ie pleegden aanslag raffinaderij in liden van Libanon? Conflict dreigt tussen VS en arme koffielanden Whitelaw: terroristen in Ulster verliezen OAS wil meer economische samenwerking aif janon weigert hulp van abische vrijwilligers island zal uitstoting $-aël uit VN steunen Brandt acht komst zeer groot gewicht actra Groep indianen blokkeert dorp Wounded Knee Oslose conferentie wil handelsboycot tegen Zuid-Afrika iOUW/KWARTET MAANDAG 16 APRIL 1973 BUITENLAND T5/DRL7 "Istijnen geven schuld aan Israëli's O ET (UPI, Reuter, AP) Palestijnse guerrilla's hebben gisteren een aring van het Libanese leger tegengesproken, dat geen Israëlische ien zijn waargenomen nabij de Amerikaanse olieraffinaderij in het n van Libanon, die zaterdag werd aangevallen door saboteurs. D er 20 mannen, gewapend met omatische geweren, overvielen 'elden zaterdagnacht drie be- 'an de raffinaderij, 47 km ten van Beiroet en plaatsen ex- die twee opslagplaatsen in it deden vliiegen. Zestien ande- konden door het snelle han- sn Libanese springstoffenex- irden gespaard. De raffinade- werd bij de aanslag niet igd. ver via ,z d, w ttend nieu n'. r da uitg< in ■kn, me jrand zijn 30.000 barrels ruwe vlammen opgegaan. Twee op- 5 zijn volledig verwoest en de via de pijpleiding tussen Sa- lb'ë en de raffinaderij te Aah- am geheel stil te liggen. Nor- *rken!°rdt er via de PÖPleiding een Tijoen barrels per dag aange- )e pijpleiding loopt van Saoe- dwars door Jordanië en aar de Libanese terminal, verklaring van het Libanese erden zaterdag de overvallers wan ven als 'gewapende mannen', PTitp het noorden waren geflco- olgens de verklaring waren er [iitenlandse schepen waargeno- het gebied. Het Palestijnse gentschap, dat al eerder de :oegeschreven had aan Israëli- immando's, trok onmiddellijk de verklaring van het leger in twijfel. 'De waarheid over de zaak is in tegenspraak met wat het leger zegt', aldus een verklaring van de Palestij- nen. 'In werkelijkheid nam de leger leiding contact op met het commando van de guerrilla's e n zei ze dat er zich vijandelijke marine-eenheden op hielden langs de kust van Sidon naar Tyre. Het leiderschap van de guerril la's werd hiervan op de hoogte ge steld in de aanwezigheid van Hassam Sabry el Kholy, de persoonlijke afge vaardigde van president Anwar Sadat. Wij vinden het vreemd dat een po ging wordt ondernomen om de vijand de verantwoordelijkheid te ontnemen'. Een groep die zich 'de Libanese revo lutionaire garde' noemt, heeft zater dag gezegd verantwoordelijk te zijn voor de aanslag op de Amerikaanse raffinaderij. Volgens de kranten in Beiroet is deze 'garde' een onbekende organisatie, die ook de verantwoorde lijkheid op zich heeft genomen voor een serie onbetekende aanslagen in het verleden. In haar verklaring zegt de Garde dat de aanslag was 'bedoeld om een einde te maken aan de onhei lige alliantie tussen de Verenigde Sta ten, Saoedi-Arabië en Libanon en die is gericht tegen het leven en de onafhankelijkheid van ons volk. Olie is voedsel voor het imperialisme. Het eten eemt. de r ïan d Ook1 ,r„ „tlT (UPI) De Libische leider Aloammar Khadafy heeft gisteren ver aken dat de Llbanese regering een Libisch aanbod afgewezen heeft om kker^en Arabische vrijwilligers' Libanon te laten verdedigen tegen Israë- kruiêanval,en- zei dat de Pslestijnse verzetsbeweging niet meer I en 'dat het de Arabieren waren die haar beëindigden in samenwerking eliik 1 zionistische vijand', i. abische natie heeft op het ogenblik dringende behoefte aan manschap- [wapens en wraak tegen de vijand', aldus de Libische leider. 'Libanon ibijzondcr heeft het nodig dat we het bijstaan om te antwoorden op de er„ Ide aanvallen van de zionistische vijand. Maar toen Libië officieel aan mi^in voorstelde dat het duizenden Arabische vrijwilligers zou accepteren Ite verdedigen, verontschuldigde de Libanese regering zich en weigerde t ai'Jvilligers te accepteren'. vertelde dat Libiërs, die zich bij de Palestijnse guerrilla-beweging "hpt I gevoegd, teruggekeerd zijn naar hun land, 'omdat zij geen enkele ope- onden beginnen tegen de zionistische vijand, want de Arabische grenzen n jg j in hun gezicht gesloten', heet: Italia: eitjes wordt gebruikt in de vliegtuigen en andere vernietigingswapens, waarmee de Israëlische vijand door Amerika kwistig wordt uitgerust'. Jasser Arafat De Palestijnse leider Jasser Arafat heeft vrijdag de Verenigde Staten be schuldigd van hulpverlening bij de Israëlische overval op het centrum van Beiroet. Drie leiders van de guer rilla-beweging werden gedood. Arafat verklaarde dat het antwoord van de Palestijnen op de Israëlische actie 'verschrikkelijk' zal zijn. Maar zater dag haastten alle grote Palestijnse verzetsorganisaties zich te ontkennen, dat zij bij de aanslag betrokken wa ren. Zaterdagavond verzekerde Arafat premier Salem nog eens van de on schuld van de Palestijnen. Arafat zei dat de aanslag was bedoeld om moei lijkheden te veroorzaken tussen de guerrilla's en de Libanese autoritei ten. Volgens het verslag van het Palestijn se nieuwsagentschap WAFA over de gebeurtenissen, waren de Israëlische bewegingen twee en een half uur voor de explosies begonnen. Om half twaalf rapporteerden het opperbevel van de guerrilla's dat een Israëlische helikopter boven het gebied vloog. Tegen middernacht liet het opperbe vel weten dat er schepen voor de kust waren gesignaleerd (Het was volle maan). Enkele minuten later belde het Libanese opperbevel terug en be vestigde de berichten van de guerril la's, aldus het verslag van WAFA. 'Om 1.15 uur zaterdagochtend rappor teerde het Palestijnse opperbevel dat een witte Chevrolet op de weg tussen Sidon en Tyre had bezaaid met spij kers. Tezelfdertijd belden de Libane- ,r0« zen terug en zeiden dat Israëlische VcUl 15r6Zn]GW V3H kanonneerboten duidelijk waren ge signaleerd voor de kust. Om 1.40 uur klonken de eerste explosies, aldus WAFA. Vier geboeide bewakers had den gezegd overvallen te zijn door een Israëlische eenheid, die aan land gekomen was en de explosieven had geplaatst. De bewakers waren behalve in het Arabisch ook in het Hebreeuws aangesproken. De Israëlische schepen verlieten om 3 uur zaterdagochtend de Libanese wateren, aldus het ver slag van het Palestijnse persbureau. Grote rookwolken hingen zaterdag boven de Libanese stad Sidon, nadat gewapende mannen erin waren geslaagd twee olieopslagplaatsen van een Amerikaanse olieraffinaderij op te blazen. BOWNESS ON WINDEREMERRE (UPI) De Britse veiligheids troepen in Ulster zijn de strijd t^gen 'schutters en bommenplaat- sers' aan het winnen. U Willy Brandt vre Wapenhulp maa vra il beU eeltjeJ gerec n mezYORK (UPI, Reuter) Na twee dagen van verhitte debatten ken in Veiligheidsraad vandaag haar besprekingen over de Israëli eens inval in Libanon voortzetten. De Egyptische minister van bui eens u, zaken is in New York aangekomen, na bezoeken te hebben van Kht aan Parijs en Londen. Verwacht wordt dat de komst van i er nyptenaar zal leiden tot een veelomvattend debat over het Mid- psten. nieuwe crisis zal aanpakken. Wat de Russische afgevaardigde Malik letterlijk zei was dat zijn land als represaille voor de Israëlische actie van deze week in Beiroet eventuele Arabische eisen tot uitstoting van Is raël uit de Verenigde Naties zal steu nen. Malik voegde hieraan echter toe bereid te zijn tot onderling overleg tussen de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad de Sowjet-Unie, Frankrijk, Groot-Brittannië, de Vere nigde Staten en de Volksrepubliek China om te pogen een oplossing voor de crisis in het Midden-Oosten te vinden. VN-diplomaten waren eensgezind in hun mening dat een eis tot uitstoting van Israël in de Veiligheidsraad tot een ernstige confrontatie zou leiden met de Verenigde Staten, die toch al bijzonder geprikkeld zijn over het verspreiden door de Arabieren van de 'grote leugen' dat de actie van Israël van vorige week dinsdag direct door de Amerikaanse geheime dienst was gesteund. AMERIKA Zaterdag nog meldde het Palestijnse persbureau WAFA dat dinsdag 45 Is raëliërs, die aan de actie in Beiroet hadden deelgenomen door een vlieg tuig van de Amerikaanse luchtmacht uit Libanon waren gesmokkeld. Van Amerikaanse zijde is herhaaldelijk met klem ontkend dat Amerikanen bij de Israëlische actie tegen de Pales tijnen betrokken zijn geweest. Volgens het dagblad l'Orient de Jour heeft de Sowjet-Unie Libanon wapen hulp aangeboden. De Russische am bassadeur in Beiroet, Sarwar Asimow, heeft gisteren hierover een onderhoud gehad met de Libanese minister van buitenlandse zaken. In het kader van modernisering van het kleine beroeps leger van het land heeft de Libanese regering de laatste tijd wapens ge kocht in België, Amerika, Italië. Joe goslavië en Engeland en ook al enkele wapens van Rusland ontvangen. BONN (AP, Reuter, UPI). Het aanstaande bezoek van de Russische partijleider Leonid Breznjew aan West-Duitsland is een internationale gebeurtenis van zeer grote betekenis. Dit heeft de Westduitse bondskanse lier Willy Brandt verklaard in een interview dat gisteren in het Russi sche partij dagblad de Prawda is ver schenen. In het vraaggesprek zegt Brandt dat niet alleen zijn sociaal democratische SPD maar ook in brede kringen in zijn land een 'positieve houding' bestaat jegens de komst van Breznjew. Het bezoek van Breznjew wordt halverwege mei verwacht. Het wordt de eerste keer dat een Russi sche topleider een bezoek aan de Bondsrepubliek brengt. Volgens Brandt zal de komst van Breznjew niet alleen dienstig zijn voor betere betrekkingen tussen Moskou en Bonn maar ook voor verdere verbetering van de situatie in Europa. Vandaag trekt Brandt voor een offi cieel vierdaags bezoek naar Joegosla vië. Dit heeft de Britse minister voor Noord-Ierland William Whitelaw verklaard op een conferentie van zijn Conservatieve Partij in Bowness on Winderemere in Engeland. 'Het wordt in Noord-Ierland, Engeland en de wereld steeds duidelijker dat de veiligheidstroepen het aan het winnen zijn van de schutters en bommen- plaatsers. Niemand probeert nog wil de verklaringen hiertegen af te leg gen. Het is in deze tijd een hard. wreed feit dat één of twee krankzinni gen. die over het algemeen op tiener leeftijd zijn een zeer groot aantal mensen kunnen terroriseren', aldus Whitelaw. Sinds de Operatie Motorman, die in augustus 1972 de vergrendelde rooms-katholieke wijken van Londonderry openbrak zijn meer dan 1000 mensen door veiligheidstroe pen opgepakt. Dit jaar zijn 478 perso nen aangeklaagd, waarmee het totaal sinds de Operatie Motorman op 1009 is gebracht. 'Deze statistieken tonen duidelijk aan dat de politie en het leger steeds grotere successen boeken in de strijd tegen gewelddadig opere rende misdadigers in Noord-Ierland'. Whitelaw wees erop dat veel van de resultaten het gevolg waren van een toenemende stroom informatie die de veiligheidstroepen hen via Noordierse burgers bereikt. Hieruit blijkt een doorbraak in de houding van de bur gers ten gunste van leger en politie. Tiet vertrouwelijke telefoongesprek is ongetwijfeld een van de beste ideeën van het jaar en het publiek maakt er, met een gemiddelde van 15 (anonie me) van', telefoontjes per dag, gebruik aldus Whitelaw. Tl \a vond heeft de Sowjet-Unie ge- om strafmaatregelen tegen Is- uitstoting van dat land uit Naties. De Russische adeur Jakob Malik meende dat T's ,po|gangstermetboden toepast en riclï'essie het voornaamste doel van n dit lëlische buitenlandse politiek is. te ptisch en opzettelijk schendt wiipet handvest van de Verenigde Jullij aldus Malik, amen Ie van Malik moet echter niet ang [worden als een officieel voor- kin de Sowjet-Unie. Een derge- brekenorstel wordt verwacht van de paklche minister Mohammed el- he(die vandaag waarschijnlijk het am va zal voeren in de raad. Het :en, ahde hebben de leden van de naam leidsraad benut om achter de ndererien te bespreken hoe men de evenwi milie ■|n wil vloot voor «...iloos Oeganda 90r$ cgroep van ier acl ilindui iver de ing va 'orm a «li BI (Reuter) President Idi fan Oeganda wil zijn land, dat kanten door andere landen is van een vloot voorzien. :ei dit gisteren tijdens de ope- in een nieuw militair hospitaal ïpala. Waarnemers vermoeden toekomstige Oegandese vloot Jpereren in het Victoriaineer, ipir'i ofi 48.000 vierkante km. groot is. nor'k grootste meer van Afrik3 1 landen als Kenia, Tanzania S i""di erkgev ig heeft Amin de verbannen de ijesident van Oeganda Milton D amnestie aangeboden. Obote kadervjte in januari 1971 naar Tanza- idat Amin met succes een coup ndernomen. Later verzamelde *meer dan 3000 aanhangers rond Tanzania. Vorig jaar werd LONDEN (UPI, Reuter) Tus sen de VS en koffieverbouwen- de ontwikkelingslanden in Azië, Afrika en Latijns-Amerika dreigt een koffie-oorlog uit te breken. Het dreigende conflict wordt veroor zaakt door het aannemen van een resolutie in Londen door de Raad van de internationale koffie-organi- satie (ICO), waarin 62 landen verte genwoordigd zijn. In de resolutie zijn een aantal wijzigingen voorge steld in het internationale koffie- akkoord (ICA), dat in 1968 is afge sloten en dat op 30 september dit jaar afloopt. In een door de VS en andere geïn dustrialiseerde landen opgestelde en zaterdag aangenomen resolutie is voorgesteld ongeveer 30 artikelen uit het akkoord te schrappen. Deze bepalingen handelen over export quota's, prijsstabilisatiemechanisme en import en exportcontroles. Als argument is aangevoerd dat de bepa lingen niet langer relevant zijn ge zien de huidige situatie van vraag en aanbod op de koffiemarkt. Het besluit van de koffie-organisatie betekent dat per oktober een aantal beperkende maatregelen zullen zijn opgedoekt en de Raad van de inter nationale koffie-organisatie niet lan ger als regulerend en controlerend orgaan zal optreden. Wel zal de Raad informatiecentrum blijven en functioneren als forum dat het slui ten van nieuwe akkoorden mogelijk kan maken. De koffieverbouwende landen heb ben laten weten vastbesloten te zijn een eigen marktorganisatie te vor men, die onder meer overtollige kof- fievoorraden zal opkopen van over- producerende koffielanden om zo de marktprijzen op peil te houden. 'Wij hebben geen alternatief', zo ver klaarde zaterdag een afgevaardigde van een belangrijk Zuidamerikaans koffieland. WAARSCHUWING De VS, die trachten de prijzen te drukken, hebben de koffieverbou wende landen gewaarschuwd dat een dergelijke actie represailles zal uit lokken. De VS hebben gedreigd een nieuw koffie-akkoord te zullen be moeilijken. 'Elke actie van produ centen om op die manier de markt te manipuleren zou zeker het voor uitzicht op vroegtijdige onderhande lingen over een nieuw (koffietak koord zeer ernstig bemoeilijken', al dus John Ingersoll, hóófd van de Amerikaanse afdeling tropische pro- dukten van het ministerie van bui tenlandse zaken. 'Veel zal afhangen van het gedrag van de producerende landen en de ontwikkelingen op de markt.' Zuidamerikaanse afgevaardigden hebben de VS ervan beschuldigd de ontwikkelingslanden te gijzelen. 'Het is alsof iemand je kind ont voert en een losprijs vraagt zonder de veilige terugkeer van het kind te garanderen', aldus een der afgevaar digden. 'De Amerikanen zeggen ons dat wij zonder eten naar bed wor den gestuurd als wij ons niet netjes gedragen.' PINE RIDGE (UPI) Een groep indianen heeft de hoofdweg naar het dorpje Wounded Knee gebarricadeerd en de bezetters van het dorpje een ultimatum gesteld. Als de indiaanse bezetters niet voor 3 mei Wounded Knee hebben verlaten, zullen de indi anen tot actie overgaan en de bezet ters gewelddadig verwijderen. De Amerikaanse regering heeft niets gedaan om he* bouwen van de blokka des te beletten. De indianen die de wegverspersper- ringen hebben opgericht, zeggen dat zij de oorspronkelijke bewoners van Wounded Knee zijn, die verdreven zijn door de bezetters of terugkeer naar hun huizen wordt belet door de federale autoriteiten, die het dorpje hebben omsingeld. FBI-agenten en fe derale agenten mogen wel de wegver sperringen passeren, maar hulpgoede ren voor de indiaanse bezetters wor den niet doorgelaten. Martelingen NEW ORK (AP) Drie juristen die bij de Griekse autoriteiten hadden willen pleiten voor zes gevangen ge nomen Griekse advocaten, maar die Athene niet wenste te ontvangen, hebben gisteren gezegd over aanwij zingen te beschikken dat de zes advo caten worden gemarteld. De juristen zijn van mening dat de zes of voor de rechtbank gebracht moeten worden of vrij gelaten dienen te worden. Morning Cloud CO WES (AFP) De Britse premier Edward Heath is zaterdag de eigenaar geworden van een nieuw jacht: de Morning Cloud III. ruim 13 meter lang, en prijs 315.000 gulden. Bangladesj DACCA (AP) De autoriteiten in Dacca hebben meegedeeld dat de met hevige regenval gepaard gaande stor men, die Bangladesj donderdag geteis terd hebben, mogelijk 200 slachtoffers hebben geëist. Volgens onofficiële be richten hebben 15.000 mensen verwon dingen opgelopen. Het aantal daklo zen zou rond de 10.000 liggen. Zware schade is toegebracht aan oogsten, vee en behuizingen. DODEN Dit weekeinde zij in Ulster opnieuw twee doden gevallen. Vrijdag werd een 17-jarige protestant vermoord ge vonden in een wc in een café in Belfast. Zaterdag is een 23-jarige pro testant in zuidelijk Belfast vanuit een voorbijrijdende auto gemitrailleerd en ter plaatse overleden. Hiermee is het aantal doden in Ulster sinds 1969 tot 774 gestegen. OSLO (DPA, Reuter) De in ternationale conferentie over apartheid en kolonialisme heeft in Oslo tot een internationale han delsboycot tegen Zuid-Afrika op geroepen. Delegaties van 55 landen en van ne gen Afrikaanse bevrijdingsbewegingen hebben aan het slot van de conferen tie, die een week heeft geduurd, een verslag van VN-secretaris-generaal Waldheim goedgekeurd waarin wordt voorgesteld dat alle VN-leden investe ringen in Zuid-Afrika staken, alle goe deren uit dat land weren en alle culturele betrekkingen afbreken. De conferentie heeft voorts opgeroe pen de zwarte nationalisten in Rhode- sië als wettige regering van dat land te erkennen en alle wapenleveranties aan Portugal te staken, omdat dit land zijn koloniale oorlog in Afrika voortzet. In de resolutie, die is aangenomen, wordt steun gevraagd voor Afrikaanse bevrijdingsbewegingen, die door de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) zijn erkend en verzocht hen in staat te stellen hun gewapende strijd voort te zetten. De conferentie is gehouden onder aus piciën van de VN en de OAE. De VS en de meeste Westeuropese leden van de VN hebben niet aan de conferentie deelgenomen. Hun bezwaar was onder meer dat Portugal en Zuid-Afrika niet waren uitgenodigd. De Scandinavische landen en Oostenrijk waren wel pre sent. GEWELD Vertegenwoordigers van Afrikaanse nationalistische groeperingen hebben verklaard tevreden te zijn dat de 'onvermijdelijkheid van gewapende strijd' in Afrika door de conferentie is erkend. Wel was bezwaar tegen het feit dat nog veel nadruk was gelegd op humanitaire en niet-gewelddadige middelen tegen koloniale en aparts- heidsregimes in Afrika. Agnew gehekeld ATHENE (Reuter) George Mavros, een vooraanstaand Grieks politicus, heeft gisteren een verklaring gehe keld van de Amerikaanse vice-presi dent Agnew, die heeft opgemerkt dat het huidige kolonelsregime Grieken land stabiliteit en economische voor uitgang heeft gebracht. Dit in tegen stelling tot de chaos, die de 22 rege ringen sinds 1950 hadden gebracht. 'Het Griekse volk is hoogst veront waardigd over de belediging, dat zij alleen maar vooruitgang kunnen boe ken onder tirannie', aldus Mavros. Sinai-incident JERUZALEM (UPI) De Libische tweede vlieger van het passagiers vliegtuig dat zes weken geleden door Israël werd neergeschoten, heeft giste ren gezegd dat de Franse piloot het bevel om te landen al opvolgde, maar op het laatste moment van mening veranderde en weer opsteeg. De Liba nees maakte zijn opmerkingen nadat hij uit het ziekenhuis was ontslagen en naar zijn vrouw en kinderen ver trok. Pai'üse rondweg PARIJS (AFP) Na 17 jaar werken is de autoweg rond Parijs, 35,5 km. lang, gereed gekomen. De Parijze- naars (en anderen) kunnen voortaan in nog geen half uur rond hun stad rijden. De Pheripherique kruist de Seine tweemaal en voert over twee spoorwegviaducten en 17 baanvakken van de Metro. Het hele project heeft naar schatting twee miljard frank ge kost. De rondweg kan 15.000 auto's per uur verwerken. Pokken-slachtoffer LONDEN (Reuter) Een 34-jarige man is gisteren in een ziekenhuis in Londen aan pokken overleden. Hij was de echtgenoot van de 29-jarige vrouw, die een week geleden aan deze ziekte bezweek. succes gepoogd een invasie in tla uit te voeren. Dit bracht geWeia *n moeBijkheden. In die tijd c Somalië in het conflict bemid- par Solida -nbod tot amnestie is via de rsfoortsche ambassadeur Abdallah Fa- an Obote overhandigd in de een brief. Het epistel was ekend met: 'Uw oprechte broer al Idi Amin Dada', "het "j^sldheim, de secretaris-generaal ieuw en de OAE, de Organisatie jrelativ frikaanse Eenheid kregen een ast gel eijent Amin van heeft een aantal ritad£| it wan^n voor vanavond 24.00 ur het zoals heg ing en 4. erlaten. Dit heeft radio Oe- gisteren bekend gemaakt. Om del personen het gaat werd niet WASHINGTON (AP) De algemene vergadering van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) heeft za terdag met algemene stemmen een maatregel goedgekeurd ter hervor ming van de organisatie, opdat zij beter kan reageren op veranderende economische behoeften in het gebied. De OAS moet krachtens de hervor mingen ook dienen als de basis voor onderlinge economische samenwer king. Amerikaanse functionarissen zien de maatregelen als een nieuw bewijs, dat de Amerikaanse staten zich afwenden van een afhankelijkheidssyndroom je gens de Verenigde Staten en nu de richting opgaan van economische inte gratie. De Verenigde Staten hebben de maat regel gesteund. Een commissie van 23 leden zal suggesties en voorstellen bestuderen en daar binnen zes maan den verslag over uitbrengen. John H. Crimmins, Amerikaans staats secretaris van buitenlandse zaken voor inter-Amerikaanse aangelegenhe den, verklaarde tegenover journalis ten dat dit een diepgaand onderzoek zal worden, waarbij het ook zal gaan om overleg met Europese landen en Canada en Japan. De voorzitter van de inter-Amerikaanse commissie van de alliantie voor vooruitgang, polst als andere geïndustrialiseerde landen over het financieren van de Latijnsa- merikaanse ontwikkeling. De Verenigde Staten financieren nu zo goed als alleen deze ontwikkeling. De regering-Nixon heeft de Ameri kaanse economische bijstand scherp besnoeid en heeft Latijns-Amerika ge suggereerd, dat men andere bronnen moet aanboren. Ook de communisti sche landen in Oost-Europa, evenals de Sowjet-Unie, zullen benaderd wor den. CUBA De algemene vergadering nam ook een resolutie aan, waarin het recht van alle landen op het halfrond werd erkend om hun eigen regeringsstelsel te bepalen, evenals de economische en maatschappelijke organisatie. Die resolutie was echter een compro mis, die een minder aangename situa tie voor de Verenigde Staten voor kwam. Oorspronkelijk waren Chili en Peru voor een in vage bewoordingen vervat voorstel die zou kunnen wor den opgevat als een ondermijnen van de door Amerika gesteunde politiek van het isoleren van Cuba en de marxistisch-leninistische regering al daar. Op verzoek van Brazilië werd in de resolutie duidelijk gemaakt, dat aan vaarding van ideologische diversiteit in Latijns-Amerika op geen enkele wijze verandering brengt in de diplo matieke en economische isolatie van Cuba, die in 1964 een feit is gewor den. De Verenigde Staten houden vol, dat Cuba niet wordt geïsoleerd om zijn politieke ideologie, maar in ver band met de interventie door Havan na in andere landen waarbij subver sieve organisaties worden gesteund. ITT-AFFAIRE Alle 22 delegaties, uitgezonderd de Verenigde Staten, aanvaardden twee andere resoluties waarin kritiek op de Verenigde Staten te verstaan werd gegeven. De ene roept de Verenigde Staten op de multi-nationale ondernemingen te beletten zich te bemoeien met de binnenlandse of buitenlandse aangele genheden van de landen, waarin ze werkzaam zijn. Er werd geen rechtstreekse vermel ding gemaakt van de ITT en de pogingen van die maatschappij om naar is gemeld, in 1970 de verkiezing van de marxistische president Allende in Chili te voorkomen. In de tweede resolutie wordt er sterk bij de Vere nigde Staten op aangedrongen te ga randeren, dat de verkoop van minera len uit de Amerikaanse voorraden niet nadelig zal zijn voor de andere leden van de OAS. 'Simpkins zegt, dat de flitslampjes prima zijn. Hij heeft ze allemaal ge probeerd.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7