MW kan zich opnieuw niet aan grijze middenmoot onttrekken AJAX VEEL TE ECONOMISCH Sparta jonger r\ Uiterst pover optreden in Den Bosch wekt wrevel op ROTTERDAM Hans Eijken- broek heeft van manager Ad Lam te horen gekregen dat Spa- ta hem geen nieuw contract zal aanbieden voor het komend sei zoen. De 33-jarige aanvoerdei van de Rotterdamse club mag geen gebruik maken van dc vrije transfer die hem twee jaar geleden al is toegezegd. Trainer Leo Steegman wil zijn elftal stelselmatig gaan verjon gen en een plaats op de reserve bank vonden zowel Sparta als Eijkenbroek zelf bepaald geen passend besluit van zijn succes rijke voetbal carrière. Eijken broek hoopt het volgende sei zoen bij een lager geklasseerde vereniging emplooi te vinden, want hij meent nog minstens twee seizoen, zij het op een wat lager niveau, mee te kunnen. Hij is ook van plan de Belgi sche markt in dc komende we ken te gaan verkennen. Zeer binnenkort zal ook worden be slist over de verdere voetbaltoe komst van Charley Bosveld. De 31-jarige Arnhemmer wil graag nog één financiële slag slaan voor het einde van zijn carriè re. Dc Belgische tweede klasser Mcchelen heeft hem al een con tract aangeboden en ook met het Nijmeegse NEC zegt Bos- bcld al voor 80 procent rond te zijn. Alles hangt volgens Bosveld ai van de transfersom die Sparta voor hem zal vragen. Sparta heeft namelijk nog een optie van een Jaar op zijn middenvel der. Financieel is de aanbieding van Mechelen het meest interes sant voor Bosveld, maar het feit dat hij volgende maand een si garenzaak in Arnhem opent speelt eveneens een rol. In ver band daarmee zou Bosveld lie ver bij NEC gaan voetballen. Sparta heeft toegezegd mee te willen werken aan een transfer, maar daar staat tegenover dat de Rotterdamse club Bosveld desondanks node zou zien ver trekken .als men er in zou slagen Jan Klijnjan te verko pen. Klljnjan zal ook in d« komende transferperiode op de transferlijst staan omdat zowel Sparta als Klljnjan niets meer in een verdere verbintenis zien. Mocht Klijnjan vertrekken en Sparta gaan deelnemen aan het toernooi om dc UEFA-bekcr dan zou dc aanwezigheid van Bosveld op het middenveld wel eens onmisbaar kunnen zijn Overigens krijgt manager Lam het in de komende weken niet alleen erg druk met de zaak Bosveld. De contracten van nog negen spelers lopen af, waaron der die van Venneker. Visser en Heljerman. Dc laatste heeft al verklaard met voetballen te zullen stoppen als Sparta hem financieel niet in zijn eisen te gemoet komt Het vertrek van Rinus Gosens is bij de supporters van SW slecht aangekomen. Gistermiddag, tijdens de wedstrijd tegen PEC, lieten zij via spandoeken hun ongenoegen over zijn ontslag blijken (foto links). Rinus Gosens zelf stapt (bovenste foto, met zonnebril) over het veld achter een man die bij SVV's tegenstander, PEC, voor be roering heeft gezorgd: Georg Kessler. Door diens komst naar PEC is de huidige trainer Laszlo Zalai op staande voet aan de kant ge zet. Rinus Gosens is de belangrijkste kandidaat bij dc eerste divi sie-club Eindhoven, waar Hans Alleman aan het eind van het sei zoen naar FC Dordrecht vertrekt. TROUW/KWARTET MAANDAG 16 APRIL 1973 SPORT KI FC Amsterdam-Go Ahead Haarlem-PSV AZ '67-NEC MVV-Feyenoord Sparta-FC Groningen Excelsior-NAC FC Den Haag-Telstar FC Den Bosch-Ajax FC Twentc-FC Utrecht Ajax Feyenoord Sparta FC Twente FC Den Haag PSV MVV FC Amsterdam 29 11 FC Utrecht Telstar NEC Haarlem AZ '67 Go Ahead FC Groningen NAC FC Den Bosch Excelsior Woensdag: PSVFC Twente. Telstar. FC GroningenNAC. Zaterdag: AjaxFC Den Haag. Zondag: FC TwenteFC Den Boscil Maandag: FC UtrechtGo Ahead,] Amsterdam. NECHaarlem. AZ'67. FC Groningen—MVV. TelstarExcelsior. 6 12 2a 11 13 7 19 tusst 29 26 28 22 29 18 28 17 29 15 28 13 29 11 Maastrichtse fornuitie Iaat Fevenonrcl in slotfase voorbijgaan Van onze speciale verslaggever MAASTRICHT Weken achter een verbijsterde dit seizoen MW de nationale voetbalwereld. De ploeg van trainer Georg Knobel, waaraan in de voorbeschouwin gen op de competitie nauwelijks aandacht werd besteed, opende het nu nog lopende voetbaljaar met enkele sensationele uitsla gen. FC Den Haag, Sparta en FC Twente, exponenten van de geves tigde subtop tóch. werden door MVV naar meer dan overtuigen de nederlagen gestuurd. Maas tricht, dat zich lang sceptisch op stelde tegen de prestaties van de plaatselijke betaald voetbalbe drijver, verkeerde ineens in een roes. Achtte MVV zelfs in staat een opzienbarende doorbraak te forceren. Dót MW is niet meer. De formatie die recentelijk zoveel sympathie af dwong en furore maakte, is inmiddels alweer afgedaald naar de grijze mid denmoot. Ophieuw zal MVV zich niet aan de anonimiteit kunnen onttrek ken. Het resterende programma wordt dermate zwaar geschetst, dat de ploeg zich daar nu al bij neerlegt. Merkte trainer Knobel na afloop van het duel met Feyenoord (12) op: 'We haal den vorig jaar 33 punten, het zal ditmaal niet veel anders zijn. We spelen dit jaar eigenlijk veel minder constant. In perioden. Dat neemt niet weg. dat dit verloop voor MW wel aantrekkelijk is geweest. Op dit mo ment hebben we de omzet van vorig jaar al overschreden. Waaruit weer blijkt, dat het publiek vooral een thuis winnende en goed spelende ploeg wil zien. Want dat is bijna steeds gebeurd.' ENERGIE Uitgezonderd dan tegen FC Amster dam. PSV en gistermiddag dus Feyen oord. Het duel met de Rotterdammers was voor MVV wellicht de laatste mogelijkheid om zich nadrukkelijk op de voorgrond te plaatsen. Dat ambi eerde Knobbels formatie óók. Hoe on geïnspireerd er in deze slotfase van de competitie alom gespeeld, wordt, MVV week van die tendens tegen (of juist óm) Feyenoord af. De ploeg smeet bij wijze van spreken met de beschikbare energie, deed dat niet altijd even efficiënt, maar bereikte wél dat er een boeiend wedstrijdbeeld ontstond. MVV speelde publiekvoetbal en deed zelfs geen concessies- toen het onverwacht de weelde aan een voor sprong koesterde. Knobel: 'Twee jaar geleden had ik misschien besloten een aanvaller voor een verdedieer in te ruilen, teneinde een dergelijke stand te consolideren. Maar ik vind, dat je dit niet langer kan maken ten opzich te van het publiek. Daarom zijn we bewust met drie spitsen blijven opere ren.' MVV bracht Feyenoord opnieuw op de rand van de afgrond. Na alle drama's die zich de afgelopen weken in Rotterdam-Zuid hebben afgespeeld en in een voor Feyenoord beslissende stadium buiten het veld (onderhande lingen over contracten met o.a. Van Hanegem en Schneider alsmede een met spanning tegemoet geziene alge mene ledenvergadering) leek een nieuw echec mogelijk. Want hoeveel kansen de brigade van Ernst Happel zich voor de pauze ook geschapen had. MVV handhaafde de nul. Toege geven: doelman Frans Körver. ner veus als altijd, verkeerde in een voortreffelijke vorm. maar dat had Feyenoord niet mogen v erhinderen al in het eerste bedrijf toe te slaan. Zei Happel later: 'Wat moet Ik er eigen lijk over vertellen. We speelden hele maal /o slecht niet. Maar je moet natuurlijk wel gebruik maken van de kansen. Als het op een gegeven mo ment 50 staat, valt daar niets op aan te merken.' Feyenoord grossierde in kansen, maar scoorde vooralsnog niet. De Rotter damse formatie verkreeg die mogelijk heden door het chaotische verweer van MVV. dat in de defensie duidelijk een organisator miste. Desondanks liet Feyenoord zich verrassen. Door een actie van de onopvallende Redel. die een drie-drie situatie uitstekend Van onze speciale verslaggever DEN BOSCH Stefan Kovacs, de toch vertrekkende trainer van Ajax, deed de uiterst schamele vertoning van zijn ploeg bij degrada tiekandidaat FC Den Bosch af met 'te economisch'. Hij wilde ondanks alles de spelers de hand boven het hoofd houden. Zoals ook Jaap van Praag, de voorzitter van Ajax, bij nader inzien liever niet vermeld zag hoé hij nu over het optreden van de ploeg en speciaal Johan Cruijff dacht. 'Mijn opmerkingen waren', zo liet hij overbrengen, 'niet bedoeld als het commentaar van de voorzitter'. De winnende getallen van de zijn: 17 19 25 28 37 48 Reservegetal: 30 Olymplanummer: CI84 uitbuitte. Redei dreigde alleen door te gaan. maar passte op het laatste moment naar Willy Brokamp, die als zo vaak in dit duel onbegrijpelijk veel vrijheid had. Schneider probeerde nog voor een oplossing te zorgen, maar was te laat om de schuiver van Bro kamp te ontzenuwen. DOORSLAGGEVEND Dat hód van doorslaggevende beteke nis kunnen zijn. Als de tot dan uit blinkende Frans Körver geen blunder had gemaakt. Dat deed de veteraan doelman wél. Hij twijfelde, bij een voorzet van Ressel tussen uitlopen eri blijven staan en werd vervolgens door een kopbal van Wim Jansen versla gen. Körver: 'Ik wilde op die voorzet afgaan, maar constateerde ineens, dat de bal onbereikbaar voor mij was. Toen Jansen de bal inkopte was ik kansloos. Gerard Hoenen stond wel bi.i Wim Jansen, maar die is eenvou dig te klein om zo'n kopduel te winnen.' Knobel: 'Die blunder was enorm belangrijk, omdat hij pal na ons doelpunt werd gemaakt Feyen oord begon toen te drukken. Als je je door zo'n eerste fase van pressie sleept, haal je het einde ook wel.' MVV was duidelijk aangeslagen door die tegentreffer. En liet Feyenoord nog meer dan eerder het geval was de ruimte om de bal te spelen. Vermoeid als de ploeg was (Dijkstra en dc ontzettend hard werkende Kersges!), kon het tempo niet meer bijgebeend Jaap van Praag had, toen hij 45 minuten 'iets dat op een voetbalwed strijd moest lijken', een voor de hand liggende conclusie getrokken. Het voetbal dat de toch nog 16.000 toe schouwers in De Vliert kregen voor geschoteld, leek nergens op en Johan Cruijff had die periode geen bal goed gespeeld. Een flinke aanpak van hem en het merendeel van de ploeg was alleszins op zijn plaats. Van Praag wilde dat alles na de wedstrijd maar vergeten, naar buiten uit althans. In- tem, zo lijkt wel zeker, zal het optre den zeker niet worden vergoeilijkt. Daarvoor staan voor een voetbalbe- drijf als Ajax teveel belangen (klan tenbinding bijvoorbeeld) op het spel. Natuurlijk, er zijn voor de hand lig gende redenen aan te voeren, waarom de Ajax-ploeg juist tegen FC Den Bosch niet als een gretige, geïnspi reerde formatie aan de start ver schijnt. Er is de al vele weken zich manifesterende factor vermoeidheid door het zeker niet lichte programma, dat de Amsterdammers in kort tijds bestek moeten afwerken. Er is de psychische 'vermoeidheid' na een aan tal véél belangrijker duels en de niet geheel naar wens verlopen eerste con frontatie met Real Madrid. Er zijn ook de hele, halve en bijna genezen blessures, die de spelers zélf uiterst voorzichtig en risicoloos te werk doen gaan. Maar, en dat werd gistermiddag in Den Bosch helemaal uit het oog verloren, er zijn ook 16.000 toeschou wers die betalen om de fors gehono reerde werknemers van dat Amster damse voetbalbedrijf aan het werk te zien en er graag iets voor terug zien. Van dat terugzien is eigenlijk niets terecht gekomen. Slechts heel even in de tweede helft, toen FC Den Bosch de achterstand tot 12 reduceerde, kwam er enige sfeer, werd het even leuk en drong de Ajax-ploeg aan om een wat veiliger marge te bereiken. Maar nadat doelman Hans van der Pluym een omhaal van Johan Nees- Volewijckers-Fortuna VI. Willem II-Heracles Veendam-Roda JC Heerenvecn-De Graafschap Vitesse-Wageningcn FC Dordrecht-SC Cambuur HVC-VoIendam Eindhoven-FC VW Helmond Sport-Fortuna SC SVV-PEC Vitesse 33 18 8 7 4l Roda JC 32 15 13 4 4f PEC 33 16 8 9 41 SC Cambuur 33 11 17 5 3« De Graafschap 33 11 17 5 Helmond Sport 33 11 16 6 Wageningen 33 15 8 10 i Heerenveen 33 12 13 8 31 Volendam 33 14 7 12 3| Fortuna SC 33 11 13 9 31 Eindhoven 32 12 7 13 al Willem II 33 9 13 11 31 Veendam 32 8 13 11 a SVV 32 7 15 10 2'. Heracles 33 8 10 15 2| Fortuna VI 32 8 9 15 2 HVC 33 5 15 13 2] Volewijckers 33 6 13 14 2\ FC VVV 33 5 14 14 FC Dordrecht 32 2 17 13 2 Wageningen. De Graafschap 'periode-kampioen'. Maandag: Volewijckers, schap—Veendam, SC CambuurVitesse, drecht, FC VW— HVC, Fortuna ven, SVVHelmond Sport kens knap had gestopt en een kopbal van Sjaak Swart en een slecht afge werkte kans van Johan Cruijff ook door de Bossche doelman onschadelijk waren gemaakt, ebde de opleving weg. Ajax' ongeïnspireerdheid had bijna nog een winstpunt gekost toen in de laatste minuut een vreemd draaiende inzet van Ouwens vanaf de zijkant juist voorlangs het doel zeilde in- plaats van in dat doel belandde. Ajax had voor het duel met FC Den Bosch Arie Haan en Johnny Rep rust gegund. Kovacs: 'Beiden hadden kun nen spelen, maar in verband met oude blessures was het beter hen niet op te stellen.' Méér wijzigingen in het elftal ook Gerrie Mühren bleef nog langs de kant wilde de Roe meen niet aanbrengen. Toch had wel licht het 'zeer alternatieve Ajax-team dat in Brussel Anderlecht op 22 hield' méér kunnen bereiken dan de nu behaalde 12 score. Kovacs: 'Wel licht was er meer inzet geweest. Maar ik kan als trainer geen risico's nemen in dit beslissende stadium van de competitie. Het kampioenschap staat op het spel. In een vriendschappelijke wedstrijd had het wel gegaan.' Dót het treffen tegen Den Bosch zo belangrijk was onderstreepte niet ie dereen. Piet Keizer bijvoorbeeld. 'Je mag er van uitgaan dat je in Den Bosch wint. Daardoor is de instelling anders, ben je minder geconcentreerd. Ajax heeft onlangs nog bewezen, dat het best mogelijk is twee topwedstrij den in enkele dagen te spelen. Tegen Feyenoord en Bayern bijvoorbeeld. Maar Den Bosch wordt door niemand als een top gezien, waar je naar toe moet werken. Dat is gewoon Real op het ogenblik.' Het wedstrijdverloop onderstreepte de gedachtengang van de spelers ook. Al in de vierde minuut kwam Ajax op 01 door een hard afstandsschot van Heinz Schilcher. Omdat daarbij ook FC Den Bosch niets voelde voor een nieuwe afstraffing (in Amsterdam Piet Keizer passeert Den Bosch-verdediger Loet Donkers. was het 90 geworden) uiterst be houdend speelde (Jan Remmers, de trainer van Den Bosch: 'We hebben een afgang proberen te voorkomen door gegroepeerd verdedigend spel met twee spitsen waarvan er één, Dick Beek, de opkomende verdedigers moest storen') en beslist niet inspi reerde. geloofden de Amsterdammers het verder wel. 'Ik ben teleurgesteld in de inzet, zowel van de verdediging als de aanval', zei Stefan Kovacs ter verduidelijking van het 'te econo misch.. In het toch al weinig positieve Ajax was een slechts in negatieve zin op vallende rol door Johan Cruijff weg gelegd. Aan de bal deed hij nauwe lijks goede dingen. Zijn passes mis lukten. persoonlijke duels werden nauwelijks aangegaan en bijna steeds verloren (tegen de nauwelijks ervaren Bossche B-speler De Ruyter, pas voor de derde keer in het A-team spelend), zijn snelheid ontbrak en veel meer dan zich bewegen deed Cruijff niet. Zijn geruchtmakende knieblessure mag dan medisch gezien wellicht zijn genezen, in het veld werkt het geheel nog duidelijk na. Jan Remmers bij voorbeeld: 'Johan speelt op het ogen blik zoals hij nog nooit heeft ge speeld. Vroeger vroeg hij steeds om de bal, nu wekt hij duidelijk de indruk dat hij blij is als hij die bal weer zo snel mogelijk heeft kunnen afspelen. De Ruyter heeft dan ook geen enkele moeite met hem gehad. Ik had trouwens voor deze De Ruyter gekozen omdat hij sterker aan de man is dan de gepasseerde Gerard Schuur man.' En Stefan Kovacs over Cruijff: 'Hij strijdt op het ogenblik niet. Maar ik ben blij dat hij alweer zo loopt. Het is een kwestie van het ritme weer tc pakken krijgen. Hij wil terug komen en ik geloof dat hij dat redt. Hopelijk zaterdag tegen Den Haag al.' Van die wil is niet iedereen over tuigd. Voorzitter Van Praag bijvoor beeld, al wil deze officieel er niet van weten. 'We hebben gewonnen, dat is het belangrijkste.' Die winst kwam voor een belangrijk gedeelte op naam van Schilcher. die in de vijfde minuut van de tweede helft opnieuw van zo'n dertig meter afstand doeltreffend uit haalde. Zijn tweede treffer was beslis send, ook al wankelde Ajax even na het tegendoelpunt van Salfischberger. Hieraan was de voorbereidende actie van Ad Graaumans (de bal door de benen gespeeld van Blankenburg en vervolgens voorgetrokken) voorafge gaan. FC DEN BOSCH—AJAX 1—2 (0—1) 5. Schilcher 01. 50. Schilcher 0—2. 65. Sal fischberger 12. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers- 17.000. FC DEN BOSCH: Van der Pluljm; Donkers. Pijs. De Ruiter. W. Graaumans; A. Graau mans. Vrëeburg. Salfischberger: Graul, Beek. Ouwens. AJAX: StuySuurbier. Blankenburg. Huls hof!, Krol. Neeskens. Schilcher. Arnold Mühren. Swart. Cruijff. Keizer. PETER ONVLEE VIERDE PERIODE Roda JC 5 Helmond Sport 5 Volendam 5 Heerenveen 5 De Graafschap 5 Cambuur 5 SVV 5 Vitesse 5 Wageningen 5 PEC 5 FC VVV 5 Veendam 5 Hercales 5 Volewijckers 5 Eindhoven 5 Rortuna SC 5 Willem II 5 HVC 5 Fortuna VI 5 FC Dordrecht 5 Kiiugcn in tli t'i cl Fcycnoorder Theo dc Jong. L Sciio •nmnkcT kijiu 'oe. worden. De Rotterdamse formatie heerste en f-»r "erdp int één van de vele aanvallen de beslissende treffer. Israel scoorde, toen de MVV-verdedi- ging een schot van de onverwacht felle Hasil niet doelmatig wegwerkte. Knobel. 'Ik voorspelde het al aan de ver/orger. dat we de slag op het middenveld zouden verliezen. Je zag die nederlaag op een zeker moment aankomen. Als een speler balbezit had. moest hij via een individuele actie proberen de bal verder te expe- diteren. Niemand bood zich tenslotte meer aan.' MW-Fcyenoord 1-2 (0-0) 67 Brokamp 1- 0. 77. Jansen 1-1. SO. Israel 1-2. Scheids-

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8