Predikanten in de weer met film en cabaret Aida van Leningrad DUJARDIN Kléber, waar is Kléber? Nummer 7! Hoe bestaat li Hoe bestaat '/f Set li Gaaikema op conferentie Trouw K wartet DUJARQIN vieux extra "Sorry ABN, dat ik zo laat kom boeken, maar ik wil nog twee weken appartement lörremolinos in juli, vooreh 406 gulden. Kan dat?" Algemene Bank Nederland Honderdste treinreis naar Lourdes Weer boete geëist voor artikel in blad van VVDM Promotie van 73-jarige vandaag,, Ds. B. J. Wiegeraad verlaat IZB Priesters uit Ita welkom in China!™ Beroepings- werk BoekenetalajS TROUW/KWARTET DONDERDAG 12 APRIL 1973 KERK (ADVERTENTIE) LUNTEREN Twee dingen vielen gisteren in de jaarvergadering van gereformeerde predikanten op. Een sprankelende openings speech van dr P. A. E. Sillevis Smitt, waarmee deze voorzitter de "Kuyperiaanse" lijn doortrok, of, zo u wilt, een verenigingstraditie in ere herstelde. En verder een zeer open en ontspannen gedachten- wisseling tussen cabaretier Seth Gaaikema en hel aanwezige doini- neesheir, waarbij men elkaar niet spaarde (dit kon in dit klimaat) en een aardig begin maakte om in eikaars zo heel uiteenlopende werelden binnen te dringen. Seth Gaaikema had daarbij het voordeel in de pastorie te zijn opge groeid, terwijl geen van de dominees zich op een vader-bij-het-cabaret kon beroemen. Bovendien, zo vertelde hij, heeft hij lang en diep nagedacht voor hij koos tussen zijn huidige beroep en dat van predikant. Dat laatste noemde hij een van de geweldigste roepingen (met toekomst). Trouwens, zijn zus studeert al enkele jaren theologie: eerst was zij aan de VU. maar daar vond ze het zo somber, toen aan de gemeentelijke universiteit, Amster dam, nog somberder, en nu aan een katholieke universiteit die volgens haar iets ongecompliceerds heeft. En als ik Andriessen zo bezig zie. dan denk ik, ze heeft gelijk. Emotioneel Maar goed, het openingswoord van ds. Sillevis Smitt, die eerst een paar persbeschouwingen over tanende be langstellingen voor dit soort toogda- gen releveerde, alvorens zijn collega's op deze 'zieltoogdag' hartelijk welkom te kunnen heten. De programmering (confrontatie met cabaret en film) blijkt zo zei hij, heel wat emotionele reacties te hebben veroorzaakt. Behal ve enkele artikelen ook brieven van verontrusten, tot op het laatste ogen blik. Zijn we heus polariserend te werk gegaan? We dachten juist: we houden elkaar onderling al zoveel de spiegel voor met als gevolg polarisa tie, dat we nu eens behoefte hadden aan een spiegel van 'buiten' waardoor De redactie behoudt zich het recht voor ons ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort tveer te geven. BIJ publlkotle wordt niet de naam van de Inzen der ondertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartel, postbus 859, Amsterdam. Veronica Veronica blijft, zolang God het wil. Beter drie schepen op het strand, dan een in de lurht. Tuil G. Noordzij Roulette (2) Met verwondering las ik in de krant dat er Kamerleden voor speelhuizen in Nederland zijn. Welk weldenkend mens durft zoiets voor te stellen? Want hoeveel mensen worden er niet mee in hun ongeluk gestort. Die he ren hebben het zeker nooit gelezen dat mensen al hun geld en soms dat van een ander verspeeld hadden. En dat z etoen een eind aan hun leven maakten. Dordrecht E. Willemstcin Kwestie-Daudt Onder de maandag geplaatste bijdrage inzake de kwestie-Daudt was de on dertekening weggevallen. De inzender was de heer R. Nijhof te Amsterdam. Zijn naam kwam per abuis terecht onder het gisteren geplaatste stukje over hartziekten. De ondertekening onder het zaterdag jl. geplaatste stuk Hergroepering I, die was weggevallen, moest zijn: Ds. H. P. Swets te Lely stad. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. we als groep werden aangesproken, wat nu juist weer samenbindend kan werken. Voor de voorzitter was die programma-keus in elk geval geen schokkende noviteit, want hij weet uit zijn familiehistorie dat zijn over grootvader (dominee) aan zijn groot vader, die dominee wilde worden al als advies naar Amsterdam meegaf: jongen, ga behalve naar de universi teit ook regelmatig naar de schouw burg, want daar kom je op een heel ontdekkende manier het levensgevoel van nu tegen. Voor ds. Sillevis was dat (historisch) dan ten dele een antwoord op de vraag: waarom hou den jullie je niet alleen bij de theolo gie? Ten overvloede: we hebben onze ethercolleges, onze na-academische cursussen en is tenslotte met veel barensweeën niet ons toerustingscen trum geboren? Het valt mij op, aldus ds. Sillevis Smit, dat je in Baarn gelukkig nooit boos wordt aangekeken als je daar bijvoorbeeld Bavinek 'wel toerusten' wenst. Contact Maar in ernst: jammer vond de voor zitter het geen geboortekaartje van 'onze dochter' de verontruste predi kantenvereniging Calvijn ontvangen te hebben. Tenslotte is die nieuwe vereniging uit onze kring voortgeko men en zijn wij toch de naamloze moeder. Ik zou toch willen zeggen jullie horen bij ons en wel willen graag contact houden. Moet dat. zoals ik al in de wandelgangen hoorde, doordat we allemaal ook lid van Cal vijn worden? In elk geval gaan wij nu contact zoeken. Tot zover een enkele greep uit de openingsspeech. Verder dan een enke le notitie uit Gaaikema's verhaal waarop een dialoog volgde. Hij zag maar op een enkel punt raakvlakken met zijn beroep en dat van de domi nee. Tussen spreken en preken mag dan maar een letter verschil zijn, ervaringsfeit is, dat als je als cabare tier gaat preken onherroepelijk een niet accepteren volgt Ik moet. aldus Gaaikema, de mensen bevrijden van hun dagelijkse zorgen en zo op een positieve, intelligente en bevrijdende manier een beetje levenskracht geven. Dat doe ik met menselijke begrippen. Een dominee moet natuurlijk ook mens onder de mensen zijn, maar op een gegeven moment is hij iemand anders, moet hij een pleidooi houden voor juist 'dat andere'. Hij moet het onzienlijke zienlijk maken, althans be ter doen begrijpen. Qua doel opzet en inhoud hebben de vakken daarom niets met elkaar te maken. Hoogstens in de techniek die volgens Gaaikema misschien wel 'wat gezelliger' kon. De ADVERTENTIE VAN WENNEKER ROOSEN DAAL Seth Gaaikema moeilijkheid leek hem evenwel dat 'het andere' in feite helemaal niet zo gezellig gezegd kan worden. Enkele wetenswaardigheden: Gaaike ma praat en wandelt veel met Toon Hermans, die in zijn shows altijd een neiging tot preken heeft. Dat wordt van hem wel genomen omdat het helemaal tot zijn personality als groot artiest behoort. Niet lang geleden heeft hij zelfs op de preekstoel gestaan. Hij was toen hyper nerveus, waarmee Gaaikema al het overgelijk- bare tussen beide groepen (waarvoor je allebei wel roeping moet hebben) zag geaccentueerd. Wim Kan is ie mand die ontzettend aan 'wel- schmerz' lijdt. Hij kan tobben en ervan wakker liggen als er weer ergens in de wereld bruut geweld wordt ge bruikt. Gaaikema vindt het boekje. 'Humor in de Bijbel' van Okke Jager een krampachtige poging om dit aan te tonen. Want de bijbel is niet humoristisch. Of eigenlijk wel, maar uit een zo andere tijd en wereld dat dit niet meer naar ons toe vertaald kan worden, aldus Seth. Tenslotte: Gaaikema acht zich bevoor recht, omdat hij een half jaar tijd heeft om een nieuw programma te maken, waarmee hij dan twee jaar draait, terwijl een dominee elke week een nieuw werkstuk moet leveren. Waarop met een kleine variant dan weer een woord van voorzitter Sille vis Smitt slaat, dat Gaaikema boven dien een 'meer waarde heer' is verge leken bij al die eerwaarde heren. In de middaguren sprak de filmdes- kundige H. Wielek uit Amsterdam over film schijn, of zijn. Hij schetste de naoorlogse ontwikkeling. Daarnaast ook tendenzen van eerlijk eno realis me die de menselijke tragiek uit beeldt (Frankrijk) en de onafhanke lijke Italiaanse regisseurs Fellini, An- tonioni en Pasolini, die de toeschou wers inschakelen doordat verschillen de antwoorden over het 'weggelaten slot' mogelijk zijn. Samenvattend: de films zijn breder geworden, sommige films, dat zijn dan de hoogst gekwali ficeerde zijn ook dieper geworden. Dat laatste zagen de conferentiegan gers aan de hand van twee korte voorbeelden. AJ Maar Kléber is dan ook het enige bandenmerk in Nederland dat zich moeiteloos meet met nummert Kijk naar de t.v. en zie met eigen ogen hoe Kléber oprukt. Kléber, de franse radiaalband die zo goed op weg is (ADVERTENTIE) "Dat kan nog net" Kom hier kiezen uit ruim 800 vakantiereizen. AMSTERDAM De vereniging tot samenstelling van Nederlandse bede vaarten (VNB) organiseert eind juli haar honderdste treinreis naar Lour des. Kardinaal Alfrink en bisschop Zwartkruis zullen de reis meemaken. Het initiatief ging in 1883 uit van pater M. Reuser. Via een advertentie in De Tijd deed hij een oproep, n een echte bedevaart per trein naar Lour des te gaan: vier dagen heen, vijf dagen verblijf en drie dagen terug. Er meldden zich 465 pelgrims, onder wie 66 priesters en zestien zieken. Zij kwamen terug met verhalen over en kelen van de groep die genezen waren in Lourdes. In de negentig jaar sindsdien zijn meer dan 110.000 pelgrims naar Lour des gereisd. Er waren 23.000 zieken. Tegenwoordig gaan de meeste bede vaarten per vliegtuig. De VNB organi seert dit jaar veertien vliegreizen en twee treinreizen. DEN HAAG De advocaat-fiscaal bij het hoog militair gerechtshof heeft gisteren bevestiging geëist van het krijgsraadvonnis, waarbij de 27-jarige ex-soldaar Wilfred M. uit Amsterdam wegens het schrijven van een artikel in het WDM-blad 'Spuit Elluf' tot 250 gulden boete werd veroordeeld. De advocaat-fiscaal, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, noemde het artikel in het blad (van de afdeling Cralo van de VVDM) 'dom, lummel achtig, krijgstuchtondermijnend ge schrijf'. Tegen de drie andere redac tieleden, de 25-jarige Peter K. uit Rotterdam,1 de 23-jarige Hans A. uit Amsterdam en Henk P. uit Alkmaar, vroeg de advocaat-fiscaal ook bevesti ging- van het krijgsraadvonnis (boete van 150 gulden). In het artikel stond dat 'dienstplichti gen worden beschouwd als minder waardig of stompzinnig' en 'door het bijkans duivels systeem van de krijgs tucht ban je altijd gecontroleerd en gecorrigeerd worden. Je wordt be schouwd als een robot, die moet wor den nagekeken'. Volgens de advocaat fiscaal zaait een dergelijk artikel on rust onder de dienstplichtigen die in alle rust hun diensttijd willen vervul len. Uitspraak op 2 mei. Van een onzer verslaggevers KAMPEN Aan de theologi sche hogeschool van de gerefor meerde kerken gaat volgende week een 73-jarige promoveren. Het is de gereformeerde emeri tus-predikant drs. G. Melles te Veenendaal. Zijn promotor is de 75-jarige emeritus-hoogleraar prof. dr. A. D. R. Polman. Het proefschrift van ds. Melles gaat over 'Albertus Pighius en zijn strijd met Calvijn over het liberum arbitrium' (de vrije wil). Pighius, een geboren Kampenaar, die1 ook pastoor in Kampen is geweest, viel Luther en Calvijn in 1542 aan met een geschrift over de vrije, wil en de goddelijke genade. Calvijn bestreed dit uitvoerig in twee boeken, in 1543 en 1552. Ds. Melles was predikant te Wartena-Eernewoude, te Voorst en te Apeldoorn, hier speciaal belast met dt' geestelijke verzor ging van chronische zieken. In 1966 ging hij met emeritaat. De promotie vindt dinsdagmid dag plaats. (Formeel geschieden de promoties te Kampen aan de met de hogeschool verbonden theologische academie, die uit gaat van de Johannes Calvijn- stichting). door H. Biersteker 'Dit proces is zo afschuwlijk, niet omdat u mij gaat veroordelen en me zult afvoeren naar de gevangenis. Het is zo afschuwlijk omdat velen die hier zitten niet eens in de gaten hebben hoe on rechtvaardig 't is. Ik heb u verteld, waarom ik die bladen 'Herald of Salvation' en 'Fraternal Leaflet' naar het buitenland heb gestuurd. Wat in het leven van onze kerk gebeurt is een wonder. In de twintigste eeuw, als atheisten overal rondschreeu- wen dat het geloof wordt uitgedoofd, vlamt plotse ling een vuur op als dit. Ik wilde iedereen op de hoogte stellen van het wonder van deze opwek king'. Dat zijn de woorden van een 27-jarige Russisch meisje dat op het punt stond drie jaar in een werkkamp te verdwijnen. Ze had toen al een gevangenisstraf uitgezeten, namelijk van 1965 tot 1966. Het is Aida Mikhailova Skripnikova. Over haar leven en haar dapper getuigenis als lid van de afgescheiden baptistengemeenten in de Sowjet Unie heeft het Centrum ter bestuderind van godsdienst en communisme in Engeland een bock samengesteld onder de titel 'Aida of Leningrad'.*) 'God bewaar dit boekje er voor een stukje christe lijke ontspanning te worden', schrijft de bekende Nederlandse bijbelsmokkelaar broeder Andreus in het voorwoord. Proces Het is aan de activiteit van mensen als Aida te danken dat we in 't westen weten wat de vrije baptisten, de Initiattivniki voor strijd voeren met de atheïstische overheid in de Sowjet Unie. Die activiteit heeft haar ook voor het gerecht gebracht, want de aanklacht tegen haar luidt: het belasteren van de Sowjet-staat in bet buitenland. Opmerke lijk in de hele procesvoering die in het boek staat weergegeven is het feit dat Aida de volle verant woordelijkheid voor deze verspreiding van nieuws in het buitenland op zich neemt en nergens uitwijkt voor de beschuldigingen. Haar verweer is dat er niet var laster kan worden gesproken omdat alle door haar overgebriefde feiten waar zijn en inderdaad nergens in het proces weerlegd worden. Een steeds terugkerend punt -'an de procureur is dat de Initiativniki niet wegens hun geloof worden vervolgd, maar omdat ze de wet overtreden. Daartegenover stelt Aida glashelder, dat die wet in strijd is met de grondwet dus niet kan worden gehoorzaamd. En zij citeert Lenins beschrijving van het Tsaristi sche Rusland: 'Van de Europese landen hadden alleen Rusland en Turkijke nog schandelijke wet ten tegen gelovige burgers. Deze wetten verboden rechtstreeks de uitoefening van de godsdienst of vprboden het propageren van de godsdienst. Deze wetten zijn hoogst onrechtvaardig, schandelijk en onderdrukkend'. Dit citaat is natuurlijk een ge weldige vondst voor de vrije baptisten, want de reden waarom ze geen registratie kunnen krijgen en vogelvrij zijn is nu juist dat hun activiteit tot verbreiding van het loof onwettig wordt ver klaard. Maar toen Aida dit citaat plaatste onder brak de procureur haar met de woorden: 'Waarom citeert zij Lenin! Lenin sprak over de tsarentijd!' Hij werd zowaar door de president tot de orde ge roepen. Vraag Aida. geboren in 1944 - haar vader werd gedood omdat hij weigerde de wapens op te nemen - was al vroeg een meisje om 'rekening mee te houden. Op veertienjarige leeftijd, midden in al het tu- Kerk in alu ïvvri'ld Onsterfelijkheid muit om Boris Pasternak en de vele woedende commentaren op zijn boek, schreef zij doodleuk een briefje aan de Prawda met de vraag hoe al die mensen zich zo konden opwinden zonder het boek te hebben gelezen. Daarmee had zij zichzelf voor de rest van haar leven al gebrandmerkt. Op Oudejaarsavond 1961 stond zij op de Newsky Prospekt in Leningrad ansichtkaarten uit te delen met een door haar zelf geschreven gedicht erop, dat uitliep op de regel: Zoek God terwijl Hij zich laat vinden. Dat werd aanleiding tot haar eerste- arrestatie. In 1961 venvaardigde de atheitische journalist Valenanovich Kuzin zich in zijn tijdschrift Swe- na een filosofisch debat met haar aan te gaan. Haar rake antwoord, waarbij zij onmiddellijk op de vervolging van haar geloofsgenoten overgaat, is natuurlijk nooit ogenomen maar het staat wel in dit boek. Een paar citaten uit die brief. 'Laten we ons eens indenken, Vaien Ivanovich, dat jij en ik hebben besloten tot een hardloop wedstrijd. En opeens bind je mijn benen vast en n MIKKEN Tegenwoordig mikken wij. Ik l(Plf bisschop Gij sen mikt op de ige procent katholieken die nog i kerk komen. Een paar dagen orl las ik dat het confessioneel (d, meerd beraad mikt op de zw meerderheid van de gerefoi o<i kerken. We zitten bij elkaar, 11< blad, om een club, om een hor ineens is daar iemand nsfeid tuurlijk, want dat hoort erbi|lo£ uitdrukkelijk gevraagd is na: 3 1 motivatie die vraagt: waar jid we eigenlijk op, of juister: Jnd mikken we eigenlijk? De wi me uitdrukking zelf is al minder i v Bij mikken denk ik toch in dt in plaats aan een geweer, maar j t a; dat we alle uitdrukkingen 1 aan ons omstreden oorlogsbed e lemaal kwijt zijn, zal er nog vyd wat water door de Rijn moetfjer men (hopelijk schoner dan Wei eens is). De uitdrukking zelfK o niet zo fijn. Maar wat we jze i bedoelen, is dat dan misschie i c Ik krijg toch sterk de indruk s, met al dat gemik, op verontru z. zwijgers, intellectualisten en nier meer zij, er aardig naast zijn, dat mikken nu eens een beetji e\ delijker opvat en vertaal m willen bijeenbrengen in bezini gei handelen, ook dan blijf ik nfspi paar vragen zitten. Hebben fcjdi met al dat gemik de andere idel schreven? Hebben we aan he- bu boodschap meer? Mgr. Gijsoer daar geen twijfel over bestaan ton uitspraken in een interview de; Duits Nachrichtenagentur. t< het moment komen dat er guble sprek meer mogelijk zal zijn. chr staat dat met de andere m r Zouden we er in de kerk ma 1 is radikaal een einde aan makei bra wat te zeggen heeft kan da iker alleen maar verantwoorden w ers, hij bereid is daar iedereen aan fde. laten doen. Daarom moeten kei rp j gesprekken ook niet in clubs e w. nigingen plaats vinden, maar Jg'. in de kerk. Zonder al dat mikl m tuui spe Van eén onzer verslaggevers AMERSFOORT Omdat hij een be roep naar de hervormde gemeente van Amersfoort aangenomen heeft, zal ds. B. J. Wiegeraad op 25 april af scheid nemen als predikant-directeur van de hervormde bond voor inwendi ge zending op gereformeerde grond slag (IZB). Daartoe wordt een dienst gehouden in de hervormde kerk van Lage Vuursche, die begint om 19.30 uur. In aansluiting hierop is er een receptie in 'De Kastanjehof' te Lage Vuursche. In 1965 werd ds. Wiegeraad benoemd als eerste predikant-directeur van de IZB. Mede door zijn stimulerende lei ding is het werk in deze zeven jaar in kracht en omvang toegenomen. Tot zijn opvolger is benoemd ds. C. Snoei te Reeuwijk. Aida Mikhailova Skripnikova zelf ren je naar de finish. Hoera, ik heb gewon nen, schreeuw je triomfantelijk. Maak mijn benen los, dan zullen we zien wie er wint, roep ik. Wat zeg je, roep jij, jouw benen losmaken, jou vrijla ten0 Maar dat zou een beperking zijn op mijn vrijheid. Wat denk je dat een onpartijdige rechter zou zeggen als hij zo'n soort race gade sloeg?' ROME (EFE) Vicaris- linn Thomas Wang Ti King van d se katholieke kerk in Peking een vraaggesprek met het ge' dagblad Awenire zijn bereidh yolk gesproken de betrekkingen «n ii Italiaanse kerk te ontwikkelend fi Italiaanse priesters zijn wekmfcn China', zei hij. Hij benadrukte echter ook, (gS Chinese kerk zich bevrijd hei de controle door het Vatikaai we gens hem heeft paus Pius Xïesh indertijd van hen afgescheideüer hij verklaarde, dat de Chineselit ti lieken niet mochten meewerkf de communistische partij ei- mochten strijden tegen het irnrt me. De bisschop van Rome he* gens Wang geen macht over de[^ wereldkerk. Er zijn momenteel volgens 65 bisschoppen in China, waail 45 zijn gewijd zonder toesta van het Vatikaan. Peking telt r. priesters en ongeveer zesduizen^f1 vigen, voor het merendeel bejaj^ NED. HERV. KERK Beroepen: te Vlagtwedde: J. te Rotterdam-Kralingen; te Scl gen: toez. G. Juckema te Enscl Bedankt voor 's Gravenpolder Verhaere, cand. te Kolham. Beroepbaar 25 april a.s., drs. BJ om, 1.1. zendings pred. in dii de G.Z.B.) Tollenslaan 50 te Wj veen. GEREF. KERKEN Beroepen te Dokkum: P. Ri< te Rotterdam-Alexanderstad; drecht: G. de Zeeuw te Voorsi GEREF. KERKEN VRIJG. Aangenomen naar Grand Rapi Am. Reformed Church); G. v te Lauceston, Tasmanië (Free ed Church) die bedankte| Grijpskerk-Niezijl. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Zwijndrecht: P huis te Zierikzee. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Oostkapelle: A. te Scheveningen. Bedankt voor Sprang-Kapelle: te Hardinxveld-Giessendam; Scherpenisse: A. Bregman te Rl te ide ider irysa b; 'Je schrijft, dat de mens de onsterfelijkheid bewerkt door zijn arbeid. Zelfs het feit dat je over onsterfelijkheid praat bewijst dat je ondanks je atheïsme het moeilijk kunt verwerken dat je eens voor altijd zult verdwijnen. Van jouw ge zichtspunt uit gezien kunnen we ten eerste alleen maar van onsterfelijkheid praten bij zulke man nen als Poesjkin, Lomonosov, Beethoven en Gaga rin, zo je wilt. En ten tweede bij grote ontwer pers en uitvinders van materiële zaken. Maar neem nu bijvoorbeeld de militante atheisten, wier leven gewijd is geweest aan de bestrijding van de godsdienst: wat laten die na? Welke oeuvre blijft er van hen achter? Misschien zulke briljante gedichten als: Priester Naum hamerde tenslotte enig verstand in de boerenvrouw, want deze verkocht haar zeug en gaf de opbrengst daarvan aan de priesterZonder twijfel zal de mensheid vervuld van dankbaarheid de naam van de schrij ver tot onsterfelijkheid verheffen'. Aida is sinds april 1971 weer vrij. Vogelvrij, wel te verstaan. Aida of Leningrad is voor 1,50 plus 15 pennies porti tc krijgen bij het 'Centre for the study of Religion and Communism', 24 Lubbock Road, Chislchurst, Kent, Brittain. Europese bibliotheek - Zaltl 'Kent u ze nogde Rijns! Prijs: 16.90. Na 'Rijnsburg in oude ansichte tweede herinnering aan Rijnsl de tijd toen het dorp nog onaai bestond. S. C. H. Leenheer vel de prentbriefkaarten met beelte van dorpelingen rondom de ee seling met de altijd dankbare 5 foto's van schoolklassen, clubs veilingbestuur, ouderwetse k« nefeesten en niet te vergeten gr bollenpelsters. Voor de oude S tie, in Rijnsburg èn in Den Hi er een kostelijke foto van Heemskerk-Paauw, de aardbe: koopster en van Willem Kwaak, die een mensenleven ko geweest van dc hervormde ker doen slechts één greep. Gewo# verrukkelijk boekje in de lange waaraan zo langzamerhand geel in ons land blijkt te ontkome waarom ook?

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2