Opnieuw conflict Hoogovens-bonden iraël rolt implot van rabieren op Pretoria straft duo voor moord: blanke gratie, neger strop Sluiting van Wilton ontkend IRA zou hulppakketten voor burgers stelen ningin bij ning jbouw VU In deze krant Luchtmacht en marine in budgetcrisis Nieuwe voorzitter NVV Mijloenen valse dollars nog net achterhaald Familievete met moord beslecht Nieuwe Leidlse Courant ELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hart in teghenspoetl" Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 VRIJDAG 13 APRIL 1973 54ste jaargang no. 11 Verhuur van gedistingeerde gelegenheidskleding MODEHUIS SLOOS Stille Rijn 11 - Leiden - Tel. 20868 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur middag is, in zigheid a an igin Juliana, lofdgebouw van 1je Universiteit nsterdam licel geopend. |e aula "kreeg de igin een enorme, I Hortus Rota- is van de VU cckte plant aan- Icn. bok pagina 15 Denderende ruzies tussen delegaties Van onze sociaal-economische redactie VELSEN Het onderzoek van informateur mr. F. J. Kranenburg, commis saris van de koningin in Noord-Holland, naar de mogelijkheden om het vastgelopen cao-overleg bij de Hoogovens weer op gang te brengen is uit gelopen op een denderende ruzie tussen de onderhandelingsdelegatie van dit concern en de industriebonden van het NW, NKV en CNV. Een oplos sing voor het conflict is hiermee voorlopig van de baan. hnon roept Veiligh eidsradd bijecu YORK, TEL AVIV, CAIRO (Reuter, UPL AP, AFP, DPA) Libanon heeft een spoedzitting van de Veiligheidsraad ge- Rgd, waarin de Israëlische overval van dinsdag besproken moet den. gezegd leteringen moeten voor de rten van de hel worden weg- i aald- Wim Kok, voorzitter NVV infot n f29 gin>] daa :euk luien die n Hsselgnd bewolkt met plaatse- jet te ijk een regen-, hagel of natte ïw'js neeuwbui. Matige, af en toe vrij d van rachtige noordwestelijke wind. liximum temperaturen onge- :"1T" 1 sraden. I0RGEN EN OVERMORGEN: invankelijk hier en daar een later zonnige perioden en ,artJ»erdag iets minder koud. Zon op: 05.46 onder: 19.36 Maan op: 16.29 onder: 04.15 iitie Kollum deelt 'ren in verkeer uit w, Het verzoek werd gedaan omdat Israël in een brief aan de raad 'met allerlei verdraaiingen heeft geprobeerd, de ac tie in Libanon te rechtvaardigen'. De brief bevatte volgens de Libanese ver tegenwoordiger waarschuwingen en openlijke dreigementen aan het adres van zijn land. In de Israëlische nota aan de raad wordt Libanon ervan beschuldigd dat het zijn grondgebied laat gebruiken door 'misdadigers', waardoor het land het recht heeft verloren op eerbiedi ging van zijn territoriale onschend baarheid door degenen, die zichzelf tegen terrorisme moeten beschermen. Uit Cairo wordt gemeld dat Egypte het noodzakelijk acht de kwestie van de Israëlische overval aan de raad voor te leggen. Do Egyptische rege ring meent dat 'de gehele wereld zich er rekenschap van moet geven dat Israël met de hulp van de Verenigde Saten terroristische acties uitvoert', liet Palestijnse bevrijdingsfront heeft vergeldingsmaatregelen aangekondigd tegen Amerikaaanse instellingen en bedrijven in. het Midden-Oosten. Arrestaties Intussen is Israël begonnen met het arresteren van Arabieren, wier namen voorkomen op de documenten, die de Israëlische commando's dinsdag bij hun overval op Beiroet hebben buit gemaakt. Van officiële zijde weigerde men bijzonderheden bekend te maken. Wel werd gezegd dat nog meer arres taties verwacht kunnen worden. De buitgemaakte lijsten bevatten behalve namen van in Israël wonende actieve leden van Palestijnse organisaties ook namen van Arabische commando's in andere landen. Volgens het dagblad Maariv zijn onge veer 40 jonge Arabieren aangehou den. De in beslag genomen documen ten zouden plannen bevatten voor het verstoren van de plechtigheden, die volgende maand gehouden zullen wor den ter herdenking van het 25-jarig bestaan van de staat Israël. Om Palestijnse commando's te belet ten de moord op hun leiders m Beiroet te wreken, heeft het Israëli sche leger zijn posten langs de grens met Libanon en Syrië versterkt. Het Egyptische blad Al Achbar heeft aan gedrongen op een 'snelle en collectie ve Arabische actie tegen Israël.' De Israëlische militaire autoriteiten hou den rekening met een dergelijke wraakactie. Binnenland NVV: reële grondslag 5 Hulp voor bejaarden 5 Buitenland India steil beiangen veilig 9 Kerk Israël over Jezus 2 Sport Kessjer naar EEC 19 Economie Japanner in de groep 25 .Boekt'iiclulasc Men schrijft ons Radio en tv Strips, feuilleton Familieberichten De directe aanleiding tot deze rel vormt het voorstel dat de informateur dinsdag aan zowel de industriebonden als aan de onderharïdelingsdelegaties van de Hoogovens heeft gedaan. Vol gens mr. Kranenburg zal het gesprek op basis van dit voorstel weer hervat kunner. worden met de uitgangspun ten een salarisverhoging van 465 gul den per jaar en een prijscompensatie van minimaal 150 gulden en maxi maal 255 gulden per procent per jaar. De prijscompensatie zou dan als een voorschot moeten worden beschouwd in afwachting van de studie naar de inkomensverhoudingen. Stomme verbazing Tot stomme verbazing van zowel mr. Kranenburg als de industriebonden bleek de directie van Hoogovens gis termorgen dit voorstel van de infor mateur verdraaid aan het personeel van Hoogovens bekend te hebben ge maakt. Mr. Kranenburg zou niet een loonsverhoging geheel in centen heb ben voorgesteld maar het gedeeltelijk in procenten en centen, nl. 1.25 pet en 240 gulden. En bovendien zou de prijsverhoging volledig worden ge compenseerd tot een inkoanen van 25.500 gulden en daarboven voor de helft. Het verschil tussen beide voor stellen bedraagt ruim 700 gulden per jaar in het voordeel van een inkomen van 40.000 gulden per jaar. Mr. Kranenbiug .zei ons gisteren^dat r Re r->s 1 i voorstel -»»i juist' ibb. i'i.- t voorstel zo als zij dat onder V f personeel hebben verspreid zijn de amendementen zoals zij die zelf op zijn voorstel aange bracht wilden zien, 'Jk vind het stom wat de Hoogovens hebben uitgehaald', aldus mr. Kranenburg. Hij betreurde deze ontwikkeling omdat zijn voorstel gebaseerd was op zowel concessies van de industriebonden als de Hoogovens: 'Ik had de indruk dat ik de partijen dicht tot elkaar had gebracht. Per slot van rekening hadden de vakbonden het maximum in de prijscompensatie nadrukkelijk als voorschot aanvaard. Wanneer men zich dat bedenkt dan is het verschil met het voorstel zoals de Hoogovens dat nu maar buiten heb ben gebracht bepaald niet groot, aldus mr. Kranenburg. Hij had daarom de indruk dat de onderhandelingsdelega tie van Hoogovens niet vrij is ge weest. De industriebonden vinden het optre den van de Hoogovens ronduit 'schan dalig'. Volgens hen heeft de raad van PRETORIA (Reuter) In Zuid- Afrika is gisteren de 21-jarige ne ger Zacharia Makinitha opgehangen wegens roofmoord, terwijl de 24- jarige George Wilson, een blanke, die samen met Makinitha de mis daad had gepleegd eerder gratie had gekregen nadat ook hij ter dood veroordeeld was. Makhinitha en Wilson werden in mei vorig jaar beiden tot de strop veroor deeld. Bij een roofoverval hadden ze de 50-jarige Zuidafrikaan Geor ge Marinacos om het leven ge bracht. Wilson werd eerder deze week begenadigd en tot levenslang veroordeeld. Zowel de families van Makinitha als die van Wilson had den verzoek om gratie ingediend. De blanke Wilson kreeg na zijn vonnis in 1972 de gelegenheid ho ger beroep aan te tekenen. Maar de advokaten van Makinitha had den geen gronden kunnen vinden om ook voor hun cliënt in hoger beroep te gaan. Voor Wilson was de nieuwe rechtzaak echter geen succes. Ilij werd opnieuw ter dood veroordeeld. Daarop werd door verwanten van Wilson en ook door die van Makinitha het vereiste do cument ingeleverd om gratie te kunnen krijgen. Makhinita is gisteren met nog drie andere negers opgehangen in de centrale gevangenis van Pretoria. In Zuid-Afrika zijn vorig Jaar 87 personen wegens moord door de strop ter dood gebracht, In 1971 werden 132 personen gerechtelijk gedood. bestuur van Hoogovens op aandrang van de centrale werkgeversorganisa ties een spaak in het wiel gestoken. CNV-bestuurder Molendijk zei het 'ui terst kwalijk te vinden dat de Hoogo vens de informateur min of meer als een loopjongen hebben behandeld. De Hoogovens zijn weer teruggevallen op hun oude standpunten. Zij hebben zich hiermee wel een erg grote ver antwoordelijkheid op de nek gehaald'. De industriebonden beraadden tot gis teravond laat over wat er nu te doen staat. De indruk bestond dat de afkoe lingsperiode die de rechter destijds bij de Hoogovens heeft gelast wel eens een verhittingsperiode zou kunnen worden. De directeur van Hoogovens drs. Max Albrecht zei ons gisteren: 'stellig de indruk te hebben gehad dat het voor stel zoals zij dat naar buiten hebben gebracht het 'eindvoorstel' was van mr. Kranenburg. Hij verklaarde dit Van onze Haagse redactie DEN HAAG De begrotingssituatie van marine en luchtmacht baart mi nister De Koster zorgen. Deze twee kri.jgsmachtsdelen zijn er, in tegen stelling tot de landmacht niet in ge slaagd de bezuinigingen door te voe ren waarvan is uitgegaan bij het op stellen van de begroting voor 1973. Omdat de kosten van 'de exploitatie hierdoor hoger uitkomen dan was be groot, komt de financiële ruimte voor investeringen in de knel. Op dringend verzoek van minister De Koster bekijken de beidf krijgsmacht delen op welke exploitatiekosten nog bezuinigd kan worden-»m een gat in de begroting te voorkomen. Hierbij zou worden gedacht vermindering van het aantal vaar- en vlieguren. De bezuinigingen op het budget spe len. zoals bekend een hoofdrol in het conflict tussen de generaals Van IJs- selstein, chef generale staf, en Meijn- derts, commandant eerste legerkorps. Dit conflict is gisteren langdurig aan de orde geweest in de staatscommissie voor defensie. Minister De Koster heeft daar een toelichting gegeven np het besluit van premier Biesheuvel een onafhankelijke commissie in te stellen om een oplossing voor het conflict te zoeken, eventueel door het ontslag van de generaal Meijnderts Naar verluidt heeft minister De Kos ter in de commissie gezegd dat de moeilijkheden tussen de generaals meer op het persoonlijke vlak, dan in de zakelijke meningsverschillen over het budget liggen. Dit landpunt wordt echter tegengesproken door het feit dat vier andere generaals hebben gedreigd op te stappen als generaal Meijnderts niet wordt ontslagen. Pre mier Biesheuvel en minister De Kos ter hebben zelf bekend gemaakt dat er grote meningsverschillen in de top van de landmacht bestaan uit een procedure die de informateur had gevonden. Hij had nl. eerst over leg gepleegd met de vakbonden cn daarna met ons. Wij dachten dat het voorstel dat hij deed van hem afkom stig was. Wij amendeerden dat en hadden sterk de indruk dat de heer Kranenburg onze amendementen had overgenomen', aldus drs. Albrecht. En: 'Ik kan me niet voorstellen dat het toch het voorstel van Kranenburg is geweest. Dat bevat nl. geen enkele concessie van de vakbonden of het zou moeten zijn dat het voorgestelde maximum als een voorschot is be doeld. Maar gezien ook de bepaling dat dit voorschot per 31 december gewoon verlengd zou moeten worden als de studie nog niet gereed is, meen ik af te mogen leiden dat de vakbon den geen ernst met die studie willen maken. Niet wij maar de industrie bonden zijn teruggevallen op hun oor spronkelijke standpunten'. De industriebonden hebben gisteren hun acties verscherpt. Er werd giste ren in een kleine 60 bedrijven ge staakt waarbij ruim 50.000 werkne mers waren betrokken, een record in deze 7e actie-week. Ook gisteren wer den de industriebonden versterkt in hun opvatting dat de centrale werkge versorganisaties zich in de conflicten Zie verder pag. 5, 7e kol. De heer W. Kok (34J is gekozen als nieuwe voorzitter van het NVV. Waarnemend voorzitter A. de Boon, die volgend voor jaar vervroegd met pensioen zal gaan, feliciteert hem. Zie ook pagina 3. BELFAST (UPI) Een groep Noordierse rooms-katholickcn is woedend op het Ierse. Republikeinse Leger (IRA). Reden: de republikeinse guerrilla strijders zouden pakketjes hebben gestolen die door Amerikaanse hulporgani saties waren gestuurd voor noodlijdende gezinnen in Belfast. 'Toen de pakket ten aankwamen was de plaatselijke bevolking hierover niet ingelicht, maar de IRA hielp zichzelf. Ik heb gezien dat zij een zending die per schip was aan gekomen aan het plunderen waren', aldus een 28-jarige rooms-katholiekc huls vrouw, die uit vrees voor haar leven anoniem wenste te blijven. Ook rooms- katholiekc bewoners van de wijken Ardoyne en New Lodge Road hebben ge klaagd dat hulpgoederen die voor hun wijken bestemd waren door de IRA zijn ingepikt eu deels verkoebt. AMSTERDAM/SCHIEDAM In Rotterdam gaan l hardnekkige ge ruchten, dat de scheepswerf Wil- ton Feijenoord in Schiedam, een bedrijf dat aan ruim vierduizend mensen werk biedt, gesloten zal worden. De directie van de werf ontkent het gerucht. 'Op dit moment is er geen sprake van dat Wilton Feijenoord dicht gaat'. Op de vraag of het bedrijf op langere l ifnstra, je hebt chocola om je nd Zie ook pag. 7 OEGSTGEEST De rijkspolitie in Oegstgeest heeft gistermiddag in sa menwerking met de politie van Am sterdam en Kloosterzande weten te voorkomen dat voor een waarde van zes miljoen valse dollars in de circu latie is gekomen. Dat gebeurde door een inval te doen in het perceel War- monderweg 53 te Oegstgeest, waar werden aangehouden de 42-jarige W. B. uit Amsterdam, de 55-jarige Van der P. uit Rotterdam die typograaf is geweest, de 35-jarige J. H S. uit Oegstgeest, die in het huis woonde waar een klandestiene drukkerij was ondergebracht en de 33-jarige Marok kaan M. B die ais uitkijk heeft ge fungeerd. In Kloosterzande werd de 33-jarige slager M. E. aangehouden. DEN HAAG De 27-jarige taxi ondernemer R. G. Gieselbaeh is gister ochtend door zijn 24-jarige zwager A. A. van S. doodgeschoten. Vijf kogels dienden als wraak voor een afranse ling die het slachtoffer verdachte eni ge tijd geleden had gegeven. Tussen half zes en kwart voor zes gisterochtend wilde Gieselbaeh die met een andere zwager een taxibedrijf runt, uit hot koffiehuis Cassius Clay aan de Delftselaan in Den Haag naar huis vertrekken. Een collega zou hem thuis brengen. Terwijl deze zijn taxi ging omruilen voor zijn eigen auto bleef het slachtoffer bij de koffieteut wachten. Op dat moment zou Van S. zijn langs gekomen. Deze parkeerde zijn auto met draaiende motor in de buurt en ging op Gieselbaeh af. Na een woordenwisseling trok Van S. een pistool en schoot zijn zwager neer. Een Turk, die in de omgeving op de eerste bus stond te wachten zag Van S. na de schoten in een witte VW razendsnel verdwijnen. Al snel had de politie het vermoeden dat hij de da der moest z.ijn. Omdat Van S. ook bekend staat als wapenhandelaar, werd een rechercheur van het vuur wapenteam ingeschakeld, die enkele contactadressen de boodschap af gaf, dat Van S. zich met hem in verbin ding moest stellen. Dat gebeurde en er werd een afspraak gemaakt voor een ontmoeting in de binnenstad. Daar pikte de rechercheur Van S. op. die eerst deed of hij van niets wist, maar op het hoofdbureau al snel zijn daad bekende. Het motief is een vecht partij. onlangs, waarbij Van S. door Gieselbaeh en enkele andere zwagers flink werd afgetuigd. termijn met sluiting wordt bedreigd antwoordde een woordvoerder van de directie: 'Ik ben geen koffiedikkijker'. Wilton Feijenoord maakt deel uit van het Rijn-Schelde-Verolmeconcern. De beslissing over de bedrijfssluiting zou dan ook door de Raad van Commissa rissen van dit concern genomen moe ten worden. Binnen de Raad schijnen wel besprekingen over een eventuele sluiting te zijn gevoerd, maar een definitieve beslissing is nog niet geno men, zo deelde een doorgaans goed ingelichte bron ons gisteren mede. Volgens districtsbestuurder W. Thijs- sen van de industriebond NW in Rotterdam zal de Raad van Commissa rissen 'wel wijzer zijn'. 'Wanneer Wil ton sluit is het leed in het Waterweg gebied niet te overzien. Er zijn hier de laatste tien jaar wel meer dingen gebeurd; dat weten zij ook wél'. Volgens lie heer Thijsse doen de ge ruchten van bedrijfssluiting al ruim een week de ronde en zijn ze afkom stig van enkele beambten. 'Het is een gerucht en het blijft een gerucht', aldus de districtsbestuurder. Een woordvoerder van de industrie bond NVV in Rotterdam zei gisteren, dat sluiting van het bedrijf 'er dik in zit'. Wij baseren dat op recente uitla tingen uit zeer betrouwbare bron. Bo vendien staat het bedrijf economisch niet erg sterk', aldus de woordvoerder in een gesprek met het persbureau ANP. De heer B. Nieuwland van de indus triebond CNV zei ons, dat geen enke le directie zo onverstandig zou zijn, om zelfs maar te overwegen dit be drijf te sluiten. 'De standpunten zou den door een dergelijke stap dermate verhard raken en er zou zo'n ernstige situatie ontstaan in het hele Water weggebied, dat wij dit gerucht niet geloven'. Vanuit Rotterdam vernamen wij gister avond. dat drie belangrijke toeleve ringsbedrijven van Wilton het bedrijf voorlopig geen materiaal meer zullen leveren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1