Tienduizenden gezinnen onder druk van staking dichtbij Wijziging wet op kansspelen haalt het niet ongehavend Commentaar j Arabische grond 31 diplomatieke irkenning van Hanoi een feit olitie in Den Haag oudt schutter aan Verhoudingen in fabriek of woonplaats lijken soms voor jaren bedorven ongen (10) gered «jit drijfzand Scheidslijn loopt soms dwars door gemeenschap heen Jongetje aangereden Overvallers weduwe door politie gepakt Bromfietser overreden roken, drinken toch stokoud kaaskorst vuilzakje stokoud chauvinisme '4/K TROUW/KWARTET DINSDAG 10 .APRIL 1973 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K7_ J Minister Dajan heeft zondag in het ëlische. kabinet een nederlaag gele- Zijn pleidooi om aan joodse ticulieren in Israël toe te staan, ind in de bezette gebieden aan te ;open. is door de meerderheid van ijn collega's verworpen. Dat was een 'erstandige beslissing. Zeker, aan de ■edachtengang waaruit het voorstel i-an Dajan moet zijn voortgekomen, kan enige praktische waarde niet wor den ontzegd: wat de staat Israël in de loop der jaren geworden is, heeft hij liet in de laatste plaats te danken aan |e politiek-van-voldongen-feiten die Izijn leidslieden zo nu en dan hebben jevolgd, zonder zich bijster veel aan trekken van wat de buitenwereld iti j iet algemeen, en de arabische in het ijzonder. van die feiten vond. Toch ou de verontwaardiging die inwilli- ing van Dajans voorstel in de arabi- :he landen zou hebben gewekt, op en duur waarschijnlijk niet tot heil m Israël hebben gestrekt. Althans in ig e ogen van wie vrede tussen Israël n zijn buurlanden, hoe onbereikbaar ie op het ogenblik ook mag lijken, lijft beschouwen als een nastrevens waardig ideaal. let Israëlische kabinet zou. als het iet Dajan was meegegaan, ook, om !t mild te zeggen, enige verdenking in hypocrisie op zich hebben gela- Israël heeft zich eerder bereid erklaard, zonder voorwaarden vooraf iet Jordanië te onderhandelen over ieuwe grenzen. Het zou daarmee niet rijmen zijn geweest, als joodse rgers van Israël nu toestemming idden gekregen, grondtransacties aan gaan met arabieren wier winzucht iter is dan hun trouw aan 'de ibische zaak', itussen schijnen zulke transacties 1 ich wel plaats te vinden. Volgens raëlische kranten is op de zwarte :kt al menig stuk grond op de tzette Jordaanoever overgegaan in gem raëlische handen. Dat deze transac es illegaal zijn, zou de voortgang van nauwelijks belemmeren. Van de tadJacht waarmee de Israëlische rege- ee. 'I ag daartegen gaat optreden, zal af- m< ingen, hoeveel gewicht aan de neder- •sje li ae van Dajan moet worden toege- n laati.nH hem m(L n lui liet want de u :e si Insel ;Ug SN HAAG In Den Haag en in anoi is gisterc«n tegelijkertijd een rklaring gepubliceerd, waarin het ►sluit tot het aangaan van diplcwna- ;ke betrekkingen tussen de Demo itische Republiek Vietnam (Noord- etnam) en Nederland wordt be- ndgemaakt. vel in de verklaring wordt gezegd beide landen ook ambassadeurs llen uitwisselen zal dat nog wel en op zich laten wachten. Neder- ïd is in Saigon namelijk ook alleen aar vertegenwoordigd door een zaak- lastigde, terwijl de ambassadeur in lailand, W. Thórn Leeson, ook am- ssadeur voor Zuid-Vietnam is. De udvietnamese ambassadeur in Lon tevens ambassadeur voor Ne tland. ndat Nederland van mening is dat n strikt gelijkwaardige behandeling n beide delen van Vietnam geboden het onmogelijk om de betrekkin- voorlopig op een hoger niveau n dat van zaakgelastigden te ondar- uden. Het is daarom waarschijnlijk t de Nederlandse ambassadeur in king. dr. J. Vixsbokxse, ook be emd zal worden tot ambassadeur in i, terwijl Nederland in Noord- lam zelf door een zaakgelastigde worden vertegenwooixhgd. Ver- icht wordt dat de Noord Vietnamese ibassadeur in Parijs ook in Den siag zal worden geaccrediteerd. ag. emd pji noi, etnai Bi I W( ds) rhten. overz. enda) Ichte rsber. lelgle. °6r- ij met -serie. 5 Joi Vidoc uwe I IJen. EN HAAG De Haagse politie Seft de 21-jarige opperman M. van uit Den Haag aangehouden, die oi terdagavond na een ruzie met de rtier van de nachtblue 'Blue Bell' Scheveningen vijf pistoolkogels de gesloten deur van de club l! eft afgevuurd. Niemand werd overi- ns getroffen. De opperman heeft 23.4» kend. Bij hem is een pistool gevon- ii, waarmee de schoten waarschijn- k zijn afgevuurd. in vriend van de opperman, de 20- *wsn rige zeeman M. van W., die ook was ^3 ngehouden, heeft bekend in de cht van vrijdag op zaterdag in Den ag met een Belgische buks twee- rul te hebben geschoten op de auto i een electromonteur, met wie hij lie had gekregen. Hij had de mon- nr niet geraakt, maar wel diens auto 'i&digd. u» mi ai! Zl( ,r„ 1,11 ichat iNHEM Voorbijgangers, politie brandweer hebben gistermiddag e kwartier in een berg drijfzand Ede moeten vechten voor het 'en van de tienjarige Diko Skalotto. jongen zat zo vast in het drijf- I, dat alleen brandweermannen scheppen hem konden redden, lande op een platgelegde magirus der wisten zij de door en door [kleumde jongen uit te graven, ko dankt zijn leven aan de Arnhem- Fonr vrachtwagenchauffeur Jan van der 19.40 ®P- die snel reageerde toen vriend- v. ai' i in paniek gillend naar de autoweg Van der Kamp moest uit alle '*cht aan de jongen sjorren om te khjnderen dat hij verder wegzakte. door JAN BROKKEN DRIEBERGEN Het ziet er naar uit. dat de huidige stakingsacties als een van de langdurigste de geschiedenis van de Nederlandse ar beidersbeweging zullen ingaan. Uit het feit, dat de industriebonden een nationale inzamelingsactie zijn begonnen, kan afgeleid worden, dat de bonden zich voorbereiden op wat ir. A. Prins van de werkge versorganisatie FME een 'uitputtingsslag' noemde. Voorzitter A. Groenevelt van de Industriebond NVV wijst erop dat de werkge vers, door de bondsbestuurders steeds weer uit te nodigen voor be sprekingen die niets opleveren, op een fysieke uitputtingsslag schij nen aan te sturen. Niet alleen de bondsbestuurders lijden onder de nu al zeven weken durende staking. Voor tienduizenden gezinnen in ons land drukt de arbeidsonrust zwaar op het moreel. Televisiebeelden en krantefoto's doen anders vermoeden: Meestal zijn groep jes lachende stakers aan de ingang van de fabriekspoort te zien. Het is een onmiskenbaar feit, dat stakingen heel wat jolige momenten opleveren, zoals in Amsterdam, waar een staker die de fabriekspoort met een zware ketting had afgesloten (dus met een sleutel dicht deed) het sleuteltje me.t een fikse zwaai in het IJ deed verzei len onder de woorden: 'Nu laat ik het sleuteltje nog uit mijn handen vallen ook'. De regionale actieleiders kunnen tien tallen van dergelijke voorvallen ver tellen, die alle de vrolijke kanten van het staken aantonen. Maar zij kunnen ook heel andere verhalen ver- Lellen, die tonen hoe de verhoudingen binnen de fabriek of in de woonplaats voor jaren verpest worden door de stakingen. In een Gronings dorp, waar de scheepswerf de enige werkgever is, loopt de scheidslijn van stakers en werkwilligen dwars door de leefge meenschap heen. Klaverjasavondjes kunnen geen doorgang meer vinden, omdat die éne maat in het viermans- spel werkwillige is. Vrouwen van sta kers groeten geen vrouwen van werk willigen meer, en in een gehucht als Waterhuizen, waar van de zeven ge zinnen, die het dorp bewonen, vijf staken en twee werken, is het dorpsle ven voor jaren kapot Geen cent meer.... Door de politiek van de industriebon den om zoveel mogelijk bedrijven in de provincie bij de acties te betrek ken en zodoende de stakingen over het hele land te verspreiden, zijn talloze familiebedrijven bij de stakin gen betrokken. De directies van deze bedrijven kenmerken zich doorgaans door een grote doses van paternalisme en zo kon het in een Gelders dorp voorkomen, dat de directeur van een stakend bedrijf, die tevens voorzitter van enkele sportclubs, gezelligheids- verenigingen en de fanfare was, zich uit alle functies terugtrok en plechtig verklaarde nooit meer een cent in het dorps-verenigingsleven te steken. Dat betekent de financiële nekslag voor heel wat verenigingen en de vriende lijke sfeer in dat dorp aan de rivier was er een van haat en nijd geworden. In andere dorpen is het de geloofso vertuiging die aanleiding tot botsin gen geeft. Vele CNV-ers hebben de grootste moeite met de daad van het staken, die zij als ongehoorzaamheid zien. Binnen de kerken van bepaalde dorpen geeft dat aanleiding tot discus sies en in het ergste geval tot ernsti ge woordenwisselingen. Maar niet alleen buiten het bedrijf, ook daarbinnen zijn de verhoudingen sterk aangetast. Dat kan tot dramai- sche ontwikkelingen leiden, zoals bij een bedrijf in Gelderland. De direc teur van dit bedrijf, die door alle werknemers als een goed en sociaal voelend mens wordt gezien, raakte klem tussen de leiding van het con cern, waarvan, het bedrijf deel uit maakt, en de stakers. De directeur wilde best een CAO met de bonden afsluiten, maar de centrale directie van het concern hield dat tegen. Hij kon de pressie niet verdragen, raakte zwaar aan de drank en zijn gezin lijdt onder de verschrikkelijke spanning. Voor de stakers, die ook niet met de ogen op zak lopen, gaf dit aanleiding tot en zware gewetenscri sis. De actieleiding is zich terdege bewust van deze moeilijkheden. Opmerkingen als zou de vakbeweging met het groot ste plezier stakingen organiseren, ver wijst zij naar het rijk der fabelen. 'Stakingen zijn net voetbalwedstrij den', zei een vakbondsbestuurder on langs. 'De mensen reageren niet meer normaal. Sommigen gaan er aan ka- pof. Hij noemde als voorbeeld de bedrijfsfunctionarissendie in volle vaart op groepjes stakers inreden, een feit dat zich de afgelopen weken ver schillende malen heeft voorgedaan Met een proces verbaal en meestal ook de ontslagbrief op zak moeten deze mensen de gevolgen van hun daad, die zij in het dagelijks leven voor onmogelijk hadden gehouden, bekopen'. Stakers worden op het terrein van de NDSM in Amsterdam toegc- sproken. Wekenlang Niet alle stakingen geven aanleiding tot dergelijke zware spanningen. Een staking van een paar dagen, zoals die in het Nederland van na 1945 zijn voorgekomen, doen geen zeer, zoals dat heet. Maar het zijn de wekenlange stakingen, die in ons land zelden voorkomen, die de individuele stakers onder zware druk zetten. Niet alleen de groepsverhoudingen in dorp. stadje, kerk of bedrijf, worden aangevreten, ook binnen het gezin treden zware spanningen op, die vele regionale actieleiders doen zeggen, dat 'een staking in de slaapkamer wordt uitgevochten'. Een sociologische stu die naar de staking bij de Ommelan den, een zuivelfabriek in Groningen die in de jaren vijftig plat ging en daarmee de langdurigste staking in de geschiedenis van de vakbonden werd, heeft aangetoond, dat de vrouwen zware druk op hun echtgenoten uitoe fenen. Uit de studie blijkt dat de zevende week van de staking de moei lijkste is. Dan krijgen de vrouwen voor de tweede maal minder geld in nanden dan doorgaans het geval is, en dan doen zich binnen de gezinnen hevige woordenwisselingen voor. De stakers krijgen echter niet alleen minder loon in handen, ook de winst uitkeringen en de vakantietoeslagen leveren minder geld op. Bovendien vallen extra inkomsten als die uit overwerk verkregen weg. Rekening houdend met deze feiten, is het des te opmerkelijker, dat zovele duizenden op het ogenblik aan sta kingsacties deelnemen, temeer omdat Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer gaat vandaag verder met de wijziging van de wet op de kans spelen. zoals voorgesteld door het liberaal-katho lieke duo Geurtsen-Van Schaik. Na het debat van vorige week ziet het er naar uit, dat Nederland t wee of drie speelbanken krijgt; dat er wettelijke ruimte komt voor het invoeren van de lotto en da t er serieuze kienavonden in verenigingsverband kunnen worden georganiseerd, zonder met de jus titie in moeilijkheden te komen. Toch moet de parlementaire behande ling van de voorstellen door de felle en principiële kritiek van de protes tantse partijen de indieners niet al leen vreugde bezorgd hebben. Van daag komen de op het initiatiefvoor stel ingediende amendementen aan de orde. Dan kan weieens blijken, dat de oorsprontoelijike plannen van de lieren Geurtsen en Van Schaik toch voor een deeil de vernieling ingaan. Zo is het niet waarschijnlijk, dat de winst van de speelbanken direct wordt be stemd voor toeristische doeleinden. Die winst moet naar de schatkist, is het voorstel van de PvdA. Als hun amendement, om de speelbanken niet door te laten gaan, wordt verworpen, zullen de protestantse partijen naar alle waarschijnlijkheid het PvdA-voor- stel steunen. Omdat de minister van financiën bang was, dat door de grotere gokmo gelijkheden (invoering van lotto )de staatsloterij in het nauw zal komen, heeft hij een voorstel ingediend om het aantal series van de staatsloterij tot 12 per jaar uit te breiden. Het volgende onderwerp van de Twee de Kamer is een intiatiefwetsvoorstel van het PPR-Kamerlid Bas de Gaay Fortman om het militairen mogelijk te maken uiteindelijk bij de Hoge Raad in beroep te gaan tegen een vonnis dat door een militaire rechter is uitgesproken. Momenteel is het hoog militair gerechtshof het hoogste beroepscollege in de militaire rechts-- spraak De Gaay Fortman vindt dat een burgerlijk rechtscollege, in dit geval het hoogste, in laatste instantie een oordeel moet kunnen vellen. Naar verwachting zal hij voor dit idee een meerderheid in de Tweede Kamer achter zich krijgen. Ook komt in behandeling de regeling van de wettelijke aansprakelijkheid van exploitanten van atoomschepen. Het wetsontwerp werd in 1970 snel bij de Tweede Kamer ingediend, na dat Rotterdam werd vereerd met het bezoek van een door middel van kern energie voortgedreven proefschip, en over de wettelijke aansprakelijkheid internationale afspraken waren ge maakt. Theologie Donderdag spreekt de Tweede Kamer over de wettelijke erkenning en de betaling van de theologische hoge scholen. Hiervoor is een wijziging van de wet op het wetenschappelijk onder wijs nodig. De erkenning houdt in, dat de behaalde diploma's gelijk zijn gesteld aan die behaald aan rijksuni versiteiten. Voorwaarde voor de er kenning is wel, dat het onderwijs aan de theologische hogescholen he t ni veau heeft van dat van het andere wetenschappelijke onderwijs. Voor de erkenning komen onder meer in aanmerking de theologische hoge scholen in Kampen -van de gerefor meerde kerken (Oudestraat) en van de gereformeerde kerken, vrijgemaakt (Broederweg) en de theologische ho geschool van de chr. geref. kerken in Apeldoorn. Een voordeel van de er kenning is vooral, dat studenten, die hun studie willen vervolgen aan de rijksuniversiteiten hun examens niet over behoeven te doen. De theologische hogeschool van de geref. kerken vrijgemaakt (Broeder- weg) wenst evenwel geen subsidie van het rijk te ontvangen, omdat het gaat om een opleiding van de kerken, die alleen door de kerken mag wor den betaald. De minister van weten schappen is overigens van mening, dat een aanvraag om subsidie van deze school en van de hogeschool in Apeldoorn op gelijke wijze wordt be oordeeld als de aanvraag van de hoge school van de gereformeerde kerken in Kampen. Maar dan zullen bij de beoordeling van deze aanvraag wel het aantal studenten en het aantal predikantsplaatsen en kerkleden een rol spelen. Een interessant punt is nog of het vormingsinstituut van het humanis tisch verbond onder de nieuwe rege ling moet vallen. Het gaat om theolo gische opleidingen en speciaal aan theologie doet men toch niet aan dit instituut, waarvan de opleiding boven dien nog beperkt is. Minister Van Veen zal donderdag in de plenaire zitting van de Tweede Kamer de discussie voort moeten 'zet ten, die hij 29 maart en 5 april met de Kamercommissie voerde over de invoering van de tweede vormingsdag voor de 15-jarigen per 1 augustus van dit jaar. Het standpunt van de minis ter is, dat de beloofde invoering van de tweede dag praktisch niet mogelijk is. De oppositie, die hierover moties indiende, is het hier niet mee eens. De vormingsinstituten zouden, met medewerking van het departement, wel in staat zijn deze tweede dag op te vangen. Wanneer dit niet mogelijk is, zo wordt in de motie-Van Gorkum gesteld, zou dispensatie kunnen wor den verleend. BOVENKARSPEL De 7-jarige Remko Broekstra uit Bovenkarspel is gisteren, toen hij de weg oprende, door een auto gegrepen en gedood. de verlangens van de industriebonden voor hen persoonlijk weinig materiële vooruitgang betekenen. Het is een principiële zaak, die uitgevochten wordt. 'Haviken' Of er voor deze principiële zaak wel zolang gestaakt moet worden, zovele sociale verhoudingen kapot gemaakt moeten worden, is een vraag die de laatste tijd veel wordt gehoord. De vraag wordt zelfs nog wat scherper geformuleerd: waarom halen de havik ken Groenevelt Brussel en Van Dijk zoveel mensen zoveel ellende op de hals? De drie voorzitters van de industrie bonden hebben echter geen moeite deje vraag te beantwoorden. Zij wij zen op het gedemocratiseerde bestuur van de bonden. Niet zij in tegen stelling van wat vaak beweerd wordt maar de leden hebben een beleids plan uitgestippeld, waar de inko mensnivellering op een hoge plaats staat. En niet zij nemen de beslissing dat er gestaakt wordt, maar de leden, die op vergaderingen zich met twee derde meerderheid voor eein staking moeten uitspreken Aan de duur van de stakingen kun nen de beleidsorganen van de bonden natuurlijk v:èl het een en ander doen, en een opmerking van een bestuurder dat de planning bij deze staking niet helemaal goed was, kan dan ook de oorzaak van de lange duur bloot leg gen. 'In het begin van de acties zijn wij wat te voorzichtig geweest', zegt hij. 'Een prikactie hier, een 24-uur- staking daar, dat zet geen zoden aan de dijk. Wij hadden het in het begin forser moeten aanpakken. Dat had ons drie weken gescheeld'. Het merendeel van de bondsbestuur ders is het echter met hem niet eens. Zij verwijzen naar het begin van de staking, naar Hoogovens'. De taktiek van de vakbonden was bij dit als spciaal en economisch sterk bekend staande bedrijf een overwiining te boeken, en zodoende alle werkgevers in de metaal mee te krijgen. De Haarlemse rechter doorkruiste deze taktiek. De industriebonden moesten een heel ander plan-de-campagne op touw zetten, die de duur van de acties zou verlengen. De veranderende tak tiek, die de bonden moesten uitvoe ren en het keiharde 'nee' van de werkgevers tegen de principiële eis van de bonden legden daarop de kiem voor een langdurige arbeidsconflict DEN HAAG Drie jongens, in leef tijd variërend van 14 tot 18 jaar. hebben tegenover de Haagse politie toegegeven, dat zij betrokken zijn ge weest bij de overval op de 75-jarige weduWe I. van Rijtbarels, zondagoch tend in het centrum van Den Haag. De vrouw werd daarbij bedreigd met een pistool. Toen zij verklaarde geen geld te hebben, lostte de overvaller een schot en ging er vandoor. De drie jongelui die bekend hebben bij de overval betrokken te zijn ge weest werden met nog twee andere knapen zondagavond laat aangehouden wegens baldadigheid en vernielingen. Toen bij een van hen een luchtdruk pistool gevonden werd legde de poli tie verband met de overval. Een na der verhoor van het vijftal leverde drie bekenissen op De politie zoekt nog een zesde verdachte. ZELHEM De 57-jarige bromfietser R. Ordelmans is gisteren in Zelhem aangereden door een personenauto en overleden. De man reed een voor- rangsweg op. Khfaf Lasuria, een witharig Kaw- kasisch vrouwtje van nog geen an derhalve meterherinnert zich nog scherp de zware sneeuwval in de winter van 1910. Maar als je be weert stok- en stokoud te zijn, bewijst dat nog niets. Wèl als ze er bij vertelt dat ze toen al een jaar of zeventig was. Op het ogen blik meent ze 141 jaar te zijn. Drie jaar geleden achtte ze de tijd rijp om het wat kalmer aan te doen en sindsdien verzorgt ze nog varkens en kippen. Toen ze de honderd al gepasseerd was, brak ze nog even gauw een snelheidsrecord thee- plukken en de laatste 62 jaar rookt ze dagelijks een heel pakje sigaret ten op. daarbij stevig inhalerend. En voor het ontbijt pakt ze eerst een kleintje wodka. Beioijzen dat ze echt 141 is, zijn er niet, maar de Amerikaanse hoogle raar dr. Alexander Leaf vindt het ivel aannemelijk dat mevrouw La suria ergens tussen de 131 en 141 is. Het verslag van zijn onderzoe kingen naar het geheim van de hoge ouderdom die bewoners berei ken van Abhkazia in de Georgi sche Kaukasus, Hunza in Pakis- taans Kasjmir en Vilcabamba in de Ecuadoriaanse Andes, is in 'Op leeftijd', tijdschrift voor en over ouderen, vertaald en bewerkt door drs. H. A. Schreuder, die vorig jaar zelf nog crp een gerontologisch congres in Kiev was en nog wat verder door de Sowjet Unie trok. Hij en dr. Leaf zijn tot de conclu sie gekomen dat die hoge leeft ij- Een kaaskorstje was de druppel die de emmer voor George Kelly en zijn vrouw deed overlopen. Ge orge. butler in een kapitaal heren- ïuis in de Engelse plaats Harrogate, is trouwens uitsluitend op het eten afgeknapt. Het kwaliteitsverschil tussen zijn voedsel beneden in de keuken en dat wat zijn meester, de zeventiende burggraaf Mountgar- ret, op de bovenverdieping veror berde. zat hem al een tijdje hoog. Voor die meester moest mevrouw Kelly de meeste appetijtelijke fa zant- e n andere wildbraadschotels bereiden. George bracht ze naar boven en als hij dan in de keuken terugkwam, wachtte zijn vrouw hem op met hun 'diner', volgens George nooit fazant, maar meestal visres- ten. Toen hij de burggraaf een paar dagen geleden een nieuwe Stilton- kaas serveerde en die zijn butler ook nog naar de kaaskorst vroeg, kon George het allemaal niet meer verkroppen. De al weggegooide korst haalde hij uit de vuilnisbak, serveerde die keurig op een zilve ren presenteerblad, ging direct daarop met zijn vrouw in staking en kreeg binnen het halfuur ont slag. Commentaar van de burg graaf: 'Ik begrijp hun klachten niet Mevrouw Kelly kookte hun eten zelf.' den in die gebieden echt kloppen. En de uitstekende gezondheid van de oude mensen noemen ze verba zingwekkend. >In Hunza klauteren heel oude mensen als berggeiten steile hellingen op en af. Stokoude mannen vertonen geen enkel teken van zwakte en werken gewoon elke dag. Hoogbejaarden in Valcabamba drinken dagelijks sterke, eigenge- stookte rum en dan niet één neut je, maar twee tot vier koppen. Roken doen ze ook en niet zo'n beetje: veertig tot zestig sigaretten per dag, maar dan wel ongesausde tabak, in maispapier gerold. Een 123-jarige uit die streek heeft nog een levendige interesse in vrouwen en een daarbij vergeleken jeugdige 104-jarige Kaukasus-bewoner slaat, zomer of winter, geen dag zijn ochtendduik in een fris riviertje over. Om daar te komen moet hij eerst een paar honderd meter langs een steile berghelling naar beneden en later natuurlijk weer omhoog ook- Dr. Leaf constateerde dat in al die streken niemand op z'n vijfenzes tigste met een handdruk naar huis wordt gestuurd. Daarom voelt nie mand ook de neiging op die leef tijd stil te gaan zitten. 'Misschien schuilt hier al één ran de mogelij ke antwoorden op de vraag hoe het raadsel van de hoge leeftijden kan worden verklaard: niemand staakt zijn bezigheden'. Erfelijk heidsfactoren kunnen wel een rol spelen. Niet iedereen wordt even oud, maar in onderzochte gevallen bleek wel dat de ouders van de oudjes ook heel oud geworden wa ren, Maar 'men moet daarbij niet denken aan eventuele 'goede' ge nen, die een lang leven zouden ga randeren, maar wel kan er sprake zijn van afwezigheid van 'kwade' genen, waardoor het risico van een dodelijke ziekte kleiner wordt'. Andere oorzaken zijn misschien, denkt dr. Leaf, dat zwaarlijvigheid niet voorkomt, dat ze in Vilcabam- bOr allerlei kruidentheesoorten d/inken traarvan de werking nog onbekend is, dat het in de Kauka sus alleen de getrouwde mensen zijn die zo oud worden en dat de oudsten in al die gebieden een hoge maatschappelijke status bezit ten. Gebleken is dat ze spoedig sterven als zij hun rol in de ge meenschap verliezen. Daarom is het nog lang niet zeker dat we hier ook heel oud kunnen worden en zo gezond blijven als we maar flink in bergriviertjes duiken, heuvels op en af draven en zo meer. Maar 'het feit bijvoor beeld dat deze zeer bedaagden een leven achter zich hebben zonder noemenswaardige stress kan ons toch wel aan het denken zetten'. En dat doet het dan ook. In de strijd tegen hondenvuil op straat heeft zich nu ook mevrouw H. de Reus-Flack uit 's-Gravenzan- de geworpen. In een vlammend betoog tegen alle ongemakken die viervoeters veroorzaken als ze het trottoir als 'gemak' gebruiken, doet ze de eigenaars van honden dit idee aan, of beter, in de hand: de gemeente zou elke betaler van hondenbelasting een schepje met lange steel moeten uitreiken plus een setje stofzuigerzakken. De baas of bazin maakt dan zelf een linnen zakje, waarin schepje en zak samen meegedragen kunnen worden, al tijd en overal waar de hond mee gaat. Onderin de stofzuigerzak hoort een klein laagje zand. Het resultaat van de hurkbeweging van de hond moet, u raadt het al, via het schepje in de zak, die weer in het linnen tasje gaat en thuis in de vuilnisbak. En naast de haak aan winkelpuien voor hondenrie- men met hond hoort dan ook een haakje voor die linnen tasjes, zegt mevrouw De Reus, die het honden- vuilgeval helemaal niet gênant vindt al zal het wel even wennen zijn natuurlijk. Denk maar niet dat alleen Amster- dammmers en Rotterdammers chauvinisten zijn. De Friezen kun nen er ook mee terecht, getuige een berichtje in de Leeuwarder Courant drie in een poging tot serieuze berichtgeving het piraten- zendschip Veronica niet bij Sche veningen, maar op het Friese ei land Terschelling heeft laten stran den. Stokoud is Shlrali Mislimow uit Barzava in Azerbeidsjan (Kauka sus) in elk geval, maar of hij met z'n 167 Jaar en meer dan 200 nazaten kampioen-oudste is, is maar de vraag. In Cairo meldde zich een aantal Jaren geleden een man bij de politie, die claimde 200 jaar te zijn en de Franse bezetting onder Napoleon nog te hebben meegemaakt en in het Perzische Isfahan waar de tuinman en de dood elkaar indertijd ontmoetten vertelde ene All 195 te zijn. Vier kinderen had hij nog, van 110, 105, 90 en 80 jaar. Zijn ondste zoon was tamelijk 'Jong* gestorven; die had het niet verder gebracht dan 120 (zie ook 'roken, drinken, toch stokoud'). 't Wordt een vriendelijk geheel, vindt u niet?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7