e verloedering van een Olympisch dorp legering amen met bouwers' 'Misrekeningen dateren reeds uit beginfase' indage, toen nog president ïC, verstoorde weliswaar de jsplechtigheid met een te uitgesproken 'The games maar zijn woorden mis- -. De Olympische beweging dejede daardoor?) versneld in De bevolking van Colorado Winterspelen in Denver en ial ziet het er voor 1976 voor verwarrend onduidelijk uit. lijkt de Spelen te hebben n, van de ene dag op de zijn teruggekeerd naar de an alledag. Olympia is ver in aannemelijke verklaring, toch nog naar vragen open het Olympisch dorp is nog woonwijk van opmerkelijke nische structuur en, wat weegt, de woningnood knelt en na de Spelen nog altijd c als ervoor. De vraag waar- Olympische dorp dan nog staat, draait voor Joachim jgeite, afgevaardigde van de SPD parlement van de deelstaat vooral om het geld. De hui onbetaalbaar. bel wendde hij zich met schrifte- jen tot de Beierse minister nciën, Ludwig Huber. Hij voorbeeld of de bouwmaat- VO 8rond inderdaad goed- i gebruikelijk van de rege len gekregen, opdat de huur- oppnjzen aan de lage kant ijven, of de overeengekomen niei :'is van 1247 mark per vier- alepr niet te veel is overschre- prijzen van 1700 tot 2 300 rden gevraagd, of het niet aar is dat een gezin voor 'ark een woning kocht die later (bij het sluiten van lieve contract) 224.000 mark losten, en of het niet toelaat- .dat de bouwmaatschappijen Olympisch dorp een bruto- st i1 400 miljoen mark hebben iden? Schmolcke moest lang op aandringen en na zes weken J was hij nog niet veel wij- M Maximilaneum. het ge- het Beierse parlement ze- Joachim Schmolcke gehaast, in interpellatie door. op dat in. Het kwam erop neer dat an de stijgingen te doen is, n is uitgegaan van gemid- Wn van 1968. De gemiddelde 1969, toen het verdrag met Maatschappijen werd geslo- I nog steeds niet vast cn l het geval is, kan er van n8 geen sprake zijn. 'De regering rekent nog wat de prijs voor 1969 moet ■«ebben in november geant- tnlv bezig te zijn en dat zijn ze nu nog. Ik kan het niet bewijzen, maar ik heb het sterke vermoeden dat er een nauwe samenhang bestaat tus sen de bouwmaatschappijen en de Beierse regering. Er is naar mijn overtuiging sprake van een versluier- ringstactiek om de bouwmaatschappij en te dekken. Ten koste van de vertwijfelde kopers, die moeten wach ten. De bezetting van het dorp is zwak, er staan veel huizen leeg. Dat bewijst dat het de bouwfirma's niet slecht kan gaan. Anders zouden ze het zich niet kunnen permitteren de hui zen zo lang onverkocht te laten staan'. Geen antwoord Op de vraag of er niet sprake is van woekerprijzen, wilde de Beierse rege ring geen antwoord geven. Schmolcke zelf praat niet meer over de bruto winst van 400 miljoen mark. Vergeet dat maar, zegt hij. Wel wil hij praten over de d uidelijke belangenbeharti ging: 'Dc huurders en kopers moeten schandalige prijzen betalen omdat ze moeten wonen de particuliere on dernemingen worden steenrijk en het ministerie van financiën zegt dat ze niet kunnen oordelen over mijn ver denking van woeker. Bovendien ge loof ik niet dat de bouwers zich bij de eerste berekeningen kunnen heb ben vergist. Het zijn geen amateurs. En, als ze zich zouden hebben vergist, zullen zij het verlies moeten dragen en niet de huurders en kopers. De situatie is momenteel zo dat de winst van de Olympische Spelen in handen van particulieren terecht komt en dat het verlies van de Olympische Spelen door de gemeenschap moet worden gedragen'. Hoe is de belangstelling voor deze ontwikkeling? Is er sprake van apa thie. van een sfeer van de kop in het zand steken? Schmolcke: 'Ik geloof dat er bij de bevolking wel belang stelling is, dat mijn vragen een grote response hebben gekregen. In de pu bliciteitsmedia is de aandacht verschil lend. Stern bijvoorbeeld schenkt veel ruimte aan de zaak, maar andere kranten doen vrijwel niets. Ik ver moed dat ook iets met de situatie van de kranten te maken heeft. De kranten krijgen veel advertenties van bouwmaatschappijen en zijn bang die kwijt te raken'. Resteert de vraag waarom Joachim Schmolcke pas na de Olympische Spe len met zijn vragen is gekomen: waar om de SPD (in Beieren in de opposi tie) niet heeft zien aankomen dat het fout zou gaan. Schmolcke: 'Wij heb ben van het begin af kritische gelui den laten horen, niet zozeer in het Beierse parlement dan wel in de ge meenteraad. Misschien is dat niet vol doende gebeurd, hoewel de SPD zich naderhand duidelijk heeft verzet. Niet tegen de Olympische Spelen, maar te gen de vergroting waardoor de kosten werden opgevoerd'. Olympisch dorp Overzicht roeibaan /KWARTET ZATERDAG 7 APRIL 1973 SPORT T23/K23 Hans Schmit mpia zegt, denkt aan wedstrijden en records, aan een an sportmensen uit de gehele wereld. Iedereen weet dat (gebeurtenis van deze omvang niet zonder een adequate ie kan plaatsvinden. Maar de meesten denken alleen aan lat 16 dagen lang wereldnieuws is. Wanneer die 16 dagen Ijn, wanneer de laatste muziek geklonken heeft, herneemt ilijks leven zijn gewone gang, pakken sportmensen en hun koffers Wat blijft, zijn herinneringen aan een jelevenissen. Bij de Olympische Spelen worden niet alle net medailles beloond. Er zijn ook 'stille' topprestaties, rganisatoren, van de stedebouwkundigen, van de gemeen- edrijven, van de bouwmaatschappijen, de architecten en ernemers die, ieder voor zich en toch gezamenlijk, de 5ie Spelen 1972 mogelijk maakten', rden sierden een van de vele boekwerken waarmee vorige bezoekers aan de Olympische stad Miinchen werden t. Het thema was geliefd: de records op de velden leven lort in de herinnering, maar alle andere records (in in- en. in bouwprestaties) betekenen een blijvende en con- iruitgang. Miinchen en zijn bewoners hebben het geld, uit de gehele Bondsrepubliek, niet zo maar over de balk Nee, ze smeten zó dat er iets moois overbleef. In een eneens kort voor de Olympische Spelen verschenen druk- mt de stad Miinchen die grote blijvende voordelen op. [jvoorbeeld, die dankzij Olympia nu nog steeds vier of oken tellen in plaats van de armoedige twee stroken van En de woningbouw natuurlijk. Het Olympisch dorp en lorp, met hun reeds lang vast staande bestemmingen, ïpisch dorp met rond 3600 wooneenheden zal wat betreft met mannendorp aan iedereen ten goede komen. Het vrouwendorp met ongeveer 1600 wooneenheden wordt studenten stad. De tijdens de Spelen door journalisten gebruikte woonwijk aan de westelijke rand van het Oberwiesenfeld zal na de Olym pische Spelen een nieuw thuis voor 1400 woningzoekende Miin- chensc families zijn'. De voorspellingen zijn slechts ten dele uitgekomen. In het pers- dorp wonen inderdaad gezinnen, in het vrouwendorp huizen, ge zien de oude ongewassen auto's op de parkeerplaats, studenten. Maar het meeste van het moois dat Miinchen zou overhouden, ligt er zeven maanden later verloederd bij. Het Olympisch dorp staat grotendeels leeg. De straten zijn vuil. En hoewel de auto in het dorp taboe is en de zon het begin van de lente daadwerkelijk steunt, speelt er geen kind in die straten. Als het donker is en ook de spaarzame geluiden zijn verstomd van timmerlieden die nog steeds de door de sportmensen achtergelaten puinhopen her stellen, maakt het donkere dorp. omsloten door brede verlichte autowegen, een spookachtige indruk. Het wekt dan ook nauwelijks verwondering dat een van de Münchener boulevardbladen onlangs wist te berichten dat de huisbewaarders in het Olympisch dorp van hun broodheren, de bouwmaatschappijen, opdracht hebben gekregen om 's avonds zo hier en daar wat lichten aan te steken. Om het geheel wat op te vrolijken en aspirant-kopers een wat fleuriger beeld te geven. Het waarheidsgehalte van het bericht is niet te achterhalen. Het wordt niet bevestigd, maar ook niet tegengesproken. Het typeert in ieder geval een niet te loochenen feit: het Olympisch dorp is een vrijwel dode stad. ïmentslid Joachim Schmolcke: dorp, dat nu 1400 families onderdak verschaft. Rapport van Bundesrechnungshof: MUNCHEN Het Olympische Dorp is niet de enige misrekening van de Spelen; het is echter wel de duidelijkste. Naast 't Olympisch stadion bijvoorbeeld ligt, uiterlijk geheel in tact, het wielerstadion. Kosten: 24 miljoen mark. Gebruiksmogelijkheden: gering. De houten baan immers is volgens de nieuwe voorschriften van de wielerfedera tie enkele meters te kort voor internationale wedstrijden en het dak bedekt, volgens de Olympische voorschriften, alleen baan en tribu nes en niet het middenveld. De Zesdaagse van München moest daar om uitwijken naar een grote sporthal, enkele honderden meters ver der. Het middenveld wordt nu bedekt door een grote opblaasbare hal, waarin enkele tennisbanen zijn aangelegd. Een miljoenenprojekt dient uitsluitend nog als entourage! Een ander voorbeeld van hoe het is 'voordelige' gevolg: geen voorzienin- misgelopen, ligt buiten München, aan gen in de infra-structuur, geen hui- de noordkant, in de gemeenten Feld- zen, geen scholen, geen gezinnen, en: moching en Oberschleissheim. Daar geen politieke macht. Een ander ver werd een unieke roeibaan aangelegd, haal dan dat ten tijde van de Olympia die echter een geheel andere bestem- werd gehoord, ming krijgt dan aanvankelijk de be doeling was. Socioloog Reinhard Wet- ter, lid van de 'Studiegroep voor soci- MlSTGKSning aal onderzoek' en mede-aüteur van het boek 'Anti-Olympia': 'Er zou in Dat de consequenties van de Olympl- Feldmoching een groot vrijetijds-cen- sche Spelen München boven het hoofd trum worden gebouwd. Nu blijkt ech- zijn gegroeid, wekt nauwelijks verba ter dat het een topsportcentrum voor zing. De 'Studiegroep voor sociaal on- de roeibond wordt. De architecten die derzoek' bijvoorbeeld heeft bij herha- het centrum hebben gebouwd, zeggen üng op de misrekeningen gewezen, nu dat ze alleen een roeicentrum Niemand luisterde toen. Eerst na de moesten maken en dat, als ze toen Spelen worden degenen die toen als geweten hadden dat het een vrije- sikkeneurige zwartkijkers en ziekelij- tijdscentrum moest worden, ze de ke bemoeials werden afgeschilderd, in daartoe noodzakelijke voorzieningen het gelijk gesteld. Door het in Bonn voor weinig geld hadden kunnen tref- zetelende Bundesrechnungshof bij- Ten. Nu zijn die voorzieningen echter voorbeeld; een overheidsinstantie die te duur om alsnog aan te brengen. De de overheidsuitgaven aan een be- architecten zijn destijds gewoon om schouwing onderwerpt. In het finan- de tuin geleid'. cieel verslag over het jaar 1970 (ver zonden 31 oktober van het vorig jaar) is ook een overzicht van de kostenont- MlddenStand wikkeling van de Olympische Spelen opgenomen. Een afsluitend overzicht De Olympische Spelen hebben niet is het niet. omdat 'een volledig over gebracht wat werd voorgespiegeld, zicht van de totale kosten nog niet Dat geldt niet alleen voor het gebruik mogelijk is'. Desondanks komen uit van de accommodaties, maar gaat ook het rapport enkele frappante fouten, op voor minder tastbare zaken. De misverstanden en verkeerde bereke- Spelen bijvoorbeeld zouden de mid- ningen naar voren, die uiteindelijk denstand gouden eieren brengen, tot de nooit gewilde gigantische Spe- maar ook die verwachting is niet len hebben geleid. Bij het afsluiten geheel bewaarheid. Reinhard Wetter: van het contract over de financiering 'De Spelen hebben een potentieel tussen de bondsregering, de regering mensen bijeengebracht dat niet met van Beieren en de stad München (op geld smeet. De mensen kwamen met 10 juli 1967) werd overeengekomen z'n vijven in een auto, brachten brood dat het totaal-bedrag de 520 miljoen en boter mee, sliepen bij kennissen, mark niet mocht overschrijden. Des- om het zo goedkoop mogelijk te doen. ondanks werd enkele weken later Ze hadden al lang genoeg gespaard een prijsvraag uitgeschreven voor het voor kaarten. En de mensen die wel ontwerp en de bouw van de Olympi- geld hadden, kropen niet in een goed- sche accommodaties, zonder die beper- koop hotel en gingen niet in een of king te vermelden. Het gekozen ont- ander restaurantje eten. Die zochten werp bedroeg 821 miljoen mark. Dat de dure hotels op'. bedrag steeg tot november 1971 met Die verkeerde calculaties komen niet 160 procent tot 1.350 miljoen mark. zomaar uit de lucht vallen; de moei- De buitenwereld is altijd voorgehou- lijkheden zijn te voorzien geweest, den dat deze stijgingen vooral het München bijvoorbeeld telt een hoog gevolg waren van de loon- en prijs- aantal gastarbeiders. Op de scholen is ontwikkelingen. Het Bundesrech- ieder vijfde kind een kind van een nubgshof schrijft echter: 'Deze kosten- gastarbeider en in 1985 geldt dat bij stijgingen zijn ten dele ontstaan door de huidige gang van zaken voor ieder loon- en prijsstijgingen. Het grootste tweede kind. Bij de bouw van de deel van de kostenstijgingen is echter Olympische accommodaties kon nog ontstaan doordat het oorspronkelijke vol trots worden vermeld dat het om concept van de eenvoudige Spelen is een werkelijke mondiaal project ging: opgeheven, doordat onderhandelingen er hadden arbeiders uit meer dan zó lang duurden, dat de uitvoering twintig landen aan de bouw meege- van de bouw constant in tijdnood werkt (ook Palestijnse guerrilla's, zo- verkeerde, doordat een goede schat- als naderhand bleek). Nu echter vor- ting niet mogelijk was omdat de be- men de gastarbeiders een probleem slissing viel toen de planning nog voor de heersende CSU/CDU. De bui- niet rond was. doordat het bouwpro- tenlandse arbeiders worden duur gramma steeds werd veranderd en (vragen huizen, scholen) en dreigen gecompleteerd en doordat de kosten door een SPD-voorstel (na vijf jaar van het dak te laag werden geschat', stemrecht) ook een politieke macht Het Bundesrechnungshof constateert (13 procent gastarbeiders in München, ook dat de vertegenwoordigers van de waarvan 10 procent stemgerechtigd) bondsregering, een van de drie partij- te worden. De Beierse regering over- en, te weinig invloed hebben gehad, weegt een soort roulatie-principe ten De gemaakte fouten komen op deze aanzien van de gastarbeiders in te wijze in een ander licht te staan voeren. Dit houdt in dat gastarbeiders een licht ook dat de vermoedens van maar twee jaar in Beieren mogen Joachim Schmolcke aanzienlijk aanne- werken en dan terug moeten. Het meiijker doet uitkomen. land EN De §erin£e belangstelling voor de woningen in het an,ch dorp valt moeilijk te verklaren. Misschien is het een men- verandering ten opzichte van de Olympische Spelen. Jaren- ^^nsde de Bondsrepubliek van het 'Grote Feest van de Jeugd Werplri' leefde München naar een hoogtepunt toe. De vrolijk- Stgfrde aanvankelijk hoogtij, mede dankzij het feit dat kosten Hbeite werden gespaard en het feest van de XXe Olympiade in ji het duurste uit de moderne Olympische geschiedenis werd. Jverval van de guerilla's van de Zwarte September, de moord Sraëli's en de ongelukkige ontknoping op Fürstenfeldbruck ediijr het aantal slachtoffers tot zeventien steeg, vloeide de vro- keg. Wielerbaan als omheining voor tennisbaan

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 23