chorsing acties lijkt en schijnoverwinning Dor werkgeversfront eoeo WENNEKER Gepensioneerde ambtenaar moet alsnog bevorderd Van vijf ambtenaren op Antillen één overbodig de betere jonge jenever JOHA1MEMUS ORGEL Nieuw 'verkeersbord' 2 d D D 'Staatssecretaris consumentenzaken' Politie assisteert bij ontruiming van illegale camping Cao in cartonnage Passieberichten Universiteitsraad keurt beleid in zaak Daudt af Concert voor Natuurfonds En dan nog... /f f IW/KWARTET DONDERDAG 19 APRIL 1973 BINNENLAND T9/X11 Jan Brokken (BERGEN De ontwikkelingen op het socia al-economische front beginnen iets weg te hebben pn Japanse film: na zeer langdurige, soms langdradige passages komt de ontknoping in een pnpo. Maar terwijl de cineasten trachten logisch te werk te gaan, hebben de meeste mensen I het langdurige arbeidsconflict geïnteresseerd zijn, langzamerhand bet ziebt op de feitelijke ran zaken verloren. jde NW-ers Kok en De Boon week boos uit het SER-overleg tstapt, geven de voorzitters van ie industriebonden nu binnen uur gevolg aan de oproep van Irzitter van diezelfde SER om jerhandelingen te openen. 3e industriebonden drie weken \i met de metaalwerkgevers Ie tafel schoven, weigerden zij lies op te schorten onder de ;n: 'wij krijgen de stakers niet et werk zonder dat er een jjk resultaat uit de besprekin- lomt'. Nu moeten de stakers aan het werk zonder dat er iat en zelfs de kans op resultaat tig is. reet betrokkenen zelf de i weten ook niet precies hoe er de huidige situatie moeten IDat manifesteerde zich in de gehouden ledenvergaderin- r de stakers hoogstens met i hun ja op de opschorting kties gaven. Hoe onduidelijk nd ook zijn moge, de stakers /el in de gaten, dat de indus- ;n een veer hebben gelaten, de werkgevers in de eerste n het voorhoedegevecht om mensnivellering op punten je wonnen. de boot het zover komen? Na het kelijke succes van de bonden, VV-voorzitter De Boon bewerk- begonnen zij drie weken gele onderhandelingen met de versvereniging in de metaal-, Het zag er voor de werkgevers iet al te best uit: steeds meer uele werkgevers vielen uit de sloten afzonderlijke cao's met iden. Het inleidende gesprek bonden verliep goed en na het nde konden werkgevers en mers formeel gaan praten on- orziittersohap van prof. Goud- Toen het die avond op zaken- ankwam, schrokken de werkge- >rug en ook de werknemers het te riskant, het voorstel- zaard wat te ingewikkeld n de achterban te verkopen stoots te aanvaarden. De werk- vroegen nieuw overleg; de vers weigerden. ;en uur later kwamen op het nitrum in Driebergen telefoon- nmen van werkgeversorganasaties andere sectoren, die het overleg e metaal hadden afgewacht om aden te verzoeken met hen aan e komen. Zo konden onderhan en in de textiel, de brouwerij- kleinmetaal en bij AKZO en 5 hervat worden. Maar de cen- verkgeversorganisaties begonnen vat te krijgen op de individuele feversorganisaties en de bespre- i in diverse sectoren sprongen lor op het moment dat het het kendoen aankwam, af. De vak- les werden bijzonder boos, twee - ADVERTENTIE poor enkele centen méér r glas geniet U van de erbeste Hollandse Cognac, 3 KUYPER VIEUX t de originele, uit Frank- I i geïmporteerde Brandy. j; Uw Slijter de gratis Voordeelkaart voor het zilveren van de puntenzegcls, de extra attractie bij elk De Kuyper-artikel ervan liepen uit het centraal overleg weg. De industriebonden kwamen door het hardnekkige nee van de werkgevers in een steeds moeilijker parket te zitten 'Kom op' De langdurige stakingen gingen veel geld kosten (tussen de tien en vijf tien miljoen) en daarom werd een inzamelingsaktie begonnen onder de naam 'Kom Op'. Die aktie zorgde opnieuw voor de nodige moeilijkhe den: alleen het NW schaarde zich volop achter de inzamelingsaktie, het NKV gaf een nogal slappe aanbeve ling, het CNV weigerde de aktie for meel te steunen. Het uitblijven van deze steun kwam als een klap in het gezicht voor de bonden, die menen een voorhoedegevecht te voeren waar bij zij recht op steun van de andere bonden hebben. De zaak lag het meest precair bij het CNV. Voorzitter J. Lanser zou een paar dagen later voor de radio zeggen, dat hij wel solidair met de industriebonden was, maar dat de bond zelf verantwoordelijkheid droeg voor het beleid. Hoewel het nog te vroeg is om duide lijke conclusies te trekken, ziet het er wel naar uit, dat 'Kom Op' door die moeilijkheden niet tot een uitzonder lijk succes zal worden. De industrie bonden kwamen toen voor de situatie te staan, dat de stakingsakties wel nog vele, vele weken gefinancierd konden worden, maar dat de bonden dan wèl bezig waren hun weerstands- kassen leeg te staken, en dat het doel van de werkgevers zoals de bonden dat zien bereikt zou zijn: de indus triebonden zouden door geldelijk ge brek de komende jaren een toontje lager moeten zingen. Strategie Na langdurig beraad formuleerden bondsbesturen en aktieleiders een heel nieuwe strategie. Zij zullen trachten in de besprekingen, die van daag beginnen, een redelijk resultaat te boeken, dat dan wel niet ten volle aan hun eisen tegemoet komt, maar dat zeker een begin van een inko mensnivellering zal inhouden. Op cen traal niveau zal volgend jaar de kwes tie van de inkomensnivellering op nieuw aan de orde komen. Door nu voorlopig af te haken, behouden de bonden hun strijdbaarheid. De kassen blijven gevuld. Wanneer de werkge vers echter niets blijven voelen voor een eerste stap op de weg van een inkomensnivellering, zullen de akties op 1 mei in heviger mate hervat worden. Afgelopen maandag werd koortsachtig naar de uitwerking van deze formule gezocht. Direct reageren op de adver tentie van de werkgevers zou te veel grieven bij de stakers wekken. Telefo nisch contact met de voorzitter van de SER bood uitkomst. De heer De Pous liep allafig met plannen rond om een oproep tot de strijdende par tijen te doen. Maandagavond deed hij die oproep. Door in gesloten gelederen op te treden hebben de werkgevers in de eerste ronde van het arbeidsconflict gewonnen: de bonden zullen met het onderhandelen zonder een mes (de akties) op tafel. Tegelijkertijd hebben zij door hun houding een dermate grote wrevel bij de tienduizenden werknemers die bij stakingen betrok ken waren, ontketend, dat zij de ko mende jaren uiterst strijdbare indus triebonden tegenover zich zullen vin den. De taktiek van de industriebon den om via één bedrijf het front open te breken (Hoogovens) is mislukt. De taktiek van de bonden om via een sector (eerst metaal, later de tex tiel) een opening te vinden, is even eens mislukt. Nu zullen de bonden in een mammoetvergadering met de werkgevers uit alle door stakingen getroffen sectoren een akkoord trach ten te bereiken. Zelfs met een akkoord zal het sociale klimaat er de komende maanden ech ter niet beter op worden. De bonden en hun tienduizenden leden zijn rond uit woedend op de werkgevers. Die woede zal zich eens ontladen. De eerste slag van de werkgevers lijkt daarom op een schijn-overwinning. RUILBEURS Op zondag 29 april wordt er een grote nationale ruil beurs gehouden in alle zalen van het Roothaanhuis, Rozengracht 133 in Amsterdam. Alle inlichtingen worden gegeven onder telefoonnummer 020- 235969. Van een verslaggever WILLEMSTAD Ruw geschat is twintig procent van het aantal ambtenaren op de Nederlandse An tillen overbodig. Door een te laag prestatieniveau, slechte werkme thoden en een inefficiënte organi satie zijn veel meer mensen in dienst van de overheid dan nodig is. En begin van een sanering zou kunnen zijn het bevriezen van het personeelsbestand op het peil van 15 december 1972 en terugbrenging van het aantal ministeries van ne gen naar zes. Dit staat in een rapport dat de heer J. C. Slikker en drs. C. H. Moen in opdracht van de Antilli aanse regering uitgebracht hebben. De rapporteurs werken op het mi nisterie van landbouw en visserij in Den Haag, zijn in november en december naar de Antillen geweest en hebben in februari hun rapport uitgebracht. Voorbeelden van ondoelmatig be heer en nodeloze bureaucratie zijn de achterstand bij de inning van belastingen (opgelopen tot bijna honderd miljoen, bijna net zo veel als de hele Antilliaanse begroting) en de ingewikkelde administratie bij de aanvraag van vakantiedagen door ambtenaren (steeds is een beschikking van het hoofd van dienst nodig, waarvan het gevolg is een lawine van beschikkingen die een fors beslag legt op de schaarse bergruimte). De Antilli aanse regering heeft al een aantal aanbevelingen uit het rapport op gevolgd; zo is voorlopig tot 1 mei een personeelsstop ingevoerd en is de procedure voor bet aanvragen van verlofdagen vereenvoudigd. Volgens het rapport was de perso neelsbezetting op de departemen ten de laatste vijf jaar met ruim veertig procent gestegen. ADVERTENTIE het Juichende orgel met de betaalbare Q prij3 voor huiskamer en kerk v.a. f 7.900,- De grootste orgel- en plano- speciaalzaak Oostplein 131-146, Rotterdam -Tel. (010) 115255 Joh. de Heer Op de Einsteinweg in Amsterdam is een nieuw verkeersbord te zien. Om de automobilisten ervan te doordringen dat zij extra veel overlast bezorgen aan de bewoners van de flats langs deze weg wanneer ze zich niet aan de maxi mumsnelheid houden, heeft men onder deze borden een verduidelijking aan gebracht. De bewoners wachten in spanning het resultaat af. Vul horizontaal in: 1 vlug, 2 kamhage- dis, 3. oorsprong, 4. wispelturig, 5. ooievaar met prachtige staartveren, 6 bevervilt, 7 soort aap. Bij juiste oplos sing leest men op de cirkeltjes de naam van een vis. 3 1 U U S 6 1 OPLOSSING VAN GISTEREN: Horizontaal: 1 dadel-trek; 2 arena-Ai- da; 3 rag-tal-Eem; 4 tree-net-op; 5 een- ren-are: 6 lel-net-aam; 7 ate-edik-Ne; 8. arme-odeon; 9 paar-teint. Verticaal: 1 dartel-aap: 2 ara-ree-tra; 3 degen-lama; 4 enter-Neer; 5 laan-eed- OT; 6 talent-Ide; 7 net-aak-ei; 8 Ede- ora-non; 9 kampement. Van een verslaggever DEN HAAG Consumentenbond en Konsumentenkontakt willen in een nieuw kabinet ook een staatssecretaris voor consumentenzaken. De twee or ganisaties hebben de informateur ver zocht bij de opstelling van een werk plan voor een nieuw kabinet met deze wens rekening te houden. De organisaties wijzen erop dat de verschillende politieke groeperingen in ons land menen dat aan de positie van de consument meer recht moet worden gediaan. Tooh levert dit helaas nog weinig resultaat op. De belang rijkste oorzaak is het gebrek aan coördinatie. De benoeming van een staatssecretaris zou daarop een gunsti ge invloed kunnen hebben, aldus de organisaties. Van een verslaggever UTRECHT De Centrale Raad van Beroep in Utrecht heeft beslist dat minister Boersma van sociale zaken alsnog de gepensioneerde ambtenaar mr. dr. H. A. G. J. P. de Jonge uit Den Haag moet be vorderen tot referendaris. De heer De Jonge ging op 1 oktober 1971 met pensioen. Hij leidde des tijds met groot succes het Centraal Punt voor Bemiddeling van Acade mici en Hoger Leidinggevend Perso neel (CPA), dat in 1954 werd ge vormd. De heer De Jonge deed dat in de rang van hoofdcommies. In 1969 stel de de hoofdinspecteur-directeur van de arbeidsvoorziening de minister voor, mr. dr. De Jonge te bevorde ren tot referendaris. Zo mogelijk met terugwerkende kracht. De mi nister was echter van plan over te gaan tot de inrichting van een cen traal bureau voor de arbeidsbemid deling van hoger personeel. In ver band hiermee werd de beslissing aangehouden. De nieuwe organisatie vorm kreeg echter pas gestalte op 1 november 1972 door de oprichting van het Landelijk bureau arbeids voorziening academici, onder leiding van een administrateur. Op 8 juni 1970 ging de heer De Jonge bij het Haagse ambtenarenge recht in beklag over het uitblijven van een beslissing over zijn bevorde ring. Het beroep werd evenwel on gegrond verklaard. De Centrale Raad van Beroep heeft nu na een langdurig en minutieus onderzoek de uitspraak van het amb tenarengerecht vernietigd. Het be sluit van de minister om de heer De Jonge niet voor bevordering in aan merking te laten komen werd ook nietig verklaard. De overwegingen van de centrale raad komen er op neer dat de minister niet redelijk en zorgvuldig heeft gehandeld. Hij moet nu een nieuw besluit nemen waarbij hij met deze overwegingen rekening dient te houden. De raad deelt de verwondering van twee deskundigen die bij het onder zoek werden ingeschakeld, dat nooit een taakonderzoek naar de functie van de heer De Jonge heeft plaats gevonden. Sinds jaar en dag werd op de personeelsafdeling van het ministerie de opvatting gehuldigd dat de functie van de heer De Jonge een hogere waardering rechtvaardig de dan de rang van hoofdcommies. NIEUWKOOP/BODEGRAVEN 8 Een groot aantal rijkspolitiemannen heeft gisteren geassisteerd bij de ontrui ming door rijkswaterstaat van de ille gale camping op het terrein van veeh ouder J. Kemp in de Mije (gemeente Bodegraven). De boerderij werd om singeld en van de vijf caravans die op het land van de veehouder stonden, werden er twee op diepladers gezet en drie achter de auto's van rijkswater staat gehaakt. Ze werden afgevoerd naar een opslagplaats in Zoetermeer. Om eventuele wegversperringen te signaleren, was een vliegtuig van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie Ingezet. Zowel de brug die toegang geeft tot het erf van de boerderij als de toegangsweg tot hetcaravanterrein bleken te zijn versperd. In tegenstelling tot een eerder gedane poging om de camping te ontruimen werd de heer Kemp door de komst van de politie volkomen verrast. In mei vorig jaar werden de ambtenaren die een einde aan de campin wilden maken, met gier bespoten en achterna gezeten met hooivorken. Daarom wa ren ditmaal niet alleen een groot aantal politiemannen aanwezig, maar ooi de officier van justitie in het aroondisement Den Haag, mr. E. van de Schans, em bij eventuele moeilijk heden te kunnen ingrijpen. Maar na een gesprek met de burge meesters van Nieuwkoop en Bodegra ven (het erf ligt in de gemeente Nieuwkoop, de toegangsweg op het grondgebied van Bodegraven), was de heer Kemp bereid de wegversperrin gen op te ruimen, en kon het perso neel van rijkswaterstaat met de ont ruiming beginnen. UTRECHT Voor de ongeveer 7000 werknemers in het cartonnagebedrijf en het papieren zakkenibedrijf is een nieuwe CAO tot stand gekomen, die geldt van 1 april dit jaar tot 1 april volgend jaar. Er is een algemene loonsverhoging tot stand gekomen, van 3,3 procent met een vloer voor de lager betaalden van 9,50 per week. Voor de jeugdigen is bovenop die 3,3 procent nog een ver hoging bereikt van vijf procent. Ver der is overeenstemming bereikt over invoering van een 40-urige werkweek per 1 januari 1974. Jeugdige werknemers mogen niet met alle machines werken DEN HAAG Jeugdige werknemers beneden de achttien jaar mogen niet meer met alle machines en gereed schappen werken, omdat die direct of indirect schadelijk kunnen zijn. Dit schrijft minister Boersma (sociale za ken) in een ministeriële beschikking. Het gebruik van bepaalde machines en gereedschappen is voor hen verbo den omdat zij onder meer schade aan het gehoor kunnen toebrengen. Jonge ren mogen niet werken op plaatsen waar het geluidsniveau boven de ne gentig decibel uitgaat, tenzij zij ge- hoorbeschermers dragen (Decibel is de eenheid waarin geluidssterkte wordt gemeten) Stadsrumoer en zeer harde radiomuziek geven bijvoorbeeld een geluidsnivleau van tachtig deci bel. Beatgroepen produceren meestal een lawaai dat ver boven de negentig decibel uitgaat. Tot de apparaten en machines die, ondanks beveiliging gevaar opleveren voor jonge werknemers behoren vol gens de beschikking: betonmolens, cir kelzagen, sommige houtbewerkingsma chines, stempelmachines en vlakba ken. Ook is het voor hen verboden bepaalde hijs- en hefwerktuigen te bedienen. Concours vertolkers eigentijdse muziek BILTHOVEN Gaudeamus uit Bilt- hoven gaat voor de tiende maal een internationaal concours voor vertol kers van muziek van deze tijd hou den. In samenwerking met de Rotter damse Kunststichting en met het Rot terdams Conservatorium zal het con cours van 25 t.e.m. 29 april worden gehouden in de Willem Pijperzaal van het Conservatorium en in De Doelen. Er zijn 38 inschrijvingen binnengeko men met 73 deelnemers uit 15 landen, waaronder Chili en Japan. De eerste ronde van het concours is op 25. 26 en 27 april in het Conservatorium van 9.30—17.30 uur. De tweede ronde wordt op 28 april in de kleine zaal van De Doelen gehouden op dezelfde tijd. Bij beide ronden is de toegang gratis. Het slotconcert vindt plaats op 29 april om 20.15 uur eveneens in de kleine zaal van De Doelen. De jury bestaat uit Johan van den Boogert, Harrison Birtwistle, Georges Caraë Lothar Faber en Jacques Parrenin. UTRECHT In de Domkerk zal op zaterdagmiddag 21 april de Markus Passion van Johann Driessier (geb. 1921) worden gezongen door de Dom cantorij o.l.v. Maarten Kooy. De uit voering die vrij toegankelijk is begint om 15.30 uur. HILVER SUM Het Omroepkoor en het Radio Filharmonisch Orkest zul len onder leiding van Kurt Redel op Goede Vrijdag in Lourdes een uitvoe ring geven van Bachs Matthaeus Pas sion. Het eerste deel wordt 's middags •uitgevoerd, het tweede 's avonds. Bru ce Abel zingt de Christuspartij, Theo Altmeyer is de evangelist. Verder werken mee Térésa Stich-Randall (sopraan), Eva Bornemann (alt), Tho mas Bastine (tenor) en Friedhelm Hessenbruch (bas). Van een verslaggever AMSTERDAM De universiteitsraad van de Universiteit van Amsterdam heeft opnieuw in een motie zijn af keuring uitgesproken over het beleid van het college van bestuur in dc affaire Daudt. De universiteitsraad kant zich tegen het voornemen van het college van bestuur om hoger beroep in te stellen tegen de voor prof. Daudt gunstige beslissing van het ambtenarengerecht. De raad vindt dat zo'n hoger beroeps procedure 'in genen dele bijdraagt tot de oplossing van de conflicten in de faculteit der sociale wetenschap pen'. Yehudi Menuhin en zijn zuster Hepzibah die beiden meewerken aan het concert ten bate van het Wereld Natuurfonds op 29 april in Den Haag. In Huize Bloemendaal te Vaals wordt van 14 juli tot 21 juli de traditionele (nu al 23e) werkweek voor kerkmuziek gehouden door de Stichting Lutherse werkgroep voor Kerkmuziek. De Nederlandse Operastichting gaat tussen 2 en 11 mei in Schevenin- gen en Amsterdam weer voorstellin gen geven van Benjamin Britten's uit 1947 daterende kameropera 'Albert Herring', o.l.v. Jochem Slothouwer. Le petits Chanteurs de St. Fran- gois de Versailles, een Frans jon genskoor uit Parijs, zal op Goede Vrijdag 's avonds om 21.00 uur een concert in de Laurens kerk te Rotter dam geven waarbij de toegang vrij is. Het Tropenmuseum in Amster dam organiseert vrijdag 27 april een wajangnacht waarvoor de Javaanse da- lang drs. Singgih Wibisono een speci ale enscenering maakte van een tradi tioneel wajangverhaal uit de Mahaba- rata-cyclus. ADVERTENTIE (j- Rechterlijke macht aan mr. A. C. van der Spek is op zijn verzoek per 1 maart 1974 eervol ontslag verleend als officier van justitie in Rotterdam. Aan mr. W. Schenk is op zijn ver zoek. per 1 augustus eervol ontslag verleend als president van de recht bank te Zwolle. Benoemd zijn tot rechter in de rechtbank te Rotterdam; mevrouw mr. R. E. Andringa-Blok, advocaat en procureur te 's-Gravenha- ge en mevrouw mr. A. M. Biegman- Hartogh, wetenschappelijk medewerk ster le klasse aan de rijksuniversiteit te Leiden. Pensioen Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is aan de heer J. Breunis, raadsadviseur bij het ministerie van landbouw en visse rij, per 1 september ontslag verleend. De heer Breunis, die sedert 1945 de toenmalige hoofdafdeling voorlichting van het ministerie van landbouw en visserij heeft geleid en tevens optrad als perschef van de minister van land bouw, werd in 1971 om gezondheidsre denen op zijn verzoek van zijn functie ontheven en tegelijkertijd benoemd tot raadadviseur. Promoties: - De heer P. A. Cornelisse uit Rotterdam is aan de Erasmus Universiteit in die stad gepromoveerd tot doctor in de economie. De heer G. Melles is aan de theologische hoge school te Kampen gepromoveerd tot doctor in de theologie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11