iet Cong zou toestel net vier controleurs lebben neergeschoten ïwee bankrovers hadden biljoen mark nog bij zich )ajans politiek vindt 'een steun in kabinet Ecuadors nieuwe proletariaat: de benzine- en cola-paupers Betoging in Portugal f ritse pokken 2 een reden tot ngerustheid I# Rus Podyapolsky moet psychiatrisch worden onderzocht Geen verkiezingen in Pakistan vóór 1977 T6,i TROUW/KWARTET MWNIHli 9 APRIL 1973 BUITENLAND K7 >id lAIGON (Reuter, UPI, AP) Vier leden van de internationale controle- [immissie voor Vietnam zijn omgekomen, toen de helikopter waarin ze iten, boven Viet-Cong-gebied neerstortte blijkbaar na getroffen te sen Nosj jn door een raket. hrijft leZt t de in totaal negen inzittenden linio n de helikopter het leven hadden c laten, werd door de Viet Cong pas uur later bevestigd. De Viet Cong onbêli d geweigerd, een team van de inter- t gen tionale controlecommissie ter plaat- itwooi een onderzoek te laten instellen; ze ad ni nste met een eigen onderzoek te et je li staan. daa bet incident kwamen behalve de hi r leden van de controlecommissie een Canadees, twee Hongaren en Indonesiër twee verbindings- Pul icieren van de Viet Cong en een een K ekoppige Amerikaanse bemanning hij h het leven. Kort voordat zijn toe voor neerkwam, meldde de piloot per het Mpio: 'Ik ben door een raket getrof- en ga naar beneden.' t is de eerste maal sinds de uit len, Hongaren, Canadezen en Indo- siërs bestaande commissie met haar rk begon, dat leden van deze com- ssie zijn gedood. De lijken van de chtoffers en tien man die in een Str eede helikopter van de commissie »enix, en. werden gisteren door de Viet e Tai ng over de weg naar een bureau 1 met i de controlecommissie in Gio Linh in iracht. In de tweede helikopter, die and was om eventueel hulp te die e acl ens 7 ?ie vrees bieden aan de inzittenden van de eerste, bevonden zich twee Canadezen, drie Polen, twee Indonesiërs en drie Amerikaanse bemanningsleden. 'Uit de koers' In een verklaring die de Viet Cong gisteren uitgaf, werd het incident be treurd. Volgens de Viet Cong waren de helikopters geschilderd in de kleuren van de commissie: wit en groen afgeweken van de vooraf overeengekomen vluchtroute. Ze zou den dicht bij een gebied waar gevoch ten,werd, zijn gekomen. De plek waar de ene wentelwiek neerstortte bevindt zich vlakhij de voormalige Amerikaan se mariniersbasis Khe Sanh, waar de communisten volgens Saigon na het ingaan van het bestand raketinstalla ties hebben geplaatst. Amerikaanse verkenningsvliegtuigen zouden daar SAM-2-raketten van Russische makelij hebben waargenomen. De Canadese premier, Trudeau, heeft naar aanleiding van het incident ge zegd, dat zijn regering niet van plan is, haar vertegenwoordigers in de con trolecommissie terug te trekken. Ca nada heeft altijd geweten, dat er inci denten konden gebeuren, zei hij. 1 gaan gewoon door.' Cambodja 'olg van pagina 1 [«ld mogen kopen, hebben velen Waard, onderhands al grond te [pen gekocht van Arabische landei- lars. De aangekochte grond zou j oppervlakte hebben van vele dui dden hectaren. Kort na de juni- i van 1967 hebben Israëlische re- igsautoriteiten duizenden hectares pgekocht, aldus de Israëlische radio. bits bos Id de Arabische wereld is ook op- feiudding ontstaan over een besluit an koningin Elizabeth van Engeland, estemmig te geven dat een in Israël planten bos haar naam krijgt. Het ld voor deze aanplant hebben Jood- Britten bij elkaar gebracht naar lieiding van het 25-jarig huwelijks- st van de vorstin. Het bos, dat Ijoenen bomen zal tellen, komt in Galilea. Arabische diplomaten spraken van een propagandastunt voor Israël. De Britten zeggen dat het slechts om een trouwbetuiging gaat van de Joodse onderdanen van de vorstin en dat er geen sprake kan zijn van een politie ke bijbedoeling. Op een banket in Londen op 7 mei zal aan prins Philip, tie echtgenoot van koningin Elizabeth, net geschenk officieel worden aange- boden. Intussen heeft Engeland besloten de wapenuitvoer naar Libië drastisch te beperken. Dit zou vooral gelden voor lichte wapens. Het besluit zou ver band houden met de wapensmokkel uit Libië naar Noord-Ierland. President Gadaffi van Libië is naar Algerije gevlogen voor besprekingen met president Houari Boumedienne. Een Egyptische militaire missie onder leiding van de stafchef, lt gen. Saad Eddin el Shazly, heeft China bezocht. In het afgelopen weekeinde zijn vijf schepen er in Cambodja geslaagd, de communistische blokkade rondom Phnom Penh, de hoofdstad van Cam bodja, te doorbreken en voedsel en brandstof af te leveren. Maar veertien andere vaartuigen konden de tocht over de rivier de Mekong niet voltooi en; ze werden door communistisch vuur gedwongen, terug te keren naar Zuid-Vietnam. De schepen kregen in Cambodja dekking van de Amerikaan se luchtmacht in Zuid-Vietnam niet, want daar verbieden de be standsbepalingen acties van de Ameri kanen. Een van de schepen is in brand geschoten en tot zinken ge bracht. Doordat het peil van de Me kong zeer laag is, kan dit schip de doorvaart geheel belemmeren. Krijgsgevangenen Volgens zojuist vrijgelaten Zuidviet- namezen zouden in kampen in berg achtig gebied in Noord-Vietnam, op enkele kilometers van de Chinese grens, nog enkele Amerikaanse krijgs gevangenen worden vastgehouden. Van de 318 Amerikaanse krijgsgevan genen die in LAOS worden vermist, zijn er, volgens Amerikaanse kringen in Vientiane, vermoedelijk nog maar enkelen in leven. De meesten vrij wel allen leden van de luchtmacht zouden ofwel bij vliegtuigongelukken om het leven zijn gekomen, ofwel dcor guerrilla's van de Pathet Lao gedood zijn, kort nadat ze gevangen waren genomen. Generaal Haig President Nixon heeft generaal Haig, vice-stafchef van het Amerikaanse le ger, opdracht gegeven naar Indochina te gaan om een onderzoek in te stellen naar de strijd in Cambodja en de bestandsschendingen in Zuid-Viet nam. Haigs missie kan volgens een woordvoerder van het Witte Huis in geen geval tot gevolg hebben, dat er weer Amerikaanse grondtroepen naar Indochina gaan. President Nguyen Van Thieu van Zuid-Vietnam is gisteren in Rome aangekomen, waar hij vandaag presi dent Leone en paus Paulus zal ont moeten. De paus heeft in februari de Noordvietnamese minister Xoen Thoey al ontvangen. Van linkse zijde is de afgelopen dagen tegen de komst van Thieu geprotesteerd. Sikkim 'bezet' NEW DELHI (Reuter, UPI) India heeft gisteren het bestuur overgeno men over Sikkim, het Himalaja-konink- rijk, dat een protectoraat van India is. Dit geschiedde op verzoek van dc heerser van Sikkim, koning Palden Thondup Namgyal (op de foto samen met zijn vrouw, koningin Hopla, de uit New York afkomstige Hope Cooke, tijdens een bezoek aan Londen). Indiase troepen hebben stellingen in geheel Sikkim ingenomen om de 15.000 betogers tegen te hotiden, die de hoofdstad Gangtok wilden bezet ten. Men is gekant tegen de absolute macht van de koning en de samenstel- ling van de regeringsraad. AVEIRO, Portugal (AP) Een de monstratie van ongeveer 1.500 man is gistermiddag door de Portugese poli tie uiteengeslagen, terwijl het derde congres van de democratische opposi tie ten einde liep. De betoging was in strijd met een verbod op alle openba re bijeenkomsten, dat door de gouver neur van de provincie was uitgevaar digd, nadat de leiders van het congres zijn aanbod om een kleine demonstra tie te houden, hadden verworpen. De betoging diende ter nagedachtenis van Maria Sacramento, de in 1969 overle den organisator van het eerste en tweede congres van de oppositie. Prijs voor Mansholt PARIJS (AFP) In Parijs is zater dag de Europaprijs voor 1973 van de Franse Bond van journalisten en schrijvers overhandigd aan dr. Sicco Mansholt, voormalig voorzitter van de Europese commissie. De prijs wordt verleend aan iemand die veel heeft gedaan voor de eenwording van Euro pa. Blakende rijkdom en bittere armoede in Latijns Amerika door drs. R. Zijlstra QUITO Ecuador bereik je niet in een wip. Tussen het vertrek van Schiphol en de aankomst in Quito, de hoofdstad van deze Latijns-Ame rikaanse staat, verlopen 24 uur. Voorzichtig leven mag in het alge meen al wenselijk zijn, voor wie zojuist in Quito is gearrvieerd, geldt dit wel in het bijzonder. In het Andesgebergte, op een hoogte van meer dan 3200 meter, is de lucht ijl en het wat jachtige Westeuropese tempo kan dan ook beter op Schip hol achterblijven. Een enkel geografisch en econo misch gegeven: Ecuador ligt tussen twee bergruggen in en daalt dan af naar de Stille Oceaan. Het klimaat is navenant: van tropisch tot aange naam bergklimaat. De bevolking van zes-en-een-half miljoen is voor veer tig procent puur indiaans, bestaat voor veertig procent uit mestiezen (afstammelingen van blanken en in dianen red.), voor tien procent uit negers en voor nog eens tien procent uit blanken. De economie is sterk agrarisch bepaald. Koffie, ca cao en bananen vormen de belang rijkste produkten. Het grondbezit is, zoals zo vaak in Latijns Amerika, geconcentreerd in de handen van enkele grootgrondbezitters, die op hun hacienda's het leeuwendeel van de handelsprodukten verbouwen. Dagloon Blakende rijkdom en bittere armoe de bepalen ook hier het maatschap pelijk beeld. De wat beter betaalde arbeiders die ik op het platteland gezien heb, ontvingen een loon van 12 sucres per dag. De werkdag strekt zich uit van 7 tot 4 uur. Stelt men de koers van een sucre op 12 cent, dan leert een eenvoudige re kensom, dat zo'n arbeider iets min der dan J 1.50 per dag verdient. Dit wijst erop, dat er op dit platteland in feite nog geen sprake is van een geld- en kredietmaatschappij, van een markteconomie. De indiaanse families de her met grote gezinnen in verkrotte optrek- sels wonen, leven van de hand in de tand van wat de natuur opbrengt. Iedere familie heeft een paar beesten. Een magere koe graast in de berm of op een stukje land. Schapen en merkwaardige zwarte, wollig behaarde varkens staan vast gelijnd bij het huis. Kinderen, vee en honden krioelen door elkaar en volwassenen sjokken beladen met hout, wat produkten in zware man den of vastgesjorde benzineblikken, schijnbaar op weg naar een onbe stemd doel. In de stadjes en dorpen lijkt de hele mannelijke bevolking vaak de dag met slapen of nietsdoen door te brengen. Er dent zoveel mogelijk energie te worden be spaard. Industrie rrestatie in trein bij Karlsruhe -^ARELSRUHE (DPA) In een eerste-klasse coupé van de West- ,lk s ïitse spoorwegen is zaterdag een einde gekomen aan een jacht van ietej jjm 40 uur op twee bankrovers die donderdag bij een overval op jn bank in Mönchengladbach ruim een miljoen mark hadden buit- Kaaakt. egii een een een grai 34-jarige Günther Huboi en de 33- :ige Gerhard Kukuk werden volko en verrast, toen twee zwaarbewapen- politiemannen hun coupé binnen- ïen op het station Mühlburg bij Isruhf. De twee rovers hadden een aden machinepistool van Duitse akelij en een Italiaans pistool bij In het bagagenet lag een akten- is met 1.047.235 mark. Het miljoen Jien- zij gekregen in ruil voor het fen van twee vrouwelijke perso- lelsleden van de bank. De rest van Et geld hadden zij eerder uit de kas n de bank gepakt, t E: uboi en Kukuk konden worden aan- houden dank zij een tip van een 1 l00r'vegbeambte op het station van andau in de deelstaat Rijnland-Palts, en de twee mannen daar in een t ONDEN (Reuter, ANP) Op de ritse vliegvelden laten honderden uzigers zich inenten tegen pokken, - tods in Londen een 29-jarige vrouw j\de: an deze ziekte is overleden. Vrijdag ,rtlad de Wereldgezondheidsorganisatie n Genève de Britse hoofdstad al tot «o™ ,ol{lcengebied verklaard. deer dan tien landen hebben bepaald at passagiers die per vliegtuig uit ngeland aankomen een geldig pok enbriefje moeten tonen. Alleen Bel- të verlangt dat de betrokkenen al in uögeland moeten *ijn gevaccineerd, kjt.ministerie van volksgezondheid in n Haag liet weten dat op het Jblik geen geldig pokkenbewijs hst is als mer. uit Engeland komt. achtte het ministerie het niet lig dat mensen die naar Londen an zich laten inenten. In Den Haag eende men dal er geen aanleiding 't ongerustheid bestaat. 'olgens de Britse autoriteiten be- iikt men in Engeland over ruime ïveelheden ertstof. Reizigers kre- echter de raad zich bij hun luisarts te laten vaccineren. Toch lie- en talrijke reirfgers dat pas op de Uchthavens doch waardoor zaterdag vele vluchten wjrden vertraagd. ™U( trein naar Kalsruhe overstapte, vroe gen zij de spoorwegman of zij nog tijd haddén om een krant te kopen. Daarbij was hun sterke accent opge- Vrij gelaten BUENOS AIRES (Reuter, UPI) De vorige week ontvoerde directeur van de Argentijnse Kodak-maatschappij, Anthony Dacruz is na betaling van een losgeld vrijgelaten. Zijn maat schappij zou 4.2 miljoen gulden in Argentijnse peso's en Amerikaanse dollars voor hem hebben betaald. Hartoperatie MOSKOU (TASS) De Russische pers heeft melding gemaakt van een geslaagde operatie die de Amerikaan se hartchirurg dr. Michael Debakey in januari jl. op de voorzitter van de Sowjet-academie van wetenschappen, Mstislaw Keldysj, heeft uitgevoerd. In een operatie die zes en een half uur duurde en waarbij dr. Debakey terzijde werd gestaan door Russische collega's, waren de aorta en andere bloedvaten van de patiënt gerecon strueerd. Keldysj was inmiddels her steld en weer aan het werk. Democratisering BELGRADO (AFP) Twee van de bekendste wijnsoorten in Joegoslavië krijgen een andere naam. De firma Rubin in de voormalige Servische ko ningsstad Krusevac zal voortaan de portretten van tsaar Lazar en tsarina Milica niet meer op de etiketten af drukken. De twee wijnsoorten zullen voortaan bekend zijn als 'extra Rubin Rose' en 'extra Rubin rood'. In Belgrado vraagt men zich af of nu ook het bekende bronwater 'Kniaz Mi- los' genoemd naar de Servische prins Milos, een andere naam zal krijgen. Eén van de hoofdstraten van Belgrado is ook naar hem genoemd. Neergeschoten LISSABON (Reuter) Een Portu gees militair vliegtuig dat deelnam aan de operaties tegen de guerrilla's in Portugees Guinea is door een luchtdoelraket neergeschoten. Het toestel, een Harvard T-6, was op zoek naar een eenmotorige Dornier-27 die vrijdag neerstortte. Op 28 maart werd eveneens een vliegtuig in Portugees Guinee door een raket neergehaald. vallen dat verraadde dat zij uit de buurt van Keulen' kwamen. Het was bekend dat de twee mannen die donderdag gemaskerd en bewa pend een bankfiliaal in Mönchenglad bach waren binnegedrongen, uit deze streek afkomstig moesten zijn. Zij na men de 29-jarige Ingrid Schwabe en de 19-jarige Beate Peters in gijzeling en eisten een miljoen mark losgeld een snelle auto en vrije aftocht Op hun vlucht lieten zij de beide vrou wen uitstappen. Hun auto werd verla ten in de buurt van Göllheim in Rijnland-Palts gevonden. Pogingen om het tweetal met de hulp van duizend politiemannen, speurhon den en helikopters te achterhalen lie- pijn op niets uit. Achteraf bleek dat Huboi en Kukuk hun toevlucht had den gezocht op 50 km van Kaiserslau- tern in een boerderij. In de vroege ochtend zagen zij kans ongezien door de politie-omsingeling te komen. Zij stalen een auto waarmee zij naar Kaiserslautern reden. Daar stapten zij op de trein naar Karlsruhe op 20 km van de Franse grens. De twee mannen kunnen op een gevangenisstraf van vijf tot 15 jaar rekenen. Weggevertjes WASHINGTON (Reuter) —Het Ame rikaanse ministerie van defensie heeft bijna 700 miljoen dollar aan overtol lig oorlogsmaterieel weggegeven om de besnoeiingen van het Congres op de programma's voor hulp aan het buitenland te neutraliseren. Tussen 1964 en 1969 werd 690 miljoen dollar aan overtollig materieel, zonder goed keuring van het Congres, aan buiten landse mogendheden geschonken, al dus de Amerikaanse Rekenkamer. Censuur 'gestaakt' WARSCHAU (UPI) De Poolse re- geringscensuur is op twee bekende bladen bij wijze van proef gestaakt. Het gaat om het partijdagblad Trybu- na Ludu en het weekblad Polityka. De proef zou twee weken geleden zijn begonnen. De bladen hebben echter een lijst gekregen met onderwerpen die onder de categorie 'geheim vallen. In krantenkringen heeft me ngemeng- de gevoelens over de nieuwe regeling. Men vreest dat vele journalisten 'ge voelige' onderwerpen zullen vermij den. MOSKOU (UIT Grigory Podya- polsky, lid van het onofficiële Comita voor de rechten van de mens in de öowjet-Unie, moet psychiatrisch wor den onderzocht in een militair zieken huis, aldus hebben zijn vrienden laten weten. Het is voor het eerst, dat een dergelijke actie tegen een van de leden van het comité wordt onderno- men. K™™ (UPI) - Naar het blad Washington Star-News meent te weten, staat de voormalige Ameri kaanse ambassadeur in Luxemburg, Kinkdon Gould jr. op de nominatie ambassadeur in Den Haag te worden, als opvolger van John William Mid- dendorf. De industrialisatie maakt zich gulzig meester van Ecuador, met alle ontwrichtende gevolgen van dien. Toch is ook in Ecuador een indus triële ontwikkeling op gang gekomen. In de steden Quito en Guayquil zijn kantoorgebouwen en flats verrezen. In het oosten van het land is olie ontdekt en er valt een begin van een olie-'boom' te constateren. Een land dat zijn welvaart wil ver groten, heeft industriële ontwikke ling nodig. Dat is een stelling die wij ook in Nederland hebben toege past, en met succes. Toch kan ik me niet aan de indruk onttrekken, dat de industrialisatie die hier kennelijk zo snel moet gaan, woekerplant-ef fecten vertoont. Internationale ban ken, elektronica, cosmetica en de mechanisering hebben m.i. hun na tuurlijke aansluiting nog niet gevon den, maar bepalen toch het beeld van de steden en in toenemende mate ook van het platteland. Een tocht van Quito naar Manachi, een plaatsje ongeveer 50 km. ten zuiden van Quito, maakt dit duide lijk. Asfaltering, schreeuwende ben zinestations, half afgemaakte beton constructies, uitgespuwde autowrak ken, reclames voor Coca Cola en auto's geven aan de armoede een nieuw decor. De gevolgen van deze ontwikkeling uiten zich ook op an dere wijze. Langs de route zijn, in de berm, een tiental kruisjes met kindernamen zichtbaar. Langs deze weg spelen immers die duizenden peuters en er vallen ook verkeers- slachtoffertjes. Aangenomen in Ma- chachi, zien we het verkeersgevaar op hartbrekende wijze bewezen. Wij moeten wachten voor een stoet van honderd kinderen. De vier- tot acht jarigen staan in rijen van zes met versierde boogjes in de hand. In het midden vier peuters die een kistje dragen, waarin zo'n verkeersslachtof- fertje ligt van misschien twee jaar. Aansluitend op de kinderstoet enke le tientallen volwassenen. Indianen, ouders en familie in rouwdracht, die snikkend de stoet volgen. De industrialisatie maakt zich gulzig meester van Ecuador. Fouten die wij in een soortgelijk proces ge maakt hebben, en die wij pas later als zodanig zijn gaan onderkennen, worden ook hier opgestapeld. Op nieuw wordt een cultuur bedreigd en een harmonie verstoord. Voor miljoenen bewoners wordt de ar moede niet opgelost, maar krijgt ze er een dimensie bij. Naast het land- bouwproletariaat ontstaat het indus triële proletariaat. De benzine- en cola-paupers. Het inkomen per hoofd, dat nu op 500 gulden ligt, zal wel omhooggaan. Maar er zal voor het overgrote deel van de zes miljoen hoofden weinig veranderen, als de maatschappij structuur niet drastisch wordt gewij zigd. Het enige dat op korte termijn is veranderd, is dat de mannen en vrouwen en kinderen hun onmoge lijk zware lasten nu in benzineblik ken op de rug hebben gebonden, en dat Angelique tijdens haar spel door een auto wordt overreden. Op de terugweg schettert moderne popmuziek uit de autoradio, slechts onderbroken door een vlotte man nenstem, die vijf-en-een-half miljoen paupers, wier grootste zorg is de volgende dag te bereiken, de gewel dige rijkwaliteiten van de Toyota aanprijst, de voortreffelijke smaak van een bepaald whiskymerk om schrijft, en de vrouwtjes, die als lastdieren bepakt langs de weg voortsjouwen, aanraadt om voor de nacht een bepaalde huidcrême niet te vergeten. Drs. R. Zijlstra, de voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, heeft in Ecuador een conferentie van de economische commissie voor Latijns-Amerika van de Verenigde Naties bijgewoond. Vanuit Quito zond hij ons bijgaande impressies van Ecuador. Walvis aangevaren GENUA (AP) Een 16 meter lange walvis van vijftien ton is door een Spaanse veerboot aangevaren cn naar de haven van Genua gesleept. De kapitein merkte dat hij "iets had ge raakt' toen hij in de Golf du Lion met zijn schip, de 7.535 ton metende San Sebastian dat met 339 passagiers op weg was van Barcelona naar Ge nua voer. Slecht stokbrood PARIJS (AP) Buitenlanders mo gen het Franse stokbrood dan erg lekker vinden, maar volgens een Franse deskundige loopt de kwaliteit ervan sterk terug, wordt de smaak steeds minder goed en eten de Fran sen als gevolg daarvan steeds minder brood. Volgens de heer Calvel, direc teur van de Franse school voor bak kers en molenaars is de dagelijkse consumptie aan brood per hoofd van de bevolking in Frankrijk tot 196 gram gedaald, vergeleken met 373 gram in 1959. Hij wijt het verschijnsel aan het feit, dat 'het brood waarin teveel lucht zit en dat veel te wit is geworden, niet langer naar brood smaakt'. Het smaakverlies komt volgens hem voor al ook door hoge oxidatie door het mechanisch kneden. Doden in Ulster BELFAST (Reuter) Britse militai ren hebben gisteren tijdens een vuur gevecht in de Noordierse stad Ar magh een jongeman doodgeschoten en een andere ernstig gewond. Zij had den op de militairen geschoten. Zater dagavond 1 aat kwamen twee Britse militairen om en raakte er één ern stig gewond, toen hun jeep bij Ar magh op een mijn liep. Na hun arrestatie probeerden de bankrovers onherkenbaar te blijven voor het publiek. Gerhard Kukuk (boven) houdt de handen voor het gezicht en Günter Huboi gebruikte er zijn jasje voor. KARATSJI (AP) De Nationale as semblee van Pakistan heeft de moge lijkheid van nieuwe verkiezingen in het land ongedaan gemaakt door te beslissen dat zij aan zal blijven tot 1977. De huidige leden zullen de eed op de nieuwe Grondwet afleggen bin nen 21 dagen nadat deze van kracht wordt en lid van de assemblee blijven tot 1977. CAIRO (UPI) Egypte wil de drie Franse journalisten niet toestaan, door het Suezkanaal te varen om op die manier de 'blokkade te breken.' Het wil niet dat de Fransen 'zich aan gevaar blootstellen in het imet mijnen bezaaide kanaal' en aan de 'illegale aanwezigheid' van Israëlische troepen 9P de oostelijke oever.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7