)mzet Bijenkorf-groep 3 miljard in 1981 Benelux steekt stokje voor Japanse import Nog minder werknemers bij HOLEC 'uiden mogelijk niet eerste superstore Autoconcerns VS [rijgen extra- aar voor schone auto 614e Staatsloterij Huiszoeking op z'n Japans Rapport ademt te beperkende geest in komende jaren geen recessie in VS NOB vraagt hernieuwd overleg met Duitsland Ned. Fondsen in New York Bovls zig bedrijf bezig bedrijfbezig bedrijf DOW JONES INDEX New York vast gestemd ft (UW/KWARTET DONDERDAG 12 APRIL 1973 FIN ANCIëN EN ECONOMIE T19/K21 één onzer redacteuren iTERDAM Koninklijke Bijenkorf Behee r (KBB) durft niet meer met stelligheid te zeg- dat de superstore bij Muiden, de eerste van dit winkeltype zal zijn, die opengaat. Weliswaar t KBB steeds Muiden als eerste vestigings plaats op het oog gehad en had men plannen de irstore (verkoopoppervlakte 8.000 m2) in 1974 te openen, maar de bouwvergunning is nog ds niet verleend (de rijksgoedkeuring wel). leur-generaal drs. J. Bons van vertelde niet, waar de eerste rstore wel komt, als de vertra- bij Muiden erg groot wordt, mogelijk wordt het Capelle aan IJssel of Breda. Deze gemeenten ook door KBB genoemd als vesti- plaatsen. In ieder geval is in Ie gemeenten, waaronder Muiden gekocht. pet. meer winst (Bijenkorf, HEMA, Gelaries Mo es Perry van der Kar en o.m. je Julius) verwacht, mede door voortdurende groei van het taandeel, de rationalisering en de iging van de produktiviteit. dat instgroei volgens het gemiddelde le laatste jaren zal worden voort- Dat gemiddelde is tien procent, zal het lopende (op 1 februari inen) boekjaar wel moeilijker en dan het voorgaande, aldus Bons. Hij voorziet voor dit jaar algemene loonkostenstijging van pet., maar voor het KBB-concern van 16 pet, gevolg van het feit, jeugd- en minimumlonen sneller en dan het gemiddelde loonpeil, "e marges kunnen onder druk een gevolg van de prijscalcula- leschikking. ikorf Beheer heeft, zoals bekend et afgelopen boekjaar voor het een omzet behaald van 1 miljard n. Voor het tweede miljard 1 de directie vijf jaar nodig te len en voor het derde nog eens jaar, zodat die mijlpaal ergens in bereikt zal worden volgens de en. Deze omzetontwikkeling is iltend gebaseerd op de bestaande Iteiten, de verkoop in de super- s is er dus niet in begrepen, de financiering van de voorziene maakt men zich weinig zorgen: ziet voldoende mogelijkheden een sterke zelffinanciering, emis- het aantrekken van vreemd ver- indien nodig, via aparte WASHINGTON (Reuter) let bureau milieubescherming an de Amerikaanse regering ceft bekendgemaakt dat de au- jmobielfabrikanten een jaar ltstel krijgen om le voldoen ■n de nieuwe krachtige bepa- ngen betreffende de uitlaatgas- cn. De fabrikanten hadden aan- inkelijk tot 1975 de tijd gekre- en hun auto's te voorzien van am motor die de lucht aanzien lik minder zou vervuilen. De abrieken krijgen nu tot 1976 c kans met een schone anto- nobiel te komen. fectenkoersen ondverkeer STERDAM In het telefonisch ndverkeer kwamen gisteravond de lende koersen tot stand. (Tussen kjes de officiële slotkoers van gis- niddag. ZO (85.70) Hoogovens (87.40) Olie 123.80-124.00 (124.50) Phi- 9gb-59.10 (59.30) Unilever 158.50- (159.00) KLM (114.80). Drs. J. Bons jr. financiering van onroerend goed cloor joint-ventures. Wanneer KBB het tweede miljard heeft volgemaakt, is dat voor een derde te 'danken' aan inflatie en voor twee derde aan reële groei. Overigens is de 3 tot 5 pet prijsstijging per jaar van de verkochte artikelen minder dan de óngeveer 8 pet. die het landelijk prijsniveau omhoog is gegaan. Marktaandeel Ook in het afgelopen jaar is KBB sneller gegroeid dan de detailhandel in zijn totaliteit. Deze zag zijn afzet in 1972 met 9 pet stijgen, tegen 13 pet. voor alle warenhuizen en 14 pet voor KBB. Daardoor is het marktaan deel van KBB in de Nederlandse detailhandel gegroeid van 2.18 tot 2,28 pet. Alle warenhuizen samen hebben 6.1 pet van de detailhandelsmarkt en naar de mening van de heer Bons zal dat in 1980 10 pet zijn. De bestaande warenhuisvormen nemen daarvan 6.5 pet, voor hun rekening tegen 5,5 pet, nu. terwijl voor instellingen zoals de superstores en de (kleinere) Miro's van Albert Heijn 3,5 pet zal zijn weggelegd. De binnenstadswarenhui zen blijven dus groeien, zij het in geringere mate dan de nieuwe vor men. Het aantal Bijenkorf-warenhui zen zal zeker niet tot de huidige vier beperkt blijven. Nieuwe vestigingen zijn op middellange termijn te ver wachten in Amstelveen en Utrecht en mogelijk in Arnhem en in Leidschen- dam (in het winkelcentrum Leid- schenhage). De heer Bons ontkende, dat er in binnensteden sprake zou zijn van stagnatie van de detailhandelsontwik kelingen. Is daar al sprake van, dan is het meestal van zeer tijdelijke aard, zoals in Rotterdam na de opening van het overdekte winkelcentrum Zuid plein en in Arnhem enkele jaren gele den na de opening van het winkelcen trum Zuidplein. Binnensteden Toch maakt de directie zich ongerust over een mogelijke verstikking van de binnenstad. Er verdwijnt teveel, zon der dat er nieuwe activiteiten bijko- ADVERTENTIE) 11 april 1973 derde klasse Prijzen van 25,zijn gevallen op nummers eindigende 50,zijn gevallen op nummers eindigende 50,— zijn gevallen op nummers eindigende 50,zijn gevallen op nummers eindigende 50,zijn gevallen op nummers eindigende 100,zijn gevallen op nummers eindigende 200,zijn gevallen op nummers eindigende 400,zijn gevallen' op nummers eindigende ƒ1.000,zijn gevallen op nummers eindigende ƒ2.000,zijn gevallen op nummers eindigende Een prijs van 5.000,is gevallen op het nummer: 5.000,is gevallen op het nummer: 5.000,is gevallen op het nummer: 5.000,is gevallen op het nummer: 5.000,is gevallen op het nummer: De prijs van 10.000,is gevallen op het nummer: 25.000,is gevallen op het nummer: 50.000,is gevallen op het nummer: ƒ100.000,is gevallen op het nummer: Een extra prijs van 250.000,— is gevallen in de serie B op het nummer: En een troostprijs van 4.000,op nummer: van elk van de andere series. Een extra prijs van 500.000,— is gevallen in de serie P op het nummer: En een troostprijs van 5.000,op nummer: van elk van de andere series. op: op: op: op: op: op: op: op: op: 5 29 75* 39 48 86 760 790 395* op: 1463 062685* 023239* 013284 083791 054165* 005985* 047014 086767 051991 076044 076044 027618 027616 ATTENTIE: op een met de lagere prijzen gevallen. gemerkt nummer is ook een van men. Er is een integraal en gefaseerd plan nodig voor het behoud van de binnenstad, zegt de directie. De daar voor benodigde miljarden zijn niet op te brengen indien het bedrijfsleven in de saneringsplannen geen eigen plaats krijgt Daarom pleit KBB overleg tus sen overheid en bedrijfsleven. Concreet ziet KBB de oplossing in: parkeren in de binnenstad in parkeer garages. Deze garages zijn bestemd voor de bewoners van het centrum, voor kortparkerende bezoekers en op beperkte schaal voor langparkeerders. De straatruimte is dan weer beschik baar voor het rijdende verkeer en als de capaciteit onvoldoende is moeten autoverkeer en openbaar vervoer ver ticaal gescheiden worden. Zonodig moeten er, zegt KBB. doorbraken ko men van hoofdaders, zoveel mogelijk kruising vrij door middel van onder en bovendoorgangen zonder dat men maar raak breekt voor de auto. Men bepleit verder parkeergarages voor langparkeerders aan de rand van de vooroorlogse stad en kwaliteitsverho ging van het openbaar vervoer. KBB ziet het streven naar superstores (over het algemeen aan de stadsrand) niet in strijd met het behoud van het centrum. Eerder streeft men naar een harmonieuze ontwikkeling van beide vormen. Er is plaats voor 20 k 25 superstores in Nederland, zegt de di rectie, die er ongeveer tien claimt voor het KBB-concern. Een sterke groei ziet de Bijenkorf ook nog voor Intervee (Oranje Julius- restaurants en Multicopy) ook in het buitenland. Via deze deelneming wil men ook ervaring in het buitenland opdoen voor mogelijke andere activi teiten over de grenzen, al bestaan hiertoe nog geen concrete plannen. Een staaltje van Nederlandse deskundigheid op het gebied van de scheepsbouw is de door de Werkcombinatie Scheepswerf Appingedam en Gebr. Niestern Delfzijl voor Deense rekening gebouwde passagiers schoener 'Hans Christian Andersen'. Het bijna 500 reg. ton metende luxe schip (zie foto), waarvan de kosten f 4 miljoen hebben bedragen, is bestemd voor het maken van cruises in de Deense en Caraïbische wateren. Het schip, dat zal varen met een 14-koppige bemanning en is ingericht voor 36 passagiers, wordt op 16 april opgeleverd. Contingentering radio- en tv-toestellen DEN HAAG De Benelux zal nog deze week overgaan tot het afrem men van de invoer van alle mogelijke soorten radio- en tv-toestellen, recorders en tafelrekenmachines uit Japan. Besloten is nl. tot een contingentering van de import van deze elektronische produkten. Dit zowel wat betreft de directe als de indirecte (via andere EEG-landen) TOKIO Zes van Japan's voor naamste handelshuizen zijn in het Parlement ervan beschul digd op grote schaal te hebben gespeculeerd en zo exorbitante winsten te hebben gemaakt. De betrokken bedrijven zijn Mit subishi, Mitsui, C. Itoh, Sumito mo, Marubeni en Nissho Iwai. Volgens de beschuldiging zou het om speculaties gaan in ef fecten, land. wol, katoen, zijde, soyabonen en timmerhout. De politie heeft het hoofdkan toor van Marubeni doorzocht, omdat de vennootschap buiten de regering om 2600 ton rijst ter waarde van 410 miljoen yen (ruim 4 miljoen) zou lieben opgekocht rechtstreeks bij pro ducenten. Op typisch Japanse wijze kondigde de Japanse poli tie overigens zes dagen geleden deze huiszoeking al aan. Zij vond plaats in aanwezigheid van een grote schare radio- en tv reporters. AMSTERDAM 'Wij. zijn blij, dat de interdepartementale com missie detailhandelsvestigingen de behoefte aan superstores er kent. maar het ademt een te beperkende geest'. Directeur-ge neraal Bons van de Bijenkorf- groep vindt het rapport te be houdend. omdat het steunt op achterhaalde modellen van be- winkeling. Het belang van de consument is ondergeschikt ge maakt aan bestaande detailhan delsbelangen en milieu- en ver- keersbezwaren worden overtrok ken. KBB ziet geen gevaar voor verkeerscongesties. integendeel, aan de binnenstad wordt ver keer onttrokken. Ook is men niet ingenomen met het spook beeld van blokkedozen in het groene veld. zoals de supersto res hier en daar worden aange duid. De superstores komen op plaatsen waar anders industrie gevestigd zou worden. KBB is van mening, dat consu menten en consumentenorgani saties zich duidelijk moeten uit spreken over de superstores en dat planologische onderzoekin gen op het gebied van de detail handel objectief moeten plaats vinden. Drs. Bonds noemde in dit verband het Nederlands Economisch Instituut of pen van de grote organisatiebu reaus. zoals Berenschot. Te vaak wordt onderzoek verricht door belanghebbenden. Men moet echte de schijn van beïnvloe ding vermijden. Van een onzer verslaggevers HENGELO Het aantal werk nemers bij samenwerkende elec- tro-technische fabrieken HOLEC zal nog verder worden vermin derd, zo blijkt uit het jaarverslag. Gezien de grote stijging van de loon kosten - volgens HOLEC gemiddeld 16 pet in vergelijking met 1972 - acht men het onontkoombaar de huidige personeelssterkte nog verder met en kele procenten te doen afnemen. Deze afneming zal gebeuren binnen het natuurlijk verloop. Mede door reorganisaties is het totale personeelsbestand in Nederland van Holec inmiddels met bijna 700 perso- neelsleden verminderd tot 7754. Het AmoriL'QQnc nQtlHlPr* aantal medewerkers van de buiten- AlUcriIldallO UdlllUcl* landse bedrijven (tussen de 600 en 700) is nauwelijks verminderd. In 1972 heeft HOLEC zich gunstig kunnen ontwikkelen. Voortgang werd gemaakt met de rationalisering van verschillende werkeenheden, de her- structuering van zwakkere onderde len, alsmede met een verschuiving van marginale produkten naar meer hoogwaardige. Alle werkeenheden hebben een positieve bijdrage tot het gezamenlijke resultaat kunnen leve ren. Ondanks het terugbrengen van bepaalde minder rendabele onderde len, steeg de omzet met 5,6 procent tot 379 miljoen. Het exploitatieresul taat nam met 13.8 procent toe tot ƒ38,7 miljoen en de netto winst ver toonde zelfs een stijging van 82,5 pet tot 7,3 miljoen, waaruit een van 10 tot 12 procent verhoogd dividend wordt voorgesteld. De overblijvende winst van 4,1 miljoen wordt in het bedrijf gehouden. Per aandeel van 100 steeg de winst van 15,65 tot ƒ27,80, aldus het verslag. De orderportefeuille was aap het eind van 1972 iets groter dan aan het begin, zij het dat de orderontvangst in de laatste maanden iets terugliep. Voor dit jaar rekent men echter op vol doende bezetting, terwijl het vertrou wen bestaat dat de vraag naar de produkten van HOLEC in de tweede helft van dit jaar weer zal toenemen. In een voorstel tot statutenwijziging wordt aandeelhouders voorgesteld het maatschappelijk kapitaal te verhogen van 45 tot 100 miljoen, waarvan 2,35 miljoen is geplaatst. Voorts is een regeling opgenomen voor de in stelling van een aandeelhouderscom missie en het eventueel uitkeren van een interimdividend. Voortaan zullen de te importeren hoe veelheden nog maar 5 pet meer mo gen bedragen dan die, welke in het tijdvak 1 mei 1971—1 mei 1972 wer den ingevoerd. Het nemen van dit basisjaar betekent een zekere tege moetkoming aan de verlangens van Japan. Inmiddels gaat het overleg tussen de Benelux en Japan voort over de vraag of men bij de toepassing van de nieuwe regelingen moet uitgaan van de Japanse exportstatistieken dan wel van de importstatistieken van de Be nelux. Een punt. waarover nog geen duidelijkheid bestaat. ONTSNAPPINGSCLA USVLE De maatregelen van de Benelux zijn gebaseerd op de zgn. ontsnappings clausule in het handelsverdrag tussen de Benelux en Japan, alsmede op artikel 115 van het EEG-verdrag. Mei behulp van het laatste artikel wil de Benelux de import van Japanse elek tronica uit andere EEG-landen aan banden leggen. Volgens Japanse uitla tingen zou de sterke stijging van de invoer van Japanse elektronica in de Benelux, die zich de laatste tijd mani festeert, vooral via de andere EEG- landen (Duitsland) plaatsvinden. Zoals bekend, zette de Centrale Dienst voor de In- en Uitvoer begin van dit jaar het afgeven van invoervergunnin gen voor Japanse elektronica stop. In de tweede helft van de vorige maand werd de afgifte op bescheiden schaal hervat. Eén van de Japanse elektronische in dustrieën die door het besluit van de Benelux wordt getroffen is Hitachi, producent van o.a. radio- en tv-toestel len, computers, treinen, kranen en andere kapitaalgoederen. Een leidende figuur van dit concern, de heer Misu, stelde dezer dagen in Tokio nog eens zeer duidelijk vast, dat Japan niet buiten zijn export (ook niet van elek tronica) kan. In plaats van een vrij willige beperking van de Japanse uit voer, meende hij dat het vrijhandels beginsel voorop dient te staan. VRIJE HANDEL 'Japan', aldus de heer Misu. 'wil vriendschap en handel met alle vol ken. Importbeperkingen van de kant van de Benelux zullen vrijwel zeker door de Japanse regering met tegen maatregelen worden beantwoord. ^Ve moeten naar meer vrijhandel en sa menwerking toe. Het oprichten van belemmeringen betekent alleen maar een stap terug, waar niemand mee is gediend.' Overigens meende de heer Misu, dat door het zweven van de yen de Japan se elektronische industrie niet zal kunnen ontkomen aan een verhoging van haar prijzen. Dit zal zeker tot gevolg hebben dat de concurrentie kracht van Japan op dit vlak zal afnemen. Vandaar, dat de Japanse (elektronische) industrie niet afwij zend staat tegenover het in de afne- merlanden opzetten van produktie en/of assemblagefaciliteiten. AMSTERDAM Er is volgend jaar geen economische recessie in de Ver enigde Staten te verwachten zoals veel economen hebben voorspeld. Ook in de daarop volgende jaren zal dat niet gebeuren. Aan het woord is James O'Leary, vice voorzitter van één van Amerika's grootste banken, de United States Trust Co. of New York. Hij zei dit op de vierde internationale confe rentie over 'de financiële vooruitzich ten' van 'The Conference Board'. 'Ernstig overdreven' noemde de Ame rikaanse bankier de baissestemming, die heerst op de financiële markten in de Verenigde Staten en op de wereld geldmarkten die van tijd tot tijd de overhand heeft op de effectenbeurs. De bankier verklaarde verder, dat er goede redenen zijn om zich bezorgd te maken over de aanhoudende kwets baarheid van de internationale geld markten voor uieuwe crises. Nieuwe monetaire crises zijn te voorkomen. De sleutel daartoe zal de bereidheid moeten zijn van de belangrijkste han- delsmogendheden om hun binnenland se inflatie te beteugelen. Dit geldt vooral voor de VS. Over de positie van de dollar zei een andere inleider, jhr. G. Kraijenhoff, president van de Akzo, dat deze steeds meer zal worden bepaald door de toe nemende vraag naar ingevoerde ener gie in de Verenigde Staten De olie- en gasleverende landen zullen hun aan kopen van Amerikaanse industriepro- dukten moeten vergroten of hun royal ties in Amerika moeten investeren. Gebeurt dat niet, dan zal het moeilijk zijn de toevloed van euro-dollars te stoppen, waardoor nieuwe monetaire onrust zal ontstaan. Vervoerders kunnen vracht niet meer aan DEN HAAG De Nedei landse vrachtvervoerders zullen de groei van liet vervoer naar en door West-Duitsland niet meer kunnen opvangen als er geen verruiming of aanpassing komt van de ritinachtigingen, die Duitsland verleent. De Nationale Organisatie voor het beroepsgoederenvervoer Wegtransport (NOB) heeft daarom in een brief aan de minister van verkeer en waterstaat aangedrongen op hernieuwd overleg met de Bondsrepubliek. Sinds oktober 1970 verleent Duitsland aan Nederland jaarlijks 550.000 rit- machtigingen voor vervoer naar of door dit land. Tot op heden was dat genoeg, maar het NOB vreest nu dat er tussen oktober 1972 en oktober 1973 een tekort van 5000 ritmachtigin- gen zal zijn. Hierdoor zal een aantal reeds vastgestelde opdrach- door de ontwrichting van het trans- portverkeer schade zal oplopen. Reeds eerder had de NOB deze ont wikkeling voorzien en toen bekend werd dat Duitsland dit jaar in elk geval nog geen verruiming van de ritmachtigingen zal toestaan, is de NOB zelf bij de uitgifte van rihmach- tigingen zuiniger geweest. Nadere be sprekingen tussen Nederland en West- Duitsland hierover staan op het pro gramma. Gehoopt wordt nu, dat de Bondsrepubliek per 1 oktober a.s. wel ue gevraagde verruiming zal toestaan. Koersen in Montreal Dom Far Chem Kon Olie noteerde gisteren $42-% <42%- Husky 42%). Philips 19%-2Ö% <20-20<4Unilever Nat. Gas 53%-54'4 (54%-54%) en KLM $38% (38%). Mass. Ferguson Opgave duPont, Glore en Forgan. Nat. Resources Shell Canada 9/4 10/4 11/4 2 50 2.70 2.65 20 20 19% 20% 20% li-; 11% 11% 20 u 20% 20% 8.35L 8 85L 57 57% 55% (ADVERTENTIE) N.V. Hypotheekbank Maatschappij voor Hypothecair Crediet De jaarlijkse algemene verga dering van pandbriefhouders ter benoeming van een com missaris zal worden gehouden op vrijdag 27 april 1973 om 10.00 uur v.m. in gebouw In- dustria. Dam 27, Amsterdam. De Directie Indust. Sporen Utll. Obl. Modi 9 apr. 947.55 199.28 107.14 74.33 506.1 10 apr. 960.49 200.44 108.32 74.54 510.9 11 apr. 967.41 200.91 108.86 74.52 509.8 Aand. Obl. Tot. H. L. 9 apr. 13.740 17.300 1.790 981 468 10 apr. 16.770 20.140 1.796 993 481 11 apr. 14.890 20.270 1.781 777 644 Staking bracht ADM grote schade toe AMSTERDAM Een twee weken durende werkstaking heeft de Amster- damsche Droogdok-Maatschappij begin 1972 schade toegebracht op een mo ment dat de mogelijkheid tot verkrij ging van orders leek te verbeteren. Opdrachtgevers annuleerden als ge volg van de staking een vijftal reeds verstrekte belangrijke orders, die ver volgens in het buitenland werden ge plaatst. Nog geruime tijd na de sta king was het effect hiervan merkbaar in een tekort aan werk. Behoudens een korte opleving aan het eind van het eerste halfjaar werd 1972 verder gekenmerkt door een gering werkaan bod, wat vooral in het tweede halfjaar tot onderbezettingsverliezen leidde, al dus de directie in het jaarverslag. Ook het begin van 1973 werd geken merkt door een matige bezettings graad. Op wat langere termijn is het hoopgevend dat een buitenlandse op dracht werd ontvangen voor het In stalleren van nieuwe voortstuwingsin stallaties in elf schepen. De ontwikke ling van de bedrijfsresultaten ln 1973 zal ook in belangrijke mate worden bepaald door de stabiliteit van de arbeidsverhoudingen. De nieuwe werkstakingen leiden opnieuw tot te rughoudendheid van de reders bij het verstrekken van opdrachten. Wel be vindt de scheepvaartconjunctuur zich in opgaande lijn en zijn er aanwijzin gen dat de wereldhandel in 1973 de huidige expansie nog enige tijd zal blijven volgen. De verwachting lijkt gewettigd dat er meer werk beschik baar komt als gevolg van eerder uit gesteld onderhoud. In 1972 heeft de Amsterdamsche Droogdok-Maatschappij een omzet ge boekt van 72.2 (83.9) min. De netto winst daalde van 3.3 min tot 1.1 min. Voorgesteld wordt het dividend te verlagen van 13 procent tot 9 pet. Op de prioriteitsaandelen en de con verteerbare aandelen wordt een on veranderd dividend van 5 pet voorge steld. Pakhoed AMSTERDAM De koers van uitgif te van de 7.75 pet obligatielening 1973 per 1984-88 groot nom, 50 min ten laste van Pakhoed Holding is vastge steld op 99.5 pet, zo delen emittenten mee. De inschrijving staat open op 13 april. Consolidated Foods AMSTERDAM —Consolidated Foods Overseas, de Antilliaanse dochter van de Amerikaanse Consilidated Foods, wil onder garantie van de moeder overgaan tot de onderhandse uitgifte van 6.5 pet, 7-jarige Eurogulden-notes tot een maximum van 40 min. De notes, aan toonder en groot 10.000, zullen worden uitgegeven a pari. De aflossing zal plaatsvinden in gelij ke jaarlijkse termijnen op 1 mei van de jaren 1977 tot en met 1980. Ver vroegde aflossing is niet toegestaan. Plaatsing kan niet geschieden bij in gezetenen van de VS, Canada, Neder land en de Nederlandse Antillen. Er zal geen beursnotering voor de notes worden aangevraagd. Begemann HELMOND De directie van machi nefabriek Begemann kan geen voor spelling doen voor wat betreft de resultaten ln 1973. De investerlngs- drang blijft in het algemeen achter vergeleken bij vorig jaar, Het bedrijf schrijft zeer concurrerend in np ver schillende werken. Gevreesd wordt dat de sociale onrust haar sporen zal achterlaten, zo is meegedeeld tijdens de jaarvergadering. Naarden International NAARDEN De omzet van Naarden International is in 1972 met 6.1 pro cent gestegen tot 207.1 miljoen. De nettowinst vertoonde, als gevolg van een achteruitgang van de resultaten der werkmaatschappijen, een daling tot 5.2 (6) miljoen. Het dividend over 1972 blijft 1.80 in contanten per aandeel van 10, of naar keuze, 0.90 in contanten plus 0.50 in aandelen ten laste van de agioreserve. Op grond van de bevredigende gang van zaken in de eerste maanden yan 1973, rekent de directie van Naarden International op een verbetering van de geconsolideerde nettowinst over 1973. Beers DEN HAAG Beers' Zonen zal het dividend over 1972 vaststellen op 22 (15) pet in contanten of 4.40 5) per aandeel van 20. De nettobe drijfswinst was in 1972 ongeveer 250.000 lager dan in 1971. In dat jaar was het saldo winst bijna 2.5 min. Hoger dividend Kluwer DEVENTER De Uitgeversmaat schappij Ae. E. Kluwer heeft het dividend over 1972 bepaald op 7.20 in contanten of naar keuze 3.60 in contanten plus een uitkering in agio- aandelen, zó, dat op 60 gewone aande len een nieuw gewoon aandeel zal worden uitgegeven. Over 1971 werd 5.50 in contanten uitgekeerd of naar keuze 3/ procent in aglo-aande- len. De omzet aan derden Is in 1972 met 17 pet toegenomen van 210 min tot 245 min. De nettowinst steeg met 14 pet van 7.2 min tot 8.2 min, aldus Kluwer. NEW VORK AC F Industries Airco Allied Chemical Alum Co of Am American Brandt American Can Am Cyanamld Am Electr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smelt C Ref Am Tel lc Tel Anipex Anaconda Armco Steel Atlant Richfield Bendix Bethl Steel Boeing Burlington Ind 83% 10/4 U/4 43% 48% 14% 14% 34 34% 52% 52% 41% 41% 31% 31 27% 27% 25% 29% 33% S% Can Pacaflc Ry Celanase Chaea Manhattan Chaaap Ik Ohio R Chryifer Cities Service Colgate Palmollve Colt Industries Commonw Edison Cons Edison Cont Can Cont OU Curtlss Wright Curtiss Wright A Dart Ind Deere and Co Dow Chemical Du Pont (El) Eastman Kodak 142% 142% First Nat City 78% 11 Admiral Corp 12% 11% Allennheny Pow S 20% 8>% Akiona 28% 30% Am Standard ji*; lts; Amsttd Ind 371^ 37% 38% 39 30% 20% Jij ta% is% 34% 34% 47% 47% 40% 4614 13% 35% 47% 47% 08% 08 10% 16% 38% 33% !iï 85 VA lil 84% 31 38% 38% •4 88% 30 30% Gen Electric Oen Foods Gen Motors Oen Publ Utll Gen Tsl Ttl Getty Olt Gllette Glmbel Brothers Goodyear I and B Oulf Oil Illinois Centr InsUco int Busin Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel k Tel Johne Manvllle Jones and Laugh Llng-Lemco Vough 10% Litton Ind 10% Lockhesd Aircraft 7% Marcor 28% Martin Marietta 17% «4% 8» VA 113% 28V 112% 113». 50 59% 21% 21% 27 >4 27 U 25% 25% 23 U 23% 11% 12 434% 430% 32% 32% 32% 32% 81 38 La 42% 42% Can Breweries Cetlo Chadbourn Goth Chase Select Fd Columbia Gas Comlnco Cont Telephone Fluor Corp 15% 1% 10.37 20% 3o% 22% Nat Biscuit Nabisco Nat Distillers Nat Oypsum Nat Steel Nat Lead Ind Int Bnk for Ree Int Flav Frag Int Papar «I 4) Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Uadiion Fund 40% 31% 14% 13% 30% 13% Pac Oas and El Penn Central Papslco Phelps Dodge Philip Morris Phillips Petr Procter k Gambl RCA Republic Steel Reynolds Ind Royal Dutch Petr Santa Fd Ind Sears Roebuck Shell Oil Southern Southern Pacific Railway Sparry Rand Stand Oil Callf Stand Oil Indiana Exxon Corp Studabakar.Worth Run Oil Texas Gulf Tsxas Inst Transamsrlca Unilever Union Carbide Unl Royal United Aircraft United Brands US Steel Weit Union Tel Wesilnehou.se El Woolworth 34% 46", 133% 1» 27% 104% 48% 19U 35% 39% 41% 85% 88% Jïö 51% 21% 29% 48% 42% 19% 36% 39% 41% 17% 53*; 42% 13% 97 %0 07 %b 93-* 24 20 24.20 14% 14% 24% 24% 38% 38% 2C 19% 9% 9% 16% 16% 18% 16% 12% 12% Nat Can 12% 12% NY Centr A 8 7% North West R 66% 03' N Am Phillips Co 26% 27 10% 23% Occidental Petr Pacific Lliht Public Serv Standard Brands- 50% 34 51 30 Tandy 17% 17% 8** 9 17% 17% Western Bancorp 32% 3 Union Electr United Corps United Gas

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 21