)irecteuren Van Thiel mogen fabriek niet in eoeo Ceausescu wil niet aan de hand van Breznjew lopen ij nmondbevolking vil beter milieu Roemeense president zoekt toenadering tot Oost en West Geschenk van hartstichting voor Bleiswijk Museumspeurtocht in Paasvakantie Palmpaasdienst in Laurenskerk Prestatieloop in Barendreeht Finale pianoconcours in de Doelen BINNENLAND K9 r birl- DollM 5-7.61. 64.50- ■66.75. 5 I ^'1 aankomst van bewindvoerder mr. Kager (tweede van rechts) bij de poort van Van Thiel United. Verder van links intar rechts actieleider Cortenbacg, NKV-vertegenwoordiger Van Lieshout en de heer De Ruiter van de unie beambten. >0lger en leidinggevend personeeL L \urseance van betaling verleend in onze correspondent BLMOND De Van Thiels zijn vogelvrij verkl aard binnen de poorten van de door 359 werkne- ers bezette scbroefboutenfabriek Van Tliiel t nited in Beek en Donk. 'Ik denk niet dat ze veel rder dan 100 meter op het terrein zouden kun uen komen. Daarna zouden ze met een ziekenwagen nnen worden afgevoerd', meent een van de leden van het actiecomité. De fabriek is sinds gis- ■en verboden gebied voor de zeven directeuren en procuratiehouders. hebben helemaal geen vertrou- meer in die familie. Laat ze ar wegblijven. De enige die er nog aan kan doen is mr. Kager.' aldus zegsman. Diens benoeming tot 'ind voer der werd binnen de poor- van het bedrijf met gejuich ont- gen. Gistermiddag bracht hij, na- bekend was geworden dat het rijf surséance van betaling had regen, een eerste oriënterend be- k aan de schroefboutenfabriek. Als aan de werknemers had gelegen, men hem ontvangen met erebo- van staaldraad. stemming onder de bezetters is perbest. De mensen bij Van Thiel lied hebben nu de indruk dat zij roer voor een gedeelte in eigen d hebben en niet meer zijn over- werd aan de, wat wordt genoemd, lekeur van de ruziemakende fami- Van Thiel'. 'De mensen zijn opge- it. nu mr. Kager tot bewindvoer- is benoemd. De eerste stap op de de weg is daarmee gezet 'Van el United is een gezond bedrijf, moet alleen goed geleid worden.' tnt vakbondsbestuurder Van Lies- aaldraad bezetting begon vorige week don- dag spontaan, toen staaldraad werd gehaald in opdracht van de Neder- Ise Kabel Fabriek. Een dreigende sslagname van het nog aanwezige ad kon door ingrijpen van burge ester A. Seelen van Beek en Donk den verhinderd. moeilijkheden bij Van Thiel Uni- zijn niet uit de lucht komen n. Meer dan een jaar geleden 75 Jegen de vakbonden en de onderne- .75 gsraad al om meer openheid. Er den weliswaar beloftes gedaan, daar is het bij gebleven. Vakbondsbestuurder Martin Neessen noemde de gang van zaken bij dit familiebedrijf nog erger dan die bij Peyton Place, waarbij hij de hoop uitsprak dat de afwikkeling ervan niet zo lang zal gaan duren. Vlak na de oorlog beheerde de Beek en Donk- se tak van de familie Van Thiel een fabriek. In 1947 stapte Piet van Thiel er plotseling uit en liet voor ongeveer één miljoen gulden een nieuwe be drijfshal bouwen om daar op eigen houtje verder te gaan. Over het hoe en het waarom van deze splitsing doen in Beek en Donk tal van merk-- waardige verhalen de ronde. De meeste vertellers houden het op het verhaal van het bolhoedje. In de tijd dat de Van Thiels nog maar één bedrijf beheerden, placht een plaatse lijke kleermaker elk jaar een nieuw bolhoedje te maken voor directeur Piet van Thiel. Om onverklaarbare redenen kwam dit dopje in 1947 bij een verkeerde Van Thiel terecht, die weigerde de hoed aan de rechtmatige eigenaar terug te geven. Piet van Thiel werd daarop zo woedend dat hij besloot voor zichzelf te beginnen. Die scheiding duurde tot in 1969. Toen zagen de zoons van de inmiddels overleden directeuren zich genood zaakt weer te gaan samenwerken, aan vankelijk ook nog met een derde partner, het van Helmond naar Heer len verhuisde bedrijf Everts en Van der Weijden. Deze samenwerking duurde overigens nog geen jaar. Al leen de beide Beek en Donkse bedrij ven bleven bij elkaar en gingen een fusie aan, ondanks het feit dat de oude ruzie nog steeds niet was verge ten. John en Paul van Thiel werden in het nieuwe bedrijf Van Thiel Uni ted benoemd tot directeur terwijl drie andere Van Thiels procuratiehouder werden mei de titel van directeur. Al spoedig vormden zich twee partijen. Stock 107.5 erste inspraakfase ge reed 28.8 n een onzer verslaggevers 1TTERDAM In de thans afgesloten eerste fase van de in- 'aakprocedure voor het concept-voorontwerp streekplan Rijn- Ind hebben enige groepen als aanbeveling gegeven milieu-over- iding als misdaad te zien met daaraan verbonden een vrijheids- af. Deze groepen wijzen de stelling 'de vervuiler betaalt' af, om- zij betaling niet als een vorm van sanctie zien. ook een groep, die in de bieden slechts woningbouw in "rije sector wil toestaan. Een ande- GeVT groep wenst 'een ministerie van i euhygiëne en zij wil dit in het i lekgebied huisvesten. Er zijn groe- 1 die tot maximaal vijf procent rleiders in Rijnmond willen toe- en andere groepen, die de be- ven willen overbrengen naar de 2 den waar de gastarbeiders vandaan 10.' le"- 3 alles blijkt uit een rapport over 4 eerste fase van de inspraakproce- e voor het Rijnmondstreekplan. n ll lavond brengt de Werkgroep TVee- el 4 zend, die zich heeft belast met de i ing van deze procedure, verslag 96 tijdens een bijeenkomst van alle vijzen jraakgroepen en andere belangstel- 13 den. n f J® e eerste fase betrof uitgangspun- j ut# en basis-gedachten. Nu begint de ut ede fase, waarin een beleidspro- e aaad ima wordt ontwikkeld. Aan de o% fase ebben 45 inspraakgroepen o% igenomen, die werden samenge- d °P basis van vrijwilligheid. joo 4 1 juni wil men het werk van de a tpen afsluiten. Resultaten kunnen ■0/e i naar het Rijnmondbestuur. In het «5L kan het ontwerpstreekplan in ij;® fy'nmondraad aan de orde komen. 59.li nu reeds zichtbaar dat er over cl# aJ belangrijke uitgangspunten 15j 'Baande verschillen van mening tussen de groepèn. Die meningen zijn in het rapport over de eerste fase niet onderling verbonden, want het gaat de Werkgroep Tweeduizend erom na te gaan welke verschillen er liggen en hoe deze verschillen zo duidelijk mogelijk naar voren kunnen komen. Op deze manier wil de Werkgroep Tweeduizend komen tot een aantal alternatieve plannen, die naar het Rijnmondbestuur zullen gaan. Slechts weinigen hebben een sterke afneming van de bevolking bepleit, niemand bepleitte een sterke toene ming. De meeste groepen willen de •bevolking gelijk doen blijven, velen wilden een langzame groei, anderen wilden juist langzame vermindering. In grote lijnen konden alle groepen zich wel aansluiten bij de grondge dachten van het ontwerp-streekplan voor wat betreft het milieu, al werd in veel groepen gesteld, dat het streekplan niet ver genoeg ging. Zo waren er bezwaren tegen de term 'handhaven van leefbaar milieu', die als te passief werd ervaren. Niemand was voorstander van sluiting van be drijven, al werd dit wel als uiterste noodmaatregel genoemd. Tenslotte wil de werkgroep via een nieuwe vragenlijst komen tot een gro tere mate van interesse. Wie deze vragenlijst wil hebben, kan Rijnmond bellen: tel. 010-111320, of een brief kaart zonder postzegel sturen aan antwoordnummer 2941 te Rotter dam. Horizontaal: 1. bontjas, 4. vreemde munt, 7. stap, 8. honingdrank, 9. rui terfeest, 11. lof, 12. nauwer, 14. voor zetsel, 15. eettafel, 16. lidwoord, 17. grondsoort, 19. godin van de toorn, 21. vuurtoren, 23. rode spaanse wijn, 24. jongensnaam, 25. voorstad van Baden- Baden, 26. salontafeltje. Verticaal: 1. voor, 2. plaats in Zee land. 3. plaats in N. Br., 4. ladder, 5. plaats in Gelderland. 6. kwaad toege wenst, 7. doorvoer, 10. kruisboog, 13. toets, 17. zwemvogel, 18. vervoermid del, 20. rivier. 22. kanton in Zwitser land. Kruiswoord-puzzel 1 2 3 4 5 6 1 10 8 9 II 12 13 14 15 16 iin 17 18 2U 21 22 2J 24 25 26 Van een onzer redacteuren BOEKAREST Nicolae Ceausescu, president en partijleider van Roemenië, die deze weeJs een officieel staatsbezoek aan ons land brengt, is een van de markantste leiders uit het oostblok. Hij heeft in het Westen vooral naam gemaakt door zijn onafhankelijke bui tenlandse politiek Aan de ene kant stond 'meneer Paul' met achter zich een meerderheid van 52 procent van de aandelen, terwijl het andere kamp werd aangevoerd door 'meneer John', wiens aanhang 48 procent van de aandelen in handen had. John schroomde ér niet voor om te proberen de vakbonden voor zich te winnen door hen vijftien procent van de aandelen aan te bieden. Welhaast vanzelfsprekend werd dit geweigerd. Ruzies binnen de directie hebben er de afgelopen jaren toe geleid dat het steeds slechter ging met Van Thiel United. Er werden in het buitenland fusiepartners gezocht en gevonden. Aanvankelijk wilden twee niet met name genoemde Franse en Engelse bedrijven genoegen nemen met een minderheidsaandeel. Maar toen men lucht kreeg van de interne moeilijk heden werd onmiddellijk een meerder heidsaandeel geëist en op deze laatste eis zijn de fusiebesprekingen alweer geruime tijd geleden stuk gelopen. De schulden van de schroefboutenfabriek werden echter met de dag groter. Smeekbede Een smeekbede van de directie aan het personeel nu ongeveer twee we ken geleden kon ook geen oplossing meer brengen. Vorige week barstte de bom. Toen werd bekend gemaakt dat er surséance van betaling zou moeten worden aangevraagd. Op dat moment werd ook de omvang van de schulden enigszins duidelijk. Bij de NKF stond Van Thiel voor maar liefst twee mil joen gulden in het krijt, terwijl op het terrein van Van Thiel nog eens staaldraad ter waarde van een half miljoen ligt opgeslagen. Contractueel is deze draad nog eigendom van NKF. Op 't moment dat surséance-aanvrage bij de NKF bekend werd, besloot de directie de nog niet verwerkte staal draad te laten weghalen met het be kende resultaat Inmiddels is mr. Kager zijn poging begonnen om het bedrijf van de on dergang te redden. Aan hem zal het niet liggen. Hij heeft in Helmond al eerder een metaalbedrijf uit soortge lijke situaties gered. Roemenië weigerde mee te doen aan de inval van troepen van het Pact van Warschau in Tsjechoslowakije die een eind maakte aan pogingen van Alexander Doebtsek daar een socialis me met een menselijk gezicht te vesti gen. Roemenië hield vol, ook toen Russische troepen vlak bij de grens van Roemenië gingen oefenen en toen het Pact oefeningen in Roemenië wil de houden. President Ceausescu wei gerde dat en hij slaagde erin zijn onafhankelijke positie te handhaven. Dat kon vooral ook doordat Roeme nië. ook weer tot grote ergernis van Moskou, goede betrekkingen onder houdt met China. Ceausescu reisde voor een officieel staatsbezoek naar Peking, toen de spanningen tussen China en de Sowjet-Unie hoog waren opgelopen. Hij werd er met zeer veel eerbetoon ontvangen. Dat gebeurde ook toen hij naar Washington en Parijs ging. En toen vlak na de inval in Tsjechoslowakije de Russische druk op Roemenië nog zeer groot was, werd president Nixon met veel fanfa re in Boekarest ontvangen. Ook op economisch terrein gedraagt Roemenië zich zeer onafhankelijk van de Sowjet-Unie. Binnen de economi sche gemeenschap van het oostblok was de Roemeense industrie een be scheiden plaats toegedacht. Roemenië zou in de eerste plaats een landbouw- mogendheid moeten blijven. Maar on der leiding van Ceausescu is Roeme nië hard op weg een industriële macht van betekenis te worden bin nen het oostblok. Er wordt veel na druk gelegd op de ontwikkeling van de zware Industrie. Praagse lente Ging de Praagse lente gepaard met een verzachting van het binnenlandse regime in Tsjechoslowakije, de onaf hankelijke buitenlandse politiek van Roemenië en de toenadering die Ceausescu zoekt tot het Westen, heeft geen invloed op de binnenlandse poli tiek van het land. heeft althans niet tot gevolg, dat de Roemenen zich meer kunnen veroorloven. Het regime heeft- alle touwtjes stevig in handen en laat niets aan het toeval over. Politieke waarnemers geloven, dat Ceausescu een orthodoxe, strenge bin nenlandse politiek voert, om de lei ders in het Kremlin geen argumenten te geven alsnog in te grijpen en Roemenië weer in het gareel te bren gen. Op het gebied van de buitenlandse politiek veroorlooft president Ceause scu zich vrijheden die Breznjew c.s. nu en dan doen knarsetanden. Op internationale conferenties en in de VN neemt Roemenië vaak zeer onaf hankelijke standpunten in en laat zich weinig gelegen liggen aan de opvattingen van het Kremlin. Blokken ontbinden Een van de belangrijkste onderwer pen waar president Ceausescu steeds weer op hamert, is de noodzaak de militaire blokken, zoals de NAVO en het Pact van Warschau, te ontbinden. Hij begrijpt natuurlijk ook heel goed dat dit stap voor stap zou moeten gebeuren en stelt daarom allerlei maatregelen voor om daar een begin mee te maken. Zo herhaalt Ceausescu steeds weer dat de legers van indivi duele staten niet zouden moeten oefe nen op buitenlands grondgebied en niet in de buurt van de grens van een ander land. Dat zou de spanning al een heel stuk kunnen verminderen, Zegt hij. Dit voorstel van Ceausescu is duidelijk gericht tegen het Pact van Warschau en de Sowjet-Unie. Hoewel Roemenië zelf lid is van het Pact heeft het zich de laatste jaren met klem verzet tegen oefeningen van niet- Roemeense troepen van het Pact op zijn grondgebied. Ceausescu herinnert zich maar al te goed hoe vlak voor de inval in Tsjechoslowakije Russische troepen grootscheepse oefeningen hielden bij de Tsjechoslowaakse lgrens. Die oefeningen waren bedoeld om Praag de leiders in Praag te intimideren. En toen Roemenië het openlijk voor Doebtsek opnam, gingen de Russen ook in de buurt van Roe menië oefenen. Dat heeft diepe in druk gemaakt in Boekarest. Het Roe meense leger was en is op alles voorbereid en wie zondagavond in de President Ceausescu komt vanmorgen om acht minuten voor half twaalf op het Amsterdamse Centraal Station aan. Om twaalf uur zal hij een krans leggen bij het Nationaal Monument op de Dam. Vanmiddag om half vier is er een ontvangst op het Amster damse stadhuis, vanavond een diner in het paleis op de Dam. Voor mor gen staan bezoeken aan de Fokker- en Philipsfabrieken (Eindhoven) op het programma, gevolgd door een ontmoe ting met kamerleden in Den Haag en een regeringsdiner in het Rijksmu seum. Voor donderdag vermeldt het programma bezoeken aan de veefokke rij De Laar in Herwijnen, aan de roei- en zeil-vereniging De Maas in Rotterdam, en aan AKZO-Zoutchemie in de Botlek, met als slot een contra diner in het Amsterdamse Amstelho- tel Vrijdagmorgen om elf uur ver trekt president Ceausescu. reportage van Brandpunt het Roe- Oplossing van gisteren: 1. heelhuids. 2. kentering. 3. religieus, 4. permanent. 5. strekking. 6. pastora le. 7. miniatuur. 8. kwaliteit, 9. goud- arend. BLEISWIJK Tijdens de raadsver gadering, die donderdag, 12 april, 's avonds om half acht wordt gehouden, zal als agendapunt door de Nederland se Hartstichting een geschenk in de vorm van een Cooperbaan worden aangeboden. De Cooperbaan is een meetinstrument met behulp waarvan het lichamelijke prestatievermogen kan worden gemeten. B. en w. stellen dat zij reeds in onderhandeling zijn met het recreatieschap Rottemeren. die de baan zou willen projecteren in de Bleiswijkse Zoom, bij het grote parkeerterrein. B. en w. stellen voor om een commis sie van beheer voor de gemeentelijke sportterrein-en en accommodaties in te stellen. Tijdens de gemeenteraadsver gadering komt verder een voorstel aan de orde om een geldlening van een miljoen bij die nv. Bank voor Nederlandsche Gemeenten aan te gaan. Naar aanleiding van het reeds ge plaatste wachthuisje op het parkeer terrein van de Rooms Katholieke Kerk aan de Hoefweg, hebben b. en w. het bestuur van de R.K. Kerk verzocht het college een stuk grond te verhuren op dit stuk parkeerterrein. Het bestuur van de kerk heeft hierte gen geen bezwaar en is bereid om tegen een symbolisch bedrag van een gulden per jaar een stuk grond, ter grootte van 14 m2, te verhuren aan de gemeente Bleiswijk. ROTTERDAM Met een speurtocht langs de diverse musea en instellin gen kan de Rotterdamse schooljeugd tijdens de paasvakantie zijn kennis over wat er in de musea te zien is testen. D.- musea en instellingen die mee doen, hebben een tekening van een van hun bezittingen laten maken. Aan de hand van een formulier, waarop de tekeningen staan, moeten de deelne mers opsporen welk voorwerp waar te zien is. De formulieren zijn gratis verkrijgbaar bij de portiers. Het spel duurt van 13 tot 20 april en kinderen van alle soorten scholen kunnen meedoen. De deelnemers zijn het museum Boymans van Beuningen, maritiem museum Prins Hendrik, museum "oor Land- en Volkenkun- den, belastingmuseum 'Prof. Dr. v. d. Poel', gemeentelijke archiefdienst, ge meentebibliotheek. de Spaarbank en het historisch museum. ROTTERDAM Kinderen vanaf on geveer acht jaar zijn zondagmorgen om 9 uur met hun Palmpaasstokken welkom in de St. Laurenskerk, waar een interkerkelijke jeugddienst in het teken van Palmpasen wordt gehouden. Kinderen tot 11 jaar kunnen na af loop van de dienst die ongeveer een half uur duurt, hun versierde Palm paasstokken naar het Havenziekenhuis brengen. Wanneer er voldoende groe pen zijn, kunnen ook andere zieken huizen worden bezocht. Voor jongeren vanaf 11 jaar en de ouders is er gelegenheid na de dienst koffie te drinken in 'De Heuvel', waar wordt gesproken over Amnesty Inter national. Kinderen die niet weten hoe ze een Palmpaasstok moeten maken kunnen zaterdag 14 arpil van 11 tot 13 uur terecht in het groepshuis 'De Maurits' aan de Honingerdijk 110. Ze moeten dan wel zelf materiaal meenemen: een lange stok met een kortere in kruis vorm er op getimmerd, crêpe-papier, takken, bloemen, fruit in zakjes, slin gers van rozijnen of nootjes, bevesti gingsmateriaal en een broodhaantje, dat bij de bakker kan worden besteld. BARENDRECHT Op zaterdag 21 april zal de 5e Oude Maas-loop wor den gehouden door de Chr. Atletiek vereniging 'ENERGIE'. Voor iedere deelnemer is er een herinnering. De start is om half drie op het recreatie terrein aan de Achterzeedijk langs de Oude Maas. De afstanden zijn 3 km (één ronde), 6 km (twee ronden) en 9 km (drie ronden). Wethouder J. Rietdijk zal het startschot lossen. Men kan inschrijven bij G. W. Jongenot ter. Prins Bemhardstraat 17, Baren dreeht, telef. 01806-5251. ROTTERDAM Na een onderbre king van enkele jaren wordt op het Rotterdams Conservatorium weer het concours om de wisselprijs voor piano georganiseerd. De finale wordt gehou den op vrijdag 13 april in de kleine zaal van De Doelen, aanvang 18.30 uur. De drie finalisten, Cor de Heus, Gert Schuil en Reinier Steens, worden be oordeeld door een jury bestaande uit Nelly Steuer-Wagenaar, Leo Driehuijs en Eugenne Tracy. De eerste prijswin naar staat een wisselbeker te wachten en een optreden met het Rotterdams Philnarmonisch Orkest op 19 mei te wachten. meense leger heeft zien oefenen, zal er van overtuigd zijn, dat het de Roemenen ernst is als ze zeggen Kin grondgebied te willen verdedigen. Nicolae Ceausescu is 55 jaar. Zijn ouders, die tien kinderen hadden, wa ren arme boeren. Toen hij elf jaar was. moest hij naar de hoofdstad Boekarest om er een vak te leren. Hij kwam daar midden in de crisistijd aan. Stakingen en demonstraties wa ren aan de orde van de dag. Do werkloosheid was catastrofaal. Op 15-jarige leeftijd werd Ceausescu lid van de toen nog illegale commu nistische partij. Bijna gelijktijdig werd hij gekozen tot lid van een nationaal anti-fascistisch comité. Al spoedig maakte Ceausescu kennis met de politie. Hij was nog maar enkele maanden lie van de partij toen hij al gearresteerd werd omdat hij aan een verboden betoging had deelgenomen, In de jaren voor de tweede wereldoor log zou hij regelmatig in de gevange nis terechtkomen wegens zijn politie ke aktiviteiten. De oorlog bracht hij voor een groot deel door in een concentratiekamp. Daar werd hij een van de leiders van de communistische verzetsbeweging en werkte mee aan de voorbereiding van de opstand die in augustus 1944 een einde maakte aan het fascistische regime van An to nes cu. Na de omwenteling werd Ceausescu, toen. 27 jaar, secretaris-generaal van de unie van communistische jeugd. In die functie nam hij weer aktief deel aan betogingen tegen de regering- Sanatescu, die door de communisten gebrek aan democratische gezindheid en laksheid bij de zuivering van het overheidsapparaat werd verweten. Bij betogingen tegen de regering vielen doden en gewonden en in maart 1945 kwam een nieuwe coalitie van 'verte genwoordigers van democratische krachten en vooruitstrevenden' aan de macht Monarchie weg De nieuwe regering voerde landbouw hervormingen door, schafte in 1947 de monarchie af, en nationaliseerde de mijnen, banken en het openbaar ver voer. In 1948 ging de socialistische partij op in de communistische, die voortaan de macht in Roemenië uitoe fende. Ceausescu kwam toen voor het eerst in de regering. Hij werd onder minister van landbouw. Na een studie aan de militaire academie werd hij twee jaar later onderminister van de strijdkrachten -en hoofd van de afde ling die verantwoordelijk was voor de politieke Arming van de militairen. In 1955 wordt hij secretaris van het centrale comité van de communisti sche partij. Als in 1965 partijleider Gheorghiu-Dej overlijdt, volgt hij hem op als eerste secretaris van het centrale comité. Als hij na enkele jaren president wordt, is Ceausescu de machtigste man in Roemenië. Cfci U tixA \>ortdetije\!

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9