Zilveren Nationale Reserve krijgt vandaag eigen vlag u dichtbij 14 16 17 iiiientaar igroet (1) Over 'nut' van vrijwilligerskorps wordt heel verschillend gedacht groet (2) voor vee®a' °m <®een ksvergif andbladen maandbladenmaandblad Discussies met twee oude socialisten WÏÏWALE RESERVE Omvang viel véél kleiner uit dan werd verwacht... Boseigenaren willen hogere vergoeding voor stormschade J-gebouw milieu '73 IllWlMilOl carré 'komt op' voor stakers logboek bevrijd ooka namen •/KWARTET ZATERDAG 14 APRIL 1973 BEVNENLAND/COMMEOTAAR T5/K7 week is bericht zijn de jden door het moderamen van 10de opgewekt om paasgroeten aan familieleden van 45 !he christenen in de Sowjet- jflf in 1972 zijn gearresteerd, is als het ware een ban die tot nu toe over de leden scheen te liggen om aanzien van de christenen in tblok te doen. Het leek wel of -ictie in dit opzicht slechts was gouden aan aartsvijanden van icialistische maatschappijstelsel flat gezelschap begaven kerklei- -Ich nu eenmaal liever niet. kwamen zij dan meteen verdenking te staan de Fjng van de godsdienstvrijheid Sowjet-potentaten niet zo erg :n. Wat de meeste kerken in iten tot nu toe deden was diakonaal bijspringen waar ir kon en verder 'opzien' naar of de wereldraad nu eindelijk is flink op zijn poot zou ■~fd dat wel, maar geheel achter fi omdat hij anders de grootste jxe familie als lid zou verspe- JVele westerse leden-kerken i zich daar boos over, zonder tfen dat zij zélf niet die handi- Iden, dus de actie die zij van jeldraad verwachtten wel zélf J ondernemen. Jjjks uit de wereldraad terug in Iformde kerk heeft de nieuwe meteen de mogelijkheden [epen die hij in Genève niet is deze inspirerende paas- lactie uit voortgekomen. isgroeten-actie gaat gepaard openhartige brief aan de ambassadeur in ons land. In f wordt geklaagd over 'de voor ja ihtsgevoel onbegrijpelijk harde blijven ergrijp, dan dat zij godsdienst en kwagen hebben gehouden zonder van de» toestemming, dat zij aan kin- Sjar\ d "jbdvchalen hebben doorgege- eterd 1 'aaruit uw grote kunstenaars lang hun inspiraties hebben ge- atuurli, en Vaak nog krijgen; dat zij aar deJn §eloof hebben getuigd in rcorrel itcn- die door uw autoriteiten aan de rboden'. egon te r wordt bijgezegd, dat de brief- bewijz rs z'c^ n'et bebben 'aten leiden ;er no< inti-communistische gevoelens, l deze j zich integendeel verheugen en ze je ontspanning in Europa en in e ook hun bijdrage toe willen 'Voor ons is zorg om de pnstigheid méde zorg voor de pning in Europa en een wezen- ment in het samen zoeken van 1 urzame en rechtvaardige vrede continent'. cht van zulke brieven uit de landen van de EEG aan de /h eposteerde ambassadeurs is het wat de kerken kunnen doen. 5 naar wij menen ook de toon en waarop met autoriteiten die )ort muizenangst hebben voor deze zaken aan dc orde moeten worden. Dofdinspecteur van de arbeids- ening in Gelderland, dr. J. H. lenberg heeft geconstateerd, dat verkiezingscampagne van dc waarin het misbruik van dc voorzieningen de voornaamste kreeg, in de provincie Geldcr- irtie#Sj et aantal 'klikbriefjes' opvallend ri"gafg! Stegen. In deze klikbriefjes de inspecteur van de arbeids- ening attent gemaakt op de na- van mensen die volgens dc door Ferry Mingelen DEN HAAG Duizenden vrij willigers, buiten eigen kring nauwelijks bekend, hebben zich de afgelopen 25 jaar voor een riks per avond, geoefend in de beveiliging van het Nederlandse grondgebied tegen vijandige ele menten. Het zilveren jubileum van het (tot de Koninklijke Landmacht behorende) korps Nationale Reserve, zal vandaag in Amersfoort met gepaste vreugde worden gevierd. Voor deze 25 jaar trouwe dienst ont vangt het korps vandaag uit handen van de secretaris-generaal van het de partement van defensie, drs. G. J. H. M. Peijnenburg, een lang verwacht geschenk: een eigen vlag. Nu Is een eenvoudige katoenen vlag nog iets anders dan de, van goudstiksel stijf- staande vaandels, waarover de andere onderdelen van de landmacht beschik ken, maar de Nationale Reserve heeft goede hoop ook dit stapje nog eens te mogen maken. Dat zal dan afhankelijk zijn van het antwoord op de vraag hoelang het korps nog blijft voortbestaan, een vraag waarover in regering en parle ment zeer verschillend wordt gedacht: de linkse politieke partijen zijn vast van plan de landmacht van deze, zoals zij het noemen, 'nutteloze franje' te verlossen. Of dat zal lukken staat nog te bezien, het korps heeft al eerdere crisis in zijn bestaan overwonnen. Twee factoren leidden tot de oprich ting van de Nationale Reserve op 15 april 1948. In die tijd was een groot deel van het Nederlandse leger (107.000 militairen) op pad in het toenmalige Nederlands-Indië' De leger leiding vond het zeer noodzakelijk de verzwakte verdediging van het Neder landse grondgebied te versterken met vrijwilligers. Deze vrijwilligers waren, leek het, ruim voorhanden in de kringen van het voormalige verzet en van de (van vóór de oorlog daterende) Bijzondere Vrijwillige Landstorm, die naar aan leiding van de roerige revolutiedagen van Troelstra c.s. in 1918 was opge richt. Extra-stimulans voor het vrij willigerskorps was de communistische staatsgreep in Tsjechoslowakije, die leidde in studentenkringen tot acties voor studentenweerbaarheidskorpsen die in een nationale garde zouden moeten opgaan. De bedoeling van de toen opgerichte Nationale Reserve, die gesteund werd door het 'Neder lands Instituut Steun Wettig Gezag', was heel duidelijk eventuele staats- Défilé van dc Nationale Reserve in Leiden, 1953. greeppogingen van Nederlandse com munisten te verijdelen en de binnen landse rust en orde te verzekeren. Steun van regering Het initiatief had de hartelijke steun van de regering en het enthousiasme en de verwachtingen bij de initiatef- nemers en bij de legerleiding waren nauwelijks aan grenzen gebonden. Zij dachten aan een korps van grote omvang, waarbij de schattngen uit eenliepen van twintig tot tonderd- duizend man. Dat viel echter tegen. Eind 1949 moest de opzet al veran derd worden en telde het korps slechts 3768 vrijwilligers, waarbij de studenten het helemaal lieten afweten en zich. zeer tegen de verwachting in met slechts achthonderd man meldden. In de jaren tot 1956 ging het wal beter, hoewel ruim de helft van het aantal vrijwilligers moest worden af gekeurd (een percentage dat nu nog steeds geldt). De klad erin Vanaf 1956 kwam de klad in de organisatie. Opvallend is dat de op stand in Hongarije geen enkele stimu lans voor de beweging inhield; in tegendeel; het ging snel bergafwaarts. Veel vrijwilligers verschenen niet meer op de oefeningen, de geoefend heid kwam beneden peil en hele com pagnieën werden om die reden ontsla gen. Minister van oorlog, ir. C. Staf constateerde in de herfst van 1956 'tot zijn leedwezen tot de overtuiging te zijn gekomen dat de Nationale Reser ve onvoldoende in het Nederlandse volk leeft en te moeten overwe- ger het korps van zijn tegenwoordige taak te kunnen ontheffen'. Het plan ondervond hevige we°rstand 99 pelotons ukraak, (8.00 N 10 00 N Vws. 11 2 00 Ni verzoek n. afgi ■n 171 Draayi ip-Drlei Ie. 19.3 iv s 'vs-> 2J il anonieme melders best in ss-voo' louden zijn om te werken. En ed(12( nu gebleken? uwburi ikbrieven zelfs de anonieme n mu i onderzocht, in dc meeste geval- ?êr.E°ij 4reft het mensen die niet meer uz. ki slag kunnen komen. veilig geen j tsultaat komt treffend overeen «"w n'ce'e zeer recente gegevens die i uitzending van Hier en Nu van CRV-televisie werden opgesomd. maai ^-minister van sociale zaken de to doc B. Roolvink, een kenner bij 45 Ge van deze materie en een man f 4°dcn e praktijk, ontkende daarin niet, misbruik wordt gemaakt van dc verzekeringswetgeving. Maar. ?ekt°ivf 'e oud-minister, er wordt ook - p« troleerd en wel zeer degelijk. en 'at blijkt uit dc meest recente dr ons? Dat deskundigen van dc oiesa E verzekeringsraad op een totaal sesan 13.649 onderzochte gevallen 212 Chap Haken op het spoor zijn geko- Dat is zoals de heer Roolvink !mend "deerde nog geen half procent '?5P» procent). wecrMpiegelenberg heeft de klikbriefjes 't een vorm van volksvergif ge- 7.15 Jour on do zou de WD sieren als zij op ^ïs is Van deze overtuigende cijfers èn ij fsultaat van de onderzoekingen de klikbriefjes alsnog ruiterlijk 5 lm t0e§even dat zij in haar verkie- 30-23.1 campagne te ver is gegaan. 3 Arnl U'H 'Socialisme en Democratie', maand blad van de Wiardi Beckmanstichting (Kluwer, Deventer) heeft de laatste aflevering voor drie kwart gevuld met wijdlopige discussies van het PvdA- bestuur met twee oude socialisten die zich teleurgesteld van de partij heb ben afgewend: mr. G. E. van Walsum (oud-burgemeester van Rotterdam) en de befaamde Alfred Mozer, destijds de naaste medewerker van dr. S. L. Mansholt. De brief waarin Van Walsum zijn bedanken motiveert, heeft veel weg van een brochure, met hoofdstukken en genummerde alinea's en al. Hij krijgt puntsgewijs antwoord van het partijbestuur en S. en D. heeft woord en weerwoord zo gerangschikt, dat je goed kunt vergelijken. Enkele grepen uit de discussie volgen hier. Van Walsum: 'Men brengt de demo cratie in levensgevaar als men er zich bij neerlegt dat een onwelgevallig besluit dat gevallen is met inachtne ming van de daarvoor geldende re gels, genegeerd of gesaboteerd wordt. Ik heb de indruk dat met name de partijen ter linkerzijde de solidariteit met het protest en met het streven naar vernieuwing zwaar der laten wegen dan de behoefte aan een uitgebalanceerd rechtsbesef dat zij als zij aan het bewind komen dringend nodig hebben.' Het partijbestuur hierover: 'Is deze passage tegen ons gericht? Zeker, on ze partij toont vaak een stuk solidari teit met 'het protest' van groepen burgers. Maar het is ook van levens belang voor democratie, voor het te gengaan van de vervreemding van de burger ten opzichte van de hem be sturende organen en een steeds dieper wortelend wantrouwen dat tenslotte kan uitmonden in een volstrekt ver werpen van onze samenlevingsvorm, dat er een partij is die probeert, vaak ongenuanceerde en ongestructureerde protesten te kanaliseren en daaraan parlementaire voralen te ge ven. Zo proberen wij onze bijdrage te geven aan een uitgebalanceerd rechts besef.' Van Walsum: 'De polarisatie is dikwijls niets anders dan een machts middel om eigen wil te doen zegevie ren. Dit kan er zelfs toe leiden dat met democratische methoden de democratie wordt uitgeschakeld Het partijbestuur: 'Wat met 'polarisa tie' wordt aangeduid en voor zover wij daar deel aan hebben, slaat op onze pogingen om confessionelen voor de verkiezingen kleur te doen beken nen Van Walsum keert zich ook tegen de vrijheidsopvatting dat ieder rustig kan doen wat goed is in zijn ogen, omdat zo'n opvatting geen goed uit gangspunt is voor de opbouw van een verantwoorde en verantwoordelijke sa menleving: 'Zij moet leiden tot een reeks sub-culturen die als met water dichte schotten van elkander geschei den zijn, terwijl elke samenleving ge baat is met een brede overeenstem ming over richtinggevende normen en waarden.' Het partijbestuur: 'Vrijheid van de individuele persoon kan naar ons inzicht slechts gaan tot de grens die ontstaat door het even gerecht vaardigd vrijheidsverlangen van ande ren.' 'In een democratische sa menleving, waar de vrije ontplooiing van mensen meer ruimte krijgt, zijn onzekerheden onvermijdelijk. Die be geleiden per definitie de groei naar nieuwe vormen.' Mozer In de discussie-bijdrage van Mozer gaat het minder sierlijk toe. Aanlei ding tot zijn conflict met de partij is het feit dat de PvdA-delegatie tijdens het Weense congres van de Socialisti sche Internationale zich heeft onthou den van stemming over de resolutie tegen terrorisme. Mozer waarschuwt het partijbestuur dat het op een hel lend vlak is terechtgekomen omdat het naar hij vermoedt zachte vormen van terreur niet durft af te wijzen. Het partijbestuur zegt zich uitsluitend te hebben onthouden om dat in de resolutie terrorisme en anarchisme over één kam worden ge- in de Tweede Kamer, waar men toch grote waarde hechtte aan het principe van vrijwillige verdediging. De minis ter wijzigde zijn plan en voerde in 1958 een grondige wijziging van de organisatie en de taak door. De ont mande compagnieën werden opgeheven en de overgebleven vrijwilligers on dergebracht in pelotons (aan sterkte ongeveer een kwart van een compag nie). In 1970 volgde nog een verdere in krimping van het apparaat toen de beroepsstaven van de territoriale com- mando's van de landmacht, die zich met de Nationale Reseve bezighielden, werden weggereorganiseerd. Een po- ging om toen het hele zaakje maar op te doeken, onder meer omdat de orga nisatie teveel geld kostte, mislukte, omdat aangetoond kon worden dat de beveiligingstaken goedkoper door vrij willigers dan door mobilisabele eenhe den konden worden uitgevoerd. Nu telt de Nationale Reserve 99 pelo tons, bemand nyet ex-militairen tussen de twintig en vijftig jaar. Een vijfde van het aantal vrijwilligers is ouder dan veertig jaar. Hun taak is de bewaking e.. verdediging van objecten zoals spoorwegen, elektricitietscentra- les enz. Zij delen deze taak met een schoren. Dat is allemaal niet zo inte ressant, maar Mozer komt bovendien met een verhaal om de hoek waarin van dik hout planken worden gezaagd. Den Uyl is niet bezig aan een triom fale optocht, maar op de vlucht naar het Catshuis, op de vlucht voor een partij waarvoor hij moest capituleren; D'66 is 'een verzameling van goedwil lende dromers tot keiharde zakenlie den'; de PPR wordt gevormd door 'sympathieke dwazen', haar leider had vier jaar Zambia nodig 'om te besef fen dat onze manier van eten met mes en vork nog niet het toppunt van cultuur is.en het partijbestuur motiveert rijn polarisatiekoers 'met een vuil stukje demagogie en mislei ding.' Het partijbestuur reageert niet boos, maar verdrietig: 'Wij willen on danks het onheuse karakter van Mo- zers verwijten en beschuldigingen de ze discussie niet besluiten zonder on ze dankbaarheid tot uitdrukking te brengen voor het vele dat Mozer voor onze partij heeft gedaan. Christen-Democratie AR-Staatkunde tijdschrift van de Dr. A. Kuyperstichting heeft een themanummer over de christen-demo cratie in Europa uitgebracht. Prof. mr. P. H. Kooijmans resumeert bij dragen van Europese christen-demo cratische politici en concludeert o.a. dat de Nederlandse discussie over de partijgrondslag aan de buitenlandse zusterpartijen moeilijk te verklaren is 'om de dood-eenvoudige reden dat deze partijen reeds lang het karakter van 'open partij', dat bij ons nog zo heftig omstreden is, hebben jangen» men.' Kooijmans herinnert eraan dat de socialistische fractie in het Eur® pese parlement bij de uitbreiding van de EEG de christen-democratische in grootte heeft voorbijgestreefd. Dat is voor sommigen aanleiding, aansluiting bij de Engelse conservatieven te zoe ken. Vooral Westduitsers dringen daarop aan, vanuit hun centrum-op vatting van christen-democratische po litiek. De Nederlandse, Belgische en Italiaanse fracties willen evenwel niet verder gaan dan een zuiver program matische samenwerking naar het mo del van de regeringscoalities in eigen land. Wervingsaffiche van de Nationale Reserve: 'Het schild van Neder land'. aantal mobilisabele en parate land- machteenheden die in Nederland ach terblijven als het eerste Legerkorps bij een conflict naar Duitsland trekt. Er zijn plannen in voorbereiding om het aantal vrijwilligers, door een aan trekkelijker contract en rechtspositie, te vergroten waardoor in meerdere mate de plaats van de mobilisabele eenheden door de Nationale Reserve kan worden ingenomen. Over het nut van deze beveiligings- taak bestaat bij het korps geen enke le twijfel. Overste J. M. Leenheers. als beroepsofficier belast met de su pervisie op het korps verwijst hierbij naar de vijfde-colonne-activiteiten in de meidagen van 1940. 'De Nationale Reserve is veel sneller op zijn posten dan de andere landmachteenheden die eerst officieel gemobiliseerd moeten worden. 'Je zult zien dat veel Neder landers zich voor een beveiligingstaak zouden aanmelden als er nu rommel zou uitbreken. Die zouden er dan naast zitten maar de nationale reser visten zouden dan al geoefend zijn en in staat hun taak uit te voeren'. 'Zinvoller taak' Minder onder de indruk van de huidi ge capaciteiten van het korps is de KVP defensiespecialist generaal b.d. Van Eisen. 'Ik zou die vrijwilligers een wat zinvoller taak willen geven, zoals bijvoorbeeld de luchtverdediging van Rotterdam of zo. Momenteel ben ik niet zo kapot van hun activiteiten, zolang mensen zich echter vrijwillig voor zo'n taak willen inzetten hoeven ze voor mij niet te verdwijnen', aldus Van Eisen. Verdwijnen mogen ze wel van PvdA, D'66 en PPR, die dat punt in hun regeerprogram hebben opgenomen. De PvdA-defensiespecialist mr. Stemer- diirk: 'De verdediging van alle objec ten in Nederland komt alleen aan de orde bij een massale conventionele aanval vanuit het oosten, die door iedereen wel zeer onwaarschijnlijk wordt geacht. Wij willen de defensie inrichten om snel te kunnen optreden in clonfLicten van beperkte omvang om zodoende tijd tot onderhandelin gen te verkrijgen. In deze opzet past geen Nationale Reserve die met de beaking van allerlei bruggetjes en zo is belast. Voor ons is de opheffing zo'n wezenlijek zaak, dc bezuiniging daardoor (rond 2,5 miljoen per jaar eist de organisatie) is gering, maar afschaffing van al dit soort franjes aan de defensie brengr bij elkaar toch wel een aardig bedrag op', aldus mr. Stemerdink. De kans is dua aanwezig dat de begeerde nieuwe onderscheiding in de toekomst geen gouden vaandal maar een herinneringsmedaille zal worden, dat zal het feest van de Nationale Reserve vandaag in Amersfoort echter niet verstoren. Van een onzer verslaggeven DEN HAAG Er blijven berichten binnenkomen over de gevolgen van de november- en aprilstormen. Zo blijkt dat de boseigenaren ontevreden zijn over de vergoeding van 21 gulden pei kubieke meter geruimd hout, met uit zondering van de eerste vijftig kubie ke meter zoals minister Boersma die heeft gniesteld. De boseigenaren wil len een vergoeding voor alle schade, waaronder dan ook de waardevermin dering van het hout moet worden verstaan. Ook voor de nieuwe inplant willen de boseigenaren meer dan de vastgestelde 1800 gulden per hectare. Tenten- en caravanfabrieken zitten vol werk omdat er enorm veel te repareren valt aan tenten en caravans. Een Drentse fabriek heeft personeel van de produktieafdelingen overge plaatst naar de reparatie-afdeling. De tentenfabrieken hebben te weinig zeil makers, waardoor reparatie-opdrach ten met grote vertraging worden uit gevoerd. Vraag naar nieuwe tenten en caravans is er nog niet zoveel. Waar schijnlijk wachten veel gedupeerden nog op de afwikkeling van hun scha declaims. ADVERTENTIE tt commentaar van gisteren over ening van het nieuwe VU-ge- wordt aan het slot gesproken 'vernielende gevoelens'. Hiervoor te worden gelezen 'verschillende lens'. 2e vakbeurs voor milieu- beheersingstechnieken. Dagelijks 9.30-17.00 uur BERNHARDHAL- UTRECHT - Nog 3 beursdagen ZAI CnUAb UINoUAo Een groot aantal artiesten zal van nacht in touw zijn voor de indus triebonden, die alsmaar weer men sen oproepen het werk neer te leggen. De artiesten werken belangeloos mee aan de manifestatie, die in het Amsterdamse Carré moet losbran den. Het geld dat deze avond in Carré bijeen wordt gebracht, is bestemd voor de weerstandskas van de industriebonden. Die heb ben met de organisatie niet zoveel te maken. Het idee is van journa liste Els de Boer, reclameman Kees Bode en tweede kamerlid Jan Schaefer. Zij willen met deze avond een bijdrage leveren aan de aktie van de bonden met de strijdlustige naam 'Kom op'. De naam van de show is heel wat minder meesle pend: '305000ste show'. Maar deze tongbrekende titel is gekozen, om dat 305000 het gironummer voor de aktie is en het mag best duidelijk zijn dat het allemaal om het geld te doen is. Hoeveel de avond zal opleveren is moeilijk te zeggen. Er zijn 1800 kaarten, waarvan er 900 voorsta kers zijn bestemd, die maar drie gulden hoeven te betalen. Anderen betalen tien gulden. De organisato ren rekenen er uiteraard op, dat de meeste kaarten wel verkocht zullen worden, want ze hebben nogal wat te bieden. Op de lijst Wat er ook voorvalt in bedrijven waar wordt gestaakt, het komt al lemaal heet van de naald in het aktiecentrum van de industriebon den in Driebergen terecht Dis trictsbestuurders bellen de gebeur tenissen naar Driebergen door en daar wordt alles nauwkeurig van dag tot dag genoteerd in het log boek. Een greep uit wat er de laatste week is bijgeschrevens Districtsbestuurder Van de Veer heeft bericht ontvangen van Tho massen, De Steeg dat, zolang deze situatie voortduurt, het bedrijf aan personeelsleden geen vrijaf meer geeft met behoud van loon voor deelname aan vakbondsaktiviteiten (13 april). Bij Danlon in Emmen opnieuw spanningen. Vertegenwoordigers staan mee in te pakken achter gesloten deuren. Werkwilligen dreigen nu de deuren open te breken (12 april, 11.30 uur) Thijssen, Rotterdam, heeft gesprek met commissaris van politie gehad. Deze is met ons van mening dat het onvoorstelbaar is dat Wilton- Feijenoord de poorten sluit Hij gaat op onderzoek (11 april, 17.30 uur). Telefoontje van De Bruijn, Unie BLHP: bij scheepswerf De Hoop in Lopik zouden klappen vallen; met name werkwilligen zouden hiervan de dupe worden. Van de Veer zal uitzoeken wat daar precies aan de hand is (11 april, 13.45 uur) En tot slot een hele fraaie van 10 april: om 16.25 uur deelt Schepers vanuit Goes mee dat van de rijk» voorlichtingsdienst is vernomen, dat de plechtigheid in verband met de tewaterlating van een boot op De Schelde te Vlissingen, welke door prinses Beatrix zou worden verricht, in verband met de ge spannen verhoudingen van werkge ver en werknemers is uitgesteld Het telegram aan prinses Beatrix om geen besmet werk te verrich ten, hoeft dus niet te worden ver zonden. van deelnemers staan: Nederlands Hoop in Bange Dagen, Hetty Blok, Barend Servet, Henk Terlingen als Paul Meier, hei VARA-dansor- kest, het Nederlands Blazersensem ble, het Residentie-orkest, Frits Lambrechts, Vera Beths, Patricia Paay, Jan Gorissen, wat beatgroe- pen en natuurlijk de oproerkraaier Jaap van de Merwe. Zaalhuur hoeft niet te worden betaald, want Carré is gratis beschikbaar gesteld door de baas van de musical My Fair Lady, die momenteel in dit Amsterdamse theater loopt. Bij dit soort gebeurtenissen hoort ook een comité van aanbeveling. Daarvoor zijn onder meer PvdA- voorzitter André van der Louw, de Amsterdamse wethouder Han Lam- mers en de Feyenoorder Van Ha- negem gestrikt. Zij hoeven dus geen kaartje meer te kopen. Dat buitenkansje ontgaat een paar KV P-kamerleden. Zij waren wel ge vraagd om in het comité van aan beveling te gaan zitten, maar het bestuur van de KVP-fractie ver bood hun op de uitnodiging in te gaan. Wat zullen de mensen wel niet denken als KV P-kamerleden aan dat feestje meewerken, zo wierp het fractiebestuur hen voor de voeten. De KVP-ers, die waren uitgenodigd omdat ze wel eens iets met de vakbeweging te maken heb ben, hebben zich daar toen maar bij neergelegd. die namen te produceren, heeft het Amsterdamse bureau Ogilvie uitgezocht. Het oudste prinsje, Willem-Alexander, is het meest be kend (73 procent), de tweeling van Irene het minst: Margarita wist maar 15 procent te noemen, Jaime maar 11 procent. Gemiddeld wer den door de wel-weters niet meer dan drie goede namen opgesomd, maar dat komt misschien wel door dat er in ons land meer prinsen kinderen zijn dan in welk konin krijk ook. Het Vrouwen Bevrijdings Front heeft gistermiddag geprotesteerd tegen het verschijnsel dat bij café Mulder aan de Weteringschans in Amsterdam geen vrouwen aan de bar mogen zitten zolang ze niet voorzien zijn van een vriend. 'Bar en boos' hebben ze hun aktie ge noemd, want boos zijn ze Zo'n vijfentwintig bevrijde vrou wen installeerden zich gisteren aan de bar met spandoeken, waarop dit stond te lezen; 'Waarom wil me neer Mulder geen vrouwen aan de bar? Omdat hij geen prostitutie wil en omdat hij zegt dat hij niet aan een vrouw kan zien of zij hoer is of niet. Waarom stuurt hij de mannen niet de weg die niet met hun handen van vrouwen af kun nen blijven? Waarom mogen er wel mannelijke prostituées alleen aan de bar zitten? Omdat mijnheer Mulder niet tegen prostitutie is, maar tegen vrouwen. Mijnheer Mulder bevestigt met zijn caféregel het heersende idee over de vrouw in de maatschappij: vrouwen horen thuis en mogen alleen gelucht worden aan de arm van hun man. Vrouwen zijn afhankelijke, onbe nullige wezens, die betutteld wor den en moeten doen wat mannen goed voor hen vinden'. De legendarische Japanse rechter Ooka, die we sinds de laatste boe kenweek allemaal (horen te) ken nen uit Bertus Aafjes 'Lampion voor een blinde' en de tv.-bewer king van dit boekenweekgeschenk, blijkt toch niet zo'n slimme jongen geweest te zijn als hij ons is voorgesteld. In Televizier schrijft de Japanner Tatsuhiro Ishida: maar wellicht interesseert het u dat op de universiteiten thans wordt gedoceerd dat rechter Ooka niet zo schrander was als de sage vertelt. Ik leerde dat hij weliswaar burgemeester van Edo (Tokio) werd, maar toch vrij dom was. Dat schijnt in het westen ook voor te komen bij politici' Vrouwen blijken aanmerkelijk be ter te weten hoe de negen kleine prinsenkinderen heten dan man nen. wat overigens nog niet bete kent dat de vrouwen al die kinder tjes van naam zouden kennen. Worden beide seksen op één hoop gegooid, dan wordt ditmaal nu eens door de ontwetendheid van de mannen het eindresultaat bepaald slecht. Tien procent (alles door elkaar dus) weet niet één van Paasvisite Naar schatting van het nationaal bureau voor toerisme komen er in het paasweekeinde, op 1 mei en met de pinksterdagen tegen de twee miljoen buitenlan ders op bezoek. Vorig jaar kwamen alleen al met pasen en pinksteren anderhalf miljoen automobilisten de grenzen over. De hotels in de echte toeristencentra hebben al flink wat bezette kamers in hun kladboekjes, maar er is nog plaats genoeg voor toeristen die als altijd op de bonnefooi naar ons land komen. Probleemcongres Op het 124ste congres van dc al bijna 125-jarige koninklijke schippersver eniging Schuttevaer (17 en 18 april in Arnhem) komen grote problemen aan de orde: het onder wijs voor schipperskinderen en de binnenschepenwet. Bovendien ko men er voorstellen ter tafel betref fende vaarwegen, sluizen, havens en bruggen, waaraan nog heel wat verbeterd schijnt te kunnen wor den. Coupe In de grote ver- keerswedstrijd die onder de naam 'coupe scolaire internationale' van 16 tot en met 19 mei in Tunesië wordt gehouden, is de christelijke mavo uit Rijssen een van de vijf tien Westeuropese deelnemers (de zestiende komt uit Japan). Het Rijssense team heeft daarvoor eerst in landelijke wedstrijden onder auspiciën van Veilig Ver keer Nederland moeten winnen. 'Hij doet'pof-mais in het deeg. dan draaien ze vanzelf om.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7