Ook arts schiet tekort bij stervensbegeleiding eoeo Scheuring dreigt in organisatie verpleegkundige n Een valk voor 'n koningin Dr. C van der Meer op symposion: Documentaire Industriebonden schrijven vrouw directeur Danlon 'Huwelijk is maar variant' door Catherine Gaskin TROUW/KWARTET MAANDAG 16 APRIL 1973 BENNENIxAND/RADIO en TV NIJMEGEN 'Het is de hoogste tijd dat wij de moed hebben te erkennen dat wij, als het erom gaat stervenden te helpen, hele kleine jongetjes en hele kleine bange meisjes zijn.' Met die woorden bracht de Nijmeegse ethicus dr. Paul Sporken op het zaterdag in Nijmegen gehouden symposium 'Menswaar dig sterven' tot uitdrukking dat het in veel gevallen schort aan een goede stervensbegeleiding. MARY PERKINS "WA roe De begeleiding van stervenden vorm de het centrale thema van het sympo sion, dat was georganiseerd dor de Medische faculteitsvereniging van de Katholieke universiteit in Nijmegen, ter gelegenheid van het vierde lus trum. Er bestond, van de zijde van medici, verpleegkundigen, psycholo gen en anderen, zo'n grote belangstel ling voor, dat ruim 600 belangstellen den geen plaatsbewijs konden krijgen. Het met de stervensbegeleiding ver wante euthanasievraagstuk kwam slechts zijdelings ter sprake. Sporken was de enige die in zij inleiding refereerde aan het zogenaamde eu- thanasieproces dat onlangs tegen de Friese arts mevrouw G. E. Postma-van Boven is gevoerd. Hij stelde dat in Leeuwarden strikt genomen geen 'eu- thanasieproces' is gevoerd, omdat naar zijn mening slechts sprake is van euthansasie als het leven van sten-en den wordt beëindigd. In het geval Postma, zo betoogde hij, was de pa tiënt niet stervende, maar ongenees lijk ziek. Sporken zei om dezelfde redenen bezwaar te hebben tegen de definitie van euthanasie in het interim advies van de Commissie medische ethiek van de Gezondheidsraad. In die definitie wordt niet van stervenden, maar van ongeneeslijk zieken gespro ken. Over het in Leeuwarden gevoerde proces merkte Sporken nog op, de indruk te hebben gekregen dat een beroep op overmacht voor de recht bank wel aanvaardbaar zou zijn ge weest, als de toegediende dosis morfi ne niet dodelijk was geweest, maar geleidelijk was opgevoèrd, zij het eveneens met de bedoeling om te doden. 'Als dat zo zou zijn', aldus Sporken, 'dan zou ik daartégen ernsti ge bedenkingen hebben'. De internist dr. C. van der Meer, hoogleraar aan de Vrije Universiteit, betoogde in zijn inleiding actieve eu thanasie zowel ongeoorloofd als onge wenst te vinden. Passieve euthanasie beschouwde hij als verlichting van het lijden, en daarmee als reële ster venshulp. Van der Meer karakterisieerde ster vensbegeleiding als 'levensbegelei ding'. Hij bracht naar voren dat het sterven moest worden beschouwd als een zinvol deel van het leven en dat ee tijdens het leven meer openheid moet komen dan over de eigen dood. De dood, aldus Van der Meer, die zo onlosmakelijk met het leven verbon den is, moet ook met dit leven wor den geïntegreerd. Van der Meer wees erop dat ook de arts het taboe van de dood in stand houdt, omdat ook hij niet vrij is van angst voor de dood en voor de ster vende. Hij vestigde hierop de aan dacht, omdat het naar zijn mening juist de arts is die bij de stervensbe geleiding een essentiële rol moet spe len. Zelfs stelde hij dat ook de arts een ongeneeslijk zieke patiënt van diens toestand op de hoogte dient te brengen. Sporken kwam hiertegen in het verweer: hij merkte op dat ook anderen de patiënt kunnen inlichten, eenvoudig omdat naar zijn mening het merendeel van de artsen tegen deze delicate taak niet is opgewassen. Dr. J. G. van Es, hoogleraar in de huisartsengeneeskunde in Utrecht, be lichtte de rol die de huisarts bij de stervensbegeleiding kan spelen. Hij wees erop dat de huisarts bij uitstek in de gelegenheid is tot een zinvolle begeleiding te komen, omdat deze vaak veel weet van de patiënt en diens omgeving. Niet alleen, zo zei hij, is een goede arts-patiëntrelatie funda menteel voor de pijnbestrijding, de vertrouwdheid van de huisarts met he. voorgaande leven en lijden van de patiënt kan deze ook emotioneel steun bieden en bijvoorbeeld gevoelens van eenzaamheid doen afnemen. Van Es vestigde er ook de aandacht op dat de familie van de stervende niet uit het oog mag worden verloren. In het bijzonder noemde hij de kinde ren die bij een sterfbed zijn betrok ken; dezen raken vaak tijdelijk in het vergeetboek, 'wat grote emotionele problemen kan veroorzaken'. Hart hebben Evenals de hoogleraren Van der Meer en Van Es roerde de verpleegster Joke Borst het taboe van de dood aan; zij sprak van een 'taboe op machteloosheid'; 'Dingen, gevoelens, situaties die we niet aan kunnen, waar we geen raad mee weten, wor den weggestopt'. Dat taboe, meende zij, is er debet aan dat er van stervens begeleiding vaak weinig terecht komt. 'Onze prenatale zorg is uitste kend. Sterven moet je ook alleen doen, maar er is niemand die je erbij helpt. Hebt u wel eens gehoord van premortale zorg? Laat staan gemerkt?' Joke Borst bepleitte een hechtere sa menwerking tussen degenen die de stervende mens begeleiden en verzor gen. Zij meende dat er met name een te geringe communicatie bestaat tus sen de arts en de verpleegkundige. Zij stelde voor te komen tot samenstel ling van teams van degenen die de stervende begeleiden; daarin zouden de arts, de verpleegkundige, de pas tor, de fysiotherapeut, de huisarts en eventueel anderen kunnen samenwer ken. Tijdens de forumdiscussie kwam de vraag aan de orde of en in hoeverre het mogelijk is iemand te bekwamen in de begeleiding van stervenden. Jo ke Borst oogstte een applausje, toen ze zei: 'Je hoeft er niet voor opgeleid te worden; je moet een hart hebben'. Horizontaal: 1. modegek, 4. vrijgevig, 7. schaapkameel, 8. reeds, 10. twijg, 13. voorvoegsel, 14. scheik. element, 16. voorzetsel, 17. dekkleed, 19. godin van de aarde, 20. stoomschip (afk. 21. deel van de bijbel, 22. ambtsge waad, 24. muzieknoot, 26. smart. 27. dof, 28. vertragingstoestel. Verticaal: 2. Engels bier, 3. familielid, 4. bevel, 5. bergplaats, 6. steel. 9. meikwol, 11. bijwoord, 12. herdersgod, 15. soort bijl, 17 waterkering. 18. organische verbinding, 21. koning van Basan, 23. lied, 25. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 28, luitenant (afk.). k.). Oplossing van vrijdag: 1. spaat, 2. air 3. tarok. UTRECHT Een groep van vijftien verpleegkundigen, leden van de drie beroepsverenigingen, heeft 'de federatie van verenigingen die de verpleging en andere onderdelen van de gezondheidszorg bevor deren' een ultimatum gesteld. De groep zal op 1 juni een nieuwe be roepsvereniging voor verpleegkundigen en verzorgenden oprichten, als de drie bestaande organisaties voor die datum nog niet zijn ge fuseerd. Veel leden van de Katholieke Unie. de Nederlandse en de Christelijke Vereniging van Verpleegkundigen en Verzorgenden hebben al jaren aange drongen op een fusie. Het overleg hierover is echter volledig vastgelo pen. Dit heeft er onder meer toe geleid, dat de voorzitter van de fede ratie, mevrouw Johanna van Dijk, haar functie heeft neergelegd. De federatie heeft zaterdag haar com mentaar gepubliceerd op het vooront werp wet gezondheidsvoorzieningen. De federatie meent dat een visie, waaruit de totale gezondheidszorg ge stalte moet krijgen ontbreekt. Ze oor deelt dat de voorgestelde planprocesd- dure nauwelijks 'n goed uitgangspunt kan zijn voor een uiteindelijk tot stand brengen integraal welzijnsbe leid. De problematiek van de totale gezondheidszorg wordt teveel gezien vanuit de 'intramurale sector (de zie kenhuizen). Op een congres van de Nederlandse Vereniging van Verpleegkundigen en Ziekenverzorgenden heeft mevrouw A. L. M. Hamming, verpleegkundig ad junct-directeur van het ziekenhuis 'Leyenburg' in Den Haag, zaterdag in Amersfoort gepleit voor een grotere invloed van verpleegkundigen. 'Bij al lerlei conflicten en moeilijkheden spe len inspraak of uitspraken van ver pleegkundigen zelden een rol', aldus mevrouw Hamming. Zij zei dat de verpleegkundigen actiever zullen moe ten gaan deelnemen aan de opinievor ming, die vooraf gaat aan politieke beslissingen op het gebied van de gezondheidszorg. 'Een kwestie als de abortus provocatus is een politieke EMMEN De drie industriebonden NVV, NKV en CNV evenals het actie comité van deze industriebonden heb ben gezamenlijk een open brief gezon den aan mevrouw Groenevelt, echtge note van Danlon-directeur W. Groene velt. De industriebonden zeggen daar in dat ze sterk de indruk hebbeii dat mevrouw Groenevelt geen flauw idee heeft, van hetgeen momenteel aan de orde is. Door middel van deze open brief wil men nu proberen haar enig inzicht te verschaffen. zaak geworden, de euthanasie zal de komende jaren via de ethische discus sie en een politieke fase ook uitmon den in een wet. Allerlei financiële, principiële en ethische zaken worden uiteindelijk afgerond op het politieke vlak', vond mevrouw Hamming. Zondagavond had ik graag willen we ten, hoe de gedramatiseerde documen taire 'De man die velen voorging' werd ondergaan door kijkers die ds. D. A. van den Bosch niet hebben gekend. Wanf zelf voelde ik me heen en weer geslingerd tussen een kritische instel ling en mijn herinneringen. Het 'be roepsoog' registreerde onvolkomenhe den in de samenhang van de teksten, de weinig dramatische spanning en een niet-voldoende authentieke sjeer in het Oranje Hotel. Toch bleef ik de uitzending volgen, om dat er iets bijzonders scheen te gebeu- 7 ren. Het gevoel naar een te steriele VClCltlClVBtSCVlllQ voorstelling te kijken, verdween lang zamerhand. Ik werd hoe langer minder gehinderd door de gedachte, dat Joan Remmelts als voornamelijk blijspelac teur niet de meest geschikte vertolker kon zijn. Hij moet tijdens de opnamen in zijn rol zijn gegroeid, want hij ging meer en meer op ds. Van den Bosch lijken; althans op de predikant die in mijn herinnering is blijven hangen. Als jongen werd ik door mijn groot vader eens meegenomen naar een kerkdienst, waarin de toen vermaarde predikant zou voorgaanDaarvoor moesten we wel een wandeling maken van Delft naar Den Haag. De kerk (als ik het goed heb de Julianakerk) was al stampvol toen we aankwamen. Ik heb heel benauwd gezeten op de trap van de preekstoel. Ds. Van den Bosch maakte op mij de indruk van een ge weldenaar met een haardos die op leeuwenmanen leek. Een uitspraak van hem herinner ik me nog levendig. Hij sprak ernstig en diepzinnig en plotseling zei hij dat er wel toehoor ders zouden zeggen: 'Dominee, domi nee, timmer je niet te hoog vandaag'? Vreemd dat deze tientallen jaren oude herinnering zo een rol speelde bij het appreciëren van deze NCRV-uitzen- ding. 'Panoramiek' vertoonde opnamen van Amerikaanse militairen die vertelden welke martelingen zij in Noordvietna- mese krijgsgevangenschap hadden moeten ondergaan. Afschuwelijke ver halen zoals ze in en na elke oorlog van iceerskanten naar buiten komen. Op merkelijk was hier, dat verscheidene officieren verklaarden, dat zij hun lid tekens zouden kunnen tonen, maar dat het niet gebeurde. In de vooravond heb ik geluisterd naar het NCRV-programma 'Door de we reld klinkt een lied'. De roomskatho- lieke kerk handhaaft in de liturgische gewaden een eeuwenoude traditie. Met een protestantse imitatie daarvan heb ik altijd een beetje moeite. Jongens uit te dossen als imitatie koorknapen doet onecht aan en heeft meer te maken met een vorm van romantiek dan met wijding. Van het zaterdagprogramma was het door de AVRO uitgezonden portret van Chris Hinze een fascinerende con frontatie met de gedreven muzikali teit van deze zoon van de bekende di rigent Frits Hinze. Jammer vond ik dat sommige monologen enigszins aan de oppervlakte bleven, waarschijnlijk door een tekort aan weerwerk. Hij had ook wat over zijn denkbeelden mogen vertellen. TON HYDRA Nota over nieuwe Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 'Zolang men alles benadert vanuit het huwelijk als eni ge model en voorbeeld kan men slechts die relatievormen aanvaarden, die zoveel mogelijk op een huwelijk lijken en zal men er ook zoveel mogelijk dezelfde regels op willen toepassen.' Dit is te lezen in de nota 'Samenleven en niet trouwen', die de Nederlandse vereniging tot integratie van homoseksualiteit COC heeft uitge bracht en waarin gepleit wordt voor een of andere vorm van relatiewetge ving. 'Als men echter uiitgaat van een varië teit aan menselijke situaties en be hoeften waarbij de ene niet beter hoeft te zijn dan de andere dan komt men eerder tot een open frame, waarin het traditionele huwelijk slechts één variant is en waarin mo derne huwelijksvormen en andere re latievormen evenzeer een plaats heb ben. Niet ondergeschikt aan elkaar, maar naast elkaar als een staalkaart. Mensen moeten de mogelijkheid heb ben voor zichzelf een keuze te maken wat voor hen het beste past. En de wetgeving heeft tot taak voor deze variëteit een wettelijk raam te schep pen, waarin iedere samenlevingsvorm een minimum aan rechtszekerheid en rechtsgelijkheid vindt en waarbij ie der voor zichzelf de gegeven ruimte concreet kan invullen.' In de nota, geschreven door de beide voorzitters van het COC, Ko Sterken en Kees Straver, wordt dan ook ge pleit voor een model met statuten voor een tweepersoonsvereniging, waarbij zaken als het levensonder houd en de gezamenlijke goederen worden geregeld. Tevens kunnen in zo'n statuut ook bepalingen worden opgenomen over de verzorging van kinderen, die men heeft geadopteerd of waarover voogdij wordt uitgeoe fend. Het gaat het COC niet om het huwe lijk als zodanig, hoewel men wel be zwaren heeft tegen bepaalde waarde systemen in dat tradionele huwelijk, maar het is de vereniging te doen om een rechtsvorm naast het huwelijk voor die mensen (homofiel of hetero- fiel die wel met elkaar samenleven, maar niet trouwen en die momenteel op allerlei terreinen gediscrimineerd worden. 37 Het duurde geen tien tellen of daar kwam Platvink-Jantje alweer te rug. Hij droeg een grote geldlade bij zich en zei trots: 'Kijk 'es, Verhole! Dit is de centebak uit onze toonbank. Hierin kun je de opbrengst bewonde ren van hard werk, noeste vlijt en ijzere volharding! Een..twee..hoel- paa.En met deze woorden kieper de Jantje de geldlade op tafel om. 'Allemaal eerlijk verdiend met de ver koop van flessies limmenade, pakkies siegarette en met het draaie van sjes- plaatjes op de sjoek-boks! Hallo! Wat zeg je claér wel van! 'Goeie hel- peerlijk verdiend noemt-ic dat. steunde Smidje Verholen en hij greep verbijsters naar zijn wijze hoofd. Intussen had Frans Sjarl zich verdienstelijk gemaakt met even naar de stoffige zolder te gaan, waar hij tussen de rommel een antieke geld kist had opgescharreld. Met dat nutti ge voorwerp in zijn hand daalde hij juist de trap af en hij hoorde nog net de laatste woorden van de smid. 'Wat hoor ik nou?' vroeg hij verbaasd. 'Deugt dit óók weer niet? Wel heb ik ooit! Waarom zou al dat geld niet eerlijk verdiend zijn? We hebben het 'toch niet gestólen! 'Houden jullie nou maar op met die comedie!' riep smid- je Verholen nodig uit. 'Eerlijk verdie nen noemen ze dat! Het is je reinste geldklopperij! Hoe meer van die gek ke boppers jullie in dit uitzichtloze cafétje krijgen, hoe liever het jullie is! Wat doen die blagen hier. Het zijn allemaal nog schoolkinderen van HBS of Mulo!' 'Vergeet het gymnasium niet', fleemde Franse Sjarl poeslief. 'Jullie zijn schurken!' brieste de smid. 'Die paar zakcenten, die ze van hun ouders krijgen, kloppen jullie ze uit de zak met behulp van I bonkmuziek! En iedere f nieuw wordt het véél 1 snotters! Bedenk dan tod dat allemaal toe leiden toch eens hoe de mee^^' gaan! Om op te schietq drastisch denken, VerhPr V{ Franse Sjarl de briesende11 terecht. 'Dit is een nettflke 1 wordt niet geschoten, fiklce door jou afgekeurde kleP1®61 dat is vlot, modern en? V0{ 'Wat je maar sportief noeP de de smid. 'Laten die blageifd voetballen of hockey sp(e^ 1 sportief! En bovendien ïftiela zonder dan die geldklopp: lie!' 'Bah. Voetbal!' zei 1 jp met een vies gezicht. '£eiei genoegen en noem voor£enw voetbal niet!', buit, Radio vandaag Maar huilen deed ik niet. nooit. Er was niets dan een soort pijnlijke stilte in mijn hart. Dat waren de avonden waarop ik met felle concentratie schaak speelde om de herinnering aan die scène op het terras weg te vagen. En dat waren de avonden waarop mijn grootvader eindelijk door de knieën voor me begon te gaan. Ik won partij na partij, en hij begon te grommen en vocht terug met alle kracht die hij had. Maar die ver schrikkelijke pijn moest ergens worden verlicht. Ik kon niet alles verliezen. Niemand zag Gavin Campbell in die dagen. De prins was op de afgespro ken datum vertrokken en de bedien den waren verdwenen en Ballochtorra ademde een vreemde rust. Ik hoorde van Morag dat Gavin Ballochtorra 's morgens vroeg verliet met Jamie en een helper om op de hei te gaan jagen. Misschien zou de dag spoedig komen, dat ze allemaal waren vertrok ken. de dagloners van Cluain, Marga ret Campbell Jamie, en Callum. En ook Gavin, waarschijnlijk voorgoed. Het was een tijd van wachten, die laatste dagen van de zomer. En ik vroeg me af hoe mijn leven zou zijn, als die zomer eenmaal voor bij was. Er was nog iets in beweging, in de vallei, iets dat mijn grootvader terug riep uit de gerstevelden en Samuel Lachlan diverse malen uit Iverness deed overkomen: haastige bezoeken zonder de gebruikelijke overnachtin gen. De kleine man zag er grijs en opgejaagd uit, dacht ik, toen ik met hem aan het middagmaal zat en thee met hem dronk toen mijn grootvader zich moest terughaasten naar de oogstvelden. Geen van beiden vertel den ze me iets over de reden van al die plotselinge drukte; we praatten over de oogst, het weer, het jachtsei zoen en Samuel Lachlan interesseerde zich hevig voor allerlei details van het prinselijk bezoek. Ik antwoordde terughoudend en kortaf op zijn vra gen, ook omdat ik wist dat mijn grootvader scherp op me lette wan neer dit onderwerp ter sprake kwam. Maat wat er ook achter die bezoeken zat. en achter de lange gesprekken in mijn grootvaders kantoor en de tele grammen die heen en weer werden gezonden tussen Samuel Lachlans kantoor en Cluain. ik wist dat het veroorzaakt werd door James Fergu son. James Ferguson was de dag na het feestdiner vertrokken. Ik vroeg me af wat hij van de scène op het terras dacht Margaret had daar nogal wat risiko's genomen; het risiko om de prins te beledigen. Maar Edward ver trok niet; de jachtpartij werd voortge zet en misschien vermaakte men zich een beetje om het feit dat Margaret Campbell zo'n vreemde minnaar had. Het verfraaide verhaal zou ongetwij feld de Londense salons bereiken, naar ik aannam, maar zolang Marga ret in de gunst bleef bij de prins was ze in alle opzichten veilig. Ferguson keerde enkele dagen na het vertrek va 1 het prinselijke gezelschap op Ballochtorra terug, en kennelijk niet voor zijn plezier. Zijn terugkeer had op een of andere manier iets met mijn grootvader te maken. Ferguson bleef op Ballochtorra overnachten om de komst van Samuel Lachlan af te wachten, en het drietal sloot zich het grootste deel van de volgende dag in mijn grootvaders kantoor op, hoewel James Ferguson het middagmaal op Ballochtorra gebruikte en niet met ons op Cluain. Na de middag kwam een rijtuig van Ballochtorra hem ha len om naar het station te rijden: de Zondagsjongen werd voor de Cluain- koets gespannen om Samuel Lachlan eveneens daarheen te brengen. Aan de gezichten van het tweetal te zien leek het niet erg waarschijnlijk dat ze dezelfde treincoupé zouden delen. Bo vendien had Samuel Lachlan de vaste gewoonte tweede klas te reizen. De week erna was James Ferguson weer terug, evenal.1- Samuel Lachlan, en opnieuw waren er langdurige bespre kingen in het kantoor. Ditmaal bleef Ferguson niet eens op Ballochtorra overnachten. Hij knikte afwezig, nogal kortaf naar me, toen ik hem op het erf ontmoette, alsof hij mijn identi teit ongeveer vergeten was. Hij had toen dat air van een zakenman, die voldaan is over zijn successen, maar ik merkte ook op dat hij zich ervan bewurt was dat ik haar hem keek, en dat zijn figuur zich rechtte en een glimlach op zijn gezicht verscheen alsof hij een schakelaar had omge draaid. Hij nam zijn hoed af met een wijds gebaar toen de Ballochtorra- koets vertrok. Samuel Lachlan bleef die nacht op Cluain. Na het diner wachtte ik tot hij naar boven was gegaan voordat ik mijn vraag aan grootvader stelde. An gus Macdonald had een ongeïnspireer de partij schaak tegen me gespeeld die ik gemakkelijk won. Ik stond op en zette het bord weg zonder zijn mening daarover te vragen. 'Grootva der, probeert James Ferguson Cluain te kopen? Hij zei tegen me Hij onderbrak me direkt. 'James Fer guson zal Cluain nooit kopen. Bemoei je met je eigen zaken, Kirsty'. Ik voelde me niet beledigd. Ik nam er mijn tijd voor om m'n kandelaar op te pakken. 'Hij gaf me ccn tijdje geleden een boodschap voor u, en ik zei dat ik die niet wilde overbrengen. Ik gaf hem een antwoord: ik zei dat Cluain niet te koop was'. Hij keek me lang en aandachtig aan. 'Daar zou je gelijk ln hebben. Het was niet jouw zaak om zoiets te zeggen, maar daar had je gelijk in'. HILVERSUM 1 VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Spitsuur A dam: lichte gramm.muz rep en ber. (7.25-7.30 V d. voorpag.). VPRO. 7.54 Deze dag. VARA 8.00 Nws. 8.11 Dingen v.d. dag. 8.23 (S) Spitsuur A'dam - verv 9 15 (S) Geel me de vijf: verzoekpl.progr. (9.35- 9.40 Waterst.). 10.30 (S) Muz. voor luiste raars. (11.00-11.02 Nws). NOS: 12.00 Den Haag deze week. VPRO: 12.15 VPRO-Maan- dag: rechtstreeks progr.. waarin rep., in- terv.. komm.. ber., telef. reakUes en muz. (13 00 Nws; 13.11-13.20 Akt.rubr.) AVRO: 14.45 Radiojournaal. 14.50 Wegenver- kccrsinformatie. 14.55 Regionale zaken. 15.25 'Si Scala: ontmoetingen met jonge Nederl. kunstenaars: kerkorgelconc.: oude en mod. muz. 16.00 Nws. 16.03 Radiojournaal. 16.05 (Si Licht ensemble met zangsoliste. 16.30 (Si Mtkadoo: kindcrmagazinc. Overhelds- voorl.. 17.40 Den Haag aan de lijn. AVRO: 17 55 Med. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.21 De gesproken brief. 18 25 CS) Jazz Spectrum. PP: 19 00 Uitz. v.d. P.P.R. NOS: 19.10 (S) Harmonie en Fanfare in Nederland en Europa. 19.40 fS) Hobbyscoop: popul. progr. over electronlca. 20.00 Komt U maar: act. progr. met gesprekken, telef. reaktles en lichte gramm.muz. 21.45 Ultgebr. rep. 22.25 Uitz. v.d. Bond zonder Naam. NOS: 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radiojournaal. NOS: TV vandaag NEDERLAND I NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal AVRO 19.05 AVRO's Toppop 19.30 Wie v.d. drie NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Peyton Place 21.10 Boeket: Het dier uw beste vriend - verfilmd verslag over de verhouding mens - huisdier 22.00 Televizier Magazine NOS 22.50 Journaal TELEAC 22.55 Engels-les 24 NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar (Wordt vervolgd18.55 Journaal 22.50 (S) NOS-Jazz 24.00 Nws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7 02 Hel levende woord 7.08 (S) Preludium, klass. muz. 7 30 Nws 7.41 (Sl Hier en nu. 7 55 Aangestipt: progr overz. 8.00 Te Deum laudamus: gewijde muz 8.24 Op de man af evangel, komm. bij de tijd 8 30 Nws 8.36 Gymn. v.d. huisvr 8.45 (S) Plein publ.maandagmorgen met mensen en muz en 9.30 (Si Hier en nu en 10 30 Nws. 11.lï (Si V.d. kleuters. 11.30 (S) Hier en nu II 32 (S) Züverpraat. 11.55 Med. 12.00 Strictly country stvlc. 12 21 Voor boer en tuinder. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en nu. 12.50 Makro. soc. econ. rubr. 13.00 S) Kerkorgelconc.: mod. muz. 13.30 (Si Hier en nu. 13.32 (Si Klass. operamuz. 14.05 School radio. 14 30 (Si Hier en nu. 14.32 Het lied In de Eur. landen: Denemarken (VII13.U0 Herv. middagdst. 15.30 Nws. 15 33 (Si Stu dio 6: middagmagazine waarin om 16.30 (S> Hier en nu. 17.20 Overheidsvoorl Ontmoe tingen met rijksgenoten. Samenstelling en pres.: TJark Petzoldt. 17.30 Nws 17.32 (Si Hier en nu. NCRV: 18.00 NCRV Combo Cornerklub. 18.20 uitzend v.d. B P. 18.30 Nws. 18 41 Toelich ting bij het nws. 18.38 (S) Bandstand: Cornet en plano. 19.0» (S) Filter: jongeren- progr. 19.30 Literama: radlokron. over boe ken, schrijvers en toneel. 20.00 Nws. 20.05 Avondoverdenking. 20.15 (S) Johannes Passi on. Bach, ultgev. door het Gents Kamerkoor Collegium Vocale, het A'dams Barok-kamer- ork. Musica-Antlqua en zangsollsten. 22.20 (Si Fluit, viool, klavecimbel en instrumen taal ensemble: klass. muz. 22.45 (S> Voor- KRO 19.05 De familiéAshton NOS 20.00 Journaal KRO 20.20 De wereld druipt van olie, documentaire 21.00 Speelfilmcyclus met Edward G. Robinson: Hebzucht, speelfilm uit 1955 22.45 Telezet NOS 22.50 Journaal TELEAC 22.55 Recht op de Burger af - les 3(herh.) DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Act. en muz. 10.45 Modejournaal. 11.30 Quiz. 12.15 Act. magazi ne. 12.40 Persoverz. 12 50-13.20 Bultenl rep. 16.15 Journaal. 16.20 Rep. 17.05 Kinder- progr. 17.55-18.00 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 9.30-10.00 Sesamstras- se. 18.00 Graf Luckner. 18.30 Act. 18 45 Sandmann. 18.55 Sportjournaal. 19.26 Arnie. 19.39 Progr.overz. WDR: 9.30-10.00 Scsam- strasse. 18.00 Reg. nws. 18.10 Progr.overz 18.40 Hier und Heute. 19.15 Nur eln paar Minuten, progr. voor een kind. 19.25 Film- rep. 20.00 Journ. en weer. 20.15 Act. 21.00 Muzlk. amusem.progr. 21.45 Rep. 22.30 Jour naal, comm. cn weerber. 22.50 Die Zelt Lumières, Frans» doc. film uit 1972. 0.25 Journaal. nws >nigd HILVERSUM Ilin?e®t kku 7.oo nws. 7.02 KRO-op hele keyshow. (8.00. 9.00, 10.00 e[_Y v 12.00 Nws. 12.03 Van twaalf tïjp4 puuzeprogr. met 13.00 Nws e|u^lltl maar. TROS: 14 00 Nws. 14.01 hOO drie op III. 15.00 Nws. 15.03k; de Gelderen Show, incl. de L p, vijftien (16 00 en 17 00 Nws.P NOS 13.00 Nws 18.02 Jeof int< Show. AVP,O: 19 00 Nws lMen non stop 20.00 Nws 20 02 I 20 05 Take the S train 21.00 Pasl ncgen-uur-show. 22 00 Nws. 23en Z drcammachinc 22.55 Med. 23ïandi 33-45-78- nvu -magazine. (24J 0.05 Radiojournaal.) 0.55-1.00 f 3 »r te BELGIE 524 m Nknjfe 12.00 Nws. med. en SOS-ber„ "J kron. 12.15 Licht muz.progr. [ona persoverz. 13.00 Nws. act..1 huif schouwburgprogr. 13.55 BfcVPct Nws. 14.03 Lichte muz. (15. Nws en beursber. 16.10 Liclf>lme Nws en med. 17.10 Lichtl de 5 Weegschaal. j 18.00 Nws. 18.05 V.d. sT.; Paardesportber. 18.45 Sportn»at!On Taalwenken. 18.57 Gramm.plf Van Nws en act. 19.30 Lichte muki DUITSLAND 10, 15 55 Journaal 16 00 Robinf dellge tv.film. 17.30 Journaar 17 35 Ein Sommer mit Nicole: 18.05 Act. en muz. 18.35 Kil Stadt ohne Sheriff. 19.45 Joif weerber. 20.15 Fitmrep. Aart 21.00 Cincinati Kid und Ainerlk. speelfilm uit 1965. L comm. en weerber. 22.55 1 film. DUITSLAND III 18.00-18.30 Sesamstrasse. I9k, 19.30 Cursusprogr. 20.00 Jouif ber. 20.15 Disc.progr. 21.45-22#' Police. DUITSLAND III 9 30 Sesamstrasse (57). 18.00 Sesamstrasse (57). (57i. 19.00 Zandmann. 19.05 J werkn. 19.15 Prima v.h. nws. 19.55 Comm. 20.00 Joutf ber. 20.15 TV-spcl v.d. maanl naai. 22.05 Schilders film. BELGIE NEDERL) 16.00-17.25 Aku-Aku. 18.00 Fabeltjeskr. 18.05 18.30 Jeugdolympiade (1). 1910 Sporttrlbunc. 19.33 Med. en weerber. 19.45 Fllmrep. 20.40 Les miserab|n iiij Boekennws. 23.10 Journaal, lu.,, BELGIE FRANS;nulclf - "nnrsli jjkhed

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 4