Controle op caravans in Gelderland scherp 'usieplan >!cholten larton NV Ministers moeten onwijsheid EEG-Commissie corrigeren Europese Parlement brengt geen advies uit aan ministers usland gaat aan treden gas leveren Gedreigd felger zou nog 50 Han willen ontslaan »Jri lmerikaan« echec ukt resultaten IC-HoUand merikaans bedrijf adfelaagt vleesprijs t§3I! 1 Rampenfonds geeft enige steun aan strandtenteigenaar zig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijf Vihamii-Ruttinger dividend 6 gulden EEG-boter definitief naar Rusland voor kwartje per pakje Mothercare (Brits) bouwt warenhuis in centrum Amsterdam Ter Heide benoemd tot commissaris bij KLM Invoerrechten op aardappelen geschorst Ned. fondsen in New York NewYork nauwelijks prijshoudend DOW JONES INDEX I )UW/KWiARTET ZATERDAG 7 APRIL 1973 I IN WCIHN EN ECONOMIE T29/K29 n een onzer verslaggevers [ONINGEN De twee groot ondernemingen in de stro- ■tonindustrie in Oost-Gronin- de Verenigde Papier- en tonfabrieken Verpak en Schol- Carton en Papier, hebben be ten tot een fusie. pak (met vestigingen in onder »r Oude Pekela en Helmond) en olten Carton met bedrijven in on- meer Sappemeer en Hoogeveen, a de nieuwe eenheid vormen. Sa- hebben ze 1400 werknemers in ist. omzet aan derden van Verpak is ■lijks 60 miljoen en van Scholten miljoen gulden. Samen vertegen- irdigen ze de helft van de totale stgroningse afzet trouwensman professor Hellema de vakbonden zijn ingenomen met fusie. Prof. Hellema heeft goede ip dat zijn plan voor het vormen een fonds voor liquidatie van de kke bedrijven zal slagen. Het is de beling dat de sterke strokartonbe- ven de ene helft en het rijk de helft daarvoor beschikbaar len. De hoogleraar deed een 'slag de lucht' door te stellen dat dit miljoen gulden gaat kosten. LANDBOUWOVERLEG IN SLOP LUXEMBURG Het Europese Parlement zei geen advies uit brengen over de voorstellen van de Europese Commissie over de landbouwprijzen in 1973-1974. Hiertoe is vrijdagochtend, na een nacht van tumultueus vergaderen, besloten. Welke situatie hierdoor is ontstaan (volgens het Verdrag van Rome be slist de Ministerraad over voorstellen van de Europese Commissie, nadat het Parlement over deze voorstellen advies heeft uitgebracht) is nog nie mand duidelijk. Vooralsnog werden de voorstellen van de Europese Commis sie terugverwezen naar de landbouw- commissie van het Europese Parle ment. Dit gebeurde op een vergadering, die was vervroegd in verband met het feit. dat de Ministerraad van de EEG maandag a.s. een beslissing moet ne men over de prijzen, die 1 mei van kracht moeten worden. Het Parlement verwierp weliswaar een Westduits amendement, dat beoogde de prijzen los te koppelen van de monetaire situatie (en dat, terwijl het verband tussen beide juist het uitgangspunt van de Europese Commissie was ge weest), maar verwierp ook het artikel uit de resolutie, waarbij de voorstel len van de Europese Commissie wer den goedgekeurd zonder dat deze los koppeling werd genoemd. Vredeling. stelde het Westduitse mi nisterie van landbouw verantwoorde lijk voor het feit, dat het Parlement (voor de eerste maal sinds 1958) geen advies heeft uitgebracht over een voorstel van de Europese Commissie. Het voorstel landbouwprijzen en mo netaire situatie los te koppelen, was afkomstig van een Westduitse socia list. die steun kreeg van o.a. van enkele Westduitse christen-democra ten. Het Parlement was. voor de laatste stemming over het verband tussen de prijzen en de monetaire situatie, ak koord gegaan met een algemene prijs verhoging voor landbouwprodukten met 2,76 procent. Dit percentage is bij uitstek 'monetair getint', n.l. datgene waarmee de Benelux-landen hebben gerevalueerd tijdens de jongste dollar crisis. Een dergelijke verhoging maakt het mogelijk de Gemeenschap pelijke landbouwmarkt, die momen teel door een ingewikkeld stelsel van compenserende bedragen wordt bij eengehouden, in de Benelux, Frank rijk en Denemarken te herstellen. Geen meerderheid )CKHOLM (Reuter) Sowjet pre- r Aleksj Kosygin is in Moskou ïggekeerd na een officieel bezoek vijf dagen aan Zweden dat naar wacht wordt de economische be dringen tussen de Sowjet-Unie en iden zal versterken. Tot de bespro- onderwerpen behoorde een plan tegen 197f aardgas uit Rusland een pijpleiding aan Zweden te ren. Zweden zal dan naar schat- twee miljard kubieke meter gas jaar nodig hebben. Zeer spoedig technisch overleg daarover begin- Zweedse regering heeft beloofd ingen te zullen doen, kredieten op ge termijn te verschaffen waardoor Sowjet-Unie gemakkelijker Zweed- gocdcrcn zal kunnen kopen. Dc 'oer naar de Sowjet-Unie is in de elopen twee jaar sterk gedaald Zweden niet met landen als st-Duitsland, Frankrijk en Groot- ttannië kon concurreren in het aan- len van gemakkelijke betalings- nvaarden. de landen hebben voorts nieuwe reenkomsten getekend inzake sa- iwerking op het gebied van de eepvaart, cultuur en reddingswerk- nheden in de Oostzee. - 1 onze correspondent flS MEN 'Wij beschikken over aan- ringen dat directeur Bood van Pel- SH in Emmen rondloopt om zich in laai van zo'n 40 tot 50 man bedrijfs- tsoneel te ontdoen'- Dit schrijft het irictshoofd Arie Plaisier van de ustriebond NVV in een brief aan 'werknemers van Peiger, lat u geen zand in de ogen strooi- t is de waarschuwing van deze /-funcionaris. 'Dankzij de overij- fige medewerking van het geweste arbeidsbureau te Emmen, is uw :teur Bood er in geslaagd vergun- te krijgen voor het ontslag van ■Werknemers in het bedrijf waar u i heer Plaisier heeft de stellige Irtuiging dat het bij deze 18 ontsla- niet zal blijven. Om te verhinde- dat het zover komt, is er volgens schrijven van de Industriebond V eenheid nodig. - brief wordt besloten met de vast- i dit Hing dat alleen op deze manier kan aargNen opgetreden tegen directeur -Jpd, want, volgens de heer Plaisier. is onze enige echte tegenstander. I ten nf >ad' f aar fen. iW YORK De Amerikaanse con- j Ji menten die door middel van een 3om esboycot strijden voor lagere vlees- ed i 'Jzen, hebben hun eerste overwin- nof|S behaald. De Grand Union een grootste supermarkt-concerns van land, heeft zijn prijzen voor rund- Ifs- varkens- en lamsvlees met ten- iste 10 dollarcent per (Ameri- jns) pond verlaagd. Het concern "kt hiermee als eerste onder het de hge week door de regering Nixon ivroren' prijspeil. De prijsverlagin- zullen de hele maand april van }e|d jcht zijn. Andere supermarkten bben het voorbeeld van Grand Uni- niet gevolgd. groothandelsprijzen in de VS zijn maart met 2.2 procent omhoogge- lan, de grootste prijsstijging in één aand tijd in 22 jaar. VkAes en ande- landbouwprodukten werden in één 'and tijd zelfs 6.1 pet. duurder. Vóór de stemming had oud-minister Lardinois, lid van de Europese Com missie belast met landbouwzaken, verklaard dat de Commissie het amen dement naast zich zou neerleggen, haar voorstellen zou intrekken en geen prijsvoorstellen zou doen als de Ministerraad het standpunt van het Parlement zou overnemen. Tien dagen geleden, toen in de Ministerraad één enkele minister eveneens loskoppeling bepleitte, had ir. Lardinois ook met intrekking van de voorstellen ge dreigd. De woordvoerder van de socialistische fractie, het tweede kamerlid ir. H. Voorstellen van de Engelse conserva tieven. de prijzen in het geheel niet te verhogen, en van de Nederlandse afgevaardigden om de verhoging op 4 procent te brengen, hadden geen meerderheid gekregen. Het tweede ka merlid mr. T. Brouwer (KVP) en het eerste kamerlid ir. J. Baas (WD) hadden geen begrip gevonden voor hun betogen, dat de boeren onmoge lijk enthousiast zouden kunnen zijn over het standpunt van de Europese Commissie. De Commissie had het percentage van 2.76 gekozen om een einde te maken aan de versnippering van de land- HHeRS A Voorlopig fnog) geen gemeenschappelijke landbouwprijzen. herstel van het vrije verkeer in land bouwmarkt, welke het gevolg is van diverse koerswijzigingen. Zowel ir. Lardinois, als de rapporteurs van de landbouwcommissie, drs. .1. de Koning en ir. H. Vredeling, hadden sterk de nadruk gelegd op de noodzaak van Landbouwschapsvoorzitter. ir. C. S. Knottnerus: BRUSSEL 'Vanaf deze plaats doe ik een beroep op de wijsheid van de ministerraad om de onwijsheid van de Commissie te corri geren en daardoor te voorkomen, dat men komt tot een algehele desintegratie van het Gemeenschappelijk landbouwbeleid'. De spreker was ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het Nederlandse Land bouwschap, de plaats was Brussel waar hij, nu in zijn hoedanigheid van voorzitter van COPA, in een buitenge wone algemene vergadering van dit samenwerkingsorgaan van de land bouw in de EEG-landen, zijn bezwa ren uiteenzette tegen de prijsvoorstel len van de Europese Commissie. Een Europees landbouwbeleid kan volgens hem alleen maar functioneren als de Europese integratie ook op andere terreinen voortgang maakt. Maar hier schijnt juist het tegendeel te gebeuren: men gebruikt het prijs beleid om de gevolgen van de mone taire politiek recht te trekken. Sprak men vroeger van de landbouw als trekpaard van de gemeenschapsidee, nu stelt men het Gemeenschappelijk landbouwbeleid voor als struikelblok voor het nastreven van nationale eco nomische en monetaire doeleinden. Vooral boeren, die het ongeluk heb ben te leven in een land, met een sterke valuta, worden daarvan het slachtoffer, aldus ir. C. S. Knottnerus. Twee oplossingen zou hij aanvaard baar vinden: het tot stand brengen van een markt met een gemeenschap pelijke in rekeneenheden uitgedrukte Ir. C. S. Knottnerus prijs op een zodanig niveau, dat het mogelijk is de prijzen in alle landen van de EEG op gerechtvaardigde wij ze aan te passen. Kan dit gemeen schappelijk prijspeil niet worden be reikt. dan kan worden gedacht aan een stelsel van compensatie aan de grenzen waardoor verbetering van prijzen en inkomens ook in landen met een gerevalueerde munt mogelijk is. De landbouwcoöperaties in de Gemeenschap hebben door de ervaring geleerd, dat de handel niet wordt belemmerd als er met vaste compense rende bedragen wordt gewerkt. Wat betreft het verband tussen de prijsvoorstellen en de komende onder handelingen in het GATT is de CO- PA-voorzitter van mening dat de EEG zich dient te verzetten tegen een streven van de Verenigde Staten het tekort op hun betalingsbalans weg te werken door aanzienlijke verhoging van de uitvoer van landbouwproduk- ten. Als de VS betaling eisen voor verleende militaire diensten, is dat normaal, vónd ir. Knottnerus. maar dit dient niet uitsluitend door de Europese landbouw te worden opge bracht. RESOLUTIE De rustig verlopen vergadering van het COPA is geëindigd met de aan vaarding van een resolutie, waarin de prijsvoorstellen van de Europese Commissie onaanvaardbaar worden ge noemd en waarin wordt vastgehouden aan de COPA-eis: een algemene verho ging van 7.5 procent met variaties per produkt Net als de commissie wil ook het COPA snel naar de eenheid van de Gemeenschappelijke markt te rug, maar dat streven mag het berei ken van de meest wezenlijke doelstel ling van het Gemeenschappelijk land bouwbeleid: het 'vergelijkbare' inko men van de boeren, niet in de weg staan. Zolang het nodig is. wil men het systeem van compensatie, vooral aan de grens. bouwprodukten en van een gemeen schappelijk prijsniveau. De door de Commissie voorgestelde prijsverhoging zou het prijspeil in Nederland vrijwel niet beinvloeden. Boeren, die met een prijsverhoging van 2.76 procent niet in staat zouden zijn hun gestegen kosten te dekken zouden, volgens het voorstel van de Commissie dat eveneens door het Par lement was goedgekeurd, door de na tionale regeringen kunnen worden ge holpen door sociale en belastingmaat- reeelen. Het Parlement was eveneens akkoord eegaan met een extra verhoging van de rundvleesprijs met 8 procent (er is een produktietekort van 560.000 ton) en een verlaging van de boterprijs met 11 procent, gezien het boterover- sehot van ruim 400.000 ton begin vorige maand 'Iets te simpel' Het argument van degenen, die meen den dat men de boeren niet mag laten opdraaien voor de monetaire crisis, en dat zij de inflatie niet hebben veroorzaakt maar er juist het slachtoffer van zijn. noemde ir. Lardi nois 'iets te simpel'. Wel gaf hij toe, dat de landbouw in het algemeen geen inflatie heeft veroorzaakt in de landen van de EEG. In de Verenigde Staten en Engeland is dit echter wel het geval, en 'het gaat niet aan hier voor de Gemeenschappelijke land bouwpolitiek verantwoordelijk te stel len', aldus de Europese commissaris. Het voorstel van de Engelse conserva tieven was. volgens ir. Vredeling, in gegeven door dc wpns de publieke opinie in dat land te doen geloven, dat niet het meningsverschil tussen regering en vakbonden, maar de Ge meenschappelijke landbouwpolitiek dc oorzaak van de inflatie in Engeland is. Volgens de Britten zou prijsverho ging de vorming van overschotten en inflatie in de hand werken. Wat zij niet met zoveel woorden zeiden, maar kennelijk wel op de achtergrond meespeelde, is dat Engeland tegen 1978 zijn thans lage prijspeil aan dat van de Gemeenschap moet hebben aangepast. Elke prijsverhoging maakt die aanpassing uiteraard moeilijker. GATT Prijsverhoging zou. aldus de Britten, bovendien de onderhandelingen, die Europa in het kader van het GATT vanaf september met Amerika zal voe ren, bemoeilijken. De voorzitter van de Voedsel en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO), dr. Addeke Boerma. heeft de Europese Gemeenschap kort geleden gevraagd meer graan te produceren en op te slaan teneinde de honger, die 'heerst van Dakar tot Dacca', te kunnen be strijden. In wereldverband bestaat geen graanoverschot, aldus ir. Lardi nois. Europa zou eenvoudig niet in staat zijn in het GATT met de Amerikanen over de landbouw te praten als het niet de weg naar een gemeenschappe lijke markt zou terugvinden. 'Gebeurt dit niet. dan zullen straks in feite de nationale regeringen afzonderlijk met de Verenigde Staten moeten gaan on derhandelen DEN HAAG De schade die door de storm van maandag werd aangericht aan strandpaviljoens en strandtenten, zal door de stichting nationaal rampen fonds gedeeltelijk worden vergoed. In de statuten van het fonds staat dat be drijfsschade niet voor vergoeding in aanmerking komt, maar men heeft in dit geval toch besloten tot het verle nen van een tegemoetkoming omdat de strandpaviljoens en strandtenten na de novemberstorm van vorig jaar moei lijk verzekerbaar waren. Andere uit keringen zijn van het rampenfonds niet te verwachten, zo is meegedeeld Landschap ontsierd Van een onzer verslaggevers ARNHEM De provincie Gelderland heeft gisteien aangekondigd dat komend seizoen van haar kant door middel van een drietal ge wezen politiemannen verscherpte controle zal worden uitgeoefend op de plaatsing van toercaravans. JINfi ITERDAM Het scheepsbouw- 'cern IHC-Holland kan met geen pq, gelijkheid zeggen hoe groot het "e? zal zijn dat de Amerikaanse 'tiging van het concern, Le Tour- iu, zal lijden op drie hefeilanden in aanbouw zijn voor Amerikaan- Braziliaanse en Deense rekening, st staat dat de kostenbegroting ÏJpr de bouw van deze drie eilanden Hangrijk zal worden overschreden. raad van bestuur van IHC-Holland ^^Ide tijdens de jaarvergadering in 'tterdam bevestigen noch ontken- n dat het totale verlies rond 25 - zal belopen. verliezen bij Le Tourneau zullen 'resultaten van het concern ook dit p nadelig beïnvloeden, zo deelde ir. ran den Berg, voorzitter van de van commissarissen mee. Van [atieve invloed op die resultaten ook de nog onbekende gevolgen de metaalstakingen. Mendes Gans AMSTERDAM Bank Mendes Gans verwacht op grond van de resultaten in het eerste kwartaal en op grond van de meerjaren-planning dat, on voorziene omstandigheden voorbe houden, de winst over 1973 hoger zal zijn dan over 1972, zo is op de jaarvergadering meegedeeld. Gazelle DIEREN De rijwielfabriek Gazelle 500 werknemers heeft door de staking \an de metaalarbeiders sinds 9 maart tot dusver een omzetverlies van meer dan 4 miljoen gulden. De produktie is stil komen te staan. Nor maal maakt Gazelle duizend fietsen per dag. Batava hervat betaling dividend na 12 jaar NIJMEGEN De diversificatie van Batava Margarinefabrieken heeft in 1972, na het wegwerken van fiscaal compensabele verliezen, tot een posi tief resultaat geleid. Daarom is een uitkering van een bescheiden divi dend mogelijk. "Gedacht wordt aan 5 of 6 pet. Voor het laatst keerde Batava dividend uit over 1960 (4 pet.). Binnenkort zal nadere informatie ge geven worden over de structuur, doel stellingen en het toekomstige acquisi tiebeleid. Batava opereert als werk maatschappij van de Federatie Vere nigde Fabrieken (FVF), die verder in de voedingssector OVO zuivelproduk- ten in Oisterwijk en Bato levensmid- delenfabrieken in Oosterhout heeft ondergebracht. De non-food-sector be vat twee drukkerijen in Oosterbeek. De handelsonderneming Heimij en de Cosmetica-lijn academie Weimar im port. De meerderheid van de aandelen is in handen van de heer J. M. Holtrust. ellt is niet dc bedoeling dat in de nabije toekomst een bod op de outside aandelen zal worden uitge bracht, aldus Batava. Etos EINDHOVEN Over 1972 heeft de Etos-coöperatie een recordbedrag van 10.2 miljoen kunnen uitkeren aan de leden (ruim 80.000 gezinnen). Over 1971 keerde de Etos ƒ9.8 min. uit. De omzet steeg vorig jaar met 5.8 pet. tot 152 min. zo blijkt uit het jaarverslag van deze coöperatie, die geheel zelf standig opereert in en rond Eindho ven en 104 vestigingen heeft. Bijna de gehele winst wordt uitgekeerd. Etos is financieel geheel onafhanke lijk van CO-OP maar verricht wel inkopen bij deze organisatie, wan neer het bij CO-OP goedkoper kan', zo zei een woordvoerder van Etos. De Etos is vorig jaar begonnen met het brengen van discountartikelen. Een proefwinkel werd geopend in Ge- mert en voor dit iaar hoopt men nog tien van deze winkels onder de naam Codi te openen. Bij de Etos werken tegen .de 1500 personeelsleden. In Eindhoven is de Etos de derde in grootte van de levensmiddelenbed rijven. NOVE HOOGEZAND Noordelijke Indus trie voor Vezelverwerking (Nove) heeft in 1972 het verlies weten te beperken tot 2.85 min. Het bestuur ARNHEM Vihamij-Buttinger heeft over 1972 een winst na aftrek van be lasting behaald van rond 1,44 min, hetgeen een belangrijke verbetering betekent ten opzichte van 1971, toen de winst 194.653 bedroeg. Hierdoor wordt aan de jaarvergade ring (op 18 mei) voorgesteld het di vidend te hervatten en 6 per aandeel van 100 uit te keren. De winst over 1971 werd aan de reser ves toegevoegd en het dividend werd gepasseerd. Over 1970 werd 11 pet uit gekeerd. Niet slechts op de Veluwe. waar al leen al meer campings zijn dan in heel Zwitserland, maar ook in de Achterhoek en in het Rivierengebied zijn zoals gedeputeerde mr. S. J. Wijnperle zei talloze voorbeelden geconstateerd van wezenlijke aantas ting van kwestbaar landschapsschoon. Met alle begrip voor het verschijnsel kamperen, dat volledig is aanvaard, meent de provincie paal en perk te moeten stellen aan de uitwassen. Gedeputeerde Wijnperle betreurt het, dat er, wat het kamperen betreft, nog steeds geen rijksregeling is. Zolang wetgeving terzake op zich laat wach ten, moeten de lagere overheden er op toezien dat de landschappelijke belangen niet al te zeer in de knel komen. Om die reden heeft Gelder land vorig jaar een nieuwe caravan-, tenten, en ligschepenverordening ge kregen. Ook al omdat er geen maat- staven zijn ten aanzien van de vraag wat toelaatbaar is, zijn diverse be roepsmogelijkheden ingebouwd, en wil de provincie een zo soepel moge lijk standpunt innemen. Wie ergens een caravan wil plaatsen, doet er het best aan zich vooraf bij de betreffen de gemeente te laten adviseren. Een onderzoek heeft aangetoond dat een groet aantal caravans zijn neerge zet op plaatsen, waar ze het landschaD duidelijk ontsieren. In elk van kopen, zelfs tot 34 per vierkante meter terwijl die niet meer dan zo'n 70 cent per vierkante meter waard is. Men kan daar namelijk met die grond meestal niets doen (onder meer mag er in de regel niet gekampeerd wor den). Dit heeft, zei hij. al heel veel leed veroorzaakt BRUSSEL Vrijdag is het definitie ve besluit gevallen dat de EEG 200.000 ton van haar boterberg van in totaal 400.000 ton aan Rusland zal leveren. De Russen krijgen die boter voor ongeveer 25 cent per pakje. Dat is ongeveer de helft van de wereld marktprijs en het betekent bovendien dat het Europese landbouwfonds on geveer 1.1 miljard gulden op deze transactie zal moeten toeleggen. Rusland heeft het afgelopen jaar een bar slechte oogst gekend hetgeen tot gevolg had dat veel vee afgemaakt moest worden omdat er geen voeder- granen meer waren. Daardoor ont stond een tekort aan boter. Van de in totaal 200 000 ton boter die naar dc Sowjet Unie gaan (waarschijnlijk wordt ze daar doorgeleverd aan de Russische strijdkrachten) komt 110.000 ton uit Frankrijk 60.000 ton uit Duitsland en 30.000 ton uit de Benpluxlanden. LONDEN-AMSTERDAM Motherca re. een Engelse maatschappij die arti kelen verkoopt voor aanstaande moe ders, babies en kinderen tot vijf jaar. gaat in de Amsterdamse Kalverstraat en op het Rokin haar eerste Neder landse zaak vestigen. In de Kalverstraat zijn twee panden aangekocht, die zullen worden afge broken, waarna hier een warenhuis zal worden gebouwd bestaande uit een souterrain, begane grond en vijf verdiepingen. In het gebouw zal te vens de Nederlandse postorderafde ling worden gevestigd, mothercare-by- post (Holland). Met de bouw zal te gen eind mei worden begonnen en gehoopt wordt, dat 100 pct-dochter Mothercare in het najaar van 1974 zal kunnen starten. De door Mothercare gekochte panden waren destijds eigendom van het mo demagazijn De Bonneterie. Zij werden echter niet door het modehuis ge bruikt en waren verhuurd aan der den. De Bonneterie zelf zal niets ver anderen zei een woordvoerder. 'Inte gendeel, de zaak is vernieuwd en verjongd'. De catalogus van het postorderbedrijf van Mothercare. die al in acht talen verschijnt, zal in het najaar van 1974 ook in het Nederlands verschijnen. Mothercare heeft in Groot-Brittannië 135 zaken, alsmede een postorderbe drijf dat in de hele wereld actief is. Op het vasteland van Europa zijn zaken en postorderbedrijven gevestigd in Oostenrijk. Denemarken. Noorwe gen. Zweden. Zwitserland en de Bondsrepubliek. In het in maart 1972 geëindigde boekjaar bedroegen de ver kopen 24.5 min pond 177.63 min) en de winst voor belastingen 3 min pond 21.75 min). AMSTERDAM Drs. H. ter Heide, oud-voorzitter van het NVV, wordt commissaris van de KLM. De benoe ming zal plaatsvinden in de jaarverga dering van 2 augustus. De vorige maand werd de oud-vakbondsman be noemd tot lid van de Raad van Ad vies van de Amro-bank DEN HAAG De raad van ministers van d-» Europosc Economische Ge meenschap heeft besloten het invoer recht van achttien procent op oude aardappelen tot en met 1 juni en dat van vijftien procent op nieuwe aard appelen tot en met 1 mei te schorsen. Dat heeft het produktschap voor aard appelen gisteren meegedeeld. Kon. Olie noteerde gisteren S 42%-43 (42%- Philips $20(20%-%). Unilever S 53% 54 (53%-%) en KLM $37». (37%). Op gave duPont. Glorc en Forgan. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In hel telefonisch avondver- kecr kwamen gisteravond de volgende koer sen tot stand (tussen haakjes staat de offi ciële sloikoers van gistermiddag). AKZO 85.60 (85.90) Hoogovens i86.90). Kon. Olie 126.0d-126.40gl >126 00). Philips 59.80 (59.80). Unilever 158.50gl (158.40). KLM (111.60). noemt dit resultaat in vergelijking met het verlies van 4.8 min. over 1971 'een duidelijk begin van herstel'. De genomen maatregelen beginnen nu vruchten af te werpen en voor het eerste kwartaal van 1973 was het nettoresultaat dan ook aanzienlijk be ter - dan het vergelijkbare resultaat van 1972. Het bestuur hoopt dat de afschrijvingen voor 1973 kunnen wor den verdiend. Van der Hoop, Offers ROTTERDAM De Rotterdamse bankiersfirma Van der Hoop. Offers en Zoon is omgezet in een naamloze vennootschap. De voor de eerste maal gepubliceerde balans geeft per 1 janu ari 1973 een balanstotaal van bijna ƒ78.6 min. In de geconsolideerde cij fers zijn begrepen de volledige doch terondernemingen (commissionairs in effecten) Lind, Jarman en Westerou wen van Meeteren in Amsterdam en Jarman. Heyting Roelofsz-Humfeld en Co in Den Haag. Van der Hoop, Offers en Zoon maakt drie Gelderse kwartieren blijkt een te ^,l" industries fippl liit iron rlo TTnrlin T .inonnnLtl errnto rlriiï.- nn Ha riotiiiit- Ia viin "IlimiUIW IV isnil deel uit groep. van de Iludig Langeveldt Koersen in Montreal 8.84L 8.80L grote druk op de natuur te zijn ontstaan. Niet zozeer gebrek aan bij- /oorbeeld sanitaire maar gemis aan privacy doet velen de officiële campings ontvluchten zoeken. In honderden gevallet. hierbij stukjes bos weggekapt of bij water rietkragen vernield door- 1 dat men een privéhaventje groef. Het feit dat de Gelderse maatschappij van Landbouw een onderzoek gaat instel- Admiral c, len naar de oorzaak van het geringe aii^mcImih aantal boeren, dat vergunning heeft Jm "st* u„ gevraagd om drie caravans te mogen Atnsted in< plaatsen, doet gedeputeerde Wijnperle veronderstellen dat veel agrariërs te- gen de rompslomp opzien. Bavuk n*. NEW VORK 5/4 43% 6 4 43% ,,id^M.,i.,r 61»% 61% 61% 22% "m 15»* 15»,* Airco 13% 13% (len Electric 27% 61% 27»* 27% Allied Chemie;. 32% 32% Geri Foods - ?S 25 2% Alum Cu-"1 Am 51'; 50 Gen Motors 7? t'epsicn 82% 82% American Hi ui 40% 40% 21 21% I'helps Undue 46% 31% 31% Gen lei 4 lei 27% 28 Philip Morris 127»a 130 Am I'yantunid 26% 26% Getiy nil 108', 106', Phillips I'etr 44% 45 '1 Am Eleclr P"iv 25% 25% Gilelle 56% 53 Procter Gamhl 98% 98% Am Metal dim 32'. .12% Gun hel Brothers 20% 2) Am Motor» 9 0% Goodvear 1 and f 25% 2-5% RCA 26% 26»-* Am Smell l< 21% ".'1 Gulf (III 25% 25»; Republic Sleel 27% 27% Am lil lei 50', 50% Kevnolds I rid 45% 45% A in pen Armco Sleel All-nil Hu lili.li 5 20 21 72% 5% 20% 21% Illinois (Voir losilcn 1Btivin Mach 21% 21% 11% 11% 4?2% 423»* Kovul Dutch I'etr Santa M Ind 42% 25% 42% 26». Intern Harvester Mb 32% Sears K>>ehuck 98% 101 37% Inl Nick ot Can 33% 33% 45% 46»* i-ndll 2s% I III Caper 36% 37% Southern 18% 18', Helhl Meet 28% Inl Tel 4 Tel 42% 43»; Southern Pacific 35 35', Iti.eimt 20% 20% Kailuav 37'* 31 Burlinuinii ind 32% 33 Johns Manviiie 23% 23% Sperrv Rand 40% 40% can I'acatic Kv 18% 18% tones and 1 aneh 20% 21% Stand ml Indiana 81% 85»« 82»* 82»* Celane»e 33% 33% 27% 94% 95 l'ha»e Malihail 45 15% Keliiiecott Copper 27 Slndeli..Iter Worth 43% 43% K 46% 40% Kraft Co 47 49 49»; Chrvhler 32% 33% Cities Service 46% 46% l ine launcn Vuiutl 10 16 Coluaie Falinol ve 05 I.UIon Ind Lockheed Aircrah 10% 10»* 1 exus Gulf 37% 37% 156»; Coll Industries 18 18% 21% 7% 21% Texas Inst 152% C'limmoiiw Kilis 33% 33 Marcor Transamerica 13% 13'/, Cons Edison 24% 24% Cont Can 26% 26% Martin Marietta 17% 17% Unilever Colli Oil 34 3Ï May Dep Stores 34 33% Curlls.s Wriyhl 28 25% Mi ihllllll II llnlllllu 34% 69 35 68% 42 Curtiss WneM A Mohil Oil Corp Uni Roval 12% 12% Pari Ind 34» 34% - United Aircraft 35% 35 Deere and Co 41% 41% 50% 28% 14% 50% 29% 14% coiled Brands 8% 8»* Dmv Chemical Du Pnnl i El i 99% 100% 165 187»,* Nahisco Vat Distillers us Sleel 32 32% Eastman Kodak 135% 137% \J| Gvpsum \al Sleel 15% 37% 15 38 Wesl Union Tel West.ill-house El 28% 36% 28 36', First Nat Cilv 74% 76 \nl 1 ead Ind 14% 15% Wi.oiwi.rih 21»; 21 3 apr. 927.75 195.45 107.23 74.39 504.3 4 apr. 925.05 194.33 106.66 74.38 50.32 PrÜsieS 5 apr. 923.46 193.83 106.28 74.29 506.6 Anna. utii lui. u i.. 3 apr. 12.910 18.260 1.768 380 1.036 apr. 11.890 16.430 1.777 509 902 Bedenkelijk vindt hij het ook. dat in het Linge-gebied in de Betuwe grond- speculanten fors bezig zijn. Zij probe- 5 apr. 12.750 16.450 1.770 *58 944 ren grond in de uiterwaarden te ver- Huur uorp Madikun fund

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 29