Bescheiden aanloop voor inkomensbeleid mogelijk dichtbij rrico lip Commentaar ^TlVP-Wiêl Prof. Goudzwaard ziet metaalconflict als 'voorronde' aalmeesters andbladen maandbladen maandblad Van Du Perron is ons maar de helft aangezegd Studie naar vier trace's rijksweg 16 E*e vil stormhout chemisch behandelen Personalia Wynn moet Papoea's helpen orthodox-fries klusjes loopfiets vaderlands T4/®0UW/KWARTET ZATERDAG 7 APRIL 1973 BINNENLAND/COMMENT A AR T5/1C7 30- KVP-fractie in de Tweede Kamer, naar het woord van de contact- id met ARP en CHU op weg is een verantwoordelijke maat- lappij, staat op het punt, met he lp van de WD een groot christen- iöcratisch ideaal te verwezenlijken: toelaten van speelbanken in Ne land. Wij begrijpen thans, hoe de die befaamde passage uit de na van de Contactraad leest, waarin aat. dat wij bereid moeten zijn 'onze inden te steken tussen de spaken van t wiel der menselijke geschiedenis' n een greep op het gebeuren te gerechtigheid te bewerkstelli- |n en ons te richten op een verdere tiding van verantwoordelijkheid, /facht, bezit en cultuurgoederen. Het ///ff duidelijk, waar de KVP dat wiel 'IIIliet die spaken zoekt: aan de roulette- I, waar de croupier weliswaar zo'n [je de enige is die een greep op het :uren heeft, maar waar toch heel «ïit bezit verspeeld wordt. :pj vinden het wetsvoorstel van de :n Van Schaik en Geurtsen een ralijk initiatief. Dat er in omstandig- tden die schreeuwen om soberheid I matiging heel wat anders te doen is )n het geploeter van beide indieners deze bedriegelijke methode tot het van arbeidsloos inkomen mo te maken, is nog niet eens alles, zogenaamde bourgondische levens- if waarmee de drijvers achter de lette leuren om hun zin te krijgen. It nergens anders toe dan tot een van naargeestigheid en geld en een grote kater, week is in de Kamer aange- i'rd, dat er toch ook op grote schaal huizen, effecten en grond wordt •kt en dat is waar. Van de WD ijpen wij maar al te goed dat zij geen kwaad in ziet; van haar litiepartners in de kabinetten van laatste jaren begrijpen wij minder zij deze vorm van goklust niet of 'elijks hebben aangepakt. Maar bestaan van grote speculatie is op :elf nog geen reden om de kleine- dan ook maar mogelijk te maken, massale, brandende behoefte bij publiek om te gokken zou moge- wel een argument kunnen zijn, ir die is niet gebleken Het Neder- Ise publiek staat niet te dringen, kan er misschien wel toe worden ;leid. Het lijkt ons niet de taak van overheid om dat toe te staan. gemeente Amsterdam wil 'De balmeesters', een van de vier schil drijen van Rembrandt die de gemeen- 1 indertijd in bruikleen afstond aan It Rijksmuseum, terug hebben, om er lar gerestaureerde Historisch Mu- Aim mee te sieren. dit verzoek is nogal wat misbaar maakt, o.a. door de staatssecretaris n CRM in zijn nadagen, de heer H. L. Vonhoff. Ten onrechte, zo komt s voor. de eerste plaats wordt door het :oek van de gemeente Amsterdam begrip 'in bruikleen geven' (of hangen) nog eens op zijn eigenlijke tekenis getoetst. Museum-directeu- i hebben er een handje van. als het uikleen eenmaal geregeld is. verder zwijgen en zo mogelijk te vergeten welke vage. half-bewuste sfeer het merot^grip 'bruikleen' met het grootste mak wordt uitgebreid tot het nau- tlijks van eigendom te onderscheiden Juist' 'n eeuw'gdurende bruikleen'. Mozai 'ie zal het de museumdirecteuren >t vri tenlijk nog kwalijk nemen? Dat zij frep'l V00I"keur dan ook nog spreken itr 'mijn museum' en 'mijn schilde- 02SKien' allemaal dezelfde mentaliteit NjJ zal wel iets te maken met de er v enselijke beheptheid van de ijdel- ieid, maar die valt gemakkelijk te rgeven als ze de kans verhoogt, dat e mensen hun werk goed doen. i Ni ouwens uit diezelfde gesteldheid oet in het geval van de terugge- ■n aagde Rembrandt het verlangen van midirecteur van het Amsterdams His- 0 Di risch Museum en wethouder Lam fers worden gezien. Terecht beschou- en zij de restauratie van het Histo- Museum als een groots werk. ec°® aar het is even logisch dat zij ook eit. gerestaureerde museum nog 'waar' 'tv' il maken in die zin, dat het museum '^'ek trekt en de internationale reis- ïch, jidsen haalt. Het is helaas niet an- irs, maar aan zulke verschijnselen t ordt ook het succes van een museum fgemeten (en dat zal nog erger wor- i, sibn als straks onverhoopt het profijt- sêsi :£nse' verder gaat doorwerken). 'r argument van staatssecretaris r eh onhoff dat het gewenst is de stukken an Rembrandt op één plaats in ons kp" nd (in dit geval: in het Rijksmuseum Amsterdam) te concentreren, maakt 3 Mp het eerste gezicht een wat betere s druk maar ook niet meer dan op eert et eerste gezicht. ^CIJen eerste wordt het grootste aantal urm embrandts niet in ons land, maar ïtiders (in de Hermitage in Leningrad) uSj mgetroffen en ten tweede moet het •der natuurlijk in hoge mate be zemden dat dezelfde heer Vonhoff hf'ls het bevoegd gezag over de twee v ootste Van Gogh-collecties in ons ls,1,i wd (die in Amsterdam en in Otterlo) itzclfdc argument nimmer heeft toe- 3i spast op deze verzamelingen. Van onze soc.-econ. redactie AMSTERDAM Tiet metaal conflict is de voorronde van de slag, die werknemers en werk gevers zullen leveren hij de tot standkoming van het Centraal Akkoord '74. Daarom hegrijp ik niet waarom de partijen zich nu niet tevreden willen stellen met een meer bescheiden aanloop. De zaak van het inkomensbeleid zal immers toch op centraal ni veau moeten worden beslecht.' Met deze uitspraak zet de VU- hoogleraar prof. dr. B. Goud zwaard (39) de ruzie in de me taal over de prijscompensatie in een wat wijder perspectief. Prof. Goudzwaard heeft als onafhan kelijk gespreksleider getracht de in dustriebonden, de beambtenbonden en de werkgevers in de metaal tot een oplossing van het metaal conflict te brengen. Die poging is mislukt. Persoonlijk, zegt prof. Goudzwaard, Formule voor compromis nu bekendgemaakt heb ik het mislukken van het metaal- overleg niet als een nederlaag ge voeld. Beide partijen hebben op een gegeven moment een zodanige onder handelingspositie gekozen, dat over eenstemming niet meer mogelijk was. Hun onderhandelingsmarges waren te eng. Hoewel ik over het algemeen geneigd ben de schuld van een mis lukking bij mijzelf te zoeken, is daar in dit geval geen reden toe. De stand punten van werkgevers en werkne mers waren zo verhard dat geen enke le tussenoplossing het gehaald zou hebben. Daarom heb ik ook gezegd dat de partijen zich kennelijk willen wagen aan een krachtmeting'. Prof. Goudzwaard heeft zich verbaasd over de uitspraak van de bonden, dat het door hem voorgestelde systeem van prijscompensatie minder prijs compensatie naarmate het inkomen stijgt dermate ingewikkeld in elkaar zou zitten, dat het voor de stakers alleen daarom al onaanvaard baar zou zijn. 'Door de amendementen van de werk nemers en de werkgevers is er in derdaad een uiterst ingewikkelde for mule uit de bus gekomen, maar het voorstel dat ik in eerste instantie op tafel heb gelegd is glashelder. Vol gens mijn voorstel krijgt iedereen tot het inkomensniveau van 30.000 gulden per jaar de volledige prijscompensa tie. Daarna wordt er voor elke vijf duizend gulden inkomensstijging een (FOTO WUBBO DE JONGi Prof. dr. B. Goudzwaard Uit onderstaande berekening, gepubliceerd in het VNO-blad 'Onderneming', blijkt dat het voorstcl-Goudzwaard tussen de uitgangsposities in ligt. De laagst betaalden komen er daarin even goed af als in het voorstel van de industrie bonden. De hoger betaalden brengen een offer. Koopkracht (eind 1973 ten opzichte van eind 1972) Salaris bruto Integraal in pet Industriebonden „Goudzwaard" 30 maart 12.000 18.000 40.000 84.000 0,02 1.1 0.7 3,1 1.1 3.6 7.2 1.8 1,4 4,3 halve procent minder gecompenseerd. Uitgaande van een prijsstijging van zeven procent zou iemand met een inkomen van 30.000 gulden dus een prijscompensatie krijgen van 2100 gul den. De inkomensgroep van 40.000 gulden krijgt dan zes procent prijscompensa tie (2400 gulden); de groep van 50.000 gulden vijf procent (2500 gulden). Boven de 50.000 gulden komt er van zelf een maximum een van de kerneisen van de bonden in zicht. want een rekensommetje leert, dat je bij een inkomen van 60.000 gulden en een prijscompensatie van vier procent 2400 gulden compensatie krijgt. Het komische is dat volgens dit systeem niet de werknemers, maar de werkge vers om een maximum vragen. Dat maximum zou ongeveer 2500 gulden hebben bedragen. Hoewel zowel de werkgevers als de werknemers wijzigingen hebben voor gesteld. is het verschil tussen de we derzijdse opvattingen niet groot. In Het speciale Du Perron-nummer van 'Tirade' is vooral een waarschuwing, een signaal aan allen die ooit Du Perrons verzameld werk kochten en lazen: de helft is hun nog niet aange zegd. Zeven delen verzameld werk zijn ver- ADYER1ENT1FJ Kaas met ster-allures niet vergeten...Frico eten Voor de goede verstaanders: dit is allerminst een pleidooi om de daar in de Veluwse bossen verstopte Van Goghs naar het nieuwe Van Gogh- museum in Amsterdam over te bren gen. Wij bedoelden niets anders dan de opmerkingen van de heer Vonhoff over de concentratie van kunstwerken wat meer relief tc geven. schenen, plus vier delen correspon dentie tussen Du Perron en Ter Braak (waarvan de ijverige en actieve Du Perron meer dan de helft van zijn rekening neemt). Nu velgen nog zeker zes delen brieven van Du Perron en hier en daar ligt nog wat onvoltooid en niet gepubliceerd werk. (Du Per ron zelf droeg onder meer uit zijn archief aan dit 'Tirade'-nummer vijf fragmenten uit de door hem opgezette reeks 'De onzekeren' en een parodie op Jan Engelmans 'Vera Janacopou- los' bij). Ook bestaat er een met wit papier doorschoten exemplaar van Du Perrons roman 'Het land van her komst', welke blanco pagina's Du Pe- ron heeft gebruikt om zijn eigen werk te commentariëren. Een verbazingwekkend grote produk- tie voor een man, die maar net veer tig jaar geworden is een tomeloze energie ook, waarvan altijd nog ge noeg overbleef om ook anderen voort te drijven (niet in de laatste plaats zijn vriend Ter Braak, zoals uit hun correspondentie blijkt) en dat on danks een tamelijk wankele gezond heid en voortdurende financiële zor gen in zijn laatste levensjaren. Twintig werkdagen van tien tot twaalf uur had Du Perron nodig om zijn boekje over de gebroeders Van Haren 'Schandaal in Holland' te schrijven en één maand voor de Mul- tatuli-biografie 'De man van Lebak' door Du Perron zelf heel beschei den aangeduid als 'een compilatie werkje, dat ik overigens graag voor Multatuli overhad'. Wie meer over Du Perron wil weten, moet zich vooral dit 138 pagina's dikke februari/maart-nummer van 'Ti rade' niet laten ontgaan, want er valt nog meer nieuws in te lezen. Zo bijvoorbeeld dat J. H. W. Veenstra bezig is met een Du Perron-biografie (zijn 'D'Artagnan tegen Jan Fuselier' moet kennelijk als een voorschot daar op worden beschouwd) en niet te vergeten de mededeling van A. Ro land Holst, dat Du Perron zo vreselijk snurkte. Weliswaar moet de prins on zer dichters bekennen dat hij zich tijdens zijn slaap evenmin kan stil houden, maar Du Perron overtrof Ro land Holst, naar diens eigen getuige nis, toch verre. 'Soma' Ook het literaire magazine 'Soma' heeft een speciaal nummer samenge steld, geheel gewijd aan één man: de Poolse schrijver Witold Gombrowicz (1904-1969). Zijn werk is nagenoeg geheel in Nederlandse vertalingen be schikbaar, zijn boeken kregen bij ver schijning uitstekende recensies, maar hij werd niet verkocht, laat staan gelezen in het Nederlandse taalgebied. Van de roman 'Ferdydurke' bijvoor beeld zijn in vijf jaar nog geen 4.000 exemplaren verkocht. Dit Soma-nummer (het laatste dat verschijnt; zoals al eerder in deze rubriejt is gemeld hebben redactie en uitgever besloten het blad op te hef fen) bevat een aantal beschouwingen, o.a van Tom Graftdijk, Ad Zuiderent, Hella Haasse en van de Gombrowicz- vertaler Paul Beers, plus een paar documenterende en verhelderende stukken, o.a. een gesprek met de we duwe van Gombowicz en met do uit Polen afkomstige Parijse hoogleraar in de Poolse letterkunde Mar an Pan- kowski. Er slaan ook heel mooie foto's «een paar oude kiekjes en meer re?»n- te opnamen door een anonymus) in dit 130 pagina's dikke afscheidsnUmnier van 'Soma'. 'Maatstaf' In het februari-nummer van 'Maatstaf' gaan Jan van Laarhoven en Eugéne Horée met een aanzienlijke historisch- wetenschappelijke bagage Dieter For te tc lijf de schrijver van het toneelstuk 'De dubbelboekhouding" over Luther en Münzer. Het is hoogst ongebruikelijk met der gelijke argumenten een stuk litera tuur te bestrijden, maar Forte heeft het er zelf naar gemaakt door dc tekstuitgave van zijn spel te larderen met verwijzingen naar nistroische stu dies en originele teksten. Daarmee heeft Forte het buskruit aangedragen voor Van Laarhoven en Horée, die het allemaal maar eens hebben nagetrokken. Als Dieter" Forte bijvoorbeeld verzekert, dat hij de toe spraken van Thomas Münzer uit origi nele teksten heeft samengesteld, de chronologische volgorde heeft geres pecteerd en geen enkele rede heelt samengflanst uit her en der opgepikte zinnen, concluderen J. van L. en E. H. laconiek: 'Bij de vluchtigste con trole van de uiterst langweilige toespraken blijkt, dat geen woord uit het nawoord klopt'. Verder in dit Maatstaf-nummer een vervolg, op de beschouwing over A. Marja, die A. J. Govers aan het januari-nummer bijdroeg. Govers weegt nu het polemisch talent van A. Marja in vergelijking met dat van W. F. Hermans. Marja wordt de lichtste bevonden. Een andere conclusie uit Govers' stuk: materiële onafhankelijk heid is misschien geen voorwaarde om als polemist te slagen maar heeft toch degelijk wel invloed. ieder geval, zegt hij, is het verschil naar mijn mening zo klein dat het voort laten duren van het conflict niet gerechtvaardigd is'. Voor een oplossing op korte termijn biedt volgens hem verplichte arbitra ge een goede mogelijkheid. Uiteraard zouden beide partijen daarmee ak koord moeten gaan. 'Verplichte arbi trage zou een goede oplossing zijn, omdat elk conflict ten slotte escale rend werkt. De werkgevers dreigen al met uitsluiting het niet uitbetalen van loon aan werkwilligen die als gevolg van de acties niet kunnen werken terwijl de werknemers ook steeds emotioneler worden. Het is de vraag of je deze emoties kunt blijven beheersen. Daar komt nog bij, zegt hij, dat in deze tijd van polarisatie het sluiten van compromissen so wie so verdacht is'. In ieder geval, zo geeft prof. Goudzwaard te kennen, blijft hij bereid opnieuw met de par tijen aan tafel te gaan zitten teneinde een voor allen aanvaardbaar compro mis te zoeken. De mislukking van het overleg is volgens hem voor een belangrijk deel te wijten aan het feit dat er wordt geprobeerd een nationaal vraagstuk op bedrijfstakniveau op te lossen. 'In wezen gaat het om de vraag hoe in Nederland het inkomensbeleid er uit gaat zien. De werkgevers proberen deze vraag naar achteren te duwen, de werknemers, uitgaande van de ge dachte dat de politiek op dit terrein heeft gefaald, willen nu een eerste aanzet voor een rechtvaardiger inko mensbeleid. Maar je kunt nu eenmaal geen volledige inkomensbeleid van de grond krijgen via de CAO-onderhan- delingen. Als je dat toch doet krijg je frustraties'. aldus prof. Goudszwaard. Een nieuw kabinet zal daarom vol- gpns hem zo snel mogelijk een uit spraak moeten doen over de prioritei ten van een inkomensbeleid. 'Dat zal o?n deel van dc spanning die zich nu in dit conflict manifesteert, wegne men'. Het mislukken van de formatie- ooging van mr Burger zal naar zijn mening zowel op de politieke oplos- ng als op het conflict een nadelig effect hebben. Aanknopingspunten 'De industriebonden zullen nu eerst proberen via onderhandelingen met de contactgroep van werkgevers in de metaalindustrie of via acties bij grote concerns als Philips en Akzo een doorbraak te forceren. Wanneer dat niet lukt. dan zal de bereidheid op nieuw te onderhandelen weer toene men, veronderstelt prof. Goudzwaard. 'Ik blijf intussen van mening, zegt hij. dat het door mij voorgestelde systeem goede aanknopingspunten biedt voor een oplossing. Maar dan zullen de betrokken partijen moeten beseffen, dat er een grens is aan wat je met formules en fraaie tussenoplos singen kunt bereiken. Uiteindelijk moet je het ook aandurven voor je achterban een compromis te verdedi gen. Durf of wil je dat niet, dan blijft inderdaad alleen het conflict over. Daarom herhaal ik, dat een beschei den aanloop voor een inkomensbeleid mogelijk is. Maar een meer definitie ve regeling kan alleen op centraal niveau worden getroffen'. HAARLEM De minister van ver keer en waterstaat zet de studie voort over de mogelijke vier tracé's onder 't Nocrdzeekanaai van de toekomstige weg rijksweg 16, die een verbinding zal vormen tussen Zuid Holland via Haarlemmermeer naar de kop van Noordhoüand en vervolgens naar de Afsluitdijk. In een motie hadden de provinciale staten dc minister ge vraagd dit onderzoek te beperken tot twee van de vier varianten, omdat al loop van de toekomstige rijksweg is opgenomen in het streekplan Xoordzeekanaalgebied. De minister heeft meegedeeld, dat gestreefd wordt naar bundeling van hoofdwegen. Hij is van mening dat verdere studie geen vertraging van de aanleg zal veroorzaken. De weg is niet opgenomen in het vijfjarig uitvoe ringsprogramma. EDE Nederlands bosrijkste gemeen te. Ede, heeft toestemming gevraagd om het zaag- en papierhout, dat na de storm van maandag in grote hoeveel heden ligt opgetast, met chemische middelen te behandelen om bederf te voorkomen. De boswet verbiedt de behandeling met chemische stoffen, maar de ge meente Ede wil ontheffing van het verbod omdat er een groot economisch belang mee gemoeid is. Landbouwschap Dr. G. Heida (44) zal per 1 juni het landbouwschap verlaten; hij is benoemd tot kanton rechter in Winschoten. Dr. Heida is Ln '55 in dienst getreden bij het landbouwschap, aanvankelijk als ad junct-secretaris van de gewestelijke raad in Firesland. In 1966 werd hij secretaris van de hoofdafdeling sociale zaken bij het landelijk secretariaat van het landbouwschap. Promoties Rotterdam (E.U.): tot doctor in de economische wetenschap pen A. L. van Oijen. Amsterdam (VU): gepromoveerd tot doctor in de genees kunde L. G. Thijs. Benoeming: Nijmegen K.U., tot ge" woon hoogleraar in de analytische scheikunde prof drs. C. Keteman. De voorlopige regering van West- Irian heeft de terugkeer van me vrouw Wynn Sargent in de VS aangegrepen om weer aandacht te vragen voor de 'door Indonesië on derdrukte papoea.' Mevrouw Sar gent die uit West-Irian is gezet, omdat haar wetenschappelijke on derzoekingen ook een huwelijk in hielden met een pap oea-hoofd heeft 'gewezen op de moeilijke posi tie van de papoea-bevolking. Zij schreef hierover aan president Nixon. Door middel van een pro papoea-comité in de VS is de voor lopige regering in contact gekomen met de Amerikaanse. Bernardus M. R. Tanggalma, staatssecretaris voor buitenlandse zaken in de voorlopige regering, vertelde gisteren dat zijn regering mevrouw Sargent zal adviseren Het plan is een beroep te doen op de wereldraad van kerken en an dere instanties, die opkomen voor onderdrukte minderheden. 'Het wordt tijd, dat we alles meedelen', zei Bernardus Tanggalma. 'Papoe- Lazen uw grootouders wel eens Fries? Dat is een vTaag van de studenten Fries aan de Vrije Uni versiteit, die proberen gegevens te verzamelen over het gebruik van het Fries door de orthodoxie ir. het Friesland van de tweede helft van de vorige eeuw. In die tijd stond het Fries in die kringen bepaald met hoog aange schreven. In de kerk was de gewij de' taal het Nederlands. Het Fries stond dus min of meer buitenspel, maar toch moet. al vóór de oprich ting van het Kristlik Frysk Selskip in 1908. het geschreven en gezon gen Fries een rol gespeeld hebben. Lutzen Wagenaar. Rinze Zijlstra. J. Van Wageningen thoe Dekama en anderen schreven in t Fries en in het huis van ds. Sipke Huismans in Loënga (diens vader was veehou der) werd Fries gelezen, zoals de dominee zelf beschrijft op pagina 161 van zijn 'Ta in Unkstien.' En het is best mogelijk dat koren Friese liederen op hun reperto're hadden of dat de mensen die liede- rpn t'nuis bij het harmonium zon gen. Misschien heeft het gebiuik van het Fries in kringen van de afge scheiden. dolerende en orthodox- hervormde Friezen ook wel iets te maken gehad met bepaalde beroe pen. In elk geval is het zo moeilijk een goed beeld te krijgen van de plaats die de Friese taal in die jaren en in die kringen innam, dat de studenten nu een beroep doen op wat oudere lezers, die zich misschien nog herinneren of hun grootouders wel eens Fries lazen (bijvoorbeeld Waling Dijkstra, al manakken of Sljuchl en Rjucht). zongen of schreven. Up brieven met zulke herinneringen zit een man met een echt Friese naam te wachten: L. G. Folkertsma. Hoofd straat 54. Koudiim-9429. a's worden in postzakken vervoerd en verdronken. De zendelingen en missionarissen in West-Irian hou den hun mond dicht. Die willen niet, dat de kerken in deze politie ke zaken worden betrokken. Toen de joden werden vervolgd, zeiden de kerken ook niets.' De leden van de voorlopige rege ring waarschuwden verder tegen de economische roofbouw, die nu op West-Irian wordt gepleegd. Er worden met de VS, Canada en Nederland contracten afgesloten zonder dat de bevolking er t'n wordt gekend. Het land is zeer rijk aan mineralen (uranium). Vol gens Bernardus Tanggalma wordt West-Irian nu gebruikt om de In donesische schulden af te betalen. Het is de bedoeling van de voorlo pige regering de guerrillabeweging in West-Irian te steunen en verder de rechten van de papoea's langs vreedzame weg te verdedigen. Overigens blijven de papoea's in Nederland verdeeld. De heer N. Jouwe heeft zich uit de groep van dc voorlopige regering terugge trokken. En verder bestaat er nog een andere groep, die de proclama tie van de voorlopige regering moet aanvaarden, wil de papoea- vrede in ballingschap worden her steld. I >!S tl Een dikke achthonderdduizend mensen knappen wel eens tegen betaling karweitjes voor ande ren op in hun vrije tijd. En dat zijn dan niet alleen klusjesmanne tjes, maar ook -vrouwtjes. Volgens een NIPO-onderzoek brengt tien procent van de mannen op die manier een deel van hun vrije tijd zoet en acht procent van da vrou wen, allemaal naast de gewone dagtaak. De meesten ziin zo tussen de achttien en vijfendertig, maar ook ouderen tot boven dc vijfen zestig 'bezondigen' zich er nogal eens aan. Het gekke is. dat deze bijwerkers vaker van dat soort baantjes heb ben naarmate ze een hoger maand salaris verdienen: boven de vijf tienhonderd gulden zijn ze bijna tweemaal zoveel mensen met bij baantjes (13 procent) als onder de duizend gulden (7 procent) Of de belastingdienst het zijne wel krijgt van dat extra inkomen, vroeg het NIPO. Nou, een kwart wist dat echt niet (zeiden ze). Ruim 40 procent wist zeker dat het wel opgegeven werd en 33 procent ver telde eerlijk dat niet gedaan te hebben. Tegen de belastingdienst je mond houden komt het meest voor onder de klusjesmensen tus sen de achttien en vijfentwintig en het minst onder de oudste bijwer kers. En ook de mensen met de laagste- maandinkomens vertellen zoiets niet verder, maar die heb ben dan ook het hardst wat extra geld nodig. De Amsterdammer H. Cahn heeft een soort stevige loopfiets gecon strueerd, waarmee naar zijn zeggen mensen die moeilijk ter been zijn, (bijna) net als leder ander nor maal op straat kunnen lopen. Of dat klopt kan iedereen zelf contro leren. want de heer Cahn zal zijn vinding die hij de 'Orcan' genoemd heeft, op gezette tijden op de giste ren ln de RAI geopende Huishoud beurs demonstreren. Tedere Nederlandse ruiter op een Nederlands paard'. Met deze leus, die de Vereniging Nederlands Fa brikant niet zou misstaan, wil de afdeling Gelderland van het warm bloedpaardenstamboek meer Neder landse ruiters er toe bewegen een naard van eigen bodem te berij den. 'De grote ruiters in het buitenland weten onze paarden al best te vinden, maar onze Nederlandse ruiters rijden nog te veel op geïm porteerde paarden, laat het Gelder se warmbloedpaardenstamboek het provinciaal bestuur weten in een brief waarin het vraagt de jaarsub sidie te verhogen van vijf- tot tienduizend gulden. Gedeputeerde Staten hebben begrip voor het streven het Nederlandse paard, ook het Gelderse type. populairder te maken, maar voorlopig willen ze de subsidie toch nog even tot 6.250 beperken. Intussen is door de inspanning van het warmbloedpaardenstamboek, door het berijden door landelijke ruiters en door successen op in landse paarden van enkele grotere ruiters, de belangstelling voor het vaderlandse paard al wel groeien de. 'Inderdaad, mevrouw, we stuurden een mannetje om uw vaste tapijt te reinigen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7