen. Hoewel de bouw van de flat, 'De Noteboom', in de bin nenstad van Palermo, mogelijk is gemaakt door zeer grote bedragen van de protestantse kerken in Zwit serland en West-Duitsland, is het aan het onvermoeide zwoegen van de sympathieke ds. Panascia te dan ken geweest, dat de grondslagen voor dit indrukwekkende bouwwerk konden worden gelegd. In 'De Note boom' komen een school, een inter naat, maar ook eenvoudige wonin gen voor hen, die nog in onvoorstel bare achterbuurten leven, maar daar niet of nauwelijks werken, omdat de werkloosheid een gesel van Sicilië is. Respect De Panascia's zijn nog nimmer in Nederland geweest, ze hebben hun geboortegrond zelden verlaten, ze zijn nu na ernstige aandrang onzerzijds uitgebroken. Wie zoals wij heeft mogen kennis nemen van het werk der Waldenzen, een Gideonsbende, in een wereld van verouderde tradities, onwerkelij ke machtsverhoudingen (o.m. onder invloed van de Mafia) en de nog duidelijk secundaire positie van de vrouw in de samenleving, kan niet anders dan groot respect hebben voor de wijze, waarop de Panascia's hun leven in dienst hebben gesteld van hen, die in de schaduw leven. Er zijn figuren in de sociaal kerke lijke frontlinies, die op de Nobel prijs van het moderne diakonaat aan spraak zouden kunnen maken, ge steld, dat zulk een onderscheiding aanwezig was. Het is mede in dit licht bezien, dat de directie van Trouw-Kwartet zich gaarne inspant om het echtpaar Pa nascia een feestelijk verblijf in ons land te bieden, om het op deze wijze Kerken dicht tvegens mond- en klauivzeer BRATISLAVA (KNA) De Slowaak se autoriteiten hebben de sluiting ge last van alle kerken in 't grensgebied met Hongarije. Als reden is opgegeven een langdurige epidemie van mond en klauwzeer. Het verbod geldt echter niet voor andere plaatsen, waar véél mensen bij elkaar komen, zoals scho len, restaurants en andere gebouwen. Ds. Piëtro Panascia de zonder twijfel waardering van velen te betuigen. De Panascia's zullen gedurende hun verblijf logeren in het oecumenische Pastoreshotel in Amsterdam-Zuid. Van daaruit zullen ze bezoeken brengen en op excursie gaan. Gezien het feit, dat beide gasten geen vreemde talen spreken, zal, tijdens bijeenkomsten een tolk aanwezig zijn. Voor de zeer velen, die in de laatste maanden van het vorig jaar hebben bijgedragen om het bedrag van 75.000 gulden te bereiken, (voor de inrichting van een kinderzwem badje en een speelplaats in 'De No teboom') willen we in het bijzonder melding maken van de programma punten en spreekbeurten. Zondagmorgen 29 april bezoekt het echtpaar een speciale kinderdienst in de Lutherkapel in Hilversum (Coehoornstraat), waar het om 10.30 uur wordt verwacht. Ds. Panascia zal daar een bijdrage voor 'De Noteboom' worden overhandigd. Hij zal, zoals in volgertde samenkomsten vertellen over zijn werk. Zondagmiddag om 5 u. spreekt hij in de gereformeerde kerk, aan de Haviksstraat, in Bad hoevedorp. De kinderen van deze gemeente hebben onlangs een serie tekeningen 'Zo leven wij in de Haarlemmermeer' naar de Wal- denzenschool in Palermo gezonden. Soestdijk Op Koninginnedag zullen mevrouw en ds.. Panascia deelnemen aan het bloemendefilé voor paleis Soestdijk, ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Juliana. Dinsdag 1 mei zijn ze eregast van de V.V.V. Am sterdam. Woensdagmorgen wordt een bezoek gebracht aan de christe lijke Koningin Wilhelminaschool (hoofd de heer J. Schulte Nordholt) te Overveen. Deze school heeft on langs een tentoonstelling gehouden over het Waldenzenwerk in Paler mo. Na afloop zijn de Sicilianen eregasten van de directie van de nationale bloemententoonstelling, De Keukenhof, te Lisse. Trouw-Kwartet heeft bij de voorbe reiding van dit bezoek van vele kanten medewerking gekregen. Dat bewijst oner meer het programma voor donderdag 3 mei. De Panascia's zullen die dag worden begeleid door de heer A. Otter, directeur van de Centraal Bond voor Christelijk maatschappelijk werk, te Amster dam, en gasten' zijn van de directie van het«jeugddorp 'De Rudolphstich- ting' in Achterveld en van die van het christelijk Blindeninstituut 'Bar- timeus' te Zeist. Vrijdag 4 mei wordt een bezoek gebracht aan de Rekkense Inrichtin gen, te Rekken (bij Eibergen), waar het directielid, de heer R. Vegelien, die vorig jaar kennis heeft genomen van het Waldenzenwerk, als gast heer fungeert. Zondagmorgen 6 mei worden de Pa nascia's verwacht in de hervormde Thomaskerk aan de prinses Irene- straat in Amsterdam Zuid, aanvang 10.30 uur. In de dienst zal Piëtro Panascia het woord voeren. Voor degenen, die mevrouw en ds. Panascia willen ontmoeten, bestaat daartoe de gelegenheid na afloop van de middagdienst op zondag 29 april in Badhoevedorp en na beëin diging van de ochtenddienst in de Thomaskerk (gelegen in de nabij heid van de RAI). In de omgeving van beide kerken bestaat royale par- keermogelijkheid. AVONDMAAL Vaak moet je op een afstamj staan om iets te ontdekken, ton wees er al op ten aanzien j grote tekeningen in de "krijtrots Zuid-En geland. Is 't niet merk1 dat het christelijk geloof zol verweven is met een maaltijd? f nu maar even al die vergeliji met andere godsdiensten weg eif ook vanuit dat u het unieke vaf ene maaltijd des Heren beki Een maaltijd, dat betekent natj in de eerste plaats eten en r Dat is onze eerste zorg. Als je j de woestijn bent dan heb je j wat boven je hoofd, maar drinken, hoe kom je daaraai maaltijd is dus om ons te doen! Het eerste en meest fundamente we nodig hebben geeft deze Hei-gpj leven van Hem. Daar staat de van het voedsel en de drank 4 geeft niet buiten. Hij is dat na!* zelf. Hoe Hij dat zelf is, daar hij Ut kerk erg veel over gedacht en cussieerd, maar dat Hij dat i daar kon niemand om heen. ons eten en drinken, Hij is htl die ons bestaan mogelijk maaktL^ nog een stap verder, niet zoa daar staat, of omdat Hij uit de, komt, maar gebroken en vergoti wil zeggen door de dood heen. manier fundeert Hij ons leven, Hij het mogelijk. Door zijn opof van zichzelf, door zijn liefde: niets lief te hebben viel'. En da| Hij ons. En tegelijkertijd wil 1 op die manier om één tafel h als leden van één familie, the j1 of God. Eén in ditzelfde d^ fundeert en ons leven maakt, ons verleden wegdoet j gericht doet zijn naar zijn tot Van die maaltijd is het vand£ dag, witte donderdag. En wat i doen aan die krant die vandaj komt, met al dat verdriet en jjj angst? Ja, dat vraagt Hij ons. C dag van zijn avondmaal. Nacljf zeiden ze vroeger. ADVERTENTIE NED. HERV. KERK Aangenomen naar Gieterveenlgje, ternijeveen (toez.): W. Schi Heinkenszand. Ln Bedankt voor Sprang: J. Vroj weij te Emmeloord; voor Nieuf^ drecht: T. Poot te Groningen. j^e GEBEF. KERKEN Beroepen te Montfoort: C. P. fj t( di, kand. te Kampen; te UtrechPe.n van Benthem te Middelburg, is Benoemd tot leraar g.o. aan ped. akademie te Middelburg Streefkerk te Veere, die deze ming heeft aangenomen. 1*6 De schrijver van de rubriek 'Vandaag' maakte in de krant van 11 april een aantal opróerkingen naar aanleiding van het initiatief voor de oprichting van een nieuwe sociale academie (zie interview in Trouw/Kwartet van 2 april). Het had kennelijk zijn onge noegen gewekt, dat als motief voor de oprichting onder andere was genoemd dat meer en meer de tendens naar voren komt om het sociaal onderwijs als breekijzer te doen fungeren bij de omvorming van de maatschappij. Gemakshalve werd weggelaten de zin in het interview, die er direct op volgde, namelijk dat daarbij dan vaak aangesloten wordt bij het neo-marxis- mi'. Dat lijkt me een niet al te kiese wijze van voorlichting. De Vandaag- schrijver schrijft op eigen golflengte verder om de lezers toch maar vooral de indruk te geven dat maatschappij hervorming bij de nieuwe academie wel buiten het blikveld zal liggen. Erger wordt het nog als de schrijver er tamelijk suggestief de vraag aan toe voegt of de mannen van de nieu we academie dan vinden dat de maat schappij op zo'n goed spoor zit en we het paradijs hier al hebben. Mijn bedoeling is niet hiér uitvoerig te gaan toelichten wat we met de sociale academie beogen. Binnenkort verschijnt een brochure, die informa tie geeft en de achtergrond duidelijk maakt vanwaaruit gewerkt zal wor den. Maar wel wil ik de Vandaag- schrijver uitnodigen eens serieus ken nis tc nemen van de achtergronden van waaruit het onderwijs op de soci ale academies thans gegeven wordt Toén de Horst werd gesticht viel"deze onder de bepalingen van de hervorm de kerkorde inzake het apostolaat. Daarin staat terecht dat het bij het apostolaat gaat om de verbreiding van het evangelie aan hen, die daarvan zijn vervreemd, om hen terug te bren gen tot de gemeenschap met Christus en om de kerstening van de samenle ving, teneinde het leven naar Gods geboden en beloften in te richten. En de wika's beloofden in de arbeid, waartoe ze waren opgeleid, als getui gen van Jezus Christus werkzaam te zullen zijn en daarbij te blijven in de weg van het belijden der kerk. De Vandaag-schrijver zou eens moeten bestuderen wat van deze visie aan 'de Horst nog over is. Geen wika-gelofte meer. Intussen discussies over een open of besloten beleidsconceptie, waarbij het er dan in de besloten beleidsconceptie om gaat, de sociale academie een functie te geven bij het omvormen van de maatschappij met desnoods ook subversieve middelen.' Was het zo vreemd dat minister Van Veen toen een keer dreigde met' het dichtdraaien van de subsidiekraan? Het ging en gaat hier om omvorming van de maatschappij, waarin bij het neo-marxisme wordt aangesloten. Nu, dan zeggen wij uit overtuiging dat zo de Sociale academie geen breekijzer mag zijn. Wel moet het onderwijs erop gericht zijn, mens en samenle ving op te roepen tot een leven naar Gods geboden en beloften. Dat beogen we met de nieuwe academie wel. Zo willen we maatschappij-hervorming. En dan, er is nog een gereformeerde academie zegt de Vandaag-schrijver. Ik nodig hem uit kennis te nemen van de doelstellingen zoals die vanuit de academie zelf werden geformuleerd en die intussen het onderwijs terug brengen op algemene basis wat in de practijk van het sociale onderwijs neerkomt op aansluiting bij groepe ringen, die weinig meer met het gere formeerde hebben uit te staan. Wij willen vanuit het gereformeerd belij den bezig zijn in de samenleving en ik zou de Vandaag-schrijver willen vragen waar te maken dat thans op de bestaande academies het sociaal onderwijs nog de sporen van het gereformeerd belijden in zich heeft. Maar de vraag is kennelijk: wat is gereformeerd vandaag? Die vraag be antwoord je niet door zoals de schrijver doet naar Vorster te verwijzen die ook gereformeerd wil zijn. In ieder geval ben ik ervan overtuigd dat er tal van diakonieën zijn, die ondanks de bedekte hint van de Vandaag-schrijver om maar niet mee te doen met het nieuwe initia tief, het mogelijk zullen maken aan de doordenking van het sociale onder wijs in gereformeerde zin opnieuw gestalte te geven. Had de Vandaag- schrijver niet gelezen dat wij dat als een uitdaging zagen? Huizen (NH) J. v. d. Graaf (Discussie gesloten, red.). UTRECHT In 1974 zal opnieuw een landelijk pastoraal overleg van de Nederlandse r.k. kerkprovincie wor den gehouden. Hiertoe hebben de bis schoppen in principe besloten. Het zal een voortzetting zijn van de bezinning op het thema 'rechtvaardigheid in de wereld'. Meer speciaal zal dit tweede overleg een bezinning zijn op de houding van de christen in de consumptie- en prestatiemaatschappij. De bisschoppen hopen zo ock aan de basis een be wustwordingsproces op gang te bren gen, mede langs de lijn van hun recente vastenbrief. Het is de bedoe ling, de aandacht vooral te richten op het vraagstuk van de gastarbeiders en andere minderheden. GEREF. GEMEENTEN d j Beroepen te Nieuw-Beijerlandl gei Gier te Den Haag; te Ridderk^ s, van Stuyvenberg te Rotterda^ wijk; te Elspeet: Ch. v.d. Yerseke; te Ter-Aa: A. Hof\ df Scheveningen. HELMOND Een aantal zicl£ gelovige katholieken' noemend^ nen heeft het 'rooms-katholiek^ lands centrum pro fide et Cdi opgericht, dat is aangesloten jeda internationale federatie 'pro Lu; ecclesia' (voor geloof en kerkfj^ federatie heeft in november ljar grote bijeenkomst gehouden iiL^ waaraan ook 176 Nederlanders^ y deelgenomen. Een van de s^e was toen prof.-dr. J. van der |g0, De bewegingen 'ConfrontaO" 'Waarheid en leven' hebben in beginsel tot samenwerki^ 'Pro fide el. ecclesia' bereid ftri Het Michaellegioen heeft n^.c standpunt ingenomerii 133 Het centrum constateert een rbs' ge toestand en grote verwarrCej] nen de r.-k. kerk in Nederlanfag Het stelt zich onder meer tCgj het r.-k. geloof in NederlandLn2 kondigen en waar nodig te harl gen; aan de opvattingen van en de romeinse congregatiesL-, derland zoveel mogelijk bekenl.. geven; voor rooms-katholiew steun te zijn in hun geestelijl door het bevorderen van eeBUl catechese voor jeugd en volwèotc gebedsbijeenkomsten, retraitelten zinningsdagen, alsmede contaftde stand te brengen tussen rechte ge priesters en katholieken fclu priesters zoeken. pri; Van een verslaggever MIDDELBURG De recht Middelburg heeft twee manl oordeeld tot drie maanden waardelijke gevangenisstraf het bezit van 400.000 ongel leerde sigaretten. De 29-jarige R. G. de V. ui dam en de 27-jarige B. S. u dam werden op 31 oktober v op de veerpont Kruiningen der betrapt met sigaretten die afkomstig bleken te zijn kustvaarder in de haven van zen. De douane had eerde gelegd op de lading van het partij sigaretten vertegenw een handelswaarde van 50.001 De mannen hadden de sigare 10.000 gulden gekocht. De bij het slagen van deze voor 40.000 gulden benadeelt weest. De uitspraak was overeenko eis van de officier van justit ■cgd met

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2