Mislukte terreuroverval tegen Israël op Cyprus Nixon bereid tot steun aan Lon Nol UW Gedwongen tv-loze avond beviel goed )e Pous en fan Agt koningin IRA-leider O'Connell ontsnapte van Claudia Vijftig levende en dode honden itinken huis uit :a Doelen waren huis van ambassadeur en El Al-vliegtuig Veronica gaat zenden vanaf schip Caroline Ajax-Real Madrid direct op tv Westduitse drukkers zetten persen stop Vrije invoer van sinaasappelen loopt gevaar Onderzoek naar bruikbaarheid vuilniszakken In deze krant Te weinig rattenvangers krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers! leiiwe ■ISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING bistraat 37 Postbus 76 leidse Courant „Stantvastich is ghebleven mijn hart in teghenspoet!" DINSDAG 10 APRIL 1973 54ste jaargang no. 8 Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Meer keus in passende omgeving Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur ji onze parlementsredactie f HAAG Koningin Juliana ift gisteravond prof. mr. A. I Agt demissionair minister i justitie) en drs. J. W. de Cs (voorzitter van de SER) [vangen voor 'nader advies' r de kabinetsformatie, lolitieke kring wordt aangenomen de Koningir met name drs. De i heeft gesproken over de conflic- in de sociaal-economische^ sector: [takingen in de metaal- en textiel- itrie en de dreigende uitbreiding 'an in de grote concerns, en de ictie- en zuivelindustrie. De Pous moet de Koningin heb- ingelicht over de neiging van het r om zich in deze stakingsakties Ier op te stellen, hetgeen er mis- >n toe kan leiden dat deze vak- niging en wellicht ook het NKV Ie SER zullen stappen. SER-voorzitter is door de fractie- jrs van ARP en KVP samen met Van Agt geadviseerd als formatie- jel voor het samenstellen van een iw kabinet. len Haag was gisteravond laat niet tnd wanneer de Koningin een we formateur zal aanwijzen. Zij prof. Van Agt en drs. De Pous ont- n, nadat de drie ministers van mevrouw dr. M. A. M. Klompé, mr. L. J. M. Beel en mr. J. Don- haar haddei. geadviseerd. Uit het dat de Koningin deze drie heeft ladpleegd wordt afgeleid dat zij r e enbijzonder moeilijke keus staat haar politieke adviseurs de frac- >iders uit de Tweede Kamer bij- Ier uiteenlopende adviezen hebben even. i'an een verslaggever UTRECHT Vijftig honden hebben onder erbarmelijke om standigheden tijdenlang twee kleine kamertjes aan de Lijster straat te Utrecht 'bevolkt'. Pe penetrante stank vanuit het puin werd zo erg, dat omwonen- ïen de politie waarschuwden. Bij onderzoek bleek in het be- reffende pand een man en een rouw te wonen voor wie de aken totaal uit de hand waren elopen. De drek lag in de amers een meter hoog en in e kelder lagen verschillende ode honden, zo zei de politie isteren. >e meeste dieren die werden angetroffen waren ziek. Een esteibusje heeft de (nog) le ende beesten in drie ritten fgevoerd naar het dierenasiel, let huis moet worden ont- ■uimd en ontsmet. De bewoners van het pand zijn door de socia- e dienst elders onderdak ge- iracht. Volgens dc dierenbe scherming waren de meeste van Ie aangetroffen honden nooit luiten geweest. igezegd hoger personeel heeft als al- werknemers rechtsbescher- ng nodig bij fusie, reorganisa- en ontslag, maar ook als ze in (enade vallen. Industriebond NVV in k Natte sneeuw In het algemeen veel bewolking met voornamelijk in het oosten en zuiden van het land plaatse- 'ijk regen of natte sneeuw. Ma tige tot krachtige wind uit noord tot noordoost. Maximum tempe- ratureu omstreeks 6 gradeu. MORGEN EN OVERMORGEN: aanhoudend koud met plaatse- "|k neerslag. Zon op: 05.53 Zon onder: 19.31 Maan op: 12.37 Maan onder: 03.18 Bderlands paard lor elke ruiter De residentie van de Israëlische ambassadeur in Nicosia (Cyprus) werd zwaar beschadigd (foto rechts), maar niemand liep letsel op. Van de aanvallers op het EL AL-vliegtuig werden er drie gewond. Eén van hen wordt op de foto links weggedragen. NICOSIA (AP, Keuter, UPI) Op Cyprus hebben gistermorgen negen Arabsche terroristen een bomaanslag gepleegd op de woning van de Israëlische ambassadeur in de hoofdstad Nicosia en wat la ter op een toestel van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al op het vliegveld van deze stad. Een Cypriotische politieman en een aanvaller werden gedood, terwijl drie aanvallers gewond raakten. Van de terroristen leden van de Arabische Nationale Jeugdorga nisatie waren er gisteravond laat nog twee voortvluchtig. sprongen uit de auto en sloegen de politieman bewusteloos. Na een kort envuurgevecht werd een aanvaller overmeesterd. Een andere wist te ont snappen. Volgens sommige berichten was een van de twee auto's kort voor de explosie bij de ambtswoning van de Israëlische ambassadeur (waarbij nie mand werd getroffen gesignaleerd. Aangenomen werd dat de aanvallers na de aanslag op de ambassadeurswo ning het El Al-vliegtuig wilden kapen om daarmee naar een Arabisch land uit te wijken. Het toestel had kort voor de aanval al naar Tel Aviv moeten vertrekken. De passagiers wa ren echter nog niet aan boord gegaan. De Cypriotische politie ontdekte in de Landrover, twee reistassen gevuld met staven dynamiet. Een deskundige van de politie verklaarde dat in iedere tas ongeveer 60 pond explosieven zat. Aan de grens van Israël was het gisleravond rustig. Er was geen aan wijzing, dat Israëlische strijdkrachten opdracht zouden krijgen, een vergel- dingsaanval te doen op kampen van Palestijnse guerrilla's in Libanon of Syrië. In Tel Aviv werden de Amerikaanse, Franse en Westduitse ambassades met bomaanvallen be dreigd. Een grondig onderzoek lever de niets op en en gebeurde niets. De Amerikaanse ambassade werd een kwartier ontruimd. Vier terroiisten waren in een (blijk baar gehuurde) auto voor het huis van de Israëlische ambassadeur ko men voorrijden. Eén van hen stapte uit de wagen en rende naar de deur van het gebouw, waar hij een zak met explosieven neerzette. Toen de man naar de auto terugrende ,en er met de anderen vandoor wilde gaan, open de de Cypriotische politie het vuur op de wagen. De vier stapten uit, drie Arabieren werden overmeesterd en één zou zijn ontkomen. De klaar blijkelijke poging om het Israëlische toestel te kapen kwam kort na de explosie voor de ambtswoning van de ambassadeur, waarvan een groot deel van de voorgevel werd weggerukt. Een greop van vijf terroristen, ver deeld over twee auto's reed door de hekken die het verkeersplatform van de luchthaven omgeven. Eén van de auto's, een Landrover, slaagde erin de gewapende Cyprioti sche politiemannen te passeren, die het vliegveld permanent bewaken. De wagen reed rechtstreeks naar het El Al-vliegtuig en de drrie inzittenden openden het vuur op het toestel. Vergelding Neergeschoten Gaat-ie alweer met een bui* ilandse griet uit Ooggetuigen vertelden dat een Israëli sche veiligheidsagent het toestel bin nenrende en met een machinepistool naar buiten kwam waarmee hij de drie aanvallers neerschoot. Intussen probeerde de tweede auto via een andere ingang het platform op te rijden. De Cypriotische politieman die daar op wacht stond, dwong de wagen uit te wijken, zodat deze tegen de poort reed. De twee inzittenden DEN HAAG Morgenmiddag om 12.00 uur gaat Radio Veronica de uit zendingen hervatten vanaf het zend- schip van Radio Caroline, zo heeft de programmaleider van Radio Veronica, Rob Out, gisteravond meegedeeld. Gis teren is reeds het contract voor de uit zending getekend. Vorige week had Caroline al aange boden dat Veronica van het zendschip Mi Amigo gebruik kon maken, maar Veronica-directeur Bull Verwey wilde van dat aanbod toen geen gebruik ma ken. Nu is gebleken dat de bergings pogingen van het bij Scheveningen ge strande schip nog minstens een week in beslag zullen nemen, heeft Verwey het aanbod alsnog aanvaard. Caroline is al enkele weken uit de ether vanwege technische moeilijkhe den. Het plan was om deze week op nieuw met de uitzendingen te begin nen. Nu zal Veronica dus van de golf lengte, 259 meter, gebruik gaan ma ken. Eerst moet nog wat materiaal aan boord van het schip van Caroline worden gebracht en dan kan volgens Out worden uitgezonden. Intussen zal vandaag met ander ma teriaal worden geprobeerd het zend schip van Veronica van het strand te halen. Een van de vier motoren van de Viscount van El Al werd beschadigd, omdat de Landrover er tegen aan reed, nadat de bestuurder was neerge schoten. HILVERSUM De voetbalwedstrijd tussen Ajax en R. Madrid die morgen in dc halve finale om de Europacup voor landskampioenen in Amsterdam wordt gespeeld, zal rechtstreeks door de NOS-televisie worden uitgezonden. De reportage, die om 20.15 uur be gint, zal door twintig landen worden overgenomen. De Belgische televisie (BRT) en RTB) zendt de wedstrijd rechtstreeks uit. Duitsland geeft later op de avond een reportage van deze wedstrijd. De Duitse televisie heeft geen belangstelling voor de verrich tingen van Borrusia Mönchen Glad- bacil tegen de F.C .Twente. Dat bete kent, dat de NOS met een eigen equipe naar Duitsland moet om van deze wedstrijd een samenvatting te kunnen maken. STUTTGART (AP) De Westduit se drukkers zijn gistermiddag onver wacht in staking gegaan om hun eis tot hoger loon kracht bij te zetten. Hun vakbond maakte bekend dat in verband met deze staking de meeste Westduitse dagbladen vandaag niet kunnen verschijnen. Het was de eer ste maal in 21 jaar dat de drukkers het werk neerlegden. DEN HAAG Een groot aan tal Nederlandse groothandela ren in sinaasappelen reist mor gen naar Spanje om hun zelf standige import veilig te stel len. De Spaanse producenten willen n.l. de uitvoer van si naasappelen controleren om te voorkomen, dat de prijs te fors daalt. Hiervoor zijn de Span jaarden bevreesd omdat ze - als de prijs beneden een bepaald punt zakt - de invoerpreferen- ties (die op deze manier de Italiaanse citrusteelt beschermt) van de EEG verliezen. Het Spaanse citrus-sjndicaat is volgens de groothandelaren ge zwicht voor de negen Rotter damse importeurs, die zijn vere nigd in de Rotterdamse Citrus- veiling, Zij wil de gehele invoer weer via de veiling laten lopen, waar de prijs tot stand dient te komen, aldus deze groep van groothandelaren. De Rotterdamse Citrus-Veiling spreekt van 'economische machtsmisbruik', waarvan de consument het slachtoffer zal worden. Indien het bezoek aan Spanje geen resultaat oplevert, wil men dc zaak aanhangig maken bij de Europese Commissie. De sinaasappclimporteurs heb ben voor hun specifieke belan gen een aparte organisatie, de Bond voor Binnenlandse Groot handelaren in Groente en Fruit. Deze bond heeft tot nu toe geen stappen ondernomen in deze sinaasappelenoorlog. Bevoorrading Cambodjaanse regime steeds moeilijker WASHINGTON (Reuter, UPI, AFP) President Nixon is met liet oog op de verslechtering van de militaire situatie in Cambodia bereid krachtige maatregelen te nemen om ineenstorting van het regime-Lon Nol te voorkomen. De president zou bovendien de in Cambodja opererende Noordviet- namezen willen dwingen de akkoorden van Parij s na te leven. Dit is gisteren uit officiële Amerikaan se bronnen in Washington vernomen. De president heeft al verscheidene keren contact gehad met zijn advi seur, generaal Haig, die in Bangkok is aangekomen om de situatie in Indo- China te onderzoeken. Nixon kreeg gisteren een dubbele aanmoediging om vastbesloten te zijn: blijkens een opinie-onderzoek kan hij met zijn Indochinese politiek op de steun van zeventig procent van de Amerikanen rekenen. En volgens een studie van de biblio theek van het Congres, verricht voor de Congrescommissie voor de buiten landse betrekkingen, heeft Nixon nog steeds dezelfde legale bevoegdheden als voor de ondertekening van de Parijse akkoorden om tussenbeide te komen in Indo-China. Het Witte Huis heeft de afgelopen dagen echter herhaaldelijk laten we ten, dat de president in geen geval opnieuw Amerikaanse gevechtstroepen naar Indo-China zal zenden. Van offi ciële zijde in Washington sluit men echter hervatting en uitbreiding van de Amerikaanse bombardementen, op Noord-Vietnam inbegrepen, niet uit. Maar voor de onmiddellijke toekomst Van een verslaggever DEN HAAG Met spoed wordt nu onderzoek ingesteld naar de bruik baarheid van vlasvezelvuilniszakken. Zoals bekend is de stof voor de fabri cage van deze zakken ontwikkeld door de heer J. Roeloffzen te Sas van Gent. Hij vond een procédé voor de vervaar diging van biologisch afbreekbare zak ken van vlasvezel. Deze zakken zou den goede vervangers zijn voor de plastic-zakken die thans in gebruik zijn, maar die een belasting voor het milieu zouden vormen. Minister Langman heeft het onder zoek aangekondigd in antwoord op vragen van het Kamerlid Waltmans (PPR). De bewindsman meent dat het niet uitgesloten is dat het procédé (indien op grote schaal toegepast) een kleine stimulans kan betekenen voor de Nederlandse vlasindustrie. Phnom Penh verstevigd. Schepen, die over de rivieren de belegerde hoofd stad van de zo nodige behoeften pro beren te voorzien, worden zwaar on der vuur genomen. Gisteren werd een Zuidkoreaanse tanker in brand ge schoten. Een zusterschip was er eer der in geslaagd de blokkade te bre ken. Vier schepen konden niet doorbreken en keerden terug naar de Zuidvietna- mese haven Tan Tsjau. Van de oor spronkelijke negentien schepen en drie munitiebarken, die zondag uit Zuid-Vietnam vertrokken, bereikten er slechts vijf Phnom Penh. De schepen, die de tocht wagen, wor den door Amerikaanse jachtbommen werpers en gevechtshelikopters van luchtdekkirig voorzien. Lon Nol: mogelijk steun van VS verwacht men eerder de. instelling van een luchtbrug om de regering Lon Nol in het omsingelde Phnom Penh van hulpgoederen te voorzien en een intensivering van de bombar dementen op Lon Nols tegenstanders. Washington zou voorts diplomatieke druk op Moskou en Peking uitoefe nen. In Cambodja hebben de guerrillastrij ders hun blokkade van de hoofdstad ARNHEM Er zijn meeer vangers nodig voor de bestrij ding van de muskusrat. Dit staat in het jaarverslag van de Unie van Waterschappen, dat verder constateert dat het aan tal muskusratten dat het afgelo pen jaar over onze grenzen is binnengedrongen, zo groot is geweest dat gesproken kan wor den van een invasie. De ratten zijn daarom gevaar lijk omdat zij met hun graafpo ten de waterkeringen ondermij nen. Gebleken is dat vangen de meest effectieve methode van bestrijden is. Binnenland Staking zuivel op komst... 5 Tienduizenden gezinnen onder druk van staking... 7 Roemeens staatsbezoek 9 Buitenland Latijns-Amerika wil los van VS II 'Konkret' in last11 Kerk VU-Potchefstroom 2 Sport Duitsland vergeet Blanken burg 13 Economie Sneltrein in Japan 15 Verkoop Co-Op 'onzorgvul dig' 15 Boekenclalage Men schrijft ons Hadlo en tv Strips, feuilleton Recept commentaar Dichtbij en verder Katneragcnda Beurs Turret Familieberichten Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER Meer dan de helft (59 procentvan de twintigduizend mensen die vorige week maandaga vond in Zoetermeer tengevolge van de stórm en een kabelbreuk geen televi sie konden kijken zegt achteraf dat deze televisieloze avond hun 'goed tot zeer goed' bevallen is. Negentien pro cent antwoordde op vragen die onder zoekers stelden dat het hun 'redelijk' bevallen was. Daartegenover waren er 22 procent die het een 'niet zo goede tot slechte' ervaring noemden. Het onderzoek is ingesteld in op dracht van AVRO's Televizier Magazi ne door het marktonderzoekbureau Inter /View. Een andere uitkomst: 41 procent van de ondervraagden zou vóór een tv-loze avond per week zijn, 27-procent zou ertégen zijn. (32 pro cent heeft op dit punt geen mening). Enigzins in strijd met het eerst-ge- noemde anticoord lijkt even het feit dat 45 procent het niet-werken van de te een 'vervelende of erg vervelende' ervaring vond, 29 procent vond het niet zo erg maar toch niet zo leuk en 27 procent maakte hei niets uit. Wat men die ene tv-loze avond .ge daan heeft: 53 procent zette de radio aan, 39 procent heeft gelezen, 27 pro- cent bracht de tijd door met praten, acht procent ging op bezoek, negen procent deed spelletjes,' ook negen procent zette een plaat op, zeven procent besteedde de tijd met hobby's, en twaalf procent had werk of studie te doen. Tenslotte: drie procent ging eerder naar bed, en zeven procent ging 'samen eerder naar bed'. 'Moet u eens zien, wat mensen allemaal op zo'n vuilnisbelt gooien.' BONN (UPI) De kapitein van het Westduitse schip 'Claudia' dat wapens naar Noord-Ierland trachtte te smokkelen, heeft in het Westduitse weekblad 'Der Spiegel' verklaard dat de commandant van het Ierse Republikeinse Leger, David O'Connel tot ongeveer een half uur voordat de Ierse marine het schip enterde, aan boord van zijn schip was. Schipped Hans-Ludwig Flügel zei dat O'Connell zich aan boord van de Claudia bevond vanaf het ogenblik waarop het schip Tripoli verliet. Hij werd van de Claudia gehaald door een bootje met vijf opvarenden. Twee van hen stapten aan boord van het Westduitse schip en bleven er, terwijl O'Connel, die een zwa re koffer (vermoedelijk gevuld met geheime documenten) droeg, in de sloep 8>ng. De Ierse politie enterde de sloep en arresteerde de drie opvarenden. O'Connel was er niet meer bij. De Ierse marine nam aan boord van de Claudia IRA-lei der Joe Cahill gevangen. naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering von het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondigi- noteer als nieuwe abonnee Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door N"0""Naam, Ad"'Adres, '>loo,S; Plaat Betaalt per: maand; O kwartaal. omvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dogen gratis en bespaart co. 4 gulden abonnementsgeld. mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1