STAKINGEN OPGESCHORT UW Engeland veroordeelt actie van Israëli's jEge prijs Vakbonden en werkgevers gaan morgen weer onderhandelen oor Co-op 'Aantal geslachtsziekten in wereld onrustbarend' WASAUTOMATEN 499,- irmschade aan nbouw tot ventig miljoen Onderzoek naar 'klikbrief jes' aan arbeidsbureaus Landbouw- overleg EEG in impasse In deze krant SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN Landmachtconflict breidt zich uit Veel Vlaardingers ziek bij stankgolf op 21 maart Nixon doet mond open over Watergate-zaak Piet Keizer niet tegen Real Madrid Doodstraf gaat ook in Ulster verdwijnen krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe Leiclse Courant tISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" WOENSDAG 18 APRIL 1973 54ste jaargang no. 15 HAARLEMMERSTRAAT 1 250 LEIDEN Alle bekende merken Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur iistraat 37 p een onzer verslaggevers RECHT Co-op Nederland en op UA zijn definitief in ande- tianden overgegaan, maar de xoopprijs is een goed bewaard eim gebleven. Insiders menen ije nieuwe eigenaren. Schol- Honig in Koog aan de Zaan en ih in Helmond, niet meer dan ele miljoenen voor Co-op heb- betaald. W. Mazzola (ex-commissaris van p) en dr. W. Hoefnagels (presi- directeur van Scholten Honig) in over de exacte overnameprijs zeggen, maar hebben wel laten scheremeren dat deze laag is. Op ttingen tussen de vijf en negen jen gulden wensen de beide he geen reactie te geven, in van de relatief lage overname- is volgens insiders dat Co-op in niets meer waard was. Ook de fabrieken en bakkerijen waren esgevend. De schulden waren bij- er groot, terwijl er geen midde neer waren om het bedrijf op de voet voort te zetten. Deze schul- waarvan de schattingen 200 mil- gulden bedragen, nemen de nieu- eigenaren over. Ook de hierin epen kosten voor het sociale plan 15 miljoen gulden komen voor rekening, zoals afgesproken met rakbonden. Overigens zullen de en voor zover bekend niet ge- maken van het enquêterecht, lommissaris van Co-op A. Kloos dit gesuggereerd omdat er vol- hem bij het bedrijf sprake was theer. De nieuwe eigenaren van hebben de afgelopen dagen vol- overeenstemming bereikt met (genaamde b-deelgenoten sde zelf- e verbruikscoöperaties), de fi- ering is geheel geregeld en het met het Co-op pensioenfonds worden afgesloten. Gistermiddag nog nader organisatorisch over- teweest met de staf en de onder- Ingsraad van Co-op en vandaag let personeel te horen krijgen bij fe nieuwe onderneming het wordt peeld. lLDWIJK De storm van begin heeft in het Zuidhollandse tuin- ;gebied het Westland en het iet Berkel-Pijnacker voor 50 '0 miljoen gulden aan glas en ssen vernield. Ongeveer tweeder- in de schade kwam voor rekening tiet Westland. itorm heeft 20 hectare kassen en nhuizen totaal vernield en 60 re zwaar beschadigd. Ongeveer tuinbouwbedrijven met een tota- drijfsoppervlakte van 2000 hecta- erden door de storm getroffen. gezegd ik voor het leven aan het d van de staat word gesteld, de hele wereld dit alleen r beschouwen als een eerbe- aan een man, aan wie Tune zijn roem onder de naties ;t. President Bourgiba van Tunesië i wol kt 'cl bewolking met plaatselijk "iele buien, maar ook ver- ireid voorkomende opklarin- in. Matige tot krachtige noord- itelijke wind. Maximum-tem- iraturen rond 9 graden Celsius. lorgen en overmorgen: overwc- tnd droog, later vrij zonnig, laar aanhoudend te koud voor p tijd van het jaar. lorgen zon op: 05.35 onder: 19.44 maan op: 22.29 onder: 05.49 Van een onzer verslaggevers UTRECHT/DRIEBERGEN Alle acties in de metaal, de textiel, de con fectie en de brouwerijen zijn met ingang van morgen tot 1 mei opgeschort. De besturen van de drie industriebonden zullen donderdag met een delegatie van de werkgevers aan tafel gaan zitten. In Utrecht werd gisteren weer overleg gevoerd over de moeilijkheden in de zuivelindustrie, van links naar rechts de AWB-secretaris, de heer Kok, optredend voor de werkgevers, en de 1 ling, delegatieleider van de werknemers. Gevaar voor internationale anarchie NEW YORK (UPI, Reuter, AP) Engeland heeft gisteren in de Veiligheidsraad de Israëlische commando-actie in Libanon veroor deeld 'als een daad van officieel geweld dit onder geen omstandig heid onder het handvest van de VN gerechtvaardigd kan worden'. f ADVERTENTIE/ De Britse afgevaardigde, Sir Colin Crowe, zei gisteren bij de hervatting van de behandeling door de Veilig heidsraad van de Libanese klacht, dat als de internationale gemeenschap de ze acties van Israël zou dulden er een toestand van internationale anarchie zal ontstaan. Londen heeft bij Israël ook officieel geprotesteerd tegen het gebruik van valse Britse paspoorten door de Israëlische commando's. Engeland verwerpt het verweer van de Israëlische delegatieleider Josef Te- koah, dat de aanval gericht was tegen terroristen en dus geen rechtvaardi ging van node heeft. 'Naar de mening van mijn delegatie behoeft iedere daad van geweld een rechtvaardiging', aldus Sir Colin. De recente Israëlische actie was in strijd met alles waarvoor de VN staan. Hij zei verder, dat Londen niet blind was voor de oorza ken van de terreuracties van de Pales- tijnen. Om die tegen te gaan moest er wat gedaan worden aan de gerecht vaardigde aspiraties van de honderd duizenden Palestijnse vluchtelingen in Jordanië, Syrië, Libanon, Gaza en elders in de wereld. DEN HAAG Minister Boersma van sociale zaken moet naar de mening van het Tweede-Kamerlid Janssen (PvdA) een onderzoek instellen naar de oorzaak van het toenemend aantal naar de arbeidsbureaus in Gelderland gezonden anonieme brieven. Hierin worden personen genoemd die naar de mening van de briefschrijvers zich aan het arbeidsproces onttrekken en ten onrechte sociale uitkeringen ont vangen. Het Kamerlid vindt het onderzoek des te meer nodig, omdat de beschuldigin gen met betrekking tot misbruik van sociale uitkeringen op niets bleken te berusten. LUXEMBURG (ANP) Het Europese overleg over de vaststelling van de landbouwprijzen voor het nieuwe sei zoen, is gisteravond in Luxemburg, na een dag lang over en weer praten, vol komen vastgelopen. Zowel de Nederlandse minister van landbouw, drs. J. Boersma, als de Euro pees landbouwcommissaris ir. P. Lar- dinois, toonden zich in de loop van do avond zeer pessimistisch. Het zal uiterst moeilijk zijn om de delegaties uit bun 'bevroren posities' te halen. Ik zou niet weten wat ik nog moet verzin nen om een compromis te bewerkstel ligen, zo zei Lardinois. Engeland zou een nieuw vredesinitia tief van secretaris-generaal Waldheim en VN-bemiddelaar Gunnar Jarring toejuichen en alles doen om hen te helpen. Zij zouden een oplossing moe ten zoeken op basis van de VN resolu tie van 1967, die ondermeer Israël beveelt de bezette gebieden te ontrui men. Egypte heeft aangedrongen op een uitgebreid debat over het Midden- Oosten en op een economische en militaire boycot van Israël. Binnenland West later onafhankelijk 5 Voorlopige hechtenis7 Buitenland Weer crisis Renault 11 Boeings voor Rliodesië 11 Kerk Van Kilsdonk 2 Kerken in DDR dupe 2 Sport Sponsor in hockey nog echt goede gever13 Economie Goed begin Unilever 21 Men schrijft ons .2 Radio cn tv 6 Recept 6 Strips, feuilleton .6 Commentaar 7 Wetenschap en techniek 7 Dichtbij cn verder 7 Puzzel 9 Familieberichten ia enz. enz. In elke prijsklasse. Uit voorraad te leveren. Ner gens heeft u zo'n keus als in onze ENORME toonzalen. „Meu bel- en Slaapbankencentrale", In dustriegebouw Goudsesingel 66. Rotterdam, tel. 010-126461. DEN HAAG Het conflict tussen de chef-generale staf van de landmacht generaal IJsselstein en de comman dant van het eerste legercorps, gene raal Meinderts, breidt zich steeds meer over de. landmacht uit. Gisteren hebben enkele ondercom mandanten van generaal Meijnderts laten weten ontslag te zullen nemen als de genraal wordt ontslagen. Dit dreigement volgt op een overeenkom stige verklaring van vier topgeneraals, die aan de kant van generaal IJssel stein staan. Dezen dreigden vorige week met ontslag als generaal Meijn derts niet zou worden ontslagen. Deze ontwikkeling brengt de commis sie die onder voorzitterschap van de procureur-generaal van de Hoge Raad, mr. Langemeier, een oplossing voor het conflict moet zoeken in een ui terst moeilijk parket. De commissie zal deze week in ieder geval niet meer met een advies komen. De sfeer in de landmacht is door de gang van zaken weer verder verslechterd. Een brief van generaal IJsselstein aan de onderdeelscommandanten over het conflict heeft daartoe ook bijgedra gen. Generaal IJsselstein wordt verwe ten aan stemmingmakerij tegen gene raal Meijnderts te doen. RITA 'Er stond 'goed schudden' op het medicijnflesje.' Mocht er bij deze besprekingen een basis-akkoord uit de bus komen, dan zullen vervolgens de onderhandelin gen in de afzonderlijke bedrijfstakken geopend worden. De dreiging van een staking in de zuivel is gisteren aanmerkelijk afge nomen, nadat de grootste bond in de zuivelindustrie, de AVG, en de indus triebond CNV tijdens besprekingen met de werkgevers de ultimatums hadden ingetrokken. (zie hiervoor pag. T3/K5). Met het opschorten van de acties hopen de drie industriebonden, dat er in alle rust onderhandeld kan wor den. In hun brief aan het Bureau van industriële werkgevers, een bureau waarin de bedrijfstakken die door stakingen waren getroffen, zijn vere nigd, zeggen de voorzitters van de drie industriebonden, dat de werkge vers in een grote advertentie ge vraagd hebben de onderhandelingen te openen, mits zij de industriebon den niet onwrikbaar tegenover zich vinden, met de stakingsacties als mes op tafel. De voorzitter van de Sociaal-Economi sche Raad, drs. J. W. de Pous, deed maandagavond bovendien een beroep pp de partijen om weer aan tafel te gaan zitten. 'Welnu, wij zijn bereid u tegemoet te komen, aldus de drie voorzitters in hun brief aan de werk gevers. Bij de besprekingen met de werkge vers zullen ook de grote concerns, zoals AKZO en Philips, waar de onder handelingen zijn vastgelopen, en waar de industriebonden ultimatums heb ben gesteld, betrokken worden. Goede wil Volgens de heer A. Groenevelt, heb ben de industriebonden nu opnieuw hun goede wil getoond. De industrie bonden voelen er volgens de heer Groenevelt niets voor, een bemiddel- laar voor de komende besprekingen aan te zoeken. 'Wij zijn capabel ge noeg om zonder bemiddellaar te kun nen onderhandelen', aldus de heer Groenevelt. Wanneer de besprekingen aanstaande donderdag op niets zullen uitlopen, gaan de industriebonden hun acties niet hervatten. 'Wij wach ten tot 1 mei. Wanneer het donderdag fout gaat. kan het vrijdag misschien goed gaan', aldus de heer Groenevelt. Drs. J. W. de Pous Het besluit om de stakingsacties op te schorten viel gistermorgen in de be stuursvergaderingen van de drie bon den. De besturen waren bijeengeroe pen om zich te beraden over de oproep van de heer De Pous. Ontkenning De advertentie van de werkgevers - in alle landelijke dagbladen van vorige week - heeft veel bijgedragen tot de huidige gang van zaken. De adverten tie was duidelijk bedoeld als een oproep om de onderhandelingen te hervatten. 'De werkgevers in de me taal houden zich al vele dagen bezig met de vraag, hoe het overleg hervat kan worden', zei ir. A. Prins, direc teur van de FME eergisteren. Na de advertentie hebben de indus triebonden afgelopen maandag hun besturen en regionale actieleiders in Driebergen bijeengeroepen. Na lang durige vergaderingen in Driebergen is er toen volgens welingelichte kringen GENEVE (Reuter) Het aantal geslachtsziekten in de wereld neemt schrikbarend toe en dreigt uit de hand te lopen. Onmid dellijke actie is noodzakelijk om een eind te maken aan de uit breiding van deze ziekten. Dit heeft de WHO, de Wereldge zondheids Organisatie in Genève bekend gemaakt. 'De mislukking geslachtsziekten on der controle te houden wekt overal ter wereld bezorgdheid', zo heeft dr. Maurice Candau, de directeur- generaal van de WHO verklaard in het jaarrapport van de organisatie. 'Ondanks het feit dat de behande ling doeltreffend en de diagnose betrouwbaar is bevindt de wereld zich in de greep van een ware epidemie'. Volgens dr. Candau stijgt het aantal geslachtsziekten in bijna alle landen jaarlijks met acht tot tien procent Hoofdzake lijk jongeren tussen de 15 en 25 jaar lopen de ziekten op. 'Alle sociale, psychologische en economi sche factoren die het vrije ge slachtsverkeer aanmoedigen helpen tegelijkertijd de verspreiding van geslachtsziekten. Misschien is de voornaamste reden de gebrekkige gezondheidsvoorlichting aan het publiek. De besmetting gaat door en zal voortduren zolang de schaamte degenen die een ge slachtsziekte hebben opgelopen er van weerhoudt medische bijstand te zoeken', aldus dr. Candau. I11 zijn rapport heeft Candau er voorts op gewezen dat de versla ving aan alcohol en verdovende middelen in de afgelopen 25 jaar markant is toegenomen. contact geweest met drs. De Pous, die dezelfde avond in het NOS-journaal een oproep aan beide partijen deed het overleg te hervatten. De bonden ontkennen, dat dit contact heeft plaatsgehad. Nadat de drie industriebonden gister middag in Utrecht de inhoud van de brief aan het bureau van industriële werkgevers bekendmaakten, kwam vanuit Den Haag het bericht, dat de werkgevers gaarne bereid zijn onder handelingen te beginnen. De industriebonden voerden gisteren in 147 bedrijven acties. Voor het eerst waren ook een aantal Philips-vestigin- gen bij de actie betrokken. In Stads kanaal-Winschoten hebben de dag- en nachtploeg enkele uren het werk neergelegd. Ook bij Philips in Nijme gen en Hoogeveen werd een uur ge staakt. Wanneer de stakingsacties niet opgeschort waren, hadden vandaag bij andere Philips-vestigingen selectieve stakingen plaatsgevonden. Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN Honderden Vlaar dingers hebben zich ziek gevoeld tij dens de stankgolf op 21 en 22 maart in Vlaardingen. Dit blijkt uit een onderzoek van de socioloog drs. Kees Boenders. Tachtig procent van de ondervraagden heeft zich ziek gevoeld, ruim een derde heeft overwogen de stad te verlaten. Zeven gezinnen vertrokken daadwerkelijk. Het onderzoek heeft het Tweede-Ka merlid mevrouw Van Veenemlaal (DS'70) ertoe gebracht de minister van justitie te vragen of er aanleiding is tot strafvervolging van de veroorza kers van de stankgolf. WASHINGTON (UPI) President Nixon heeft gisteren verklaard dat er 'belangrijke ontwikkelingen' zijn ge- weestt in het onderzoek dat is inge steld naar de Watergate-affaire, liet schandaal van het afluisteren in het Democratische hoofdkwartier. Nixon heeft te kennen gegeven dat functio narissen van zijn regering zullen wor den aangeklaagd wegens de rol, die zij in deze affaire hebben gespeeld. Nixon is daarmee gezwicht voor druk die op hem door eigen partijgenoten is uitgeoefend om zijn stilzwijgen over het Waterfgate-schandaal te door breken. AMSTERDAM (ANP) AJax heeft gisteravond van de UEFA telegrafisch bericht ontvangen dat Piet Keizer in de tweede wedstrijd voor de halve fi nales van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen, volgende week woensdag in Madrid tegen Real Madrid, niet mag worden opgesteld. Keizer kreeg gele kaarten tegen Bayern München en in het eerste duel met de Spaanse kampioen. LONDEN, BELFAST (AP, UPI) Londen gaat een wetsontwerp indie nen waardoor de doodstraf ook in Ulster voor moord wordt afgeschaft. Dit heeft de Britse minister voor Noord-Ierland, William Whitelaw, be kendgemaakt Politiemannen in Ulster hebben be kendgemaakt dat nu ook bombrieven worden gebruikt door extremisten Gisteren is bevolen alle woningen van politiemannen op mogelijke bombrie ven te doorzoeken. Een Noördierse agent had een verdacht dikke envelop gekregen uit Londonderry, met explo sieve inhoud. De man wist het gevaar lijke voorwerp op tijd weg te werken. Gisteren is de 775ste dode in Ulster gevallen. Het was een gewapende man, die in een rooms-katholieke wijk van Belfast door Britse soldatten werd doodgeschoten. ROSMALEN In Nuland (N.B.) is de 49-jarige M. van der Burgt uit die plaats bij een verkeersongeluk nm het leven gekomen. Hij reed met zijn auto achterop een rijdende graafma chine. Volgens de politie was de graafmachine voldoende verlicht. noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden.' Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidsc Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1