Actie: Zuid-Veluwe speeltuin' van ons als land Nederlands eerste kunstmaan in 1974 de ruimte in Huishoudbeurs Latijns-Amerikaanse week Mickery theater 055555555555555555555< floge Veluwe krijgt een ,0 Dertien November-bos' Overval mislukt Straf bankovervallers: van vier tot acht jaar Bergens zóveel attracties op zó'n klein plekje' Technische school in Rijssen krijgt zilveren troffel Afval omzetten in grondstoffen Vlissingen wil geen toeristenbelasting FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK De gezelligste en grootste konsumentenbeurs van ons tand Vaststellen stormschade duurt lang WtoVKWARTET ZATERDAG 14 APRIL 1973 K21 fan een onzer verslaggevers ,ee4BNHEM - 'Nergens ter lereld vindt men op zo'n 1 leine plek zoveel grote racties, die een miljoe- F^jenpubliek trekken, als in irnhem en op de Zuid-Ve- Sjlwe', zegt VVV-man J. njii|gt is bekend dat de VWdirecteu- i en de heer Vet is dat zowel i Arnhem als van Gelderland chauvinisme niet uit de weg i, maar hij ventileert deze stel- {Tg met zoveel overtuiging, dat na- Enoeg iedereen bereid is haar in wer geval voor negentig procent 5 juist te aanvaarden. En wat mhem en de Zuid-Veluwe thans jet elkaar uitstukken op het punt jn bundeling van toeristische jachten, is voor ons land zonder [eer uniek. nder het motto 'n Dag Veluwe- om- Arnhem Speeltuin van Neder- nd' gaan dit seizoen twaalf grote eristische bedrijven, die een inter- tionaal publiek weten te trekken 972: Vier eneenhalf miljoen bezoe- een gemeenschappelijke actie en ter bevordering van het dag- zoek aan dit deel van Nederland. een oplage van liefst een kwart Jjoen exemplaren (tweetalig Ne- rlands en Duits, en geschreven or de Nederlandse journalist Jan ssels en de Duitse journalist nter C. Vieten) wordt aan beide nten van de grens een fraaie geïl- itreerde krant verspreid, die een druk geeft van wat op de Zuid- luwe en in Arnhem allemaal te n is. Het is zoveel dat men niet o maar wel drie, vier dagtochten n dit gebied kan besteden. En het nbod is zeer gevarieerd: Safarie, Hoge Veluwe, dierentuinen, het iller-Milller Museum, boottochten de Rijn, het Nederlands Open- chtmuseum, restaurants, de Post- M" l 1 Een bekend beeld uit de 'Speeltuin van Nederland': het Arnhemse openluchtmuseum met een kijkje op de na de brand al weer her bouwde Zaanse buurt. bank, Arnhem als winkel- en uit gaanscentrum. De heer Vet: 'Deze gemeenschappe lijke actie past helemaal in de filo sofie die VW-Arnhem de laatste tijd ontwikkelt Die van de noodzaak van bundeling der krachten om zo te proberen ongeschonden uit deze moeilijke tijd te komen. Nederland is geen goedkoop land, en we prij zen ons wel eens uit de markt. Daarom temeer dienen we een zo goed mogelijk produkt te brengen'. Om aan te tonen hoe belangrijk het toerisme op de Zuid-Veluwe ook in economische opzicht is, verwijst hij met kennelijk genoegen naar dr. C. M. Tiedeman. Deze econoom, gepro moveerd op een aan het toerisme gewijd proefschrift, heeft aange toond van hoeveel betekenis het toe risme. ook economisch is. Wat de Zuid-Veluwe betreft, berekende hij, dat er per jaar tweehonderd miljoen gulden door de toeristen wordt be steed, en aangezien wordt aangeno men dat een toeristische gulden eni ge malen wordt uitgegeven, komt men zodoende wel op zeshonderd toeristische guldens. 'Van het arbeidsbureau weten we bovendien', aldus de heer Vet, 'dat op de Zuid-Veluwe ongeveer vijfdui zend gezinnen direct van het toeris me afhankelijk zijn'. Uitbreiding 'pakket' De twaalf toeristische attracties op de Zuid Veluwe, die zich ook op allerlei tentoonstellingen in binnen- en buitenland gezamenlijk manifes teren, zijn nu alweer acties voor 1974 aan het voorbereiden. Vooral ook met het oog op bezoek uit West- Duitsland acht men uitbreiding van de reeds brede scala van toeristische mogelijkheden van belang. Het gaat erom de mensen, die een dagje (of meer) naar de Zuid Veluwe komen een keuzepakket in handen te spe len, waaruit ze een zinvol program ma kunnen samenstellen. 'Er zijn', zegt de heer Vet, 'mensen die naar de Adriatische kust rijden, alléén om bruin te worden. Het gaat hen er niet om daar wat te zien. Ze willen, in Nederland terug, alleen maar gezien worden. Reizen, waarne men, is een kunst, die geleerd moet worden, wij willen daarbij helpen'. UTRECHT De technische school in Rijssen is definitief in het bezit geko men van de trofee van de nationale wedstrijden in het metselen met bak steen, de zilveren troffel. De zestienjarige G. J. Schippers uit Nijverdal heeft met 601 punten de 21ste wedstrijd gewonnen die van 10 tot en met 13 april in Utrecht is gehouden. Het was voor het derde achtereenvolgende jaar dat een leer ling van de Rijssense school met de hoogste eer ging strijken, wat bete kent dat de zilveren troffel nu in Rijssen blijft. De tweede prijs ging naar J. G. M. Kamphuis (16) uit Enter, die even eens leerling is van de technische school in Rijssen. Hij verzamelde 588 punten. Met 583 punten won R. Lok (16) uit Veenoord, leerling van de technische school in Coevorden, de derde prijs. Aan de nationalem etsel- wedstrijden hebben twintig kandida ten deelgenomen: de beste drie van de vier regionale voorwedstrijden aan gevuld met acht jongens die bij die voorwedstrijden met de hoogste cij fers uit de bus kwamen. WIJSTER In Wijster in Midden- Drente bestaan plannen voor de bouw van een moderne fabriek voor de FAM (vuil-avoermaatschappij) voor het terugwinnen van grondstoffen uit afval. Deze fabriek waarvan de kosten worden geraamd op 40 miljoen gulden zal worden gebouwd door het Ameri kaanse bedrijf Black Clawson. Vol gens FAM-directeur dr. D. W. Stolp uit Amsterdam is realisering van dit plan denkbaar zodra nog enkele grote gemeenten besluiten hun huisvuil naar Drente te laten vervoeren. Nu wordt het afval verwerkt van 2 miljoen mensen, wil de nieuwe fa briek rendabel zijn dan moet men kunnen rekenen op het afval van 3 tot 4 miljoen. VLISSINGEN B. en W. van Vlis singen vinden het niet nodig om in hun gemeente de toeristenbelasting in te voeren. Volgens het college wegen de nadelen die verbonden zijn aan dc inning en de controle van de toeris tenbelasting niet op tegen de voorde len. Voor Vlissingen is een opbrengst geraamd van dertigduizend gulden per jaar, waarvan na aftrek van de 20.000 gulden zou overblijven. Om voor dit bedrag individuele overnach- ters te belasten met een kwartje toe ristenbelasting achten B. en W. van Vlissingen niet reëel In het Amsterdamse Mickery-tkeater wordt van 17 tot 22 april een Latijns-Amerika week gehouden, georganiseerd door de nijvere Ci- neclub. Het ligt in de bedoeling om deze films in mei ook in andere Nederlandse steden te vertonen. nieuwe aanplant méér loofhout A een onzer verslaggevers ^"ENDERLOO In het nationale park 'De Hoge Veluwe' heeft aantal genodigden gisteren een 'dertien november-bos' aange- ït. Helaas zal daar ook nog wel eens een 'twee april-bos' bij iten komen. did was na ramp g even kwijt f ch StUl ïulle voll ijs u 'eg 2 3015.ide Hoge Veluwe zijn bij de orka- op dertien november en twee 120.000 bomen (wat in vakter- hieet: 'gestreken1'. 'Maar we heb- nog negentig procent overgehou- zei directeur ir. H. van Meden- de Rooy opgewekt, gisteren op de Hoge Veluwe ts vond was (wat ir. S. H. Visser, zitter van het bestuur noemde) bijeenkomst van de dankbaar- De actie, die ra de eerste n werd begonnen onder het mot- let een boom op' heeft veel utijd# opgeleverd Veel Nederlanders rden geld. een tientje of meer zond krijgt r dagen een groot nieuw fotoboek de Hoge Veluwe, deels in kleur, ■bezorgd. eerste exemplaren zijn gisteren esenteerd. Het inleidende ver- tje is van Wim Alings, de foto's •oosti^ °nder andere van David van Dijk, Oorthuis en F. F. Hazelhoff. Jam- genoeg was het boek al overwe- klaar toen de tweede storm ii. Daarom verdient het aanbeve- an o er bij een tweede oplage in een F. Mindere vorm een kleine aanvulling e geven. tweede oplage komt zeker, ook al Lat de eerste uit veertigduizend iplaren. Van die veertigduizend t de AMRO-Bank er alleen al duizend afgenomen. De bank ver- kt het boek aan een groot aantal bes en geeft de komende tijd op kantoren gelegenheid het voor gulden te kopen. et genoeg is nu een kwart miljoen gulden 'zet een boom op' bijeen; dat is niet genoeg. Uit de losse hand is kend, dat de materiële schade wel de 750.000 gulden zal lopen, ®ing houdend met een verminder- opbrengst aan hout en extra kos ten. 'We leven in hoofdzaak van kaartjes, net als de bioscopen', zegt ir. Visser. Behalve uit de entree-gelden komen de opbrengsten uit de houtproduktie en voor een küein deefl uit de jacht. De heer Visser wees erop dat de Hoge Veluwe een volkomen particuliere in stelling is zonder subsidies. Ir. Van Medenbach de Rooy was blij dat er geen pyromaan aan de gang is geweest, maar dat er sprake was van een natuurramp ('dat maakt ons als mens ook nog eens weer bescheiden'). Hoewel niet iedereen die mening deelt, is hij wel bang voor het optre den van de dennenscheerders na 15 mei. Misschien merkt men het deze zomer nog niet zo, maar volgende jaren wel. Hij hoopt dat de Staat zal helpen in deze zin, dat die tegen een redelijk bedrag hout opkoopt en dit dan opslaat in stromend water. Op zichzelf helemaal niet gek, want vroe ger werd het hout ook geruime tijd 'gewaterd' dan wel UITGELOOGDE. En ook op deze manier is er wellicht toe bij te dragen dat de houtmarkt niet in elkaar stort. De heer Van Medenbach de Rooy vertelde waar dat mogelijk is :n plaats van naaldbossen loofbossen te willen aanplanten, die veel levendiger zijn. Aan de wildstand is door de storme geen schade toegebracht. De dieren hebben hun eigen 'radar systeem'. Vóór de ramp gingen ze naar het open veld. Wel is geconstateerd dat herten, reeën, moeflons enz de eerste dagen wat wezenloos rond liepen. Ze waren hun vluchtgangen kwijt. Het leek of ze de weg niet meer wisten. HILVERSUM Zondag zendt de Avro-radio de Mattheus Passion van J. S. Bach uit, die ook quadrofonisch beluisterd kan worden. Hiervoor zijn twee stereoontvangers nodig. De een wordt afgestemd op Hilversum 1 en de ander op Hilversum 2 FM. De uitzending is van 12 tot 16.30 uur zondag en kan natuurlijk ook mono of stereo ontvangen worden. Het be treft de uitvoering in het Concertge bouw te Amsterdam. Eis 6 weken Vrouw 'kreeg' korting via jeugdige kassière Van onze correspondent ASSEN Wegens opzettelijke heling heeft de officier van justitie vrijdag bij de Asser rechtbank bij verstek 6 weken onvoorwaardelijke gevangenis straf geëist tegen de 43jarige pension houderster G. K.-S. uit Assen. Zij zou gedurende lngere tijd op heel geraffineerde wijze regelmatig goede ren uit de Komas-supermarkt in As sen hebben weggehaald, waarvan de prijs niet of gedeeltelijk aan de kassa was voldaan. Voor het niet op de kassa aanslaan zorgde een jeugdige kassière (16), die duidelijk onder het overwicht van de oudere vrouw had gehandeld, aldus de Officier, mr. Ph. M.Schenkenberg van Mierop. Op 26 juli van het vorig jaar liep de verdachte tegen de lamp. Gewaar schuwd door het personeel op de groenteafdeling hield de chef van de supermarkt de vrouw in de gaten. Ze had telefonisch goederen besteld, die altijd door dezelfde kassière bijeen werden gezocht en in dozen klaarge zet. Toen de verdachte ze in haar auto zette, werd ze verzocht mee naar het kantoor te gaan. Daar bleek ze op een kassabon van 198 gulden voor 284 gulden te hebben meegenomen. D kassière zei als getuige aanvanke lijk van plan te zijn geweest de vrouw kleine kortingen te geven. Zij bestelde zo veel. Het was haar tenslot te uit de hand gelopen, de kortingen werden steeds groter. Ze kreeg ca deautjes van mevrouw en kwam regel matig bij haar op visite. De vrouw zelf was niet verschenen. Zij blijft ontkennen, deelde de offi cier van justitie mee. 'Ik vond het zulke leuke meisjes', had ze aan de politie verklaard, maar overigens weet ze van niets. Mr. Schenkelberg van Mierop vond hetgeen de kassière en eerder een voorgangster had gedaan, niet door de beugel gaan. Hij kwalificeerde dat als diefstal. Rekening houdend met hun jeugd en het overwicht van de ver dachte op hen zullen ze niet worden vervolgd. Hij noemde het van de verdachte heel bedenkelijk om hierbij jonge mensen te betrekken. De recht bank zal over 2 weken uitspraak doen. ORANJESTAD Electriciteitsmaat- schappij 'Aruba' heeft in het boekjaar 1972 hogere resultaten geboekt dan in het jaar ervoor, zo blijkt uit het jaarverslag. De exploitatie-inkomsten stegen van na 6.6 min tot na 7.2 min en het bruto exploitatieresultaat nam toe van na 2.7 min tot na 3 min. Financiën niet érg uit de hand gelopen Van onze redacteur wetenschappen GELDROP Zoals het er nu uitziet kan Nederlands eerste hele maal zelfgebouwde kunstmaan, ANiS, volgens liet oorspronkelijk vastgestelde tijdschema in augustus volgend jaar de ruimte in. 'En dat is op zichzelf een bijzonderheid', stelde projectleider drs. W. Bloemendal (van Fokker VFW) met duidelijk genoegen vast. Dat deed hij ten huize van de andere industriële deelnemer, Philips, die in het Natuurkundig laboratorium Gel- drop de ontwikkelingswerkzaamheden zo ongeveer heeft afgesloten. Zelfs financieel is de zaak niet erg hard uit de hand gelopen. De raming van 1969 was vijftig miljoen gulden, het lijkt 75 miljoen te gaan worden. Daarvan neemt de industrie een kwart voor haar rekening, de overheid de rest Afgezien van de onvermijdelijke infla tie, rekent de heer C. J. D. Riethof van het Nederlands instituut voor vliegtuigbouw en ruimtevaart voor, lijkt het oorspronkelijke aandeel van de overheid met veertien procent te worden overschreden, het industriële aandeel met dertig procent. Men is daar in Geldrop niet erg van onder de indruk. Philips researchdirecteur dr. K. Teer: we hebben problemen gehad die buiten het budget gingen, maar dat konden we voor een dergelijk project natuurlijk van tevoren zien aankomen. In Geldrop zijn de systemen ontwik keld die de kunstmaan in zijn baan om de aarde met grote precisie moeten richten op de sterren waarvan hij ultra-violette en röntgenstraling on derzoekt de niet door de aardatmos feer heen dringen. Ook de boordcom puter en de radiozender zijn van Philips. Drie redenen Voor de industrie zijn er drie rede nen om in de ontwikkeling van zó'n astronomische satelliet geld te stop pen. Het levert ervaring en kennis op die de basis vormen voor deelname aan internationaal ruimtevaartwerk, dat steeds meer de kant van prakti sche toepassingen op gaat. (Bloemen dal: in elke Europese satelliet zitten nu Nederlandse onderdelen). De bijzondere voorwaarden die in de ruimtevaarttechniek gelden (nauwkeu righeid, betrouwbaarheid, laag ge wicht, klein energieverbruik) gaan volgens dr. Teer ook in breder ver band belangrijk worden. De derde reden die hij aanvoert is meer filoso fisch. 'Wij geloven niet dat de klassie ke researchgroep van specialisten die samen iets nieuws maken, alle toe komst heeft. Veel technische vernieu wing zal bestaan uit gecompliceerde combinaties van bestaande technieken, die alleen aangepast worden'. Daarvan is de astronomische Neder landse satelliet een goed voorbeeld, en dus waardevol trainingsmateriaal. Essentieel is dat je je laboratorium uit moet, voor coördinatie met de gebruikers van wat je aan het maken bent. Dat vereist een heel nieuwe benadering en organisatie, die om dezelfde reden nodig is voor techni sche ontwikkelingen op terreinen als gezondheidszorg, onderwijs, verkeer. Zou Philips zijn voortgezette training in onderzoek-samemverking ook op deze terreinen kunnen opdoen? Dr. Teer: 'Ik voel wel voor een reeks van dergelijke projecten'. i-ïaMOjW-V14"28e INTERNATIONALE (ADVERTENTIE) 6 tbi15 APRIL1973/RAI /AMSTERDAM Een enorm veelzijdige manifestatie van noviteiten, interessante ideeën, demonstraties, shows en vertier en plezier voor iedereen. Kom óók. Slechts 1 x per jaar valt er zóveel gezelligs te beleven! Geopend van 10 tot 5 uur en van 7 tot 10.30 uur. Zondags van 10 tot 5 uur. Entree f4.-, alle belasting inbegrepen. Reduktie voor kinderen tot 14 jaar, en voor groepen van meer dan 25 personen. De kleuterspeelplaats is gratis. Gereduceerde reis/entree biljetten aan 140 NS-stations. Ruime parkeerterreinen vlakbij. Op het programma staan films die reeds eerder bij Cineclub-manifesta- ties zijn vertoond, maar ook nieuwe, onbekende. De Moed van het Volk, Blood of the Condor en Wat is Demo cratie? behoren tot de eerste catego rie. De Moed van het Volk en Blood of the Condor, gemaakt door de on volprezen Jorge Sanjines, hebben de bewustwording en strijd van de on derdrukte Boliviaanse arbeiders tot onderwerp. In Wat is Democratie? geeft de Columbiaan Carlos Alvarez een les over de schijndemocratie in zijn land. Alvarez zit nog steeds in de gevangenis wegens 'rebellie'. Zijn film heet een 'pleidooi voor de misdaad' te zijn. Hij wordt gemarteld, zijn proces is al verschillende malen uitgesteld. Voor de vrijlating van Carlos Alvarez wordt in Nederland geijverd door ver schillende instellingen, onder andere Amnesty International, Pax Christi en de Nederlands Hervormde Kerk. Er is ook een speciaal Alvarez-comité opge richt. Tot de nieuwe films behoren Memo ries of Underdevelopment en een pas aangekomen film over Guatemala. In Memories of Underdevelopment (Her inneringen aan de onderontwikkeling) gemaakt door de Cubaan Tomas Gu tierrez Alea, wordt een stuk recente Cubaanse geschiedenis gezien door de ogen van een anti-held. Het is een bourgeois-intellectueel van vroeg-mid- delbare leeftijd wiens vrouw en ande re familieleden naar Amerika zijn vertrokken. Hij blijft. Hij is niet van kwaden wille, maar kan zich niet aanpassen, vereert alles wat Europees is, vindt de Cubaanse volksaard onderontwikkeld en droomt van een Duits meisje, dat hij eens heeft liefgehad. Met de meisjes van Cuba kan hij het niet zo best vinden en tenslotte raakt hij in een volledig isolement. Tijdens de Cuba-crisis in 1962 zit hij verschanst in zijn huis en kijkt naar de mobilisatie, geheel en al overtuigd dat Cuba zal worden wegge vaagd. Zo eindigt de film. Kritiek Alea heeft zowel kritiek willen leve ren op de instelling van bepaalde intellectuelen, als op de Cubaanse bureaucratie. Hij beperkt daarbij zijn gezichtsveld tot de ogen en het hart van de onmachtige, negativistische an ti-held, wiens contact met het volk zich beperkt tot een ongelukkige rela tie met een hysterisch meisje. Voor niet-Cubanen zou het wel fijn zijn geweest, als hij ook de keerzijde van de medaille had getoond, als hij ook had laten zien wat er in die tijd dan wel voor goeds werd verricht in Cu ba. Hij beschouwt dat als bekend en dat is natuurlijk zijn goed recht. In 'Herinneringen aan de onderontwikke ling', een aanbevelenswaardige film, wordt wel bewezen, dat milde ironie in sommige communistische landen mogelijk is. De film uit Guatemala, die vermoede lijk Mijn Land Bezet zal heten, werd daar gemaakt door twee vrouwen uit de U.S.A. die voor Newsreel werken. Zij maakten opnamen van Indianen die op het land werken voor de United Fruit Company (de bezetter), en in een verschrikkelijke armoe le ven. De beelden van die mensen en hun omstandigheden zijn al veelzeg gend. Wat erbij verteld wordt zegt nog meer. Over de uitbuiting en, met fotomateriaal, over de onderdrukking van elk verzet, en zelfs van de demo cratische ontwikkeling. Zodat ook Gua temala noodgedwongen zijn guerril la's heeft. Het is een film zoals er al meer zijn gemaakt over de Zuid-Ame rikaanse toestanden, maar deze is heel goed, door de eerlijke eenvoud, en het knap verwerken en monteren van het materiaal. Een Nederlander die daar werkt aan een onderwijsproject voor de Indianen, heeft de film hier pas gebracht, en ook aangeboden aan de VARA. Media Media, Film- en Beeldcommunicatie is een, al enige tijd verschijnend, twee maandelijks filmstudietijdschrift, dat wordt uitgegeven door de samenwer kende Christelijke Filmactie (CEFA) en het Katholiek Instituut voor Audio visuele Vorming (KFA), met CE- DOC-FILM in België. Het blad geeft 'binnen het kader van de beperkte mogelijkheden' en 'vanuit een visie die haar inspiratie put uit een christelijke instelling en opstel ling', informatie en documentatie aan de filmliefhebber en -opvoeder, be trokken bij het vormingswerk op school, in filmkringen, socioculturele organisaties, en jeugdwerk. Het be doelt een rpen en indringende bena dering van het fenomeen film. De gekozen christelijke optie wordt niet gezien als een ideologie, maar 'als een levensbeschouwing, een geloof en een bezieling om eerlijk voor de overtui ging uit te komen, wars van alle klieskjesgeest, partijdigheid, fanatisme en vooringenomenheid'. Media, Film en Beelcommunicatie wil een 'open tijdschrift' zijn waarin mediadeskundi gen van elke overtuiging aan filmkri tiek en mediatheorie kunnen doen. Het nieuwe blad is een voortzetting en belangrijke uitbreiding, van het Belgische Media. In het ons toegezonden nummer 83 worden elf, oude en nieuwe, films besproken of geanalyseerd, zijn 21 bladzijden gewijd aan Kubrick en staat een artikel over Kind en Televi sie, dat wordt voortgezet in nummer 84, waarin weer vele films worden besproken en 25 bladzijden over Truf- faut en zijn werk gaan. Het tweemaan delijkse blad wordt halfmaandelijks uitgebreid met een Media-Cahier. Het abonnement kost 12,50 (losse num mers 2,75), het adres is Nieuwe Schoolstraat 85, Den Haag, tel. 080- 112211. De Media-Cahiers kosten 2 per stuk of 15 per jaar. DEN HAAG Om even voor half twee is gistermiddag een poging tot een overval gepleegd op het bijkan toor van de Nutsspaarbank aan de Uitgeeststraat. Alleen de filiaalhouder en een lokettiste waren aanwezig. De overvaller wilde zijn eis om geld kracht bij zetten en trok een metaal- kleujig voorwerp met een loop uit zijn binnenzak. De man nam echter gauw (zonder geld) de benen toen filiaalhouder G. J. J. J. van Leeuwen (55) zijn typemachine naar hem dreigde te gooien. Van de overvaller ontbreekt elk spoor. Het zou een 25- jarige man zijn met donkerblond haar tot op de schouders. Verder had hij ook nog een snor. NAALDWIJK Naar aanleiding van vragen door het gemeenteraadslid Kruyk gesteld in de raadsvergadering, of het mogelijk zal zijn voor door de storm gedupeerde tuinders ean uitke ring uit het Rampenfonds te krijgen, zette de voorzitter uiteen, dat in over leg tussen proefstation, veilingbestu- ren en gemeenzebesturen de hulporga nisatie is gevormd. Vanwege gemeen telijke grensverschillen, is een en an der centraal geregeld. Inderdaad is het gebeurde voor som mige tuinders catastrofaal. In verband hiermee zijn met medewerking van de veilingen enquêteformulieren uitgege ven, zodat het mogelijk wordt om straks de schade nader te bepalen. Verwacht kan worden, dat begin vol gende weck deze meer nauwkeurig kan worden vastgesteld en welke claim mogelijk zal zijn. De vraag is ook. of en in hoeverre tuinders verzekerd zijn. Voor wat het glas betreft, is dat in het algemeen wel het geval, doch met de cultures is dat lastiger. Het percentage verzeker den tegen schade aan de produkten is niet hoog. De vraag is ook, welke schade is veroorzaakt aan de appara tuur zoals verwarmingsinstallaties enz. Ook hieromtrent zal dus een gesprek moeten plaatsvinden. De heer Kruyk opperde, dat hulp door het Rampenfonds wel mogelijk zou kunnen zijn, gezien hulpverlenin gen bij andere gebeurtenissen, zoals bij de windhoos op Ameland. Hier is geen sprake meer van normale be drijfsschade. AVRO herhaalt 'Karakter' HILVERSUM Op beide Paasdagen zendt de AVRO het toneelstuk 'Karak ter' naar het boek van Bordewijk uit. Voor de herhaling is een samenvat ting gemaakt, die bestaat uit twee delen. Regisseur is Walter van der Kamp. NOS-concert door Nikita Magaloff HILVERSUM De solist in het NOS-concert, dat de NOS-televisie zon dag uitzendt van 16.10 tot 16.55 uur via Nederland 1 is pianist Nikita Magaloff. Begeleid door het Radio Kamerorkest speelt hij het pianocon cert in f kleine terts van J. S. Bach en het pianoconcert in d grote terts van J. Haydn. AMSTERDAM De rechtbank heeft de 29-jarige leider van de Italiaanse bende bankovervallers, Franco de C., tot zeven jaar minder veroordeeld dan de officier had geëist. Franco, die met vier land genoten en een Griek drei gewapende bankovervallen gepleegd had en allén in Rotterdam e.en wisselloper en in Amsterdam een juwe lier had beroofd, kreeg na een eis van vijftien jaar, acht jaar met aftrek. De rechtbank overwoog dat Franco, die er niet voor terugdeinst met vuur wapens misdrijven te plegen en daar door een gevaar vormt voor de samen leving, veel heeft geleden door de op hem in zijn jeugd toegepaste opvoe dingssystemen; bovendien moet hij na het ondergaan van zijn straf in Ne derland nog een straf van aanzienlijke duur in Italië uitzitten (voor het do den van een politieman, hij was in Rome uit de gevangenis ontvlucht). In deze zaak ging het om overvallen op de Nederlandse Middenstandsbank in het Amsterdamse Buitenveldert, op een AMRO-filiaal in Utrecht en een filiaal van dezelfde bank aan het Amsterdamse Valeriusp.'ein (waar het tot een vuurgevecht met de politie kwam). Wat de overige verdachten betreft: De 29-jarige verwarmingsmonteur Ro berto S. (eis tien jaar met aftrek) kreeg zes jaar met aftrek, de 33-jarige Griek Iljas R. kreeg vijf jaar met aftrek (de eis was acht jaar met aftrek) en ook tot vijf jaar met aftrek werd de 22-jarige Gaitano V. veroor deeld (eis acht jaar met aftrek). We gens het medeplegen van de overval len werd de 23-jarige Luigi L. die twee maal als chauffeur had gefun geerd, veroordeeld tot vier jaar met aftrek (eis een jaar). De negentienja rige vriendin van Franco. Renata M. eis een jaar uiet aftrek) werd wegens medeplichtigheid tot tien maanden met aftrek veroordeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 21