iienwe Leidlse Courant 1 'ablo Picasso 91) overleden Kabinet wil Dajans politiek niet volgen UW Bredase supporters bedreigen Keizer Leerkrachten gaan zich aaneensluiten T Citroën 'og deze maand ierde zendschip v. d. Velde Telexverbinding Geen Arabische grond voor Israëli's Ontmoeting op paleistrap Aanslag op trein met 1500 reizigers Recordbezoek beurs Stbomtrein door Zeeland Brits bedrijf geeft hogere beloning aan negers Zuid-Afrika Bondsleden stellen ultimatum aan Philipsdirectie In deze krant 'Vermoeidheid van piloten kostte 257 mensenlevens' krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers! ELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING raat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 MAANDAG 9 APRIL 1973 LEIDEN, Zoetenroudsewef 23, lel. 33741. .RIDERDORP v. d. Valk/Boumnnwcg 184. tel. 4240. V ASSENAAR, T. Zuylen T. NIJevcltstr. 372. «1. 1441. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur een onzer verslaggevers VERDAM/DEN HAAG Als jannen doorgaan, zal Nederland nog voor het einde van deze nd een zendschip voor de kust lebben: de trawler Elisabeth van Zaandijkse sportvissersbedrijf ienberg. Het schip, dat tot voor werd gebruikt voor tochten zeehengelaars, wordt op het jblik in de haven van IJmuiden zien van een zendinstallatie. Fi- :ier van het project is een Haag- jankier, wiens naam voorlopig geheim wordt gehouden. ;ens de heer W. Beusenberg, die it de Elisabeth nog drie andere Iers exploiteert en daarnaast ei- ar is van een IJmuidens visres- ant, heeft met een markt onder- aangetoond, dat er naast Ve- ..a, Noordzee en Caroline nog oende mogelijkheden zijn voor vierde zendschip. De bedoeling is, dat de program ma's, die speciaal op de jeugd ge richt zullen zijn, live worden uitge zonden. Dit is mogelijk omdat de Elisabeth met de drie andere sche pen van het sportvissersbedrijf dage lijks kan worden bevoorraad zodat men het zonder ingeblikte program ma's kan stellen. Op welke golflengte en met welk bereik het schip gaat zenden, wil de heer Beusenberg nog niet bekend maken. Wél, dat het óf voor Zand- voort óf voor Wijk aan Zee ligplaats zal kiezen. Intussen ligt de oudste ether-piraat, Veronica, nog steeds machteloos op het strand bij de Scheveningse ha ven. Bergingspogingen in het afgelo pen weekeinde hadden als enig re sultaat, dat het schip met zijn neus in de richting van de zee is ge draaid. een onzer verslaggevers iIJS Pablo Ruiz Picasso, de meest bekende, meest omstreden 10k de meest invloedrijke beeldende kunstenaar van deze tijd, is lag op 91-jarige leeftijd op zijn landgoed 'Nötre-dame de vie' in gins bij Nice aan de Rranse Rivièra aan een hartaanval over- n. voor zijn dood was hij nog aan werk. Zijn laatste schilderijen vrouwen, kinderen, landschap muziekinstrumenten en vogels nderwerp. Kenners zeggen dat hij bezig was een nieuwe stijlperio- beginnen. so werd op 25 oktober 1881 in Spaanse Malaga geboren. Vanaf werkte hij in Frankrijk en kreeg eerste bekendheid als grondlegger de cubistische school. Naar schat- heeft hij met zijn ongelooflijke uktiviteit meer dan 10.000 schil- en, etsen, litho's en plastieken akt. Honderden daarvan zijn in a en privé collecties over de e wereld. Van 1917 tot 1927 was so ontwerper voor het Diaghilev- en van 1936 bekleedde hij de ie van directeur van het Prado adrid. Toen in 1936 de burgeroor- itbrak organiseerde hij de evacu- van de kunstschatten van dit um. is tweemaal officieel getrouwd est. Zijn eerste vrouw Olga Kol- met wie hij in 1917 in het Blijk trad schonk hem een zoon o. Andere vrouwen in zijn leven waren Fernande Olivier. Dora Maas en Frangoise Gilot, bij wie hij twee kinderen had. Op 79-jarige leeftijd trouwde Picasso voor de tweede keer en wel met zijn model Jacqueline Roque die 44 jaar jonger was. Met haar woonde hij de laatste jaren in Mougins in een villa, omgeven door hoge muren, om ongewenste bezoe kers te weren. Als fel tegenstander van het Franco-bewind werd hij in 1944 communist. In 1970 zond hij 900 van zijn vroegere werken naar een museum in Barcelona dat naar hem was genoemd, maar hij boycotte de opening van de tentoonstelling daar van uit protest tegen het proces in Burgos tegen zestien Baskische natio nalisten. De beroemde Italiaanse beeldhouwer Giacomo Manzu reageerde op Picasso's dood met de woorden 'Deze man vond de hedendaagse schilderkunst uit.' De befaamde Amerikaanse kunstbe schermster Peggy Guggenheim die hem 'zonder twijfel de grootste schil der van de 20ste eeuw' noemde, zei 'Ik ben niet verbaasd, het was zijn tijd.' Zie ook pagina 2 gezegd hebben al lang ervaring met kplaats-onderwijs, waarin de ar de leerlingen niet meer sikaal les geeft, maar hun be- lider is bij het zelfstandig ken. L. ter Haar. voorzitter van de vereniging van christe lijke leraren en leraressen bij het beroepsonderwijs HONG KONG (Reuter) Voor het eerst is een telexverbinding tussen Pe king en de Britse kroonkolonie Hong Kong tot stand gekomen. De prijs voor het gebruik van deze verbinding is 2.6 pond sterling voor de eerste drie minuten en 80 new pence voor elke volgende minuut. Binnen het Nederlands Genoot schap van Leraren bij v.w.o. en havo wordt gestreefd naar een fusie met de bonden van mavo-leraren. (Deze groe pen sluiten zich niet aan bij de nieuwe federatie.) Per 1 januari 1975 wordt gestreefd naar een fusie tussen de protestants- christelijke bond van onderwijzend personeel en de vereniging van chris- luien 'erioden met zon, maar ook nu n dan buien, soms met hagel of latte sneeuw. Zwakke tot matige 'ind in hoofdzaak tussen west n noord. Maximumtemperatu ren ongeveer zeven graden. I0RGEN EN OVERMORGEN: risselvallig en aanhoudend oud. "orgen zon op: 05.55 zon onder: 19.29 maan op: 11.16 maan onder: 02.48 ibreker levert eren op bestelling u iets op 't oog meneer? Uit een verwarrende situatie voor het Feyenoord-doel scoort Willi Kreuz de tweede treffer voor Sparta. Feyenoord zorgde gisteren voor een sensatie door een 3-0 voorsprong te verspelen. AMSTERDAM De voetbalcom petitie sleept zich moeizaam naar het verlossende einde. Na dit week einde, waarin Ajax in eigen huis FC Twente de baas bleef en Feyenoord een 30 voorsprong aan stadgenoot Sparta prijs gaf, wordt de enige opwinding nog ver oorzaakt door gebeurtenissen die met de voetballerij als zodanig maar weinig te maken hebben. Door excessen zoals die, welke zich in Breda afspeelden bij de wed strijd NACDen Haag. In dit door FC Den Haag met 21 gewonnen duel moest scheidsrechter Keizer onder politiebegeleiding het veld verlaten, omdat boze NAC-suppnr- ters het niet eens waren met zijn arbitrale beslissingen. Uren na de wedstrijd was het nog onrustig rond het NAC-terrein en werden er links en rechts rake klappen uitgedeeld. Buiten de voetbal! arij trok vooral de Amstel Goldrace Joor het Zuid limburgse heuvelland veel belang stelling. Eddy Merckx en de Ne derlanders Joop Zoetemelk en Hennie Kuiper zorgden ervoor dat deze koersen boeiende finale be leefde. (Zie ook de sportpagina.) JERUZALEM, LONDEN, CAIRO (Reuter, AFP, DPA, UPI, AP) Minister van defensie Mosje Dajan heeft een nederlaag geleden in het Israëlische kabinet, toen dit gisteren besluot Israëliërs niet toe te staan, veroverd Arabisch grondgebied als particulier te kopen. De Israëlische radio, die dit gisteren meldde, voegde er aan toe dat het bericht niet officieel was en berustte op een snelle polsing van ministers, die aan het kabinetsberaad van meer dan drie uur hadden deelgenomen. Later maakte een regeringswoordvoer der officieel bekend, dat 'geen wijzi ging zal komen in het verbod om land te kopen in de bezette gebieden'. Het particulier aankopen van dergelij ke grond was in Israël een kwestie van de eerste orde geworden, vooral na de redevoering die Dajan vorige maand hield. Daarin zei hij geen reden te zien waarom een Arabier niet 'voor goed geld' zijn grond aan een Israëliër zou kunnen verkopen. Deze uitlating deed een storm van kritiek ontstaan in de Arabische lan den, met name in Jordanië, welks land op de westelijke Jordaanoever een groot deel uitmaakt van het door Israël bezette grondgebied. Koning Hoessein van Jordanië had zijn Koningin Juliana heeft zaterdag fractievoorzitters ontvangen op pa leis Huis ten Bosch in Den Haag. Hier de fractievoorzitter van de VVD, Hans Wiegel, bij het verlaten van het paleis, terwijl hij de fractievoorzitter van de ARP, mr. W. Aantjes ontmoet, die net aan komt. Meer formatienieuws pagina 5. Ongeveer honderdduizend betrokkenen Van onze onderwijsredactie LUNTEREN De leerkrachten bij het kleuter-, basis- en voortgezet onderwijs gaan zich nauwer aaneen sluiten. Per 1 augustus ontstaat een federatie van organisaties waarin bij elkaar tegen de honderd duizend leerkrachten vertegenwoordigd zijn. GENUA (AFP) Een voortij dige explosie heeft zaterdag waarschijnlijk in Italië een trein ramp voorkomen. Alleen een jongeman die bezig was in de sneltrein Rome-Turijn (waarin ongeveer 1500 reizigers zaten) een- helse machine te plaatsen, werd aan handen en benen ge wond. De 23-jarige extremist, die lid zou zijn van de neo-facistische knokploeg 'Nieuwe Orde', zag kans de bom uit een wc-raamp- je te gooien. Later werden tus sen de rails staven dynamiet en het uurwerk van de bom gevon den. Op het moment dat de bom had moeten ontploffen, zou de trein juist in de tunnel van Passo del Bracco hebben gereden. regering al gevraagd maatregelen te nemen om pogingen te verijdelen, dat Jordaanse grond (in wat in Israël bekend staat als Judea en Samaria) door Israëliërs wordt opgekocht. De Arabische Liga vergaderde in Cairo over de kwestie en Kurt Waldheim, VN-secretaris-generaal, had op verzoek van drie Arabische landen al een beroep op Israël gedaan, het verkopen van Arabische grond aan Israëliërs te verbieden. Dajan De mening van Dajan dat Israëliërs vrijelijk Arabische grond moeten kun nen kopen, werd al voor de beslissing van gisteren door verschillende minis ters veroordeeld. Vooral vice-premier Jigal Allon en minister van buiten landse zaken Abba Eban, bestreden de mening van Dajan openlijk. Ook de Israëlische premier, mevrouw Golda Meir, zou er niet achter hebben gestaan, hoewel zij minder openlijk haar oordeel heeft uitgesproken. Ondanks het feit dat de Israëliërs offi cieel als particulier geen Arabische Voor vervolg zie pagina 7, kolom 1 AMSTERDAM De huishoudbeurs, die vrijdag in de RAI te Amsterdam is begonnen, heeft het afgelopen week einde 32.000 mensen getrokken. Dat is ongeveer twaalf procent meer dan vorig jaar. Opvallend was dat veel publiek uit de provincie de beurs be zoekt. Minister Dajan Van een verslaggever GOES De toeristische museum spoorlijn tussen Goes en Borsele, is zaterdagmiddag geopend door de com missaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen. De stoomtrein is het eigendom van een aantal liefheb bers die hun bezit (drie stoomlocomo tieven en een aantal oude wagons met heuten banken) hebben ondergebra t in een stichting. De trei maakt in de zomermaaden gebruik van heto ude 'bitenlijntje' dat via goes en Hoede- kenskerke, door het natuurgebied van (wat genoemd wordt) dc 'zak van Zuid Beverland' naar Borsele voert. telijke leraren en leraressen bij het beroepsonderwijs (VCLBO). Het was op de jaarvergadering van deze laatste organisatie dat al deze fusiedrang aan het licht kwam. Voor zitter L. ter Haar deelde zaterdag mee dat de fusie tussen de protestants- christelijke bond van onderwijzend personeel (PCBO) en de christelijke leraren bij het beroepsonderwijs nu in principe rond is. Op de volgende jaarvergaderingen van beide bonden zal dit principe-besluit ter goedkeu ring worden voorgelegd. De heer Ter Haar kondigde ook de geboorte aan van de Nederlandse Fe deratie van Onderwijsvakorganisaties (NFO), die per 1 augustus a.s. ont staat. In de federatie gaan vijf bonden samenwerken: de eerder genoemde PCBO en VCLBO, de twee katholieke tegenvoeters daarvan KOV en St. Ber- nardus, en tenslotte de algemene bond van onderwijzend personeel (ABOP). Doel van de federatie is de behartiging van de belangen van het onderwijs en van de leden van de aangesloten organisaties. Met tegen de honderdduizend leerkrachten wordt dc federatie veruit de machtigste be langengroep in het onderwijs. Vervolg op pagina 5, kolom 1 LONDEN (Reuter) Een Britse maatschappij zal de lonen voor neger arbeiders van een dochtermaatschap pij in Zuid-Afrika met 50 procent verhogen. De laagstbetaalden zullen zelfs 100 procent loonsverhoging krij gen. De betrokken Britse maatschap pij is de 'Slater Walker Securities' het Zuidafrikaanse dochtermaatschap pij de 'Natal tanning extract compe- nay Ltd* (NTE). De maatschappij zal voorts een onder zoek instellen naar de economische en sociale omstandigheden van Afrikaan se landbouwarbeiders, gratis melk ter beschikking te stellen voor kinderen van werknemers en kleren voor de mannelijke werknemers. Men wil voorts twaalf scholen laten bouwen als de Zuidafrikaanse regering ermee instemt. De Britse maatschappij wil ook de bijdrage in de uitgaven ter bestrijding van de ziektekosten verho gen van 33 tot 90 procent Van onze sociaal-economische redactie STADSKANAAL Leden van de drie industriebonden, werkzaam bij vestigingen van Philips in Stadska naal, en Winschoten, hebben zaterdag besloten een ultimatum te stellen aan de directie van Philips. Mocht de directie daar niet op reageren dan willen deze leden actie gaan voeren. Het ultimatum loopt af op 10 april aanstaande. Woordvoerders van de industriebon den maakten bekend, dat de stakingen bij de vier Groningse scheepswerven, waarvan er bij drie al drie weken wordt gestaakt, tot nader order zullen voortduren. Dat geldt ook voor de ritssluitingfabriek Optilon. De drie industriebonden en de Unie BHLP hebben zaterdag een informa tief gesprek gehad met enkele onder handelaars van de werkgevesorganisa- tie 'Fenetextiel'. Na .raadpleging van de achterban zal woensdag het overleg worden hervat. Het geheime informe le gesprek kwam vorige week opgang nadat de werkgevers daartoe het initi- atef hadden genomen. Over eventuele resultaten is niets meegedeeld. Ook de onderhandelingen over de nieuwe zuivel-cao zullen aanstaande dinsdag op verzoek van de werkgeversorgani satie worden voortgezet. Binnenland Congres DS'705 Buitenlank Rijkdom en armoede in Ecuador 7 Kerk Maximale verscheidenheid 2 Kunst 'Zand in je badpak'2 Johannes Passion4 Dag maandag 6 Familieberichten 12 RITA 'Ik vergat het boodschappen lijstje. We moesten het dus uit ons hoofd doen.' LONDEN (Reuter, UPI) On gelukken met zes Britse vlieg tuigen in de periode 1966- 1970 waren zeker voor een deel te wijten aan vermoeidheid van de piloten. Dit staat in een rapport van de Britse vereni ging van verkeersvliegers, dat de vermoeidheid wijt aan te langdurig onregelmatig werk. Bij de ongelukken in kwestie kwamen 257 mensen om. Ze werden destijds officieel toege schreven aan fouten van de pi loten. Het Britse rapport verstrekt ook materiaal over situaties die gemakkelijk op een ramp had den kunnen uitlopen. Zo wordt melding gemaakt van een piloot die, naar eigen zeggen, eenmaal zo vermoeid was geweest dat hij op het verkeerde vliegveld was geland. Andere piloten geven in het rapport toe, in de cockpit in slaap te zijn gevallen. De zes ongelukken waarbij ver moeidheid van dc piloot een rol zou hebben gespeeld, gebeurden bij: 1. Ljoebljana in Joegoslavië (1 september 1966, 98 doden) 2. Stockport in Noordwest-Enge- land (4 Juni 1967, 72 doden), 3. Southend in Zuidoost-Engeland (geen doden) 4. Milaan (14 ja nuari 1969 geen doden, 83 over levenden); 5. Rhoose in Wales (augustus 1969, geen doden, 66 overlevenden) 6. Lagos in Nige ria (20 november 1969, 87 do den). noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) D handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1