56.- ZZBL m i IF dagen wente irt irt slechts f 7299.- m b™ had u niet gedacht hè... MAZDA-DEALERS o.a. te Postzegel- nieuws Boekenetalage uw probleem ook het onze Kinderboeken schoonheidsbehandeling voorde halve prijs! Daarom éérst VÏVA het jongste blad voorde vrouw UW/KWARTET ZATERDAG 7 APRIL 1973 BINNENLAND T21/K21 men schrijft ons g actie behoudt zich het recht voor ons name in deze rubriek ontvangen me ningen verkort weer te geven. Bij itie wordt met de naam van de lnzen- dertckend. Brieven kunnen worden ge- aan het secretariaat hoofdredactie /Kwartet, postbus 859, Amsterdam. d Golder (2) was een misselijk ingezonden in Tr/Kw van 27 maart, met iorstel om de 7,4 pet verhoging r"Ministers en staatssecretarissen te naar mevrouw Golda Meir voor lieuwe hoed! Ik zou als mijn g te kennen willen geven dat uw Meir meer belang heeft bij olk en haar land (wat ook veel rijker is), dan bij een nieuwe Voor zo'n vrouw wil ik mijn nemen. nt C. Grootenboer itriepredikanten men een theoloog waarom en theoloog nodig heeft om de te lezen, dan krijgt men in van de tien gevallen een ver- naar het verhaal van Filippus kamerling. Uit het feitelijk en dat iemand informatie concludeert men dan tot de dat men de bijbel niet zonder [ische voorlichting mag of kan Werpt men dezelfde theoloog vraag voor of ook het feit, dat voor zijn eigen brood zorgde landen te vlechten, moet volgen n predikant dus selfsupporting t te zijn, dan zal dit bij hem ing veroorzaken. i de we- Hing eeg- alg. liefhebber, student soc. akade- mie CICSA tnboter weldenkende Nederlandse huis- zal het met boer Koekoek eens t het een schandaal is dat er ADVERTENTIE ne dagen bijkomen in een reek die alles te bieden heeft. oUedig verzorgd, dus incL gies, maaltijden en reis: van elk station. rtrek dagelijks t/m 10 mei k informatie in de brochure loeren met NS" op de itions. tordelg uit met NS plannen bestaan, 800 miljoen pakjes roomboter over de grens te laten gaan voor slechts één kwartje per pakje terwijl Nederlandse huisvrouwen 1,65 tot 1,- per pakje moeten beta-r len voor koelhuisboter of verse room boter. Dat de Nederlanders typische margarine-eters zijn is een misselijk sprookje. Dat er Nederlanders zijn die steeds meer margarine eten is logisch: ze worden door de regering gedwon gen margarine te eten omdat hier in ons eigen landje de boter voor de Nederlandse huishoudportemonnaie te duur wordt. Daarom neemt het boter- verbruik van jaar tot jaar af. Boven dien wordt er voor dure, vette marga rines met bijgevoegde kunstmatige vi taminen, te vééJ onware reclame ge maakt. Namens vele Nederlandse huisvrouwen: geef ons roomboter met natuurlijke vitaminen voor een billij ke prijs. Dordrecht mevr. E. Vermey Tragedie Dat is een merkwaardige drukfout in de 'open brief' aan ARP, CHU en KVP in Tr/Kw door prof. Roscam Hengelo Abbing aan deze partijen gericht. Zo luidt de vraag door de redacteur aan de professor gesteld: Maar is er geen 0606030 (2) reden om te vrezen, dat vele kiezers, die sinds jaar en dag uit tragedie stemmen op één van de bekende drie confessionele partijen Juist redac tie: tragedie! Want daar zit het op vast: op de 'tragedie' dat de confessio nele partijen doodsbang zijn voor al les wat socialistisch is. En daarom deze formatie-tragedie. Klassenstrijd (3) Waar blijven we nu de moderne vak beweging de kans aangrijp hele in dustrieën om zeep te helpen en de werkloosheid te bevorderen? Welke industriële mogelijkheden worden ons ontnomen nu we met zovelen voor een dubbeltje op de eerste rij willen zitten en wie zegt ons hoeveel kapi taal er buiten onze grenzen wordt geïnvesteerd, omdat het hier niet meer rendabel is? Het organisatiebe sef is mij van jongsaf aan met de paplepel ingegeven ik ben nu 82 jaar maar ik vraag me nu toch af waar de vakbeweging naar toe wil. Volgens mij gaan we de situatie tege moet zoals die in Duitsland bestond vóór de herwaardering van de Mark (direct na de eerste wereldoorlog). Toen moest men met een tas vol waardeloze bankbiljetten naar de win kel. Dat de moderne vakbeweging op zo'n ontwikkeling aanstuurt is erg, maar nog erger is dat onze christelij ke vakbondsbestuurders daaraan mee werken. Rolde D. Mulder, em. pred. P. Wiegman 6choten onvergetelijke jubileumdag van 'V stelde de secretaris dr. A. J. rgh doodleuk vast, 'dat het niet ig was, dat premier Biesheuvel jaar zijn verkiezingscampagne in het GPV-bolwerk Bunscho- ikenburg. Het was van ARP- neer dan een feitelijke erken- an de partij van Jongeling' (zie 31 maart;. Dit is nu belache- let getuigt ook van wel zeer öpe politieke voldoening. Het an de bedoelde manifestatie sheuvel was reeds in de herfst 171 simpeltjes weg ontsproten t jonge brein van één van onze den ar-kiezers in Bunschoten- iburg-Eemdijk. Dat ons initia- ddelerwijl een regionale verkie- anifestatie moest gaan worden, louter de gewijzigde politieke e mee. En dat deze verkiezings een en eclatant succes mocht wor- >mt door de principiële duide- ellingname van mr. Biesheuvel l niet-aflatende aanhankelijk- fetuigingen van de bevolking, loten oma j W. J. van den Brink dige (voorz. ARP-gemeenschap) lie Akademie een goede zaak als kerken en ike groeperingen besluiten tot ■ichten van een nieuwe sociale lie. Het evangelie zal juist voor i in de hulpverlenende beroe- n geweldige stimulans kunnen ïen hun werk goed te doen. ik het artikel in Trouw van 2 oed, dan nemen de initiatiefne- ot de nieuwe akademie hun ispunt niet in het evangelie, ip grond van het niet eens zijn ontwikkelingen in de nuidige akademies. Nu zouden zij mis- gelijk hebben als op de huidi- ale akademies de evangelische oorden niet meer uitgesproken worden. Dit is naar mijn erva- iet waar, er is hoofdzakelijk van een andere wijze van be- i van de Bijbelse waarheden, i initiatiefnemers de huidige lelingen serieus zouden volgen, uden zij zich wel twee keer en een akademie te beginnen een gepolariseerd (eng christe- standpunt. Is dat nl. niet wat studenten en docenten van de lie 'de Horst' kwalijk nemen? ekenden lopen straks het risico itsluitend marxistisch geschool- liaal werkers of door uitslui- igmatisch christelijk geschoolde niet begrepen te worden! Hergroepering Naar aanleiding van de open brief van prof. Rosea Abbing aan de be sturen van de 3 confessionele partij en wil ik in herinnering brengen, dat door mij in november 1966 exact dezelfde suggestie is gedaan aan deze partijen. De sindsdien verlopen zesen- half jaar hebben, meen ik, wel bewe zen, dat een dergelijke hergroepering gewenst is in de huidige situatie. Wellicht blijft op plaatselijk vlak ver dere samenwerking van de dan ontsta ne groeperingen mogelijk, terwijl op het landelijk vlak de duidelijkheid bevorderd zou worden. Handhaaft men ook op landelijk vlak een confes sioneel verband, dan blijft een nieuwe opstelling bij veranderde omstandig heden mogelijk. Genoemde suggestie is door mij gedaan in een in novem ber 1966 in uw blad geplaatst ingezon den stuk. Lelystad Ds. H. P. Hergroepering (2) De sloot waaruit prof. Roscam Abbing zijn (oude) waarheden als koeien te voorschijn haalt is niet zo diep als het wel lijkt. De PvdA introduceerde kort na de oorlog reeds de partij met vleugels: de protestantse werkgemeen schap en de katholieke werkgemeen schap. Alleen was daar de basis mate rialistisch en de vleugels waren gods dienstig. Bij het model Roscam Ab bing is de basis godsdienstig en de vleugels materialistisch gemotiveerd, nl. werkgever tegenover werknemer en vice versa. Nu wordt juist over deze godsdienstige basis in het betoog van prof. Roscam Abbing weinig ver meld. De tegenstelling links/rechts, die nogal sterk uitgemeten wordt is toch letterlijk genomen een ruimtelij ke, het uitgangspunt van de christelij ke politiek verwijst naar iets boven ruimte en tijd. Dit laatste ziet prof. R. A. wel erg voorbij. Men zou den ken dat de kracht die de wolf met het lam kan doen verkeren ook de tegen stellingen werkgever-werknemer wel kan overbruggen. De eigen identiteit van de christelijke partijen ligt inder daad niet in het al dan niet taktisch opereren op het middenveld, maar zoals ook in de nota Contactraad ARP, CHU en KVP tot uitdrukking is gekomen in een mentaliteitsveran dering vanuit een ander krachtenveld dan het economisch eigenbelang. Dit sluit een realistische instelling niet uit, maar is men alleen maar realist en niet dieper gemotiveerd, dan staat men er ergens toch naast. Amsterdam Hergroepering (3) Allen, die zich betrokken voelen bij de situatie, door prof. Roscam Abbing geschetst, zullen toch zeggen: de orea- nisatiemogelijkheden van A- en ~B- afdelingen in de diverse christelijke partijen, zie ik niet zo zitten. Maar is er dan geen andere weg om de be trokkenheid met anderen waar te ma ken in een politiek handelen, dat samenwerking verdraagt met anderen, die eveneens in de volle maatschappij willen staan? Tegen die allen wil ik zeggen: kiest u heden, wie gij dienen wilt, met zowel de nadruk op kiést als op diénen. Kiézen moeten we nu, er is al te veel gepraat. We moeten nu diendende op weg. Niet met het die nen van eigenbelang, ónze gemoeds rust, ónze welvaart, maar een leven kiezen, dat altijd weer opnieuw in beweging moet komen, dat werkelijk leeft. Ik heb gekozen voor een partij, die aldus een levende beweging wil wijze in Jezus' naam 'duivelen willen uitwerpen' in haar gelederen telt Dat is de Evangelische Solidariteitspartij. Amstelveen E. C. Dekker-Mieg Hergroepering (4) Het voorstel van prof. dr. Roscam Abbing tot hergroepering confessione le partijen, is even scherpzinnig als doeltreffend. Voor hen die de mensbe schouwing van prof. R. F. Beerling gelezen hebben ('Antithesen', met voorwoord van prof. Huizinga), is het niet te verwonderen, dat ook op c'it terrein eens helder en klaar de be trekkelijke waarde van anti-liberalis- me en anti-socialisme gesignaleerd wordt. Een voorbeeld. Het CNV staat praktisch dichter bij het NW dan bij de christelijke werkgeversorganisatie. Deze opmerking van Roscam Abbing heeft een grote draagwijdte, waar de elkaar bestrijdende partijen zich niet zo erg om bekommerd hebben. De existentiële fenomenologie van prof. Beerling kan men niet genoeg raad plegen. We blijven van links en rechts, liever op bekende stokpaardjes rijden. Amsterdam F. G. de Groot Volkomen eens met de heer K. Nie- rop te Andijk (Tr/Kw 28-3). Het doel van een bededag is: ons voor God te verootmoedigen, onze schuld en zon den te belijden, maar niet alleen om die te belijden doch ook om die na te laten! De gereformeerde synode is er niet klaar mee en met prof. Kuitert, ds. Wiersinga en allen die er net zo over denken tot in het oneindige te praten. Ze moeten uit de gereformeer de kerk verwijderd worden, omdat ze Gods eer aantasten. Kollum Breuk (4) R. Lindhout De Afdruk, deel III Time-Llfe-serie De Fotografie 236 blz, vele foto's, ook in kleuren, prijs 37,50. Na De Camera en Licht en Film volgt het boek De Afdruk met 'alles', althans veel, over het ontwikkelen, fixeren, spoelen, afdrukken, vergroten, in een duidelijke tekst met nog weer ver duidelijkende series foto's van de don kere kamer-werkzaamheden. Waarmee veel meer uit de negatieven gehaald kan worden dan er, normaal gezien aan een gewoon afdrukje, in zit. Met harde en zachte ontwikkelaars, ver schillende chemicaliën, temperaturen, belichtingstijden, papieren in velerlei graduaties, doordrukken en tegenhou den van sommige partijen, kan er in de doka nog van alles gered en ge goocheld worden. Er zijn fotografen die daar in het duis ter prachtige witte konijntjes toveren uit een ogenschijnlijk lege zwarte hoge hoed. Wonderbaarlijke mooie afdruk ken van twintig meesters in de kunst zijn daar de voorbeelden van. Er staat bij hoe zij het deden. Ze zijn wel eenzijdig Amerikaans gekozen. Bovendien bevat dit boek de levens geschiedenis van Alfred Stieglitz, met vele schone oude kunstfoto's uit zijn blad Camera Work, dat in het begin van deze eeuw ^ok vooral de Ameri kaanse ontwikkeling van de fotografie weerspiegelde. In de donkere kamer kan zelfs meer, of iets heel anders, worden gemaakt dan de camera ooit 'zag'. En ook daarvan worden de technieken, of trucs, met voorbeelden uiteengezet Dat gaat dan met beeldvervormingen, reliëfdruks, omkeren, solarisatie, scha duwbeelden (zonder camera), monta ges, gomdrukken.tot aan met de hand kleuren en bijwerken toe. Met fantastische, absurde, abstracte, sur realistische resultaten, waar de avant- gardisten, die ook herdacht worden (Man Ray en John Heartfield bijvoor beeld) al zo'n hal-e eeuw geleden mee bezig waren. Wat er allemaal mo gelijk is met gewone negatiefjes is al in vele boeken en boekjes beschreven, maar de rijke uitvoering van diit boek inspireert misschien nog meer tot het ook-eens-proberen. B. H. ADVERTENTIE 140 km/uur motor met bovenliggende nokkenas 65pkSAE 2-snelheden rultewlsser» elektrische rultesproelera waarschuwlngsknlpperllchtinstallatle «diterultrijlampen koolkarrosserie gescheiden remsysteem gelaagd veiligheidsglas In de voorruit... ....rj. tevens dealer voor den haag e.o.: AUTO PALACE - DE BINCKHORST B.V. - BINCKHORSTLAAN 312-322 - DENHAAQ - TELEFOON 070-855100 AMSTERDAM: AUTOMOBIEL BEDRIJF A. v. d. BRAAK, Burg. v. Leeuwenlaan 31. Tel. 020-131775-130727. GRONINGEN: GARAGE VENEMA, Geulstraat - Barestraat 3 - 39, Tel. 050-251604*, b.g.g. 250227 AMSTERDAM: LUDRIKS AUTO MOBIELBEDRIJF, Overamstelstraat 17-19. Tel. 020-351420. ROTTERDAM: AUTOBEDRIJF M. SPEELMAN, Struytenweg 15, bij Boergense- vliet. Tel. 010-293061-297641. AMSTERDAM: MAZDA AMERICAIN, Kerkstraat 176-183-187. Tel. 020-239451-238568. Zaterdags geopend van 10.00 uur tot 14.00 uur. BUSSUM e.o.: AUTOBEDRIJF CROES CO., Landstraat 102. Tel. 02159-14528. WIRDUM: GARAGE ANTUMA, Oude Rijksweg 23. Tel. 05967- 220. Dealer voor geheel N.O. Groningen. Komt heden naar onze show. 3 maal 10 gulden aan prijzen G. Kamerling-Kokmeijer Kunnen de A.R. en de Katholieken werkelijk naar eer en geweten verkla ren, dat zij altijd zo innig met de christelijk hist>rische broeders zijn geweest? Ziet toch eindelijk eens in, confessionelen, dat bij de verkiezin gen is gebleken, dat het Nederlandse volk oneer prijs stelt op bekwaamheid dan op speciale 'kleuren'. Fractievoor zitters, geeft uw leden vrijheid van handelen, dan hebben we binnen de kortst mogelijke tijd een kabinet, dat tenminste zal trachten een van de meest brandende problemen op te lossen, namelijk de inflatie. Amsterdam mevr. A. Stuivinga Sinaasappels (10) Door familie-omstandigheden ben ik na verblijf van 6>/fc jaar in Zuid- Afrika terug in Nederland. In 1970 en later in 1971 was ik lange tijd in de citrus-cultuur omdat mijn firma daar voor besproeïngsapparatuur levert. Van al de toestanden waarover het Outspan-comité zich zo druk maakt, heb ik niets gezien. Wel heb ik twee kleine gevangenenkampen gezien, een voor Karasburg en een voor Bethanië. Maar daar zaten hooguit 500 gevange nen. Als men nu bedenkt dat de provincie waar de citrusvrucht groeit anderhalf keer zo groot is als Neder land dan kunnen deze gevangenen toch niet de hele oogst plukken? Verder heb ik met eigen ogen gezien dat de zwarte arbeiders goed behan deld werden. Ook zijn vele citrustui- nen eigendom van niet-blanken. Men kan Zuid-Afrika nu vergelijken met Europa tijdens de industriële revolu tie. De laatste twee jaar zijn de zwarte arbeiders in hun loon vooruit gegaan, mijnwerkers, havenarbeiders, gemeente-arbeiders kregen 30 procent loonsverhoging. Ik ben eerlijk genoeg om toe te geven dat er nog achter stand is, maar wat de regering de laatste tijd aan sociale projecten ge daan heeft is veel. Bloemendaal W. de Koning Horizontaal. 1. cylindervormig voor werp, 3. omlijsting, 7. zwemvogel, 10. voertuig, 11. verkeerd. 12. vrijgevig, 14, en omstreken (afk.), 15. opium toebereid om te roken, 18. soort hamer, 20. woonboot, 21. tussenzetsel, 23. brandstof, 24. groente, 25. projectiel, 27. onheil aanbrengende godin, 29. vast deel van een boom, 31. twijg, 33. mu zieknoot, 34. aardrijkskundige aandui ding, 35. afk. van Vrijdag, 36. Alge meen Kiesrecht (afk.), 37. lichte steek, 39. vaste brandstof, 41. pl. in Gelder land, 43. ontvangkamer. 45. droog, 47. zwaardvis, 49. snijwerktuig, 50. door, 51. watergeest, 53. speelruimte, 55. mu zieknoot, 56. vis, 58. klap, 59. bijwoord, 60. achting, 61. kolfhamer, 62. telwoord. Verticaal. 1. teken in de dierenriem, 2. mondeling, 3. kolenemmer, 4. over blijfsel bij verbranding, 5. landbouw werktuig, 6. sterke drank, 8. schoen- vorm, 9. schrobnet. 11. tam, 13. plomp, 16. bezinksel, 17. spinneweb, 19. stukje uitgebraden vet, 21. duikereend, 22. tennisterm, 24. reeks, 25. bedelaar, 26. drukte, 28. hoekbalkon, 30. kever, 32. peulvrucht, 37. beschermgeest, 38. toiletartikel, 39. bedekt bloeiende plant, 40, bloedhuis, 42. kleine huidopening, 44. vogeleigenschap, 46. muziekinstru ment, 48. een der Cycladen, 50. brij, 51. droogoven (Z.N.), 52. jong schaap, Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding ls verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband slaan moeten In afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus 948. Botterdam. Vraag: Kan een vader bij testament alles vermaken aan zijn tweede vrouw, dan toch zeker niet het legitie me gedeelte uit het versterf van de eerste vrouw? Antwoord: In de eerste plaats moet het versterf van de eerste vrouw uit gekeerd worden aan haar kinderen. Vervolgens heeft de tweede vrouw als ze met de man in gemeenschap van goederen gehuwd was recht op de helft en een kindsdeel van het resterende. De vader kan haar deel iets vergroten bij testamentaire be schikking tot de grens van de legitie me portie Waar niemand gebaat is bij onenigheid na het overlijden van de vader, lijkt het ons de aangewezen weg om deze zaak op tactische wijze met de notaris op te lossen. Overlijdt de tweede vrouw'voor haar man, dan erft hij als er geen kinderen uit het tweede of een eerder aangegaan huwe lijk zijn, alles, tenzij de vrouw bij testamentaire beschikking hierin eni ge verandering aanbracht. Vraag: Wij hebben een groot erf aan de rand van een bos. Regelmatig 53. honingdrank, 54. grond die bij een hoeve hoort, 57. bergplaats, 58. muziek noot. Oplossing van vorige week. Horizontaal: 1. e.k.. 3. leek, 7. Ares, 10. lom, 12. anagram, 15. slap, 17. kar, 18. de, 19. dal, 20. lap, 22. mos, 23. pet, 24. L.O., 26. pedel. 28. er, 29. niet, 31. kader, 33. si, 34. rot, 36. me, 37. ratel, 40. lege, 42. de. 43. tarok, 45. la, 46. fat, 47. nop, 48. rat, 50. dar, 51. o.l., 53. are, 55. rite, 57. passant, 60. ren, 61. last, 62. stop, 63. L.S. Verticaal. 1. els, 2. kolder, 4. e.a., 5. enk, 6. kaal, 7. ar, 8. ram, 9. Em, 11. maat, 13. grap, 14. les, 16. pl. 18. dole, 21. pek, 22. mede, 23. peer, 24. li, 25. oer, 27. dame, 29. nier, 30. tol, 32. roet, 33. stap, 35. tel, 38. atol, 39.1or, 41. ga, 42. dartel, 44. kaas, 46. fair, 47. nol, 49. tras, 50. Dr. 52. pas, 54. ent, 56. Ens, 57. pa, 58. st., 59. To. Oplossingen tot en met woensdag a.s. per briefkaart zenden aan: Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Linksboven vermelden: Weekendpuzzel De prijswinnaars zijn: mej. van Schet sen, Weegbreestraat 66, Bergen op Zoom; mevr. v. d. Wilden, Cort v. d. Lindestraat 73, Delft; J. L. Polle, Rooseveltstraat 17, Oud-Vossemeer. wordt tegen onkruid gespoten. Kan dat wel? Wordt de bodem vergiftigd en is het schadelijk voor de vogels? Antwoord: Met al het vergif dat het onkruid verdelgt, gaan ook andere planten ten gronde, wordt de grond vergiftigd, zodat schadelijke maar ook nuttige diertjes uitsterven, terwijl de vogels die vergiftigde wormen en rup sen en dergelijke eten, eveneens zul len verdwijnen. Vraag: Waarop is de vakantietoeslag gebaseerd? Heeft elke werknemer daarop recht en is elke werkgever verplicht die uit te betalen? Hoeveel bedraagt de toeslag? Hoelang moet men in dienst zijn om er recht op te hebben? Antwoord: De vakantietoeslag wordt geregeld in de Wet minimumloon en minimum vakantiebijslag, welke recht geeft op 6 pet. van het loon, uiterlijk in juni (of op een evenredig deel daarvan als men minder dan een jaar in dienst is). Bij collectieve arbeidso vereenkomst is verlaging mogelijk tot 6 pet. van het minimumloon, maar ook verhoging. Hierover kan uw orga nisatie u verder inlichten. Vraag: Is er in de buurt van Leiden een cursus in onzichtbaar stoppen? Antwoord: Onzichtbare stoppage is een uitstervend beroep, dat vroeger werd gedoceerd aan de inmiddels op geheven stopschool te Tilburg. Mecha nisch stoppen komt nog wel voor en wordt uitgevoerd op de ateliers van de in de Gele Gids genoemde firma's, door mensen die al heel lang aan die zaken verbonden zijn. Sommige fir ma's besteden dit werk uit aan thuis werksters te Tilburg. Op de huishoud scholen wordt wel eens les gegeven in stoppen, maar dan als onderdeel van de lessen in stof versieren. Rectificatie: Het adres van de schrij ver S. P. Akkerman Ozn is niet Knijpe, maar Brouwerssingel 78, Drachten. Voor elk van onze drie koninkrijksde- len is deze week een nieuwe uitgifte te melden. In Suriname kwamen woensdag de zogenaamde Paaswelda- digheidszegels in omloop; dat is een serie met toeslag die al sinds 1966 elk jaar verschijnt, meestal met religieuze voorstellingen. Voor dit jaar viel de keus op: storm op het meer, de voet wassing, de kruisdraging, het sterven van Jesus en de ontmoeting met de leerlingen van Erasmus. Prijs in Ne derlandse Courant ƒ3,-. Maandag verschijnt in de Ned. Antil len de gebruikelijke sene met toeslag voor sociale en culturele doeleinden. De afbeeldingen op de drie zegels hebben betrekking op de verkeersvei ligheid. De gestyleerde onderwerpen zijn: een zebrapad met waarschu wingsbord, kinderen die een zebrapad oversteken onder beveiliging van een klaar-overtje en een autoweg met ver keerslichten en markeringsstrook. Prijs in Ned. munt ƒ2,-. De Nederlandse tegenhangers van ge noemde Antilliaanse zegels, onze Zo- merpostzegels komen dit jaar dinsdag in omloop eveneens met een toeslag voor sociale en culturele zorg. De serie is geheel gewijd aan onze natio nale scheepvaart-historie. Zulks in verband met de herdenking van de slag bij Kijkduin, waar de Ruyter op 21 augustus 1673 de Franse en Engel se vloot versloeg en het honderdjarig bestaan van de Holland-Amerika-Lijn. De zegel van 25 ct toont de indruk wekkende 'Zeven Provinciën', het vlaggeschip van M.A. de Ruyter. De afbeelding is ontleend aan een doek, dat de befaamde Willem van der Velde in 1666 schiep naar aanleiding van de Vierdaagse Zeeslag 11-14 juni van dat jaar. Op de zegels van 30 en 35 ct zijn het ss 'W.A. Scholten' een passagiersschip met hulpzeilvermogen uit 1874 en het ss 'Veendam' een passagiersvrachtschip uit 1923, beide van de HAL, gereproduceerd. Op de vierde zegel is een waterschip op Zuijerzese visser uit de 17e eeuw te zien. De afbeelding van dit schip is in principe genomen van een ets van de zeer productieve Reinier Nooms (1623-1668). Een serie die er wezen mag en die liefhebbers van schepen en scheep vaart deugd zal doen. Ter herdenking van het eeuwfeest van de Universiteit van Zuid-Afrika (UNISA), die in 1973 te Kaapstad werd gesticht, kwamen 2 april in de Z.A. Republiek drie bij zondere zegels in omloop. De zetel van de universiteit werd in 1918 ver plaatst naar Pretoria. Thans studeren 30.000 studenten aan de vele facultei ten van deze hogeschool. Op de zegels staan afgebeeld: het zegel van de UNISA, het oude hoofdgebouw en het moderne gebouwencomplex. Eveneens op 2 april verschenen in de Repubilek China (alias: Formosa) twee emissies. Een serie van twee zegels is gewijd aan de 12e conferen tie van de federatie van Bouwonder nemers in Azië en de West-Pacific, en organisatie die in 1956 op de Philip- pijnen werd opgercht. De afbeeldin gen op beide zegels zijn genomen uit het bouwbedrijf. De andere reeks be staat uit vier permanente zegels, die een voortzetting zijn van reeds het vorig jaar uitgegeven zegels met af beeldingen van helden uit de Chinese cultuur-Historie van vóór onze jaartel ling. De uitverkoren figuren zijn: ko ning Wen, koning Wu, Chou Kung en Confucius. Ter herdenking van het feit dat dr. David Livingstone (1813- 1873) een eeuw geleden overleed, kwam 2 april in Rhodesië een zegel uit met het portret van deze arts zendeling-ontdekkingsreiziger. Hij maakte vele reizen in Afrika en ont dekte o.a. de Victoria-watervallen. Tij dens een onderzoekingstocht naar de oorsprong van de Nijl overviel de dood hem op 1 mei 1973. Australië gaf vier april een zegel uit wegens het vijfde lustrum van de Wereldge zondheidsorganisatie, waarop het em bleem van de WHO in gestyleerde vorm is weergegeven. Van 5-10 april worden in Sarajewo de 32e wereld kampioenschappen tafeltennis ge speeld, waarbij 700 deelnemers om de titel strijden. Een goede gelegenheid voor de posterijen van Joegoslavië een fraaie herdenkingszegel van 2 di nar uit te geven. Het ontwerp, ont leend aan de affiche van deze spelen, bestaat uit drie gestyleerde slagplank jes in de nationale kleuren van het land en een tennisballetje. Dag van uitgifte is 5 april. Reinier Zimmik, die als graficus in München woont en grote bekendheid heeft gekregen door z'n getekende televisie-uitzendingen in Duitsland, heeft verscheidene prentenboeken voor kinderen getekend en geschre ven. Ploegsma-Amsterdam heeft z'n verrukkelijke 'kleinbeeldverhaal' over de schimmel van het circus, 'Schep Vreugde in het Leven', uitgegeven in een vertaling van Margreet Bruijn. Het gaat over de avonturen van een schimmel, die meende, dat hij wat van de wereld moest gaan zien en z'n meester, de oude clown Wast, on trouw werd. Na vele omzwervingen, eigenlijk evenzoveel avonturen, vindt het paard, de circusstal terug. Deze veroverende vertelling, die ook heel goed kan worden voorgelezen aan kleintjes, kost 6.25. De leuke pente keningen zijn eigenlijk al dit bedrag waard. John Neufeld is een Amerikaan, die een erg wijs jongetje van 12 jaar, een van de zoontjes van een Amerikaanse dominee, als hoofdpersoon ten tonele voert. Het gaat om het predikantenge zin Fickett, waar het bewuste jonge tje, Michael, met de andere gezinsle den meemaakt hoe z'n ouders een negerjongetje, Edgar Allan, adopte ren. Dat geeft beroering in het stadje en wel dusdanig, dat de kerkelijke gemeente zegt: 'of dat negertje weg' of de hele domineesfamilie. De vader van Michael zwicht voor de druk en plaatst z'n aanvankelijke pleegzoon in een negergezin elders. Maar dat neemt de gemeente, die meer rugge- graat van z'n predikant had verwacht, hem uiteindelijk toch kwalijk. De kern van dit beslist boeiende verhaal zijn de gesprekken tussen Michael en z'n vader en de houding van Mary Nell, de oudste van de kinderen in het gezin. Gewoon een fijn boek. Het is uitgegeven door Leopold-Den Haag, de prijs is 12,90. Bij uitgeversmaatschappij Kosmos ver scheen weer een boekje van Ole Lund Kirkegaard. Het vorige, Lutje Giel, ging over een stout jongetje. Albert, zoals het nieuwe boekje heet, mag er wat dat betreft ook wezen .Hij pikt pruimen en radijsjes en krijgt ook nog wat te maken met de grootste zakkenroller ter wereld. Rapollo. Het boekje viel thuis zeer in de smaak. Eén ding vond ik hinderlijk: de schurk Rapollo die in het boekje veel aan het woord is spreekt een wonder lijk taaltje. Dat gaat zo: Jai bent ien sliem jongen, kreunde Rapollo. Maar laat mai er nou oyt, want iek lieg op ien kandelaar die iek had gestolen en dat doet veel pain. Voor de rest alleen maar lof. Het door de schrijver geïllustreerde boekje kost 7.50. ADVERTENTIE Gun Uzelf het plezier van een complete schoonheidsbehandeling bij erkende schoon- t heidsspecialistes! Speciale VIVA-prijs f 7.50 (normaal f 15.- a f 20.-). Alles over dit unieke aanbod in de nieuwe VIVA.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 21