Afstraffing Twente in harde 'schoppartij' )om dat we iet de baas de zenuwen bleven' AC Milan en Leeds: slechts 1-0 winst Badmintonsuprematie belangrijk voor land Volg de Europa Cup'73 op de voet met het mé van de Kerkhof weggestuurddrie gele kaarten en bierblikjes op hét veld Slechts 4,95* Dfl Verzamel gratis Cup-verrassingen, elke week'n andere. Bij SRV. i\y/K\VABjTET DONDERDAG 12 .APRIL 1973 SPORT T15/K17 Van onze speciale verslaggever MONCHENGLADBACH René van de Kerkhof uit het veld ge stuurd, dier gele kaarten, talloze schoppartijen en vechtpartijen, als mede het werpen van bierblikjes vanaf de tribunes. Het was een ke ten van minderwaardige acties, die gisteravond de afstraffing van FC Twente in de eerste wedstrijd van de halve finales in het UEFA Cup-toernooi tegen Borussia Mönchengladbach begeleidden. Eén mo ment van onbezonnenheid van Piet schrijvers heeft Twente vermoe delijk de laatste kans op een plaats in de finale ontnomen. ieptepunt van BorussiaFC Twente: laatste minuut van het veld gestuurd. René van der Kerkhof is Toen de Enschedese doelman woedend de bal in het gezicht van Jupp Heynckes drukte, benutte dezelfde speler de daardoor toegekende straf schop moeiteloos. Het bracht Borussia kort na rust op een weelderige 30 voorsprong. Een marge die over veer tien dagen voor FC Twente een on overbrugbare kloof zal blijken. Te meer omdat de Westduitsers zich in dit woelige, bikkelharde duel, dat bij vlagen tot een ordinaire schoppartij verviel, veruit de beste ploeg toonden. Het mag zelfs een wonder heten, dat de als een voetbalwedstrijd bedoelde rugbypartij niet ernstiger gevolgen heeft gekregen. Het wegsturen van Van de Kerkhof en een serie gele kaarten vormden het belangrijkste van de balans. Maar het aantal blauwe plekken en ernstiger verwondingen bleken nauwelijks te tellen. Vooral Twente maakte zich na een goede start schuldig aan een serie ontoelaatbare gewelddaden. VOORZICHTIG Twentes voorzichtigheid manifesteer de zich uitsluitend, in het eerste half uur. Daarna raakte de ploeg buiten uier Spitz Kohii merkte liet al bij warmin g-up: ize speciale verslaggever IENGLADBACH Diep tra- Een betere kwalificatie is er ijks denkbaar voor het optreden Twente in de halve finales van EFA Cup-toernooi. Tragisch om- rente een half uur lang het tref- .--Jen de Weissweiler-formatie min ;r in handen had. Tragisch ook, na die organisatie fout het eer- llpunt tégen kwam. En met dat nt kwam het waas. Het rode it Twente daarna zestig minuten ilkomen verblindde, nax was het optreden van Piet ers, de man met ervaring. Eén 'wentes belangrijkste pijlers, minuten na de hervatting vol- ich de catastrofe over de En- e formatie. Jupp Heynckes te en. drukte toen in een onbe- actie de bal vol in het gezicht Duitse international. Heynckes essioneel genoeg om een derge- lunder volledig uit te buiten, zich onmiddellijk kermend ter vallen. De reactie van Twente is afgrijselijk, toen scheidsrech- ischov tot een strafschop be- De politie moest eraan te pas om te voorkomen dat èn de rechter èn de spelers van Bo- gemolesteerd werden. was ten onrechte overtuigd n onschuld. Piet Schrijvers: 'Ik e bal tegen de borst. Mijn plan n naar Willy v. d. Kerkhof te En net toen ik uithaalde Heynckes een knikkende be naar die bal. Hij liet zich toen iellijk vallen. De scheidsrechter jer volledig in. Belachelijk ge- De lezing van Schrijvers werd bevestigd door Willy v. d. •f. 'Ik begrijp die beslissing van lidsrechter niet', raasde. Twente tierde. Links lts werd er geduwd, getrokken agen. De overtredingen werden Ie Westduitsers professioneel zi kt- Twente beschikt nog altijd n ditver ervaring om dergelijke t dan5''111?60 koelbloedig te beant- i n. Trainer Spits Kohn, duide- GB gnotioneerd: 'Dom. Dat is het I woord. Dom, omdat wij er niet 710-6 Sden om onze zenuwen de baas 'en. Ik kon het al merken toen Iers op het veld aan de war- bp bezig waren. Zo'n sfeer, zo'n age waren zij niet gewend. On- casi rbaar, enzerzijds. We hebben Z ervaring met buitenlandse Sfijden, dacht ik. Want in dat half uur hebben wij zonder ling, 'de///i° De ondergang van FC Twente. Na een onbezonnen daad van Piet Schrijvers benut Jupp Heynckes zelf de strafschop en brengt Bo russia op 3-0. van ur. v. open; on om oclelle age p B.V., iokpac eiden, evens jevraa andpli vuren Here Leidi meer goed gespeeld. Maar na dat eerste doelpunt waren wij de kluts volkomen kwijt. Er gebeurden dingen, die nooit hadden mogen gebeuren'. Eddy Achterberg, vervanger voor de geblesseerde Willy v. d. Kerkhof: 'Er is te wild gespeeld. Vooral na het derde doelpunt. Het was te hard, het lag misschien ook wel aan ons'. Het optreden van Günter Netzer werkte op de Twentenaren als de bekende rode lap op een stier. Netzer sarde, irriteerde, lokte uit en provo ceerde. Voortdurend en tergend. Kóhns formatie reageerde alleen maar woedend en onvolwassen. Scheidsrech ter Khristov kon weinig anders doen dan de overtredingen bestraffen. Straffen, die zeker in de eerste helft veel te zacht waren. Schrijvers echter: 'Als koning Netzer aan de bal was en je wees alleen maar naar hem, floot de scheidsrechter al. Omgekeerd kon den zij zich alles permitteren'. Dieptepunt voor FC Twente was de voortijdige gang naar de kleedkamer van René van der Kerkhof. Nadat hij al de gele kaart had opgelopen in een duel tegen Bonhof, bestrafte Khristov een charge van hem jegens Netzer in de laatste minuten met een rode kaart. René van der Kerkhof: 'Het was een overtreding zoals er honder den worden gemaakt. Maar ik werd er toch voor uit het veld gestuurd'. En trainer Spitz Kohn: 'Sommige jongens zijn nog niet rijp voor dergelijk voet bal. Zeker René en Willy van der Kerkhof niet'. En Hennes Weissweiler? Hij knikte slechts. De ervaren hooggeprezen trai ner van Borussia Mönchengladbach kon het allemaal best begrijpen, sloeg als een vader Spitz Kohn na afloop zelfs bemoedigend op de schouder. Zei: 'Twente was te nerveus, te ge spannen. Kwam op het beslissende moment routine tekort. Natuurlijk is het niet goed, wat Twente heeft ge daan. Maar ik weet wel dat je hier de trainer nocit de schuld van mag ge ven. Borussia heeft een ideale positie veroverd. We staan met meer dan één been in de finale. Maar toch moeten we niet te licht over de tweede wed strijd denken. Twente blijft gevaar lijk. Het draait alleen maar te snel om de zonnen. Ik hoop daarom dat de return wat prettiger verloopt'. En Kohn tenslotte: 'Ik beloof iedereen, dat ik er alles aan zal doen om de tweede wedstrijd zo sportief mogelijk te laten verlopen'. JOOP HOLTHAUSEN zinnen. In de eerste periode, die per definitie als de moeilijkste in de ge hele wedstrijd geldt, hield Twente zich staande. De formatie pantserde zich dan ook tegen de terecht ver wachte aanvalsgolven in de eerste fase. De ploeg speelde fel, vaak tè fel. op de man; incasseerde even ge makkelijk als het uitdeelde. En dan gaf het niet of Pahlplatz terrier Vogts aan moest pakken of dat Willy van de Kerkhof balkunstenaar Günter Netzer op het middenveld van zijn activiteiten af moest houden. Het eens als blasé, angstig en schuchter gekwa lificeerde elftal bestond niet meer. FC Twente is in deze wedstrijd te ver gegaan in zijn aanpassing aan de ver werpelijke eisen van het Europese bekervoetbal. Vandaar dat FC Twente, in het na bije verleden de speelwijze van Bo russia Mönchengladbach nog als een verlegen underdog bewonderend, nu deze ploeg opmerkelijk hard tegemoet trad. In het begin nuchter en zelf verzekerd. Twentes manco is alleen, dat het die eigenschap niet voortdu rend kan tonen. Zo ook gisteravond in het voortdurend kokende stadion op de Böckelberg. Een half uur lang ging het inderdaad goed, speelde FC Twente zoals trainer Spitz Kohn het zich ge dacht had. Netzer bijvoorbeeld werd aanvankelijk tot een wanhopige gede gradeerd. Willy van de Kerkhof gunde hem praktisch geen ruimte om zijn fa meuze bouwstenen voor de aanval aan te dragen. Willem de Vries schaduw de centrale aanvaller Henning Jensen zoals hij eerder Sanny Santrac, schut ter van OFK, had gedegradeerd. Kulik op rechts, kwam lange tijd niet één keer voor Kalle Oranen. Theo Pahl platz, diep terggetrokken op het mid denveld, attaqueerde felle sprints in de diepte van Vogts. Kortom: dit Twente hield de Westduitsers aanvan kelijk voortreffelijk onder controle. VERTRAGEN Toegegeven: vaak zeer keiharde acties, vooral rond het 16 metergebied, waar door Netzer regelmatig voor zijn in middels beroemde vrije trappen achter de bal kon plaatsnemen. Twente vertraagde bewust, probeerde alles om de tegenstander uit het ritme te halen, de bal tergend lang in de ploeg te houden, geen enkel risico te nemen. Twentes aanvallende aspiraties waren dan ook beperkt. Maar daarom niet minder gevaarlijk. Terecht gok kend op de snelle counter, gericht op tempojagers als Jan Jeuring en René van de Kerkhof, probeerde het de ruimte te benutten die door het ste vige aandringen van Borussia vrijwel automatisch ontstond. Resultaat lever de het echter niet op. Nogmaals: de opzet gericht op het handhaven van de 'nul', bleef in het Twentes kamp lange tijd overeind. Ruim een half uur. Toen toonde Jupp Heynckes dat hij na Gerd Müller als de gevaarlijkste 'goaltjesdief' van de Bun- desliga geldt. Kees van Iersel, zijn di recte tegenstander, wist dat beter dan wie ook bij Twente. Maar toch. Een meter ruimte, of een toevallige 'af zwaaier' was vaak voldoende om Heyn ckes in stelling te brengen. Fraai was het niet, efficiënt wel. Henning wilde aanleggen voor een afstandschot, be dacht zich en verlengde in de richting van Heynckes. Vanaf luttele meters knalde hij langs de kansloze doelman Piet Schrijvers. GEÏRRITEERD Twente kreeg tot het rustsignaal van de lakoniek leidende Bulgaarse scheidsrechter Khristov het moeilijker dan het eerste half uur. Slechts door een serie soms zware overtredingen werd Borussia van de vergroting van de marge afgehouden. Twente ver speelde daarmee het laatste greintje sympathie van het fanatieke publiek en zorgde voor een geïrriteerde stem ming in het veld. Het leidde tot een lange reeks vluchtige opstootjes. Een van die incidenten werd pas laat, na de hervatting, door de Oost-Europese arbiter met de gele kaart ingedamd. Zowel René van de Kerkhof als Rei ner Bonhof werden genoteerd. Later volgde ook nog Eddy Achterberg. Toen al was duidelijk dat er iets gebroken was binnen de Twentse formatie. Hoog hartigheid maakte plaats voor paniek. Irritatie cn teleurstelling vervingen Doelman Kleff van Borussia kijkt angstig de bal na, maar ook Jan Jeuring cn Sieloff zien dat deze Twente-aanval geen doelpunt oplevert. uefa cup fc twenta zelfvertrouwen Daar was weer Twen- te's wisselvalligheid in optima forma. Binnen 12 minuten, de periode direct na rust. maakte Borussia de op hol ge slagen Twentenaren tot een ontgoochel de formatie. Henning Jensen gaf in eerste instantie daarvoor de aanleiding. Bonhof kon ongestoord over 30 meter vanuit de defensie in de diepte sprin ten, gaf de bal scherp cn op schou derhoogte voor het doel, waar Jensen met het blonde hoofd uit vrije positie in kon koppen. Illustratief voor Twentes onbezonnen heid van dat moment werd enkele mi nuten later het derde doelpunt. Zelfs doelman Piet Schrijvers kon zich in deze vurige situatie niet meer beheer sen. Voor het oog van de veel te tole rante Khristov stootte hij de bal recht in het gezicht van Heynckes die zich onmiddellijk gaaf acterend ter aarde stortte. Twente belaagde heftig. Zelfs de politie moest de Bulgaar assisteren om orde op zaken te stellen. Heynckes zelf benutte de toegekende strafschop feilloos. De woelige dagen rond het onderhand legendarische duel tussen Borussia Mönchengladbach en Inter Milaan le ken te herleven. Toen schakelde een toeschouwer door het werpen van een bierblikje de Italiaan Boninsenga uit, waarna de UEFA besloot tot een zware straf voor de Borussen en een reply van dc wedstrijd. Dit keer vlogen dc bierverpakkingen weer door de lucht. Vanuit de hoek. waar zich een deel van de massa Twente-supporters be- vond kwamen de blikjes op het Veld. 59. Heynckes "strafschop) "3—0".' Schëidsrech- ook prompt de gele kaart voorgescho teld. Desondanks deden beide ploegen in de slotfase een poging tot normaal voetbal. De apotheose was echter weer bedroevend. Een minuut voor het ein de, temidden van een nadrukkelijk of fensief van FC Twente stuurde de ar biter René van de Kerkhof na zijn zo veelste zware overtreding tegen Günter Netzer uit het veld. Een droeviger slot had deze ordinaire schoppartij in de Westduitse stad niet kunnen krijgen. Meer dan een beschuldigende vinger kon Khristov niet opsteken. De wedstrijd, die te voren nog zoveel goed voetbal beloofde was toen allang stuk. Kohn verving Willy v. d. Kerk hof door Eddy Achterberg, die bepaald ook niet de meest nuchtere speler ter wereld is. De man ook die zichzelf een driftkikker noemt. Hij kreeg dan ter Nikolov (Buig.). Toeschouwers 34.500. Borussia Mönchengladbach: Kleff; Vogts, Surua. Sieloff. Bonhof: Danner, Netzer. Wlm- mer: Kulik, Jensen, Heynckes. FC Twente: Schrijvers; Van lerssel. De Vries. Drost, Oranten; Notten. Van der Vail. Willy van de Kerkhof (Achterberg); Rene van de Kerkhof, Jeuring, Pahlplatz. GERRIT DEN AMBTMAN MILAAN/LEDS AC Milan en Leeds United hebben in de eerste wedstrijden van de halve finales van het Europa Cup-2 toernooi een kleine voorsprong genomen. Beide ploegen zegevierden met 10 in hun thuis- President Soeharto schenkt 110.000 gulden DJAKARTA (Reuter) De Indonesische president Soeharto heeft gisteren de topbadminton-spelers van zijn land op het hart gedrukt dat zij dc suprematie van Indonesië in deze tak van sport moeten behouden. De spelers, onder wie de zesvoudige All-England kampioen Rudy Hartono, waren bij de president op bezoek om te praten over de kansen in het toernooi om de Thomas Cup, liet officieuze wereldkampioenschap voor landenteams. De 23-jarige Hartono ver zekerde de president dat de vooruitzichten van het Indonesische team goed zijn, maar hij bevestigde ook de indruk van dc president dat het Europese badminton vooruitgaat. President Soeharto verklaarde dat de heerschappij van de Indonesische bad- mintonspelers zo belangrijk is omdat Indonesië alleen in die tak van sport nog de toon aangeeft. Onlangs schonk de president 15 miljoen roepia's (ongeveer 110.000 gulden) aan de badmintonbond. ADVERTENTIE Europa Cup Album Hef Europa Cup Album Sjaak Swarl: ,,'n geweldig idee van SRV. Mei al die verhalen, foto's, spel situaties, noem maar op. Vanaf de eersle -wedslrijd in 1955 f/m de finale '73 in Belgrado Koop nu dal album. En haal elke week 'n gratis Cup-verrassing bij SRV." N wedstrijd. Milan tegen Spartak Praag en Leeds tegen Hajduk Split. AC Milan was getipt als de grote favoreit in dit toernooi van de beker winnaars. De Italianen demonstreer den vooral de laatste weken in eigen omgeving een voortreffelijke vorm met Gianni Rivera opniwu als de grote ster van de ploeg. Afgelopen weekeinde nog, toen AC Milan tegen Sampdoria aantrad en met 41 won, vertolkte Rivera een glansrol. Nereo Rocco ging er voor het duel met Spartak Praag van uit dat zijn ploeg zich eerst met een voorsprong van drie doelpunten zeker kon wanen van een plaats in de eindstrijd. Ook al riep Joseph Kraus, zijn collega trainer van Spartak Praag dat 'hij in die wedstrijd tegen Sampdoria een elftal van absolute wereldklasse aan het werk had gezien en het uiterst moeilijk zou zijn daar een behoorlijk resultaat tegen te boeken'. Toch kwam dat behoorlijke resultaat er in Milaan. Want pas ver in de tweede helft moest zijn ploeg zwichten voor een treffer van Luciano Chiarugi: 1 0. LEEDS Leeds United, twee keer winnaar van de inmiddels 'opgeheven' Jaarbeursbe ker, slaagde er in het eerste treffen te gen het Joegoslavische Hajduk Split niet in een duidelijk beslissende voor sprong op te bouwen. De Britten, za terdag in de halve eindstrijd van het (eigen) FA Cup-toernooi tegen Wolver hampton Wanderers (1-0 door een treffer van Brenner) niet geheel on geschonden uit de strijd gekomen, kwamen niet verder dan een 1-0 score. Het beslissende doelpunt werd in de 20ste minuut door Clarke gescoord. De zelfde Clarke haalde overigens het einde van de wedstrijd niet. In de 73ste minuut werd de Engelse inter national door de Hongaarse scheids rechter Emsberger van het veld ge stuurd na handtastelijkheden tegen Hajduk-aanvaller Boskovic. Clarke zal hierdoor over twee weken niet kun nen aantreden voor het tweede duel tussen beide ploegen. Scheidsrechter Emsbergen had zijn handen trouwens meer dan vol aan de wedstrijd. Hij moest ook waarschu wingen uitdelen aan de Hajduk-spelers Buljan en Surjak en Mick Jones van Leeds. Voor de 32.000 toeschouwers was het frusterend om te zien hoe Leeds de gehele wedstrijd door zon der succes met lange ballen door het centrum bleef aanvallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 17