iouw van 12.000 >edkope huizen 1 woning krediet Paasgroetactie niet uit anti-communisme Herinneringen aan prof. dr. G. Kuiper •Miesi Cb JVefke perspectieven ebben eind-exarninarr'" ij Van Dien+Co? Advocaat: Bezetters van Leidse MOB handelden uit noodweer Vrouw verkracht na agv )W(f' its' ananente Jrcontrole de grens Versnelde aanleg van ringweg Werkgroep voor hulp aan mensen die slecht zien nformatie-bon S* Werknemers willen zelfbestuur Geld nodig! 'Het Turfschip' vol antiek Ltötï KWARTET ZATERDAG 14 APRIL 1973 BINNEN!.AND/KUST TPNOUS9/K9 ezinnen met inkomen tot 13 mille: gek('stercn meegedeeld. De bouw van zesduizend woningen zal O D gefinancierd uit het fonds voorheffing pensioenverzeke- pOglïïg tOl WUrgBIl dori indidati on e Haagse redactie feit da lerkoze rede L4G Voor gezinnen die per jaar dertienduizend gulden herzif11 minder zullen twaalfduizend woningen gebouwd wor- linkervjeen huur van 168,50 gulden of minder. Dit heeft minister ith ir gevaari ironder cult Jochen linker ling, nog eens 1600 gebouwd van de gelden die in het fonds worden ge stort wegens een heffing van 0,2 pro cent over de premie van de kinder bijslagwet voor loontrekkenden. jaar van 1971 beloofde de n de Tweede Kamer dat jr geld zou vrijkomen door ,g van ,je sociale partners etn®n it centraal akkoord, hij dit en beh gebruiken voor goedkope "dag w voor dp laagstbetaalden. inteir apri] kwam men in de nke eivan de Arbeid tot een P- de middelen, die vrijkomen van de bevriezing van de !ag voor het eerste kind, te voor het tot stand brengen ittelijke regeling voor aan- [pensioenen. Besloten werd it het fonds dat daarvoor in werd geroepen (het zoge- onds voorheffing pensioen- te beleggen in projecten >ciale woningbouw, gen uit dit fonds zullen Steden premie-corporatie wonin- len gee e autof" West voor 6 augi ur tot bod hi met an 7.5] derfelij en wi gen komen bovenop het al bestaande bouwprogramma van de regering. Verder zullen er binnen het program ma zesduizend woningwetwoningen worden gebouwd, die net als de pre mie-corporatiewoningen onder een speciale subsidieregeling vallen. Deze bijdrage wordt een combinatie van objectsubsidie (verbonden aan het huis. waardoor de huur omlaag gaat) en bijzondere individuele huursubsi die waarvan de hoogte afhankelijk is van het inkomen van de bewoners. Er wordt van uitgegaan dat de bewoners van deze twaalfduizend huizen nooit meer dan-een zevende van hun inko men aan huur uitgeven, met een maximum van 168,50 gulden, wanneer men dertienduizend gulden verdient. dit r de y n gefinancierd. Deze wonin- iG Begin 1974 zal de in het Nederland binnen water van de Maas en de grens aan een constante 000 stoorden onderworpen. Hier- 1 een in in opdracht van het mi- rsonenjan verkeer en waterstaat boorteijons worden gebouwd, met Ten opj uitgebreide laboratoria. De irden gestationeerd op de ib'ith en op de Maas bij laboratoria zullen continu 'aliteit controleren en regi- luariumruimten met biolo- aal moeten gegevens ver- iver de aanwezigheid van ffen in het rivierwater. De istations zullen een slëutel- taiiaan^sen in het landelijk meet- omstrede waterkwaliteit. De pon- In in 19' lar bij der kii ïrfgevi eei gebi langzi de wd .8 mip r de tussen j me val ziet ii v van orden aquad voor sgelen ing, en vai 1.50 meter lang en 8 meter Jden voor 4 miljoen gulden Kinderdijk Van deze woningen zijn er 4800 aan de vier grote steden in de randstad toegewezen. Zij zijn vooral bedoeld om mensen uit saneringsgebieden op te vangen. De bouw ervan mag daar om ook gerealiseerd worden door de zogenaamde 'overloopgemeenten'. Aan Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht werden respectievelijk 1920, 1200 en 1200 en 480 van zulke woningen tegewezen. 3600 komen be schikbaar voor huisvesting van krot bewoners in en buiten de saneringsge bieden van andere steden en nog eens 3600 zullen worden verdeeld over de provincie. Naast deze zeshonderd woningen uit de gelden van het fonds worden er, ook met deze speciale subsidierege- DEN HAAG Rijkswaterstaat gaat het gedeelte van de ringweg rond Amsterdam (rijksweg 10) tussen de Cornelis Lelyjaan en de Sloterweg versneld aanleggen. Nog vóór de bouwvakvakantie in 1975 wil men dit weggedeelte openstellen voor het ver keer. Oorspronkelijk zou de ringweg hier pas een half jaar later (eind 1975) gereedkomen. Van een verslaggever NIJMEGEN Een 27-jarige patiënt uit de Nijmeegse Pompekliniek heeft geprobeerd de echtgenote van een psycho-therapeut, die aan de kliniek verbonden is, te wurgen. Daarna heeft hij de vrouw tot twee keer toe ver kracht. De man was met proefverlof, dat hij op eigen verzoek doorbracht in de Pompekliniek. Nadat hij via het dienst rooster had vastgesteld dat de psycho-therapeut 's nachts in de kli niek was. ging hij naar diens woning en baande zich een weg naar de slaapkamer. Daar probeerde hij de vrouw te wurgen waarna hij haar voor de eerste maal verkrachtte. On der bedreiging dwong hij haar daarop met hem te gaan wandelen. Daarbij verkrachtte hij de vouw voor de twee de maal en stak haar met een mes twee keer in de bals. Een automobilist wist de vrouw te bevrijden en heeft haar naar een ziekenhuis gebracht. DELFT Medewerkers van de tech nische hogescholen en het bedrijfsle ven hebben samen met organisaties voor gezichtsgestoorden een werk groep opgericht voor technische hulp aan mensen, die erg slecht of hele maal niet kunnen zien De werkgroep wil nagaan welke hulp middelen er allemaal zijn voor deze groep en welke behoeften er bestaan. Uit een voorlopig onderzoek is geble ken, dat er in Nederland vrij veel hulpmiddelen worden ontwikkeld voor mensen met een handicap aan hun gezichtsvermogen. Er is echter gebrek aan overleg, zodat het voor komt, dat op verschillende plaatsen aan hetzelfde apparaat wordt gewerkt. Zo bleek, dat op vijf verschillende plaatsen gewerkt werd aan de ontwik keling van een leesapparaat met een tv-monitor. De oprichters van de werkgroep menen daarom, dat er dringend behoefte is aan betere con tacten tussen de verschillende organi saties en instellingen, die iets doen op dit gebied. ADVERTENTIE lder A de cei persi Een lieten, pai ers va een i tig an hi cht- orig zijn de V; toestel de r >ge Ui t Pal iloppi identi iolitiej n de nten len di laarop van op. it iedereen is geschikt voor het 'e' countantsberoep, maar ■examinandi met een zeker gevoel administratie voort willen bouwen op hun worven kennis hun intelligentie gemotiveerd willen ruiken ie hoo I 'prus, een aart te zei ze afze n. Zi mj ikarios nieu» Korui oemen fgetre i. Talt it exp dspartfS'i artij. icn, inafha et ziti atheneum, gymnasium, heao) )od i Hen mensen adviseren wij de door ons en gelegenheid om eens te over een werkkring in dit beroep, ienutten. 'rl h werkkring die: goed wordt gehonoreerd 1 door de afwisseling van taken en de siende aspecten daarvan, veel voldoening schenkt - mede door het werken op een qua omgeving en instelling modern kantoor de mogelijkheid biedt door het combineren van werk en studie een gespecialiseerde ervaring en kennis te verwerven, die ook buiten de specifieke accountantssector hoog wordt gewaardeerd ambitieuze jonge mensen een goede carrière in het vooruitzicht stelt. Na het inzenden van onderstaande INFORMATIE-BON ontvangt u een uitnodiging vooreen vrijblijvend per soonlijk gesprek, waarin u volledig zult worden georiënteerd over de pers pectieven die u bij Van Dien Co kunt verwachten. In ongefrankeerde envelop verzenden. ArirpRRPrpn Antwoordno 3426, Amsterdam wil graag een afspraak met u maken voor een oriënterend gesprek, erend [Wilt u mij laten weten wanneer dit kan plaatsvinden? 'iNaam:.. Straat:... 'laats:... Leeftijd Opleiding Telefoon jaar m/vr Tl IHEM d ENSCHEDE. •s-GRAVENHAGE GRONINGEN HENGELO 's-HERTOGENBOSCH HOOGEVEEN LEEUWARDEN LOCHEM MEPPEL ROTTERDAM TILBURG UTRECHT VENLO WAALWIJK ZAANDAM ZWOLLE ANTWERPEN BRUSSEL WILLEMSTAD (CURACAO) ORANJESTAD (ARUBA) PHILIPSBURG (ST MAARTEN) CARACAS(VENEZUELA) Prof. dr. G. Kuiper door dr. C. Rijnsdorp Zoëven verneem ik door de telefoon, dat Gerrit Kuyper overleden is. Ger- rit, want de laatste jaren tutoyeerden wij elkaar, hoewel we elkaar na de voltooiing van de psalmberijming al leen maar nu en dan spraken of schreven. De redactie vraagt me om een kort In Memoriam. Dat kan niet veel meer zijn dan enkele herinneringen en indrukken. Ongeveer tien jaar lang heb ik hem geregeld meegemaakt als voorzitter van de interkerkelijke werkccxmmissie voor de Psalmberijming. Mijn in 1969 overleden zoon Jan is gedurende een jaar of zes zijn assistent geweest bij de voorbereiding van de uitgave van de dichtwerken van Hugo Grotius, waarvan inmiddels twee delen zijn verschenen. In oktober 1965 was Kuy per mijn promotor bij het mij toen verleende eredoctoraat Letteren aan de Vrije Universiteit. Hiermee is onze relatie wel zo ongeveer geschetst. Zonder bepaald in een vriendschappe lijke omgang te zijn gewikkeld, waren en bleven wij elkaar goed gezind. Het beste kan ik hem van de psalmberij mingscommissie. Hij had een zwaar figuur en een hoge, lichte stem; las prachtig voor uit de bijbel en was in dit interkerkelijke gezelschap (evenals trouwens prof. Gispen) een man met een erkende inbreng en vakkundig gezag. Meestal zat ik aan zijn linkerhand om op bepaalde momenten hem iets aan te reiken dat hij in de berg paoeras- sen en boekjes niet zo onmiddellijk kon vinden. Ik bewonderde hem om zijn acribie en speciale kennis en vond hem beminnelijk vanwege zijn smaak voor een goede lunch en zijn vermogen verschillende merken mos terd te onderscheiden. Hij kon bij koud weer blootshoofds in de vrieswind staan met openwappe rend colbert, maar later had hij aan gewicht verloren en zag er dan wat zorgelijk uit. Want zorgen zijn zijn deel geweest en vooral na het overlij den van zijn vrouw moet hij een moeilijke tijd hebben doorgemaakt Tegenover overledenen voelt men zich altijd schuldig. Ik geloof dat hij graag meer contact met mij zou hebben gehad en ik zou dat op prijs hebben gesteld. Maar zoiets laat zich niet dwingen. Hij was zo gelukkig met de serie toelichtingen voor de NCRV-radio over de nieuwe psalmberijming, jk ben bang dat hij de honderdvijftig niet heeft kunnen halen en naar mijn weten is er niemand die er nog zo BEEK EN DONK De werkne mers van Van Thiel United uit Beek en Donk willen een zelfbe stuur. Zij hebben hierover al con tacten gehad met de vakbonden. Momenteel worden de eventuele mo gelijkheden serieus bestudeerd. De werknemers van de Beek en Donkse schroefboutenfabriek hebben alle ver trouwen in de familie Van Thiel opgezegd. Sinds de bezetting is de fabriek dan ook verboden terrein voor de Van Thiels. Zelfs nadat de bezet ting was opgeheven, hebben zij zich niet meer laten zien. Dat laatste mede op aanraden van de bewindvoerder mr. Kager, die inmiddels een regeling met de Nederlandse Kabelfabriek heeft weten te bewerkstelligen. Het materiaal, dat in Beek en Donk ligt, de inzet van de bezetting, zal normaal worden verwerkt. Van Thiel United betaalt alleen dat gedeelte, dat wordt verwerkt. De Nederlandse Kabelfa briek zorgt voor de nodige nieuwe leveranties tegen contante betaling. Dat houdt dus in, dat de produktie veilig is gesteld. Bovendien heeft mr. Kager van de banken de verzekering gekregen, dat er hangende het overleg normaal zal worden doorgefinancierd. Inmiddels is bekend geworden, dat Van Thiel United vorig jaar een ver lies heeft geleden van twee en een half miljoen gulden. Desondanks zijn alle betrokken partijen bijzonder opti mistisch ten aanzien van de toekomst. Zowel volgens de Unie van Beambten en Leidinggevend Hoger Personeel als de vakbonden moet het bedrijf renda bel te maken zijn bij een goed mana geraent r h: Wilt u uw huis verbeteren of iets doen aan het onderhoud? Kan snel gebeuren met het NMB woningkrediet. U krijgt contant geld zodat arbeidsloon en materialen direct betaald kunnen worden. Bijvoorbeeld ƒ4.000,-, u lost af in 5 jaar en betaalt 89,- per 'maand. Of 8.000,- die u in 8 jaar aflost, 130,- per maand. Stap eens binnen, we vertellen u graag alles over woningkrediet of een persoonlijke lening voor welk doel dan ook. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK goed in zit, dat hij hem bij de resterende psalmen kan vervangen. Je schrijft zo'n stukje als dit l'impro- viste, in tijdnood en je weet niet hoe het overkomt. Pas na een poos zal ik mij kunnen realiseren, wat wij heb ben verloren in deze, in de omgang vriendelijke, overmatig hard werken de man. De God, waarvan in de psalmen sprake is, heeft hem tot zich genomen. Moge hij daar, aan het hart van de Vader van onze Heer, veilig geborgen zijn. (ADVERTENTIE) BREDA Groter en, zo mogelijk, mooier dan ooit is de 'Beurs van Breda' waar nu voor de zevende maal door de Stichting Nederlandse kunst- en antiekbeurs een verkooptentoonstelling wordt gehouden. Vierendertig Nederlandse antiquairs (tien meer dan vorig jaar) hebben hun fraaiste spullen uitgestald in smaakvolle en doelmatig ingerichte stands in de grote ruimte van het congresgebouw 'Het Turfschip' in Breda. Het is het streven van het 'Neder- F lands antiquairs genootschap', waarbij alle exposanten zijn aangesloten, in de toekoimst tot één grote jaarlijkse nationale antiekbeurs in Breda te ko men, waarin die van bijvoorbeeld Heeze en Rosendaal zijn opgenomen. Naast de internationaal befaamde Kunst en antiekbeurs van Delft zou deze in Breda het vaste oriëntatiepunt moeten worden waar binnen- en bui tenlandse liefhebbers van antiek het 'jfn beste kunnen vinden wat op een gege- Ijs ven moment in Nederland te koop is. Deze zevende beurs die donderdaga vond officieel door mr. dr. C. Berk- houwer, president van het EEG-parle- ment, werd geopend, is tot en met eerste Paasdag dagelijks van 14.00 22.00 uur geopend. Tweemaal zijn de goederen die te koop worden aangebo den op echtheid gekeurd: eerst door een interne commissie van het ge nootschap, daarna door een keurings commissie van vertegenwoordigers van Nederlandse musea. Ondanks de moeilijkheden die aan het opsporen van goed antiek verbonden zijn, laten de deelnemers aan deze beurs bijna zonder uitzondering een collectie van zeer hoge kwaliteit zien. Vooral op het gebied van meubels is een schat aan hoogwaardige stukken bijeengebracht. Maar niet minder ver leidelijk voor de adspirant-kopers zijn de vele fraaie uurwerken, de zilveren en kristallen gebruiksvoorwerpen en de schilderijen (o.a. Saftleven, Molijn, Van Ostade en De Voys). Bijzonder informatief is ditaaal de zeer uitge breide stand met literatuur over an tiek, waarin naast de gangbare boek werkjes tal van in ons land weinig bekende uitgaven de aandacht trek ken. Een 17e eeuws tafelkabinet, hoog 178, breed 87 cm. op de Beurs van Breda. Van een ónzer verslaggevers DEN HAA GDe sluiting van het medisch opvoedkundig bureau (MOB) in Leiden heeft ernstige gevolgen gehad voor de ongeveer tachtig patiënten. Sommigen moesten worden opgenomen in een psychiatrische inrichting, enkelen deden een poging tot zelfmoord en in veel gezinnen ontstond grote spanning. De bezetters van het bureau van de geestelijke volksgezondheid hadden dat aan zien komen. Him aktie was een duidelijke vorm van noodweer. Met dit pleidooi nam de Amsterdamse advocaat mr. A. A. M. Hesseling het gisteren op voor de veertien bezetters die op 29 februari vorig jaar het gebouw aan het Terweepark in Lei den waren binnengedrongen. Gisteren stonden zij in hoger beroep terecht. Bind vorig jaar had de Haagse poli tierechter de bezetting geaccepteerd als een daad van burgerlijke onge hoorzaamheid. De officier die 60 boete had geelst was tegen dit vonnis in beroep gegaan. Procureur mr. F. J. G. baron Van Voorst tot Voorst bestreed het von nis van de politierechter op grond van de wederrechtelijkheid van de bezetting. Het bureau voor de geestelijke volksgezondheid in Leiden is er niet alleen voor de patiënten van het MOB maar voor heel de bevolking van de regio Leiden. De bezetters hebben de rechten van de patiënten en hun familie op een goe de behandeling willen verdedigen, maar tegelijkertijd de rechten van enderen geschaad. De gemeenschap (en in tweede instantie ook het perso neel van dit bureau) heeft recht op een ongestoord functioneren van het bureau. Kon ook anders Mr. Van Voorst tot Voorst vond bo vendien dat de bezetters nog wel andere middelen hadden kunnen aan wenden om de sluiting van het MOB te voorkomen. 'Pamfletten aanplak ken, rondom het gebouw demonstre ren. en andere buiten-parlementaire acties'. De bezetters voerden daartegen aan dat het conflict al jaren sleepte en alle mogelijkheden waren uitgeput Enquêtes onder de bevolking vragen in de Tweede Kamer, gesprekken op het ministerie enzovoorts, het was allemaal tevergeefs geweest. Toen eind februari duidelijk was dat het MOB definitief dicht ging stond er geen andere weg open. De heer W. C. Monna, voorzitter van de vroegere oudervereniging kon uit eigen ervaring vertellen hoe ernstig de situatie was die ontstond na de sluiting van het MOB: vernielingen thuis, moeilijkheden met de andere kinderen, ontwrichting van het ge zinsleven. En dan zijn er nog gezin nen die er veel slechter voor stonden dan het mijne, aldus de heer Monna. Advocaat Hesseling vond dat de bezet ters (voor het grootste deel medische studenten; hadden gehandeld in het belang van de geestelijke volksgezond heid. Hij vroeg om nietig verklaring van de tenlastelegging wegens onjuist heid. Als het Haase hof het daarmee eens was. dan zou het - evenals de politierechter - de bezetters moeten vrijspreken. Als het hof vrijspraak zou weigeren zou het toch geen straf moeten opleggen, omdat hier sprake is van noodweer. De procureur eiste honderd gulden boete subsidiair tien dagen. De presi dent van het hof, mr. J. Stoffels, zal op 27 april uitspraak doen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bij de actie om Paasgroeten te zenden aan de gezin nen van 45 gevangen christenen in Rusland heeft het moderamen van de hervormde synode zich niet laten leiden door anticommunis tische gevoelens. Dit schrijft het moderamen in een open brief aan de Russische ambassadeur in Den Haag. In de brief is sprake van de 'voor ons rechtsgevoel onbegrijpelijk harde straffen' voor de 45, 'veelal om geen ander vergrijp, dan dat zij godsdienst oefeningen hebben gehouden zonder officiële toestemming; dat zij aan kin deren bijbelverhalen hebben doorge geven, waaruit uw grote kunstenaars eeuwenlang hun inspiraties hebben gekregen en vaak nog krijgen; dat zij van hun geloof hebben getuigd In geschriften, die door uw autoriteiten zijn verboden.' Ook zegt het moderamen, 'dat onze mede-christenen in de Sowjet-Unie in de meeste gevallen loyale staatsbur gers zijn, die niet tégen hun regering getuigen, maar slechts van hun rege ring verwachten, dat de rechten van de .mens, door de Sowjetunie mee opgesteld en bekrachtigd, ook voor hen gelden.' Voorts spreekt het moderamen zijn bezorgdheid uit over het lot van de joden in Rusland en de wijze waarop veel kritische kunstenaars en intellec tuelen in hun vrijheid worden be knot. De ambassadeur en zijn rege ring wordt verzekerd, dat een bijdra ge is beoogd, opdat 'onze volken in vrede kunnen leven'. Het hervormd persbureau wijst er nog op, dat het verzenden van paas groeten aan de gezinnen van de Russi sche gevangenen het beste aangete kend kan gebeuren. Tevens doet men er goed aan, het poststuk te voorzien van een rode kaart, die op de post kantoren verkrijgbaar is. Alleen zo heeft men de grootste waarborg, dat de paasgroet de geadresseerden be reikt. Komt de rode kaart niet uit Rusland terug, dan kan bij de PTT worden gereclameerd. Blijkt het poststuk niet te zijn bezorgd, dan heeft de afzender recht op een vergoeding van vijftig gulden. De extra kosten voor het aantekenrecht en de rode kaart bedra gen per zending 2,75.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9