Tachtig jongelui gaan klussen opknappen voor invaliden en bejaarden 'Vaticaan kon niets doei tegen Joden-vervolging' i: hechte triumphbra voor nog geen tientje- zeggen ze Kwart van kapitaal Philips Tabak in handen onbekende Brand in Arnhem Medicamenten bij Bevestigd Schoorl aangespoeld Miljoenengeknoei met verzekeringen Materiaal in fabriek wordt niet in beslag genomen Rob Spigt trainer SHO Brand in landhuis f 9 95 ^passende pa**? Verhuizingen MO SIERT Benelux-transport MOSTERT Klein transport MOSTERT Lijndiensten door Nederland MOSTERT ZN. Verhuizingen piano-transporten Jan v. Duuren de koning nieuwe AUTO huren autoverhuur TIDT0P TROUW /KWARTET MAANDAG 9 APRIL 1973 Opmerkelijk initiatief in Vlaardingen VLAARDINGEN Een groep van tachtig jongeren in Vlaardingen heeft een zeer opmerkelijk ini tiatief genomen. De groep wil op grote schaal klusjes gaan opknappen voor bejaarden en invaliden. In de praktijk is meer dan eens gebleken dat vele van deze mensen zeer afhankelijk zijn, wanneer er plotseling een karweitje moet worden opgeknapt Zelf kunnen ze vaak niet goed meer uit de voeten en het werk ui» handen geven aan een vakman ga at vaak de kracht van him portemonnee te boven. Verder is het zo, dat karweitjes zich niet netjes laten dienen, maar het zijn zaken waar men plotse ling, op de meest ongelegen tijden mee geconfron teerd wordt. De idee is eigenlijk ontsproten uit een initiatief van de padvinderij. Wim Stam. één van de initiatiefne mers, vertelde: 'In de padvinderij werd vroeger al veel gedaan aan het opknappen van klusjes voor invaliden en bejaarden. Ik heb er lang over nagedacht, hoe we dit in Vlaardingen op grotere schaal over zouden kunnen nemen. En van de belangrijkste vra gen daarbij was: waar haal je de jongelui vandaan, die bereid zijn om een niet onbelangrijk deel van hun vrije tijd voor dit doel af te staan'. Sociëteiten Om aan jongelui te komen, die iets voor deze unieke vorm van dienstver lening voelden, werd contact opgeno men met een aantal Vlaardingse socië teiten. En wat bijna niemand in het begin had durven verwachten: voor het initiatief bestond een zeer grote belangstelling. Tientallen enthousiaste jongeren uit Vlaardingen gaven zich op om op verschillende avonden en dagen van de week als 'klusjesman' te spelen. De belangstelling was zó groot, dat binnen de kortst mogelijke tijd het aantal van tachtig jongeren werd bereikt. En nog steeds blijven de aanmeldingen binnenkomen! Dit initiatief is daarom zo opmerkelijk, dat bij deze vorm van dienstverlening zo enorm veel jongelui zijn betrok ken. In andere steden doet men ook wel iets aan het opknappen van klus sen voor invaliden en bejaarden, maar in de meeste gevallen wordt dit maar door een handjevol idealisten uitge voerd. Overigens houdt men er in deze kring ernstig rekening mee, dat de grote belangstelling in de komende maanden wel in niet onbelangrijke mate zal slinken. Maar dat neemt niet weg, dat men erg blij is met de grote opkomst. Wim Stam zegt: 'We moeten nog even zien hoe groot het aantal enthousiastelingen volgend jaar nog zal zijn. Want het valt uiteraard niet altijd mee om na een dag van werken of school nog voldoende vitaliteit en enthousiasme te bezitten om zich aan het opknappen van alle mogelijke klusjes te geven. In de praktijk kan het doen van die karweitjes ook wel eens tegenvallen. Samenwerking Overigens heeft men aan het begin van deze attractieve klusjesstunt al enige opmerkelijke ervaringen opge daan. Want al leek het er in Vlaar dingen soms wel eens op, dat verschil lende sociëteiten zeer met elkaar ver schilden en de deelnemers nauwelijks tot elkaar te overbruggen waren, in de praktijk en als het gaat om het toesteken van de helpende hand zijn die verschillen nauwelijks te onder kennen. Leden van de Vlaardingse sociëteiten als De Stoof, De Sokkel en Kommunio werken bij dit project nauw samen. Al direct toen de plannen van de jongelui in Vlaardingen bekend raak ten, kwamen de eerste noodkreten om hulp al binnen. Acht jongelui verfden in recordtijd gezamenlijk negen kamers van een woning en anderen gaven elders een plafond een witbeurt. De jongelui zijn bereid om all» mogelijke klussen aan te pakken. Deze karweitjes kunnen bestaan uit het schilderen van de woning, het witten van plafonds, weer in elkaar zetten van de gemakkelijke stoel, die het begeven heeft, het repa reren van het toilet, dat lek is, het aanleggen of opknappen van de tuin, het wassen van de auto, kortom, voor alle mogelijke klussen. Mocht het kar wei te moeilijk zijn of kan het pro bleem alleen door een deskundige worden uitgevoerd, dan zullen de jon gelui niet aarzelen dit eerlijk te zeg gen. Het is de bedoeling, dat na elke aanvraag het werk even bekeken wordt en een afspraak gemaakt wordt. Overigens behoeft men niet bang te zijn dat het werk te snel boven de krachten van de jongelui zal uitvoe ren. Onder de tachtig deelnemers zit ten heel wat jongeren, die zeer han dig zijn e.i van een bepaald vak alles afweten. De samenstelling van de groep bestaat op dit moment uit onge veer veertig scholieren en veertig werkende jongeren. Communicatie Overigens wil men naast het opknap pen van de klussen en wanneer daar aan behoefte en daartoe de mogelijk heid is met de invaliden en bejaarden thuis komen tot wat communicatie. Duidelijk wil men via het doen van een karweitje de enorme kloof, die er tussen jongeren en bejaarden en an dere generaties is, proberen te over bruggen. Men wil op speelse wijze proberen te bereiken dat de ouderen een andere, en vooral wat betere kijk krijgen op de jongeren van deze tijd. Dit ideaal is misschien wat te ho- gegrepen, maar men wil er in ieder geval naar proberen te streven. De werkzaamheden die door de jongelui verricht worden, zijn geheel gratis. De enige kosten, die aan een klusje zijn verbonden, bedragen niet minder dan éénguldenenvijftig cent. Dit geld is geen beloning voor het karwei dat opgeknapt werd, maar moet alleen gezien worden als een dekking van de administratiekosten. De binnengeko men opdrachten moeten immers orga niek vastgelegd worden; er moet gete lefoneerd en regelmatig nieuw ge reedschap aangeschaft worden. Klussen Met nadruk stellen de jongelui dat zij alleen klussen gaan doen voor bejaar den en invaliden; kortom mensen, die duidelijk afhankelijk zijn. Het ligt voor de hand dat in deze tijd van schaarste aan vaklieden ook vele an deren een beroep op de jongelui wil len doen. Maar dat is niet de bedoe ling van deze actie, die de naam 'Helpt elkander' heeft meegekregen. Wim Stam zegt: 'De werkzaamheden zullen voor een belangrijk deel in de avonduren en voor een ander deel op de zaterdagen gedaan worden. In ie der geval wordt elke opdracht beant woord'. De groep jongelui is voor karweitjes en klusjes op de volgende adressen te bereiken: Harry Lorwa, Menandostraat 31, tel. 010-355629 ('s avonds). Wim Stam. Wm. Beukelszoonstraat 28, tel. 010-569210 (overdag). EINDHOVEN In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben onbeken den ingebroken in een groot levens- middelenbedrijf in Eindhoven. Met behulp van een snijbrander werd de brandkast geopend,, waaruit 17.000 gulden werd ontvreemd. De daders gingen het pand binnen via een dak raam. EINDHOVEN Het kwart van het aandelenkapitaal van Philips Tabak, dat nog niet in handen is van Vermó gen Verwaltung, bevindt zich waar schijnlijk grotendeels eveneens in Duitse handen. Dit heeft de directeur van Vermögensverwaltung, de heer B. Günther tijdens de jaarvergadering meegedeeld. Vermógen Verwaltung heeft, zoals be kend. via een bod van 92 pet de meerderheid (75 pet) van het aande lenkapitaal van Philips Tabak verwor ven. De heer Günther herhaalde zijn eerder gegeven waarschuwing dat de beurskoers ongezond hoog is. Van bestuurszijde werd verklaard dat geen aandelen van de minderheid zijn aangemeld. Het bestuur blijft in het duister tasten over de Identiteit van de bezitters van dit aandelenpakket. De beweegredenen voor het niet aan melden zouden kunnen zijn, dat men hoopt op een gunstig exploitatieresul taat van het onroerend goed van Phi lips Tabak. Zoals bekend is Philips Tabak, na de afstoting van de sigarenproduktie nog slechts een onroerend goed maat schappij. ARNHEM Zaterdagmorgen vroeg heeft voor de tweede keer binnen twee dagen brand gewoed in de Arn hemse binnenstad. Dit keer brandde een bar aan het Kleine Oord uit. De schade door brand, rookontwikke ling en water aanpand en inventaris wordt voorlopig geraamd op ongeveer 100.000 gulden. De brand ontstond vermoedelijk als gevolg van een smeu lende peuk. De twee woonlagen boven de bar bleven behouden. VATICAANSTAD (UPI) De beschuldiging dat paus Pius XII zich niet bekommerd zou hebben om het lot van de Joden tijdens de tweede wereldoorlog is vol gens de Jezuïet Angelo Martini een 'unfaire mythe'. Pater Martini heeft samen met drie andere jezuïeten de delen 6 en 7 samengesteld van de documenten van het Vaticaan met betrekking tot de tweede wereldoorlog, die 4 april in Rome zijn verschenen. Deze publika- ties beslaan de periode van november 1942 tot december 1943 waarin onder meer de inname van Rome door het Duitse leger valt Hierdoor is ie vraag over het 'zwijgen' van de paus t.a.v. de jodenvervolging opnieuw ac tueel geworden. De pater antwoordt met een weder vraag: 'Wat zou de paus bereikt heb ben door de nazi's te veroordelen door hen met naam en toenaam te noemen? Zou hij daarmee Hitier heb ben tegengehouden, of Himmler of Eichmann? Dit zou niets hebben uit gericht en het zou de nazi's hebben aangezet tot vergeldingsmaatregelen tegen het Vaticaan, dat daardoor zijn humanitaire werk volledig had moe ten opgeven'. SCHOORL Aan het strand van Schoorl is zondagmorgen een kist met medicamenten aangespoeld, waarvan er volgens de politie verschillende gevaarlijk kunnen zijn. De kist bevatte duizenden pillen, poe ders en flesjes met vloeibare stoffen. De rijkspolitie acht de mogelijkheid niet uitgesloten dat ook elders aan de kust soortgelijke kisten met gevaarlij ke inhoud zullen aanspoelen en doet dan ook een dringend beroep op even tuele vinders om een en ander direct bij de plaatselijke politie aan te ge ven. De politie vermoedt, dat de kis ten afkomstig zijn van een schip, waarvan een deel van de lading tij dens de storm afgelopen maandag over boord is geslagen. Deze uitspraak wordt bevestigd door Kazimierz Papee, die tijdens de oor log Pools ambassadeur bij het Vati caan was en toen zeer sterk bij de paus had aangedrongen de nazi's te veroordelen. Zaterdag "erklaarde hij LOS ANGELES (AFP) Geknoei met verzekeringspolissen heeft in de Ver. Staten geleid tot een financieel schandaal dat veel stof heeft doen opwaaien in Amerikaanse financiële en beurskringen. Het schandaal, waarbij het om vele miljoenen dollars zou gaan, kwam in de openbaarheid toen een rechtbank in Los Angeles de verzekeringsmaat schappij Equity Funding Corporation failliet verklaarde. De voornaamste dochtermaatschappij van Equity, de Equity Funding Insurance wordt er van beschuldigd fictieve levensverze keringpolissen te hebben uitgegeven, waarbij gebruik werd gemaakt van valse overlijdensbewijzen. Equity had, zoals gebruikelijk is, haar polissenportefeuille ondergebracht bij andere verzekeringsmaatschappijen, waardoor zij de kans kreeg uit haar geknoei met de polissen aanzienlijke winst te maken. Tal van andere verzekeringsmaat schappijen, banken, geldschieters, beursmakelaars en handelsonderne mingen zijn slachtoffer geworden van de manipulaties van Equity. Zo heeft onder meer de First National City Bank de maatschappij een lening van ongeveer 75 miljoen dollar verstrekt. In verband met geruchten die de ronde deden, staakte de Newyorkse effectenbeurs op 27 maart alle handel in aandelen Equity Funding. Van een verslaggever HELMOND De gerechtelijke be slaglegging op de materialen van de Nederlandse Kabelfabriek op het ter rein van de bezette Beek en Donkse fabriek van Thiel United gaat niet door. Burgemeester dr. A. Seelen van Beek en Donk wist de directie van de NKF er zaterdagochtend toe te bewegen het verzoek tot beslaglegging in te trek ken in afwachting van de surseance van betaling die 'Van Thiel United' naar verwacht verleend zal worden. Maandag-o f dinsdag wordt een beslis sing hierover verwacht. Een deur waarder, vergezeld van twee rijkspoli tiemannen, die vrijdagavond op ver- zoe kvan de NKF-directie beslag ging leggen mocht van de bezetters het fabrieksterrein niet op. Hij vroeg toen burgemeestér Seelen om politie- hulp. Omdat de burgemeester moei lijkheden voorzag bij eventueel poli tieoptreden gezien de vastberaden houding van de bezetters nam hij contact op met de NKF-directie. dat hij nu begrijpt waarom paui XII niets heeft gezegd: 'Het Va| was een glazen huisje, door j omsingeld'. De Amerikaanse Robert Graham, één van de sam Iers van de Vaticaanse docui wees erop dat de paus event wreedheden, begaan tegen de katholieken, openlijk heeft deeld, ondanks het herhaaldelij dringen van ambassadeur Papt heeft hij Roosevelt en Chun genoemd, ondanks zijn verzet] de politiek van de totale oorloa ke de geallieeerden voerden. Ev| vermelding hij Stalin, hoewel li Russische systeem verafschuw^ 'Zoals ook nu waren toen de woorden van het Vaticaan disci neutraliteit. De politiek was: deel de misdaad en laat de misd vervolgens zijn eigen conclusies ken'. Volgens Pater Graham m Vaticaan ervan op de hoogte, i joden een vreselijk lot onderti zonder evenwel precies de feiL kennen, die we vandaag weten. I OLD BEIJERLAND Rob j (38) zal volgend seizoen treden van SHO. De Dordtenai de laatste vier jaar bij Oran; onder contract stond en dL Maasdam één jaar onder zijn j had, kwam vrijdagavond rond i Oud-Beijerlandse club. Leo va Leek, de huidige trainer, heeftj dels nog geen andere verenigi vonden. GRONINGEN Zondagmiddag! de een uitslaande brand in het IT le landhuis 'Klein Zwitserland' J rijksstraatweg in Harenermolef Groningen. Vermoedelijk even eerder een open haardvuii aangestoken vatte het rietel van het huis vlam. De brandwea sen van Haren en Groningen f de het vuur, maar konden' nie] hinderen dat! de gehele boven» pig uitbrandde. De schade 1 niet precies te ramen, maar be| vele tienduizenden guldens. ALLE HENS AAN DEK Vernieuwing van de maatschappij is geen loze kreet. Er wordt hard tan gewerkt, zowel nationaal als internationaal. We zijn op weg, al gaat het lang -niet snel genoeg. De christelijke vakbeweging roept daarom alle hens aan dek. Geen man en geen vrouw kan worden gemist als het erom gaat mee te bouwen aan een nieuwe maatschappij die meer aan de normen van het evangelie voldoet. De koera Is: billijke verdeling van een welvaart over alle mensen; rechtvaardige verhoudingen in de maatachappij inrichting van de samenleving op basfe van nJuten* liefde en gerechtvaardigheid. Doet u ook mee? Moldt u dan aan bij: AFWEZIG H. M. J. W. Kortmann arts van 13 april t/rn 24 april Waarneming Dokters telefoon 22222. BegrdUmisonderneming Van der Luit Haagweg 31*. - Leiden O' Teï. 23574 POSTBUS 2475-UTRECHT En 'ze' hebben gelijk. Het is de JOLLY SF met alle unieke eigenschappen die een echte Triumph kenmerken. Perfecte pasvorm bijvoorbeeld, mooie, modieuze uitvoering en een heel bijzondere kwaliteit. Kunt u het nóg niet geloven? Komt u dan gauw eens aan. Wij zullen u deze surprise van Triumph graag laten zien. Vanaf: kleuren: wit, scampi, poudre,geel, bleu r-: .5 041 STATIONSWEG BREESTRAAT HAARLEMMERSTRAAT MIDDELSTEGRACHT 89 LEIDEN TEL. 22085-41508 GEMEENTE WARMOND VOORBEREIDINGSBESLUIT De burgemeester van Warmond maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 22 lid 2 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 27 maart 1973 heeft verklaard, dat een bestemmingsplan 'Endepoel II' wordt voorbereid voor het op de bij het besluit behorende kaart nr. 3591- s-19 nader aangegeven gebied. Daarbij is door de raad tevens besloten te bepalen, dat het verboden is binnen het aangegeven gebied zonder of in afwijking van een schriftelijke vergunning van burgemeester en wethouders (aanlegvergunning) de in het besluit omschreven werken of werkzaamheden uii te voeren. Het voorbereidmgsbesiuit ligt met de bijbehorende kaart ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage. WARMOND, 9 april 1973. De burgemeester voornoemd, W. F. de Vreeze. in binnen- en buitenland. Onder garantie. Verwarmde bergplaats voor inboedels. Middelstegracht 36 Leiden. Tel. 25468-24060. UITZENDBUREAU Telef. 01710-31710 Korevaarstraat 33 Leiden mabu st.aagtonstrant14 I IVi telefoon:0171Ó*25709-*536?7 leiden Schouw van wegen, lanen enz. Burgemeester en Wethou ders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat, overeenkomstig het bepaal de in artikel 17 van de Ver ordening op wegen, lanen, straten enz. en wateringen en sloten, te beginnen op 1 mei 1973 schouw zal plaats vinden over: a. alle,bijzonder eigendom zijnde en voor het pu bliek verkeer openstaan de, wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, alsmede de daarin gele gen of daartoe behoren de bruggen en andere kunstwerken; b. alle, bijzonder eigendom zijnde, wateringen en sloten en de riolen ter vervanging daarvan ge maakt, alsmede de daar toe behorende sluizen, duikers, buizen, toe gangskokers en dergelij ke werken. Leiden, 9 april 1973.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 14