eoeo L Groep studenten bezet SSR-sociëteit Utrecht tinder passagiers artinairmeer vracht nieuw pleidooi r verruiming het wapenbezit Je ziet steeds meer mensen Kelly roken Snelle opname van druggebruiker na rechtbankuitspraak Waarom? Kelly is laag in nicotine en toch fijn van smaak. Daarom! kensmester liet) toch _j boerderij U Prins Willem-Alexander in actie Tegen politiek actiecentrum Italiaan werd vier dagen vastgebonden op een tafel Vasco Cabral in Amsterdam jchtingen sijn bijsonder groot 'HOL Martinair heeft vorig jaar minder passagiers maar meer vervoerd. De totale produktie, die in 1971 een sterke stijging met 31,3 t te zien gaf, bleef vorig jaar met 229 miljoen kilometers praktisch peil. De nettowinst halveerde bijna: van ƒ5,4 miljoen in 1971 tot ƒ2,9 |n vorig jaar. De omzet liep met ƒ7,1 miljoen terug tot 83 miljoen. we per saldo bijzonder blij sultaat. We hebben bewezen ip de goede weg te zijn', tinair-directeur M. Schroder, de moeilijke situatie in de ïale luchtvaart is een posi- aat behaald'. ran het lagere resultaat zijn kostenstijgingen zonder de eid van tariefsverhogingen hterblijven van de vraag bij Dit leidde tot scherpere tie en beperkende maatrege- erschillende landen, eft de verschillende deel- die Martinair bedient ver- it vakantievervoer over 1972 vergeleken met 1971 bij ge groei van deze markt in el. Oorzaken zijn o.a. het van de stormachtige groei stiger jaren en de scherpere tie tussen de maatschappij- artinair vormt het vakantie- sen belangrijke peiler -maar omdat dit vervoer zich concentreert op enkele maanden per jaar wordt een groot aandeel in deze markt niet als allerbelangrijkste doelstelling ge zien. 'Wij streven naar een afvlakking van de piek in de zomermaanden en een zo gelijkmatige verdeling van on ze activiteiten over het hele jaar", aldus Martin Schröder. Hoog Wel zeer hoog op de prioriteitenlijst genoteerd staat bij Martinair het vrachtvervoer. Vorig jaar verdubbelde de productie van de maatschappij op deze deelmarkt, evenals de omzet. Di recteur Schröder verklaart de toena me uit de grote reputatie van be trouwbaarheid en service die Martin air heeft verworven en uit de specia lisatie op bijzondere transporten. Zo werden vorig jaar bijv. veel dieren vervoerd werd oesterzaad overgevlo gen uit Japan. onzer verslaggevers 1EN Behalve de Haagse advocaat mr. S. L. F. de Hartogh ok de Nijmeegse tandarts L. M. H. Bremers van mening te de mogelijkheden tot verkrijging van een vuurwapen ver lenen te worden. zoals vorige week bericht, De Hartogh in het Neder- istenblad dat onder bepaalde ien iedereen over een vuui loet kunnen beschikken, de emers heeft aan het proef- aarop hij op 29 maart in is gepromoveerd, deze stel ïvoegd: 'Het legale bezit van ns dient minder beperkt te i het illegale bezit daarente- meer bestreden te worden', rige tandarts Bremers, werk- de Katholieke universiteit in p, is jager, sportschutter en fficier en heeft een grote filing voor historische wa- belangstelling heeft hem tracht zich te verdiepen in de tgeving, waarbij hij tot de is gekomen dat legalisering wapenbezit niet leidt tot een ig van het aantal gewapende Bremers is van mening dat het recht moet hebben over ten te beschikken, zoals in id vóór 1919 het geval was. zegt, is iedere verscherping wapenwetgeving, zoals na de ereldoorlog en na 1945, ge daan met 'n toenemende cri- Ook zou het aantal geweld- en zijn toegenomen, toen en- "V* en geleden het illegaal bezit vuurwapen een misdrijf werd van een overtreding Evenals de heer De Hartogh stelt de heer Bremers zich op het standpunt dat kwaadwillenden toch wel in het bezit van een vuurwapen kunnen ko men. Hij meent dat legalisering het die kwaadwillenden niet makkelijker zou maken, omdat de aankoop van een wapen aan beperkende maatrege len onderworpen zou moeten worden. De aspirant-koper zou te goeder naam en faam bekend moeten staan, een medische verklaring met betrekking tot zijn geestesgesteldheid moeten kunnen overleggen en verplicht moe ten worden een wapentechnische cur sus te volgen. Wegens een gewelds misdrijf veroordeelden, verslaafden aan alcohol of verdovende middelen en geestelijk gestoorden zouden van wapenbezit uitgesloten moeten worden De heer Bremers zegt tot zijn stel- Ee heer Bremers zergt tot zijn stel ling gekomen te zijn, nadat hij had ontdekt dat er geen enkele positieve correlatie bestaat tussen de mogelijk heid legaal over een wapen te be schikken en de frequentie van gewa pende misdrijven. Met de praktische en psychologische aspecten van de zaak heeft hij zich naar zijn zeggen niet diepgaand beziggehouden buitenland valt volgens de remers eenzelfde verband te ren. Een onderzoek naar de in Engeland heeft hem ge it ook daar wettelijke maatre- irect tot een stijging van het wapenmisdrijven hebben ge- wijst er verder op dat in and per hoofd van de bevol- meeste vuurwapens aanwezig wijl daar het minste aantal misdrijven wordt gepleegd, seriand krijgt een afzwaaiende zijn wapen met munitie mee is. In de Verenigde Staten is de heer Bremers het aantal ide misdrijven het geringst in en die aan het wapenbezit de beperkingen opleggen. n onzer verslaggevers OMMEL Varkensmestei in Bruchem (gemeente Kerk- de Bommelerwaard) die fail- g door het toepassen van een voedermethode, heeft gisteren e toch besloten z'n boerderij sten. kelijk wenste de varkensmes- niet neer te leggen bij da elijke verkoping van z'n bezit schulden. Hij barricadeerde rderij met oude auto's in een huisuitzetting te verhinderen, te ging hij akkoord met een van een woningbouwvereni- 's Hertogenbosch, die hem een aanbood. Al eerder had het itebestuur van Kerkwijk het ardoe een woning in Nederhe- mgeboden en een in Gemeren. teren weigerde de heer Pardoe ling te accepteren. onee nj 'n barricadeerde hij z'n boerde- legde hij hindernissen in de •n 'het recht', dat ertoe leidde z'n boerderij moest ontruimen. Ook een stijging vertoonde vorig jaar het zgn. ad hoe vervoer. Het gaat hier om het vliegen in opdracht van natio nale lijndienstmaatschappijen, die tij delijke capaciteitstekorten moeten op vangen. Voor Royal Air Marco werd veel pelgrims vervoerd. De verhou ding met de verschillende IATA-maat- schappijen is volgens Schöder bijzon der goed. Martinair heeft zich nim mer als concurrent opgesteld maar altijd als 'aanvullende vervoerder*. 'Dit past in ons beleid tot optimale capaciteitsbenutting gedurende het hele jaar. Het optreden als 'aanvul lend vervoerder' zorgde in 1972 voor 26 procent van de totale omzet tegen 20 procent in 1971. Het aantal op drachtgevers' uit deze sector nam toe tot 46. Vooruitzichten Mede als gevolg van het toegepaste spreidingsbeleid zijn de vooruitzich ten voor 1973 bij Martinair bijzonder goed. 'Wij zijn optimistisch hoewel moeilijkheden als toegenomen capaci- teits aanbod en beperkende maatrege len van de verschillende overheden zich ook dit jaar zullen doen gelden', aldus Martin Schröder. 'Wij verwach ten desondanks een aanzienlijke stij ging van de nettowinst'. Zijn vertrouwen wordt gestaafd door de ontwikkelingen bij Martinair in de eerste drie maanden van dit jaar. De omzet lag 17 miljoen boven de begroting en de productie steeg verge leken met de eerste drie maanden van het vorige jaar met 42 procent. 'Wij hebben het dit eerste kwartaal bijzon der goed gedaan', zo meent Schröder. Desgevraagd zegt hij er echter bij dat dit ten dele is te danken aan een incidentele oorzaak als de luchtver keersleidersstaking in Frankrijk, Mar- tinairvliegtuigen die beschikken over lange afstandsradio hebben toen ver schillende vluchten uitgevoerd voor maatschappijen die deze toestellen niet bezitten. Achtergrond -van het vertrouwen voor dit jaar is niet alleen de geplande spreiding van de activiteiten maar ook de intensivering van mankracht en personeel. Zo worden bijv. stewar dessen, technici maar ook complete bemanningen uitgeleend aan buiten landse maatschappijen. Ook wordt na druk èelegd op nevenactiviteiten als luchtreclame. Vloot De vloot van Martinair ondergaat dit jaar een belangrijke verandering. On geveer december wordt de reeds be stelde DC-10 operationeel (een inves tering van ongeveer 75 miljoen), terwijl één van de twee DC 9's wordt vervangen door een DC 8 - 55. Reden hiervan is dat Martinair zich meer wil toeleggen op het lange afstandver- voer, waarvoor de DC 8 veel meer geschikt is. De bruikbaarheid van de DC 9's, waarvan de maatschappij er thans nog vier bezit, wordt minder, o.a. ook omdat steeds meer Europese vliegvelden 's nachts gesloten zijn. Mogelijk verdwijnt ook dit jaar de DC 8 - 33 naar het buitenland .'Wij vieren dan een intern feestje', aldus Schröder schertsend. De DC 8 - 33 vormt voor de maatschappij een blok aan het been door de weinige aanwen- dings mogelijkheden. Het streven van Martinair blijft gericht op een grote flexibiliteit, en de vloot moet hierop zijn afgestemd. Toestellen moeten snel kunnen worden omgebouwd, zo dat zij het ene moment komkommers kunnen vervoeren naar Kopenhage en het andere toeristen naar Barcelino. 1 NB 3 5 6 7 8 9 IBrio Prins Willem-Alexander bewees gisteren dat hij behalve de keurige pose op het schilderij van Karei van Veen dat gisteren op Drakensteijn werd overgedragen een ruim assortiment grimassen in voor raad heeft. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het sociëteitsgebouw van de studentenvereniging SSR-Utrecht aan de Bemuurde Weerd is sinds gisteren bezet. De bezetters richten zich tegen het verenigingsbestuur, dat volgens hen van de vereniging een politiek actiecentrum wil maken. Horizontaal woorden invullen die be tekenen: 1. zeepwater, 2. scheepsromp, 3. raam- scherm, 4. zangspel, 5. vuurpijl, 6. verzekeringsbrief, 7. bijenhouder, 8. gehoororgaan, 9. soort hert, 10. door weekt. Bij juiste invulling vormen de beginletters de naam van een sterre- beeld. OPLOSSING VAN GISTEREN. Hor.: 1. fat, 4. gul, 7. lama, 8. al, 10. teen, 13. er, 14. Ta. 16. aan, 17. deken, 19. Gea, 20. ss. 21. O.T. 22 toga, 24. la, 26. leed, 27. mat, 28. renj Vert.: 2. ale, 3. tante, 4. ga, 5. la, 6. stengel, 9. lanital, 11. er, 12. Pan, 15. aks, 17. dam, 18. ester, 21. Og. 23. code. 25. A.M. 26. Lt Zaterdag zijn de namen van de prijs winnaars van de weekendpuzzei weg gevallen. Het waren: mevr. Swane- veld- Willem de Zwijgerlaan 17, Al- blasserdam; H. Ph. Schaap, Graven- dreef 22, Den Haag: A. Hildebrand, thorbeckeplein 9, Zaltbommel. De soosbezetters willen daarentegen een gezelligheidsvereniging, die zich niet schuldig maakt aan politiek acti visme. Zoals bij bezettende studenten gebruikelijk is, hebben ze de hele pers gealarmeerd en een stencil uitge geven. Daa-rin staat, dat ze een pluri forme SSR-Utrecht willen, die 'zich zeer van de maatschappij bewust is en haar leden probeert hun verantwoor delijkheid voor de maatschappij te laten vinden'. In een dergelijke for mulering kan het aangevallen bestuur zich ook wel vinden. Maar het bstuur wordt juist eenzijdigheid verweten. 'Het gebruikt onze vereniging als middel om de eigen ideologie te kun nen uitdragen', zo verwijt de hoofdbe zetter, die zijn naam niet gedrukt wenst te zien. Hij wil volstrekt ano niem blijven. Anders zullen de inge wijden zeggen: o, komt de wind uit die hoek, zo legt hij uit. De bezetters zijn volgens hem de mensen, die de baantjes in de sociëteit bekleden en dus zeer sterk staan tegenover het bestuur. De anonieme woordvoerder stelt er prijs op duidelijk te maken, dat 't niiet belangrijk is of de ideologie, die het bestuur uitdraagt liniks of rechts is. De kern van de zaak is, dat het bestuur de vereniging gebruikt voor zijn politieke ideeën. De bezetters willen nu een bestuur, dat zich in dienst stelt van de vereniging. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM De Amsterdamse procureur-generaal mr. M. H. Gelinck heeft een brief van een psycholoog uit Amsterdam, M. Montessori doorge stuurd naar minister Van Agt. In deze brief beschrijft de heer Montes sori, hoe een Italiaanse gedetineerde Leonardi, die zich zeer agressief ge droeg in het huis van bewaring aan het Kleine Gartmanplantsoen, vier da gen en nachten, bijna ongekleed op een tafel vastgebonden heeft gelegen, zondar dat hij zich kon bewegen. Dit zou gebeurd zijn in overleg met de medische dienst van justitie, totdat de Italiaan opgenomen kon worden in een psychiatrische inrichting. De heer Montessori, die van afkomst Italiaan is, was bij de gedetineerde geroepen om een rapport over hem op te maken. Dit rapport heeft hij met een begeleidende brief, waarin hij de toestand tijdens het verblijf in het huis van bewaring beschreef, aan de heer Gelinck gestuurd. De brief, die nu op het ministerie van justitie ligt, zal door de directie gevangeniswezen bestudeerd worden, waarna de genees kundige adviseur van het ministerie een onderzoek zal instellen naar de gang van zaken in Amsterdam. De Italiaanse gedetineerde gedroeg zich tijdens het voorarrest nogal agressief ten opzichte van zijn bewa kers. Van een ballpoint en een spijker had hij een soort steekwapen ge maakt, waarmee hij probeerde de be wakers aan te vallen. Hij werd over meesterd, naar een isoleerruimte overgebracht en op een hoge tafel met leren riemen en sloten vastgebon den. Hier heeft hij vier dagen moeten wachten, alvorens hij naar een psychiatrische inrichting in Woensel kon worden overgebracht (de zaak speelde tijdens de carnaval, vandaar dat de man niet eerder terecht kon in de zuidelijke inrichting). De heer Montessori schrijft in zijn brief, dat er sprake was van een 'mensonterende situatie'. De Italiaan bleek tijdens een bezoek van de heer Montessori alleen maar een T-shirt aan te hebben en herhaaldelijk over te geven, waarna hij niet schoonge maakt werd. Slechts één keer in al die dagen werd een hand losgemaakt, toen de gedetineerde een handteke ning onder een stuk moest zetten. Eén van de bestuursleden zegt het wat anders: 'Zij willen de gerefor meerde zuipclub van vroeger terug. Wij niet'. De bezetting ziet hij als 'een wan hoopsdaad van een clubje mensen, dat de veranderingen in hun vereniging niet kan volgen'. Het bestuur wijst erop, dat de veran deringen in de SSR-Utrecht niet van gisteren zijn. Jaren geleden al is het karaMer van de exclusieve gerefor meerde studentenvereniging afgelegd. Het streven was erop gericht een veelsoortige jongerenvereniging te worden. De aloude doelstelling, die spreekt van verdieping en verbreiding van de gereformeerde beginselen en bevordering van de vriendschap, dien de daaraan te worden aangepast. De anonieme bezetter zegt zich tegen de ze ontwikkeling niet te willen verzet ten. Ook wil hij geen gereformeerde vereniging, waar alleen studenten zich thuis kunnen voelen- Tegen meerderheid Werkende jongeren mogen van hem best lid worden van de vereniging, als de sfeer van de club hun tenminste bevalt Maar die sfeer is er nu één van onverdraagzaamheid. De schuldige is het huidige bestuur, dat geen an dersdenkenden verdraagt, en een be leid voert dat tegen de meerderheid van de ruim 700 SSR-leden indruist. Met die beschuldiging heeft het be stuur geen moeite. Op de laatste alge mene vergadering kreeg het de steun van een ruome meerderheid voor zijn beleid. Voor die vergadering was met stukken en hoorzittingen geprobeerd zoveel mogelijk leden bij de discussie over de doelstellingen van de vereni ging te betrekken. Wat het bestuur voor ogen staat is een jongerenvereniging, die zich ten doel stelt de verschillen in de samen leving bijvoorbeeld die tussen wer kende jongeren en studenten, te slechten en daarbij niet zal verhelen dat dergelijke verschillen te maken hebben met het huidige maatschappe lijk stelseL Voorlopig richt het zich nog voornamelijk op studenten cn mensen van het hoger beroepsonder wijs. Het voelt zich gedekt door de meer derheid van de SSR-leden maar de bezetters denken daar anderrs over. Ze willen een eind maken aan de onverdraagzaamheid en hebben daar om de soos bezet. 'In deze fase is dat het meest democratische middel om alle leden te bereiken', aldus hun woordvoerder. Als blijkt, dat voor hun actie geen voldoende steun is te vinden bij de zwijgende meerderheid van de SSR-Utrecht, scheiden ze er mee uit. Wellicht stappen ze dan uit de vereniging, die volgens hen dan wel eens moeilijke tijden tegemoet zou kunnen gaan. 'Dan stappen de mensen met kennis van zaken weg', licht hun woordvoerder toe. 'In het verenigingsbestuur zitten mensen, die nog niet eens een hamer kunnen vasthouden'. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Vandaag zal in De Brakke Grond in Amsterdam op een door het Angola-comité belegde bij eenkomst het woord worden gevoerd door Vasco Cabral, lid van het centra le comité van de PAIGC, de bevrij dingsbeweging van de Portugese kolo nie Guinee-BissauKaap Verdische ei landen. Ook zal een film worden ver toond over het leven in de bevrijde gebieden in de kolonie. De Portugese seserteur Antonio Beja zal enige van zijn liederen zingen. In de bevrijde gebieden zijn in het afgelopen jaar verkiezingen gehouden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Enkele uren nadat hij terecht stond voor de Am sterdamse rechtbank, is gistermiddag de 19-jarige schilder Frans J. S. veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijftien weken, waarvan acht voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. De rechtbank, gepresideerd door mr. G. H. Nomes, wees op verzoek van de raads man, mr. R. L. Heukels, nog dezelfde dag vonnis. Frans S. had op 20 febrari tijdens een ruzie de discjockey Harry Meul- dijk bedreigd met een bajonet, onder de uitroep: 'Ik steek je hartstikke dood'. Frans S. zou ook hebben toege stoken en slechts door snel te reage ren zou Meuldijk een steek hebben kunnen ontwijken. De als getuige op geroepen discjockey was niet op de zitting verschenen. Frans S. voerde tot zijn verdediging aan dat hij Meuldijk slechts bang had willen maken. Hij had gehandeld on der invloed van verdovende middelen, waaraan hij al vier jaar verslaafd is. Pogingen van de drugs af te raken, hebben tot nog toe geen resultaat opgeleverd. De officier van justitie mr. H. E. van Rcnesse, memoreerde in zijn requisi toir dat de rapporten over S. zeer somber zijn. S. die zich naar de woorden van de officier al heeft schuldig gemaakt aan 'een onafgebro ken reeks strafbare feiten', zou de hem geboden hulp bij de ontwenning niet hebben willen aanvaarden. Op de zitting zei Frans S. die de laatste tijd niet meer in staat is geweest te werken, dat hij nu graag ter behande ling wil worden opgenomen in de Willem Arntzhoeve in Den Dolder; een maatschappelijk werkster deelde de rechtbank gisteren mee dat S. daar ook elk ogenblik terecht kan. Mede met het oog daarop eiste de officier een gevangenisstraf van vijf tien weken, waarvan vijf voorwaarde lijk, met een proeftijd van drie jaar. Bij inwilliging van die eis zou Frans S. nog zestien dagen hebben moeten uitzitten. De raadsman vroeg de recht bank het gevangeniswezen die zestien dagen te besparen: tijdens het voorar rest was al gebleken dat S. zich vanwege zijn verslaving in het huis van bewaring niet kon handhaven. De raadsman stelde dat het beter was, als onmiddellijk met de behandeling van S. werd begonnen. De rechtbank bleek, gezien het von nis, deze mening te delen. Frans S. blijft nu nog twee dagen gedetineerd; in die tijd worden de voorbereidingen voor zijn opneming in Den Dolder getroffen. ;n onzer verslaggevers KWARTET DINSDAG 17 APRIL 1973 BINNENLAND T9/DRL11

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11