Alleen Piet Reckman bleef over... Van oecumenische actiegroep tot maatschappij-kritische beweging Gluren en afluisteren Trouw Kwartet TROUW/KWARTET ZATERDAG 7 APRIL 1973 KERK T2/10L door Kees de Leeuw Tien jaar Sjaloom is in feite ook tien jaar Piet Reckman. Van de oorspronkelijke kerngroep uit 1963 is hij samen met Simon Jelsma en Ton v.d. Does een van de weinigen, die zich hebben weten staande te houden temidden van de stormachtige ontwikkeling, die Sjaloom heeft doorgemaakt. Piet Reckman (43), docent aan de sociale academie De Horst, schrijver van onder meer de boeken 'Sociale Aktie' en 'Schijngestalten van de macht' is zo goed als van het begin secretaris van de beweging geweest. Tegenwoordig heet dat coördinator. Als zodanig werd hij dermate vereen zelvigd met de Sjaloomgroep, dat een beetje ingewijde genoeg had aan de woorden 'Piet Sjaloom' om te weten, wie daarmee werd bedoeld. Reckman is via de Pleingroep. een uit 1954 daterende groep rooms-katholie- ken in Den Haag, die hun kerk wil den openbreken naar de wereld, bij Sjaloom terechtgekomen en daar sindsdien gebleven, terwijl hij om zich heen in de loop van de tijd de meeste mensen van het eerste uur zag afhaken. Piet Reckman: 'In de Plein- groep was al een sterk 'wereldse' tendens aanwezig, die met name tot uitdrukking kwam in de aandacht voor de Derde Wereld en ook de sfeer van het congres 'Vijf broden en twee vissen' was er een van samen delen. Het is inderdaad een feit, dat die oecumene, die aanvankelijk sterk op de voorgrond aanwezig was, gaande weg belangrijk minder is geworden. Sommigen hebben dat als een breuk ervaren en anderen als een ontwikke lingsproces'. Reckman zelf noemt de intercommu nie, de agapèviering als het punt. dat een overgang betekende van de oecu mene naar de politiek. 'Het heeft er wel van het begin af aan ingezeten, maar toen trad het pas naar buiten. Het liep parallel met de studentenbe wegingen, die zich in de jaren 67/68 overal roerden. Je kreeg twee dingen: A. het verder afstand nemen van het instituut kerk (mede door de bemoei enissen van het Vaticaan met de in tercommunie) en B. het zich maat schappij-kritisch opstellen, mede on der invloed van de golf van actie, die toen door Europa trok. Neem bijvoor beeld Provo. Met name de term Kos- mopolitiek stamt uit die tijd. Breuk Het was ook in die tijd. dat een groepje vooraanstaande kernleden van Sjaloom, onder wie figuren als ds. Alje Klamer, Eimert Pruim en Bruno de Roeck braken met de Sjaloombewe- ging. Een breuk, die volgens Piet Reckman veroorzaakt werd door de overgang van oecumene naar politiek. Hij zegt: 'Bij Eimert lag het mptief duidelijk op het oecumenische vlak. Klamer vond het te politiek en te macro d.w.z. te veel op de wereldsitu atie en te weinig op de micro-situatie van gezin en jezelf persoonlijk betrok ken. Ik zou niet willen zeggen, dat het een kwestie was van het tempo niet te kunnen bijhouden. Je moet niet vergeten, dat ambtsdragers over het algemeen mensen zijn, die sterker hun binding met de kerk hebben en van daaruit gezien is het logisch, dat de theologische argumenten zwaarder wegen'. Ds. Klamer Ds. Alje Klamer, gevraagd naar zijn beweegredenen om af te haken: 'ik ben naar deze beslis sing toegegroeid. Het groepskarakter was aanvankelijk erg sterk, maar door de verhuizing van Den Haag naar Odijk met daaraan verbonden het ex periment om als groep bij elkaar te wonen kreeg je een binnen- en een buitencirkel. De Sjaloomgroep begon oorspronkelijk vanuit de gedachte van de eenheid van christenen als dienst betoon aan de samenleving met onder meer de agapèvieringen. Eerst in het groot (vijfduizend mensen in de Haagse Dierentuin), maar later klei ner door het toeristische gedoe erom heen en de grote publiciteit, die het kreeg'. 'Er kwam een ontwikkeling van: 'bid den is doen doen is bidden doen; God is liefde - liefde is God - liefde'. Op deze manier werd duidelijk afstand genomen van een bewust evangelische bezinning. We juichten een duidelijke opstelling van Sjaloom toe. maar het ging steeds meer ten koste van die bezinning. Daar wilde men niet meer aan. Kritiek vanuit de medeverantwoordelijkheid ten opzich te van de kerk was er niet meer bij. Ook het groepsverband verpieterde. Men had het idee. dat de Sjaloombe- weging Piet Reckman was, dat het een supportersclub van hem was. En dat was ook zo, naar mijn idee. Daarbij kreeg men het gevoel, dat de beslis singen allang waren genomen. Een we zenlijke stem hadden we niet meer'. Ds. Klamer betreurt zijn uittreden helemaal niet Voor experimenten op het gebied van geloof en liturgie hoeft hij niet meer naar Sjaloom. 'Daarvoor kan ik ook in Hilversum terecht of bij de Kritische IJmond- gemeente of bij de Studentenecclesia in Amsterdam'. Vanuit die achter grond gezien betreurt hij het ook, dat Sjaloom tien jaar bestaat. 'Dat is heel triest', aldus ds. Klamer. 'De Sjaloom groep heeft haar tijd gehad en dan Sjaloom bestaat tien jaar. Deze beweging begon aanvankelijk met in en rondom kerken te attenderen op wat er gebenrde en meer nog op wat niet gebeurde, maar toch wel zou moeten gebeuren. Langzamerhand verplaatste Sjaloom haar aandacht naar de wereld en signaleert nu op maatschappij kritische manier wat er daar gaande is. Over deze ont-yikkeling - van kerkelijke problematiek naar kosmo- politiek - sprak Kees de Leeuw met Sjaloom-secretaris Piet Reckman. Hij had verder ook nog gesprekken met dominee Alje Klamer, vormingsleider Eimert Pruim en groepstherapeut Bruno de Roeck over hun uittocht uit Sjaloom (wat overigens niet betekent, dat zij Sjaloom volledig de rug hebben toegekeerd). Naast dit min of meer 'persoonlijke' verhaal over Sjaloom op deze pagina ook iets meer over de geschiedenis van dit tien-jarige Sjaloom. moet men dat ook durven zeggen. Persoonlijk voel ik me er niet meer bij betrokken. Ik heb wel waardering voor wat er momenteel gedaan wordt, maar het heeft weinig om het lijf. Het is een beetje elitair allemaal, zo van wij van Sjaloom hebben de waar heid in pacht'. Piet Reckman: 'ja, elitair tegenover wie en wat. Wie is de criticus. Wij vinden onszelf nog te elitair, maar daarmee bedoelen we. dat de bewe ging sterker een midden- en een ar- h«jdt ook verband met het feit, dat het nooit een hechte groep is geweest. Het was meer een evolutie van de ideoloog Piet Reckman dan van de Sjaloomgroep. Als de groep echt als groep had gefunctioneerd, dan was lnj6Ctl6S het er ook wel uitgekomen, maar niet zo fanatiek. De breuk zat hem niet in het te linkse, maar in het dynamische groepsproces, dat finaal de mist in ging'. relaties. Dat laatste miste ik bij Sja loom. Met alle sympathie, die ik voor Piet Reckman heb. vind ik hem in feite een eenzame figuur'. beidersklasse-element kent. En dat be doel ik dan sociaal gezien. Als je het zo bekijkt, zeg ik, ja, we zijn nog steeds elitair. We moeten betere con tacten krijgen met de wereld van de arbeid'. Eimert Pruim, die jarenlang naast Piet Reckman (part-time) secretaris van de Sjaloomgroep is geweest en die nu cursusleider is op Den Aler- dinck, wil voordat hij een analyse wil geven van zijn uittreden, vooropstel len, dat Piet Reckman een ideoloog van het beste soort is. 'Maar', voegt hij er meteen achteraan, 'hij is aller minst een democratisch leider. Ik zou hem een charismatisch leider willen noemen. Terwille van de Grote Zaak werden de persoonlijke dingen nog weieens opzijgezet. Dat gebeurde zo fanatiek met voorbijgaan aan alles, dat het op den duur niet meer ging. Meer dan 75 procent heeft dan ook afgehaakt. In feite bleef alleen Piet Reckman over en die verzamelde dan weer nieuwe mensen om zich heen, maar het werd wel steeds meer een eenmanszaak'. Eimert Pruim, die ruiterlijk toegeeft, dat hij geen partij voor Reckman was. verklaart verder, dat 'de afhakers wil den vasthouden aan de joods-christe lijke inspiratie en daarmee ook in liturgische vormen wilden experimen teren. De indruk werd gewekt, dat de overgang (van oecumene naar kosmo- politiek) vrij natuurlijk verliep. Ver geet het echter maar. Wie het er niet mee eens was, had nauwelijks meer een stem in het capittel. Dat laatste Bruno de Roeck Ik sta niet gereserveerd ten opzichte van Sjaloom'. aldus Pruim. 'Ik voel me er emotioneel nog bij betrokken. Ik ben niet rancuneus, maar heb er wel verdriet over dat het allemaal zo is gelopen. Voc* een psycholoog zou het een interessante kluif zijn om eens te onderzoeken, hoeveel mensen, die zijn weggegaan, daar eigenlijk lie ver niet meer over praten'. Dat gebrek aan persoonlijke aandacht komt ook in het relaas van Bruno de Roeck naar voren. De Roeck, die nu directeur is van het Centrum voor Zelfbezinning in Hilversum: 'van be gin af aan heb ik in Sjaloom ervoor gevochten om toch niet over de hoof den van de mensen heen met maat schappelijke veranderingen bezig te zijn. Het gaat inderdaad om stmetu- ren, maar aan de andere kant is die persoonlijke aandacht ook belangrijk. Daar was geen ruimte voor. Als men sen maatschappelijk stuk lopen, zit daar ook een persoonlijke kant aan en voor mij was het belangrijk ook daar mee bezig te zijn'. Bruno de Roeck karakteriseert het Sjaloom van nu als een uitgeverij van linkse boekjes; als een soort actiecen trum voor linkse activiteiten. 'Ik mis daarin de ruimte voor mensen. Alleen al het feit, dat al die mensen die zijn weggegaan, dat bijna allemaal deden wegens persoonlijke conflicten. Die conflicten zijn nooit opgelost, want er was werk aan de winkel. Er zijn zoveel actiegroepen menselijk gezien over de kop gegaan'. 'Ik sta voor honderd procent achter de zaak, waar het om gaat en ook het stuk ideologie ondersteun ik', aldus De Roeck. die verder niet het gevoel heeft Sjaloom te missen. 'Ik ben nu met groepsthe rapie bezig en wel op twee vlakken: politiek-maatschappelijk en daarnaast het functioneren van mensen in Het begon allemaal in september 1963, toen in Utrecht rondom het thema 'Vijf broden en twee vissen' een oecu menisch congres werd gehouden, dat door ruim vijfduizend jongeren van vele christelijke groeperingen werd bezocht. Die gebeurtenis werkte als een soort katalysator in het proces tot vorming van de Sjaloomgroep. Het congres betekende in die tijd een openbare doorbraak van de 'kleine oekumene' de eenheid van de christelijke kerken naar de 'grote oekumene'het heil. De Sjaloom voor de hele bewoonde wereld en de dienst van de christenen daaraan, samen met ieder ander die wil' meedoen. Eenheid Na het congres kivam er een geweldi ge vraag naar follow-up. De congres- werkgroep, beslaande uit mensen van de werkgemeenschap Jeugd en Evan gelie, de oecumenische jeugdraad in Nederland, de Essai-groep en niet te vergeten de Pleingroep, moest wel blijven bestaan. En daarmee was de Sjaloomgroep een feit. Al vrij snel kwam de groep in een sterke confrontatie met de kerken. Zo'n beweging icas immers onmoge lijk: 'zij was of een nieuwe sekte of een gewoon samenwerkingsverband op het gebied van sociale aktie'. Het gedrag van de groep echter voldeed aan geen van beide voorstellingen. In hun samenzijn v;erd geregeld een aga- pè, liefdemaaltijd gevierd, die naar vorm en inhoud associaties opriep met eucharistie en avondmaal en mede door onder meer publicaties in bladen als Paris Match tot ver over de grenzen bekend werd Er kwamen veel bezorgde reacties uit de verschil lende kerken op deze vieringen en zelfs Rome ging zich ermee bemoeien. Rondom de oecumenische leergangen werden gespreksgroepen opgericht, waarin gediscussieerd werd over ge loofsbeleving, ambt en kerkorde, lid maatschap van een kerk en secularisa tie. Het was een tijd van transforma tie: 'de oude geloofswoorden die in de kerk versleten waren geraakt, omvor men tot werkiooorden uit de sieer VIJF BRODEN EN TWEE VISSEN en groepen, die iets zichtbaar maken, vooruitgrijpen door vandaag te doen wat morgen mag. Er kwam meer aan dacht voor de problemen van de we reldhandel en de plaats, die de Derde Wereld hierin inneemt. De acties ten bate van de Derde Wereld en het denken daarover waren er vooral de oorzaak van dat men ont dekte, dat uitbuiting en geweld uitingen zijn van een systeem, waarin een on rechtvaardige opeenhoping van de eco nomische macht, gekoppeld aan auto ritaire structuren voortduurt. Dat houdt in, dat acties hierin hun ver trekpunt moeten vinden en dat idea listische blauwdrukken voor de toe komst het veld moeten ruimen voor een voortgaande analyse van de hui dige machtstructuren in onze eigen wereld. Piet Reckman, geconfronteerd met de uitspraken van wat eens zijn mede strijders waren, voelt niet zo de drang in zich om zich daartegen te verdedi gen. 'Dat gebrek aan persoonlijke aan dacht, daar zit wel iets in. Voor hun gevoel is dat zeker waar geweest. Aan de andere kant echter ben ik erg tegen het ontkoppelen van die dingen. Voor mij vallen actie en contemplatie samen. Zo iets kan je moeilijk in dis cussies overbrengen. Een conflict doet zich altijd scherper voor dan het in feite is. Die liturgie-vernieuwende injecties hoeven inderdaad ook niet meer door Sjaloom te worden gegeven. Dat ge beurt nu elders overal. De beweging is echter dusdanig veranderd, dat op heffing niet nodig is. Sjaloom vervult mijns inziens nog duidelijk een func tie en dan ga je niet opheffen'. 'Op het ogenblik kun je Sjaloom niet meer bezig treffen met oecumene, maar meer met socialisme, zij het niet in PvdA-zin. ik bedoel sociaal democratisch. Binnen Sjaloom tende ren de discussies meer in de richting van het socialistisch experiment van Allende in Chili. Binnen de Derde- Wereldbeweging nemen we duidelijk positie, maar dan teruggekoppeld naar de eigen situatie hier. De macht over de produktiemiddelen is doorslagge vend voor de vraag of al dan niet de maatschappij kan worden veranderd. Filosofisch gesproken wordt dan terug gegrepen op het dialektisch materia lisme'. 'Je moet je houden aan de historische krachten, die zich aan de werkelijk heid voordoen en deze niet met dro men te lijf gaan. Onvermijdelijk komt men dan bij de grondtegenstelling kapitaal-arbeid terecht en de vele an dere tegenstellingen, die daarmee te maken hebben of daarvan zijn afge leid, zoals bijvoorbeeld het onderwijs, dat zich steeds meer ontwikkelt in de richting van het sneller afleveren van produktieve krachten. Als je vindt, dat de maatschappij grondig moet worden veranderd, dan moet je' juist binnen deze tegenstellingen werken aan bewustwordingsprocessen. Bij mij staat dat niet haaks op de Rechten van de Mens, de Bijbel en welke andere inspiratiebron je ook wilt noe men, maar geeft mij dat meer metho dische werkelijkheidszin'. 'Ik moet toegeven, dat men in Europa veel minder christendom en marxisme op elkaar kent dan bijvoorbeeld in Latijns-Amerika. Het lijkt er hier meer op, dat je eerst de kerk vaarwel moet zeggen, wil je je echt socialis tisch in de maatschappij aandienen. In Chili echter vind ie bij de marxis tische arbeider Che Guevara naast het Heilig Hart-beeld hangen en dan denk je onwillekeurig bij jezelf: hoe kan dat nou?' Energie Aansluiting van het sacrale teruggaan naar de realiteit van elke dag'. De wereld is de heilszaak. De eer van God is het heil van de wereld. Deze vertaling betekent voor christenen een andere verantwoordelijkheid, namelijk mee doen in het sociaal-politiek gebeuren. Dat is: pressie uitoefenen op alle gezagsdragers, die niet handelen in het perspectief van 'de hele bewoonde wereld'. Kerkbouw De Sjaloomgroep, nog altijd gehuis vest in het pand Ade.lheid.straat 74, verhuisde in oktober 1965 naar Odijk. een plaatsje in de gemeente Bunnik en centraal in het land gelegen. Het secretariaat werd gevestigd in een paar naast elkaar gelegen huizen aan de Drie Jofferengaarde om vandaar uit efficiënter te kunnen werken. En kele kerngrocpleden gingen er ook wonen. In maart 1966 ontvouwde zich de tendens tot kosmopolitiek denken (en handelen). Twee acties, die kenmer kend waren voor de ontwikkeling van die tijd waren: 'Niet goed, geld te rug', waarmee geprotesteerd werd te gen het verlagen van de loon- en in komstenbelasting en de actie 'Luns- tiihe is over'. Herverkaveling Op de laatste actie kwam veel kritiek van Sjaloom-lezers, maar de groep raakte steeds meer overtuigd van het feit, dat wereldkwesties niet op te 'ossen zijn lungs de weg van het persoonlijk goed-doen, maar door het veranderen van structuren, waarvoor politieke beslissingen genomen moeten worden. Als God in de bijbel kiest voor de arme en de rijke vervloekt totdat leer! delen, betekent her- verd ng geen liefdadigheid, maar po litiek die de radikale verandering van bestaande verhoudingen bewerkstel ligt. Geen tegenstelling tussen evange lie en revolutie: de revolutie is een durende opdracht net zolang tot nie mand meer van de honger hoeft om te komen. In 196R wijzigt Sjaloom haar oecume nische doelsteling in een praktisch en theoretisch gerichte mondiale doelstel ling. De oecumenische leergang werd voortaan studio Kosmopolitiek en de belangstelling ging uit naar mensen De laatste twee jaar Sjaloom heeft inmiddels al de beschikking gekregen over de boerderij aan De Vork in Odijk die helemaal is opgeknapt en ingericht als actiecentruni annex werkplaats stonden meer in het teken van studie en analyse. Op grond van de derde Unctadconferentie in Chili verander de de strategie definitief.' Het ver schil tussen rijk en arm is geen geografisch verschil, maar in ieder systeem zijn weinig rijken en veel armen. Bijna overal qaahet om een herverdeling vn de macht en zeggen- schap. Op dez" wijze s er een paral lel te trekken tussen de sociaal-econo mische situatie in zon. arme en rijke landen: enkele revolutionaire uitzon^ deringen (China, Cuba) daargelaten'. Deze inzichten brachten de groep er toe meer aansluiting te zoeken b:j bestaande organisaties, met name bij de vakbond en politieke partijen Sja loom begon actiegroepen te trainen, deze te helpen bij het opzetten van een ac'ie en ervaringen uit te wisse len In die ontwikkelingsfase bevindt Sjaloom zich momenteel met op de achtergrond de gedachte: 'de macht moet zakken van de top naar de basis, "een concentratie van .macht, maar verdunning'. door A. J. Klei Je bent klaar met je werk, je poetsen en het licht uitdoen en de televisie; es kijken of er wat Er wés wat. Op het scherm zag je een huiskamer, waarin een moeder met haar ongelukkig kindje rond sjouwde. Ik probeerde prompt het andere net en daar viel ik (ik praat over een paar weken terug) midden in fraaie verhalen van en over de heer Burger: en z'n moeder was zó christelijk-historisch dat de stuk ken er af vlogen!' Enfin, dat hebben we allemaal al in de krant gehad. De avond daarop draaide ik tijdens een wat verlate afwas de radio aan (jaja, we geven de moderne commu nicatiemiddelen volop hun kans!) en ik kwam terecht in vraaggesprekken met de nabestaanden van een jong gestorven meisje. Haar vriend kreeg ook een beurt: zeg Piet, hadden jullie ook contact op het gebied van het geloof? Ik zocht een vrolijk muziekje op. Waarom wou je die t.v.-uitzending wilt nog niet meteen je tanden daarom druk je op de knop van is. niet bekijken en waarom zette je die radioreportage af? Omdat ik me an ders in het eerste geval een brutale gluurder en in het tweede geval een miezerige afluisteraar gevonden zou hebben. Ik vraag me steeds meer af of dat nu allemaal moet en mag: dat we andermans intimiteiten breeduit voorgeschoteld krijgen. Er zijn mensen die va.i slag raken van blote borsten of billen op de beeldbuis of een lelijk woord door de microfoon. Best, maar ik raak van slag wanneer we. hangend in een luie stoel en met koffie of pils binnen handbereik, in staat gesteld worden om met onze neus boven op de problematiek van ouders met een gehandicapt kind te zitten. En ik raak van slag wanneer je, druk in de weer met vloeibaar afwasspul, in je oor getetterd krijgt hoe het stond met het geloofsleven van Piet en z'n overleden meisje. 'Ik ben Billy Graham niet ,el dat ik zo'n teerhartig persoon tje ben en ik doe ook m'n best, mijn ogen niet voor de werkelijkheid te sluiten. Ik dwing me soms de jour naalbeelden te bekijken die laten zien wat voor afgrijselijke dingen de mensheid zich tot vandaag toe aan doet. Maar wat moet dat gluren naar en afluisteren van de privé- bedoening van je medemens? Je wordt geconfronteerd met vraag stukken die je anders niet of nauwe lijks in de gaten zou hebben, zegt iemand ter verdediging van dat tele visie-programma. Ik ben zo vrij, van die confrontatie geen zier te gelo ven. We lopen de dag daarop nog net zo schuw als anders langs dat vrouwtje met dat enge kindje, je weet wel, heen. Kijken naar een dergelijke uitzending wekt mis schien de illusie dat we ons ergens in verdiept hebben, maar we hebben alleen maar tjonge-tjonge gezegd. We gaan tevreden verder, we zijn immers geen oppervlakkige kijker tjes cn we hebben die hele uitzen ding met al die narigheid er in, uitgezeten, en we hebben niet in de gaten dat we op die manier alleen maar in onze toeschouwers houding versterkt zijn. Ja maar, mensen die het aangaat leren zo veel van zo'n uitzending, hoor ik. Dat kan best waar wezen, maar zij en wij kunnen ook veel leren uit artikelen in tijdschriften als Gezond gezin, Ouders van nu en Spreekuur thuis (dat tegenwoordig Mensen nu heet): bijdragen waarin openhartig en ernstig geschreven wordt over de loodzware vragen waar mensen met een gehandicapt kind (ik houd dit voorbeeld nu maar aan) dagelijks tegenaan lopen. Er zijn adressen, waar deze ouders elkaar kunnen ontmoeten en, even tueel, naar filmopnamen kunnen kij ken. Wij hoeven niet over hun schouders mee te kijken, we hoeven niet in hun kamers rond te neuzen, wij kunnen proberen via dezelfde, voor iedereen toegankelijke lectuur, ons een beetje écht in die zorgen en raadsels te verdiepen. Dan die radio-uitzending nog: gaat daar dan geen getuigenis van uit? O ja? Ik heb anders niet gehoord dat iemand na afloop de straat opholde om op een zeepkist zelf te gaan getuigen. Maar dit daargelaten, we hebben een boek met een wólk van getuigen. Naar dit boek willen be paalde radio-uitzendingen wijzen, ze willen er ook van uitgaan, maar alle kiesheid èn nuchterheid zijn zoek, wanneer we als we door middel van opdringerige vraagjes de allerindivi dueelste manier, waarop iemand iets verwerkt, de aether in smijten en aldus op de troon zetten. Daarover gesproken, ik meen een toenemende tendens te bespeuren, allerlei opgewekte en 'warme' ge loofsuitingen zó nadrukkelijk te eta leren, dat een anders geaard mens er ademnood van zou krijgen. Ik moet, als ik weer zo'n blije toestand te verwerken krijg, altijd, denken aan dat plaatje in Punch, waarop een uitermate saai uitziende predi ker zuchtend zegt: Ik ben geen Billy Graham. Ik zou de goede man wil len toevoegen: precies, en dat hoef je ook niet te zijn. IIARTBETROKKENHEID Er zijr. nog al wat verhalen in Gi t sis die sterk op elkaar lijken, zagen dat b.v. bij Abraham in Eg\ en in Gerar. Het verhaal van Jak i aankomst in het land van Laban <Splgen< denken aan die van de knecht ar Jacob toen hij er voor het wetf>et«] van Isaaks toekomstige vrouw op gestuurd werd. Ook nu vindt de moeting bij een put plaats. Is dezelfde put? De lezers worden bekend geacht met put-gebrui ?ft- want de verteller informeert uitvq over het drenken van kudden. Ti; het gesprek met een aantal he: nadert het meisje Rachel. Wil Ja daarom de herders weg hebben spoort hij ze aan om het vee weiden om daarna te vertrekken? kob is.als Rachel eenmaal aanw is hij ziet intussen ook wel di lijk 'het kleinvee van Laban' en al gedienstigheid. Hij neemt steen van de put weg. Hij kan ontroering niet meester worden, zijn nichtje en vergiet er tranen Hij zal wel eerst verteld hebben hij was, mag worden aangenomen. eerdt w.) t PI •ft or d hoe da wegi tend s h< op; n d nd z atie «anl tral sta dn dspl de begroeting gaat hij dieper in op reden van zijn komst en dat breTkol het meisje ertoe om naar haar va ize te snellen. Laban haast zich evera nee; om de onbekende neef te begrot en Jakob wordt hartelijk ontvanjM,euI Hij blijft voorlopig een maand hem, zonder dat er verder over zaken gesproken wordt. Een oud ts |^eij reel van ontroering en gastvrijhi or Wat vreemd in onze ogen en oi|et t waar wij zo vaak 'afgemeten' ei Een handdruk op afstand, het drifts, noemen van de naam je weet nooit. We hebben 't moeilijk i hartelijkheid. We zitten dicht op kaar. beschikken over alle mogelifos en onmogelijke communicatiemid 5 ht len opnieuw wordt er een ka n d voor mijn deur bij gelegd maar rdt kunnen niet zeggen dat ons de traiijd, in de ogen springen bij het zien elkaar. Goed, dat hoeft misschien i idse niet. Maar het is wel een evangelis uw; 'deugd' om ook hartelijkheid, hart litic trokkenheid te betrachten. (Gene ge 29.1 - 14). ;alvi 1 Mij Beroepings- werk >c. Piet Reckman, die Sjaloom duidelijk ziet als een beweging, die stunt en iets wil zeggen, zegt, dat de groep niet bij voorbaat altijd op integratie uit is. Dat brengt inderdaad een air met zich van 'ze weten het'. De wer kelijkheid is echter anders. Er wor den enorme discussies met elkaar ge voerd en er word; gevochten om eruit te komen d.w.z. om er met de goeie strategie en analyse uit te komen. Als beweging hebben we veel te veel processen en veranderingen meege maakt om te zeggen: we zijn er: Sja loom is wat het moet zijn'. 'Als het gesprek op hemzelf en zijn inzet voor Sjaloom komt. zegt Piet Reckman haast verontschuldigend: 'ik heb nu eenmaal veel energie. Je moet ook niet tc zwak zijn om dit werk te kunnen doen. Daarnaast zie je gewoon effecten, als je grof-globaal kijkt. Er begint toch wel iets te veranderen. Er is niet meer. sprake van die vormloze situatie van tien jaar geleden'. Zijn 'heilige vuur" krijgt Reckman van de geschiedenis. Dat hele vallen en opstaan van mensen door alles heen. De onderdrukten staan altijd weer op. En voor wie dat wil mag daaraan ook religieuze termen verbin den. Sjaloom zal altijd een stukje ethische gemotiveerdheid houden, maar niet meer van bovenaf opgelegd. Er zit in mii ook de dynamische drang om met een groot aantal zaken, zoals die reilen en zeilen in de ge schiedenis bezig te zijn. De moeilijk heid is echter, dat ik beter weet wat ik niet wil dan wat ik wel wil. Ten aanzien van de ulopie sta ik altijd te stamelen. In ae bewering echter, dat kritiek alleen maar mag als die op bouwend is. trap ik niet meer in. Dat geeft een zekere spanning. Als groe pen echter zich teveel met de utop-e gaan bezig houden, zijn ze voor de samenleving verloren. En daar wil ik niet meer intrappen'. Beroepen te Den Helder: D. Drieb gen te Sellingen; te Ede: J. dhool Besten te Huizen; te Honselersdipidt G. van Asselt te Schipluiden. Aangenomen naar Waddinxveen: Verboom te Benschop. Beroepbaar: K. Pruysén, hulppri Zwelloseweg 17 te Deventer; B. J. Jonker, Markt 1, Cuyk (N.B.) (1 ingang van 1 mei a.s.). Bedankt voor Amsterdam-West, nevel-Ede en Putten: H. Binneka te Hardinxveld; voor Oudewater: Schipper te Dordrecht; voor Bodeg lkh ven en Woerden: W. Verboom Benschop. GEREF. KERKEN U IP t d ied a v vo IOZI die! Bd i Beroepen te Nijeveen: camd. J. RfcJcti kema te Kampen. Aangenomen naar Maartensdijk: Verhoef te Rotterdam-Heijplaat. GEREF. KERK (VRIJG.) Beroepen te Beverwijk B. Gratz Steenwijk GEREF. KERKEN (VRIJG. B.V.) Beroepen te Zaandam: M. Bakker Maastricht CHR. GEREF. KERKEN Préparatoir geëxamineerd en beroi ,ei. baar verklaard: P. J. Madern, Malfcf. straat 13b, te Rotterdam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te 's-Gravenzande: A. H man te Scheveningen: te Nieuw kerk: J. C. Weststrate te Meliskerke Emeritaat: verleend aan H. van Kl. ten te Emmeloord. nni stig 10k lijk acti (ADVERTENTIE) Belijdenisgeschenken Lindenbergs Bockhandel heeft tie grooNtc keuze Slaak 48 Rottordam-16 Tel. 128934 Uw Spe'i- '.lzaak voor theologie en chr. leesboeken. 'at eeft aan >gr< ing: au oud et e f De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.glro X 500. H; n •EII lx heli ied er Ihri ist) Hai

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2