neme... Bonden boeken eerste succes in de textiel PEUGEOT FIETSEN UW Franse kerken hekelen wapenexport van Parijs LICHTRECLAME GEVELRECLAME GEVELEETTERS mesty diep jgerust over ambodjanen Uitverkoop KIPO ging niet door "n LCGJ KAMP HET EINDE!!!! WEGWEZEN Bonn en Praag wat dichter bij elkaar Drie mislukte overvallen Iu deze krant Prof. G. Kuiper overleden EEG-commissielid Deniau gaat weg Automobilist rijdt voetganger dood en rijdt daarna door krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers ISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Leicis e Courant „Stantvastich is gheblaven mijn hart in teghanspoeti" Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 ZATERDAG 14 APRIL 1973 54ste jaargang no. 12 "S3 passende ULomgeving Bij VERDÜYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur [DEN (AP, AFP) Omnes- nternational, de internationa- rganisatie die zich inzet voor ieke gevangenen, heeft ge- 1 'alarmerende berichten' te ien ontvangen over massa-ar- aties in Cambodja. irganisatie heeft president Lon verzocht een onderzoek in te n naar de verdwijning van vijf ntenieiders. Zij zijn sinds de nn- reldheden op de universiteit van m Penh op 17 maart niet meer n. De botsingen volgden op het Larderen van het paleis van ge- al Nol. Amnesty International 'ernstig ongerust' te zijn over de iale arrestatie van arbeiders, ïalisten en studenten na de po- het presidentiële paleis in Phnom te bombarderen'. Ook is jagd naar het lot van 55 astrolo- die begin deze maand zijn opge- omdat zij de val van het bewind Nol hadden durven voorspellen. Canadees lid van de internationa- ontrolecommissie in Vietnam verklaard dat er sterke redenen aan te nemen dat de Viet Cong verantwoordelijk is voor het lieten van een helikopter van immissie. Dit gebeurde vorige in de provincie Kwang Tri. Vier van de commissie, een Cana- een Indonesiër, en twee Honga- -erden daarbij gedood. ,ins de Canadees Michel Gauvin Ie helikopter tijdens zijn missie iffen door een projectiel dat is murd door 'troepen in welks aan- gheid in Zuid-Vietnam in het Pa- Vietnam-akkoord niet is voor* Dit zou betekenen dat de scho- door Noordvietnamezen zijn ge- Uit goed ingelichte bronnen in on is vernomen dat de helikopter, hij werd getroffen, ver uit de s was geraakt. ogezegd idriessen probeerde het met n nieuwe haarlok maar dat gaf n partij geen eigen gezicht. VVD-fraciielcider Hans Wiegel Bewolkt Half tot zwaar bewolkt weer met plaatselijk wat regen. Zwakke tot matige wind tussen noord en west. Maximumtemperaturen om streeks 9 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Hier en daar regen en iets min* Morgen zon op: 05.44 zon onder: 19.37 maan op: 17.44 maan onder: 04.31 ADVERTENTIE OOGEVEEN. Tel. 05280 - 64250 Duizenden mensen waren gisteren naar de Rotterdamse Coolhaven gekomen voor de 'faillissementsuitverkoop' van de KIPO, georganiseerd door de textielhandelaar Jaap Kronenburg. Helaas voor de wachtenden ging het feest niet door. Kroonenburg beschikte niet over een uitverkoopvergunning en de justitie greep in voordat er één klant binnen was. Rondom de Coolhaven ontstond een verkeerschaos. ADVERTENTIE Bel maandag vanaf 9 uur 03438—6341 en vraag de kampgids Landelijk centrum voor gereformeerd jeugdwerk, Afd. Kampwerk, Postbus 99, Driebergen PARIJS (UPI) De Franse kerken hebben gisteren een felle aanval gedaan op de politiek van het op grote schaal exporteren van wapens door de regering Pompidou. In een verklaring van de rooms- katholieke en protestantse kerken wordt gezegd dat de handel in wapens het voeren van plaatselijke oorlogen, met name in ontwikke lingsgebieden. aanmoedigt. In fle verklaring wordt onder meer opge merkt dat 'Frankrijk gevangen is in de duivelse cirkel van de bewa peningswedloop'. De Franse regering wordt scherp gekritiseerd dat zij de Geneefse ontwapeningsbesprekingcn boycot, die door de VN zijn georganiseerd. De opbouw van reusachtige wapen arsenalen kan dan wel een nieuwe wereldoorlog via het schrikwek kend evenwicht hebben voorko men, aldus de kerken, maar daarmee is niet voorkomen dat kleinere conflicten met conventio nele wapens konden worden uitge vochten. 'Franse wapenleveranties dragen tot zulke oorlogen bij. Zij verster ken de tegenstellingen die uitlopen op nieuwe conflicten. De excuses die (ter verdediging van de wape nexporten) naar voren worden ge bracht zijn hachelijk, ook al zijr» zij politiek of economisch van aard'. De omvangrijke wapenexpor ten beïnvloeden de koers van de Franse buitenlandse politiek, die daardoor rekening dient te houden met de opvattingen van de kopers van de wapens, aldus de kerken. Alleen een veiligheidssysteem op wereldniveau zou de huidige situa tie van gewapende 'rede kunnen vervangen en een eind maken aan het besteden van enorme bedragen aan wapenaankopen. Het is voor het eerst dat c'.c Fran se kerken gezamenlijk van leer trekken tegen de Franse regerinj. Het document zou al eerder zijn gepubliceerd. Maar president Pom pidou vreesde dat het kritische stuk de verkiezingen zou beïnvloe den en wist de kerken over te halen nog een tijdlang te zwijgen. De kerken accepteerden dil Frankrijk is na de VS en de Sow- jet-Unie de belangrijkste exporteur van wapens in de wereld. Frank rijk exporteert jaarlijks ongeveer voor zo'n 3 miljard gulden aan conventionele wapens naar vele landen, maar vooral naar voorma lig Frans Afrikaanse gebieden en naar Latijns-Amerika (ADVERTENTIE) maarten groenendijk reclame bedrijvens van speykstraat 22 utrecht tel.711968 vraag vrijblijvend adviseursbezoek BONN (DPA) Tsjechoslowakije en de Bonsrepubliek Duitsland zijn in Bonn overeengekomen, onderhande lingen te beginnen over een verdrag ter normalisering van de onderlinge betrekkingen. Bij besprekingen van de afgelopen dagen hebben beide par tijen de wil getoond, een aanvaardba re regeling te vinden. Beide delega ties zullen hun regeringe.n adviseren, officiële onderhandelingen te begin nen. Daarbij moet een formulering worden gevonden voor de moeilijke kwestie van het verdrag van München van 1938, welke voor beide partijen bevredigend is en geen bitterheid ach terlaat. Voor een achtergrondverhaal zie pag. 8 AMSTERDAM Drie overvallen zijn gisteren zonder het gering ste resultaat gebleven. Twee in Amsterdam en een in Den Haag. De eerste overval in Amsterdam mis lukte eenvoudig omdat de zware jon gens te vroeg op pad waren gegaan. In de Eerste van Swindenstraat in Amsterdam overvielen twee mannen een sigarenwinkel annex girokantoor cp een tijdstip dat er nog geen geld aanwezig was. De eigenaar van de zaak moest de heren, die met een pistool dreigden, teleurstellen. Aan vankelijk geloofden de beide mannen hem niet Ze stelden zelf een onder zoek in, maar moesteni nderdaad tct de conclusie komen dat er niets te halen viel. Er is gisteren in Amsterdam een mislukte poging tot roof gedaan. Te gen zes uur gisteravond stapten twee ongewapende jongemannen een siga renzaak in de Frederik Hendrikstraat binnen en eisten geld. De overval mislukte echter door het optreden van de eigenaar van de zaak. Ook in Den Haag heeft gedurfd optre den een overval doen mislukken. Te gen half twee kwam een gewapende man het bijkantoor van de nutsspaar- bank aan de Uitgeeststraat in Den Haag binnen. De 55-jarige filiaalhou der G. J. J. J. van Leeuwen pakte een schrijfmachine en wilde die naar het hoofd van de man smijten. Maar het hoefde al niet meer. De overvaller nam de benen. (ADVERTENTIE) 300 gr. gehakt - 1 ui - 1 appel - 4 theel. kerrie - 25 gr. bloem - 2} j dl. bouillon - scheutje koffieroom - 30 gr. boter - 2 eetl. geweekte rozij nen - zout. Gehakt met kerrie en rozijnen Fruit in de boter gesnipperde ui en appel en het gehakt, waarbij dit laatste kruimelig geroerd wordt. Kerrie en bloem erover, even mee laten bakken, bouillon en room toevoegen en roeren tot dit een dikke massa wordt. Iets zout en de rozijnen erbij en dit een kwartier laten sudderen. Opdienen met droge rijst. Smulpapen kunnen een boekje met leuke Zuidvruchten-recepten aan vragen bij antwoordnummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig). Twee aangesloten bedrijven tekenen cao Van onze sociaal-economische redactie DRIEBERGEN Het tot nu toe vrijwel onge schonden werkgeversfront tegen de acties van het NW, NKV en CNV heeft gisteren een deuk opge lopen. Binnenland Zilveren Reserve In Van Onderen Derde wereld helpen Buitenland Winst voor Labour Tussen Tunc en Nunc Speurder Ervin drijft Nixon in liet nauw I I II 13 'We hebben vanmiddag ver gadering van de schoolraad.' Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Na een korte ziekte is gisteren in Amsterdam op 67-jarige leeftijd prof. dr. G. Kuiper overleden. Kuiper was van 1947 tot 1971 als hoogleraar aan de Vrije Universiteit verbonden, eerst als gewoon hoogle raar in de Nederlandse en Oud-Ger maanse taalkunde en vanaf 1952 als hoogleraar in de Nederlandse letter kunde. Prof. Kuiper was in brede kring be kend als de man van de psalmberij ming. In 1953 werd hij voorzitter van een werkcommissie die een nieuwe psalmberijming moest voorbereiden: in 1958 kwam een proeve van 100 psalmen, gemaakt door dichters als Martinus Nijhoff, Guillaume van der Graft, Ad den Besten, Jan Wit en Schulte Nordholt in de openbaarheid In 1961 kwam de hele psalmberijming uit. Tot het laatst van zijn leven hield prof. Kuiper zich met deze nieuwe psalmberijming bezig: regelmatig, 's zondagsavonds gaf hij voor de NCRV- radio toelichtingen op de psalmen, zoals deze er na de nieuwe berijming uit waren komen te zien. Dit werk heeft prof. Kuiper niet af kunnen maken: enkele tientallen psalmen zijn niet door hem becommentarieerd. Ook voor het Nederlands Bijbelge nootschap was prof. Kuiper betrokken bij vertaalwerk. Moderne vertalingen van bijbelboeken ('vertaald' met titels als Vuur, Licht, Vrij) zijn mede dank zij zijn medewerking verschenen. Wat zijn wetenschappelijk werk be treft: in 1941 promoveerde Kuiper cum laude op 'Cornelius Valerius cn Sebastianus Fazius Morgillers als bronnen van Coornhert'. Zijn grote verdienste was, dat hij als één der eersten aantoonde van hoe veel belang de regels der rhetorica (de welsprekendheid) waren zoals die sinds de oudheid voor het proza en de poëzie golden, en van hoeveel invloed deze regels waren voor de letterkun de, in elk geval tot aan de 19e eeuw. Zie voor een in memoriam pag. 9 BRUSSEL (ANP) De Fransman Jean Francois Deniau, heeft bij de Europese ministerraad zijn ontslag als Europees commissaris aangeboden in verband m et zijn benoeming tot staatssecretaris van buitenlandse za ken in Frankrijk. Deniau was in de Europese Commissie speciaal belast met de ontwikkelingslanden. Hij was ook verantwoordelijk voor bugettaire kwesties en voor de financiële contro le in de EEG. De Koninklijke Veenendaalse Stoom spinnerij en Weverij (450 man perso neel) en Hardech en Seckei in Ensche de ondertekenden tegen de instructies van de centrale werkgeversorganisatie VNO (Verbond van Nederlandse On dernemingen) een cao die grotendeels tegemoet komt aan de eisen van de industriebonden. De heer L. R. A. Ester, tweede voor zitter van de industriebond CNV, die de onderhandelingen voor zijn bond in de textiel heeft gevoerd, sprak van een 'doorbraak'. Verwacht wordt dat meer textielbedrijven besprekingen met de bonden zullen openen. De werkgevers en de vier actievoerende bonden in de zuivelindustrie hebben gisteravond in Utrecht opnieuw over leg gevoerd. Het Veenendaalse en Twentse textiel bedrijf, behorende tot het Engelse concern Stafflex zijn lid van de vere niging van textielondernemingen in Nederland (VPO) die weer deel uit maakt van de Federatie van Neder landse textielondernemingen (Fene- tex). Daarmee bereikte een eerste be drijf dat aangesloten is bij een centra le werkgevers organisatie, in dit geval het Verbond van Nederlandse Onder nemingen, volledige overeenstemming met de industriebonden. Enkele be drijven dij voordien een CAO hadden ondertekend waren niet aangesloten bij een centrale werkgevers organisa tie. Gejuich In het actiecentrum van de industrie bonden in Driebergen werd deze 'eer ste overwinning' met gejuich begroet. 'Volgens de heer Ester is hiermee zonneklaar vast komen te staan dat de onderhandelingen in de textiel deze week niet hadden behoeven te misluk ken. 'Het bewijs is geleverd dat de achterban er duidelijk anders over denkt', aldus de heer Ester. In En schede, waar gisteren een massale protestmars werd gehouden, is het bericht eveneens met gejuich ontvan gen. De industriebonden hadden giste ren nog een pamflet verspreid waarin ze het mislukken van de textielonder- handelingen toeschreven aan inmen ging van hoger af. 'We hebben de sterke indruk dat de werkgevers be wust of onbewust bezig zijn de textiel industrie te vermoorden', aldus deze publicatie. Het akkoord met het Veenendaalse en Enschedese bedrijf is nagenoeg iden tiek aan het resultaat van het infor mele overleg tussen de werkgevers in de textiel en de industriebonden vori ge week zaterdag. De onderhande- lingsdelegatie van Fenetex beloofde toen zich sterk te maken om dit resultaat bij hun achterban te verde digen. Begin deze week draaiden de werkgevers echter terug en liepen de onderhandelingen op niets uit. Het akkoord met het Enschedese en Veen endaalse bedrijf komt er op neer dat er met ingang van 1 januari 1973 een loonsverhoging zal worden ingevoerd van 2.9 pet. met een minimum van 40 gulden per maand, exclusief de ploe- gentoeslag die dat minimum op 48 gulden per maand kunnen brengen. De prijsverhoging zou tot een inko men van 28 duizend gulden volledig worden gecompenseerd. Wat daarbo ven verdiend wordt zal worden ge compenseerd met een kwart van elke procent door te berekenen prijsverho ging. Wat de hogere inkomens minder aan prijscompensatie ontvangen zal ten goede komen aan een minimum drempel van 150 gulden in de prijs compensatie. Bij het Veenendaalse en Enschedese bedrijf werd sinds 23 maart gestaakt. Het personeel zal maandag weer aan het werk gaan. Bij het ter perse gaan van deze editie was de uitslag van het overleg in de zuivelindustrie nog niet bekend, maar de industriebonden waren niet al te hoopvol gestemd. Ondanks dit overleg hebben vier actievoerende bonden be lopen op 20 april af zodat er moge voorbereiding. Gisteren zijn ultima tums gezonden aan 20 zuivelbedrij ven in Friesland. Noord-Holland. Bra bant en Limburg. Deze ultimatums lopen op 20 april af zondat er moge lijk nog voor de paasdagen gestaakt zou kunnen worden. De stakingen in de bierbrouwerijen hebben gisteren nog niet geleid tot een stagnatie in de bier-voorziening. Albert Heijn dat afhankelijk is van de Oranjeboom ZHB-brouwerij waar al Voor vervolg zie pag. 5, kolom 4 Franse jeugd contra liet gaullismc 13 Kerk Joden over Jezus (II) 2 Kohlbruggiaau 's nachts 2 Kunst Neurose van de jood15 Paul Delvaux 13 NIEUWERKERK a. d. IJSSEL Gis teravond reed in Nieuwerkerk aan den IJssel een Opel Kadett met grote snelheid tegen een voetganger op. De man, die door de voorruit sloeg en daarna op straat terecht kwam, was op slag dood. De bestuurder van de auto reed zonder voorruit met grote snelheid het duister in richting Rot terdam. (ADVERTENTIE) MOEILIJKHEDEN! Problemen mei de vakantie Wij hebben een J older vol in formatie over Christelijke zeil- zwerf)- en landkampen voor middelbare scholieren. Vraag inlichtingen bij: Stichting Signaalkampen der Calv Stud- beweging POSTBUS 5349 AMSTERDAM, TEL. 020-120374 Filmkroniek: Last Tango... 15 Economie Prijs librium lager 25 Radio en tv Strips, feuilleton Recepten Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Maandbladen 7 Familieberichten 14 Dammen, schaken 17 PitZ7.els j7 Illoent en plant 17 Men schrijf! ons 17 Beurs 23 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) VERHUIST U? HOLWERDA ZONEN n wonder op 2 wielen voor fiets-enthousiasten noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres.- Plaats: Betaalt per: maand; G kwartaal. naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) O handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1