NOS-muzieksupermarkt trok veel liefhebbers Matthaeus Passie in gerestaureerde versie Harnoncourts Passie geen modeverschijnsel Magda Janssens (88) plotseling overleden In hervormde kerk eel toenemende vraag naar geref. prediking Bonte avond met lachgraag publiek Tony Hartweger verongelukt Trouw K wartet Diakenen moeten volle handen legen Bijdrage voor stakingskassen belastingvrij Actie tegen aanleg weg naar Den Bosch 'Christelijk onderwijs' thema Kamper schooldag 'Werkgevers bezig textielindustrie te vermoorden' Onder leiding van Ferdinand Leitner Nieuw boekje over de tempelhistorie DS'70: volwaardig kabinet nodig |E Extra aandacht voor binnenlands diakonaat Boekciietalai TROUW/KWARTET MAANDAG 16 APRIL 1973 KUNST/KERK door R. N. Degens HILVERSUM De NOS heeft zaterdagavond in de VARA-studio's op een soori muzikale super markt 15 verschillende ensembles laten optreden. Wie wilde- kon gratis komen kijken en luisteren. Voor de goede orde waren er wel kaarten voor uitgegeven; om het mooi te houden was het maximum toe te laten aantal liefhebbers op 1000 gesteld. Die waren er allemaal zaterdag; hoe wel niet met z'n allen tegelijk. Want het aardige van deze 'Promenos', zoals het heette, was dat je er net als bij een echte supermarkt kon komen en gaan wanneer je wilde. Nieuw was dit natuurlijk niet. Pogin gen tot doorbreking van het oude concertritueel zijn al vaker onderno men, ook op deze manier, met muziek uitvoeringen tegelijkertijd in één ge bouw in verschillende ruimten, waarbij je dan vrijelijk van de een naar de ander kunt overstappen. Maar dat de NOS op deze manier open huis hield, was toch wel weer wat anders. Ook al omdat er natuur lijk toch van alles wat er deze avond gespeeld en gezongen werd, opnamen werden gemaakt die later allemaal in de diverse muziekrubrieken van de NOS zullen worden uitgezonden. Het blijft op die manier, en ook in dat opzicht, toch een soort bonte-avond met klap- en lachgraag publiek, wat zo'n lekker sfeertje bij de uitzending geeft. Aanstekelijk Maar het was toch ook wel echt leuk voor degenen die er waren. Vooral toen de Belgische groep 't Kliekse in de grote foyer met draailier, doedel- door Adr. Hager SCHEVENINGEN Vooral de jeugd toonde zaterdag grote belangstelling voor de uitvoering van Bachs Mat- theus Passion door het Residentie Orkest onder leiding van Nikolaus Harnoncourt. Wie en wat is Harnon- court eigenlijk? Een vernieuwer, een sensatiezoeker, een puritein, een mo deverschijnsel? Hij was 17 jaar lid van de Wiener Symphoniker. In 1943 richtte hij Concentus Musicus op en met dit ensemble legde hij zich toe op het uitvoeren van oude muziek op originele instrumenten. Het verschij nen van zijn grammoloonopnamen van de Johannes Passion in iuod was niet minder dan een sensatie. Ja, zeggen op ue uiuiouiging van het Residentie Ursest Dete&eiiüe voor Harnoncourt uiteraard net doen van concessies. Het Haagse oritesi oesemxt nu eenmaal met over originele instru menten en jongenssopranen moesten vervangen woruen aoor vrouweiijse sopranen. De dubbelkorigheid werd eenter tot in de perfectie doorge voerd. Het karakter van deze uitvoering was ook vanuit akoestiscn oogpunt zo vanzelisprekend, dat men zien aivroeg hoe men ooit op de idee gekomen is het anders te doen. Koor 1 en koor 2 hadden een functie en ook het jongenskoor eimdeiijik eens niet overheersend paste logisch tussen beide koren in. De ongewone directie van Harnoncourt was in staat beide koren daar waar voorgeschreven tot een sluitend geheel samen te binden. In de recitatieven, en aria's dirigeerde Van een verslaggever AMSTERDAM Bij een verkeerson geluk in Duitsland is zaterdag de componist-pianist-zanger Tony Hartwe ger om het leven gekomen. Hij was 66 jaar. De voor de Tweede Wereldoorlog uit Oostenrijk naar Nederland gekomen Tony Hartweger, die de laatste jaren een eigen zaak dreef aan de Korte Leidsedwarsstaat in Amsterdam, was in ons land bekend als specialist in het Weense genre. Het bericht van zijn dood werd zater dagavond door het Duitse ministerie van buitenlandse zaken zonder nadere details doorgegeven aan de politie van Amsterdam. Bekend is slechts, dat het ongeluk gebeurde op de autobaan naar Frankfort onder het plaatsje Id- stein. Grote bekendheid heeft Tony Hartwe ger in de jaren na de oorlog gekregen door zijn Wiener Café aan het Leidse- plein, dat hij samen met een andere Oosterijker, de conferencier en snel dichter Josef Bar, exploiteerde. Hun populairste lied was: 'Ich glaub' die Welt dreht sich verkehrt', waarvoor Hartweger de muziek en Bar de tekst schreef. Josef Bar is destijds eveneens bij een auto-ongeluk in Duitsland omgeko men. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. hij niet of nauwelijks. Het Residentie Orkest, dat in de afgelopen week met groot enthousiasme veel repetities af werkte, had zich onder andere het non-vibrato goed eigen gemaakt, zon der dat daarbij de artidulatie verloren ging. Grandioos Nooit eerder hoorde ik de evangelist zo in de ban van de kracht van het evangelie als de schitterende tenor Heinz Kruse, die volgens voorschrift ook de aria 'O, Schmerz' voor zijn rekening nam. Heinz Kruse, een naam om nooit meer te vergeten, Erik Sae- den plaatste zich in de Christus-partij in het geheel niet op de voorgrond, ondanks dat was hij de centrale fi guur. Paul Esswood, countertenor, zong de alt-aria's grandioos. Zijn aan deel was een aangrijpende belevenis. Helen Donath overtrof haar collega Sona Ghazarian, de countertenor Ja mes Bowman was minder overtuigend dan Esswood. De bas William Parker wist, nadat hij was ingezongen, te boeien en te overtuigen. De twee Nederlanders Max van Egmond en Marius van ALtena pasten voortreffe lijk in dit internationale gezelschap. De koren (tweemaal 22 vocalisten) werden gevormd door zangleraren van de conservatoria uit Den Haag en Amsterdam, en genot om deze jonge stemmen, die weten wat zingen is, te beluisteren. Het Haags Knapenkoor van Marius Borstlap zong ideaal. De Flentrop-orgels werden bespeeld door Christiaan Ingelse en Wim Jansen, de viola da gamba door Sigiswald Kuy- ken. Voor geïnteresseerden de uitvoerings duur: 2 uur 47 minuten, waarbij de bemerking dat hij tussen de onderde len nauwelijks pauze nam om de continuïteit niet te verstoren. AMERSFOORT In het nieuwe tes tament ligt het kenmerkende van het diakonaat niet in de wijze, waarop de diakenen lege handen vullen, maar in de wijze waarop zij volle handen legen. Dit was een van de stellingen, die prof. dr. J. P. Versteeg uit Apel doorn zaterdag poneerde op de chris telijke gereformeerde diakenen-confe rentie in Amersfoort. Prof. Versteeg liet in een exegetisch referaat zien, dat wat het nieuwe testament over het diakonaat zegt, voor een groot gedeelte uit indirekte gegevens moet worden afgeleid. Slechts op drie plaatsen wordt het woord 'diaken' in specifiek ambtelijke zin gebruikt. Ook meende hij, dat Handelingen 6 niet de instelling van het diakonaat beschrijft. Wel betoog de hij, dat de kerkelijke structuur van het diakonaat in het nieuwe tes tament van wezenlijke betekenis is. Van een Verslaggever DRIEBERGEN Bijdragen voor de solidariteitsactie 'kom op' van de drie industriebonden ter versterking van de stakingskassen zijn aftrekbaar voor de belastingen. Dit heeft het actiecen trum van de drie industriebonden in Driebergen meegedeeld, nadat navraag was gedaan bij het ministerie van Van onze correspondent EINDHOVEN Het is niet nodig en zelfs onzinnig om vijf kilometer oos telijk van de beslaande weg Eindhoven Den Bosch een nieuwe rijksweg aan te leggen. Dat zegt de werkgroep voor natuurbehoud en milieubeheer Stads gewest Eindhoven in een nota. 'Dat gaat naar Den Bosch toe'. Het rapport stelt als alternatief het veranderen van de bestaande rijksweg in een autosnel weg. waardoor de capaciteit voldoende zou worden om de geplande nieuwe weg overbodig te maken. De weg zou een nu nog aaneengesloten stuk nat- tuur ten noorden van Eindhoven pre cies middendoor snijden. zak. vedel, schalmei en trekharmonica zo aanstekelijk Vlaamse en Nederland se volksmuziek speelde dat het pu bliek enthousiast de Berendans ging meedansen. Rondom in deze foyer stonden de medewerkers aan diverse NOS-rubrieken zich in levende lijve te laten zien (André Jurres, Ernst Vermeulen, Marijke Ferguson en nog een heel stel), volop bereid om, als standhouders op een huishoudbeurs, kijkjes in de keuken toe te staan; de echte keuken, met Franse hapjes en dranken trok terecht meer belangstel ling. Wisselende belangstelling (ge heel volgens planning) was er voor het Danzi Kwintet en voor Les Mene- striers (oude muziek) in Studio I, en voor de twee ensembles die in Studio I en in de foyer Indiase muziek speelden en voor Harry Sparnaay die een stuk voor basklarinet van David Poroelijn ten doop hield, en voor elk van de in totaal 170 musici die bij deze Promenos waren ingeschakeld. Het was kortom een goed initiatief van de NOS en het is dacht ik wel geworden wat men ervan verwacht had. In november komt er weer zo iets. Zorg dat u er bij bent KAMPEN De hogeschooldag van de theologische hogeschool van de gerefonmeerde kerken heeft dit jaar tot thema 'Christelijk onderwijs, be ginsel en praktijk'. Hierover zullen drs. T. M. Gilhuis en ds. H. H. Grosheide spreken, waarna een forum discussie volgt. Eerst houdt de rector prof. dr. J. Plomp de gebruikelijke toespraak over de data en fata van de hogeschool. De hogeschooldag is don derdag 17 mei in de Burgwalkerk en begint om kwart over tien. Van een verslaggever DRIEBERGEN De drie industrie bonden menen dat de werkgevers be wust of onbewust de textielindustrie aan het vermoorden zijn. 'Cao's, die een eind aan de funeste stakingen in deze bedrijfstak kunnen maken, zijn niet af te sluiten', schrijven de Indus triebonden in een muurkrant, waar van vandaag in alle textielbedrijven een exemplaar wordt aangeplakt. In de muurkrant wordt herinnerd aan het voorstel, dat op 7 april op de onderhandelingstafel lag en waarvan de oniderhandelimgsdelegatie van werk gevers en werknemers meende, dat het een redelijk voorstel was. Hoe wel de bonden om dit voorstel te aanvaarden moeten afwijken van hun uitgangspunten, zeiden zij 'ja'. Van werkgeverszijde kwam echter 'neen'. Bakkenist en de zijnen wilden blijk baar niet, dat het voorstel door de textielindustrie zou worden aanvaard', aldus de muurkrant. In de muurkrant wordt de vraag ge steld: 'Moeten wij zo de textielindus trie laten slopen? Of zullen we met elkaar proberen onze werkgevers tot andere gedachten te brengen? Mis schien tegen de zin van hun grote bazen in? Aan u het antwoord.' Magda Janssens in een van haar vele rollen. AMSTERDAM In de nacht van vrijdag op zaterdag overleed Magda Janssens. Thuisgekomen, met de bus uit Nijmegen, na Globe's voor stelling van De Aannemer, waarin zij de oude mevrouw Bank speel de, belde zij haar dochter, dat zij zich niet goed voelde. Toen die bij haar huis aan de Amstel kwam werd er al niet meer open gedaan. Woensdag zou Magda Janssens 89 jaar geworden zijn. Zij werd op 18 april 1884 te Antwerpen geboren en debu teerde daar in 1901. Toen de Duitsers in 1914 België binnenvielen kwam zij naar Nederland, lopend van Antwer pen naar Bergen op Zoom, als Belgi sche vluchtelinge, en evenals meer Belgische toneelspelers is zij hier ge bleven. Zij werd bekend als Fientje Beulemans, in het stuk van Fonson en Wicheler. Voor de Tweede Wereld oorlog werkte zij, onder meer. bij Royaards en Saalborn. Na de oorlog bleef zij onvermoeid doorwerken bij Comedia, Rotterdams Toneel, Neder landse Comedie, Ensemble, Globe. Zij was een rasaotrice, een sterke per soonlijkheid, altijd duidelijk aanwezig in welke rol dan ook, warmbloedig en altijd nog een beetje Vlaams, genoege- lijk komisch in blijspelen, indrukwek kend soms in tragische rollen, en vaak ook natuurlijk eenvoudig mense lijk. In haar lange toneelleven zij speelde 62 jaar vertolkte zij vele, uiteenlopende, rollen. Zij was Bade- loch, Elektra, Rose Bernd, Aase in Peer Gynt, Mrs. Loman in de Dood van een Handelsreiziger, Madame Sans Géne, Elisabeth in Maria Stuart, maar ook een guitige Mirandolina in Goldoni's Herbergierster, Viola in Driekoningenavond, Kate in de Ge temde Feeks, Geertruy in Bredero's Moortje. In latere jaren trof zij tel kens weer als een bescheiden, huise lijke figuur in stukken als Oom Wan- ja of Een Maand op het Land. Haar 25-jarig jubileum vierde zij ais Janet Cannot in Levend Begraven, het 50-jarige als de, Italiaanse. Philo- mena in Kinderen zijn Kinderen, het 60-jarige als Marie in Een Vrije Dag. Magda Janssens werd in haar rijke toneelleven wel geëerd. Met de Leo poldsorde, De Kroonorde van België, de Orde Pro Ecclesia et Ponteficia, door Jac. Kort AMSTERDAM De Mattheus Passion van Bach, zoals die op Palmzondag onder leiding van Ferdinand Leitner in het Concertgebouw tot klinken kwam, heeft op mij eenzelfde indruk gemaakt als een oud schilderij dat een restauratiebeurs heeft gehad. Nu kwam dat gevoel van een nieuw werk te horen heus niet alleen hier door, dat ditmaal het Toonkunstkoor vervangen was door het Omroepkoor van de NOS. (dirigent Meindert Boe kei). Al was het van zeer groot be lang dat de twee kleine koren nu links en rechts op het podium waren geplaatst, met het jongenskoor voor het orgel. Baeh vraagt twee koren (en orkesten) hetgeen bij de vroegere op stelling nooit tot zijn recht kwam. Het feit dat de solisten (behalve de vertolkers van de Evangelist- en de Jezuspartij) achter het instrumentaal apparaat hadden plaatsgenomen en dat het clavecimbel vervangen was door een tweede orgel, het waren allemaal op zichzelf verbeteringen, die al veel eerder hadden behoren te worden aangebracht, maar die toch niet van beslissende betekenis waren Wat mij heeft gefrappeerd was, dat Leitner volstrekt heeft afgezien van alles wat naar het massale, het monu mentale zweemt, Om een voorbeeld te noemen: het Openingskoor was geen dreundende optocht langs de Via Do lorosa, maar een liefdevol klagen, waarin het jongenskoor in plaats van een schallende trompet een troost brengend element bracht: 'O Lamm Gottes. unsehuldig'. Het geheel kwam niet boven het forte uit. Trouwens in het gehele eerste deel overschreed Ferdinand Leitner alleen 'Sind Blitze, sinds Donner'. deze grens. Dat de polifonie en dat dc details uit het orkest door het bovenstaande bt> ter tot zijn recht kwamen dan ik ooit bij een vorige uitvoering heb ge hoord, is hierbij vergeleken, hoe be langrijk op zichzelf, toch van minde! belang. Ik zou nog meer kunnen noemen: Leitners onvermoeibare aandacht voor ieder trekje waar het zich in vokaal of instrumentaal apparaat bevindt, zijn in zicht in wat Bach op een gegeven moment (zowel wat tekst als muziek betreft) van zijn vertolker(s) vraagt, zijn volstrekt afzien van ef fectbejag of mooidoenerij. En toch of juist daardoor ontroert deze uitvoe ring- en dat komt doordat alles bij hem zo authentiek klinkt, hetgeen nog iets anders is als 'historisch ver antwoord'. Wat dit laatste betreft, kan men nog veel verder gaan: een nóg kleiner apparaat, echte oude instrumenten, noem maar op. Maar op het gebied van authenticiteit in de vertolking heeft Leitner voor mijn gevoel het toppunt bereikt. Ik volsta met de na men der solisten. Elly Ameling Ria Bollen (ik hoorde deze prachtige alt voor het eerst) Dieter Ellenbeck, Max van Egmond en Ruud van der Meer. Ernst Haefliger, evangelist en Barry McDaniel, Jezuspartij. Op de alt na bekende medewerkers op Palmzondag, maar hoe voortreffelijk hadden zij zich aangepast aan Leitner's op vatting. die zo diametraal verschilt van wat wij hier meer dan tien jaar gewend waren. Hel Concertgebouworkest bleef hier bij trouwens niet achter. AMSTERDAM Het Nederlands Bij belgenootschap heeft sinds kort het Bijbels Museum onder zijn beheer. Er zijn grote plannen met de bijbelwerk plaats, zoals het museum zal gaan heten, dat als toekomstig domicilie het Bijbelhuis aan de Herengracht zal krijgen. Van de verwezenlijking is nu al iets merkbaar: de expositie is op nieuw gegroepeerd en er komt een serie boekjes uit waarvan het eerste 'De tempel van Herodes', geschreven door Will Barnard, nu is verschenen. Als tweede deeltje staat 'De eredienst in de tempel van Herodes' op stapel. Hoewel in 'De tempel van Herodes' de nadruk op deze tempel valt, wordt er in feite de hele tempelgeschiede nis van het oude jodendom globaal in behandeld. Het is een beknopte, over zichtelijke inventarisatie van wat er uit de bijbel en andere bronnen over de tempelhistorie bekend is. Het legt ook verband tussen de verschillende gegevens en kan als naslagwerkje worden beschouwd. Niet alleen interessant voor bezoekers van de expositie, maar ook nuttig in leer- en vormingssituaties. Dat blijkt al uit de presentatie het is een uitgave in samenwerking met de Ne derlandse zondagsschoolvereniging. Het boekje heeft twaalf illustraties en als bijlage een grote tekening van de tempel en zijn bijgebouwen: in in drukwekkend complex. De tempel van Herodes' heeft 36 pagi na's en kan voor 1,75 besteld wor den bij het NBC-Haarlem, giro 22939. bestelnummer 10.902.8. AMSTERDAM De politieke en so ciale toestand van Nederland vereist een volwaardig kabinet, zo heeft het hoofdbestuur van DS'70 zaterdag in Amsterdam vastgesteld. De radicale drie hebben door hun polarisatie-tech niek bewezen niet regeringsrijp te zijn en andere democratische partijen zijn nu verplicht met het oog op de vele belangrijke problemen, hun aan vankelijke meningsverschillen in het landsbelang te overbruggen, aldus het hoofdbestuur van DS'70. Tot de belang rijke problemen rekent het bestuur een rechtvaardiger inkomensverdeling en de inflatiebestrijding. ^)li: GOD EN DE MENSENRUZIE Hoewel de auteur van moraliseert en geen duidelf" van afkeuring laat horen over bele huwelijk van Jakob, ka, lo toch niet laten ons enig inziars schaffen in de ellende die a tenis met de twee zusters ntek Lea is door God geholpen,] het voelt Rachel zich achteruitihefl loezie beheerst haar als e ie< blijkbaar onredelijke verwijteker en daarbij uiting geeft aanland vensmoeheid. De ruzie laaitkarvi als Jakob haar vraagt of bark God is. God heeft haar schfaar ten. kan hij daar iets aan dl verhaal kan het doen voorkoj een en ander in scène is in werkelijkheid Rachel uitweg heeft bedacht: haar sin Jakob een kind geven. Het je het ander uit, na twee zoneiL wijze verkregen te hebben, Lea niet achterblijven. De 'ww^ waarvan de tekst spreekt isLlvJ gang. Een verhaal van jaloeaT onmacht en slimmigheid, da4 1 neigd is als een zwerfsteen jxl bel te beschouwen. Maar niej der waar. Dit hoort erbij. Hoj_ het ook klinktof: klinkljdat zo vreemd? Hebben wij rearil ook maar in de geringste vj hee verbazing tc laten blijken? Islges leven en is onze samenlevinjjspe ergerlijk'? Is er een samenlevjark denken in welker levensvormjoler geschikter kan openbaren, 4ijn zonder zoveel hindernissen zofn, doen? Er kan geen sprake vajn d kob hierom hard te vallen, daj Wa: we ons zelf beter hard vallen|am! het vaak zo uitstekend wetenjmaa onze uitbarstingen van jaloefere angsten en onmacht minder» ge waarvan we hier lezen. God gilet door. Hij liet zich niet afhojerst met mensen op weg te gaanjrhol schamende geschiedenis. |mid (Genesisj/eec als Ridder en later als Officier in de Orde van Oranje Nassau. Zij was en bleef met hart en ziel bij het toneel betrokken, tot op haar laatste avond. Als mevrouw Bank die nog gemoede lijk zorgde en redderde voor haar al seniele echtgenoot (Willy Ruys) in David Storey's stuk De Aannemer, dat Globe in dit seizoen speelt. Magda Janssens die niet te verslaan leek met haar levenslust, is tenslotte toch plot seling verslagen. In de gereformeerde kerken zal op zondag 29 april het binnenlands dia konaat centraal staan. Het is de be doeling om de gemeente op deze zon dag nog eens duidelijk te maken wat het diakonaat vandaag betekent. In vele kerken leven de gemeentele den met elkaar mee en zijn zij elkaar, waar nodig, tot dienst, maar daarnaast blijft het echter de vraag of toch niet velen over het hoofd worden gezien, of men precies weet waar de verschil lende noden zitten en of men vol doende aandacht heeft voor hen die niet tot de kerk behoren. In het diakonaat gaat het niet slechts om het geven van geld, maar vooral om het geven van jezelf, om een bepaalde gezindheid en houding waarmee men in het leven staat. Om deze zondag en de daaruit voort vloeiende aktiviteiten gestalte te ge ven zijn er twee aktiemodellen ont worpen. Aan de leden van de kerken zal een krant worden uitgereikt over verschillende vormen van Hulpverle ning. Ds. Vroegindeiveij in Utrecht: isreec Jsen prlir feger de i hel sbi Van een onzer verslaggevers UTRECHT 'Dat het moderamen van onze synode een Pa^dc gezonden heeft aan familieleden van om het geloof veroordet De Rusland, die daar in gevangenissen en strafkampen zuchtejan ons goed gedaan', verklaarde zaterdag ds. A. Vroegindeweij nendaal. wro\ Hij zei dat in de huishoudelijke ver gadering van de Hervormd-Gerefor- meerde Mannenbond, die het afgelo pen jaar met bijna 4.100 leden in 164 verenigingen weer opmerkelijk stabiel is gebleven. Er was zelfs sprake van een lichte groei. Een ander positief punt dat de voor zitter signaleerde: in de hervormde kerk is, terwijl verscheidene predi kantsplaatsen opgeheven moeten wor den. een toenemende vraag naar gere formeerde prediking.' Pas nog zei een christelijk gereformeerd predikant 'verbaasd te zijn over wat de Heere in de hervormde kerk doet.' De terug gang lijkt vooral groter te worden in die kringen van de kerk, waar. zoals ds. Vroegindeweij het formuleerde, een. politiek evangelie gebracht wordt of een evangelie van maatschappijver nieuwing en verandering van structu ren. Het .mag ons zeker verwonderen, zei hij. dat er ook naar de gereformeerde prediking gevraagd wordt in streken, waar dat voorheen nooit het geval was. 'Dat legt ons. ook als Hervormd- Gereformeerde Mannenbond, des te sterker de verplichting op een toege rust volk te zijn. Wereldraad Verheugend achtte de voorzitter het verder, dat mensen die aan Gods woord vast willen houden de laatste tijd veel m.eer naar elkaar toegedre ven worden. Minder opwekkend acht te hij het streven naar eenheid zon der 'enigheid des geloofs' zoals bij voorbeeld in de wereldraad van ker ken, 'die we met steeds meer wan trouwend volgen.' Het horizontalisme. de revolutiegeest die daar openbaar wordt steun aan terroristen in Afrika wijzen erop, dat men hier bezig is een soort religi ositeit te ontwikkelen boven alle ge loofsverdeeldheid. Men maakt zichzelf zo één wereld, die beheerst kan wor den door één persoon. De antichrist? De contouren van zijn rijk lijken zich in elk steeds duidelijker te gaan afte kenen.' Geschrokken was de voorzitter van de besprekingen en besluiten op de on langs in Bangkok gehouden internati onale zendings- conferentie. Er waren nog wel enkele vertegenwoordigers van kerken, die het Evangelie van de waarheid Gods willen verkondigen, maar de meeste conferentiegangers za gen het heil en de bevrijding op een ander dan het Bijbelse vlak. Ds. Vroeg indeweij: 'Men had opzettelijk beken de communisten uitgenodigd, ver klaarde atheïsten zelfs, die moesten voorlichten over wat zij onder 'heil' verstonden. De conferentie zelf werd met een danspartij besloten, kennelijk om zo ook het 'heil' op deze wijze te beleven.' In dit alles zag de voorzitter diep geestelijk verval', waardoor alleen die de Heere liefhebben het steeds moei lijker zullen krijgen in de wereld'. Daarom zullen ze elkaar ook steeds meer nodig gaan hebben. En een steeds beter toegerust volk moeten worden. In zijn jaarverslag meldde de secreta ris ds. Joh. Verwelius. eveneens uit Veenendaal het veertigjarig bestaan van de bond. Er is het afgelopen jaar een onderzoek naar het geb: schetsen ingesteld. Heel weir, nigingen. slechts dertien bl regelmatig gebruik van te n°' veertien verenigingen zo afjniJl Hij spoorde aan tot intenslier bruik en kondigde nieuwe UIS over o.m. actuele onderwern'1^ euthanasie en abortus aan. [en" tnek if Brouwershaven.zoals het 1 geverij Steengracht Zierikjy^ In meer dan 150 pagina's verleden van BrouwershavenQI maire, Noordgouwe en Schuf^1 in het heden teruggeroepen. 1 zevende uitgave terugblik! Zeeuwse steden en dorpen, w| ger uitgever zich vooralsnog heeféaan tot Schouwen en Duiveland. fschc inhoud hebben M. E. Jan or Mr A. Gast en C. P. Pols huijen o digheid en speurzin aangewdgan? Het boek geeft voornamelijk tfnieu van het nabije verleden, van «n h 1900 tot 1940. De tijd. dat E haven z'n Bergingsmaatschan Noordgouwe de meestoof WT~" en Zonnemaire de SchietvJ annex Volksweerbaarheid 'PijaT Dit kostelijke album Oi drik'. dele vergane glorie van knusse havenstad, vraagt aandiT¥7" de tijd van de lantaarnopsti dorpsomroepers, van spekti pelcenten. Van drukbezochte sen, als enig dorpsvermaak, waarin Kriné en haar 'Geloof, Hoop en Liefde' op een versierde rolkar. Ooi dat een rode één-centspos' doende was om een prentl te frankeren en die door Post' te laten bezorgen bij kaar met dubbele namen op do»tich' plaatsen Zorgvliet. Heesterliferzc tenburg en Mon Plaisir te beurs. Het gaat vooral om nissen, die nimmer eon gesctn d boekje bereiken, lokale sfeeikn P bleekte karakteristiek in eejNad wereld, met mensen die op «heef het leven hebben gestoffeerdJopg' Wat weet men nu nog van dePf c weidespitters (werkloosheij ding), van de gereformeei Brouwershaven, die kerkten] grote café van A. van Sluisn*|-| dwenen standermolen 't H1 'J de Zuiddijkstraat en MolenstjcEN. der auto's, het romantische £h i tion aan dc Poortdijkdam rit in 1900), jarenlang als de 'suikerbietentram', dj 'eiding, die er in 1930 kwal boortehuis van prof. Zeeman maire, een latere Nobelpriji Er is nog veel meer te zien ei in dit album over een Zeeuw, waar de tijd lang is blijven Deze uitgave is niet alleen i; voor dc mensen van Schouwei veland, maar zeker ook voor nipvoei vlakkige vakantiegangers, die|*'be over het voormalige eiland ven. |"fvi i PEF *76-93

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2