IS gooien opnieuw lommen op Laos Jusos zonder leiding en weer een illusie armer Zwarte Panters worden brave burgers mm W/KWA isgenoot beschuldigd moord op 3 kinderen Ruhrgebied in paniek na film over vuile lucht Eind juni verkiezingen voor parlement in Ulster Op massaproces in Turkije tienmaal doodstraf geëist Fransman Cheysson in EEG-commissie benoemd Grote winst voor aanhangers Peron '/KWARTET DINSDAG 17 APRIL 1973 Iordvietnamesen schonden bestandzegt Pentagon NOLOELOE, WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) Amerikaanse bom- ïwerpers zijn opnieuw in actie gekomen in Laos. Tot de inzet van de erikaanse luchtmacht is besloten op verzoek van de Laotiaanse regering, heeft het opperbevel van de Amerikaanse strijdkrachten in het Stille aangebied in Honoloeloe gisteren bekendgemaakt. BUITENLAND T7/K9 op de dag had het Amerikaan- ïisterie van defensie (Pentagon) weten dat een hervatting van nerikaanse bombardementen op werd overwogen, in verband met tiviteiten van Noordvietnamezen nheden van de Pathet Lao in Amerikaanse ministerie van de- (Pentagon) heeft laten weten e operaties van Noordvietname- n eenheden van de Laotiaanse sbeweging Pathet Lao in de der Kruiken nauwlettend wor- evolgd. Jerry Friedheim, woord- er van het Pentagon, heeft giste- verklaard dat zijn ministerie aan 'de mogelijkheid van Ame- ise steun vanuit de lucht' in Friedheims verklaring volgde erichten dat Noordvietnamezen den van de Pathet Lao de Laoti- stad Tha Vieng hadden ingeno- De VS hebben de bombardemen* p Laos ruim een maand geleden akt. Tinh Bienh in het grensgebied Zuid-Vietnam en Cambodja zijn letnamese troepen, pantservoer- en gevechtshelikopters ook gis- de gehele dag in actie geweest, [olonne van ongeveer 25 pantser ingen trok over vlak land aan de van de met grote rotsblokken ide heuvels langs de grens, rerkenningen zou zijn gebleken jen divisie van de tegenstander in het gebied had genesteld, ïige commandanten en een Ivoerder van het Zuidvietnamese rbevel in Saigon houden vol dat ietnamese troepen de Cambod- e grens niet hebben overschre- Maar ooggetuigen hebben het deel verklaard. Het grensgebied steren tot verboden gebied ver- d voor verslaggevers. aisoverschrijding die tijd hadden persvertegen- digers gemeld, dat pantserwagens Zuidvietnamese troepen door de elden aan weerszijden van de patrouilleerden. Zij zouden nj tot ongeveer een kilometer op lodjaans grondgebied zijn geko- Het gebied waar de Zuidvlet- Itzen operreren ligt aan beide zij- Iran hoofdweg 2, die naar Phnom R voert. Boven het gebied zijn xopters waargenomen. Uit de pro- iehoofdstad Sjau Doo in Zuid- nam zijn 15 militaire voertuigen troepen in volle geveehtsuitrus- I vertrokken naar het grensgebied Tinh Bien. Waarnemers twijfelen :chter aan dat voorbereidingen !en getroffen voor een grote ope- tot ver in Cambodja, ens berichten uit Tinh Bien zijn erste Zuidvietnamese troepen al ag de Cambodjaanse grens over- ikken. Michael Feathers, corres- ent van het persbureau Reuter in m heeft genneld uit goed inge lichte militaire bronnen in de Me kong-delta te hebben vernomen dat Zuidvietnamese troepen tijdens hun tocht naar de grens worden gesteund door vliegtuigen, die zware bombarde menten uitvoeren in het strijdgebied. Gisteren is een Zuidvietnamese heli kopter neergeschoten, waarbij alle vijf inzittenden omkwamen. Dit gebeurde bij de plaats Hong Ngoe in de Me kong-delta. De Amerikaanse regering heeft ver klaard geen hoop te hebben dat de strijd in Cambodja en de Amerikaan se bombardementen daar te beëindi gen via onderhandelingen. Een en ander werd gisteren meegedeeld door Arthur Hummel, een topfunctionaris van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Prins Norodom Sihanoek, het naar China uitgeweken voormalige Cam bodjaanse staatshoofd, heeft gezegd dat generaal Alexander Haig, Nixons Indo-China-adviseur, bezig is een inva sie op Cambodja voor te bereiden, waarbij troepen van Zuid-Vietnam en Thailand betrokken zullen zijn. Siha noek zei dit in een rede in de Noord- koreaanse hoofdstad Bjongjang. Senatoren Amerikaanse senatoren hebben giste ren een onderzoek geopend naar de Amerikaanse bombardementsacties in Cambodja. In het Congres neemt de bezorgdheid over het Amerikaanse op treden in Cambodja sterk toe. Het onderzoek is ingesteld door de Se- naats-subcommissie inzake vluchtelin gen, die zegt te willen pogen 'onze prioriteiten in Cambodja te wijzigen'. Diverse Amerikaanse senatoren heb ben de voortdurende bombardementen door de B-52 reuzenbommenwerpers in Cambodja gehekeld en hun vrees geuit dat Washington in Cambodja eenzelfde operatie gaat beginnen als destijds in Vietnam. Het Amerikaanse dagblad The New York Times heeft gisteren bericht dat de bombardementen in Cambodja een hoog aantal slachtoffers onder de bur elen. irdn RCESTER (Reuter, AP) De 21- je David Anthony McGreavy die de ouders van de drie vermoorde else kinderen inwoonde, is giste- officieel voor de drievoudige rd in staat van beschuldiging ge- man zou de kinderen op gruwelij- wijze om het leven hebben ge- tht toen de vader van dé slachtof- jes zijn vrouw uit een naburig ^1 ging halen waar zij werkte. "J. verdachte is gisteren voor een itbank geleid die bepaalde, dat hij rlopig gevangen mag worden ge- den. Op 25 april zal een nieuwe 'dtvfl rcitting worden gehouden. BONN Een zeer realistische •filmreportage' over luchtver vuiling heeft zondagavond na uitzending over het Westduitse eerste net een begin van paniek veroorzaakt bij veel Westduit sers. Onder de titel 'smog' toonde deze 'reportage' van Wolfgang Menges wat er zou kunnen ge beuren wanneer Dortmund ver zadigd zou worden van kool zuurgas. Op het scherm zag men kinderen stikken voorbij gangers ziek worden en alle voertuigen tot stilstand komen. Even na de uitzending stond de telefoonlijn met de studio door een overstelpend aantal tele foontjes bijna constant geblok keerd. Er werd gevraagd waar gasmaskers te koop waren, hoe men zijn kinderen van de dood kon redden, enzovoort. De afgelopen jaren zijn waar schuwingen tegen luchtvervui ling herhaaldelijk in de doofpot gestopt. Verscheidene grote on dernemingen hadden voor de jongste uitzending al hun ver zet tegen een dergelijke 'repor tage' geuit Menges had zijn film vervaardigd met medewer king van autoriteiten van Noordrijnland-Westfalen. gerbevolking hebben veroorzaakt. Vol gens het blad komt dit doordat de inlichtingendiensten onvoldoende en onnauwkeurige gegevens verstrekken over de doelgebieden. Het blad haalde westerse diplomaten in Phnom Penh aan die melden dat de Amerikaanse piloten gemiddeld 250 aanvalsvluchten per dag maken. Er zijn ongeveer 60 B-52 bommenwer pers ingeschakeld, die elk 30 ton bommen transporteren. Dit betekent dat dagelijks een last van 7500 ton bommen gelost wordt boven Cambod ja- LONDEN, BELFAST (Reuter, UPI) In Noord-Ierland zullen op 28 juni verkiezingen worden gehouden voor het Noordierse parlement nieuwe stijl. Dit heeft de Britse minister voor Ul ster, William Whitelaw, gisteren be kendgemaakt. De vorm van het nieu we parlement en het toekomstige be stuur van Noord-Ierland is eerder in het witboek voor Noord-Ierland uit eengezet en later in het Britse Lager huis bekrachtigd. De verkiezingen in Ulster zullen via het systeem van evenredige vertegenwoordiging wor den gehouden. Aan de rooms-katho- lieke minderheid zal hierdoor inspraak en een aanzienlijk grotere macht wor den verleend. Vóór de parlementsver kiezingen zullen op 30 mei in Ulster gemeenteraadsverkiezingen worden ge houden. ISTANBOEL (AP) Op een massa proces tegen 256 'linkse elementen' is gisteren in de Turkse hoofdstad Istan- boel tegen tien verdachten de dood straf geëist. Tegen de andere beklaag den werd in totaal meer dan 3000 jaar gevangenisstraf geëist De 256 worden onder meer beschul digd van terreurdaden als het ontvoe ren en doden van een Israëlische diplomaat en het doden van drie Britse technici. Een van de verdach ten is de best betaalde Turkse film ster, Yilmaz Guney. PARIJS (Reuter). Claude Cheys son is door de Franse regering be noemd tot haar vertegenwoordiger in de Europese Commissie in Brussel. Hij komt in de plaats van Jean- Francois Deniau, die staatssecretaris van buitenlandse zaken in het Franse kabinet is geworden. Cheysson is 53 jaar. Hij is ambassa deur in Djakarta geweest en was laatstelijk hoofddirecteur van het che mische staatsbedrijf Entreprise Miniè- re et Chimique. BUENOS AIRES (AP, UPI, Reuter) Bij verkiezingen voor senaatszetels en voor gouverneurs van de provin cies hebben de peronisten zondag in Argentinië een grote overwinning ge boekt. Na al op 11 maart het presi dentschap en de meerderheid in het huis van afgevaardigden te hebben veroverd, hebben zij gisteren de abso lute meerderheid in de senaat vero verd en twintig van de 22 gouver neursposten. 'Dat zit er op', zal kanse- lier Willy Brandt ge- dacht hebben, toen hij woensdag 2 uur en 20 -q minuten zijn zegje had 1 gedaan op het SPD-con- Lrres in Hannover. BP.,.. pj;. - M (i!Ljsia&fÉf door Jaap den Boef 'Ik wens de partijdag toe dat haar tegenstanders zich zullen ergeren', aldus luidde de inhoud van een telegram dat vorige week op het congres van de Westduitse Sociaal-democratisch partij (SPD), in Hannover bijeen, werd ontvangen. Het was afkomstig van Egon Bahr, de grondlegger van de verdragen van Bonn met Rusland, Polen en de DDR, die door ziekte was verhinderd, zelf van de partij te zijn. Hij kreeg zijn zin: de SPD van kanselier Willy Brandt is als volkspartij overeind gebleven voorlopig althans. De Jonge socialisten (kortweg Jusos genoemd) die zonder werkelijke lei der bleken te zitten, lieten zich overrompelen door redevoeringen van geroutineerde partijleiders als Herbert Wehner, Helmut Schmidt en Willy Brandt, die over de eerste drie dagen van het congres waren uitgesmeerd. Vooral tijdens en na de rede van Brandt realiseerden zij zich, dat zij begin maart op hun eigen congres in Bad Godesberg te vroeg hadden gejuicht. De Jusos meenden te mogen aanne men dat zij de partij van binnen uit konden overnemen, omdat zij met hun ploeg- en spitwerk aan de basis en door op partijbijeenkomsten het op stemmingen in de kleine uurtjes te laten aankomen, onverwacht veel aanhangers naar Hannover konden sturen. Met de steun van 'oud links' moest het mogelijk worden geacht, de partijleiding een programma op te dringen, dat een radicale verande ring teweeg zou brengen in het sinds de opstelling van het Bad Godesberger program van 1959 ge voerde beleid. Wakker Het is anders verlopen. De vroege juichkreet van de Jusos heeft de partijleiding van de SPD op het laatste ogenblik wakker geschud en haar gelegenheid gegeven, tegen maatregelen te nemen. Eén van deze stappen was, de arbeiders te mobili seren tegen de invloed van de radi cale studenten en docenten, die in de 'intellectuele doctrinaire vleugel' van de SPD de dienst uitmaakten. Van de wetenschap dat deze groepen elkaar slecht verdragen, werd met hulp van de vakbonden een opti maal gebruik gemaakt. Kort vóór het congres leden de Jusos al een nederlaag: in de per soon van minister Erhard Eppler, die bij de plaatselijke verkiezingen in de deelstaat Baden-Württemberg wilde bewijzen, als exponent van de linkervleugel van de SPD grote in vloed te hebben op de potentiële kiezers van deze partij. Eppler nam met veel tam tam de taak op zich, een eind te maken aan de heer schappij van de CDU in Baden- Württemberg. Op 8 april, vlak voor het begin van de SPD-partijdag in Hannover, kreeg Eppler een uitste kende gelegenheid om zich waar te maken als de SPD-Ieider van de toekomst. Eppler had niet zo maar besloten, op een klinkend succes in Baden- Württemberg te gokken. Want bij de Bondsdagverkiezingen van 19 no vember had de CDU veel minder stemmen gekregen dan bij de Land dagverkiezingen, die haar een half jaar eerder royaal de absolute meer derheid hadden gebracht. Er leek dan ook reden om aan te nemen dat de christen-democraten ook bij de plaatselijke verkiezingen van 8 april een veer zouden moeten laten. Tweede keer Voor de tweede keer is echter geble ken, dat de deelstaat Baden- Württemberg de SPD niet welgezind is als haar vertegenwoordigers de nogal conservatief ingestelde bevol king voor hun karretjes willen span nen. Kanselier Brandt heeft dat tot zijn grote teleurstelling ervaren toen hij zich vorig jaar liet verlei den, van de Landdagverkiezingen in die staat een referendum over zijn politiek ten aanzien van Oost-Euro pa te maken. Nu heeft Eppler de politieke kous op de kop gekregen. De christen democraten boekten op 8 april aan zienlijke winst en de sociaal-demo craten, die onder aanvoering van Eppler een grootscheepse campagne hadden gevoerd, zagen hun positie verder afbrokkelen. De droom van Eppler werd wreed verstoord en de Jusos zagen de leider, aan wiens jaspanden zij zich meenden te kun nen vasthouden op weg naar de overwinning, de mist ingaan. gewiekste en nogal autoritaire mi nister van financiën, tevens vice- voorzitter van de SPD, Helmut Schmidt (op dinsdag), de weg voor de beslissende slag al geëffend. Wehner deed het op zijn eigen ver trouwde manier door op te merken, dat de SPD zou worden 'ontmand en ontmaagd', als de radicale elementen in de partij er in zouden slagen, haar het karakter van volkspartij te ontnemen. Schmidt, die tot de rech tervleugel van de SPD behoort en duidelijke kanseliers-aspiraties heeft, gebruikte zijn beproefde provoceren de taktiek, gewaagde van 'jeugdige helden', maar ook van 'karakterloze beterweters', die een 'geprefabriceer de ideologie' hebben die 'louter the orie' is. Brandt hanteerde ook zwaar ge schut, maar ging zich niet te buiten aan etikettenplakkerij. Hij wees de radicale jongeren op een zakelijke manier terecht door zonder meer vast te houden aan de inhoud van het programma, waarmee de SPD vorig jaar de Bondsdagverkiezingen is ingegaan. Zeer beslist wees hij experimenten van de hand, zowel in de buitenlandse als in de binnen landse politiek. Op die manier slaag de hij er in, zijn geloofwaardigheid en die van zijn partij te behouden. binnen de eigen groep zoveel indruk maakten, bleven in Hanoover uit. ledereen voelde zich onzeker in het kamp van de linker vleugel, omdat als een paal boven water stond, dat op dit congres een grote meerder heid zich achter Willy Brandt zou scharen. Er is nog wel fel gedebatteerd over belangrijke kwesties als het bestrij den van grondspeculatie (en een 'grondpolitiek in het algemeen'), over vermogensvorming voor de ar beiders en over het onder leiding van Helmut Schmidt opgestelde ba sisprogramma op lange termijn. De partijleiding bleek de zaken echter zo stevig in handen te hebben, dat haar beleid geen enkel ogenblik in gevaar kon worden gebracht. Tekenend voor de stemming op het congres was, dat de linksradicale Jochen Steffen. die in Sleeswijk- Holstein vergeefs heeft geprobeerd, snel naar de partijtop in Bonn door te stoten en sindsdien als promotor van de Jusos fungeert, niet eens in de congreshal werd toegelaten, toen. hij zonder SPD-insigne bij één van de ingangen verscheen. Er was een duidelijke anti-Jusos-stemming, die door de partijleiding in de hand was gewerkt door de arbeiders te organi seren tegen de academici. Middengroep Strategie Verslagen En zo waren de Jusos, die enkele weken eerder de Frankfortse Stamo- kapgroep naar de Duitse Communis tische partij zagen vertrekken, in feite al verslagen, voordat het con gres in Hannover was begonnen. Voordat kanselier Brandt woensdag zijn indrukwekkende rede hield, hadden de 'oude rot' Herbert Weh ner, die zich niet herkiesbaar stelde als vice-voorzitter van de partij, maar aanblijft als fractievoorzitter in de Bondsdag (op maandag) en de Minder sterk waren de opmerkingen van Brandt ten aanzien van de noodzaak, dat de SPD aantrekkings kracht blijft uitoefenen op de kie zers van het midden 'omdat hij zonder deze middengroep in een de mocratische staat nooit mogelijk zal zijn, de meerderheid in de Bondsdag te krijgen'. Zijn opvatting getuigde van zin voor de realiteit, maar kwam bij de 'systeemveranderaars' onder de linkse socialisten als hei ligschennis over. Brandt weigert echter de leidende positie van de SPD in de waagschaal te stellen om een betrekkelijk klei ne groep tevreden te stellen, die 'het over theorie heeft, maar ideolo gie' bedoelt. Hij voelt er tevens niets voor, de samenwerking met de onmisbare coalitiegenoot, de FDP, op het spel te zetten. Ook de afge vaardigden van de Nederlandse zus terpartij, die het congres in Hanno ver bijwoonden, zullen gedachtig aan de diepere oorzaken van de ka binetscrisis in eigen land niet erg gelukkig zijn geweest met deze op portunistisch lijkende opstelling van de kanselier. Onzeker Na de rede van Brandt waren de jonge socialisten uit het veld gesla gen. De vurige redevoeringen, die Of een dergelijke strategie op den duur kan worden volgehouden, moet nog worden afgewacht. Het is vrij wel zeker, dat de jonge socialisten niet opnieuw gelegenheid krijgen om de SPD van binnen uit over te nemen. Het element van de over rompeling, dat een machtig wapen in hun hand leek te zijn geworden, kan voorlopig niet voor een tweede keer dienst doen. Door te vroeg te juichen over een zeker lijkende overwinning, hebben zij dit wapen uit handen gegeven. De tegenstanders van de SPD heb ben (om met Egon Bahr te spreken) reden om zich te ergeren. Het con gres in Hannover heeft niet de mo gelijkheid opgeleverd, de Jusos en hun argumenten uit te spelen tegen kanselier Brandt en dienst rege ringsbeleid. De christen-democraten zullen niettemin beweren, dat Brandt in zijn rede 'tussen de regels door' concessies aan de linkervleugel van de partij heeft gedaan. In hoeverre dat het geval is zal pas blijken, als de vraagstukken waarom het zou gaan. in het parlement aan de orde worden gesteld. Want daar vallen de beslissingen en ook daar kan de linkervleugel van de SPD haar invloed doen gelden. Als zij over voldoende aanhang beschikt, kan zij eventueel zelfs een rege ringsmeerderheid ongedaan maken. Jelte Rep kandidaat voor liet bur- jeesterschap van Oakland jen beleefde, vriendelijke Ij^J Me man, gekleed in een jjn. Mspelijk kostuum. Net als I en ecl Amerikaanse politici als 1,90 Uilt hij de handen van de j ters, aait hij baby's spreekt bezorgd over de werkloos- en over de misdaad en hij fraaie beloftes. Een oopster, die van de kan aal een klopje op haar 'g heeft gekregen, zegt ver- d: 'Hij is zeer elegant', ar verbazing is te begrij- want de naam van de "lidaat luidt: Bobby Seale. zijn politieke organisatie r ZwarG- Punter Partij. m m De Zwarte Panters zijn brave burgers geworden en hun partij is van een agressieve, revolutionaire beweging veranderd in een soort zwart Leger des Heils. Het is een veeg teken als schilders en timmerlieden een links bolwerk binnentrekken, maar het hoofdkwartier van de Zwarte Panters, waar nog niet zo lang geleden de kogels van de politie insloegen, heeft een kostbare opknapbeurt ondergaan om het tot een keurig, net kantoor to maken. Het personeel loopt er con ventioneel gekleed bij: geen leren jak ken. een paar Afro-kapsels, geen para militaire baretten en beslist geen ge weren. En Bobby Seale, die nog niet zo lang geleden gekneveld werd in opdrach: van een rechter in Chicago vanwege zijn scheldpartijen en obsceen woord gebruik en die tijdens een moordpro- ces in New Haven slechts een paar passen verwijderd was van de eiktri sche stoel, spreekt nu op beschaafde toon met gerespecteerde burgers als de accountants uit San Francisco. Of luistert gedulig naar Jeremiades van bejaarden over zakkenrollers en gauw dieven in Oakland. 'Ik weet hoe moei lijk het is om in deze gemeenschap te leven', zegt kandidaat Seale vol be- grp. 'De purtmonna-" van mijn eig'-n moeder werd gestolen. Wij willen een functioneel programma tot sta i brengen om aan die zakkenrollerij en d.everij tegen ouderen een einde te maken.' De bescherming van bejaarden is het laatste uit een lange rij goede werken van de Zwarte Panters. Op de dagen dat hun AOW wordt uitbetaald, wor den de bejaarden door de Panters naar de banken gereden om te voor komen dat ze van hun schamel inko men worden beroofd. Er is subsidie voor het programma aangevraagd, zo dat werklozen kunnen optreden als chauffeurs en er een centje aan kun nen verdienen. Andere hulpprogram ma's van de Panters zijn: gratis on» bijten voor arme kinderen, een vrije kliniek, gratis bloedonderzoek naar een veel voorkomende ziekte (er wer den reeds 35.000 inwoners getest), een gratis wekelijkse busdienst naar het bezoekuur van de gevangenis, het uit delen van voedsel (tot nu toe 50.000 pakketten), het inschrijven van kie zers en een wetswinkel. In voorberei ding zijn bovendien projecten voor gratis ziekenvervoer, gratis tandheel- kun Jlge zort, en gratis brillen Kennelijk hebben de Zwarte Panters eieren voor hun geld gekozen, nu de Amerikaanse revolutionaire bewegin gen aan het doodbloeden zijn en de Panters door een ideologische .twist met Eldrdge Cleaver in Algiers een groot deel van hun aanhang en van hun respect verloren hebben. In hun sch O "■plaats proberen de Panters nu de bevolking voor h te winnen en hun portie voor ■•p g ve'lig te stellen. Zij hebben hun opzwepende toon gedempt en zijn fanatiek bezig hun amz'en te herstellen 'Ik heb mij kandidaat g -.eld om de gehele stad Oakland te vertegenwoordi gen', verklaart Bobby Seale. 'De over dreven retoriek van drie jaar geleden was niet in het belang van onze revolutionaire strijd. Wij zijn geen dogmatici. Wij willen veranderingen, geen anarchie.' 'Twee jaar geleden kafferden we pre dikanten uit en zeiden hen dat zij hun bijbels moesten neerleggen en het geweer moesten opnemen. Het was absurd zoiets te doen, als 40 procent van de zwarte bevolking iede re zondag in de kerk zit', vertelt Seale. 'Nu ga ik iedere zondag naar de kerk om in contact te komen met dezelfde mensen, die gebeden hebben om mij uit de gevangenis te krijgen. De predikant kondigt het iedere keer van de kansel af, als ik er ben. De mensen komen terug op hun oude opvattingen. De oudere mensen, die doodsbenauwd waren als wij in de buurt waren, houden me na de dienst tien tot dertig minuten bezig met handen schudden.' Bobby Seale probeert de kiezers ervan te overtuigen dat het 1 loedige verle den zich niet zal herhlalen. 'Sinds Huey Newton en ik uit de gevangenis wisten te komen, hebben wij de Zwar te Panter Partij op het juiste spoo: gezet. Huey en ik geloven niet in het concept orfi de maatschappij de rug toe te keren', vertelt hij. En alles is hem er aan gelegen zich zoveel moge lijk vrienden te maken in Oakland. Een benarde vrouw, d'c de camna-'.ne voerende Scale vertelde, dat ze met eens geld had om een ke..-Gk.i'i.oen te kopen, kreeg nog dezelfde dag twee Bobby Seale, mede-oprichter van de Zwarte-Panterpartij. feestelijk verpakte kalkoenen thuisbe zorgd, 'met de groeten van Mr. Seale.' Af en toe valt Seale uit zijn rol en roeot h i vol revnlutionair vuur: Wij kunnen Und veroveren. Wij kun nen er een bas's vest'gen en het de eci.ste stad in het land maken, die gebruikt wordt als een revolutionair kamp. En als een revolutionair kamp het gehele stadsbestuur overneemt, dan kunnen we de macht teruggeven aan het volk.' Dergelijke uitspraken vergroten de argwaan onder vele in woners van Oakland over de bedoelin gen van de Zwarte Panters. De huidi ge burgemeester van Oakland, John Reading, die van plan was af te treden, had er zo weinig vertrouwen in, dat hij zich herkiesbaar gesteld heeft. 'De Panters hebben veel sympa thisanten, maar verantwoordelijke burgers met banen en bezittingen wil len niets met hen te maken hebben, is mijn mening'. Charles Gain, de politiechef van Oak land, is diep gelukkig met het vreed zame optreden van de Panters. Hij heeft ook ee.i wat sympathiekere me ning: 'Ik geloof niet dat zij het zullen halen bij deze verkiezing, maar zij kunnen in staat zijn een politieke basis te vestigen, zodat ze het nog eens kunnen proberen.' Voor vele inwoners liggen de geweld dadige confrontaties tussen de Zwarte Panters en de politie van Oakland nog te vers in het geheugen o n veel vertrouwen te hebben in de democra tische opvattingen van de Panters. Volgens hen zit er ook een luchtje aan de wijze, waarop de Panters hun verkiezingsfondsen bijeenbrengen. De verkoop van hun partijkrant is. naar de Panters zeggen. hi*n grootste bron van inkomsten, maar de op brengst kan nooit genoeg zijn voor de campagne en al die gratis hulppru gramma's. Ook twijfelachtig is de be wering, dat de boeken van Newton en Seale ('Seize The Time' is een bestsel ler) voldoende geld opbrengen voor de liefdadigheid. Dan zijn er nog wat de Panters 'een paar donaties' noe men, die echter het meest controversië le deel van hun inkomsten vormen. 'Er zijn 5.000 door blanke beheerde zaken in deze gemeenschap', rekent Seale voor. 'Als iedere zaak een klei ne wekelijkse bijdrage geeft van zo'n vijf dollar, dan komen we op 25.000 dollar per week.' Overreding' Maar de winkeliers zijn niet zo vrijge vig en de Panters worden ervan be schuldigd het geld met bedreigingen af te dwingen. Middenstanders, die geen geld wensen te geven, krijgen posters voor hun winkeldeuren. Op een dergelijke wijze werd een super markt met een geschatte omzet van 50.000 dollar per week lam gelegd, Seale noemt het posten 'overhalen om bij te dragen aan de gemeenschap die zij uitbuiten.' Ondanks boze beschul digingen van winkeliers heeft de rechter geen kwaad gezien in dezs 'overredingstaktiek! Vandaag gaan de inwoners van Oak land 40 procent zwart naar de stembus. Hoewel een overwinning van Seale onwaarschijnlijk is, zijn de Pan- iers vol vertrouvian. 'Ik voorspel een politieke aardbeving', zegt Seale, maar ook dergelijke verklaringen horen bij het politieke spel, dat de Panters aan het leren zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9