Mogelijk nieuw cao-gesprek Informateurs beginnen met werkdocument UW noord brabant )ië valt tegen ië Egypte Uitvoer overtreft de invoer neem gerust uwautömee. Dagravit B-complex Twee doden bij aanslag op Italiaanse politicus n bij J.v.URK b.V. Sake van der Ploeg trekt zich terug En deze krant Iets Ie doen in Noord Brabant? vitamines met stootkracht Na oproep van SER-voorzitter Soepeler optreden tegen bestuurders onder invloed krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers! tóeiawe Leidse Cowaiat DINSDAG 17 APRIL 1973 54ste jaargang no. 14 elijk dagblad voor leiden en omgeving lat 37 „Stantvasticfe is gheblaven mijn hert in teghenapoetl" Postbus 76 Telefoon 31441 Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Meer keus in passende li^omgeving 5T (Reuter) President van Libië heeft gisteren en Syrië ervan beschul- m verhinderd te hebben e nemen op Israël na het p ieten van een Libisch pas- jj liegtuig boven de Sinaï. iad vanaf Egyptisch en jrondgebied burgerdoelen in Hen aanvallen, zo onthulde he president gisteren in een gelegenheid van de geboorte- MohammecJ ïuldigde deze twee landen, Libië een politieke unie )k van het vernietigen van ijnse verzetsorganisaties. Ook maakte zich daaraan schui had Libanon vrijwilligers en in de strijd tegen Israël, anon had die geweigerd. Po- larnemers wijzen erop dat er lestaan om in september van h Libië één land "te maken, de recente aanvallen op Cai- lie eenwording niet meer zo (ADVERTENTIE) fUw orgel, mèt gratis les, rk. Alle wereldmerken. J figel 42-44, ROTTERDAM, efoon (010) - 36 35 00 vond geopend van 7 - 9 uur. >k importeur van Estonia. Irmbach, BechneORich. Weber bewolking iersverwachting geldig tot Mid: meeste plaatsen droog met aanvankelijk veel be- )g maar later perioden met laxima rond 11 gr. Over- d matige noordwestelijke itzichten voor morgen en orgen: je perioden en bijna over- og, iets kouder. !gen zon op: 05.37 zon onder: 19.42 Maan op: 21.21 Maan onder: 05.24 ad Kadaffi nog verklaard dat ording van zijn land met ooi beide landen een levens- ïeeft ook een plan van vijf >enbaar gemaakt die van Li- :uiver Islamitisch land moe- in. Als het plan, dat onder- loudt het uitdelen van wa de bevolking, wordt aan- iu Kadaffi aanblijven. Hij iet aftreden als het verwor- worden. De man op wie de daders het gemunt hadden, was de 48-jarige Mario Mat- tei, secretaris van de plaatselijke afde ling van de Italiaanse Sociale Bewe ging. Hij liep ernstige brandwonden op, evenals zijn vrouw, drie dochters en een zoon. De twee omgekomen zoons w.aren 22 en 8. jaar. Zij zagen geenkans meer uit hun kamer te ontsnappen. Vorige week is in Milaan een politie man gedood door een rechtse extre mist. De politie heeft vlak bij de plaats van de aanslag een stuk karton gevonden waarop stond dat Mattei gevonnist was door de 'proletarische gerechtigheid'. Marcello Schiavoncini, een andere leider van de Sociale Be weging zou op dezelfde manier g<* straft worden. De politie heeft zijn huis onmiddellijk onder strenge bewa king geplaatst. Na de aanslag zijn de kantoren van een aantal extreem linkse organisaties doorzocht. De politie wilde gisteren niet zeggen of er al sporen van de daders gevonden zija Dc aanslag werd om kwart over drie in de morgen gepleegd. Er werd toen op de deur van het huis geklopt. Toen mevrouw Mattei open deed, gooiden mannen een kan benzine naar binnen en brandende lucifers. Het huis vatte onmiddellijk vlam. De vrouw slaagde erin twee jonge kinde ren te pakken en door de vlammen naar buiten te rennen. Zij liepen daarbij ernstige brandwonden op. An dere familieleden sprongen op lager gelegen balkons, maar twee jongens zagen geen kans meer te ontsnappen DEN HAAG Voor het eerst sinds jaren is de Nederlandse uitvoer, ge meten over een jaarperiode, groter dan de invoer. Dit blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. In de periode maart 1972 tot en met februari 1973 bedroeg de uit voer 101 procent ten opzichte van de invoer. In de jaren 1969 tot en met 1972 varieerde dit percentage van 91 tot 99. Sinds februari vorig jaar is de export gestegen met 40 procent, de invoer met 22 procent. DRIEBERGEN Na langdurige en dramatische vergaderingen is Sake van der Ploeg gistermiddag afgetre den als voorzitter van de agrarische en voedingsbedrijfsbond van het NVV. Bij de AVB is ruim de helft van de georganiseerde werknemers in de zui velindustrie aangesloten. In vakbonds kringen wordt het aftreden van Sake van der Ploeg bijzonder betreurd, te meer omdat de AVB aan de voor avond van de eerste na-oorlogse sta king in de zuivelindustrie staat. Behalve voorzitter van de AVB was de heer van der Ploeg jarenlang lid van de Tweede Kamer en later van de Eerste Kamer voor de Partij van de Arbeid. In agrarische kringen geldt de heer Van der Ploeg als een autoriteit. Zie verder pagina 5 (ADVERTENTIE) Vanaf 17 april is de nieuwe parkeergarage aan de Rijnkade geopend. Tien meter van Vredenburg 3! Voor onze gasten dus niet langer zenuwslopende parkeermeters en ergerniswekkende bonnen blijf rustig zitten waar u zit, die auto staat daar goed! café/restaurant -d Vredenburg 3, Utrecht jiarigen verplicht letje te dragen (ADVERTENTIE) jou laatst niet op de Men is er in geslaagd vast te stellen, dat snelle vermoeidheid.nervositeit, prikkelbaarheid, gejaagdheid en geringe eetlust in bepaalde gevallen een gevolg zijn van een tekort aan vitamines van het B-complex. RITA 'Als u zo schreeuwt, dan wordt mijn schildpad bang en dan loopt hij helemaal niet meer.' Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN De industriebonden van het CNV, NW en NKV hebben positief gereageerd op de oproep, die SER-voorzitter drs. J. W. de Pous gis teravond gedaan heeft op alle partijen, die betrokken zijn bij het huidige arbeidsconflict om weer om de tafel te gaan zitten en het overleg te her- Een recente foto van Mario Mattei en zijn 22-jarige zoon Virgilio, welke laatste gisteren het slachtoffer is geworden van een aanslag. De zoon en zijn 8-jarig broertje kwamen om het leven, Mattei en andere familieleden raakten gewond toen linkse extremisten hun huis in brand staken. Huis van neo-fascist i n brand gestoken ROME (Reuter) Extremisten hebben gisteren in Rome een brand bom gegooid in de flat van een neo-fascistische functionaris. Daar bij zijn de twee zoons van de man omgekomen en hijzelf en andere familieleden ernstig gewond geraakt. Binnenland Veronica maakt maar weinig kans 5 Bezetting bij SSR 11 Buitenland VS gooien weer bommen op Laos 9 Zwate Panters, brave burgers 9 Jusos zonder leiding 9 Kerk Griekse synode onwettig 2 Sport Geld niet enige drijfveer voor profvoetballers 13 Economie Gnèvc vol buitenlanders 17 Kerkbladen Men schrijft ons Hadlo en tv Recept Strips, feuilleton Commentaar Dichtbij en verder Putiel Beurs Familieberichten openen. De besturen van de industriebonden zullen vandaag bijeenkomen om de oproep van de heer De Pous te be spreken en hun standpunt te bepalen. Ook ir. A. Prins, van de FME (de organisatie van werkgevers in de metaal) heeft positief gereageerd op de oproep van de heer De Pous. Hij zei zelf al een tijddje te zoeken naar een mogelijkheid om het overleg te heropenen. De voorzitter van de Soci aal Economische Raad deed de oproep gisteravond voor de televisie. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat alleen langs de weg van goed overleg struc turele verbeteringen tot stand kunnen komen in de arbeids- en inkomensver houdingen. Achtste week Met het vastlopen van het overleg in de kleinmetaal cn bij Philips zijn de stakingsacties gisteren de achtste week ingegaan. De onderhandelingen bij Philips zijn opnieuw stuk gelopen op de maximering in de prijscompen satie. De ultimatums die de drie in dustriebonden vorige week aan een aantal Philips-vestigingen had verzon den, zijn al afgelopen. De bonden zullen zich vandaag beraden over eventuele acties in de Philipsbedrij- ven. De directie van Philips was van me ning, dat de eerder gemaakte afspra ken met het hoger personeel, die zijn vastgelegd in individuele arbeidsover eenkomsten, niet geschonden mogen worden. Philips wees daarom de es sentiële eisen van de bonden af. De onderhandelaars van de industriebon den waren gisteren zeer teleurgesteld over het resultaat van de besprekin gen. 'Philips had ons gevraagd de standpunten nog eens te verduidelij ken. Maar wij hebben gisteren alleen maar naar de standpunten van de directie van Philips moeten luisteren', aldus een onderhandelaar. Het overleg in de kleinmetaal is even eens op het punt van de maximering in de prijscompensatie vastgelopen. De drie industriebonden hadden wat betreft de compensatie voorgesteld tot een salaris van 28.000 gulden volledig Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Agt overweegt zijn officieren van justitie te instrueren soepeler op te treden tegen bepaalde automobilisten die on der invloed van alcohol rijden. Uit gangspunt voor het beleid van het openbaar ministerie moet worden om slechts geldboeten te eisen in plaats van onvoorwaardelijke vrijheidsstraf fen in die gevallen waarin de automo bilist voor het eerst wordt betrapt op rijden onder invloed. Voorwaarden zijn dan wel, dat de bestuurder hierdoor geen direct ge vaar vormde voor het verkeer en een niet te hoog alcoholpromilage had. Gedacht wordt aan een gehalte van 1 promille. Recidivisten en zij die niet aan deze voorwaarden voldoen hangt echter wel een vrijheiddstraf boven het hoofd. te compenseren en daarna met een kwart voor elk procent. De Federatie van werkgevers in de Metaalnijver heid wenste echter na 28 duizend gulden voor slechts een half procent te compenseren De beleidsorganen van de industriebonden hebben, vol gens een mededeling van de werkge vers, dit voorstel niet geaccepteerd. De werkgevers waren zeer teleurge steld over de afwijzende houding van de bonden, temeer omdat zij tegemoet waren gekomen aan de principiële ei sen van de industriebonden, te weten een vloer in de prijscompensatie, een maximum, een loonsverhoging in deels centen en procenten en een uitkering van de prijscompensatie, wanneer een studie hierover op 31 december niet gereed zou zijn. Volgens dc heer G. Maters van de industriebond NVV zijn de werkge vers in de metaal en nijverheid 'nooit m et een constructief voorstel geko men'. Op de vraag of de strijd tussen werkgevers en werknemers nu niet om een paar dubbeltjes wordt ge voerd, antwoordde de heer Maters, dat de werkgevers in de kleinmetaal ook aan andere belangrijke eisen, zo als het aantal vakantiedagen, niet te gemoet wav gekomen. In Driebergen is gisteren druk over leg gevoerd tussen de bondsbesturen en de regionae actieleiders. Besloten is de acties de komende week op dezelfde voet voort te zetten. Voor volgende week zal een ander actieplan worden opgesteld, dat maandag zal ingaan. De bonden voerden deze dis cussies omdat het ernaar uitziet dat volgende week enkele grote concerns bij de acties betrokken zullen worden. Gisteren waren 54 bedrijven met in het totaal ruim 48 duizend werkne mers bij stakingsacties betrokken. In de meeste bedrijven werd selectief gestaakt. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Vandaag beginnen de informateurs, prof. dr. W. Al- beda en mr. A. van Agt, samen met oud-informateur dr. M. Ruppert en oud-informateur mr. J. Burger met het opstellen van een werk document. Op grond van dit stuk zullen kandidaat-ministers moeten worden aangezocht om in een werkvergadering het kabinetsbeleid te bepalen. Of het tot zo'n pre-constituerende ver gadering zal komen, is nog onzeker. Het is namelijk de bedoeling het werkdocument van tevoren onders hands door te nemen met de daarbij betrokken fractieleiders van de drie progressieve partijen en de christen democratische drie. Nu al blijkt er verschil van mening over de opzet van dit stuk. De progressieve drie zouden het beperkt willen houden tot een analyse van hooguit zes problema tische punten. De confessionele frac tieleiders daarentegen zouden meer heil zien in een omvangrijk program matisch stuk. waarin veel zaken zijn geregeld. Gisteren hebben de beide informa teurs tussentijds verslag uitgebracht aan de Koningin Ook hebben zij een aantal hoge ambtenaren ontvangen. Daarbij heeft prof. A'beda zich be perkt tot de financiële en sociale- economische sector en mr. Van Agt tot de overige zaken. Met Burger en Ruppert zullen zij vandaag over verschillende zaken overleggen, zoals de vraagstukken: welke onderwerpen moeten in het werkdocument aan de orde komen, welke kandidaat-ministers moeten al vast informeel worden gepolst, en de vraag of de beide informateurs na het opstellen van het werkdocument met een de Koningin zullen bezoeken of eerst nog de betrokken fractievoorzit ters zullen ontvangen. Intussen heeft het AR-fractielid me vrouw Hannie van Leeuwen gistera vond in Mijnsheerenland op een ver gadering van een kiesvereniging ge zegd, dat er nu alleen nog een kans van slagen is 'wanneer nu in deze fase programmatisch de programfor mule-Burger wordt ontkracht'. De in breng van confessionele ministers zal 'duidelijk' moeten zijn. 'Het zou an ders een verloochening zijn van de door ons op basis van de genoemde programma's gevoerde verkiezings strijd en het voor dc verkiezingen gevoerde beleid, een beleid wat wij in de periode ^an het kabinet-Biesheuvel hebben herkend en gesteund. Wan neer de linkse drie niet bereid zijn aan de onderhandelingstafel te geven en te nemen, vallen cr geen zaken te doen', meent mevrouw Van Leeuwen. 'En ik kan me niet voorstellen dat de christen-democratische bewindslieden en de christen-democratische fractie voorzitters het hiermee niet van harte eens zijn', voegde zij er nog aan toe. noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van hef plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; D kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning hef aangekruiste O mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) O handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1