FEYENOORD MIRACULEUS Een topper die geen topper was Klappen in Breda TROUW/KWARTET MAANDAG 9 APRIL 1973 SPORT T?P Van onze speciale verslaggever BREDA Opgewonden supporters van de Bredase eredivisieclub NAC hebben gistermiddag na afloop van de wedstrijd tegen FC Den Haag voor ongeregeldheden gezorgd. Tijdens de wedstrijd reeds werden bierflessen op het veld geworpen en na afloop werd opnieuw met flessen gegooid. Middelpunt was de Volendamse scheidsrechter Jan Keizer, die pas lang na de wedstrijd onder politic-bescherming het veld kon verlaten. In de wedstrijd, die FC Den Haag met 1—2 won, kende hij twee strafschoppen toe en deelde twee gele kaarten uit. De politie vroeg direct na afloop versterking aan, die kwam in de vorm van extra manschappen en politie met honden en te paard. Desondanks kon niet worden verhinderd dat ook enkele spelers van FC Den Haag forse klappen opliepen. Toen zij van de kleedkamer naar de bus wilden lopen, werden zij door woedende supporters aangevallen. Manager Eddv Hartmann: 'We zijn op weg naar de bus zo wat gemolesteerd. We werden door een man of twintig aangevallen en er werd met bierflessen geslagen. Aad Mansveld kreeg een slag op zijn hoofd en heeft daar een flinke buil aan over gehouden. We zijn nog met hem naar het ziekenhuis geweest, maar gelukkig heeft de klap geen ernstiger gevolgen dan de buil gehad'. Hoewel de Bredase politie enkele supporters heeft verwijderd, werden geen arrestaties verricht Toen alle supporters buiten het terrein waren, bleef het nog wel onrustig in de buurt van het stadion. De politie echter behoefde nauwelijks in actie te komen en kon rond half zes, anderhalf uur na afloop, terugtrekken. Real Madrid kwam gisteren al aan op Schiphol. De Spanjaarden hebben enkele acclimatie-dagen voor de boeg, tot zij woensdag avond in de halve finale van het toernooi om de Europa Cup 1 tegen Ajax moeten aantreden. Op de foto v.l.n.r.: topscorer San- tilla, Amancio, Velasquez en trainer Munoz. Willy Clinks; en René (rechts) van de Kerkhof gingen dit week einde een kijkje nemen bij PSV-AZ. Tussen de twee Twente- spelers zit een goede vriend van hen, de heer Van Stappen. De Van de Kerkhof-twins zijn al maanden lang onderwerp van ge ruchten in Eindhoven, dat zij hun oude trainer Kees Rijvers zullen volgen naar PSV. ROTTERDAM Toen Feyenoord enkele weken geleden achtereen volgens door Ajax en FC Twente uit de jacht op het kampioenschap werd gerangeerd en NEC de bekerillusies verstoorde, leek dat de climax van het Rotterdamse drama. Wat kon de formatie van Ernst Happel nog meer passeren als ook al de zo vreemd verlopen expedi tie naar Belgrado (OFK) wordt ingecalculeerd? Feyenoord treedt echter zo labiel op, dat er nog meer van het incasseringsvermogen zal worden gevergd. Zoals Sparta gistermiddag nadrukkelijk aan toonde. In dit ongetwijfeld meest miraculeuze én opwindende con frontatie van dit seizoen bouwde Feyenoord in een voortreffelijke eerste helft een als 'zeker' ogende 3-0 voorsprong op, om 45 minuten later eigenlijk nog intens gelukkig met een gelijkspel (3-3) van de grasmat af te stappen. FC Utrecht-FC Amsterdam Go Ahead-Haarlem PSV-AZ '67 NEC-MW Feyenoord-Sparta FC Groningen-Excelsior NAC-FC Den Haag Telstar-FC Den Bosch Ajax-FC Twente Ajax Feyenoord Sparta FC Twente FC Den Haag PSV MVV FC Amsterdam FC Utrecht Telstar NEC Haarlem AZ '67 FC Groningen Go Ahead NAC FC Den Bosch Excelsior Zondag: FC Amsterdam-Go gahead. Haid PSV. AZ'67-NEC. MW-Feyenoord, Sparf Groningen, Excelslor-NAC. FC Den f Telstar. FC Den Bosch-Ajax. FC Twea Utrecht. PEC-Volewljckers Fortuna Vl.-Willem II Heracles-Veendam Roda JC-Heercnveen De Graafschap-Vitessc Wageningen-FC Dordrecht SC Cambuur-HVC Volendam-Eindhoven FC WV-Heimond Sport Fortuna SC-SVV 28 11 6 11 4 11 12 7 18 Feyenoord ging opnieuw af, ditmaal onder het oog van 44.000 meest ver stokte supporters. Ernst Happel had er geen woorden voor. Begreep er niets van. dat een ploeg in een derge lijk korte periode ineen kan storten. De binnenkort vertrekkende Oosten rijker meldde na afloop: 'Dit is ook voor mij een compleet raadsel. De ploeg speelde aanvankelijk een van z'n beste wedstrijden uit dit seizoen. Slechts overtroffen door de 2-0 thuis tegen Ajax. Het was grandioos, zonder meer. De manier waarop Peter Ressel in het spel betrokken werd, voorna melijk door Lex Schoenmaker, was bijna perfect. Steeds weer die diepte- passes. Als we zo het hele seizoen zouden hebben gespeeld, had Feyen oord überhaupt niet tegen een ono verbrugbare achterstand op Ajax. zo als nu het geval is, aangekeken. Maar wat er daarnó gebeurde is onverklaar baar.' Zijn collega Leo Steegman: 'Ik wil niet overdrijven, maar Sparta had in de slotfase duidelijke winstkansen.' OPGEJAAGD Feyenoord, opgejaagd door de telkens weer toenemende stroom kritiek, leek zich tegen Sparta inderdaad te revan cheren voor de prestaties in de afgelo pen weken. De ploeg wekte zelfs een gemotiveerde indruk zo van'in de Kuip moet er weer sympathie bij het legioen gekweekt worden.' De Happel- brigade beperkte zich niet tot plicht matig, nonchalant uitgevoerd, schablo- nen-voetbal, maar sprak in zeer sterke mate de aanwezige inventiviteit aan. Van Hanegem was ineens weer de ouderwetse spelbepaler, Kristensen, het met geniale invallen gezegende circusnummer, Ressel d ete lanceren draver op de rechterflank. Feyenoord palte stadgenoot Sparta collectief aan; stuurde achterspelers als Vos en Rijs- bergen met succes naar het front en domineerde over Sparta, dat zich ver geefs afvroeg welke maatregelen er getroffen moesten worden. Voordat Sparta een passend alternatief geko zen had. was de tegenstander al ach ter de horizon verdwenen althans zo meende men. Van Hanegem rondde een actie van het soepel combineren de duo Schoenmaker/Ressel af; Ressel profiteerde van de onzekerheid in de Spartaanse defensie door plotseling bulten het strafschopgebied uit te ha len en Schoenmaker strafte een mo ment van onoplettentheid van Pim Doesburg af via een droge schuiver. Doesburg: 'Vooral die treffer van Schoenmaker heb ik me sterk aange trokken. Ik veronderstelde dat hij naar Kristensen zou passen, die bewe ging maakte hij tenminste, maar ik moest constateren dat hij succesvol langs de eerste paal mikte.' Sparta moest op dat moment rekening houden met een gigantische neder laag. De ploeg werd achteloos ter zijde geschoven. Vosveld: 'Bij die 3-0 ging ik aan een uitslag van 5-0 den ken. Dat zat erin, nietwaar.' Nol Heyerman: 'We zaten volkomen kapot. We waren nergens.' En toch. Sparta herrees. Onverwacht, dat wel. Maar niet geheel onbegrijpelijk. Want juist op het moment, dat de ploegen voor een kleine adempauze naar de cata comben zouden afdalen scoorde de onopvallende Stef Walbeek. De mid denvelder kon ongestoord de marge reduceren, nadat Heyerman zich had ontdaan van Harry Vos er Eddie Trevtel de trekbal niet onder controle bracht. INSPIRATIE Die treffer inspireerde en stimuleerde Sparta. Voordien was de ploeg nog bevangen door de sfeer van teleurstel ling als gevolg van de sensationele uitschakeling in het bekertoernooi door NAC (1-2). Middenveld en front linie van Sparta waren twee volkomen onmachtige linies. Heyerman vocht vergeefs een krachtmeting met Van Hanegem uit; Kreuz liep hulpeloos naar z'n oude vorm te zoeken: Kowa- lik liet tegenstander Rijsbergen voort durend vrij. waardoor Bosveld tussen Jansen en Rijsbergen kwam te 'zwem men'. Bosveld: 'Ik zag het niet meer zitten. Ik moest steeds weer tussen twee man kiezen. Het wilde gewoon niet, bij vrijwel niemand trouwens. Tijdens de rust hebben we ons echter opgetrokken aan de treffer van Wal beek. Spraken we af om nogmaals karakter te tonen. Terug te komen. Want wat er gebeurde was niet nor maal. Ik weet zeker, als we 'normaal' hadden gespeeld, had Feyenoord zeker geen drie doelpunten gescoord.' Dat 'nieuwe' Sparta tastte ineens ef fectief Feyenoords zwakke posities af. Want al stelt Happel dat het allemaal onverklaarbaar was, feit is wel dat Feyenoords defensie niet sterk genoeg is om 'n collectieve aanslag te pare ren. In het centrum schutterden Is rael en Schneider, op de vleugelposi ties Rijsbergen en Vos. En in de tweede lijn maakte Theo de Jong opnieuw duidelijk dat hij slechts één ambitie koestert: aanvallen. En alleen dón als hij diréct in de combinaties betrokken wordt. THERAPIE Plotseling vond Sparta de juiste the rapie. De ploeg voerde het tempo op: bewoog op alle fronten en scoorde weer op een psychologisch belangrijk moment: enkele minuten na rust. Hans Eykenbroek ving een uittrap van Treytel op, vond Heyerman die Kreuz in kansrijke positie manoe- vreerde. De tot dan volkomen falende Oostenrijker flitste met een schitte rende schijnbeweging langs Israël en twijfelde niet. Dat vergrootte de bij Feyenoord heersende onrust nog ster ker. Zo hautain en superieur als de ploeg voordien geopereerd had, zo labiel werd de oppositie in het tweede bedrijf gevoerd. Sparta tikte de tegen stander weg. waar het eerder geblun derd had. Met name Kowalik onder scheidde zich in het gezelschap. Onna volgbaar liet hij Rijsbergen 'staan' om vervolgens het strafschopgebied bin nen te sluipen. Israël zag het niet; Rijsbergen begreep er niets van, zodat Kowalik frequent dreigde. Desondanks scoorde de Pool niet. Hij werd slechts een enkele maal op maat aangespeeld, een manco dat zich vooral manifes teerde na Sparta's gelijkmaker. Bos veld plaatste de bal uit een vrije trap op het hoofd van Nol Heyerman, die Treytel kansloos liet. Van dat moment af nam Sparta gas Vitesse 32 17 8 7 42 Roda JC 31 14 13 4 41 PEC 32 16 7 9 39 SC Cambuur 32 11 16 5 38 De Graafschap 32 11 16 5 38 Wageningen 32 15 8 9 38 Helmond Sport 32 10 16 6 36 Heerenveen 32 12 12 8 36 Fortuna SC 32 11 13 8 35 Volendam 32 13 7 12 33 Eindhoven 31 11 7 13 29 Veendam 31 8 13 10 29 Willem II 32 8 13 11 29 SVV 31 7 14 10 28 Heracles 32 8 10 14 26 Fortuna VI 31 8 9 14 25 HVC 32 5 15 12 25 FC VVV 32 5 14 13 24 Volewijckers 32 5 13 14 23 FC Dordrecht 31 2 16 13 20 Wageningen, De Graafschap 'periode kampioen'. VIERDE PERIODE Roda JC Heerenveen Helmond Sport Wageningen Volendam De Graafschap Cambuur Veendam SVV FC VVV PEC Heracles Vitesse Fortuna SC Volewijckers HVC Willem II Fortuna VI Eindhoven FC Dordrecht hoe: stel en r II. jzon er l oor gen arde ach: iree anv sp< niet oless njai T: B-ell lach' roldi ras fret ged: Et b' nog mig Het begon voor Feyenoord tegen Sparta allemaal heel zonnig. Op de foto scoort Van Hanegem al na enkele minuten het eerste doelpunt. Nadat Feyenoord tot 3-0 was uitgelopen, bleek Sparta echter nog genoeg veerkracht te bezitten om tot 3-3 terug te komen. Zondag: Volewijckers-Fortuna VI. WillJ ti Heracles, Vcendam-Roda JC, Heerenv Graafschap. Vltesse-Wageningen. FC als drecht-SC Cambuur, HVC-Volendam, I! ven-FC VVV Helmond. Sport.Fortun n SVV-PEC. teitig. De ploeg was tevreden met een gelijkspel en liet dat duidelijk mer ken. Maar zelfs toen Sparta zich be perkte tot statisch geschuif was Feyenoord kwetsbaar. Akkoord, de ploeg brak nog wöl eens snel uit, maar de scherpte om die pogingen doeltreffend te besluiten ontbrak. Met een minimum aan energie-verlies was Sparta tóch gevaarlijk. De ploeg had zelfs een positieve uitslag kunnen be reiken, als Venneker niet tegen de lat geschoten had en de zwak optredende scheidsrechter Van Gemert een hands bal van Rinus Israël had geconsta teerd. Bosveld wilde op de inkomende Heyerman passen, maar zag zijn actie mislukken doordat Israël de bal met de hand stopte. Bosveld: 'Geen twijfel mogelijk, dat wós een handsbal. Maar afgezien daarvan, het duel had al eerder beslist kunnen zijn als Van Gemert een inzet van Kowalik niet afgekeurd had. Hij schijnt gezien te hebben dat ik iemand duwde, maar ik zou werkelijk niet weten wie.' FeyenoordSparta 33 (3—1) 8. Van Hane gem 1—0, 35. Ressel 2—0. 39. Schoenmaker 3—0. 45. Walbeek 3—1. 48. Kreuz 3—2. 62. Heijerman 3—3 Scheidsrechter Van Gemert. Toeschouwers 44.000. Feyenoord: Treytel; Rijsbergen, Israel, Schneider. Vos; De Jong. Van Hanegem (Hasll), Jansen; Ressel, Schoenmaker, Kris tensen. Sparta; Doesburg; Venneker, Tor Horst, Eijkenbroek, Visser; Jansen, Walbeek, Bos veld; Heijerman, Kreuz, Kowalik. JOHN LINSE ziet er als volgt uit; I. 2, 1, 3. 3. 3, 2, 1, DUITSE LOTTO De winnende getallen vaö zijn: II. 12, 28. 37, 40. 43. Reservegetal; 30. Olympianummer 3758. Ajax-FC Twente: propaganda voor herstructurering competitie Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Enkele zaterdagen geleden, toen het sectiebestuur betaald voetbal de eerste van een serie buitengewone vergaderingen had georganiseerd, liet Ajax' voorzitter Jaap van Praag duidelijk blijken dat hij zijn respect voor sommige collega-clubbestuurders verloren had. Voortijdig en begeleid door vurig uitgesproken com mentaren kracte Van Praag op de vergadering de vergadering la tend. Van Praag was woest, geshockeerd door de houding van de ver gadering die het 'plan-Huybregts' met een stemuitslag van 10-8 had aanbevolen. Zó veel onbegrip had de president van Europa's op voet- baltechnisch gebied toonaangevende club niet verondersteld. En ook nu nog explodeert Van Praag als hij aan die bijeenkomst herinnerd wordt. Inmiddels is het plan-Huy bregts in de ijskast gezet. Het sectie bestuur heeft de uitvoering er niet van aangedurfd afhankelijk als de bond is van Ajax als het Nederlands elftal in het geding is. Het naar voren gebrachte argument de nationale formatie moet volgend jaar wellicht aan het wereldkampioenschap deelne men, hetgeen om een langdurige voor bereiding vraagt: om praktische rede nen is het voorstel verdaagd is daarom ook weinig relevant dat probleem was trouwens al eerder be kend. Het plan-Huybregts is destijds gecom poneerd om de competitie een interes santer karakter te verstrekken, het spanningselement te verhogen. Want, zo redeneerde het sectiebestuur te recht, juist het gebrek daaraan is van invloed op de tanende publieke be langstelling. De juistheid van die re denering wordt momenteel wekelijks aangetoond. Nooit eerder sleepte een nationaal voetbalseizoen zich zó kram pachtig naar de finish: nooit eerder werd er alom zó ongeïnspireerd ge voetbald; nooit eerder werd er een zó grote teruggang in de publieke be langstelling geregistreerd. Dat is een ontwikkeling die een rechtstreeks gevolg is van de stand van zaken in de competitie. Sinds de subtop in een eerder stadium moest afhaken en ook de beslissing over Feyenoords lot gevallen is; sinds vrij wel vaststaat welke ploegen er degra deren (FC Den Bosch en Excelsior) hecht het publiek én spelers/trainers geen of nauwelijks waarde aan de wedstrijdenreeks, die zo langzamer hand ten onrechte een competitie ge noemd wordt. Waarom een dergelijke inleiding van een verhaal, als het een wedstrijd tussen Ajax en FC Twente betreft? Omdat juist die confrontatie tussen de nummers één en vier (een topper dus) op de ranglijst een stukje propa ganda inhield voor een herstructure ring van de competitie. Al koesterden beide ploegen belang bij de uitslag (Ajax moest zaterdag nog rekening houden met de 'slechts' twee punten voorsprong op Feyenoord, terwijl FC Twente nog in conflict ligt met Spar ta over een eventuele inschrijving op het UEFA Cup-toernooi van volgend seizoen), duidelijk werd toch dat er andere interesses mééspeelden: de krachtmetingen die Ajax en FC Twen te woensdagavond moeten aangaan met respectievelijk Real Madrid en Borussia Mönchen Gladbach. Ajax probeerde tegen FC Twente een nieuwe economische overwinning aan z'n lange rij toe te voegen (hetgeen lukte: 10) en FC Twen»» bereid te werken, maar risico's te nemen. Een evenlue derlaag tegen Ajax was min of nuv» ingecalculeerd. Waarom uau /.oUao.6 Een helft lang acteerde Johan Cruijff weer bij Ajax in de strijd tegen FC Twente. Daarna kwam Arnold Mühren hem vervangen. Hier echter Cruijff nog in volle strijd. Twente's aanvoerder Epi Drost weet hem echter het doorstoten te beletten. Ook doelman Schrijvers wordt bij de reddingsactie ingeschakeld. spelen dat er blessures kunnen vallen. Epi Drost, FC Twente's ausputzer zei het zó: 'Ik geloof, dat er niemand iets kan aanmerken op onze werklust. Iets anders is natuurlijk of we agressiever in de duels hadden kunnen gaan.' En (typerend): 'We schakelen nu maar onmiddellijk over op Borussia. Dat klinkt wellicht vreemd, maar het is voor Twente een hele ervaring in de halve finale van een Europees toer nooi uit te komen.' Rene Notten- Ma. geen boe.ui.-o was. Desondanks moet ik uen. dat niemand ds» kantles ervan alge Dót Ajax FC Twente trof op een moment, dat de Enschedese formatie ook gokt op een ander front, vormde een gunstig aspect voor de formatie van trainer Kovacs. De ploeg leek zelfs bereid een punt aan de tegen stander toe te staan, op voorwaarde dat de voorbereiding voor komende woensdag maar niet verstoord werd. In dat programma staat het herstel van de Cruijff-blessure centraal Gerrie Mührpn speelt zo goed als 'pker niet mee en Horst Blankenburg kan gezien zijn overtuigende prestatie tegen FC Twente voor gezond ver klaard worden. Ajax gebruikte de wed strijd tegen FC Twente min of meer als test voor Cruijff. De twijfels zijn niet weggenomen. Cruijff speelde één helft mee, maar was geen bedreiging voor uitblinkende Willem de Vries. Vooral de startsnelheid van de zich nauwelijks in de spits roerende Ajax- cied roept vragen op. Cruijff: 'Ik kan nou niet zeggen, dat het goed ging. Ik mis kracht om te exploderen. Na die drie kwartier kon ik nauwelijks meer een pas verzetten; ik strompelde de trap op. Ik betwijfel of ik woensdag volkomen fit ben; voorlopig wordt de huidige procedure voor het genezen van de blessure voortgezet. AjaxFC Twente, was, het zal duide lijk zijn, geen verrukkelijk schouw spel. Desondanlf kende het du kele hoogtepunten. Die daa betrekking hadden op de actie Piet Keizer, die zowel aanvallei verdedigend excelleerde. Piel i B bepaalde, zeker na de pauze toet L al de leiding had (Arie Haan een misser van linksachter 0 af), het spelbeeld. Dat gebeui onz< een periode waarin FC Twente schijnlijk domineerde, maar Aj A veel gevaarlijker was via de get Je_i, lijke counter-tactiek. In dat cdr c was Keizer de centrale figuui aaë steeds weer de uitvallen introd de de- i gi Een dergelijke rol was ook weg voor Willem de Vries, die b geschuif van Twente als een yve 'pivot' fungeerde. Ajax dwong 1 jvoo breed te spelen, waardoor de I bedi een gegeven moment of voor h» Bn -j geplaatst (waar Hulshof f heeril op de tweede lijn teruggelegd n 1 worden. Dat bood Twente echter ei enkel perspectief. Twente maal iven geen gebruik van het schot- !ujer tweede-lijn én was niet in stai opening in het entrum te for ,nc Kick van der Vall: 'Toegegevei lues hebben geen enkele uitgespeeld! elmj gecreëerd. Maar deed Ajax dal jgejj Die ploeg 'zwijnt echter weer. profiteert van een blunder vac as{ nen, maar als wi. proberen te 3 e op een moment dat Stuy vol weg is, staat Blankenburg op om alsnog een doelpunt te v men. Kijk, dót is ook een vi tussen Ajax en FC Twente: de van fortuin.' e)aaf Ajax—FC Twente 1-0 (1—0) H rguld 10. Scheidsrechter Van der Krol) |e schouwe |i.n s 30.500. [en- Ajax: Stuy; SuurbUr, Blankenburg n, hoff, Krol: Haan, Nieskens, Schllch» gn S| (Swart), Cruijff (Arrold Mühren), K' j FC Twente: Schrljves: Van lerssel, '°Ue De Vries, Oranen; Van der Vall, nen. Willy van de Kerklof: Rene van I jri hof. Jeurlng. Pahljlatz. JOHN.aa.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8