Troepen van Thieu bezig aan invasie Drie kinderen uit Engels gezin wreed vermoord UW Fair Lady moet ar geldgebrek ortijdig stoppen Ajax en Twente sparen zich weer J Het Kwartet Elitekorps op weg naar Cambodja ian probeerde op te blazen =1 Makarios daagt Grivas uit boven water te komen Nixon in najaar deze krant naar Europa Demonstratie voor Paul Meiershow Ontsnapte man weer terug in de cel Incidenten op congres over stadsvernieuwing Onderzoek naar moord op Marokkaan in Rotterdam Neef wurgde nichtje na avondje uit krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers! Nieuwe Leidse Cooraiil MAANDAG 16 APRIL 1973 54ste jaargang no. 13 ifooraanslaande rot. christelijke dagbladen ■^jiiik dagblad voor leiden en omgeving Telefoon 31441 RDAM Zondagavond heeft de zakelijke leiding van de Operagezelschap Forum, dat My Fair Lady uitbrengt, be- Enaakt, dat de voorstellingen in Carré nog voortgezet zullen tot 28 april. Aanvankelijk werd er veerwacht, dat de musical ook in mei nog gespeeld zou worden, maar de opkomst van het publiek, hoewel niet slecht, was sinds 3 april onvoldoende voor zo'n grote, veel kostende, produktie. Carré was niet elke avond voor meer dan zestig procent bezet, en daardoor moest er geld bij. Vrijdagavond, na een goede voorstelling voor een zeer goed bezet te zaal kregen de spelers, nog onder geheim, te horen dat zondagavond de laatste avond zou zijn als de bespre king met wethouder H. Lammers zon dagmiddag geen redding zou brengen. Het was een onverwachte slag voor de zeventig medewerkers. Zij hebben het heje seizoen goed en prettig gewerkt. My Fair Lady werd, van de eerste avond af, gunstig ontvangen door de pers, door het publiek. Er werd over al in het land voor volle of goed bezette zalen gewerkt, met enige uit zonderingen als de publikatie bijvoor beeld onvoldoende was geweest. Maar er waren vaak te kleine theaters voor zo'n grote produktie (de decors kon den er soms niet eens staan). Daar ligt evenwel een taak voor een gesub sidieerd gezelschap. Da.ar moet nu eenmaal geld bij. Vooral als de kosten zo hoog en de uitkoopsommen naar verhouding te laag zijn. Het tekort schijnt opgelopen te zijn tot ongeveer vier ton. Maar in Carré werden gunstiger re sultaten verwacht De vorige My Fair Lady, een vrije produktie, alleen in grote, geschikte schouwburgen ge bracht heeft twee en een half jaar gelopen en winst opgeleverd. Carré trok in de eerste weken van april wel zo'n zeven- achthonderd bezoekers ge middeld per avond, maar die brachten de kosten niet op. En zo scheen het tot verbijsterende teleurstelling van alle medewerkers, die toch avond aan avond succes hebben, opeens afgelo pen te zijn met My Fair Lady. „Stantvastich is ghebteven mijn hart in taghenspootl" Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur SAIGON (AP, Reuter, UPI) Duizenden Zuidvietnamese militairen zijn bezig zich een weg te banen naar de Cambodjaanse grens om de bevoor radingsroutes naar de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh weer open te maken. erslaggever DAM Bij het .Oosterpark (dam is zaterdag de 52-jarige pman A. de M. aangehouden, tot tweemaal toe een bran- cifer in de benzinetank van had geworpen, waarin een 1 politie achter het stuur zat. pnd echter geen ontploffing L Een zich op straat bij een flce-auto bevindende collega gent, zag wat de man deed en voor deze voor de derde kunnen proberen de auto op k val. 'KHOjjgn was enkele weken gele- iehouden, wegens rijden on- 1 een|ed. In afwachting van zijn werd hem toen zijn rijbe- persofnomen. Zaterdag ontdekten iten de man achter het stuur ijdende auto. Zij achtervolg- nlichjen dwongen hem te stoppen 'osterpark. De auto werd in lomen. Toen een der agen- het stuur ging zitten, man snel de benzinedop •oide tot tweemaal toe een lucifer in de tank. Eegd ieuwe testament ligt het :ende van het diakonaat le wijze, waarop de dia- Êge handen vullen, maar jze, waarop zij volle han- n'. Prof. dr. J. P. Versteeg NICOSIA (Reuter) President Ma karios heeft de vroegere EOKA-ldider generaal Grivas uitgedaagd uit zijn schuilplaats te voorschijn te komen en te trachten de openbare steun te krijgen voor zijn campagne voor aan sluiting van Cyprus met Griekenland, de Enosis. Bij de onthulling van een gedenkte ken voor politiemannen die zijn om gekomen in negen jaren ordeversto ringen, zei Makarios 'Als generaal Grivas plannen heeft voor de verwer kelijking van Enosis, heeft hij de plicht uit zijn schuilplaats te komen en in het daglicht zijn plannen be kend te maken om te proberen de steun van het volk te krijgen' 'Moorddadige aanvallen en terrorisme kunnen geen propaganda voor Enosis zijn maar kunnen slechts een nationale ramp tot gevolg hebben' aldus de president De Cyprische leider kwam met zijn uitdaging enkele uren nadat weer twde onbezette politieposten en een bioscoop bij dynamiet-aanslagen wa ren beschadigd. Deze foto werd niet lang voor de moord gemaakt van de Engelse kinderen. Paul (4), de baby Samantha (negen maanden), haar znsje Dawn (2) en bon moeder de 24-jarige Dorothy Ralph. WORCESTER (AP, Reuter, UPI) De drie kinderen van een jong echtpaar in de Engelse stad Worcester zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag op weerzinwekkende wijze vermoord. De politie heeft een man gearres teerd, die is aangeklaagd wegens de moord, die in Engeland opschudding en verontwaardiging heeft teweegge bracht. De vermoorde kinderen zijn Paul Kenneth Ralp (4), en zijn twee zusjes Dawn Maria (2) en Samantha Jane (9 maanden). De kinderen zijn zaterdag vlak bij het huis van hun ouders gevonden. De manier waarop de kin deren waren omgebracht was zo gru welijk dat zelfs ijskoude politie-agen- ten er ziek en kapot van waren. De lichaampjes van de kinderen waren geslagen, sexueel misbruikt, hun ke len doorgesneden en gespietst op een hek. 'Ik heb in mijn hele leven nooit van een gruwelijker moord gehoord,' zo reageerde hoofdinspecteur Robert Booth, die de leiding van het onder zoek in handen heeft. Een woordvoerder van de politie ver telde dat de mensen die de kinderen ling olkt tewolking met hier en at regen of motregen. Ma- oordwestelijke wind. Ma- temperaturen van 9 tot den. en overmorgen: k wat regen, ook zonnige en en temperaturen over- neden normaal. Zon op: 05.40 Zon onder: 19.41 Maan op: 20.10 laan onder: 05.04 diefstallen WASHINGTON (UPI, Reuter, AP) President Nixon zal in de herfst een uitgebreid bezoek aan Eüropa bren gen. Dit heeft de president onthuld tegenover verslaggevers, nadat hij een kerkdienst in het Witte Huis had bijgewoond. Voor hij naar Europa vertrekt zal hij echter nog een topge- sprek hebben met de Franse presi dent, dat niet in Washington zal plaats vinden. Overleg over de datum en plaats wordt nog gevoerd. De Amerikaanse president voert mo menteel een serie besprekingen met Europese leiders in het Witte Huis. Deze week komt de Italiaanse pre mier, in mei volgt de Westduitse bondskanselier. Ook de Russische par tijleider Breznjew wordt nog ver wacht. Eerder kwamen reeds de Israë lische premier, de Jordaanse koning en de Britse premier. Nixons reis zal hem waarschijnlijk naar Italië, Enge land, Frankrijk en West-Duitsland voeren. HILVERSUM Voor de woning van NOS-voorzitter E. A. Schüttenhelm aan de Koningslaan in Bussum wordt sinds zaterdag een stille demonstratie gehouden ten behoeve van de terug- kec- van de Paul Meiershow. Zoals bekend heeft de programmalei ding van de NOS-radio tot stopzetting van dit avondprogramma op Hilver sum 3 besloten. Wegens 'de vrijheden, die zich in het programma hadden ontwikkeld'. Voor de woning van de NOS-voorzitter staat sinds zaterdag een stationcar, voorzien van het op schrift: 'Namens 600.000: de Paul Mei ershow moet terug'. De auto is voortdurend bemand door Binnenland Naardermeer vervuild door diepbronlozingen5 Buitenland Wie pleegden aanslag op raffinaderij in Libanon? 7 Kunst NOS-muzieksupermarkt trok veel liefhebbers 2 Bockenetalage 2 Radio en tv 4 Strips, feuilleton 4 Puzzel 4 Dag maandag 6 Men schrijft ons 12 Familieberichten 16 j studenten. Men kan bij de 'stille de- m monstranten' ook een liist tekenen. Een aantal Zuidvinamezen is de Cambodjaanse grens reeds overgetrok ken. Dit is gisteren uit militaire bron nen in Saigon vernomen Volgens de zegslieden zijn in totaal 3000 man 'Rangers', een Zuidvietna- mees elitekorps, een gebied binnenge trokken dat tot voor kort door de Noordvietnamezen en de Viet Cong was bezet bij de steden Hong Ngoe en Tan Sjau, op 145 km ten westen van Saigon. Volgens de zegslieden wordt rekening gehouden dat de Rangers de Cambodjaanse grens zullen overtrek ken en proberen de bevoorradingsrou te over water naar Phnom Penh te ontzetten. Gisterochtend was gemeld dat Zuid vietnamese stoottroepen gesteund door een kolonne tanks aan een inva sie in Cambodja waren begonnen. De aanval werd ingezet vanuit de Zuid vietnamese grensstad Tinh Bien op 200 km ten zuidwesten van Saigon. Ongeveer 25 pantservoertuigen zouden toen op één kilometer van de Cam bodjaanse grens zijn gesignaleerd. Door woordvoerders in Saigon is gis teren ontkend dat een grootscheepse invasie was begonnen. Wel werd er kend dat 'verschillende pelotons' Cam bodja waren binnengedrongen. Maar dit was een kortdurende actie van enige tientallen militairen, die be doeld was de bemanning van een in brand geschoten bevoorradingsschip te helpen. Het schip behoorde tot een konvooi bevoorradingsvoertuigen, die via de Mekong-rivier probeerden Phnom Penh te bereiken, dat al geruime tijd door Cambodjaanse guerrilla's en Noordvietnamezen wordt belegerd, al dus Saigon. Ook werd als verklaring gegeven dat Zuidvietnamese verkenningspatrouil les altijd al operaties op Cambodjaan se grondgebied uitvoeren. de Noordvietnamezen en Cambodjaan se guerrilleros hun stellingen langs de hoofdweg van Phnom Penh naar Saigon, die langs de Mekongrivier loopt, hebben verlaten. De Zuidvietnamese president Ngoejen Van Thieu heeft, teruggekeerd van zijn veertiendaagse buitenlandse tour nee, in Saigon verklaard dat hij met president Nixon is overeengekomen dat 'vrede in Vietnam ook vrede in Cambodja en Laos omvat' 'Er zal geen vrede in Vietnam zijn totdat de communisten vrede in Cambodja en Laos aanvaarden', aldus Thieu. Hij verklaarde voorts dat de VS Saigon hebben beloofd tot eind 1973 alles te verschaffen wat in de oorlog wordt vernietigd en de basis te leggen voor een economisch herstel. 'President Nixon en ik hebben besloten dat wij gepaste tegenmaatregelen zullen moe ten treffen als de communisten door gaan met het aanvoeren van wapens en munitie en als zij de basisvoorzie ningen van de Parijse akkoorden blij ven schenden.' invasie in Cambodja zal betekenen dat Saigon het onderspit zal delven. De Viet Cong heeft laten weten dat Zuid-Vietnam een zeer grote mobilisa tiemanoeuvre voorbereidt in het ge bied ten noorden van Saigon 'met het label militaire manoeuvre', die echter bedoeld is voor een invasie in Cam bodja. Gisteren is een aantal schepen, waaronder drie tankers, erin geslaagd de blokkade van Phnom Penh te doorbreken. In de afgelopen weken zijn verscheidene schepen door vijan delijk raketvuur tot zinken gebracht De gevechten buiten Phnom Penh duren aan drie fronten voort, in het oosten (de rivier de Mekong), in het zuiden en in het noordwesten. Vol gens niet officiële berichten hebben AMSTERDAM Ruim acht uur na dat hij met Johnne N. en 'Karate Dicky' uit het huis van bewaring te Amsterdam wist te ontsnappen, heeft de 28-jarige Marokkaan Abdellah M. zich zaterdag in de vroege ochtend vrijwillig gemeld op het politiebureau aan het Leidseplein. Hij zag in verde re vluchtpogingen kennelijk geen heil meer. Het was deze Mghafri, die in januari tot twaalf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld voor moord op een Amsterdamse weduwe, die hij in een café in Amsterdam had ontmoet. Waarschuwing hebben gevonden hebben verklaard 'dat het de meest walgelijke geweld daad is die zij ooit hebben gezien'. Rechercheurs hebben verklaard dat de drie kinderen vrijdagavond laat van hun bedjes moeten zijn gesleurd. Hun gedeeltelijk ontklede en met een mes bewerkte lijkjes werden nog geen dertig meter van de achterdeur van de ouderlijke woning aangetroffen. De ouders, Clive Ralph, een 29-jarige vrachtwagenchauffeur en zijn 24-jari- ge vrouw Dorothy zijn gisteren de ge hele dag ondervraagd. Ook een jonge onderhuurder, de 22- jarige David Anthony Mcgreavy, is aan een verhoor onderworpen. Wie van de moord wordt verdacht is niet meege deeld. Van een verslaggever MAASTRICHT Het internationaal congres over vernieuwing van oude steden in Maastricht is niet zonder incidenten verlopen. Twee inleiders kwamen tegenover burgemeester Bae- ten van Maastricht te staan, toen deze weigerde vertegenwoordigers van ac tiegroepen toe te laten tot het congres. Prof. dr. Schmidt-Relenberg uit Ham burg, die eerder had gezegd dat sane ring de rijken dient en niet de ar men, deed een beroep op de burge meester om de actiegroepen toegang te verlenen. Hij werd daarin gesteund door prof. dr. Hendriks, directeur van het economisch instituut voor bouw nijverheid in Amsterdam, die graag wilde dat de Maastrichte actievoerders hun grieven op het congres zouden kunnen uiten. Prof. Hendriks: 'Actiegroepen zorgen ervoor dat de bestuurders hun keuze moeten verantwoorden'. Maar burge meester Baeten bleef volharden in zijn weigering. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De recherche stelt een intensief onderzoek in naar de dood van de 23-jarige Marokkaan I. N. De man werd zaterdagavond in een woning aan de Rotterdamse Mamix- straat gewurgd aangetroffen. Vast staat, dat hij door wurging om het leven is gekomen. De hals vertoont striemen. De patholoog-anatoom dr. Zeldenrust heeft zondagmiddag sectie op het lijk verricht. Het lijk werd zaterdagavond gevonden door een van de bewoners van het huis, die de politie alarmeerde. Er waren gistera vond nog geen arrestaties verricht De Viet Cong heeft de regering-Thieu gewaarschuwd dat een Zuidvietnamese Van onze correspondent VEENDAM De 15-jarige Gea Kort- huis uit Veendam is zaterdagavond door haar 19-jarige neef, eveneens uit Veendam, gewurgd, nadat zij een avondje met hem was uitgeweest Achteraf is gebleken, dat de moord vooraf is gegaan door een zedenmis drijf. K., die de moord heeft bekend, was nog maar enkele weken geleden op vrije voeten na een verblijf in een strafinrichting in Groningen, ooidat hij een overval had gepleegd op een oude man in Veendam. Het gedeeltelijk ontklede lichaam van het meisje werd zondagochtend om half elf op het schoolplein van de A. G. Wildervank-school gevonden door een onderwijzer. Het slachtoffer woonde dicht bij deze school. Gea Korthuis was die zaterdagavond, behalve met haar neef ook met haar broer uit Zij hadden samen met een ander meisje een dancing bezocht Voordat het gezelschap naar deze dan cing ging, hebben de broer en neef samen nog een inbraak gepleegd in garage Beers aan de Geert Veenhui- zenweg om aan geld voor het uitje te komen. Van onze sportredactie AMSTERDAM Zoals (te) vaak dit seizoen kende ook deze editie van de competitie in de eredivisie geen enkel hoogtepunt. Alleen 'topploegen' wonnen. De twee Ne derlandse vertegenwoordigers in de strijd om de Europese voetbal bekers, Ajax en FC Twente, spaar den zich zoveel mogelijk voor het vervolg van dit seizoen. Vooral Ajax liet tegen FC Den Bosch (door de Amsterdammers met 2-1 gewonnen) weinig opvallends zien. FC twente nam tegen FC Utrecht al in de eerste tien minuten een voorsprong van 3-0, waarna het moeiteloos kon terugschakelen naar de eerste versnelling. In de competitie van de eredivisie is in feite alleen nog de strijd om de derde plaats, rechtgevend op een plaats in het toernooi om de UEFA-Cup, belangwekkend. Spar ta, FC Twenti en FC Den Haag strijden voor die positie. Georg Kessler (foto) maakte dit weekeinde tijdens de eerste divisie wedstrijd SVV-PEC (1-1) zijn ren tree in het Nederlandse voetbal. Hij debuteerde als algemeen direc teur van de Zwolse vereniging. Wielerkeizer Eddy Merckx, enkele dagen geleden ontluisterd opgever in de Ronde van België, bewees desondanks zijn klasse in dit week einde opnieuw. De Belg won op imponerende wijze de zware 'ko- ningsklassieker' Parijs-Roubaix met ruime voorsprong. Tijdens de vijf- land en-wem wedstrijd in Dort mund verbeterde de 18-jarige Am sterdamse Enith Brigitha het Eu ropese record op de 100 meter rugslag met ééntiende seconde ei bracht het op 1.06.2. Het oude record stond sinds de Olympische Spelen in München op naam van de Hongaarse Andrea Gyarmati. noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1